Ben Goerion waarschuwt Hengelo schakelde Robur uit Districtskampioenschappen Nevobo i 4 Dag Officiéél Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST voor het Frysk Orkest door regen gehandicapt Grote bedrijvigheid op Sneker werven Maandag 16 april 1956 111e jaargang, no. 31 Redacteur: L. KIEZEBRINK Eerste aardbeien Onverwachte nederlaag I Met vier gewonnen wedstrijden veroverde T.G.P. het Fries kampioenschap Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde oitgavu van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFKOUTS NIEUWSBLAD Voor brandmelding nu nummer 2000! geveild De Friese vlag Veestapel t.b.c.-vrij Dodelijke val Een laatst appèl? Steun Wettig Gezag van Hunsingo Bioscoopnieuws Bejaarde man gedood Uitslag verloting ten bate Frysk Orkest Zaterdagmiddag-voetbal o Hunsingo laat een steek vallen. In de tweede klas A deed Hunsingo Naar de Hiswa. Het winnende team. 1 1 Te Maastricht is de driejarige Henry Dirix, die, uit een winkel de straat op liep, door een passerende bus gedood. 00370 00902 01752 02350 03176 04166 04717 05390 05450 00453 00934 01860 02378 03299 04284 05134 05127 05677 00658 01101 01971 02702 03390 04449 05198 05430 05840 00661 01126 01983 02810 03704 04518 05261 05431 05897 lasapparaten bevinden, kan men indien nodig, ook naar de schepen varen om noodreparaties uit te voeren. 16 17 17 16 17 .18 24 24 22 18 18 18 16 14 16 15 17 17 17 16 16 15 6 2 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. 15 15 14 14 13 20 20 20 19 19 20 16 16 17 14 17 17 19 18 17 16 15 30 27 25 24 23 23 24 28 20 18 18 18 16 14 14 13 19 20 19 20 19 19 18 17 18 16 16 18 15 11 9 8 17 16 H 13 12 10 18 15 15 14 9 8 V er schijnt MAANDAGS M DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Ce. Kantoor GROOTZAND 55 Talafao» 3005 (K 5150) Hengelo WVC Robur Sneek Am. Boys Zw.w.einde Achilles WW WAVV Quick Muntendam Veelerveen Olyphia GAVC Steen wijk Harlingen MSC Jubbega Poolster AVC De Heracl. ONS RES WZS BI. Boys DOG De Kooi Bergum Friesland FVC Haren LSC Helpman Nicator „Angst”, door SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdag zijn op de groenteveilling te Roelofarendsveen de eerste glasaardbeien aangevoerd, nl. vier doosjes, ieder inhou dende ongeveer 150 gram aardbeien, waarmee fruitteler Jac. de Jong ter vei ling kwam. Ze werden verkocht voor 41 cent per aardbei. De geluidswagen van de fa. Minkema die de collectrices bij hun werk assis teerde, trok er ’s morgens al vroeg op uit en zelfs tot in de verste buitenwijken werd geen huls overgeslagen. De kopers Op de Jachtwerf van de heer Jan Kui pers aan de Oudvaart wordt de laatste hand gelegd aan een 16 m2 jacht en een jachtje van de Vrijheidsklasse, beide van mahoniehout, waarmee de heer Kuipers gaat exposeren op de Hiswa in het Rai- gebouw te Amsterdam die vrijdag begint en tien dagen duurt. moeten worden. Met deze wetenschap wierpen Kan en z’n mannen zich met alle energie in de strijd en ze wisten SMS dan ook met 615 en 1115 in bedwang te houden, waarmee het Friese kam pioenschap behaald was. Als laatsten speelden KweekVikings een tam partijtje waarbij een derde set de winnaar moest aanwijzen. 