Sneak was gisteren Tamboers- en Pijpersstad 26 Mei komt in zicht K. I. station ■■■HM Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ,,’t Heale Bislach” geopend van Harde wind bij de opening het Zeilseizoen Landelijke Pijpersdag prachtig geslaagd. Elfmerentocht Motor- en Autoclub J. C. Visser Begrafenis A. J. Schutte a Vrijdag 11 mei 1956 111e Jaargang, no. 38 RedacteurL. KIEZEBRINK Benoemd het Iandschap. Auto ramde tuinmuurtje Geslaagd De heer A. Bouman overleden Enorm sukses voor Harmonie Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -7 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Geen prettige middag De kroon op het werk en een sieraad in het Iandschap. Dertig jaar Sluiswachter Opbrengst collecte SNEEKER NIEUWSBLAD 2. 1. 2. 21 2. Het middagprogramma toe Marsvvedstryd. De inrichting van het gebouw het 1. 2. zaamheden van de vereniging ook steeds zo'n vlot verloop zullen hebben. Benoemd tot leraar lichamelijke opvoe ding aan de chr. kweekschool te Sneek de heer A. L. Niewijk te Bergum, leraar lich. opvoeding te Bergum. Regenbogen Oranje, T. Zwart, Sneek; 45 Algri, J. Alberda, Sneek. 1900 2227 2837 2085 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs IS et. per num. Bij contract (hzndelizdv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. 1. 2. 3. 4. Aan het défilé was tevens een mars wedstrijd verbonden en dat was de reden waarom de corpsen met flinke tussen- IJLST. De twee elftallen van de voet balvereniging Woudsend hadden zater dagmiddag bij hun uitwedstrijd tegen IJVC alhier een minder prettige gewaar wording. Niet allgen dat beide wedstrij den door Woudsend werden verloren maar toen deze elftallen de kleedkamer weer opzochten, merkten ze dat hun beurzen tijdens de wedstrijd ook nog waren leeggehaald. Het bestuur van IJ VC was zo royaal de jongens de geleden schade geheel te vergoeden. Het is ech ter te hopen, dat de daders worden ge vonden. behoefte aan een eigen station deed zich echter steeds meer gevoelen en thans zien wij de vrucht van alle arbeid, aldus spr., al nemen we met een zekere wee moed afscheid van ons oude tehuis. Hij hoopte evenwel dat de goede geest m het bestuur mee verhuist naar het nieu we gebouw en dankte de heer en mevr. Langeraap voor hun medewerking. (Zie verder pag. 2 tweede blad) De deelnemers, die afkomstig waren uit Hellevoetsluls, Den Haag, Amster dam, Gouda, Zwolle, Rotterdam, Schie dam, Busum, Delft, Groningen, Vlaar- dingen, Katwijk aan Zee en Krimpen aan de IJsel, meldden zich na aankomst in het Gebouw voor Chr. Belangen, waarna van 1112 uur in de Grote Kerk een gezamenlijke kerkdienst werd gehou den, waarin Ds. Ph. Lindeman voorging. In de blijdschap welke er onder het bestuur en de leden bij het bereiken van deze nieuwe mijlpaal heerste, leefden de vele genodigden die de ingebruikneming bijwoonden van harte met hen mee, want algemeen deelde men de mening, door verschillende sprekers vertolkt, dat de K. I. stations van grote waarde zijn voor de veefokkerij, en dat verwacht mag worden, dat daardoor, zoals voorzitter KI. Miedema van Heeg het uitdrukte, een gezonder veestapel, een verbetering van het exterieur en een hogere produktie bereikt zal worden. hem oorkonden en getuigschriften wegens zijn belangrijke diensten in de oorlogsjaren aan de geallieerden bewe zen. Wat de wind betreft kreeg de Sneeker Zeilclub gisteren wel wat te veel van het goede toen ze met een ledenwedstrijd voor het Paviljoen het nieuwe zeilseizoen opende. Om die reden lieten tien van de 54 in schrijvers verstek gaan, zodat er 44 schepen aan de start kwamen. Hoewel het ook vrij koud was, was er toch nog behoorlijk belangstelling voor deze eerste krachtmeting, die het volgende resultaat opleverde: ’s Avonds om 7 uur ving voor de twee de maal de opmars naar het Sportpark aan, waar het avondprogramma werd geopend met een massale taptoe door alle corpsen onder leiding van onze stad genoten Y. de Vries (fluitisten) en A. v. d. Werf (Bands), die hiermede veel succes oogstten. Daarmede was aan de taak van de trommelaars en pijpers een einde geko men, maar voordat ze afmarcheerden richtte een lid van de Contactcommissie woorden van hartelijke dank tot het be stuur en de leden van Advendo voor de prachtige dag hun bereid, tot het Ge meentebestuur voor het gastvrije ont haal en tot de politie voor haar mede werking tijdens de marsen. De vele corp sen die hier niet aanwezig waren, zul len daar zeker spijt van hebben. Het programma werd daarna voortge zet met een populair concert door de Luchtmachtkapêl en het optreden van het T. -en P.