iia j gf fi ■>l Rekord deelname aan de President Ronseveltmarsen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Fries Scheepvaart Museum stelde Monumentencommissie in Dubbel afscheid op de Ouderavond Gysbert Japiksschool j Prachtige Jubileum Uitvoering van 70-jarig T.G.P. Sneek gaat 500 jaar stadsrecht vieren Nieuw Groene Kruis gebouw te Rauwerd geopend Christiaan Rietkerken, 79 jaar, emigreert van Cruycebroedershof naar Australië ft I ïg ®il 11 le jaargang, no. 29 Maandag 9 april 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK OS» Schitterend werk van hpren-keurkorps K.N G. V. Snitser Skotsploech in Cruycebroedershof Grote nationale actie ten behoeve Prins Bernhard Fonds Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 ■■■- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD •-■■■ Geen vrije dag op 5 mei Gedenksteen op graf van Eeltsjebaes wordt in augustus geplaatst. 1 tÜ F en De Parcoursen Dank van de ouders» Verkiezingen. Alle aftredende bestuursleden t.w. de heer P. S. Scheltema van het Dagel. be stuur, mevr. M. J. Oppedijkde Vries en de heren H. P. Timmermans te Leeu warden en B. Heeg, deel uitmakende van het Alg. Bestuur, werden bij accla matie herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer N. Ot- tema, werd gekozen de heer mr J. Haga, direkteur van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, vroeger te Sneek. In de vacature E. P. H. Kingma zal nader worden voorzien. Bij de rondvraag werd de datum voor de onthulling van de gedenksteen op het graf van Eeltsjebaes, alsmede de wed strijd voor de ronde- en platbodem jach ten vastgsteld op dinsdag 21 augustus. Verder werd besloten tot het laten druk ken van een reklame-folder, en kwam het winnen van meer leden in Sneek voor de zoveelste maal op het tapijt. Het ledental is hier nl. te laag in ver houding tot de betekenis van het Mu seum voor onze stad en haar inwoners. De President Rooseveltgroep van „De Nederlandse Padvinders” in onze stad had zich geen beter geschenk kunnen wensen bij het tweede lustrum van haar bekende President Rooseveltmarsen dan het zeer grote aantal wandelaars dat zaterdagmiddag aan deze tochten deelnam. Zelfs werd met de 1255 een rekord bereikt. In de 10 km tocht liepen 264 mee, in de 15 km 439, 25 km 444 en 35 km 109. Het aantal groepen bedroeg 22. Het weer, dat de hele week niet zo veel goeds voorspeld had, werkte toch nog geducht mee. De zon verleende haar verkwikkende medewerking en de wind blies maar heel zwakjes, zodat het een prachtige wandelmiddag werd, waarop volop van deze gezonde sport werd genoten. Er waren weinig uitvallers, voor wie de Kruis-colonne zorgde. W.A.T.S. Bantega bezig met de laatste van de (25) kilometers. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Een voor het Cruycebroedershof aller minst alledaagse gebeurtenis gaat zich daar a.s. woensdag afspelen. Dan zal n.l. een der inwoners, de 79-jarige heer Chr. Rietkerken men geeft de vitale oude heer hoogstens 65 als men hem zo ziet zitten emigreren naar Australië. Het reisbureau Ruys en Co. (direkteur al hier de heer N. J. Krook) heeft zoals de heer Rietkerken ons vertelt als we daar tegenover hem zitten in de regenten kamer van het Cruycebroedershof, er keurig voor gezorgd dat hij die dag zal kunnen inschepen op de Johan van Ol- denbarnevelt. Daar in Australië wachten hem zijn dochter en schoonzoon, de heer en mevrouw P. MeinemaRietkerken en hun beide zoons. De heer Meinema was hier tot 1955 chef bij de fa Dethmers en Co, doch emigreerde begin maart van dat jaar naar Australië en had er zoveel succes dat hij nu aan