W.V.C. en Hengelo maken verder de dienst uit Noorse tanker brandend in het Kanaal mensen op I Bevrijdingsoptochten brachten duizenden de been Een gezellige markt - straks blijde gezichten Belangrijke Mededeling I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Aan onze Correspondenten I I AGEiNDA Herdenkingsconcert Sneker Cantatekoor 11 le Jaargang, no. 37 Maandag 7 mei 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK Nog goed afgelopen G.R.C.’s positie danig versterkt Jeugdconcert gemeenschapszin Idee flink beloond Heel Nijland op de film Ungelok mei deadlike ófrin to Hommerts Herdenking gevallenen te Ijlst - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Uitreiking hengelbewijsjes Geslaagd In verband met Hemelvaarts dag verschijnt ons volgend nummer VRIJDAG 11 MEI a.s. Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiterlijk woensdagmiddag 3 uur. De nieuwe directeur van zuivelfabriek te Heeg Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 S.J.A. toonde staaltje van Bioscoopnieuws Bevrijdingsdag te Ijlst Met het oog op Hemel vaartsdag dienen de berich ten voor het vrijdagnummer uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit te zijn. Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD Vereniging „Oranje” Uitslagen O a SNEEKER NIEUWSBLAD derde klassers gelijk ZATERDAGVOETBAL Staartgroep weerde zich geducht. Res. 2e ZATERDAG VOETBAL Beslissingswedstrijd in 3A. FRIESE VOETBALBOND ZATERDAG 5 MEI ZONDAG 6 MEI AMICITIA THEATER. Openingswedstrijd prachtig wordt Wilt U als vislicfhebber in ’t komende’ seizoen ongestoord de hengelsport beoefe nen? Stelt. U dan tijdig in 't bezit van de z.g. hengelbewijsjes van 0.50, die deze week ter secretarie worden uitgerèikt. Zie de in dit blad opgenomen adverten tie, waar de tijdstippen van uitreiking zijn vermeld. Nadat de Chr. Muziekver. „Harmonie” op het podium op het Waagplein een concert had gegeven, dat ook veel be langstelling trok, volgde ’s avonds om kwart voor negen de fakkeloptocht, voor afgegaan door de Tamboers en Pijpers van Advendo, Deze optocht zou met een strakker or ganisatie hebben gewonnen, nu maakte ze al te vaak een onordelijke indruk. Toch boden de fakkels in straten, welke niet te sterk verlicht waren een feeëriek gezicht, wat ook op deze foto, op het OUDEGA-W. Onze plaatsgenoot H. Wa- linga, lid van E.M.M., slaagde te Bols- ward voor het muziekdiploma A met ba riton. De Zangvereniging te Nijland heeft grote plannen. Zij laat een film van de plaats van inwoning maken. Een film die van de normale documentaire zal afwijken, omdat het in de bedoeling ligt niet alleen karakteristieke plekjes e.d. te filmen, maar de nadruk te leg gen op de mensen zelf en op het ver enigingsleven. Tevens zullen er ge luidsopnamen gemaakt worden, waar door het dus echt een film van, over, door en alleen voor de inwoners zal worden. Een wel zeer opmerkelijk initiatief, waaraan iedere inwoner zijn medewer king kan en ongetwijfeld zal verlenen. Tweeduizend gulden kreeg de heer Th. Bij kersma, bankwerker bij de technische dienst van de N.V. Organon. Zó goed was zijn idee, dat gericht is op het beperken van het gebruik van oplosmiddelen en meer speciaal van chloroform. Nog nooit was in het bedrijf zulk een grote belo ning toegekend. 