WATERSTOFBOM IN OE LUCHT TOT ONTPLOFFING GEBRACHT ■r Hr Mg i :'- Rembrandt leven en werken 50 jaar getrouwd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jeugdafdeling Voetbalver. Sneek vierde dertig-jarig jubileum as V erkeersexamen te Oudega (W.) Hoofdprijs Muziek- en Zang- concours te Kijs Jl 11 le jaargang no. 41 Dinsdag 22 mei 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK Ver. voor Chr. Schoolonder wijs te Sneek JL 1 -= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zevende tweeling Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 i l Uitslag verkoping Benoemd Omo Wedstrijd voor Friesland viel in Sneek I l> d|| f' SNEEKER NIEUWSBLA De feestavond. Renibrandt-tentoo’nstellingen. 1 N In de OMO-wedstrijd 1956, uitge schreven door Lever’s Zeep Maat schappij N.V. te Rotterdam is de hoofdprijs voor de provincie Fries land ten bedrage van 4500. contant door de jury toegekend aan de heer F. Hettinga, Prins Mauritsstraat 40, Sneek. Een Canadese vrouw heeft het leven geschonken aan haar zevende tweeling. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) i leven, dat lang zo glorieus en voorspoe dig was en dat eindigde in kommer en armoede. Op 4 oktober 1669 overleed Rembrandt. B. Notaris K. H. Mulder uit Langweer verkocht donderdagavond in restaurant Onder de Linden alhier de burgerwoning met hok en erf aan het Kloosterhof nr 26, voor de som van 4700.Koper werd de heer M. Reen alhier. zijn de doeken der laatste jaren schaars; maar ze zijn indrukwekkend, zoals „Het Joodse Bruidje”, „de Vaandeldrager” en de „Verloren Zoon”. Zijn „Familiepor tret” uit 1668 of 1669 tenslotte is een samenvatting van al het innige en ver trouwde, dat man en vrouw, ouders en kinderen samenbindt. Het is een van zijn laatste werken, misschien het aller laatste. Misschien heeft het schilderen ervan hem met het leven verzoend, het meter hoog en steeg toen nog steeds. De waarnemers lagen 32 zeemijlen van de explosie verwijderd. In totaal waren 36 vliegtuigen in de lucht voor waarne mingen. De juiste hoogte van de explo sie is militair geheim. Volgens beoor deling, moet het niet lager zijn ge wees dan 3000 meter. Dit betekent, dat de vuurbol de aarde niet heeft bereikt. Benoemd tot vijfde leerkracht aan de chr. school aan de Midstraat te Joure mej. T. Nauta te Terzool. Vrijdagmiddag heeft H.M. de Koningin in het Rijksmuseum in Amsterdam de Nationale Fembrandt-tentoonstelling geopend, welke gehouden wordt ter herden king van de 350ste geboortedag van Rembrandt. Foto: H.M. verricht de opening door een gordijn weg te schuiven voor een zelf portret van Rembrandt uit ongeveer 1645. De eerste Amerikaanse waterstofbom, welke door een vliegtuig is neergewor pen, is maandagmorgen voor zonsopgang met een vernietigende kracht van ten minste tien miljoen ton TNT tot ont ploffing gebracht. Het traditionele muziek- en zangcon- cours op Pinkstermaandag te Rijs, geor ganiseerd door de aktieve vereniging „Riis Foarüt” werd geopend door de pre sidente Jonkvr. Q. J. J. van Swinderen. De uitslag van de jury .welke bestond uit de heren M. Adam, Haarlem, W. Steijn, Zaandam en J. Nauta, Sneek, luidt als volgt: 3e afd. Muziek. Ons Ideaal, Oosterwie- rum, 262 p„ 2e pr.Euphonia, Bakhui zen, 246 p., 3e pr. Afdeling Uitmuntendheid. Studio, Hei denschap, 296 p., le pr.Concordia, Balk, 270 p., 2e pr. Ere-afdeling. De Woudklank, Oudega H.O., 293 p., le pr.Soli Deo Gloria, Staveren, 294 p„ le pr. Sup-Ere-afdeling. Excelsior, Ouwster- haule 281 p., 2e pr. 2e afd. Zang. R. K. Zangver. Us Nocht, Wijtgaard, 279 p., 2e pr. le afdeling. Inter Nos, Grootebroek N.H. 303 p„ le pr. Afdeling Uitmuntendheid. Zang en Vriendschap, Oudendijk N.H., 260 p., 2e pr.KHtekoar Lyts Bigjin, Woudsend, 279 p„ 2e pr. 