Verlies voor de leiders in 1B President Eisenhower over de nieuwe Russische ieiders Filmavond voor de Sneker Zakenlieden De winnaars van het Zilveren Schild Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Borneo en Julia in het Amicitia Theater Maandag 23 april 1956 111e jaargang, no. 33 Redacteur: L. KIEZEBRINK kragen De a.s. Koninginnedag Meifeest A.J.C. Gemeente Ijlst Programma Betaald Voetbal De heer Bouwe van der Berg overleden Nieuwe voorzieningen voor blinden Studieclub afd. Sneek Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1 AD =-■■■ Nu al jonge leeuweriken KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 De straatverlichting bij nacht Streekkam pioenscha p landelijke ruiters Kantongerecht Sneek Geslaagd Melkprijs 1 cent omhoog De Groene Draeck Meer dan 120.000, voor Frysk Orkest Olyphia kampioen in 3 A Zaterdagvoetbal Albert Heijn neemt Keg’s groothandel over Hiswa-nummer de Golfslag SNEEKER NIEUWSBLAD de De heer Boersma, die als verrassing De wispelturige R Y. WOENSDAG 25 APRIL. WASHINGTON, 21 april. In een rede gehouden voor de „American So ciety of Newspaper Editors” heeft presiden. Eisenhower verklaard, dat een Sov- jetregering „die oprecht de legitieme belangen van de Russische natie is toe- gewija, vriendschappelijke betrekkingen l an hebben met de Ver. Staten en de vrije wereld, wanneer ze dat maar wil”. Doch Eisenhower verklaarde tevens, dat de belangrijkste kwesties van de wereld van na de oorlog nog steeds onopgelost zijn, ondanks dz overgang van een Stalinistische naar een „collectieve” dicta tuur in Rusland. Onze stadgenoot A. Hoekstra vond donderdag -tijdens het eierzoeken bij de Schatting al een nest met vier jonge Leeuweriken. Dat is wel heel vroeg en dan ook nog met zulk koud weer. Uit deze tegenstanders werd geboren Onder een kwade ster, een liefdes paar 21 32 21 28 21 27 21 25 20 24 20 24 17 26 17 25 18 21 18 20 19 20 15 18 18 25 17 24 18 24 17 20 18 20 17 18 20 18 21 17 20 14 21 13 20 12 20 12 6 2 15 19 15 19 15 18 15 16 14 15 Hoofdklasse A: Fortuna ’54Eindho ven, Roda SportExcelsior, Limburgia ADO, DOSAjax, Amsterdam-NOAD, VVV—HVC, NAC—Rigtersbleek, Sparta EBOH, VitesseStormvogels. Hoofdklasse B: SpxL EnschedéDe Graafschap, AlkmaarFegenoord, Wil lem XIDFC, EmmaEDO. De Vole- wtjckers—Elinkwijk, BW—GVAV, SHS —Rapid JC, PSV—SW, MVV—Sittar- dia. GRC Alcides Rood Geel Frisia Friesland Hunsingo Zw.w.einde WW Achilles Quick ’20 Muntendam Veelerveen Redactie-adres Poolster AVC De Heracl. ONS Olyphia GAVC Steenwjjk Jubbega Harlingen MSC RES wzs BI. Boys DOG De Kooi Bergum Harkem. B. L. Zwak BI. Wit MJV Heeg Donderdag is alhier op 49 jarige leef tijd overleden de heer Bouwe van der Berg, in leven leraar in de geschiedenis aan het Christelijk Lyceum en als zoda nig bij zijn kollega’s en bij de leerlin gen zeer gezien. In een korte rouwdienst in de Geref. Noorderkerk hebben leraren en leerlingen van deze inrichting vrij dagmorgen zijn heengaan herdacht. Maar de heer v. d. Berg nam ook een belang rijke plaats te dezer stede in 1 et kerke lijk en politieke leven in. Hij was o.m. jeugdouderling van de Geref. Ker>, voorzitter van de a.r. kiesvereniging al hier en voorzitter van het Geref. diako- nale rusthuis. Var schijnt; MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie - Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op woensdag 18 april heeft de studie- klub afd. Sneek haar laatste vergadering gehouden van dit winterseizoen. Er zijn in het totaal 5 avonden belegd. Het wa ren zeer leerzame avonden. De laatste was wel een van de top-avonden, waar de heer de Vries leraar aan het Ly ceum en de Kweekschool te Sneek sprak over het vervaardigen van „Etsen”. De heer de Vries gaf een prachtige uiteenzetting over wat eigenlijk een „Ets” is en het ontstaan hiervan. Aan het ver vaardigen van een ets gaan meestal maanden vooraf. De kunstenaar legt zijn