-corps van Advendo mét de dames van de Gymn. Ver. Advendo, waarna het feest besloten werd met een taptoe met showmarsen en figuurlopen door de Luchtmachtkapêl en de L.S.K. Drumband, die daarvoor met een ovatie beloond werden. De kennismaking met deze kranige muzikanten was ook van heel prettige aard en we spreken stellig namens alle aanwezigen als we hun gaarne een tot weerziens toeroepen. met vrije uitloop naar buiten. Zes van deze boxen worden ingenomen door Hiltje’s Adema A (84 punten), Felsum Tjerk (77 p.), Folkertje’s Lindberg (75 p.), Tittenser Mina’s Adema (76 p.), Blitsaard Bauke <75 p.) en Toerenburg's Diamant (80 p.). Allen prima dieren dus. De andere boxen zijn nog niet in gebruik. Architekt van het bouwwerk was de heer B. Leeman, die hiermede zijn eerste I'. I. station schiep, aannemer de heer H. A. Boomsma. De stalinrichting werd verzorgd door de firma Rosier te Leeu warden, het schilderwerk door de firma’s Bergsma en Posthuma, de elektrische in stallatie aangelegd door de fa Troelstra. Onder de genodigden bevonden zich o.a. de heer H. M. Gerbrandij, lid van Ged. Staten als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin en Provinciaal Bestuur, het voltallige Col lege van B. en W. van Wymbritseradeel, Dr Th. Steginga, secretaris van de Lan delijke Federatie, J. N. Wassenaar, voor zitter van het Fries Rundvee Stamboek, Dr Roelofs, vertegenwoordiger van de Prov. Commissie van Toezicht, de heer v. d. Sluis, adj. direkteur van de Ge zondheidsdienst, de heer P. v. d. Mark, direkteur van de Rijks Landbouw Win terschool alhier, de architekt B. Leeman en de aannemers, een ambtenaar van het Staatsbosbeheer die het plan gemaakt heeft voor de tuinaanleg rondom het sta tion, vertegenwoordigers van de Land bouworganisaties, Zusterverenigingen, de Jongerein, enz. die ’s morgens vóór de opening met het bestuur en de leden sa men kwamen bij Hanenburg waar koffie werd gedronken. Daarna reed het grote gezelschap in autobussen naar het nieuwe station om de symbolische opening bij te wonen, die vlot verliep en waaraan de heer Rijs- senbeek de wens verbond, dat de werk- De gehele dag rombomden de trommels, schalden de trompetten en kwin keleerden de fluiten door de straten, waar de toeschouwers samendromden om de 15 Tamboers- en Pijperscorpsen, welke deelnamen aan de Landelijke Pij persdag die dit jaar in onze stad werd gehouden, in hun kleurige en fleurige uniformen met wapperende vlaggen en slaande trom, voorbij te zien trekken. Ook de middag- en avondprogramma’s op het Sportpark en daar tussen in het défilé langs het stadhuis voor de autoriteiten en vertegenwoordigers van V.V.V., de Ver. van Sneker Zakenlieden, het Departement Sneek van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de Rode Kiuiscolonne, Advendo, de Con tactcommissie der Nederlandse Pijperscorpsen en de Regellngscommissie Pij- persd-ig 1956, trokken veel publiek, en waar alles wat deze dag werd geboden zeer in de smaak viel, kan het organiserende corps Advendo met voldoening op dit zeer geslaagde feest terugzien. GAUW, mei 1956. Op 12 mei a.s. zal het dertig jaar geleden zijn dat Anne Hal- lema zijn funktie van sluiswachter bij de Gauwster zijl in dienst van het Water schap „De Sneker Oudvaart”, aanvaard de. De watertoeristen, die altijd op de hulp van Hallema kunnen rekenen, wan neer zij in de Gauwster hoppen met hun zeil- of motorboot in moeilijkheden zijn geraakt, de boeren, die hun pramen met hooi uit de hoppen via de Gauwster