1015, 15 10 en 8—15. De totale uitslag luidtTGP 4 punten, Griffioen 3 punten, Vikings 2 punten, SMS 1 punt. Na afloop werd de kampioen TGP door de districts-secretaris de heer de Jong van Harlingen met enige hartelijke woor den toegesproken. waarbij hij de wens uitsprak dai TGP volgende week met ere de titel op de gewestelijke kampi- oei swedstrijden in Groningen zal mogen verdedigen, warrna hij de heer J. C. Kan als captain de kampioensbeker overhan digde. Namens de Sneker afdeling van Ne vobo werd door de secretaris het team nog bloemen aangeboden. In It Beaken is het rapport van de commissie der Fryske Akademy, inge steld om de geschiedenis en het ui terlijk van de Friese vlag te bestuderen, ver schenen. Hoe de vlag er moet uitzien omschrijft de commissie als volgt: De Friese vlag is samengesteld uit zeven schuine banen van gelijke breedte, afwisselend kobaltblauw en wit; de mid dellijn van de middelste baan beginnende boven aan de broekzrjde en gaande van hoek tot hoek; de witte banen beladen met zeven scharlakenrode pompebladen loodrecht op de as van de baan staan de en geplaatst twee - drie twee op de wijze, dat de distantie tussen het cen trale pompeblad en zijn naastliggers even groot is als die tussen hetzelfde blad en de dichtstby liggende bladen op de andere banen. De plompebladen die nen de natuurlijke vorm in zoverre te benaderen, dat de verhouding van de hoogte van de witte baan tot de breed te van het blad tot de hoogte van het blad wordt 8 7 6, en de insnijding van boven tot op 1/3 van de bladhoogte gaat, terwijl de lengte van de gehele vlag tot de breedte er van zich verhoudt als 13 9. Delfstrahuizen degradeert. In de vierde klasse werd Delfstrahui- zen het slachtoffer. De withemden ver loren de beslissingswedstrijd tegen Jis- trum met 32, zodat zij naar de Friese Voetbalbond degraderen. in 0—0, was. GRC Alcides Rood Geel Hunsingo Frisia Gruno Hark. Boys BI. Wit L. Zwaluw. MJV Heeg In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Eerste Kamer over het wijzigings-ontwerp begroting 1954, deelt de minister van Landbouw o.m. mede, dat verwacht mag worden, dat op 1 mei 1956 de gehele Nederland se veestapel vrij van t.b.c. zal zijn. In aansluiting daaraan is nog een periode van vijf jaar voor nazorg uitgetrokken. Premier David Ben Goerion heeft gis teren zijn landgenoten openli. k ewaar- schuwd dat Israël wellicht een „zware vuurproef” zal krijgen te doorstaan ernstiger dan de ArabischIsraëlische oorlog van acht jaar geleden. „Onze vijanden spannen hun krachten samen tegen ons”, riep hij uit in een na tionale radiouitzending aan de vooravond van de Israëlische onafhankelijkheids dag, die vandaag gevierd wordt. „Maar wij zullen hun twee slagen teruggeven voor elke slag die wij krijgen”, waar schuwde hij. Ben Goerion herdacht de slachtoffers van de Egyptische „zelfmoord-comman- do’s”. „Wjj zullen ons niet laten afschrik ken door overvallen van de benden moordenaars, die de Egyptische dictator heeft gezonden”, verzekerde hij. Ben Goerion zei dat Egypte’s bewape ning ien bedreiging was, niet alleen voor Israël, doch voor de gehele wereld. Lan den, die Egypte van wapenen voorzien, doch Israël die wapenen onthouden, ver volgde de premier, laden een verschrik kelijke verantwoordelijkheid op zich. Intussen hebben autoriteiten van het Franse ministerie van buitenlandse za- De Inwoners van Sneek en Wymbrit- seradeel worden er blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie op geattendeerd, dat brandmeldingen niet meer, zoals voorheen, dienen te geschie den door middel van telefoonnummer 3000, maar via nummer 2000. Alleen bij brand dient men dit num- rrer te gebruiken om daarvan melding te dueii en de brandweer te alarmeren. Een ieder wordt verzocht dit nieuwe nummer meteen