26 25 22 22 21 20 19 21 19 20 19 19 17 18 19 19 20 20 19 19 17 7 4 20 17 17 16 12 11 een 20 Snekers 22 22 22 22 21 21 76 16 16 16 16 34 29 27 27 24 24 21 19 19 18 16 22 22 22 22 22 22 16 16 15 15 19 17 17 15 14 14 WAVV WW Quick ’20 Achilles Muntendam Veelerveen RES WZS BI. Boys DOG De Kooi Bergum 15 13 11 10 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Co. Kontoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Benoemd tot direkteur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Heeg de heer D. Hoitin- ga te Warns. Mede op het drietal kwa men voor de heren J. H. Altena te Kou- dum en J. Oostra te Giethoorn. WVC Hengelo Robur Sneek Zw.w.einde Arnh. Boys Friesland FVC Haren LSC Nicator Helpman Poolster ACV De Heracl. ONS Maandag 7 t/m woensdag 9 mei. Iedere avond te 8 uur film: Désiree. Donderdag 10 mei te 2.30 uur film: De vergeten patrouille. Om 5 en 8 uur film: Spijkers met koppen. Veel geld nodig. Nadat de presidente van de S.J.A., mevrouw E. E. PosthumaPosthuma, de aanwezigen begroet had, sprak de Vroljjke bigde jeligd, die zich op de be vrijdingsdag inzet voor haar mede- jongeren die dag in dag uit de misère van de kampen moeten doormaken, kunt TJ zich een mooiere viering van de 5 mei-dag denken 19 26 19 20 19 20 19 30 27 21 21 20 19 20 IJLST, 4 mei. Onder zeer grote be langstelling werd alhier de stille tocht gehouden. Dat de deelname ditmaal zo bijzonder groot was, zal ongetwijfeld te danken zijn geweest aan het fraaie zomerweer. Voorafgegaan door het Ge meentebestuur en onder het luiden der kerkklokken en tromgeroffel van het tamboerkorps, ging de tocht vanaf het gemeentehuis naar het kerkhof, waar onder koraalmuziek van „Concordia” bloemen werden gelegd op de graven van twee Canadese vliegers, twee ver zetstrijders en een Nederlandse mili tair. Na het hoornsignaal werd twee minuten stilte in acht genomen. „Con cordia” speelde daarop het Wilhelmus, het Canadese volkslied en het koraal: Blijf bij mij Heer. De terugtocht leid de met „Concordia” voorop en onder tromgeroffel naar de Ned. Herv. Kerk, voor het houden van een herdenkings dienst. De liturgie werd verzorgd door Ds. H. B. Kossen. Ds. W. Dekker hield een toespraak naar aanleiding van Ps. 85 11. sleepboot tegen de begonnen. Die strijd Jean Bart trok de zo snel mogelijk uit de op zee drijvende brandende olie die al gauw ongeveer een vierkante mijl be dekte. GRC Alcides Rood Geel Frisia Hunsingo Gruno Res. 2e klasse AWZS 3BI. Boys 3 5— 1; RES 3Sneek 4 31. Jun. Hoofdafd.; Rood Geel—LSC 40. Afd. A: WZS 2ALangweer IA 23. Aid. BBl. Boys IB—LSC 1B 0—2. LSC 1B kampioen. Olyphia GAVC Jubbega Steenwij k Harlingen MSC 3e klasseLeeuw. Zwaluwen—ONS 1— 2 Heeg—ACV 3—X. Promotie 4e klasseDrentina—DWP 2 —2. De Sneker Jeugd Actie hield op deze zonnige lentedag een markt, met het doel ook „zon” te brengen in het leven van hen die helaas te veel in de schaduw moeten leven. Op het Grootzand hadden ze kraampjes opgeslagen en al roepend, aanprijzend, ja smekend probeerden ze de voorbijgangers zo veel mogclijk geld uit te zak te halen. Niet voor de ei gen kas, hoewel elke jeugdbeweging wel wat dubbeltjes kan gebruiken zo tegen de zomerkampen! Nee, de winst van deze markt zal gebruikt worden om de jongeren uit de kampen voor een heer lijke vacantie naar Nederland te halen, waar zij zullen logeren hg harteigke, gastvrije mensen. Een prachtig streven van de bij de S.J.A. aangesloten jeugd verenigingen, die officiële belangstelling verdiende en kreeg ook. In tegenwoordigheid van de beide wethouders, de gemeentesecretaris de heer Koster en vele vertegenwoordigers van de pers werd de markt geopend door de heer de Boer van Leeuwarden, lid van het Prov. Comité voor hulp aan vluchtelingen. De teleurstelling van Koninginnedag, toen de optocht