het hoofd staat van een grote kwekerij in Maddington (West Australië) terwijl hij in het naburige Perth nog een nevenfunctie heeft bij de plantsoendienst. „En U bent zeker blij dat U nu naar hen toegaat „Mijnheer, ik zal U zeggen héél, héél blij want toen ik 62 was stierf mijn vrouw, en van Alkmaar waar ik rustend burger was, vertrok ik toen naar Amersfoort, naar i ijn dochter en schoon zoon en de jongens. Ik heb maar één dochter, maar het was of ik er in Meinema een zoon bij Het zeer uitvoerige jaaroverzicht van de conservator, Drs. H. Halbertsma, dat ook weer een groot aantal aanwinsten voor beide afdelingen (scheepvaart oudheidkunde) vermeldde, werd even eens met dank aan de samensteller vast gesteld. Aan de centrale kommissie voor geor ganiseerd overleg heeft de regering haar besluit meegedeeld, op 5 mei a.s. de be vrijdingsdag, aan het rijkspersoneel géén vrijaf te geven. De dertigste april is. zo lang koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidspersoneel een vrije dag geweest. Adverunticprij* 15 et. per mm. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. lijk gebeuren. Twee lokalen ademen nu een moderne geest, en de heer v. d. Kamp hoopt van harte dat hij de oude school nog eens volkomen vernieuwd terug zal zien. had gekregen, ik kan U niet zeggen hoe goed of ik me bij hen thuisvoelde. In 1950 kreeg mijn schoonzoon de betrek king in Sneek en zo werd ook ik burger van deze stad. Na hun emigratie kwam ik hier en eerlijk mijnheer, het is hier reusachtig goed en de omgang met ieder een hoeft niet beter, maar ja U zult het mij toegeven ik ga nu naar huis, naar mijn kinderen en kleinkinderen.” „En ziet U niet tegen de reis op mijn heer Rietkerken „Nee mijnheer, ik ben gezond en als God het me toestaat kan ik nog wel enige jaren mee.” „Waren er nog moeilijkheden om alles in orde te krijgen „Alles ging gesmeerd, ik moest twee borgen hebben en de keuring verliep prima, nee dat ging buitengewoon vlug 1” en de oude heer lacht vergenoegd. Wel, we wensen hem een voorspoedige reis en behouden aankomst en hopen dat hij inderdaad nog menig jaai' bij zijn kinderen mag zijn. Op de gang spreken we nog even met vader P. Zijlstra en onze eerste indruk over Rietkerken bleek heel goed te zijn. „Een vriendelijke, be leefde en dankbare gast” vertelt vader, „en ik breng hem zelf met de auto naar Amsterdam”, Christiaan Rietkerken, van deze plaats goede reis gewenst en moge U Uw fa milie in gezondheid ontmoeten daar in het verre land. De start en finish waren weer in café Sik- kens. De ruim honderd individuele wan delaars voor de 35 km tocht, waarin geen groepen startten, vertrokken om half twee van de startbaan op de Veemarkt. Voor de 25 km was de afmars bepaald op 2 uur, voor de 10 km een kwartier daarna en voor de 15 km om half drie. Alles had een vrij vlot verloop en het publiek toonde ook veel belangstelling voor deze sportgebeurtenis. Vooral de groepen, waarvan de meesten keurig geüniformeerd, trokken veel bekijks, ook langs de wegen en in de dorpen welke in de routes waren opgenomen. •n DONDERDAGS waren als volgt uitgezet: 10 km: Sneek, Offingawier (kontrb- 1e, Goëngainieden, Wandelpad Zwette, Sneek. 15 km: Sneek. IJsbrechtum (kontróle), Scharnegoutum, Goënga, Goëngamieden, Offingawier (kontróle), Sneek. 25 kmSneek, IJsbrechtum. Nijland (kontróle), Wolsumerketting, Blauwhuis (kontróle), Westhem, Draaisterhuizen, Nijezijl (kontróle), Sneek. 