te noteren. ken toegegeven dat aan Israël acht Franse straaljagers van het type Mystère zijn geleverd. Een woordvoerder in Je ruzalem verklaarde, dat Israël thans twaalf Franse Mystères heeft ontvangen, die vanc~ag zullen deelnemen aan de militaire parade ter gelegenheid van de negende onafhankelijkheidsdag. De levering van de Franse straaljagers schijnt geschied te zijn met medeweten van Engeland en de Verenigde Staten. Op het scherm van haar televisie toestel zag de moeder van de 19-jarige Britse jockey Reginald Mansbridge haar zoon een dodelijke val maken tijdens een paardenren met hindernissen in Chelten ham. Grace Kelly en Prins Rainier van Monaco, gefotografeerd onmid dellyk nadat Grace K'dly aan wal is gestapt van het Prinselijk jacht te Monte Carlo. Grace Kelly heeft juist een boeket bloemen ontvangen van de 8-jarige Milo Ge rard en de 6-jarige M-.rie José Verando. Om drie uur werd gestart met Kweek SMS, waarbij de beide teams elkaar goed partij gaven met als eindstanden 1517 en 1315 zodat de Leeuwarders 1 punt boekten. TGPGriffioen was voor de gasten een te zware opgaaf .TGP wist met 157 en 1511 de Griffioenen in toom te houden. SMSVikings gaven elkaar weinig toe en wisten ieder een set te winnen, zodat een derde set hier de beslissing moest brengen. Vikings won met 1215, 154 en 13-—15. Ook de strijd Griffioen- Kweek werd in drie sets uitgevochten. De standen wa ren 1510, 1215 en 1513. Vikings TGP bleek voor de gastheren een nogal zacht gekookt eitje. Eindstand 815, 11 15. Tussen GriffioenSMS bleek niet zo veel krachtverschil te zijn. Er werd aan beide kanten goed gespeeld, en er waren tal van mooie smashes. Griffioen won met 15—13, 16—14. TGP—Kweek liet nogal wat krachts verschil zien. De Dokkumers moesten het onderspit delven net 153, 15—7. VikingsGriffioen werd met 2 sets be slist in het voordeel van Griffioen 15—17, 6—15. In de negende partij SMSTGP ston den de Leeuwarders 1 punt op Sneek achter, zodat bij ’n Leeuwarder zege nog een beslissingswedstrijd gespeeld had Elk uur van élke dag en élke nacht komt er een nieuwe t-b.c.-patiënt. Tuberculose is helaas nog geen over wonnen ziekte, al is het sterftecijfer ge lukkig aanzienlijk gedaald en zijn de ge- neringskansen zeer gestegen. Doe daarom alles wat in Uw vermo gen is om tuberculose te helpen voor kómen. Geef daarom gul en mild wanneer U morgen de collectebus van de Emma- bloemcollecte wordt voorgehouden- De zaak der tuberculosebestrijding in Nederland is geboren uit een eendrach tig particulier initiatief; zij zal haar taak slechts met succes kunnen- voort zetten indien U haar door Uw bijdrage daartoe in staat stelt. De Commissie tot voorbereiding der Emmabloemcollecte. Zaterdagmiddag hield Nevobo de dis- trictskampioenswedstrijden Heren in „Ons Gebouw” aan de Westersingel, waaraan door de afdelir.gskampioenen Kweek (Dokkum), Vikings (Harlingen), Griffioen (Heerenveen), SMS (Leeuwar den) en TGP (Sneek) werd deelgenomen. Goed combinerenen op elkaar .nge- speeld met daarnaast e<.n sterke opslag wisten de Sneker Volleyballers alle 4 wedstrijden te winnen, zodat zij ongesla gen de kampioensbeker in ontvangst mochten nemen. Was het de laatste 4 ja- ren SMS van Leeuwarden dat zowel met het dames- als heren tram het kampi oenschap behaalde, door een overwin ning van het damesteam uit Wolvega vorige week en thans van het sterk spe lende Sneker Herenteam is aan de Leeu warder glorie nu een eind gekomen. Vrijdagavond werd hier een bindings- avond van „Steun wettig gezag” gehou den, waarbij aanwezig waren onderdelen van de nationale reserve korps lucht vaartdienst en reserve rijks- en gem.