i Koninklijke onderscheidingen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Officiële ontvangst bemanning Royal Naval Rhine Squadron F.en helaas verregende Koninginnedag Opzichter Heins beëindigde zijn loopbaan De dodenherdenking 111e Jaargang no. 35 Dinsdag 1 mei 1956 Redacteur; L. KIEZEBRINK Cineac-voorstellingen weer druk bezocht ,.;r. Feestavond moedercursus 98ste van Zangersfeest Bond Chr. Zangver. in Friesland J. II. Wamelink onderscheiden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD s-rr Receptie af gelast Frysk Orkest krijgt 68 musici Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Afd. Ijlst N.C.V.B. Het leed is voorbij Zeven jonge eendjes Ongeval op terrein v.m. gasfabriek F; L A a SNEEKER NIEUWSBLAD HAAR GISTEREN (Foto M. C. Meyboom) Meer kontakt vooraf. Dankwoord commandant. zich De belangstelling voor de Cineac-voorstellingen ze- (Cliché Frieech Dagbl.) de orde van Oranje Nassau kei terdiend is. DE NIEUWSTE FOTO VAN H. M. DE KONINGIN, DIE 47ste VERJAARDAG VIERDE kontakt vooraf en nodigde alle medewer kers uit voortaan eventuele plannen tij dig ter kennis van het bestuur te bren gen. Naar wij vernemen, gaat de receptie ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de heer H. A. Tromp als direkteur van „Woudsend", die 5 mei zou worden gehouden, wegens omstandigheden niet door. Verzoek wat betreft vlaggen en stilte. De minister van O., K. en W. zal be vorderen dat het Frysk en het Overijs sels Orkest hun orkestleden op dezelfde wijze kunnen salariëren als de overige orkesten. Een en ander onder de gebrui kelijke voorwaarde dat provincie en ge meenten tezamen met 50 procent deelne men in de betreffende kosten. Beide or kesten mogen opklimmen tot 68 man. Verschijnt; MAANDAGS en DONDERDAGS Administratis Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd H. Algra, Leeuwarden, lid Eerste Kamer, hoofd redacteur Friesch DagbladH. M. Ger- brandij te Nijland, lid Ged. Staten en voorzitter Friese CBTB J. L. Hoogland, Sint Anna Parochie, lid Eerste Kamer, lid Ged. Staten; mr H. W. A. Schipperijn, president rechtbank te Leeuwarden. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau zijn o.a. benoemd onze oud-stad- genoot G. H. Hibma. thans te Den Haag, secretaris van de Centrale Zuivelcom- missie' en van het Nat. Comité van de Internationale ZuivelbondA. M. Banda, Kollum, voorzitter Ned. Nieuwsblad Pers. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau H. A. Tromp te Sneek, direkteur Brandwaarborgmij Woudsend J. H. Wa melink, Sneek, oud lid reclasseringsraad te Leeuwarden; de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is toegekend aan K. Piersma, se cretaris Evangelisatievereniging te Bo- zum en A. J. de Vries te Sneek, procu ratiehouder n.v. Noordelijke Glasfabriek M. J. Houwink. IJLST. In de donderdagavond gehou den vergadering van deze afdeling, de laatste in dit winterhalfjaar, sprak de heer U. van Houten over „de Hillige histoarje”. De samenkomst was goed bezocht en met belangstelling werd de spreker beluisterd. Advertentieprijs 15 et per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Aubade, waaraan plm, 1500 leerlin gen van de hoogste klassen deelnamen, begeleid door het Stedelijk Muziek corps, slaagde toch nog behoorlijk. De vaderlandse- en schoolliederen welke de kinderen onder leiding van de heer Doodkorte zongen, klonken mooi (hoewel h?t bij de canon even haperde) en na dat de burgemeester hen toegesproken had, daverden de drie hoera’s voor de Koningin over de Marktstraat, waar ook heel veel ouderen naar de zang luister den. Om- 10 uur begonnen de wedstrijden voor de kinderen bij de lagere scholen onder leiding van het personeel en om half 11 klonken op de muziektent aan het Bolwerk de eerste tonen van het concert dat daar door het Chr. Muziekcorps „Harmonie” gegeven werd. De optochten van de leerlingen der kleuterscholen trokken veel bekijks, maar nog groter was de belangstelling van het publiek voor die van de grotere kinderen, welke ’s middags nadat Flu- cie van Bergen het ochtendprogramma met een carillonbespeling had afgesloten door de stad