35 kmSneek, IJsbrechtum, Pophorne, Tirns (kontróle), de Klieuw, Hartwerd, Burgwerd (kontróle 4 sprong café Rien- stra), Hichtum, Bolsward (kontróle en aanbevolen rustplaats de Groene Weide), Wolsumerketting, Oosthem, Nijezijl (kon tróle Melkfabriek), Ijlst (kontróle café Jellema), Sneek. De jury voor de 10 en 15 km bestond uit de heer A. Kuipers, vice-voorzitter van de N.N.W.B. onder wiens auspiciën de marsen werden gelopen en de dames DasSchut, Leeuwarden en Swere-Rood- nat alhier. De groepen welke aan de 25 km tocht deelnamen werden beoordeeld door de heren R. Kooistra en F. Fabér te Leeuwarden en T. de Graaf te Lemmer, allen eveneens officials van de Bond. De militaire groepen werden afzonderlijk beoordeeld en geklasseerd. De prijzen, bestaande uit wisselbekers, lauwertakken en erekruizen, werden als volgt toegekend voor al hun prestaties een daverend ap plaus. De damesgroep zorgde met haar num mers ringzwaaien, turnkringoefening en evenwichtsbalk voor ’n waardig slot van deze prachtige jubileum-uitvoering, waarin ook de T.G.P.-heren hun eer bij het langemat springen hoog hielden. Na afloop ontving het keurkorps, be staande uit de h.h. K. Boot, G. v. Galen, G. Salle, W. Achtenberg, T. Heynen, A. Hogers, J. Smits en W. Savenije met als leider de heer K. Boot Sr., na een kort woord van dank door de voorzitter als extra hulde van ’n aantal T.G.P.-dames naast het traditionele franse kusje, een bus Sneker drabbelkoeken voor hun me dewerking. Namens het keurkorps dank te de leider T.G.P. voor de gezellige ontvangst en de prima organisatie. T.G.P. kan met deze zo geslaagde uit voering met wel zeer grote voldoening op de viering van haar 70-jarig jubileum, dat gisteravond besloten werd met een bal-masqué in Amicitia, terugzien. Vrijdagavond brachten de dansers hun reeds enkele malen uitgesteld bezoek. De oudjes zaten om acht uur al te popelen van verlangen en er ging dan ook een gejuich op toen de ploeg onder het zin gen van het „Flaggeliet” binnen mar cheerde. Na het zingen van het volks lied, spraken de heer F. H. Ringnalda namens de Gem. Instelling voor Sociale Zorg en de voorzitter van de Skotsploech woorden van welkom en blijdschap en toen konden de toeschouwers zich ver lustigen in de prachtige oude dansen, waaronder de Quadrille des Lanciers. Na de pauze werd ’t nog gezelliger, want op uitnodiging van de dansleider zochten de skotsers partners onder het publiek en ging het los met de oude IJspolka. Er heerste weldra een geestdriftige stem ming, de mensen op straat bleven zelfs voor de ramen staan. Ten slotte kwam de direkteur nog even met Christiaan Rietkerken in de kring, de 79-jarige a.s. emigrant, die ook nog met vuur mee had gedanst, want, zo zei de heer Zijlstra, het is alsof deze avond voor Uw afscheid is georganiseerd” en natuurlijk werd hij toen even in het zon netje gezet. De heer Zijlstra dankte tenslotte de Skotsploech hartelijk en sprak namens alle bewoners toen hij de dames en heren vroeg nog eens terug te willen komen. De 2e voorzitter, de heer P. Jongejans, danke de heer Zijlstra voor zijn voor treffelijk onthaal en goede woorden en zeide dat de Snitser Skotsploech zeker terv" zal komen. En toch stond men hier voor dit af scheid. De heer van der Kamp en mej. B. Bangma gaan binnenkort naar Hil versum om daar de onderwijsvernieu wing in praktijk te brengen. De heer van der Kamp bracht in zijn toespraak tot de ouders in herinnering dat hij ook in de Gysbert Japiksschool de onderwijsvernieuwing heeft willen invoeren. Dit was niet gemakkelijk om dat er ook een opleidingsklas voor het middelbaar onderwijs aan verbonden is, en in hoeverre hij er in geslaagd is een compromis tot stand te brengen, zou hij niet durven zeggen. Toch heeft men, vooral in de lagere