- politie uit Sneek en omgeving. Het ope ningswoord werd gesproken door de heer S. de Jong uit Balk, secretaris penningmeester van de provinciale com missie van S.W.G. Hij wees er o.m. op dat dit instituut eerst behoorlijk kan functionneren als het totaal aantal vrij willigers 16500 bedraagt en dat aantal is nog niet bereikt. De heer Camping, lid der commissie sprak over de betekenis van de binding der diverse onderdelen van S.W.G., ter wijl de territoriaal bevelhebber Noord, de kolonel P. C. G. A. Speck O’Breen, die de dienst gaat verlaten, een af scheidswoord sprak. It Lyts Frysk Toa- nlel voerde met daverend sukses de Hei- depyk van Barend v. d. Veen op. Het slotwoord sprak majoor A. de Vries, districts-commandant van de nationale reserve. Ingrid Bergman in „Angst”. Het hoofdnummer dat van morgen, dinsdag af, in het Amicitia-theater gaat is een verfilming van de beroemde ro man van Stefan Zweig „Angst”. De hoofdrol wordt gespeeld door Ingrid Bergman en het is haar eerste Duitse film; ze werd opgenomen in en om München, want regisseur Roberto Ros sellini de echtgenoot van Ingrid Berg man, streeft immer naar een zo natuur getrouw mogelijk op het doek brengen van elk levens-realisme, waarom „Angst” niet in een filmstudio gedraaid werd, maar in de omgeving waar Zweig zijn novelle liet spelen. Ingrid Bergman is hier Irene Wagner, echtgenote van Prof. Albert Wagner; naar buiten lijkt het een volkomen gaaf huwelijk, mede dank zij de voorbeeldige moeder, die Irene voor haar kinderen is. Maar zij wordt gepijnigd door zelfverwijt omdat zij een schuldige vriendschap met een jonge componist Heinz Baumann onder houdt. Het noodlot steekt een dreigen de vinger naar haar uit als zij slacht offer van chantage wordt. Maar deze chantage brengt haar tot inkeer, en hoe haar echtgenoot daarin de hand heeft vertelt deze spannende film op boeiende wijze. De begaafde, bijzonder innemende acteur Mathias Wreman speelt de rol van deze echtgenoot, Renate Mannhardt en Kurt Kreuger hebben voorts rollen in deze Bergman-fihm De 73-jarige P. Nicolai uit Opeïnde (Sm.) is door een militaire Volkswagen overreden en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk ontstond doordat de heer Nico lai, zonder op het verkeer te letten, de drukke rijksweg overstak naar zijn wo ning. Zijn rijwiel werd door de hevige klap over een heg geslingerd. De be stuurder van de Volkswagen was de sergeant-monteur J. Vermeulen uit As- Er heerst momenteel weer een grote boormachines, een smidse en elektrische bedrijvigheid op di scheepswerf ,JDe Tijdgeest” van de heer B. Fikkers aan de Woudvaart. Nauwelijks waren er twee „verlengingen” van de hellingen gegle den, een van 13 en een van 10 meter, waardoor het eerste schip, waarvan te vens de dekken verhoogd we den, van 130 tot 280 ton vergroot werd en het an dere van 200 t< 300 ton, of er werd al weer een grote zeiltjalk opgedraaid die tot motorschip verbouwd wordt. Zo’n verlenging is de goedkoopste ma nier om de tinnenmaat te vergroten, vertelde de heer Fikkers ons, toen we dezer dagen een kijkje op zijn werf na men. Meestal is het ook niet eens nodig er een sterkere motor in te plaatsen en soms lopen ze na de verlenging zelfs nog sneller door de langere waterlijn. Daar om gaan tegenwoordig zoveel schippers tot