gevoel in een ets, zowel tijdens het etsen als bij het afdrukken. Jammer dat zo- velen een ets gebruiken als een gewone wandversiering en er slechts weinig waarde aan hechten. In geen geval zien zij het als een stuk „kunstwerk”, dat vele uren van inspanning gekost heeft. Het was bijna half elf toen de heer de Vries aan het einde gekomen was van zijn mooie en leerzame uiteenzetting. Daar er nog vele vrienden waren die vre n wilden stellen, heeft de heer de Vries zich voor *t volgende seizoen weer een avond beschikbaar gesteld om de vragen te beantwoorden en tevens dieper in te gaan op dit mooie procédé, dat God aan de mens heeft gegeven. „Verdere fundamentele veranderingen i de meer flagrante in de Sovjet-politiek moeten I wreed bewind”. „Maar de individuele burger (in Rus land) mist nog steeds de meest elemen taire waarborgen van een vrije maat- s appij.” die geldelijk meehielpen aan het stand komen van dit schip. In de gehouden vergadering van Kamer van Koophandel, deelde de voor zitter de heer J. W. Koopmans mee, dat aan de gemeentebesturen in de provincie is verzocht, de straatverlichting langs de wegen voor doorgaand verkeer de gehele nacht, en die op andere plaatsen in de winter na ’s morgens 6 uur volledig in te schakelen, met het oog op de verkeers veiligheid. Bf de rondvraag werd o.a. aandacht gevraagd voor de verlichting bij de aftakking naar Sneek in de rijks weg LeeuwardenHeerenveen. 18 18 15 17 17 17 16 15 17 18 Ziehier het wakkere elftal van onze R.H.B.S., dat dezer dagen in Leeuwar den in het voetbaltoernooi voor de Middelbare scholen het Zilveren Schild met sukses verdedigde. Daarmee werd deze fraaie wisselprijs, die in 1914 door de K.N.V.B. en de F.V.B. werd aange boden om propaganda te maken voor de voetbalsport onder de middelbare scholieren, voor de tiende maal door een Sneker H.B.S.-team gewonnen. De eerste twee keer geschiedde dit in 1924 en 1925 door een team, waarin ook de tegenwoordige directeur, de heer H. de Boer, meespeelde, vrijwel geheel een WVC Hengelo Robur Sneek Arnh. Boys WAVV Er was vrijdagavond in zaal Piso veel belangstelling voor de filmavond, die het Passagebureau Ruys en Co. de Ver. van Sneker zakenlieden daar aanbood en er werd met aandacht geluisterd naar de heer M. Boersma van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die vertelde hoe de werkzaamheden van deze meer dan tachtig jaar oude scheepvaartmaatschap pij, na de oorlog nog met emigratie- bemoeienissen is uitgebreid. Mede daar om is nu ook in onze stad een passage bureau gevestigd onder directie van de heer N. J. Krook. Een ontzaglijke arbeid is de bouw van zo’n schip. Als één man dit karweitje had moeten opknappen, was hij er 2500 jaar mee bezig geweest! Spreker noemde nog veel meer getallen. Eerlijk gezegd zei het ons niet zo veel, dat er voor de bouw van dit schip 16 miljoen schroeven en 36.000 vellen schuurpapier nodig waren, om van de 3000 m2 hout en 15.000 kilo pek nog maar te zwijgen. Maar toen de film over de bouw van dit prachtige schip werd gedraaid werden die schroeven opeens zeer belangrijk, omdat we ze nu zagen in de handen van de arbeider die ze stuk voor stuk precies op die plaats moest aanbrengen, welke de technici er voor aangewezen hadden. Wie de bouw van zo’n schip kan volgen als op deze interessante en duidelijke film, begrijpt opeens dat bij zo’n gigantische arbeid ook duizelingwekkende getallen passen. Bij zo’n groots werk kunnen inderdaad ook alleen maar grootse woorden ge bruikt worden. Toen het majestueuze schip op de film te water werd gelaten, was de spanning van dat moment nog in de zaal voelbaar. Ongetwijfeld hebben de toeschouwers toen ingestemd met de geestdriftige woorden waarmee de heer Boersma zijn toespraak besloot: Laten we trots zijn dat een klein land zó groot kan zijn. De tweede film liet het leven van emigranten zien op de Sibajak, een an der schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Een comfortabele, gezellige reis, die wel ver af staat van de „landver huizers”-transporten van vroegere tij den. Passagebureau Ruys en Co. aan de Waterpoortsgracht verzorgt deze reizen prima en staat de emigranten met raad en daad bij. Tot slot werd een gekleurde film over Bali gedraaid. Een onvergelijkelijk mooie film over dit land en vooral over het volk in hun spel en dans, hun kunst en hun godsdienst, met als hoogtepunt een lijkverbrandingsfeest. Een film die een diepe indruk achterliet. De voorzitter van de Ver. van Sneker zakenlieden, de heer P. Nauta, opende en sloot de avond met een kort woord. Vrijdagmiddag kwamen naar het Vrije Volk meldt, een vijftal juryleden van de landelijke ruiters te Sneek bijeen om zich voor te bereiden op het komende seizoen. Onder leiding van de heer P. Voorsleen, secretaris van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Rjj- verenigingen werden een aantal paarden uit diverse klassen gekeurd. De ruiters van Sneek, de „Waterpoorters”, hadden voor de paarden gezorgd. Fr zijn vijf klassen, nieuwelingen, beginners, licht, midden en zwaar. Een dag als deze is te beschouwen als een oefendag, waarop men de verschillende nor:n< vastrielt, waaraan straks op de keuringen de com binatie paard- ruiter moet voldoen. De Friese bond van Landelijke Rij vereni gingen had deze dag georganiseerd. De eerste demonstratie zal op koninginnedag te Rijs plaats vinden. In juni zijn de streekkampioenschap- wedstrijdën te Sneek. De winnaars hier van doen mee aan de provinciale Kam pioenswedstrijden. zVItjjd koopman. „Is er niets aan te doen? Ik ben koopman ziet U en die probeert altijd iets af te dingen", zei de Sneker koop man D. S., nadat het vonnis f 12.50 of 6 dagen al geveld was. „Dingen doen we hier niet”, was het antwoord van de Kantonrechter. „Maar U kunt in appèl gaan en dan kost het U waarschijnlijk nog meer”. Met dat laatste was verdachte het wel eens en toen wilde hij direct ook maar betalen. Boter bij de vis. Hij had een aanrijdinkje gehad in Sta veren. Omdat aan de ene kant van het straatje een fiets stond en aan de an dere kant een auto was er maar 1.88 m. ruimte. En daar zijn eigen driewieler 1.68 m breed is, kwam het dus heel krap om. Hij heeft toen te veel op de nieuwe fiets gelet en niet voldoende op de auto en dat kost hem nu vijf rijksdaalders. Pech gehad koopman 1 Schuldig, maar geen straf. Bij schriftelijk vonnis verklaarde de Kantonrechter de 58-jarige magnetiseur Jacob P. te Staveren, die 14 dagen ge leden terecht stond wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst, schuldig zonder toepassing van straf. Mr Menalda achtte het, gezien de fei ten, aannemelijk dat verdachte over ge nezende krachten beschikt, maar hjj maakt daarvan geen misbruik door zijn „patiënten” onredelijk hoge bedragen in rekening te brengen. Bovendien ver koopt hij hun geen dure kruiden of an dere medicijnen, zodat hij uit zijn prak tijk maar weinig inkomsten geniet. Hij wilde hem daarom door het opleggen van een hoge boete en een voorwaarde lijke straf niet noodzaken zijn werk als magnetiseur te staken. Aan de Willem Barendtsz-school te Terschelling slaagde voor het examen Rijkscertificaat Radiotelegrafist de heer K. I. Nauta van Sneek. zullen in de Sovjet-politiek plaats hebben voordat de vrije landen ’t zich kunnen veroorlo on, hun waak zaamheid te verslappen.” De Ver. Staten moeten bereid zijn, do hulpverlening aan het buitenland „een aantal jaren ,te handhaven.” De Ver. Staten begrijpen en eerbiedi gen het streven naar onafhankelijkheid van landen, die de laatste tijd in opstand zijn gekomen tegen koloniale overheer sing, of dat bezig zijn te doen. Hij stelde drie richtlijnen der Ameri kaanse buitenlandse politiek vast: Ten eerste moeten w'j een kollektief schild in stand houden tegen agressie, om de