SUDWESTHOEKDEI op RUS 26 MEI H i aaaa I I ■S s 1 Russische (schaak)overmacht bij Leeuwen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van H. A. Tromp straks 40 jaar direkteur „Woudsend” M 1 f Donderdag 19 april 1956 11 le jaargang no. 32 Redacteur: L. KIEZEBRINK De Emmabloem*kollekte Zijlstra keert ook 3 pet uit Zaak Lageveen in winkel fa. Wagter Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De loterij voor het Frysk Orkest Ouderavond Bioscoopnieuws Gevonden voorwerpen Alle krêften op ekonomysk, maetskiplik en kultureel gebiet moatte bundele wurde. Tot verder nieuws. I» aaaa U-» Zwart: J. v. d. De alderdom fan ’e boeren. Veel veranderd. Aangegeven in de week van 11 tot 18 apr. Positieve maatregelen. aaa DE BLOEMENSLINGERS ZIJN ER WEER Nu de narcissen in bloei beginnen te staan, worden in de bollenstreek weer de slingers gemaakt, welke verkocht worden langs da wegen aan fietsers en auto rijders. Deze koHekte heeft hier ter stede opge bracht 893.15. Door de direktie van het grootwinkel bedrijf Zijlstra is besloten per 8 mei over het jaar 1955 drie procent extra-loon uit te betalen- Voor 1956 zal bovendien de vakantietoeslag voor het gehele personeel van 2 op 4% worden gebracht, terwijl eveneens het aantal vakantiedagen met 3 wordt verhoogd. Naar wij vernemen zal de zaak van de heer Lageveen gevestigd worden in het pand, a. h. Grootzand, waarin tot nu toe de bloemenwinkel van de fa Wagter werd gedreven. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD Het blijkt dat de alhier gehouden lote rij voor het Frysk Orkest netto f 1000. heeft opgebracht. Het Sneker Comité, bestaande uit mevr. Tamminga—Pieben- ga en de h.h. dr P. Greep, dr A. S. Wad man en W. van Mourik, heeft dit bedrag reeds aan het Open Doekje-comité over handigd. Advertentieprijs 15 ct. par m-m. Bij contract (hsndclsadv.) lager. Abonnementsprijs f 5.- per half jaar. Franco per post f 3 J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het zal noodzakelijk zijn in de toe komst het grondbezit en het pachtbezit tot een grote mate van gezamenlijke overeenstemming te brengen. Aanpak in grote stijl is nodig met het oog op de verbeteringen door ruilverkaveling en de concentratie van waterschappen. Ook het geldverkeer moet hierop gericht zijn. Verder wees spr. op de grote taak wel ke op het gebied van de woningverbete- Dr. v. d. Wielen begon met te wij zen op de grote veranderingen in het vervoer en het toerisme welke in de af gelopen jaren in de Zuidwesthoek heb ben plaats gehad, waardoor deze streek uit haar isolement is verlost. Deze ont sluiting gaat steeds verder voort, waar toe straks ook de Televisie zal meewer ken. Het is nodig de gehele bevolking daarop voor te bereiden. Er bestaat over dit gebied weinig lit teratuur. Vandaar de vraag of hier op litterair en wetenschappelijk gebied niet een grote aktiviteit ontplooid dient te worden, om op bepaalde punten een in zicht te krijgen in de ontwikkeling van de bevolking en de toestanden hier. Ook voor de Fryske Akademy ligt hier een taak. Op De Russische grootmeester Bondarewski, secondant van zijn landgenoot Tigran Petrosjan, die deelneemt aan het kan- didaten-tournooi voor het wereldkampi oenschap, .peelde dinsdagavond in hotel Leeuwen alhier een simultaanseance aan 40 borden tegen leden van de Schaak- klubs Sneek, Balk, Wommels, Workum, Tjerkgaast en Gauw. In een totale speeltijd van ruim vier uren won de gast 36 partijendrie wer den remise en aan slechts