trok. Jammer, dat het maar steeds bleef regenen, want de kin deren en hun ouders hadden wel zó hun best gedaan om van de groepen, versier de fietsen en wagentjes, en verder alles wat men gewoonlijk in zo’n optocht ziet, weer iets leuks en moois te maken. De muzikanten, trommelaars en pijpers zetten ook moedig door, maar bij het eindpunt gekomen bleek de regen hun (en hun instrumenten) toch te machtig en moesten ze noodgedwongen hun ver dere diensten staken. De volksspelen, de mars door de stad van de gymnasten, de fakkeloptocht en de taptoe gingen zodoende niet door. De fakkeloptocht zal nu z.m. op de Bevrij dingsdag worden gehouden. En wij had den bij dit verslag een foto van de volks spelen willen plaatsen, wat nu dus ook niet kon. Op de deze bond, te verkreeg in de le afdeling „Looft den Heer” te Nijland met 207 pnt. een 2e prijs; in de ereafdeling „God is mijn Lied” te Scharnegoutum met 220 pnt. een 2e prijs en Excelsior, Sneek met 210 pnt. ook een 2e prijs. Na een diensttijd van bijna 40 jaar, van 1 juni 19161 oktober 1919 in Emmen en daarna als opzichter bjj de Gemeentewerken alhier, Is de heer B. Heins 1 maart j.I. met vervroegd pensioen gegaan. Het gemeentebestuur en zijn vroegere collega’s en medewerkers wilden hem echter niet met stille trom laten gaan en daarom werd donderdagmiddag in de kleine Raadzaal in het Stadhuis een afscheidsbijeenkomst gehouden om zo aan zjjn lange diensttijd, die door ziekte ontijdig werd afgebroken, toch een bevre digend slot te geven. En dat werd het inderdaad. Groot was de lof die de heer Heins werd toe gezwaaid voor de wijze waarop hij zjjn veelomvattende en soms moeilijke taak heeft verricht en alle sprekers roemden zijn collegialiteit en samenwerking. Met ingang van heden is de HSrinx- mabrug weer voor alle verkeer open gesteld. Van zaterdag af konden de voet gangers en fietsers er al over. Een op luchting voor de bewoners van ’t Sperk- hem, die van de lange afsluiting van deze belangrijke verkeersovergang veel hinder hebben ondervonden. Naar wij vernamen zal binnenkort wor den begonnen met de vernieuwing van de Laatste Stuiver brug. En van deze korte bijeenkomst hoopte hij, dat dit het begin zal zijn van een goede gewoonte. Ter gelegenheid van het bezoek van een viertal patrouilleboten van het Royal Naval Rhine Squadron onder bevel van commander Wheatly, werden de ruim twintig leden der bemanning zaterdag avond ten stadhuize waarvan de Union Jack woei officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Commander Wheatly dankte voor de geschenken en zeide dat als hij zo veel geleerd had als deze burgemeester zeker hier in het Nederlands en zelfs in het Fries had moeten spreken. De bur gemeester had gesproken van de geza menlijke strijd van de Engelse en Ne derlandse marine, spr. herinnert nog altijd met genoegen gezamenlijk ge oefend te hebben met Nederlandse sche pen en dat beide partijen met evenveel glorie uit die oefening kwamen. Spr. is zeer getroffen door de grote gastvrij- van het district Volksherstel heid en hartelijkheid waarmee het Ne- stuurslid van de Stichting Politieke De- linquenten in Friesland en van de Stich ting voor jeugdige Politieke delinquen ten in de drie noordelijke provin cies. Daarnaast was hij mede-oprichter en bestuurslid van de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk en is hij nog bestuurslid en de enige nog in leven zjjnde mede-oprichter van het Chr. Gymnasium te Leeuwarden, alsmede voorzitter v. d. plaatselijke sanerings- commissie voor de melkhandel. Een werkzaam leven dus, zodat de Dezer dagen hielden de deelnemers aan de moedercursus, uitgaande van bet Wit-Gele Kruis alhier, als „ütsetter” een „fleurige joun” in de gezellig versierde bovenzaal van Sint Maarten. Aan deze cursus nam een twintigtal dames en ad- spirant-dames deel, onder leiding van zuster de Boer uit Leeuwarden. Als her innering en uit dankbaarheid voor de leerzame lessen werd de leidster een boekwerk aangeboden. Waar de organi satie, versiering en tractaties vandaan kwamen, is in Sneek nog een punt van onderzoek. Er schijnen echter hele fa milies te