vrije volken in staat te stellen veilig hun doeleinden na te streven.” „Onze tweede richtlijn: binnen de vrije gemeenschap moeten wij een behulpzaam en zorgzaam deelgenoot zijn bij ’t schep pen van toestanden waaronder de vrij heid zal bloeien.” „Onze derde richtlijn Is dezewij moe ten met alle vreedzame middelen er naar streven, het Sovjetblok er toe tc brengen bestaande onrechtvaardigheden te corri geren en oprecht in zijn betrekkingen met andere naties vreedzame doeleinden na te streven.” De president zei, dat de huidige Rus sische leiders hij noemde ze niet bij naam wijlen Joseph Stalin aan de kaak hebben gesteld „voor enkele van „Die jeugd van tegenwoordig...” ïs een, verzuchting, die door practisch iedereen wel eens in de mond genomen wordt. Het is ook een onderwerp, dat in tal van geleerde betogen en inleidingen een be langrijke plaats inneemt. Het is dan ook inderdaad een belangrijk punt: de jeugdbeweging. Zoals op practisch elk gebied moesten na de oorlog ook in het jeugdwerk nieuwe wegen worden ge zocht: de vooroorlogse vormen waren verouderd, de wereld en z’n bewoners waren veranderd. Dit zoeken naar nieu we vormen ging gepaard met veel hin dernissen: de gehechtheid aan het oude, de onzekerheid, de verwildering tijdens de oorlog. Veel jeugdorganisaties zijn deze moeilijkheden nog niet te boven, maar toch is het dieptepunt al overwon nen. De ledentallen dalen niet langer» nemen zelfs weer toe. Zij, die deze nieuwe ontwikkeling niet op de voet hebben gevolgd, zullen zich eerst wel af vragen: Is dat nu diezelfde vereniging, waaraan wij zoveel in onze jeugd te danken hadden Toch zal zo’n hernieuw* de kennismaking U de voldoening geven, dat de jeugd van tegenwoordig niet bij de pakken is blijven neerzitten. De A J.C, geeft U hiervan het bewijs op haar Mei- feest-propaganda-avond op vrijdag 27 april in Zaal Hanenburg. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Als gevolg van de verhoging van de kostprijs van de melk, door de verho ging van de lonen in de landbouw die op 13 februari 1956 is ingegaan, is de garantieprijs voor alle door de vee houders afgeleverde melk voor de pe riode november 1955 tot november 1956 verhoogt’ van 22,4 tot 22,8 cent per kg melk met een vetgehalte van 3,7 pet. De toeslag van 1,7 cent voor de veehouders in bepaalde gebieden blijft onveranderd. De nieuwe garantieprijs leidt tot een verrekenprijs voor de consumptiemelk van 26 cent. Dat betekent een verhoging van de verrekenprijs met één cent, die, naar het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening ten slotte meedeelt, met ingang van 29 april in de melkprijs voor de consument kan worden doorberekend. De Lemster aak, die aan H.K.H. prin ses Beatrix als verjaarsgeschenk is toe gezegd door het Comité „Varend Neder land”, zal de Prinses de naam „de Groe ne Draeck” geven, aldus meldt het Alg. Handelsblad. „De Groene Draeck” was het admiraal schip van Piet Heijn, waarop deze zijn laatste roemrijke strijd tegen de Duin kerkers in 1629 streed. Het schip stond in die slag onder bevel van Maerten Harpertsz. Tromp, die toen nog de rang van kapitein had. Dit schip, behorende tot de Admiraliteit van de Maze, is op 2 november 1631 bij het uitzeilen van de Wielingen verongelukt. Op het ogenblik wordt de Lemster aak in tekening gebracht. De lijnentekening en het tuigplan naderen de voltooiing. Gestreefd wordt naar een snel zeilend en goed manoeuvreerbaar vaartuig. De Prin ses volgt de vorderingen van nabij en toont een groot entoesiasme. Vele Nederlanderrs blijken zich reeds tot „Varend Nederland” te rekenen. Een aantal geschenken zowel in natura, waaronder belangrijke onderdelen, als in geld weiden reeds aangeboden. Ook wer den onderdelen geschonken, die behoren tot de uitrusting of versiering van het schip. Voor iedereen staat de mogelijk heid open om door een bijdrage aan het geschenk mee te doen. Het