één bord, dat van onze stadgenoot, de heer J. v. d. Velde, moest hij de vlag strijken. Tegen achten arriveerde de heer Bon darewski in gezelschap van de heer J. D. Kramer, voorzitter van de Schaakklub „Sneek”, in de wedstrijdzaal, waar hij door dokter L. Meijer uit Koudum i.i het Duits werd verwelkomd. Met grote bewonde ring hebben wij in de kranten van de ontmoetingen tussen de grootmeesters ge it is al in siswize wuren: de Süd westhoeke is in deade hoeke. It libben fan üs dagen giet harren foarby, sei de hear v. d. Mark. Dochs is de aerd fan de minsken net allinnich de oarsaek. Guon boeren libje noch altiten Under de binearing fan de krisis 1930. It is nou wol goed, sizze hja, mar it bliuwt sa net. Soks keart de foarütgong op. Wy sille foar al dizze dingen oer mei- inoar in Fryske polltyk fiere moatte. Fierwei it greatste part fan ’e groun yn ’e Südwesthoeke (80 wurdt hierd. Fan great bilang is lykwols yn hokker hénnen de groun op dit stuit sit. Spr. hat de yndruk, dat yn ’e léste jierren party buorkerijen yn bannen fan greate forsekeringsmaetskippijen en oare yn- stellingen büten Fryslan oergien binne. Mei de bidriuwsütris kin it noch gjin sprekken l|je. De bidriuwsgreatte leit trochinoar twa kear sa heech as dy yn it hiele lén. Mear as de helte fan de bi- driuwen is greater dan 70 pm. Mülk kin yn ’e takomst dizze situaesje op twa ma nieren bigjinne to knipen. Dértroch ntl. hat de lénbou yn ’e Südwesthoeke forlet fan moai greate bidriuwsgebouwen, dy’t gê.ns ünderhald freegje en fan in goede lezen en in het bijzonder de prestaties van Uw landgenoten bewonderd, aldus de heer Meijer, die de heer Bondarewski reeds in 1954 in Amsterdam ontmoette toen deze optrad als leider van de Rus sische ploeg in de Schaak Olympiade. Het schaakspel is in Holland zeer ge liefd en wordt door alle lagen der be volking beoefend. Spreker hoopte dan ook dat deze avond een stimulans zal zijn voor de verdere ontwikkeling ervan in het algemeen en in Friesland in het bij zonder. Direct hierna begun de grootmeester zijn rondgang langs de borden, eerst in een snel tempo, maar naarmate er meer tekening in de strijd kwam vermeerder de de tijd die hij voor zijn zetten nodig bad. Om plm. 10 uur had reeds onge veer de helft van zijn tegenstanders de koninj omgelegd, maar het duurde tot ruim half een, voordat onder zeer grote belangstelling ook de strijd aan het laat ste bord, waarvoor een deelnemer uit Harich troonde, in het voordeel van de gast beslist werd. De heer v. d. Velde was de enige voor wie hij moest capituleren voor welke fraaie prestatie onze stadgenoot van hem het insigne van de Schaakbond der Rus sische bouwarbeiders Ontving. Remise be reikten de heren A. Bootsma, Cubaard, L. de Jong, Tjerkgaast en J. Nauta, Sneek. Transports wiel, Wouda’s meelfabriek; polsstok, Corbee, Jan van Nassaustraat 90; paar bruine kinderwanten, de Jong, van der He jj buurt 39; damespolshorloge, C A. Kruizebroederstraat; paar kinder wanten, V D, Schaapmarktp ein; brui ne beurs, Witteveen, Monnikstraat 34 nagelgarnituur, Grondsma, Fred. Hendr.- straat 81; wit grijze duif, Wind, IJlster- kade aan boord; zwart heren- of jongens* rijwiel, Schuil, Priorstraat 8; muntstukje^ Smid, Emmastraat 20; rozenkrans in etui, van Aalderen, Woud vaar tkade 43groe ne vulpen, Hoekstra, 3e Selfhelpstr. 