van de Gymnastiekver enigingen en de fakkeloptocht door de regen moesten worden afgelast, is zater dag ruimschoots vergoed door het stra lende voorjaarsweer waarmee de bevrij- ding gevierd werd. Nu gaven deze toch ten het feestelijke cachet aan de her denking, dat anders grotendeels zou heb ben ontbroken. Ver vóór de gymnasten door de stad marcheerden, waren er al duizenden mensen op de been, die allen een goed plaatsje langs de route uitzochten om de lange fleurige en kleurige stoet te zien passeren, waarin ’t Sted. Muziekcorps, ’t T. en P.-corps van Advendo en de Trom melaars van T.G.P. hun taak weer on vermoeid en met veel bravour vervulden. George Formby in „Spgkers met koppen”. Het Amicitia Theater heeft in de avondvoorstellingen van a.s. Donderdag een George Formby hoofdnummer, waar in deze grapjas gekker, grappiger en geestiger dan ooit is. Er is bovendien spanning- en sensatie want George is hier een gverige politie-agent, die zonder het te weten een bende saboteurs bijstaat in hun poging een nieuw oorlogsschip te vernietigen en als hem de schellen van de ogen vallen, in zijn eentje er op uit gaat de bandieten onschadelijk te ma ken, De komische, vaak ook spannende situaties, waarin onze held als agent en wanhoop der politie geraakt, bieden stof voor overvloedige lach en sensatie. Jean Bart een tros vastgemaakt en daar na was de titanenstrijd van in asbestpak- ken en met schuimblussers gewapende mannen van de loeiende vuurzee duurde uren. De brandende tanker IJLST, 5 mei. Nu door het minder gun stige weer op Koninginnedag de inge bruikneming der rijdende muziektent moest worden afgelast, had het bestuur zich de vraag gesteldWat nu want er moest toch nog iets gebeuren. Men had „Meienoar len” bereid gevon den op de avond van de Bevrijdingsdag nogmaals het toneelstuk van Schuitma ker „It erfskip” op te voeren. Het ge bouw was nog bijna geheel gevuld. Een woord van lof aan de spelers, die ook ditmaal weer met volle overgave het stuk vertolkten. En eveneens mag een woord van dank niet ontbreken aan het ..Muziekploegje” dat ook deze avond voor de onjlijstipg zorgde. De heer J. de Boer en zijn verloofde, afkohistig uit Spannenburg, passeerden gisteravond omstreeks 5 uur op hun motorrijwiel de Leeuwarderweg, toen bij de Jachthavenstraat een hond plot seling voor de motor sprong. Beiden werden tegen het wegdek gesmakt. De bestuurder werd daarbij aan zijn handen gewond, terwijl zijn duo-passa- gier enige ontvellingen opliep. Een juist daar aanwezige dokter verleende geneeskundige hulp. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. De jachthond heeft de aanrijding met de dood moe ten bekopen. HOMMERTS. Sneontomiddei rekken hjir twa jonges mei de fytsen tsjin- elkoar oan, krekt doe’t der in auto, bi st jürd troch de hear A. Kornelis üt Gau, njonken harren wie. De 11-jier- rige Wieger Hoekstra swinkte hjirtroch hwat nei it midden fan ’e dyk, waerd troch de auto skept en kaem mei de holle tsjin it foarrüt oan. Twa dokters, dy’t dêr tafallich lans kamen, forlien- den de earste hulp, mar ünderweis nei it sikenhüs is it slachtoffer forstoarn. „Fidelio” van L. van Beethoven voor mannenkoor, werd door de tenoren en bassen van het cantatekoor gezongen. De dirigent begeleidde aan de piano. Met dit uitnemend stemmenmateriaal werd het een prachtige reproductie. Pier Buma zong de slotpassage voor tenor eveneens uitstekend. Hetzelfde kan gezegd worden van de bariton David Hollestelle, die naast het „Dettinger Te Deum” van Handel enige Bach-liederen