sluis in het water van de Kolk en de Oude Ried varen, maar ook vele wan delaars in de zomermaanden, hebben de jubilaris als een hulpvaardige vriend le ren kennen. In de na-zomer van 1948 ont ving hij bezoek van Z.K.H. Prins Bern- hard en diens gezelschap. President Ei senhower en de Engelse regering zonden IJLST. De collecte voor de gezamen lijke militaire fondsen heeft in deze gemeente f26.25 opgebracht. Woensdagmiddag omstreeks één uur overkwam de heer T. Poelsma van •Leeuwarden een auto-ongeval, dat be trekkelijk goed afliep. Vermoedelijk tengevolge van slippen verloor hij ’t stuur over de wagen, en de auto ram de, na eerst een km.-paal omver te hebben gereden, het tuinmuurtje voor het huis van de heer A. Flach aan de Leeuwarderweg alhier. De auto kwam toen tot stilstand. De schade is vrij aanzienlijk, maar er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De politie stelde een onderzoek in. Te Krommenie slaagde voor het exa men legcursus Linoleum, Colorite en Colovinyl tegelvloeren, onze stadge noot de heer B. Zuidema, Leliestraat. Gisteren (Hemelvaartsdag) trok onze plaatselijke muziekvereniging Harmonie naar het concours in Ankeveen. ’s Mor gens werd eerst nog een concert gegeven in Beekbergen bij de inrichting voor chronische zieken „Het Zonnehuis”. Een en ander werd door patiënten en perso neel zeer op prijs gesteld. Na de water val te Loenen nog bezichtigd te hebben, trok het korps met z’n supporters naar Ankeveen, waar in de concertwedstrijd mei 342 punten een le prijs werd be haald in de Ere-afdeling. Dit was het hoogst aantal punten in de afd. fanfare muziek. Vervolgens werd in de mars wedstrijd met 60 punten en lof van de jury een le prijs behaald, waarna het korps tenslotte in de ere-wedstrijd des avonds nog een le prijs behaalde. Dus drie le prijzen waarvan één met lof. begon met stertochten langs drie ver schillende routes, welke allen eindigden op het Sportpark, waar burgemeester Rasterhoff een korte openingstoespraak hield. Hij riep al de gasten namens Ad vendo en het Gemeentebestuur een har telijk welkom toe, waarbij hij de hoop uitsprak.dat ze een goede herinnering aan deze dag en aan onze stad zullen bewaren en een woord van erkentelijk heid sprak tot Advendo, dat de lust, de moed en de activiteit had dit jaarlijkse gebeuren dit jaar in Sneek te organi seren. Hij wees ook op de belangrijke plaats welke de tamboers- en pijperscorpsen bij festiviteiten innemen omdat ze daaraan een bijzonder fleur geven en sprak de wens uit, dat door deze dag de banden tussen de corpsen en de geest van kame raadschap versterkt zullen worden. Tijdens dit programma traden Adven do en de corpsen uit Groningen, Katwijk aan Zee, Delft, Schiedam en Vlaardin- gen om beurten op, afgewisseld door dansen van de Snitser Skotsploech, een gymnastiekuitvoering van de jongens van Advendo en een Figuurmars, uitge voerd door de Luchtmachtkapêl uit Nij megen, welke laatste met nog meer ap plaus begroet werd dan de anderen reeds ten deel was gevallen. pozen voorbij het met de Sneker en Friese kleuren getoonde stadhuis trok ken, waar de autoriteiten en bestuur ders voor het bordes stonden opgesteld. De eerste prijs werd toegekend aan Excelsior te Delft, dat 52% punten behaalde; tweede was Vlaardingen met 51%, derde C.J.O., Groningen met 51 en vierde Excelsior, Rotterdam met 49%. Terug bij Hanenburg, waar inmiddels in de toneelzaal een koffietafel was aan gericht, sprak voorzitter Miedema een begroetingswoord, allereerst tot de leden die deze dag mogelijk hebben gemaakt en daarna tot de autoriteiten en de vele andere genodigden. Hij herinnerde er aan hoe indertijd bij de Jongerein de vraag opkwam of de K. I. ook betekenis zou hebben voor Sneek en omgeving waarvoor kontakt gezocht werd met dr Hofstra en oudere boeren en schetste vervolgens het een voudige begin met twee stieren, welke gestald waren bij de heer Langeraap. De hebben we indertijd bij de eerste steen legging door dr H. Hofstra, adviseur der vereniging, al beschreven en daar om volstaan we