'Wisselprijzen. De wisselprijs voor het hoogste aantal punten over het gehele concours (Hemelvaartsdag en Pinkster maandag )voor muziekkorpsen werd ge wonnen door Studio, Heidenschap. De wisselpr’s voor zangverenigingen moest door het Kritekoar van Woudsend wor den afgestaan aan de R. K. gemengde Zang verenging te Emmeloord. Het avondfeest werd verzorgd door het Radio-Accordeon-orkest o.l.v. Jan Goris- sen met zang van Max van Praag, Mans üt Twente en „The Kilima Hawaiians”. 18 mei5 augustus: Tentoonstelling van schilderijen en etsen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam. 17 mei—5 augustus: Tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt in Museum Boymans te Rotterdam. 1 juni3 september: Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Rem brandt en zijn tijdgenoten in het Ste delijk Museum „De Lakenhal” te Leiden. 8 augustus21 oktober: Tentoonstelling van schilderijen en etsen van Rem brandt in Museum Boymans te Rot terdam. 8 augustus21 oktober: Tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam. juni1 oktober: Tentoonstelling van originele tekeningen, reproducties en foto’s van Amsterdam en omgeving, zoals Rembrandt en zijn tijdgenoten die zagen, in Museum Het Rembrandt- huis te Amsterdam. Onder voorzitterschap van drs. H. Dijksterhuis vergaderde vrijdagavond in Aere Perennius bovengenoemde vereni ging. Na opening heette deze allen wel kom, waarna de secretaris, de heer T. P. de Vries, de notulen en het jaarverslag las, welke beide werden goedgekeurd. Het jaarverslag was nog ‘opgemaakt door de vorige scriba, de heer J. de Groot. Het financieel verslag werd uit gebracht door de heer M. Dethmers. De balans sloot met een totaal van f 135297,44, waarin een exploitatietekort van f 525.27, wat spr. veel lager noemde dan vorige jaren. De verlies- en winst rekening over 1955 sloot in ontvang en uitgaaf met f 421167,28. Enige vragen werden naar aanleiding van dit verslag gedaan, welke door de voorzitter en de heer Dethmers werden beantwoord, waarna de verslagen werden goedge keurd. De kascommissie had deze stuk ken te voren gecontroleerd en adviseer de tot vaststelling, waarna de penning meester décharge werd verleend. De voorzitter deelde mee, dat er onderhan- delingen met het gemeentebestuur zijn geopend over het bouwen van een kleu terschool aan de Lemmerweg, van welke besprekingen een gunstig verloop werd verwacht. Bij de rondvraag werden nog enige vragen gesteld, die door de voor zitter werden beantwoord, waarna deze de vergadering sloot. het aantal schuldeisers en borgen werd eerder groter dan kleiner. In 1656 volg de zijn faillissement. Zijn kunstcollectie en huis werden openbaar verkocht. Het gezin viel uiteen. In 1661 waren Rembrandt, Hendrickje, Titus en Cornelia (de dochter van Rem brandt en Hendrickje, geboren in 1652) in het huis aan de Rozengracht weer herenigd. In deze bescheiden omgeving is Rembrandt op de hoogste toppen van het menselijk kunnen gekomen. Zijn „Mattheus en de Engel”, zijn „Samen zwering van Julius Civilis”, „De Staal meesters” (Het Bestuur van het Laken- keurdersgilde), zij stammen uit deze pe riode. In 1664 stierf Hendrickje, omstreeks 38 jaar oud. Een vroeg verouderde vrouw, die meer betekend heeft voor de grote meester dan hij zich vermoedelijk gerealiseerd heeft. Was het niet Hen drickje geweest die na het faillissement energiek aan de slag was gegaan en te zamen met Titus een kunsthandel was begonnen, teneinde Rembrandt een nieu we bestaanskans te geven? Na haar dood is Rembrandt ondanks zijn bittere armoede blijven werken. Wel Het was feest in Sijbrandaburen, want Jaring Beeksma en Ymkje v. d. Wensch waren 50 jaar getrouwd. De bruidegom werd geboren 5 maart 1880 te Goënga, zijn bruid 6 april 1881 te Oudega (W.) Toen ze elkaar leerden kennen dienden ze beide in Terzool als boerenknecht en boerendienstbode. Het eerste jaar van hun trouwen hebben ze dan ook in Terzool gewoond, maar daarna steeds in Sijbrandaburen. Jaring is altijd boeren arbeider geweest en heeft een druk leven achter de rug. Werken van ’s mor gens vroeg tot ’s avonds laat. En in zijn jonge jaren waren er nog geen machi nes, maar moest er gemaaid worden met de zeis, zo zegt hij. Ook is hij 28 jaar Advertentieprijs 15 et. per «n m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. ook niet eerder meegemaakt. Dit was nl. het resultaat van slechts 7 cursus avonden. Zonder fouten en dus met lof slaagden de heren A. van der Schpot, U. de Boer en K. Elzinga. Nadat deze heren naar voren waren geroepen, werd hun door de heer Walinga met een toe passelijk woord het embleemspeldje voor Veilig Verkeer op de borst gespeld. In middels hadden de actieve damescursis- ten gezorgd voor de nodige verversin gen. Daarna volgde een gezellig samen zijn en werden enige films vertoond, die goed in de smaak vielen. Na afloop dankte de heer Walinga de cursusleider voor het werk dat hij voor Veilig Ver keer had gedaan en overhandigde hem namens deze Vereniging een doos siga ren alsmede voor zijn vrouw een doos heerlijke bonbons. Vervolgens sprak de heer Elzinga namens de cursisten enige woorden van dank, allereerst tot de Ver eniging van Dorpsbelangen, die het hou den van deze cursussen mogelijk had ge maakt; aan de actieve damescursisten die altijd voor een kopje thee met een koekje hadden gezorgd, speciaal mevr. Hiemstravan der Mark en ten slotte aan de cursusleider voor diens werk, waarbij hij deze, namens de cursisten, als blijk van waardering een keurige si garettenstandaard overhandigde. De cursusleider, blijkbaar verrast, bedankte voor de woorden tot hem gericht en voor de leuke presentjes hem toegedacht. Hij hoopte dat het geleerde nu ook door de cursisten daadwerkelijk in praktijk zou worden gebracht, want dat was toch ei genlijk het doel waarom deze cursussen waren gehouden. Nadat alle cursisten zich en bloc als lid van de Vereniging voor Veilig Verkeer hadden opgegeven, besloot de heer Walinga met een opwek kend woord deze gezellige en in alle op zichten zeer geslaagde avond. Zondag en maandag heeft de jeugd afdeling van de voetbalvereniging Sneek haar dertigjarig bestaan gevierd. De receptie. Zondagavond van 78 uur was er in de grote zaal van hotel Hanenburg ge legenheid het bestuur te feliciteren. Hiervan is een druk gebruik gemaakt. Als eerste spreker voerde het woord de heer L. Ringma, voorzitter