ten gehore bracht, bene vens de aria „Schlummert ein” uit can tate no. 82 van Bach. Vooral de weer gave van laatstgenoemd nummer was bijzonder mooi. Een zanger van formaat! De orgelbegeleiding was bg Schrik in goede handen. Tenslotte vermelden wg nog dat de heer Schrik ter afwisseling twee or gelwerken ten gehore bracht, nl. het or gelconcert in Bes dur van Handel en „Thema met variaties” van H. Andries- sen. J. N. Vrijdagmorgen werd, in verband met de dodenherdenking tweemaal achtereen in de Grote kerk een jeugdconcert ge geven dat bezocht werd door honderden leerlingen van diverse onderwijsinstellin gen. Het streven ook de jeugd bij deze be langrijke herdenking te betrekken is zonder meer loffelijk. De jeugd te laten deelnemen door samenzang van de oude Valerius-liederen is eveneens een goede gedachte geweest. Toch zal men er goed aan doen de minder bekende zangen, als „O Nederland, let op uw saeck” vooraf wat beter in te studeren. Het resultaat was nu wel erg mager! Beter was de deklamatie, welke ver zorgd werd door Ansje Stam, die het aangrijpende „Celwandeling” van Gun ner Hortensen voordroeg, en Lol Feen- stra, die „Dodendag” van Jösselin de Jong deklameerde en van Klaas Ids Nauta, die op verdienstelijke wijze be sloot met „Ongenoemde doden” «van Yge Foppema en „4 Mei” van G. Achterberg. Het Sneker Cantatekoor bracht on der leiding van Gez. Schrik twee koor- werkjes van Bruckner en het overbe kende „Ave verum corpus” van Mozart ten gehore. David Hollestelle, bariton, zong op voortreffelijke wijze twee geestelijke liederen en een aria van Bach, met or gelbegeleiding van de heer Schrik. Laatstgenoemde speelde ten slotte nog het eerste deel van het orgelconcert in Bes gr. terts van Handel, waarna beslo ten werd met het gezamenlijk zingen van het eerste en zesde vers van ons volkslied. J. N. Advertentieprijs 15 et. per oum. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 5074S ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. DOVER. Er heerste zaterdagavond grote verslagenheid onder de opvaren den van de 9074 ton metende Noorse tanker Erling Borthen en de mannen van de kleine Engelse kustvaarder Harbrook, die hen hadden gered uit een zee van vlammen in het Kanaal na 'r aanvaring in de vroege ochtend tussen het Noorse schip en het Liberiaanse vrachtschip Santa Rosa van 7.179 ton. Verslagenheid omdat de dappere bemanning van de Harbrook, tot driemaal toe in een kleine reddingboot de vlammen trots rend, er niet in was geslaagd de patrijspoort te Met uitzondering van kapitein Wilhelm Fejde en zijn eerste officier, die van de Harbrook overstapten op de Franse bergingssleepboot Jean Bart om het ber gingswerk te volgen, gingen zij in Dover aan land. Daar kregen zij de meesten waren in nachtgewaad of minder kle ren en verder^ verzorging. De mannen van de Jean Bart zagen na uren vechten tegen vuur en hitte hun vermetele strijd om het behoud van de Erling Borthen met sukses bekroond. Zondagmorgen kwam de Jean Bart met de tanker aan op de rede van Boulogne- sur-Mer. De bovenbouw van de tanker was een zwartgeblakerde massa verwrongen staal en ter hoogte van wat eens de brug was gaapte aan bakboord een gat van zeker tien meter boven de waterlijn. Iets min der dan twee uur na de aanvaring, die de meeste opvarenden van beide grote schepen in hun slaap verraste, had de Kleinzand genomen, weergegeven. De taptoe door het tamboers- en pij perscorps van Advendo op het Waagplein was een groot sukses. Maandag 7 mei. Grote Politieke Jonge renavond van de A. R. in „Ons Ge bouw”. Aanvang 8 uur. Dinsdag 8 mei. Bijeenkomst Ver. Har- monia. Spr. Ds. W. J. F. Meiners. Donderdag 10 mei. Bromfietssterrit K.V.P. Donderdag 10 mei (Hemelvaartsdag) Traditionele Elfmerentocht, georga niseerd door de M.A.C. „J. C. Vis ser”. Donderdag 10 mei (Hemelvaartsdag) Muziek- en Zangconcours te Rijs. Aanvang 1 uur. 