klassen, veel kunnen bereiken. Men kon o.a. aandacht schen ken aan de kinderlijke expressiedrang, aan opdrachten, denkvragen en groeps werk. Spreker roemde de goede team geest in zijn school, en de prettige ge willige leerlingen, en bracht dank aan het gemeentebestuur en de inspekteur voor hun hulp en belangsteling. Door dat het gemeentebestuur financieel hielp, heeft men een cursus in onderwijsver nieuwing voor de leerkrachten kunnen geven, die ongetwijfeld resultaten zal hebben. Natuurlijk blijven er wensen. De school is oud, maar alles kan niet tege- In 1456 dus 500 jaar geleden is het Sneker stadsrecht vastgelegd in het Sneker stadsboek, waarvan nog een afschrift in het Sneker archief met de titel „Statuta urbis Snecae” aanwezig is. Het gemeentebestuur van Sneek meent, dat er alle aanleiding bestaat dit feit op feestelijke en waar dige wijze te herdenken. B. en W. heb ben daarom een aantal ingezetenen, uitgenodigd met hen zitting te nemen in een comité om plannen voor de voorgenomen herdenking te beramen. Daartoe zal een eerste vergadering ge houden worden op dinsdag 10 april in Te Rauwerd is woensdag het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis» door burgemeester J. v. d. Bent officieel ge opend; zijn voorganger jhr J. M. van Beijma thoe Kingma had er in de zomer van het vorig jaar nog de eerste steen van gelegd. Deze laatste bood thans ook de inrichting van de dokterskamer ■in het gebouw aan, waarvoor hij het geld had bestemd dat hij van zijn ge meentenaren had ontvangen toen hij af trad als burgemeester van Rauwerder- hem. Behalve die dokterskamer bevat het nieuwe gebouw een wachtkamer, een kamer voor de babies, een magazijn en nog ruimte voor een eventueel in te richten badkamer. Naast het gebouw is een fraai huis verrezen voor de wijkzuster en het ge heel is omgeven door een mooie tuin. In zaal de Jong voerden, nadat het nieuwe gebouw was bezichtigd, tal van sprekers het woord. Allereerst burge meester v. d. Bent, die tegenover de vroegere methode, waarbij de zorg voor de gezondheid zich min of meer beperk te tot de directe verpleging van de zie ke, de tegenwoordige stelde, welke meer gericht is op de preventie van ziekte, wat zowel economisch als sociaal van be lang is, het is een materieel voordeel en de mens beleeft meer levensvreugde. Tweede spreker was oud-burgemeester jhr. van Beyma, die zoals wij reeds schreven de inrichting van de dokters kamer aanbood. Voor de Provinciale Ver eniging Het Groene Kruis voerde het woord de heer U. Braam van Jubbega, terwijl namens Plaatselijk Belang de heer B. Meintema gelukwensen aanbood en een enveloppe met inhoud. Nog tal van andere sprekers kwamen feliciteren met deze mooie aanwinst voor Rauwerd. Als gevolg van de mooie zomer was het bezoek aan het museum verleden jaar belangrijk lager dan in 1954. Toch was 1955 voor het Museum geen on gunstig jaar, zo constateerde de secre taris de heer B. Brinksma in zijn jaar verslag. De collecties werden regelmatig uitgebreid, het ledental steeg van 401 tot 422 en diverse plannen konden wor den uitgevoerd of voorbereid. Zo kwam o.a. de restauratie van het tjottertje, een schepping van Auke v.d. Zee, gereed terwijl thans de laatste hand gelegd wordt aan het schilder- en vwguldwerk. en kon aan de fa. Ahrends te Leeuwar den opdracht worden gegeven voor de vervaardiging van de gedenksteen op het graf van Eeltsjebaas te Westermeer bij Joure. Na eveneens het overlijden van nota ris Ottema te hebben gememoreerd, vermeldde de secretaris verder, dat ook in dit verslagjaar weer van vele zijden steun werd ondervonden bij