Feestviering Koninginnedag Engels-Russische ontmoeting zal niet veel opleveren r M Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Belangrijke Mededeling Het wordt feest in Cruycebroedershof Jeugdconcert Frysk Orkest I Oude straatlantaarns naar Hollywood i Donderdag 26 april 1956 111e jaargang, no. 34 DINSDAG 1 MEI DE UITGEVERS Oude kanonskogel gevonden Doorlopende voorstelling Elfstedentocht 1956 s-Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Comité „Herdenking 500 jr Sneker Stadsrecht” Nog meer bakkers-suksessen Heerenveen-junioren tegen rest van Friesland Echtpaar VAN TÜINEN-KUIPER op 4 mei 65 jaar getrouwd Amateur-fotograf en ver. ,,’t Filter” Suksessen voor Sneker banketbakker Gunstig jaar voor „Eensgezindheid” Opbrengst kollekte Begrafenis van de heer B. v. d. Berg Jonge lijsters Gevonden voorwerpen Reclassering 36 geslaagden aan de Chr. Lagere Landbouwschool Hotel „De Wijnberg” in andere handen Werp geen munitie in de vuilnisemmers Geslaagd V erkeersongeval Zondagdienst Dokters,^ Apotheek en Zusters na 10 SNEEKER NIEUWSBLA Redacteur: L. KIEZEBRINK NOG EEN BRUIDSPAAR. men In Zürich is in een dakspar van dag zal zijn, een dag om nimmer te ver geten, Wij feliciteren U nu reeds van harte. Moge U nog vele gelukkige jaren geschonken worden. Advertentieprijs 15 ct. par nun. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschqnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Talafooi» 3005 (K 5150) Redactie-adres J. Haydn. De uitvoering was zeer ver zorgd en kleurrijk. Van het hoornconcert no. 4 in Es gr.t. van W. A. Mozart werd alleen het derde deel, het rondo uitgevoerd. De eerste hoornist van het Frysk Orkest, de heer Dirk Küntze, vervulde hierin de solo partij op uitstekende wijze. Besloten werd met de petite suite Jeux d’enfants van G. Bizet. Deze suite, bestaande uit vijf deeltjes, is zeker niet een van Bizet’s sterkste werken, doch de uitvoering was uitnemend, wat ook ge zegd kan worden van de leiding van de de heer Fred Salten. J. N. een vraag die .Oranje” heeft getracht van trouwden ze. Tjeerd had zijn bestemming toen al gevonden in de leerwinkel bij Wielinga en ze huurden een huis met winkel voor 5.per week, want de vrouw wilde natuurlijk meehelpen. Maar toen het gezin zich langzamerhand uit- breidde, moest zij de winkel opgeven. We hoorden echter nu nog hoe ze in haar „vak” opging. Ach ja, dat was toen. Tjeerd kijkt even naar Klaasre en zij naar hem. „We heb ben het altijd goed met elkaar kunnen vinden vrouw. Nou ja, we kibbelden wel eens....” en dan lachen ze allebei.... Over hun woning in het Cruijcebroe- dershof zijn ze best te spreken, de ver zorging is prima „en het is hier altijd zo heerlijk warm.” Beste oudjes, die warmte straalt ook van Uzelf af en wanneer gij volgende week vrijdag met Uw kinderen en kleinkinderen dit feest zult vieren, dan weten wij dat het een rustige maar blijde Het wel wat erg beknopte programma, n.l. twee symfonie-delen en een kleine suite, werd door de dirigent, de heer Alfred Salten uitvoerig besproken, doch van een duidelijke toelichting over de meest typerende of karakteristieke pas sages was geen sprake. De heer Salten weidde teveel uit over het leven en het werk van de componisten in het alge meen en bepaalde zich te weinig bij de op het programma voorkomende num mers. De jeugd heeft ons inziens meer belang bij een korte duidelijke omschrij ving van de te spelen composities, over de bouw en de structuur, c: verschil lende instrumenten (in dit geval de hoorn) en het voorspelen van enkele be langrijke thema’s of typerende strofen. Begonnen werd met het eerste deel, het adagio-allegro uit