zijn, waar, om zo te zeggen, het organisatietalent (en andere gaven) „yn it bloed sit”. Bij de behandeling van de bloedkwaliteiten kan de cursus leidster dit in haar lessen in het vervolg misschien nog verwerken. Het Comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 mei, van ’s avonds 6 uur af de vlag halfstok uit te hangen en van klokslag 8 uur tot 2 min. over acht door de hele stad waar men zich ook bevindt een volkomen stilte in acht te nemen. Na afloop van de plechtigheid van 4 mei, wordt om 8.30 een concert gegeven door het „Sneker Cantate Koor” in de Martinikerk, onder leiding van de heer Gezinus Schrik. Het Comité rekent op de volle mede werking van het Sneker publiek opdat ook deze Dodenherdenking op een stijl volle wijze zal verlopen. Tevens zag het Comité gaarne op 5 mei zoveel mogelijk vlaggen wapperen. Op 5 mei wordt ’s avonds om 8 uur een concert aangeboden, eveneens op de Marktstraat. werkers, de zwoegers zoals hij ze noem de, die de niet altijd prettige werkzaam heden en vaak in regen en kou moesten verrichten. Ik kon echter altijd voor de volle honderd procent op mijn meAsen rekenen, zei hij. Na ook nog herinneringen aan de bezettingstijd te hebben opge haald en de collega’s op zijn beurt te hebben bedankt voor hun vriendschap en samenwerking, eindigde de heer Heins met de hoop uit te spreken, dat Sneek zich in de komende jaren zó zal uitbreiden, dat de Martinikerk centraal komt te liggen. Daarna was er in de hall nog gelegen heid persoonlijk van de familie Heins af scheid te nemen. De heer J. H. Wamelink, oud-agent van de Rijks Verzekeringsbank en oud- inspecteur van de Raad van Arbeid, eerst voor Sneek, daarna voor geheel Friesland, werd in 1944 na 41 dienstja ren gepensioneerd en is nu 77 jaar oud. Hij was en is ook nu nog in het maat schappelijk leven een bekende en werk zame figuur. Hij was zes jaar lid van de Reclasseringsraad en toen hij op 70- jarige leeftijd niet kon worden herbe noemd, bleef hij op verzoek van de voor zitter adviserend lid. In deze hoedanig heid wöont hij nog steeds de Vergade ringen van de Raad bij en ook doet hij nog geregeld gevangenis- en celbezoek. Na de bevrijding werd hij voorzitter 1 en be- derlandse volk hen steeds ontvangt, zo geheel anders dan aan gene zijde van de grens, daar geen gewuif als we passeren, maar als we de Rijn afzakken en Ne derland binnenvaren begint de hartelijke verwelkoming al direct, en we hebben de indruk dat die hartelijkheid nog toe neemt naarmate we dieper in dit land komen. Voor die hartelijke ontvangst en gastvrijheid vraagt spr. zijn beman ning eens even een applaus weg te ge ven, waaraan de gasten spontaan vol doen. Nadat burgemeester Rasterhoff ieder der leden van het Engelse elftal, tegen hetwelk het elftal van het Sneker ge- meentepersoneel ’s middags 22 had ge speeld, een medaille had aangeboden, be gaf men zich naar het bordes om een demonstratie van de Sneker Skotsploech te zien, welke bij gasten en genodigden veel bijval vond. Daarna werden verver singen aangeboden. In de voetbalwedstrijd op het Sportpark werd voor rust niet gescoordpas plm. 15 minuten in de tweede helft na men de Engelsen door een misverstand in de achterhoede van de Gemeenteman- nen de leiding, maar vrijwel direkt daar na maakte Kees Poiesz gelijk. Tien mi nuten later werd het zelfs 21 door een treffer van D. Brouwer, maar een mi nuut of zeven voor het einde scoorden de gasten op hun beurt de gelijkmaker. Ook daarna werd doelman Brinksma nog eens gepasseerd, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel door scheidsrechter van Bavel afgekeurd. Over ’t geheel genomen waren onze stadgenoten iets sterker en dat de Engel sen toch gelijk speelden danken zij aan hun uitstekende doelman. Burgemeester Rasterhoff heette de gasten in hun moedertaal welkom, zijn vreugde er over uitsprekend in staat te zijn hen officieel te ontvangen om nog eens uiting te kunnen geven aan on ze bewondering voor de koninklijke Britse Marine, met welke onze eigen marine in de tweede wereldoorlog zij aan zij vocht. We herinneren ons de zware offers welke Engeland