4; Re servewiel, Ligthart, Bolsw.weg 11a, ball point, Smids, Oppenhuizerweg 27; geel sponzen autokussen, Jansen, IJlsterkade 7c; zwart sportbroekje, bur. v. politie muntbiljet. Lichthart, E. H.str. 52; bruine motorwant, Coehoorn, Oppenhuizerweg 46; hockeybal, Jetzes, J. W. Frisostraat 56; zwarte damêsbeurs, Elzinga, W, Dijk* strastraat 10; grijze dameshandschoen, bur. v. pol.; paar kinderhandschoenen, de Goede, H. Sytstrastraat 32a; sleutel nr 432, Aere Perennius, Kleinzand licht bruine damesglacé, Wiebinga, Anna Paulownastr. 39; bovenkaak kunstgebit, Meijer, Westersingel 4; rozenkrans, Kootje, 2 Zomerrakbuurt 19; Oude Chi nese mat, bur. v. pol.; bruin geel kin- derwantje, Veenstra Groene Dijk 8; on geveer 14 m. touw, G. Oppenhuizen, 2e Boschdwarsstraat 4; streng Parels imit., Harkema, Schoolstraat 42; zwart zijden dameshoedje, G, H. Lampe, Jachthaven straat 1; lipssleutel, bur. v. pol.; polsstok, W. Scholten, IJlsterkade aan boord. 50 fan de boeren is alder dan 50 jier. Op ’e helte fan de bldrinwen binne dus bern fan 25 jier en Alder. Foar dizze jonge boeren meat straks romte komme. De mooglikheden ta it bouwen fan mear pleatsen yn ’e Südwesthoeke moatte ek dêrom earnstich neigien wur- de, hwerta in subsydzje op it bouwen fan pleatsen in oantrün wêze kin. In reedlik bistean is al mooglik op in pleats fan 5560 pm. bidriuwsütris, dy’t op dit stuit om’t der géns hierde bidriuwen by binne, noch wol hwat to winskjen oerlit. Ek is der noch it gebrek oan arbei ders, foaral foar de greate bidriuwen, dat liede kin ta in bipaelde mjitte fan ekstansivearring, en hwertroch we yn ‘e Südwesthoeke hwat langer hwat mear de kant ütgean fan gesinsbidriuwsfie- ring en degradaesje fan de boeresoan- nen ta arbeider. Hjir binne trochinoar foar elts bi driuw wol twa of trije soannen en dêr- troch is der ek in tendens nel spjalting fan it bidriuw. Gesinsbidriuwen dy’t harren mei ien bidriuwsgebou bihelpe moatte. Yn forbAn mei de arbeldsbisetting wiisde spr. op fjouwer mooglikheden. It buorkjen giet yn ’e rin fan ’e jierren tige iensidich de kant oer fan it hAlden fan kQ. It hélden fan bargen en skiep kin lykwols by in gelikense arbeidsbi- setting en in gelikense stAlromte de yn- komsten forheegje en jowt dértroch in lytse sprieding fan it risiko. De ar- beidsmethoaden moatte forbettere wur- de. Troch rationalisaesje kin it makliker. feiliger en better. In goed forkavelingsplan is foar dizze hoeke ek fan great bilang, en ek mear doel jaen oan de mechanisaesje dy’t wol net oan üs bidriuwen foarby gean sil, mar frjjhwat kapitael freegje sil. Op 1 mei 1916 werd de toen 23-jarige en gemobiliseerde jongeman H. A. Tromp naast zijn vader, de heer A. H. Tromp en diens collega van Eek, be noemd tot direkteur van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „Wouds- end” te Woudsend. Dat is binnenkort dus 40 jaar geleden, ter gelegenheid waarvan de jubilaris op zaterdagmid dag 5 mei gehuldigd zal worden tijdens een receptie in de foyer van Amicitia. Door de oorlogsomstandigheden werd in 1941 aan zijn zilveren jubileum verzekeringen enz., waardoor ze en nu hangt er heiaas een schaduw bo ven deze herdenking door de ernstige ziekte van zijn mede-directeir, de heer Mr K. S. van Andringa. Er is tijdens het direkteurschap van de heer Tromp heel wat veranderd. Toen hij benoemd werd, bestond de Maatschappij juist honderd jaar. Wel was ze In die eeuw al uitgegroeid van een klein bedrijfje tot een bedrijf van meer dan provinciale betekenis, maar toch verzekerde ze toen alleen nog maar tegen brandschade. Nadien is dit ditgebreid met afdelingen voor