de Symfonie, no. 100 in G.gr.t, de z.g.n. Militarsymfonie van Behalve dit diamanten hebben de be woners van „Cruycebroedershof” nog een maar jonger bruidspaar in hun midden. Op 16 mei n.l. vieren Hessel Ferwerda en Janke Terwerdav. Gelde- ren hun 45-jarige echtvereniging. Beide zijn nog kwiek en levenslustig en heb ben het er ook best naar de zin. De grote dag met kinderen en familie incluis wordt in het Huis gevierd. Het zal hun dan stellig ook niet aan belangstelling ontbreken, want Ferwerda en vrouw waren in onze stad nogal populair. Pro ficiat en onze beste wensen I Behalve de reeds elders genoemde banketbakker, boekten nog enkele zijner Sneker vakgenoten fraaie suksessen op de Tribava III te Leeuwarden. De heer Postma in de N. Noorder- horne behaalde een eerste prijs met zijn inzending roomboterkoeken en masqui- to’s, de heer E. G. Dijkstra een eerste met gebak en een derde met cake, ter wijl het gebak van B. Reijenga bekroond werd met een tweede prijs en zijn cake met een eervolle vermelding* Het eerste juniorenelftal van Heeren- veen zal, ter gelegenheid van zijn be haalde kampioenschap, op koninginnedag een wedstrijd spelen te^en de rest van Friesland. Deze ontmoeting wordt in Heerenveen gespeeld en begint om 3 uur. Het elftal van de rest van Friesland is als volgt samengesteld: Doel: A. Epema (Frisia); achter: B. Kok en J. Schilt (beiden Sneek)midden: M. Zijlstra (Leeuwarden), IJ. de Vries (Sneek) en C. v. d. Tas (Sneek); voor: J. de Jong (LSO, A. Alma (L’warden), H. v. Zwol (Frisia), H. Pitstra (Leeuwar den) en Broekstra (GAVC). Reserves zijn: R. Vos (Frisia) en H. Steneker (GAVC). Ons Gebouw aan de Westersingel was dinsdagmiddag twee maal achtereen propvol met leerlingen van ’t ULO, Mid delbaar en Nijverheidsonderwijs, Kweek school, Lyceum, enz. voor het laatste jeugdconcert van dit seizoen dat gegeven werd door het Frysk Orkest. poppenkast-voorstelling op het Waag- plein. Voorts wordt er dan een optocht gehouden, vertrek 2 uur vanaf de Vee markt, terwijl in de namiddag een groot se optocht wordt gehouden van alle plaatselijke gymnastiekverenigingen riet muziekcorpsen en tamboers- en pijpers corpsen. Vertrek 5 uur van de Veemarkt. Op het Martiniplein worden om 4 uur enige volksspelen gehouden voor perso nen boven 16 jaar. De eerste groep houdt hardlopen met stapels kersenmanden en de tweede groep een race van paren met kruiwagens. Aanmelden voor deze wed strijden een half uur van te voren op het Martiniplein. De prijzen zullen be staan uit fraaie luxe voorwerpen. ’s Avonds is er om 9 uur een fakkel optocht van het Martiniplein, terwijl de avond wordt besloten met een taptoe van de Tamboers- en Pijperscorpsen van „Advendo”. Er is een speciaal programma beschik baar voor 25 cent, waarin de tijden en routes nauwkeurig zijn vermeld. In dit programma bevindt zich tevens een ge nummerde bon, waarop U een slagzin moet invullen, en waarmee U een mooie prijs kunt winnen. De slagzin kunt U samenstellen door de letters te noteren die bij 17 Sneker winkeliers zqn geëta leerd. Al met al dus een programma dat er wezen mag. Als het Oranje-zonnetje nu maar schijnt, en men royaal vlagt, dan zal Sneek zeker een prettig en feestelijke Koninginnedag meemaken. Van de 600 oude straatlantaarns uit onze stad, Harlingen en Bolsward die indertijd door het Handelshuis D. Sijtsma alhier zijn aangekocht, omdat ze door de elektrifikatie overbodig waren geworden, heeft de heer Sijt sma 150 verkocht naar de filmstad Hollywood in Californië. Ze zullen daar vermoedelijk worden gebruikt voor een „Hollandse” straat in een film waarvoor ook opnamen gemaakt zijn op Terschelling. De