bracht en de dappere daden van vele uwer landgeno ten, aldus spr. Maar de herinnering aan die gemeenschappelijke worsteling is het niet alleen waarom we u hier gaarne ontvangen. Wij, burgers van een klein land, zijn altijd blij met een gelegenheid de banden met andere natiën te verster ken: juist als kleine natie beseffen wij maar al te goed dat de toekomst van Europa afhangt van de vraag of de ver schillende volken elkaar kunnen vinden in een vruchtbare samenwerking om te samen te strijden voor vrede, recht en welvaart en of de volken bereid zijn daarvoor offers te brengen. In Neder land is die bereidheid en om dit schone doel te bereiken kan het zijn nut heb ben dat staatslieden elkaar ontmoeten, zoals pas te Londen, maar ook gewone lieden als u en ik kunnen daarvoor hun bijdrage leveren. Door persoonlijk con tact kunnen we elkaar beter leren be grijpen. Dit nu is mede een reden dat we u hier graag in ons midden zien. We hopen dat u een prettige herinnering aan uw korte verblijf in Sneek zult be waren. Het spijt ons dat u te vroeg in het jaar komt om u iets van onze wa tersport, waarvan Sneek een bekend centrum is, te laten zien, maar zo aan stonds zal een dansgroep u een demon stratie geven van enkele onzer oude dan sen. Spr. wenste de bezoekers een voor spoedige reis en sprak de wens uit hen hier weer eens te mogen ontvangen. Commandant Wheatly bood hij een plaquette met het wapen van Sneek aan om deze een plaatsje in zijn schip te geven als herinnering aan dit bezoek en hem persoonlijk het boek „Friesland zo als het is”. Zeven jonge eendjes kropen vrijdag morgen, dus wel heel vroeg in dit koude voorjaar, uit de eieren die moeder eend in de korf voor op het woonschip van de heer St. v. d. Zee aan de Zwarteweg al hier had gelegd. Evenals verleden jaar wilde hun huisbaas ook dit eendengezin in de korf naar een landslootje buiten de stad brengen omdat de meeste kui kens daar bij hem in de gracht door de ratten worden opgepeuzeld. Zjjn vrouw had daarom een net voor de korf gespan nen, maar moeder eend werkte zich daar door en toen moest de heer v. d. Zee de jongen wel laten volgen. Hoe veel er nu nog over zijn? ’s Middags kwam het bestuur van Oranje op de bovenzaal van „Onder de Linden” nog even samen met de school hoofden en hun personeel tot wie de voorzitter de heer P. Feddema en de heer Doodkorte woorden van dank spra ken voor hun entoesiaste medewerking. Eerstgenoemde pleitte echter voor meer Vrijdagmorgen tussen 9 uur en half tien is tijdens het slopen van het dak van de stokerij der voormalige gasfabriek al hier een stuk muur ingestort en op het dak van de cokesloods terecht gekomen. De gehele loods zakte daardoor in elkaar en twee arbeiders, beiden werkzaam bij de firma Lommen te Amsterdam werden gewond. De heer H. Dijkstra alhier werd met een gebroken schouder naar het Ziekenhuis overgebracht, zijn kollega uit Amsterdam liep een gekneusde arm op. voorjaarszangwedstrijd van Leeuwarden gehouden, De heer H. M. Gerbrandij, Nijland: rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw De heer H. A. Tromp, Sneek ridder in hem verleende hoge onderarhAiding Naar wij vernemen luidt ’t program ma voor de Dodenherdenking welke dit jaar gehouden zal worden op vrijdag 4 mei op de Marktstraat t.o. Hotel „Onder de Linden” als volgt: 7.207.30: Koraalmuziek, te geven door het Chr. Muziekkorps „Harmonie”; 7.30: Opening door de voorzitter van het 5 mei-comité. Als sprekers treden op Burgemeester L. Rasterhoff en Dr. K. H. Siccama, Ned. Herv. Pred. te Sneek. Klokslag 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte, daarna kranslegging en bloemenhulde bjj het Monument en het gedenkteken aan de Kerk, voor de in de omgeving van Sneek gevallen Cana dezen. Een en ander voorafgegaan door de drumband van het Chr. Muziekkorps „Harmonie”. Daarna wandelt de stoet naar het Martiniplein waar na het spelen van het Wilhelmus deze plechtigheid wordt be sloten. Familieleden van de oorlogsslachtof fers en zij die bloemen wensen neer te leggen verzamelen zich vóór 7.20 in café restaurant „Onder de Linden”, Markt straat, en kunnen