de aankoop van museumstukken of voor andere doel einden. De grootste schenking f 880, zijnde de helft van het aankoopbedrag voor het kleinste (maar mooiste) hakke- Zaterdagavond gaf T.G.P. voor een tot de laatste plaats toe bezette zaal, in „Ons Gebouw” haar jubileum-uitvoering. Daar de gymnasten in verband met de nodige ruimte hun nummers in de zaal brachten, waren voor deze gelegenheid langs de wanden, zowel als op het podium tribunes gebouwd, zodat, dank zij deze perfekte organisatie, alle bezoekers het programma goed konden volgen. Na een openingsfanfare van het tam- boerkorps o.l.v. de heer Joh. Wempe, vond de opmars plaats van alle T.G.P.- turnsters en turners en het kêurkorps. In z’n openingswoord sprak de voor zitter, de heer C. Kan, enige woorden van welkom tot de genodigden, onder wie naast afgevaardigden van K.N.G.V., turnkring Friesland en het rayon Sneek, wethouder Boonstra het college van B. en W. van de gemeente Sneek vertegen woordigde. Naast vele ereleden, onder wie de oud-direkteur der Ver., de 92- jarige heer M. Wierstra, behoorden tot de genodigden ook afgevaardigden van zusterverenigingen uit wijde omtrek. Op een avond als deze, aldus de voorzitter, willen wij ons toch nog even apart rich ten tot onze speciale gasten, nl. het heren keurkorps van het K.N.G.V., dat deze avond zijn beste krachten zal in spannen om een demonstratie van zijn kunnen te geven, waarbij mag worden opgemerkt dat dit korps vorige week een overwinning behaalde op het Deense keurkorps. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de fa. Jansen en Fritsma uit Helmond, fabrikante van turntoestellen, voor het keurkorps nieuw materiaal beschikbaar had gesteld terwijl tevens personeel was overgekomen voor het opstellen en op ruimen. Tenslotte werd door de heer Kan dank gebracht aan de aannemersmij. „Friso” en de fa. Nota voor het zo keurig in orde brengen van de zaal. Als openingsnummer kwamen de ad- spirant meisjes met een keurig uitge voerde knotsoefening, terwijl ook haar grondgymnastiek met applaus werd be loond. De TGP-dames maakten een goede in druk met het nummer klassikaal balk, terwijl na een hup-oefening haar ge deelte voor de pauze werd besloten met kastspringen. De TGP-jongens van de springploeg doken en rolden aan de lopende band, waarbij voor een enkele de lange mat zelfs nog aan de korte kant bleek. Teneinde de restauratie van waardevolle oude gevels en gebouwen in onze stad te bevorderen, heeft het Rijk aan het Fries Scheepvaart Museum alhier een subsidie van f 1500.per jaar toe gekend, dat elk jaar in de vorm van een aanmoedigingspremie uitgekeerd kan worden, maar ook opgespaard mag worden, in welk geval er in een bepaald jaar dus ook een groter bedrag beschikbaar kan zijn. Het bestuur van het Museum heeft in verband hiermede een Monumenten commissie ingesteld, waarin behalve de conservator ook twee leden uit zjjn mid den zitting krijgen. De andere leden zullen zo spoedig mogelijk worden benoemd. Een ander belangrijk besluit was, dat de gedenksteen op het graf van de ver maarde scheepsbouwer Eelt je Holtrop van der Zee te Joure deze zomer wordt geplaatst. De onthulling zal geschieden op de dinsdag in de Sneek-Week, ter gelegenheid waarvan de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten op die dag een tocht naar Joure organiseert, voorafgegaan door een wedstrijd van die schepen op het Sneekermeer onder leiding van de Kon. Zeilver. „Sneek”. Dit werd vrijdagavond medegedeeld en besloten in de algemene ledenvergade ring van het Fries Scheepvaart Museum, die in de bovenzaal van „Onder de Lin