gironummer van het Comité „Varend Nederland” is 1818, Amsterdam. Het adres van het se cretariaat is Soetensteeg 46, Rotterdam. Een aardige gedachte is dat bij de overdracht van het schip, die naar te hopen is in het voorjaar 1957 zal geschie den, twee registers zullen worden over handigd, een van de namen van allen, die een geschenk in natura aanboden, onder vermelding van de aard van het geschenk, en een van de namen van allen tot 30 april nadert reeds weer, en der traditie getrouw zal de Vereniging „Oranje” op deze dag weer verschil lende feestelijkheden organiseren. Waar door het niet vrijaf geven op 5 mei voor overheidspersoneel e.a. deze datum geen gelegenheid biedt tot feestelijke herdenking van de bevrij- ding, is 30 april ook hiervoor een bij uitstek geschikte dag, en de laatste ja ren kwam dit in de feestvreugde op Koninginnedag op verschillende wijzen steeds tot uiting. De plannen van „Oranje” voor de feestviering op 30 april zijn gereed, behoudens een enkel punt waarom trent de beslissing van B. en W. nog even moet worden afgewacht In de courant van donderdag volgt een uit voeriger opgave, maar thans willen we volstaan met de mededeling, dat ook weer wat nieuws is ingelast Er komt een volledig programma boekje, waarmee U mooie prijzen kunt winnen. De gehele schooljeugd werkt weer mee, er wordt een aubade voor het Stadhuis gegeven, er komen weer Cineac-voorstellingen, maar de rest moet nog een verrassing blijven. Werkgevers, geeft Uw personeel op 30 april vrijaf. Het „Open doekje voor het Frysk Or kest” heeft de ton overschreden, totaal blijkt nl. f 120.132,67 te zijn ingezameld. De gouden viool kwam definitief in het bezit van het dorp Winsum, dat per in woner f 3.60 bij droeg tot het resultaat. De Winsumers stelden deze viool echter spontaan ter beschikking van het Frysk Orkest, dat haar als wisselprijs voor de beste muzikale prestatie in Friesland zal gebruiken. De zilveren viool voor het origineelste idee om geld bjjeen te bren gen, ging, hoe kan het ook anders, naar de directie der vjjf dagbladen in Fries land, die de actie hadden opgezet. Deze viool komt in het Fries Museum. Advertentiepriji 15 ct. par s-m. Bij contract (handebadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f L75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ziedaar twee regels uit het sonnet van Shakespeare, waarin hij zijn drama „Romeo en Julia”, ter inleiding samen vat. In deze film wordt dat sonnet ge sproken door de beroemde Engelse Shakespeare-vertolker John Gielgud. Als men verwachten zou dat voor deze verfilming van het grootste liefdesver haal, dat de wereld kent, regisseur Re nato Castellani echter uitsluitend Shake- speare-vertolkers van gevestigde repu tatie koos, komt men bedrogen uit. Want hij nam als Julia de 19-jarige secreta resse Susan Shentall, die niet de minste ambitie bezat om te acteren maar die, voor de camera, het frisse symbool van een prille liefde op verbluffende wijze verwerkelijkte. Haar natuurlijkheid doorstraalt de gehele film en daarbij is het opvallend dat Shakespeare’s verzen haar even gemakkelijk over de lippen vloeien als de meest ervaren actrice. Romeo wordt gespeeld door een jonge acteur, de 25-jarige Laurence Harvey, die al grote indruk had gemaakt als Shakespeare-acteur aan het Stratford Memorial Theater. Hij is een Romeo, het klassieke verhaal waardig, dat im mers door zijn eenvoud iedereen aan spreekt; het verhaal van een liefde die nooit voleindigd werd, omdat de twee gelieven de dood vinden door de vete tussen de Huizen van Montague en Ca pulet. Het drama speelt, zoals bekend, zich af in Verona, en dus ging Castellani met zijn filmgroep er heen, om daar en elders verschillende opnamen te maken, De schitterende paleizen van Venetië ge bruikte hij voor de beroemde balconscène en het bal, waar het paar elkaar bet eerst ontmoet, andere scènes werden