groen-geverfde maar roodkope ren ronde lantaarns, zijn, zorgvuldig in kisten en houtwol verpakt, reeds verzonden en gaan dezer dagen per boot naar filmland. een o'U huis een kanonskogel gevonden die in 1799 moet zijn afgeschoten door Rus sische troepen die toen slaags waren met Franse troepen onder generaal Marséna. De kogel kwam te voorschijn tijdens res tauratiewerk. Dit comité hield dinsdagavond een ver gadering ten stadhuize, waar de diverse commissies haar voorlopige plannen uit eenzetten. In een volgende vergadering te houden op 22 mei a.s. zullen de be grotingen voor de te houden festiviteiten onder ogen worden gezien. Thans reeds kan worden gemeld dat de herdenkings feesten zullen worden gehouden 13, 14 en 15 september a.s. •r» DONDERDAGS In verband met Koninginnedag op 30 april a.s. verschijnt ons volgend nummer De Sowjet ambassadeur, Jacob Malik, bevond zich op de achtergrond, maar wist een snelle glimlach op te brengen, toen hij Eden de hand schudde. De Russen reden onmiddellijk naar hun hotel. De stilte onder de wachtende me nigte werd verbroken door een manne- stem die riep„Ga naar huis”. Op de vakwedstrijden van de Friba- va III te Leeuwarden behaalde de heer S. v. d. Wal alhier in groep F met cocosmacronen, vruchtengebakjes en opgemaakte cakes, drie tweede prijzen. Zijn Parijse soezen kregen een 3e prijs en z’n inzending Cake een Eervolle Vermelding. WOUDSEND. Maandag hield de damklub „Eensgezindheid” haar jaarvergadering, waarin de voorzitter de heer C. van der Brug een groot aantal leden kon ver welkomen en hij het tweede tiental ge luk wenste met het in zijn afdeling be haalde kampioenschap. Uit de jaarversla gen bleek, dat het voor de vereniging een gunstig jaar is geweest. De penningmees ter had een batig saldo. Het eerste tien tal zal moeten degraderen, maar daar het tweede kampioen geworden is, zal aan de bond worden gevraagd of het eerste tiental in het volgende seizoen weer in de eerste klas mag uitkomen. Voor dit seizoen zal in iedere klasse een prijs be schikbaar worden gesteld voor het hoog ste aantal punten. De voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Er zijn plannen om in januari 1957 het 25-jarig bestaan van de vereniging feestelijk te herdenken. De voorzitter heeft al die ja ren de hamer gehanteerd. Nadat nog en kele minder belangrijke punten waren besproken werd deze in alle opzichten geslaagde vergadering gesloten. GAASTMEER. De kollekte voor ‘t Hoo- geland heeft te Gaastmeer opgebracht 26.95. We zaten even bij het diamanten paar in hun gezellige kamer in „Cruycebroe dershof”. De 87-jarige Tjeerd van Tuinen schonk ons thee en zijn even oude vrouw Klaaske van TuinenKuiper presenteer de koekjes. Aan de wanden hangen hier en daar portretten en foto’s van kinderen en kleinkinderen, in de vensterbanken bloeien de bloemen en op een bijzettafel tje ligt het boek der Boeken, de Bijbel. Er heerst een rustige sfeer en er is zo’n intieme geest, het is zo levens echt en waar engoed om even daar te zijn, even in je hart dat waarachtige geluk van twee mensen te doordenken, twee mensenkinderen die elkander vijf- en-zestig jaar geleden trouw beloofden en het volbrachten ook, eenvoudig, ge woon en samen het vaak harde leven zijn doorgekomen en hoe Tien kinderen hebben ze gehad, zeven In een communique wordt meegedeeld, dat de resultaten ervan morgen bekend gemaakt zullen worden. Maar er schijnt weinig hoop te bestaan o. een soliede overeenstemnr g over de belangrijkste kwesties waartegenover de staatslieden zich geplaatst zagen. Premier Eden deed klaarblijkelijk een dappere poging om te glimlachen. Zijn assistent