's Avonds 8 uur op treden van het gezelschap „Tetman en Jarich”. Donderdag 10 mei. S.Z.C. Donderdag 10 mei. Grote landelijke tam boers- en pijpersdag in ’t Sportpark. Aanvang 2 uur. Vrgdag 11 mei. Canada-avond „Algemene Emigratie Centrale” in Hotel Ha nenburg. Aanvang 8 uur. klasse AFVC 2Black Boys 2 70; Sneek 3Friesland 2 40; Rood Geel 2—Frisia 2 1—2. Res. 3e klasse A: FVC 3LSC 3 0—0; Harlingen 3—Frisia 3 2—2. waarmede de withemden de Kooikers op eigen grond klopten, maken hen meteen favoriet voor de beslissingswedstrijd, welke nu tussen beide klubs nodig is. Black Boys besloot de competitie met overwinning op RES, zodat de eindigen. Wel zeer krachtdadig zijn gisteren in de eerste klasse B drie van de vijf kan didaten teruggewezen. Sneek stelde heel erg teleur door met 51 van Quick ’20 te verliezen, Robur verloor met 41 bij WAVV en WW kwam bij Hengelo van een koude kermis thuis (30). Hoewel er nog een theoretisch kansje voor deze klubs is, kan men toch wel zeggen dat de strijd nu verder uitsluitend gaat tussen WVC en Hengelo. De Winterswijkers spelen thuis nog tegen Quick ’20 en „uit” tegen Achilles en WAVV, terwijl Hen gelo nog bezoek krijgt van Veelerveen en WAW en „uit” nog WW ontmoet. Zwaagwestci ie won een plaats op de ranglijst door een goede 31 zege op Achilles en het staartduel Muntendam Veelerveen eindigde in 11. Jun. B afd. M: ONS IB—RES 1B 40; ONS 2B—RES 2B 1—0. Afd. N: ONS 3B—RES 3B 0—0. In de tweede klasse A effende Haren het pad voor GRC door Alcides op eigen veld verrassend met 20 te verslaan. De leiders pasten n.l. vrij wat beter op en stuurden Rood Geel met een grote 61 nederlaag naar huis. Het was een suk- ses-dag voor de mindere góden, want Ni cator won met 21 van Hunsingo en Helpman maakte resoluut een einde aan de zegetocht van Friesland. Al met al veranderde er dus niets aan de staart. Als zo vaak in het verleden toonden LSC en Frisia zich ook nu weer gelijk waardig. Er was ook spanning, maar het spel van de aanvalslinies viel tegen. LSC nam de leiding, maar nog voor de rust maakte Frisia gelijk. 19 19 20 20 17 Bergum heeft het toch klaar gespeeld. En goed ook, want de cijfers 52, Ontspringt ONS nog de dans Die kans is er, nu de Oranjehemden zaterdag vriend en vijand verrasten door Leeuw. Zwaluwen op eigen terrein met de oneven goal te verslaan. Voetballeed en voetbalvreugd. De Zwaluwen zagen zich op het laatste moment de pas af gesneden en de Harkem. Boys konden juichen vanwege het kampioenschap, dat hun onverwacht in de schoot werd ge worpen. Onderaan moet De HeraclidenONS nu de beslissing brengen. Onze stadge noten moeten persé winnen, maar de prachtige verrichting in Leeuwarden be tekent voor hen een grote morele steun. Heeg zette er een punt achter met een 31 overwinning op ACV. Hark. Boys L. Zwal. Heeg BI. Wit MJV Het bezoek bij het zo langzamerhand traditioneel geworden concert door het Sneker Cantatekoor in de Grote Kerk ter gelegenheid van de dodenherdenking op 4 mei was ditmaal niet bizonder groot. Het is wel zeer jammer dat de belang stelling voor deze muzikale herdenking eerder af- dan toeneemt. Ten eerste leent de grote kerk zich uitstekend voor uitvoeringen