op genomen op het eiland San Francesca del Deserto, de gevechten tussen de Montagues en Capulets spelen zich voor de camera af in de beroemde Toscaanse stad Siena. Zeven maanden achtereen een record in de filmindustrie film de Castellani in Italië om Shakespeare’s schone, dichterlijke drama te plaatsen tegen de werkelijke achtergrond van het oude Italië. Het geheel, in de door came raman Robert Krasker voortreffelijk ge hanteerde technicolor, is van een ver rassende schoonheid. Castellini behaalde er de eerste prijs mee op het filmfesti val 1954 ïn Venetië. cadeautjes uitdeelde aan het bestuur en enkele mensen in de zaal, sprak verder uitvoerig over de „Willem Ruys”, het 21.300 ton metende vlaggeschip van de Lloyd. Dit schip, dat in 1939 op de werf van de Kon. Mij De Schelde te Vlissin- gen op stapel werd gezet, overleefde wonderlijk genoeg de oorlog en kon in november 1947 in de vaart worden ge bracht. 16 15 15 13 15 11 14 S In de eerste klas B stelden de beide koplopers teleur. Hengelo door zijn 21 nederlaag by Arnh. Boys nog meer dan WVC. dat tenminste nog met een gelijk spel uit Winschoten kwam en nu weer op de troon zit. Er kan nog verandering in de stand komen, omdat Hengelo pro test heeft aangetekend. Door het falen van de topploegen is Robur, dat een verdienstelijke 30 zege op Quick ’20 noteerde, weer naar voren gekomen. Jammer dat Sneek zich in en kele thuiswedstrijden de kaas van het brood heeft laten eten, want na de over tuigende 62 overwinning in Veelerveen staan de withemden niet eens zo ver achter op het leidende trio. Maar toch juist te ver om nog een bedreiging te kunnen vormen. Achilles bleef onder de verwachting door in Apeldoorn met 10 van WAVV te verliezen. Zwarte dag voor O.N.S. Donkere wolken pakken zich samen boven O.N.S. Was de 20 nederlaag te gen ACV in Assen al een grote teleur stelling voor de Oranjemannen, tot overmaat van ramp won De Herdcliden in Meppel met de oneven goal van MJV. De situatie is nu vrijwel hopeloos voor onze stadgenoten. Alleen wanneer zij hun laatste uitwedstrijden tegen De He. racliden en Leeuw. Zwaluwen winnen, kunnen ze nog net een punt boven de club uit Uithuizermeeden komen. Het aantal kampioenskandidaten ver* minderde met twee. Heeg viel af door een forse 52 nederlaag bij de Zwalu» wen en MJV door zijn échec tegen De Heracliden. De strijd gaat nu practisch nog tussen de Leeuw. Zwaluwen en Harkem. Boys, waarbij de kansen van de eerste beter staan. De Leeuwarders spelen nl. thuis nog tegen ONS, terwijl de boys nog te maken krijgen met Blauw Wit, dat nog een theoretische kans heeft. L.S.C.-elftal, met Stam in het doel. Met deze tiende zege staat de Sneker school nu aan de spits. De R.H.B.S. in Leeuwarden was nl. acht maal winnaar en het Openbaar Lyceum te Heeren veen (voorheen R.H.B.S.) zeven maal. De personen op de foto zijn: staande v.l.n.r.; J. C. Kan (leraar lich. oef.), T. Tjeerde, J. Graatsma, A. de Koning, LT. de Vries G Kiestra H. Vis, J. Zeilstra, H. de Boer (dir. R.H.B.S.); hurkend v.l.n.r.: S. Landstra, T. v. d. Horst Jan sen, J. Koopmans, S. Kingma, J. Veen- stra. Gruno FVC Haren LSC Nicator Helpman Over de eindstreep. Olyphia kwam in Joure maar net met de hakken over de sloot (1—2), maar dat was voldoende om de eindstreep te passeren. GAVC en MSC deelden in Grouw de bult, evenals RES en WZS in Bolsward. Steenwijk won thuis met 42 van Harlingen. Onderaan steeg de spanning, doordat Bergum in Wolvega van de acht doelpun ten er vflf voor zijn rekening nam. Be halve DOG en De Kooi is Black Boys ook nog in gevaar. zwartjes verloren in Jubbega met niet minder dan 71. 