Richard A. Butler zag er opge wonden uit. Naar vernomen wordt, werd totaal geen overeenstemming bereikt over de kwesties van de Duitse hereniging en de Europese veiligheid en werden weinig of geen vorderingen gemaakt met de ont wapening. Het was de laatste bijeenkomst die de Russen met Eden hadden. Het afscheid was niet spectaculair. Boelganin gaf Eden een korte handdruk en stapte recht naar de wachtende auto. Chroesjtsjef, die niet glimlachte, schud de Eden’s hand en mompelde in het Rus sisch een groet. Maandagmiddag vond onder zeer gro te belangstelling de begrafenis plaats van de heer B. v. d. Berg, in leven leraar Geschiedenis aan het Chr. Lyceum te Sneek. Vooraf werd, aldus meldt het Friesch Dagblad, een rouwdienst gehouden in de Geref. Noorderkerk, geleid door Ds. E. N. v. Loo, Geref. predikant. De kerk was geheel gevuld. Aanwezig waren bestuur, curatorium, leraren, oud-leraren, leer lingen, vele oud-leerlingen en personeel van het Chr. Lyceum, de kerkeraad van de Geref. kerk, de Chr. Geref. pred. Ds. N. Brandsma, de heer Leffertstra, hoofd der Chr. Ulo te Leeuwarden, waar de heer B. v. d. Berg vroeger leraar was, de inspecteur van het M.O. en een groot aantal vrienden en kennissen. Aan het einde van de dienst voerden enige sprekers het woord. Ds. G. J. de Leeuw sprak namens de kerkeraad waarin de heer v. d. Berg jeugdouderling was, en prees diens verdienste voor het Geref. Bejaardencentrum. De heer W. Nauta sprak namens bestuur en curato rium van het Chr. Lyceum; de heer dr P. Greep namens docenten en leerlingen en tenslotte de heer M. Knol als ver tegenwoordiger van de A.R. kiesvereni ging, waarvan de heer v. d. Berg sinds en!ge jaren voorzitter was. Een broer van de heer v. d. Berg dankte voor het vele, hartelijke medeleven, dat de fa milie van alle kanten mocht ontvangen. Door een aantal leerlingen uit de hoogste klassen werd het stoffelijk over schot van de zo zeer beminde en diep be treurde leraar tenslotte ten grave gedra gen, waar Ds. Van Loo de Nederl. Ge loofsbelijdenis uitsprak. Verleden week had het bestuur van de Amateur-fotografenver. ,,’t Filter” een demonstratie georganiseerd van Voigtlanderapparatuur en stereopro- jektie in kleuren. De heer Hartgers, vertegenwoordiger van de fa Vos te Den Haag, importrice van Voigtlander en het View Master-systeem, besprak aan de hand van aanwezige modellen de diverse Voigtlander camera’s met bijbehorende uitrustingstukken. Zowel de eenvoudige modellen als het topmo del de „Prominent” maken alle een ro- buste indruk, terwijl bovendien bijzon dere zorg is besteed aan de lens. De optiek van Voigtlander heeft in de fo tografische wereld dan ook een zeer goede naam. De prima verzorgde expositie en de prettige voorlichting van de heer Hart gers hebben bij de Filterleden een aan gename indruk achtergelaten. Na de pauze en een inleidend woord van de voorzitter demonstreerde de heer Hart gers het View Master-systeem voor stereoprojektie in kleuren. Zoals de voorzitter in zijn inleiding reeds op merkte, fascineert deze projektie niet alleen door de kleuren, maar vooral door de dieptewerking. Men ziet het beeld ruimtelijk. Normaal geprojek- teerd is een opname een aardig plaatje, maar in stereo maakt het de indruk alsof de toeschouwer deel uitmaakt van het beeld. De verwachting is dan ook, dat stereo-fotografie en -projektie in de toekomst een grote vlucht zullen nemen. Een bezwaar is dat tot op heden het View Master projektiebeeld alleen be keken kan worden door middel van n speciale bril, terwijl ook de hoek waar onder men het geprojekteerde beeld ziet, van invloed is op de kwaliteit. Overigens zijn