verbouwing over, omdat kleine sche pen niet voldoende rendement opleveren. Er st Aan nu al weer twee verlengingen op het progra--na. Voor het overslagbedrijf van de heren Tange Cornet alhier, die enige jaren geleden hun eerste schip in bedrijf stel den, is hier nu een tweede gereed ge komen. Voor dit doel werd een bergings- vaartuig van 50 ton geheel verbouwd en met een zware mast en gieken van 22 meter uitgerust, waarmee lasten van 5-6 ton gelicht kunnen worden. Verder wordt er op deze werf ook nog een drijvende werkplaats voor reparatie en inbouw van motoren vernieuwd en uitgebreid, welk vaartuig „De Wadden” genaamd, als ne- venbedrijf van een Sneker firma ligplaats zal krijgen in Harlingen, waar de vis sersvloot zich sterk uitbreidt en dus ze ker emplooi te vinden is. Met dit vaar- tuig, waarin zich o.a. een draaibank,sen? Glorieuze overwinning voor WZS. In de 3e klas A dient in de eerste plaats de prachtige 62 zege van WZS op Harlingen genoemd te worden. Een schitterende prestatie van onze stadge noten, die nu praktisch veilig staan. Ove rigens gebeurden er in deze afdeling geen opzienbarende dingen. Olyphia maakte korte metten (40) met hekkesluiter Bergum, GAVC won al even resoluut (42) bij DOG en Steenwijk bracht met 20 MSC’s laatste kans om hals. RES op Jub- De dag voor het Frysk Orkest, waarmee Sneek zaterdag haar achterstand wilde goedmaken en die door het aantrekkelijke programma dat het Comité in elkaar had gezet zo goed beloofde te worden, is helaas geen volledig sukses geworden. De regen trad als spelbreker op. Wel vermochten de buien de geest drift van de velen die aan deze actie meewerkten niet te doven en werd het programma vrijwel ongewijzigd afgewerkt, maar de lotenverkoop bleef beneden de verwachting. Vooral omdat er *s middags en ’s avonds te weinig publiek op de Marktstraat was, waar op het door Gemeentewerken gebouwde podium de Chr. Muziekvereniging „Harmonie”, de Snitser Ungetiders en bet gezelschap Show parade optraden. Dank zy de volharding van de 32 collectrices, die de gehete dag onver moeid in de weer waren en al loten verkopende 27 kilometer aflegden, werden er echter toch nog ruim 6300 loten geplaatst, zodat de bruto opbrengst van de verloting rond f 1577.bedraagt. De hoofdprijzen: een dames- of herenrijwiel en een waardebon van f 125.-—, te besteden bij een Sneker zaak, vielen resp. op nummer 4537 en 2359. stelde zich door zijn 31 zege bega definitief buiten gevaar. na zijn goede prestaties van de laatste weken plotseling een lelijke misstap door z’ n uitwedstrijd tegen Gruno met 21 te verliezen. Dit te meer omdat de beide koplopers de punten binnen haalden. GRC keerde op de goede weg terug door FVC met 21 te verslaan en Alcides won met flink verschil (30) van Nicator. Rood Geel’s toch al minieme kans ver minderde j og daar een 22 remise met LSC en Friesland bewees andermaal dat het voor goed de smaak te pakken heeft. Uitspelend wonnen de Bornianen met 2— 1 van Haren. FrisiaHelpman eindigde wat voor Nicator niet zo leuk van de loten wachtte tevens een smake lijke verrassing. Bjj het lot ontvingen ze nl. „ter opwekking en verkwikking” een proefpakje King-perpermunt, een atten tie van Tonnema N.V., die op deze wijze haar steun aan de actie verleende. Wou- da’s Meelfabrieken deed dat door de loten gratis aan te bieden. ’s Middags tussen 3 en 4 uur daver den de straten van de muziek van de beide muziekkorpsen, het Trommelkorps van T.G.P. en het Tamboer- en