als deze en ten tweede is een herdenking in muzikale vorm, mits sober en stijlvol opgezet, zeer zeker ver antwoord. De uitvoering van vrijdagavond ken merkte zich door soberheid, sfeer en stijl. De afwezigheid van een orkest bij een gelegenheid als deze, was o.i. volko men aanvaardbaar. Mede daardoor was een podium overbodig en deze factoren werkten ongetwijfeld mee tot een wij dingsvol samenzgn. De heren David Hollestelle en Gezinus Schrik verleenden medewerking. De eerste als bariton, de tweede ambtshalve als dirigent en voorts als begeleider en organist. Het cantatekoor, dat een bescheiden aandeel had, zong twee liederen van An- tpn Bruckner, n.l. „Gebet” en „Jesu, kömm doch selbst zu mir”, voorafgegaan door „Wenn ich einmal soil scheiden” van J. S. Bach. Deze a cappella-num- mers werden met een mooie evenwich tige klankverhouding vertolkt. Aan de afwerking was veel zorg besteed en de zuiverheid was doorlopend goed. Opmer kelijk was, dat het enige nummer, dat met pianobegeleiding werd gegeven, het bekende „Ave verum” van W, A. Mo zart, minder goed belicht werd. Aan het slot rammelde het en de zuiverheid liet verstek gaan. Het gevangenenkoor uit dat deze markt tot stand gekomen was door gezamenlijke inspanning van de verschillende jeugdorganisaties. Als men weet dat voor elk kind tenminste f 25.reisgeld nodig is, dan begrijpt men ook dat er veel geld moet komen om een groep vluchtelingetjes naar hier te laten komen. In de hoop dat deze ac tie volkomen mocht slagen, opende de heer de Boer de markt, waarna de ge nodigden een rondgang maakten langs de kraampjes. Onder de indruk van dit officiële be gin, waren de jonge marktkooplui nog niet zo op dreef als later op de middag toen het publiek zich om de kraampjes verdrong. Toen was de pret in volle gang. Hier werd oorverdovend op een gong geslagen, dóór ventte een aardig meiske met pakjes soep. Een jonge man bood drie „hele stukken zeep” aan met een kop en schotel op de koop toe. Lol lies zweefden plechtstatig omhoog als men vol verwachting aan touwtjes trok, en menigeen ging geestdriftig een potje sjoelen. „Hier slaat men de spijker op de kop” „Wat een prijzen, wat een prijzen, en dat voor één kwartje!” Al die standwerkers in de dop over troefden elkaar met hun uitroepen waarmee ze het publiek als vliegen naar stroop trokken. Maar collegiaal waren ze ook en met graagte begunstigden ze elkaar Wat ook de opbrengst van deze markt mag zijn en we zijn heel nieuwsgierig naar het resultaat een goed staaltje heer de Boer er zyn vreugde over uit van gemeenschapszin was het zeker. bereiken, waarachter de hutjongen Ivar Christensen zijn kooi had. Ivar was de enige die bij de ramp om het leven kwam. De Harbrook redde alle andere 39 opvarenden van de Noorse tanker, onder wie 4 vrouwen, aldus meldt het Alg. Dagblad. De slagzin, welke uit de bij zeven tien winkeliers opgehangen letters gevormd moest worden, luidde: Wordt lid van Oranje. Goede oplossingen kwamen binnen van: mevr. T. OttenTutert, Singel 59; Koks van Wieringen, lepenlaan 27; L. F. Kolmus, Korte Veemarktstr. 4; A. Tolsma, De Bourbonstraat 73; H. Blok- sma, Kloosterdw.-straat 26; Elsa en Annie Meijer, Fred. Hendrikstraat 55; P. S. Scheltema, Leeuwenburg 11; M. H. Budding, Jachthavenstraat 16; Attie Klaibeda, Nauwe Noorderhorne 30 A; Hein de Jong, Kruizebroederstraat 79; Loekie Banning, Jachthavenstraat 13. De prijzen kunnen worden afge haald bij de heer A. Jansen, Schaap- marktplein. -.1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1