zich bjj de geformeer de stoet aansluiten. Als eerste spreker voerde burgemees ter Rasterhoff het woord. Deze wees er op dat een groot deel van het ambteljjke en persoonlijk leven van de heer Heins zich in onze stad heeft afgespeeld. Sneek is in die jaren ook ver buiten zjjn wallen uitgegroeid en daar de heer Heins bij veel van deze uitbreidingen direct, in direct of als belangstellend toeschouwer betrokken was, is er tussen hem en de stad een band ontstaan, die steeds sterker werd. Het zou daarom onbevredigend zjjn geweest als deze band zo maar zon der meer zou worden doorgesneden. Namens het Gemeentebestuur sprak de burgemeester zjjn grote erkentelijk heid uit voor de wjjze waarop de heer Heins zijn dienst heeft vervuld en dank te hij hem voor alles wat hjj in zjjn drukke en vaak te drukke werkkring heeft moeten doen. Als opzichter van de onderhoudsdienst werd hjj nl, vaak aan zijn jasje getrokken. Hij herinnerde ook aan de moeilijke jaren van de Duitse bezetting toen allerlei karweitjes aan de gemeente werden opgedragen die door de heer Heins moesten worden uitge voerd. Dat bracht vaak moeilijkheden mee, maar ook wel plezierige dingen, zoals spreker met enige voorbeelden aan toonde. Voor de persoonlijke band die daardoor tusen hem en de heer Heins is ontstaan dankte de heer Rasterhoff hem eveneens, evenals voor de prettige samenwerking en de welwillende wijze waarop hij hem steeds tegemoet trad. Ik hoop, zo besloot hij, dat U zelf ook bevrediging in Uw werk voor de ge meente hebt gevonden, en dat U, waar er ongetwijfeld nog veel voor U te doen is, in de jaren die U nog voor de boeg hebt, Uw taak kunt vervullen zo als U dat wenst. U laat bij ons een pret tige herinnering na. En om het niet bij woorden alleen te laten bood de burge meester daarna nog een enveloppe met inhoud aan, en liet hij een grote bloeien de plant voor mevr. Heins op tafel zet ten. Als oudste nog in dienst zijnde col- de lega sprak de heer J. Lootsma, Techn. Hoofdambtenaar le klas, die een paar ‘maanden eerder bij de gemeente kwam dan de heer Heins en hem dus goed heeft Ieren kennén. Wij hébben altijd op elkaar kunnen vertrouwen en onze ver standhouding en samenwerking is altijd prettig geweest, aldus de heer Lootsma en daarvoor dankte hij hem hartelijk, mede namens de andere collega’s met wie dat ook steeds het geval was. Na mens allen bood hij de scheidende colle ga een werpmolen en mevr. Heins bloe men aan. Namens het personeel van de secreta rie schetste de heer W. S. Overzee de bijzonder prettige samenwerking tussen hen en de heer Heins. Als dank daar voor droeg hij eveneens een geschenk aan Nadat de werklieden van Gemeente werken daar nog het hunne aan had den toegevoegd, sprak de heer Heins een uitvoerig dankwoord, waarin hij een te rugblik wierp op de stad in 1919, de vele veranderingen welke ze daarna heeft ondergaan en verklaarde hier al tijd prettig te hebben gewerkt. Een deel van de loftuitingen aan zijn adres wilde hij echter overdragen aan zijn mede- Het leek eerst wel hoopvol met het weer toen om half acht de trompetters met een reveille in de koepel op de Martinikerk de feestelijkheden op de verjaar dag van de Koningin inluidden. Maar een uur later, tijdens de rondgang van diverse muziekkorpsen langs de lagere scholen om de leerlingen voor de zang- hulde op te halen, trokken zich al donkere regenwolken boven de bevlagde stad sa men, waaruit tijdens de aubade reeds een miezerige m uregen neersijpelde. En prak tisch is het dharna niet weer droog geworden, zodat het bestuur van de vereniging „Oranje” zich ’s middags na de optocht van de schoolkinderen en de poppenkast voorstellingen op het Waagpleir genoodzaakt zag de rest van het met zoveel zorg en moeite samengestelde feestprogramma af te gelasten. Alleen de cineac-voorstellingen in Amicitia hadden geen hinder van de regen. De gehele middag stonden lange rijen wachtenden voor het theater, terwijl daarbinnen al genoten werd van de mooie journaals en de andere films welke in de een uur durende programma’s werden vertoond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1