Pijper- korps van Advendo, die uit verschillen de richtingen naar de Marktstraat mar cheerden, wat ondanks de regen veel volk op de been bracht. Voor de mees ten was het echter te nat en te koud om lang bij het podium te vertoeven, waar de uitvoerenden desondanks als ridders zonder vrees of blaam hun uiter ste best deden er van te maken wat er van te maken was en gelukkig niet zon der sukses. Rondom hen kwamen de handen voortdurend op elkaar. De hoop dat de regen ’s avonds zou ophouden ging ook niet in vervulling, maar toch beklommen de Ungetiders en het gezelschap van de Show-parade hen en Zelfs 02359 Hoofdprijs goederen ter waar de van 125zelf te besteden04537 Hoofdprijs een Dames- of Herenrijwiel; 03704 2e prijs een keukenuitzet. 00060 00069 00798 00814 01290 01443 02049 02098 02830 03069 03707 03818 04537 04589 05262 05270 05442 05447 06213 06251 04489. De prjjzenn kunnen af gehaald wor den tot en met zaterdag 28 april bij A. Jansen, Schaapmarktplein 9. Na 28 april worden de prijzen die niet afge haald zijn verkocht ten gunste van het Frysk Orkest. De overige prijzen zijn reeds zaterdagavond bij de trekking uitgereikt. Er komt thans tekening in de titelstrijd in IB. Leider Hengelo won n.l. het be langrijke treffen met Robur, waardoor de laatste klub praktisch voor de titel werd uitgeschakeld. Waar WVC zo ver standig was met 70 van Zwaagwest- einde te winnen gaat de wedloop nu ver der tussen de Hengeloërs en de Winters- wijkers. De laatsten hebben hun kans niet meer in eigen hand, omdat beide wedstrijden tussen de rivalen al gespeeld zijn. Sneek steeg weer enkele plaatsen op de ranglijst door een 21 overwinning op Muntendam, maar ook Achilles en WW deden goed werk. De eerste ver pletterde hekkesluiter Veelerveen met 80 en WW won met 32 van de Arnh. Boys. De Winschoters kunnen nog een behoorlijke plaats op de ranglijst berei ken. Overwinningen voor de kopploegen. In de derde klas duurt de spanning onverminderd voort. Leider Harkem. Boys behaalde in het Sportpark een 42 zege op ONS. Blauw Wit versloeg De Heracliden op eigen terrein met 20 en de Leeuw. Zwaluwen boekten een 21 overwinning op het bezoekende Poolster. Jammer dat HeegAVC wegens terrein- afkeuring niet kon doorgaan. De regel maat aan de kop werd daardoor nog meer verstoord. O.i. staan de papieren van de Zwaluwen thans het hoogst geno teerd. De Leeuwarders krijgen Heeg en ONS nog op bezoek, terwijl de konkur- renten Harkem. Boys en Blauw Wit el kaar nog op het terrein van eerstge noemde moeten bekampen. De voor a.s. zaterdag vastgestelde wed strijd De HeraclidenONS zal onderaan wel de beslissing brengen. Beide scheepjes zijn ware pronkstuk ken en, zoals alle boten die op deze werf gebouwd worden, uitgevoerd met koper verschroomd beslag en tuigen van de beste kwaliteit. Er liggen tevens nog een aantal boten voor aflevering gereed, waaronder een mahonie kajuitjacht van m. lengte voor Sneker rekening, en op de Hiswa verwacht de heer Kuipers ook weer vele opdrachten voor nieuwbouw te zullen krijgen. Voor het 16 m2 jacht in zijn stand zijn nu al tal van gegadigden. de moedig de bühne en kon Pluvius niet beletten hun aantrekkelijk geestig i-epertoire af te werken. 1 Appo de sneltekenaar zag nog kans en kele van zijn kunstige produkten op pa pier te brengen. Hulde voor zulk een doorzettingsvermogen, dat daarna en tot besluit ook nog met de taptoe van „Advendo” gedemonstreerd werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1