18 18 18 16 19 15 17 14 19 10 17 9 Dezer dagen is het gehele aandelen kapitaal in de N.V. C. K<* ;’s Groothan del, te Zaandam, overgenomen door Al bert Heijn N.V. te Zaandam. Het ligt niet in het voornemen van de koopster het bedrijf voort te zetten, maar wel om de bedrijfsgebouwen te Zaandam in gebrrik tc nemen ten behoeve van haar eigen bedrijf. Door de snelle expansie in de laatste jaren is er een dringende be hoefte ontstaan aan nieuwe ruimten om het vergrote produktie-apparaet in on der te brengen. Het personeel van C. Keg’s Groothandel N.V. wordt in de ge legenheid gesteld over te gaan in dienst bij Albert Heijn N.V. De Ministerraad heft zijn goedkeuring gehecht aan een landelijke regeling ter tegemoetkoming in de financiële moei lijkheden van die blinden, voor wie de voorzieningen in het vlak van de arbeid voorshands nog geen uitkomst bieden. In aansluiting hierop deelt het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede, dat de gemeentebesturen m. L v. 14 mei a.s. een rijkssubsidie kunnen ontvangen van 60 percent in uit gaven voor toekenning van uitkeringen voor levensonderhoud aan blinden, vol gens vaste, voor het gehele land gel dende maatstaven. Een gelijke subsidie-mogeljjkheid is bij deze regeling geschapen voor het ver strekken van individuele uitkeringen aan een blinde bij wjjze van bijzondere maatschappelijke zorg, indien ten gevol ge van zijn blindheid de financiële om standigheden van hem en eventueel van zjjn gezin, daartoe aanleiding geven. Voor kostwinners, voorzover deze niet over andere inkomsten beschikken, zal de hierboven bedoelde normatieve uit kering afhankelijk van de gemeente- klasse van f 31.50—f 28.50 per week kunnen bedragen, eventueel vermeerderd met een kinderbijslag. Inkomsten van andere aard (met uitzondering van aan vullende uitkeringen, welke het karak ter van armenzorg of liefdadigheid dra gen), zullen geheel of ten dele op ge noemde uitkering in mindering worden gebracht. De individuele uitkeringen kunnen o.m. betrekking hebben op uitgaven, waardoor de blinde kan deelnemen aan het geestelijk en cultureel leven op een zodanige wijze, dat hij niet wordt ach tergesteld bij niet-gehandicapten, die op hetzelfde maatschappelijke niveau leven. Het rijksaandeel in kosten wordt, voor wat de normatieve uitkeringen betreft, geraamd op f 720.000.en voor wat betreft de bijzondere maatschappelijke zorg op f 180.000. De gemeentebesturen zullen zo spoe dig mogelijk door de betrokken ministe ries met de regeling in kennis worden gesteld. In het laatste nummer van De Golfslag, het orgaan van de Unie van Watertoe- risten en de Noord NederL Watersport- bond, uitgave van de fa. Brandenburgh Co alhier, wordt zeer veel aandacht be steed aan de Hiswa-tentoonstelling te Amsterdam. Het mag daarom met recht een Hiswa-nummer worden genoemd. Behalve een uitvoerig overzicht van wat r op deze grote nationale water- sport-tentoonstelling te zien en te be wonderen is, bevat het tal van andere interessante artikelen en foto’s, alsmede de voornaamste wedstrijddata voor het komende seizoen. Verrassing in het Sportpark. Op één uitzondering na verliep in de tweede klas A alles normaal. Die uit zondering was trouwens een volkomen verrassing, want niemand zal hebben verwacht dat LSC op eigen veld met 30 van hekkensluiter Nicator zou ver liezen. Door deze knappe verrichting verlieten de Leeuwarders de laatste plaats, die nu weer wordt ingenomen door Helpman, dat met klein verschil (10) van Alcides verloor. GRC zege vierde weer eens met flinke Cijfers (4 1) over Haren en de strijd zal nu ver der wel gaan tusen de Groningers en de Meppelaren, want Hunsingo bleef bij Frisia in gebreke. De uitslag was 32. Friesland klom verder naar boven door een 42 zege op Gruno en de hoofd- stedelijke derby Rood GeelFVC eindig de in 1—1. excessen van zijn Opgaaf van vertrokken en gevestigde personen in de maand maart 1956. Vertrokken: Anna M. Goelema, onderwijzeres, naar Hoogeveen, Notaris Mulderstraat 21; Jeen Riemersma, mach, bankw., Eegracht 53, naar Heeren veen, Jubbega-Schurega 579. Gevestigd: geen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1