nu met de vermelding dat aan de weg, ter weerszijden van de royale bestuurskamer, het kantoor en ’t laboratorium ?ich de gerieflijke wonin gen van de bedrijfsleider-stierenverzor- ger en de hoofd-inseminator bevinden en daar achter de „bedrijfs”-ruimten zijn gelegen, waaronder de 11 stierenboxen Te Leeuwarden is overleden de heer A. Bouman, ere-dirigent van het Ste delijk Muziekkorps Sneek. Hij is 10 jaar dirigent van dit corps geweest en heeft in die tijd buitengewoon veel ten dienste van deze muziekvereniging ge daan. Knutselaar. In zijn vrije uren, vooral in de lange winteravonden, kunnen onverwachte be zoekers de heer Hallema zien knutselen. Zo heeft hij alleen met een mes als „werktuig” in de voorbije wintermaanden een draaiorgel van 1.50 m bij 1.65 m en een draaimolen met een middellijn van 1.35 m zeer kunstig vervaardigd. Bij brui loften en partijen is hij door zijn voor dragen een welkome gast. Wie door de wijde polders rondom de noordwestkant van het Sneekermeer zwerft, zal op zijn tochten de onvermoei de sluiswachter vele keren ontmoeten. In het begin van deze week was hij bij de Offingawierster Zijl, welke thans na 70 jaar dienst te hebben gedaan, wordt af gebroken, want sluizen en zijlen ver dwijnen. Sluiswachters worden na vele dienstjaren, vervangen door jongere krachten. En zo komt straks ook de tijd voor Hallema. Moge hem nog een geze gende levensavond beschoren zijn. Valkenkasse 82 Avocette, E. Bron, Sneek; 102 Vivian, J. J. v.d. Veen, Sneek. 16 M2 klasse Thrincia, J. Burema, Sneek; Vrijheid, T. de Haan; Marion, St. P. Amsterdam; Frianki, F. H. Th. Hofstede. De Elfmerentocht welke gisteren door bovengenoemde club voor de zesde maal gehouden werd, is weer een zeer ge slaagde geworden. In totaal waren er 330 deelnemers, nl. 76 bromfietsers, 73 toertijdrijders en 181 deelnemers aan de toertocht. Dank zij de uitstekende organisatie en de onmisbare medewerking van het Sne ker Politiecorps verliep aan de start al les zeer vlot. Om half zeven kon voor zitter Wielinga van Heeg de voorlopige uitslag van de Motor- en Autoklasse be kend maken. Deze luidt als volgt; Afd. Auto’s: 1. J. Gïrlofsma, Leeu warden, 7 strafpnt.; 2. D. v. d. Woude, Woudsend, 9 strafpnt.; 3. H. W. Klenin- ga, Emmeloord, 12 strafpnt.; 4. U. D. v. Wijngaarden, Leeuwarden, 14 strafpnt.? 5. J. Huberts, Woudsend, 14 strafpnt.; 6. L. Postma, Oppenhuizen, 15 strafpnt, Afd. Motoren: 1. J. v. d. Meulen, Leeu warden, 8 strafpnt.; 2. J. Stallinga, Fols- gare, 9 strafpnt.; 3. H. Breimer, Ooster- zee, 11 strafpnt.; 4. L. Wester, Leeuwar den, 12 strafpnt.; 5. Th. Snoeks, Stads kanaal, 12 strafpnt.; 6. L. Cnossen, Hartwerd, 13 strafpnt. De beker voor de grootste deelnemen de club was voor de F.M.C. te Leeu warden. Die voor de verst wegkomende club de H.M.C. te Hengelo; verst weg komende motorrijder A. Bons, Bleskens- graaf (Z.H.) Verst wegkomende auto rijder K. Prins, Hengelo. Verst wegko» mende scooterrijder mej. Afke Boom- stra. Assendelft. Verst wegkomende bromfietser M. H. Kuipers te Oss(N.Br.), In zijn slotwoord bracht de heer Wie linga dank aan allen die hadden mede gewerkt tot het welslagen van deze Elf merentocht. Door het wegtrekken van de witte doek welke de in smeedijzeren letters aan de voorgevel aangebrachte naam van het gebouw bedekte, heeft Ir Th. C. J. M. Rijssenbeek, direkteur van het Veeteeltwezen te Den Haag en voorzitter van de Landelijke Federatie van K. I. ver enigingen, woensdagmorgen het nieuwe K. I. station ,,’t Heale Bislach” van de vereniging van die naam aan de oud; Eolswarderweg, even over de grens van onze gemeente, officieel geopend. Het tot stand komen van dit mooie, degelijke en praktische station, zoals een der vele sprekers het noemde, dat volkomen in het Iandschap past en een sieraad is voor de omgeving, is de kroon op het werk van de jonge vereniging die pas tien jaar geleden met haar werk begon, maar er in die korte tijd ook al in geslaagd was 234 boeren uit geheel Wymbritseradeel met totaal plm. 5200 runderen voor de kunstmatige