den” gehouden werd en heel matig be zocht was. Voorzitter A. M. Sustring herdacht in zijn openingswoord de heer Nanne Ottema, erelid en lid van bet Algemeen Bestuur, die tijdens zyn leven het Museum tot grote steun is geweest, en sprak zijn vreugde uit over het her stel van de conservator, die hij dank bracht voor de uitstekende wijze waar op hij ook tijdens zijn langdurige ziekte de werkzaamheden voor het Museum verrichtte. Hij wees er verder bij herhaling op, dat het museumgebouw zo langzamer hand propvol raakt. Hier zal op de duur iets aan gedaan moeten worden. Het beeft het bestuur nu echter al veel hoofdbrekens gekost alles wat nodig was te financieren. Het blijft evenwel opti- misitisch, hoewel ook afhankelijk van de belangstelling van de provincie, de ge meente en de Sneker burgerij. Jaarverslagen. Het Heren Keurkorps opende zijn programma met paard- voltigeren, waarbij de bezoekers aan de voortreffelijke scharen, wend- en keer- sprongen, benevens een fenomenale af sprong hun hart konden ophalen. Voor de pauze kwamen ze nog met een num mer hoge brug, waarbij naast de vele handstanden een stut werd gemaakt die af was. Ook de zijdelingse salto, zowel als de luchtrol bleek door deze heren volkomen beheerst te worden. Prachtig werk! In de pauze werd een tiental leden wegens hun 25-jarig lidmaatschap van T.G.P. een vaantje aangeboden. Na de pauze bracht het keurkorps een ringoefening. Hierbij werd door allen de handstand gemaakt, terwijl de afwer king van alle onderdelen voortreffelijk was. Het nummer hoge rek bracht veel reuzezwaaien in boven- zowel als onder greep, terwijl naast de vele afsprongen, ook de salto werd uitgevoerd. Als extra nummer gaf het keurkorps lange mat springen, waarbij vele staal tjes van ware akrobatiek vielen te be wonderen. Deze turners kregen dan ook 10 km: le Sikkens wisselbeker Gym- nastiekver. W.A.T.S. te Bantega, 48.4/6 pnt2e Herv. School IJlst, 45.5/6 pnt; 3e Welpenhorde Greate Pier Sneek, 34.3/6 pnt. 15 km: Seniores: le Bescherming Be» volking, afd. Leeuwarden, 46 pnt.; Ju nioresle R. K. Uloschool, Bolsward, 45.5/6 pnt2e Gymnastiekver. Vitesse, Arum, 45.2/6 pnt3e Geref. School Scharnegoutum, 41 pnt.4e Gymnastiek ver. D.E.S. Oosterzee, 39.1/6 pnt5e V.C.J.C. Sneek 33.4/6 pnt. 25 km: le J. F. Repko-beker Gym nastiekver. W.A.T.S. Bantega 46.1/9 pnt; 2e L. W, V. Leeuwarden, 45.6/9 pnt; 3e De Kanaries. Bolsward, 44.8/9 pnt; 5e De Trekvogels. Heeg, 40.4/9 pnt; 6e Drumband „Looft de Heer” Leeuwarden, 39.8/8 pnt. Daarna kwamen nog de Chr. Kweek school alhier, 38.2/9 pnt; Milit. afd. B Batterij Assen, 37.5/9 Prof. Titus Brand- sma groep alhier, 35.7/9 en Vliegbasis Leeuwarden 34.6/9. Onze stadgenoot de heer P. H. Blom, die nimmer ontbrak en nu dus voor de tiende keer meeliep, kreeg een aanden ken. „Een avond met een bijzonder cachet” noemde de heer J. van der Kamp vrij dag bij Piso de Ouderavond van de Gys bert Japiksschool. Maar waarschijnlijk hebben de aanwezige ouders het wel een avond met een verdrietige kant ge noemd. Het is niet prettig tegelijk af scheid te moeten nemen van een goed hoofd en van een onderwijzeres die de kinderen, volgens de voorzitter van de oudercommissie, een „lieve juffrouw” noemen. Door het fonds van de witte anjer zal ten behoeve van financiële steun aan het Prins Bernhard Fonds en de Anjer fondsen in de maand augustus een grote nationale actie worden georganiseerd. De heer A. M. Bergers te Rotterdam, die te zijnen huize gedurende de looptijd van de actie een bijkantoor van het Prins Bernhard Fonds zal vestigen, heeft, evenals de Radio-Unie, medewer king