van dit systeem ook stereokijkers in de handel, waarin een schijf met 7 beelden wordt gebruikt. Deze kijker is niet duur ca. 12,en de schijf pl.m. 2,De schijven zijn voorhanden met alle mogelijke onder werpen, van wetenschappelijke tot sprookjes. Al met al een interessante en leerzame avond. SCHARNEGOUTUM. Bij de heer M. de Jong alhier werd al een lijsternest met jongen geconstateerd, wat, gege ven het koude weer, zeer vroeg is. (Toch is dit niet zó’n grote bijzon- derheid. Uit Sneek ontvingen we al verschillende berichten over de aanwe zigheid van jonge lijsters. Red.). Aangegeven in de week van 1823 april Rood beursje, van Vliet, Ernst Cassi- mirstraat 14; zilverkleurig kettinkje, Vis ser, Boeierstraat 15; meisjesrijwiel, Rijs- terbosch, W. Frederikstraat 8; grijze handschoen, Hoogland, Oud Kerkhof 47; polshorloge met grijs bandje, Lichthart, E. H.straat 52; zwarte damesglace, Slin- ten, Geeuwkade 42; bruine bal, Jellema, Tranendal 11; oud gouden broche. Vis ser, Koopmansgracht; padvindersriem, Vlasman, IJlsterkade aan boord; bril in rood etui, Buwalda, Oosterdijk 62; capu chon, Elzinga, Hopperstraat 13; 1 zilver- bon, Dijkstra, E. H.straat 77; 1 bruin beursje met ritssluiting, bur. v. pol.; beurs zonder inhoud, Kaspersma, J. W. Frisostraat 197; 1 paar bruine veters, Bos ma, Woudvaartkade 14; blauwe autoped, Roodbergen, Emmastraat 22; 1 wit kin- derschoentje, de Jong Kruizebroederstr. 16; sportriem, Meijer, Oppenhuizerweg 200; gebedenboekje, bur. v. pol.; 1 munt biljet, van Wieren, Kerkgracht 11; 1 handfietspomp, bur. ,v pol.; zilveren rin getje met rode steen. Haan, Amaliastraat 43; grijs blauw windjack, van der Wou- de, Kapelstraat 5; zakdoek, wasno. 548, Dijkstra, „Cruycebroedershof”; rood kin- derschoentje, de Rapper, Bothniakade; metalen armband, Kuipers, Kruizebroe- derstraat 14; actetas, Postkantoor; zwarte vulpen, de Ruiter, Overweg 9; Fox ter rier, de Jong, Galigastraat 15; donker blauwe jopper, werkkeet Doevendans, Esdoornlaan: bruine beurs, bur. v. pol.; kettinkje met blauwe kralen, bur. v. pol.; zwarte beurs, '-ur. v. pol.; 2 oude sleutels aan touwtje, Schurer, Jan van Nassau- straat 41a; groene paraplu met hoes, Koops, Geeuwkade 5; adreskaartjes van abonnees van een weekblad, Visser, J. W. Frisostraat 75; kinderwant, Boeijenga, H. Sijtstrastraat 7; bruin leren beursje, Posthumus, Hopperstraat 25; vulpen, de Vries, Kleinzand 42. In Aere Perennius is woensdagavond een vergadering gehouden van de ver eniging Ons Oud Verbond en de C.J. M.V. waarin Drs. E. Jansen uit Leeu warden heeft gesproken over; Reclas sering ben ik mijns broeders hoe der? Na opening van de vergadering door de heer H. Koerten, die de spre ker en de aanwezigen hartelijk wel kom heette, wees de heer Jansen op de oude rechtsbedeling, zoals die in de oudheid werd uitgeoefend, waarbij de macht het recht regelde, een systeem, dat nog na eeuwen doorwerkte en ook nu nog niet is overwonnen. Weliswaar kwamen er langzamerhand verbeterin gen, vooral na de invoering van het corpus juris, doch voor degenen die een overtreding hadden begaan, ver anderde er niet veel. De misdaad moest gestraft en hoe het na de straf met de gestrafte moest, daar bekommerde men zich niet om. Ja het leven werd zeer moeilijk voor dezulken, omdat ze -ge schuwd werden en het verkrijgen van een nieuwe positie veelal vrijwel on mogelijk werd gemaakt. Toen is er in de prot. kerken, by ’t Leger des Heils en bij de r.