bevruchting van hun vee te winnen. Van sommige mensen wordt gezegd dat het met hen kwaad kersen eten is. Dit is echter niet van toepassing op H. M. Corella II, de Kersenkoningin uit Mierlo. Wie zich van het vorige jaar haar lieftallige verschijning weet te her inneren is nog steeds onder de indruk van haar charme. Nieuwe gasten zullen dit jaar voor ons de Eierkoningin uit Landsmeer met haar gevolg zijn. En net gisteren kwam er een telefoontje van de sympathieke gemeente-secretaris uit Naaldwijk dat thans definitief vaststaat dat de Druiven koningin uit het Westland dit jaar ook weer van de partij is. Kersen, Eieren, DruivenEr wordt gefluisterd dat deze 3 vorstinnen op 26 mei met royale hand zullen trak teren op de produkten die ze vertegenwoordigen. De eerste wagons druiven worden nog voor de Pinksterdagen afge zonden, Dat wordt smullen Snekers, op 26 mei. Zorg dat U er bij is, maar.-,... pas op Uw maagen op Uw kleren, want als het gezelschap uit Landsmeer er mee begint te gooien...... Nou, Nou. A. S. W. Onder zeer grote belangstelling werd dinsdag te Arnhem het stoffelijk over schot van de heer A. J. Schutte, in leven direkteur der Technische scholen te Sneek, ter aarde besteld. In de aula an het Protestantsch Be grafenisfonds werd de rouwdienst gehou den, waarbij als voorganger optrad ds Dr H. J. Hak, die tot tekst had gekozen 2 Korinthe 1 37. Na de dienst in de aula vertrok de stoet naar dr algemene begraafplaats Moscowa te Arnhem, waar een grote schare van familieleden en belangstellen den de baar volgde. Aan het graf trad als eerste spreker naar voren de voorzitter van de vereni ging „Sneeker Ambachsschool”, de heer L. Rasterhoff, Burgemeester van Sneek, die namens ’t bestuur van bovengenoem de vereniging woorden van innige deel neming richtte tot de zo zwaar getroffen familie. Evenals U, aldus spreker, vragen ook wij ons af, waarom zo plotseling dit werkzame leven is afgesneden. Op deze vraag ontvangen wij mensen echter geen antwoord. De overledene heeft steeds zijn gehele persoon en volle werkkracht ge geven en nimmer is hij beneden de maat gebleven. Hij zal dan ook steeds in onze herinnering blijven voortleven. Ook de direkteur van de Technische School te Heerenveen sprak nog enkele woorden als kollega, maar bovenal als vriend, waarbij hij zich aansloot bij de Woorden van de vorige spreker. De heer J. Alkema, direkteur van de opleiding voor leerkrachten bij het N.O. te Leeuwarden, bracht nog een posthume hulde aan de heer Schutte voor de wijze, waarop h:j kontakten met zijn leerlingen wist te leggen. Mede namens alle leer lingen van bovengenoemd Instituut bracht hij dank voor alles, wat in het belang van deze opleiding is gedaan. De heer van Gelder, Voorzitter van de Bond van Leerkrachten b.h. N.O., sprak nog enkele waarderende woorden over het vele en belangrijke werk, dat wijlen de heer Schutte voor deze Bond heeft gedaan, vooral ten opzichte van de exa mens, waar hij steeds uitblonk in de juiste formulering van de vragen. Als laatste spreker trad naar voren de heer H. Bosma, die namens het gehele personeel van de Technische scholen in Sneek dank bracht voor de steeds ont vangen medewerking en warme vriend schap. Hij wenste de zwaar beproefde familie toe, dat zij de kracht moge ont vangen om dit smartelijke verlies te dra gen. De oudste broer van de overledene dankte hierna alle sprekers, mede na mens alle familieleden, voor de getoonde belangstelling en goede woorden, waar- ne de plechtigheid werd besloten. Schouwen 1 Foarüt, B. v. d. Veen, Oppen huizen; Meerkol, F. F. Atsma, Oppen huizen. Pampusklasse 1. 22 Weerhaan, H. Bakker Jonge Dirk prijs; 2. 79 Ljip, L. de Jong. Gemengde klasse (open japhfen) 1. Aeolus, J. Hendriksma; 2. Dinges, P. Ferwerda. Gemengde jachten (kajuitjachten) 1. Mibejo, F. Gerlofs; 2. Manon, J. Pop. Vrjjheidsklasse 1. 132 Good Luck, U. Jager, Lem mer; 153 Agressor, P. Cnossen, Sneek. dat in groepjes bezichtigd en we mogen gerust zeggen bewonderd werd,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1