varia- verzekering, glasverzekering, bedrijfs- verzekering enz., waardoor een ze veel meer een landelijk karakter kreeg. De grootste ontwikkeling viel echter in de naoorlogse jaren, waarmee wederom een belangrijke uitbreiding van de kantoorgebouwen en het personeel ge paard ging. De 15 man kantoorperso neel (dames waren lang taboe bij „Woudsend”) en 6 inspekteurs stegen tot resp. 70 en 20 personen, ook al om dat indertijd een zustermaatschappij te Gouda werd overgenomen, maar nu nemen de dames een belangrijke plaats in. Ook kwamen er op 1 oktober 1953 twee nieuwe direkteuren bij, de heren A. H. Tromp en P. K. van Andringa, zodat de familietraditie aan de top van de Maatschappij wordt voortgezet. Hun vaders hebben lange tijd in Woudsend gewoond, maar nadat de heer Van Andringa hem reeds was voorgegaan, vestigde de jubilaris zich in 1934 ook In Sneek. Het kantoorper soneel woont echter grotendeels in Woudsend. Wel moeten er eens plan- RAUWERD. Maandag werd een ouderavond in Café H. de Jong gehou den. Meester Keulen kon een goed be zochte bijeenkomst het welkom toeroe pen. Na opening kreeg de heer Pieben- ga van Leeuwarden het woord, die een beschouwing gaf over de reis van de Koningin naar de West en deze toe lichtte met een film. Het aftredende bestuurslid, mevr. J. Venema, werd herkozen. Jeugdliefde. Het hoofdnummer In het Amicitia- theater is de Noorse film „Jeugdliefde”, toegankelijk boven 18 jar. Het geeft de dramatische strijd weer van een jon ge moeder om het behoud van haar kind. Ingrid en Torben leerden elkaar op school kennen en reeds spoedig vatten zq een grote genegenheid voor elkaar op. Wanneer Ingrid moeder moet worden, besluiten de vier ouders om haar kind door vreemden te laten opvoeden, opdat vooral de grote „men” niet zal gaan roddelen. Aanvankelijk lijkt deze „op lossing” voor Ingrid en Torben, die in middels getrouwd zijn, nog aannemelijk, maar het verlangen naar het kind en de gewetenswroeging worden Ingrid toch te machtig. Torben verzet zich, daar hij meent dat dit te veel zorgen zal mee brengen. Wanneer beiden daarover ruzie krijgen, verlaat Torben het huis, Ingrid alleen achterlatend. Tenslotte is het In- grid’s vader, die haar smeekt om het kind terug te halen, daar hij inziet hoe verkeerd de ouders hebben gehandeld destijds; voor een moeder is het ónmoge lijk afstand van haar kind te doen. In grid haalt haar kind, doch als z|j in de boerderij komt waar de kleine al de tijd vertoefd heeft, treft zij daar... Torben aan. Het gezin is verenigd en niets kan het geluk meer in de weg staan. Het huwelijk van Prins Rainier en Grace Kelly in het journaal. Een gedeelte van het journaal is ge wijd aan het burgerlijk huwelijk van Prins Rainier van Monaco en Grace Kelly. Foar dizze gearkomste, dy’t earst yn Febrewaris balden wurde soe, mar doe oergean moast fanwegen de winter, wie géns bilangstelling. De Deputearden Mr D. Okma en J. Brouwer wiene der ek, Iykas de measte boargemasters üt de Südwesthoek, bitsjürsleden fan de Lan- bou-organisaesjes, minsken fan it E.T. I.F. en fan tal fan oare forienlngen en korporaesjes, dy’t allen in bisünder wurd fan wolkom fan de foarsitter, de hear M. K. Scholten, foarsitter F.H.S. to Hurdegaryp, krigen. De Folkshegeskoallen hawwe al jier ren de Südwesthoeke yn it vezier hawn, sa gyng hy troch, mar nou is it sa f’er komd, dat der in kommisje ynsteld is om de krêften dy’t der yn dizze hoeke binne, to sammeljen. De Südwesthoeke rekket nel üs sin hwat yn ’e knipe, en dêrom komt de greate fraech nei foa- ren: binne wy hjir de njje tüd wol treast? Wit: Bondarewski. Velde. 