-k. kerk het besef gegroeid dat zij de ontslagenen de helpende hand moesten bieden. Het is een moei lijk werk, dat al aanvangt tijdens de straftijd door ’t bezoeken van de men sen en later door hen het leven in de samenleving weer mogelijk te maken. Ook in de rechtspleging zijn mildere begrippen doorgedrongen, zodat men nu kan spreken van voorwaardelijke veroordeling en van voorwaardelijke niet-veroordeling, terwijl de straf wel op het strafregister wordt geplaatst, wat bjj eventuele emigratie nog na werkt. Enige vragen werden gesteld en door spreker beantwoord, waarna de voor zitter de inleider hartelijk dankte voor zijn uiteenzetting. Advertenties voor dit nummer kan men die dag tot uiterlijk 12 uur opgeven aan ons bureau Groot- zand 55, Tel. 3005. Wij vragen hiervoor de medewer king van onze adverteerders. Ons kantoor is maandag uur gesloten. Op zaterdag 28 april, om 6, 7, 8 en 9 uur vertoont de Friese Smaliïlmclub in de grote zaal van hotel Hanenburg de film „Elfstedentocht 1956”. De kri tieken in de dagbladen hebben tot ge volg gehad, dat er een stroom van ver zoeken is binnengekomen deze film in het openbaar te vertonen. Voor het eindexamen van de Chr. La gere Landbouwschool alhier slaagden de volgende leerlingen: A. Atsma, Uitwellingerga; D. de Boer, Tjerkwerd; G. H. Gerbrandij, Nijland; J. de Groot, Boornzwaag; Tj. Hoekstra, Schamegoutum; J. de Jong en J. J. de Vries, Sneek; W. de Jong en S. B. Osin- ga, Oudega; J. R. Jacobi, Oosterend; S. M. Jansma en J. de Vries, Sijbrandabu- ren; A. Landman en Joh. Abma, Oost- hem; A. Lycklama a Nijeholt, Wolsum; J. Lolkema en S. Zwaagstra, Oldeboorn; M. Postma, IJlst; H. D. Schrale, Heeg; R. Steensma, IJsbrechtum; H. Turkstra, Wijtgaard; A. Terpstra en W. Schaap, Tirns; J. T. de Vries, Dijken; W. Wier sma, Burgwerd; I. Boersma, Hartwerd; D. Dotinga en Tj. Miedema, Gauw; S. Dotinga, Terzool; H. Hiemstra en S. Sie- perda, Óffingawier; J. IJ. Holtrop, Oude- haske; J. Huitema, Goënga; S. Schuur mans, Bozum; J. Ypma, Joure en F. de Vries, Jutrijp. *s Morgens half acht wordt van de Martinitoren een reveille geblazen door een aantal hoornblazers. Om half negen starten het Stedelijk Muziekcorps, het Chr. Muziekcorps „Har monie” en de beide Tamboers- en Pijper- corpsen van „Advendo” voor een mars langs de lagere scholen, waar de sc .óol- jeugd met muziek wordt opgehaald voor een Aubade op de Marktstraat. Deze Au bade begint om 9 uur. Omstreeks half elf ’s morgens geeft de Chr. Muziekver eniging „Harmonie” een concert in de Muziektent. Na afloop van de aubade worden bij de diverse scholen wedstrijden voor de kinderen georganiseerd. Om ca. 11 uur houden de kle. tersc' olen kleine optoch ten in de omgeving van ce scholen, ’s Middags 12 uur geeft de stadsbeiaar dier een speciaal programma van va derlandse liederen op het carillon van de Martinitoren. Een grote attraktie vormen altijd de Cineac-voorstellingen van „Oranje” in ’t Amicitia-theater. Vertoond zullen worden de laatste actuele reportages van het Koninklijk Gezin, alsmede een extra mooie tekenfilm, een dolkomische klucht om te schaterlachen en uitgebreid actueel wereldnieuws. Aan de samenstelling v.n dit prot-^mma is extra zorg besteed en het zal ook zeker ditmaal niet aan be langstelling ontbreken. „Oranje” hand haaft hiermee een traditie, die in de af gelopen jaren heeft bewezen bijzonder in de smaak te vallen. De prijzen zijn voor de jeugd een kwartje en voor ouderen veertig cent. De voorstellingen worden vanaf 1 uur elk heel uur gegeven met een pauze om 6 uur, ’s Middags is er voor ’"f kleine grut een Naar ..Het Vrije Volk” meldt zijn hotel „De Wijnberg” alhier en hotel Braam in Hardegarjjp in andere handen over gegaan. De heren Braam en Barends heb ben een hotel in Amsterdam overgeno men. Met de leiding van beide bedrijven is belast de heer