aan het Fonds toegezegd, terwijl de Minister van Justitie aan de plannen goedkeuring heeft verleend. bord kwam uit het Cultuurfonds van de gemeente, door welke royale geste het mogelijk werd ook dit fraaie scheeps- onderdeel, dat eens een Sneker beurt- vaarder sierde, voor onze stad te behou den. Na de in de aanhef vermelde me dedeling over de Monumentencommissie en een terugblik op de werkzaamheden over 1955, besloot de secretaris eveneens met een verzuchting over het nijpende ruimtegebrek (waarop later ook de con servator in zijn verslag weer attendeer de). Gehoopt wordt, dat de plannen om hierin verbetering te brengen spoedig openbaar kunnen worden gemaakt. De penningmeester, de heer L. Bran- denburgh, vertelde in de toelichting op zijn verslag, dat in het afgelopen jaar de post aankopen zeer grote bedragen heeft gevraagd. Toch meende het bestuur daartoe gerechtigd te zijn omdat het unica betrof, die beslist in het Museum thuis behoren. Men mocht het risico niet nemen dat ze in andere handen kwamen. Het tekort over 1955 liep daardoor op tot f3421.53 (v. j. f 1111.48), welk be drag niet meer uit goede gaven van par ticulieren te dekken is. Daarom is een beroep gedaan op het Rijk, de provincie en de Gemeente om door een belangrijke verhoging der vaste subsidies het ’t be stuur mogelgk te maken op de ingesla- gen en z.i. enig goede weg voort te gaan. De normale ontvangsten en uitgaven waren bevredigend. Wel was het bedrag aan entree’s belangrijk lager, doch de contributies stegen met ruim f 100 en de vrijwillige bijdragen met f 500. De uitgaven konden óp het oude peil ge handhaafd wórden. De totale uitgaven beliepen f 9033.37. Op voorstel van de kascommissie werd de rekening goedgekeurd. Hetzelfde ge schiedde met de begroting 1956, sluiten de in ontvang- en uitgaaf met een be drag van f 11021.53. Aan aangevraag e ekstra subsidies vermeldt de begroting: Rijk f 2000, Provincie f 2000, Gemeente f 1650, waarna nog een ongedekt tekort overblijft van f 721.53. Mochten de even tueel te ontvangen extra bijdagen tegen vallen, dan zullen de uitgaven drastisch besnoeid moeten worden. Volgens een mededeling van de voorzitter lijken de vooruitzichten echter niet ongunstig. De voorzitter van de oudercommis sie, de heer L. de Jong, bracht meester van der Kamp namens de ouders harte lijk dank voor alles wat hij voor de school en haar leerlingen heeft gedaan. Wij begrijpen dat het een eer is de school in Hilversum te mogen leiden, en tegen deze concurrentie kan Sneek niet op, maar „het is verdraaid jammer dat U weg gaat, en we zullen U erg mis sen”, aldus de heer de Jong, die daarna ook tot mej. Bangma zeer waarderen de woorden sprak. Beide ontvingen een boekwerk, en dankten met woorden waarin de weemoed om het afscheid klonk. Mevrouw v. d. Kamp ontving een mooie plant voor het nieuwe huis in Hilversum. De avond had verder een gezellig ver loop met een verloting, een tractatie, en, in de eerste plaats, deklamatie van mej. Riek Landman uit Rijswijk. Ze droeg voor uit werk van Jozef Cohen, Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt, en had wel succes. Volgens ons was ze het best in de eenvoudige, maar gees tige Friese gedichtjes van Diet Huber. In de plaats van het aftredend com missielid, de heer A. ter Horst, werd voorgesteld de heer J. Terpstra. De heer ter Horst werd dank gebracht voor het vele werk dat hij als secretaris verricht heeft. Tot slot van de avond zong men nog verschillende liederen onder leiding van mej. Knossen. J het stadhuis. t r# - »>--y -vi 'z-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1