1. d4e6; 2. e4d5; 3. Pc3Lb4; 4. e5—Pc6; 5» a3 Le76. Ff3a6; 7. Ld3 Ld7; 8. 0—0—h6; 9. b4—b5; 10. Pe2— Lf8; 11. c3—Pge7; 12. a4—ba4x; 13. Ta4x—Pb8; 14. b5—a5; 15. Ld2—c6; 16. Dbl—Pc8; 17. bc6x—Pc6x; 18. Dal Pb6; 19. Ta2—Le7; 20. Lb5—a4; 21. Lel—Pe5x; 22. Ld7x—Ped7x; 23. La3 La3x; 24. Ta3x—Dc7; 25. Pd2—0—0; 26. Tbl—Tfc8; 27. Tb4—Dc6; 28. g3— Tcb8; 29. Db2—Pc4; 30. Pc4x—Tb4x; 31. Db4x—dc4x; 32. Db2—Taö; 33. Dc2 Pb6; 34. Pf4—Tb5; 35. Tal—Tb3; 36. Pe2—a3; 37. Ta2—Db5; 38. Tal—Tb2; 39. De4—a2; 40. Kg2—Dd5; 41. Dd5x—- Pd5x; 42. Kf3—Tc2; 43. h4—Pc3x; 44. Pc3xTc3xf; 45. Ke4Tc2; 46. f4—- Td2. Wit geeft op. De promotie van pion a7 of c4 is niet meer te voorkomen. In deade hoeke. ring voor de vrouwenorganisaties is weggelegd, de elektrificatie en de aan leg van waterleiding, alsmede op de ont wikkeling van de landbouw, waarbij de Landbouwscholen en de Landbouwhuis- houdscholen een voortreffelijke taak kunnen vervullen. Ontwikkeling van de industrie ziet spr. niet tot uitdrukking komen in grootindustrie maar als een ontwikkeling van het ambacht. Hij ontwikkelde hierna een uitvoerig cultureel programma, omvattende o.a. verbetering van de hygiëne, gezond heidszorg, gezinsverzorging, kraamver- zorging, maatschappelijk werk, woning- bouwverbetering, krotopruiming, ver betering bedrijfsgebouwen, beroepskeuze en beroepsvoorlichting voor ongeschool den, en betoogde tot besluit dat alle in dividuele instellingen moeten worden samengebundeld om al deze technische, maatschappelijke en culturele verande ringen en verbeteringen tot stand te kunnen brengen. Bij de nabespreking pleitte Mr. Ok ra a ook voor samenwerking tussen de verschillende gemeenten in de Zuidwest hoek. Alles kan niet van Leeuwarden uit geregeld worden. Het grootste pro bleem is volgens spr. dat Friesland z|jn arbeidskrachten niet behouden kan. Hij hoopte dat uit deze bijeenkomst goede initiatieven voort zullen komen en gaf de verzekering dat de provincie graag wil medewerken en steun verlenen. Het eerste wat nodig is, zo betoogde de burgemeester van Gaasterland, is, dat er gezorgd wordt voor een goede ontsluiting van de Z.W.hoek door de aanleg van goede wegen, straten en wa terwegen. Ook wees hij op de noodza kelijke ontwikkeling van deze streek als recreatiegebied, wat nu niet kan worden uitgevoerd door gebrek aan geld bij de gemeenten en particulieren, op het te kort aan woningen en op de noodzaak van krotopruiming om daardoor de ont wikkeling van het ambacht en de ver jonging van de bedrijfsleiding op de boerderijen te bevorderen. ekonomisch-technologisch ge bied kennen we hier evenmin een samen vattend werk en daarom stemt het tot vreugde, dat de gemeentebesturen in de Z.W.hoek aan het E.T.I.F. hebben opge dragen zo'n samenvattend onderzoek in te stellen. Daarnaast zal nodig z|jn een studie op het gebied van de bevolking, maatschap pelijk werk, sociale toestanden, vereni gingswerk en cultuur. Hier ligt naar spr.’s mening een taak voor de Stich ting Friesland Maatschappelijk Werk en de Fryske Kultuerried, de gezamenlijke standsorganisaties op het gebied van de landbouw en niet te vergeten de landarbeidersorganisaties om te komen tot een diepgaand onderzoek van de toe standen in de landbouw. De vraag stellende waarom in de ene streek van Friesland zoveel studiema teriaal aanwezig is en in deze streek niet, toonde dr. v. d. Wielen