L. A. Meijer, afkomstig uit Utrecht, waar hij een soortgelijke functie had, maar de uiteindelijke leiding van „De Wijnberg” berust bij de heer F. H. F, Pas te Amsterdam, die thans nog enige hotels bezit en zijn sporen in het hotel-, café- en restaurantbedrijf reeds lang verdiend heeft. „De Wijnberg” heeft een capaciteit van zestig bedden. Het bedrijf wordt voorlo pig op dezelfde voet voortgezet, maar er bestaan reeds verbouwingsplannen. Wat zou er op Koninginnedag in de est ad te doen zijn Dat is thans nogal eens wordt gesteld. Welnu, het bestuur v n er met bescheiden middelen iets van te maken, dank zij de medewerking hoofden en onderwijzend personeel van de lagere scholen. Het komt de laatste tijd voor, dat zich tussen het huisvuil, dat door de gemeen- te-reiniging wordt opgehaald, munitie bevindt. Het behoeft geen betoog, dat dit gevaren met zich meebrengt bij de verwerking in de compostinstallatie van de gemeente Sneek, noch afgezien van mogelijke schade die kan worden aan gericht. Er wordt daarom een dringend beroep gedaan op de burgerij van Sneek er zorg voor te dragen dat geen munitie en andere ontplofbare stoffen in de huis- vuilemmers worden gedeponeerd. Te Hilversum slaagden voor Kleuter leidster Acte A, de dames H. Brouwer, Akmarijp en A. M. Jongejans, Sneek, beiden opgeleid aan de Chr. OpL cur sus voor Kleuteronderwijs te Sneek. OUDEGA-W. Het vierjarig dochtertje van de heer J. v. d. Galiën stak zonder op het verkeer te letten de weg over; ze werd aangereden door een motorrijder, die onmogelijk meer kon uitwijken. On middellijk werd de dokter opgebeld die hersenschudding constateerde. 'Zaterdag 28 en zondag 29 april 1956. Van zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 10 uur: Dokter K. v. d. Heuvell, Bothniakade 1, Tel. 2612 (b.g.g. no. 3000). APOTHEEK Postma (G. J. van Wieringen, apotheker) Oosterdijk 65. Koninginnedag van 12 uur tot dinsdagmorgen 8 uur A. J. v. d. Sluis (D. S. Niermeijer, apotheker) Marktstraat 12. GROENE KRUIS. WIJKVERPLEGING Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis: Zuster F. Weijma, Se Selfhelp- straat 8. GROENE KRUIS KRAAMVERPLEGING Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle i steeds op no. 2000. LONDEN, 25 april. De Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef zijn ver trokken uit een extra spoedzitting in hun serie besprekingen met de Brit. en. Zij waren in- een gespannen en sombere stemming. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft aangekondigd, dat de besprekingen voltooid zijn. zijn er nog in leven. In 1869 werden ze geboren. Toen Tjeerd van school kwam, begon hij meteen te werken op de lijn baan van Zandstra, achter het bolwerk waar nu de grote verkeersweg loopt. Het vertelde er van en even zagen we Sneek zoals het eens was. Zijn vader was boterdrager en van Tuinen gaf een kleurig beeld van de Waag op dinsdag De Marktstraat vol boerewagens, boeren dragen en rollen de vaten boter naar de Waag, de dragers breken een vat open, de keu’-meester Halbertsma draait de grote boor diep in de boter, hij ruikt, proeft en de boer wacht vol spanning op de keur. En terwijl de jonge Tjeerd opgroeide tot man, stierf langzamerhand de boter- waag.... Dan was daar als „hoedsjemaakster” (nu noemen ze dat wat deftiger „mo diste”) bij Balthuizen op het Grootzand, h Makkumer meiske Klaaske Kuiper. Zij en Tjeerd werden het e-ns.... en terwijl in die dagen de linnenmeisje? alleen ’s woensdags en de keukenprin sessen alleen donderdagsavonds uit mochten, had Klaaske wat meer vrij en dat vond Tjeerd natuurlijk prachtig. In 1891 B Bi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1