aan, dat de eigenschappen van het weidegebied en de typische eigenschappen van de be volking hier een belangrijke rol in spe len. Zoals reeds eerder in dit blad werd gemeld is 26 mei de datum waarop de Zeilkoningin met haar hofdames haar intocht in Sneek zal houden. Door de welwillende medewerking van het „Sneeker Nieuwsblad” zijn wij in staat zo nu en dan een nieuwtj'e te lanceren betreffende deze intocht. Het Actie-Comite tracht in zekere zin een herhaling te geven van de intocht van vorig jaar. De attractie is echter, dat ook nu dezelfde koninginnen komen wat titel betreft, doch dat het nu wel andere personen zijn. De koningin die de grootste reis moet maken is wel de Lichtkoningin uit Beek (Limburg) die uit het meest zuidelijk gedeelte van ons land de reis naar Sneek zal aanvaarden. In het gedeelte van ons land waar zwart en wit dooreen gestrengeld zijn; het zwart van de kolen die gedolven wor den honderden meters onder de grond, paart zich aan het witte licht, dat door middel van deze kolen wordt opgewekt. Het idee van de Lichtkoningin komt uit Zweden, waar bij de Lucia-feesten de Lichtkoningin wordt uitgeroepen. Wij hopen dat de Lichtkoningin uit Limburg niet alleen licht maar ook warmte komt brengen. Want warmte kunnen wij op 26 mei wel gebruiken I DE HIELE POSYSJE FAN DE SÜDWESTHOEK, agrarysk, ekonomysk en kultureel, mar ek de takomst fan dit diel fan üs provinsje waerd wiidweidich bisprutsen op de Südwesthoekdei, organisearre fan de Kommisje Südwesthoeke fan it Folkshegeskoallewurk, dy’t Woansdei yn Hotel Jans op Rils balden waerd. Beide sprekkers, Dr. H. G. W. van der Wielen, lanlik lieder fan it Folkshege skoallewurk to Bakkefean en P. v. d. Mark, direkteur RysklAnbouwinter- skoalle Snits, wiene it der oer lens, dat der folie foroare en forbettere wurde moat. Eerstneamde kaem derby ta de konklüzje, dat dêrfoar alle krêften bundele wurde moatte, wylst de hear v. d. Mark de middels ta forbettering fan de agraryske tastan oan ’e han joech. nen hebben bestaan het gehele bedrijf naar hier over te brengen, maar zover is het toch niet gekomen. De banden met het geboortedorp bleven behouden en in ’t licht van de geschiedenis is Woudsend zonder „Woudsend” ook haast niet denkbaar. In onze stad geniet de heer Tromp vooral bekendheid als liefhebber van de watersport, en zo groot is het aan zien en het vertrouwen dat hij in wa- tersportkringen geniet, dat hij inder tijd onder grote instemming benoemd werd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen der N.V. Sneeker Jachthaven, welke funktie hij nu nog met veel toewijding bekleedt. Ook van deze zijde zal het hem daar om op 5 mei stellig niet aan belang stelling en waardering ontbreken. Sprekker die dêrom in hertstochtlik birop op alle ynstansjes en op hiel üs folk de jonge boeren to helpen. Mar ien ding moatte wy dérby dochs net for- jltte. Net de groun, net it kaptael en net it bidriuw is it fomaemste. Fier dêr boppe üt rikt de minske. Ek op dizze kieare en konkrete ynlie- ding folge in drok neipetear. Om fjouwer üre waerd de tige slagge gearkomste, dy’t ófwiksele waerd troch muzyk fan Lützen Njjdam (fluit), de hear en mefrou KutterZwaga (piano en cello) en foardrachten fan Wybren Altena, mei in oantrunend wurd troch de hear Scholten sluten. ■M in sn na ui nv i ui aaw aaa :::c aaa aaa« aaai awav aaa ■aaa waai aaaa aaaar awaat aaaa aaaa aaaa aaaa aaaa aaaa aaaa aaaa i"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1