van de v.v. Sneek die dank bracht aan de oprich ters van de jeugdafdeling en aan hen die het werk hebben voortgezet. Spr. hoopte dat men op de ingeslagen weg voort zou gaan en overhandigde als blijk van waardering een enveloppe met in houd; hij deelde ook mede dat hij en zijn medebestuursleden besloten hadden de voorzitter der jeugdafdeling, de heer A. Boot, tot lid van verdienste te benoemen en speldde deze de onderscheiding op de borst. De heer Sj. Sikkes sprak namens de elftalcommissie en overhandigde een voetbal. Namens de afd. donatrices trad daarna mevr. MeyerHoekman naar voren, die haar goede woorden verge zeld liet gaan van een enveloppe met in houd. De voorzitter van de Friese Voet balbond, de heer S. de Wolf, sprak zeer waarderende woorden aan ’t adres van de jeugdafdeling, en herinnerde er aan dat Sneek een van de eerste clubs was die het jeugdvoetbal invoerde; hij sprak de wens uit dat Sneek in de toekomst verder moge groeien en bloeien. Namens- het terreinpersoneel bracht de heer P. Schurer de gelukwensen over en ook hij bood een voetbal aan. De terreincom- missie feliciteerde bij bonde van de heer G. van der Werf, die als geschenk ook al met een voetbal kwam. De heer P. v. d. Werf bood namens de oud jeugd- en adspirantleden een fraaie wisselbeker aan, die nimmer het eigendom van een winnende vereniging zal kunnen worden en de naam heeft gekregen van „Van der Baan en Ringma-beker”. Aan de stroom van felicitaties en cadeaux kwam schier geen einde. Ook talrijke bloem stukken werden ontvangen. De voorzit ter v. d. supportersver., de heer A. v. d. Werf, bood een enveloppe met inhoud aan; de oud-voorzitter van de jeugdafd. de heer Fred, van Wissing, thans wo nende te Velp, een fraai voetbal-doel als prijs voor het toernooi. Namens de Sneker scheidsrechters sprak de heer Meijer, die een medaille gaf welke in ’t bezit zou komen van de meest sportief spelende ploeg van het jeugdtoernooi. OUDEGA (W.) Op donderdag 17 mei werd in Ons Gebouw alhier verkeers- examen gehouden, uitgaande van de Ver eniging voor Veilig Verkeer Afd. Sneek. In zijn openingswoord heette de heer Kemper, postcommandant der Rijkspoli tie alhier, tevens cursusleider, allen har- telijk welkom, in het bijzonder de voor zitter van de Ver. voor Veilig Verkeer afd. Sneek, de heer Walinga, alsmede diens assistent, die het examen zouden afnemen. De secretaris van de Ver. v. Veilig Verkeer, de heer Keet, bleek door dienstomstandigheden verhinderd te zijn. Nadat de leiding van deze avond was overgedragen aan de heer Walinga, werd begonnen met het afnemen van het exa men. Aan het examen werd door 40 cursisten deelgenomen. Na afloop van het examen werd de uitslag door de heer Walinga bekend gemaakt, waaruit bleek dat 39 cursisten waren geslaagd te weten: F. P. Hiemstra, mevr. S. Hiemstrav. d. Mark, A. v. d. Schoot, Nanne Joh. Boersma, Corn. Joh. Boer- sma, S. Hoekstra, F. Wielstra, K. de Jong, B. de Boer, H. v. d. Goot, A. de Boer Jr., Y. IJkema, Sj. Schilstra, J. van der Horst, mej. J. v. d. Meer, K. Elzin ga, H. Abma, H. Boonstra, R. Bakker, mevr. H. BakkerBouma, Corn. Jan Boersma, A. IJpma, W. v. d. Meer. G. Hogendorp, J. Wassenaar, D. Wijnja, R. Boersma, O. Baarda, U. de Boer, mej. A. Postma, B. Tjalsma, Jac. Reijenga, J. Huisman, mej. IJ. Postma, Sible de Vries, A. Lycklama 5. Nijeholt, G. v. d. Goot, A. Koopmans, J, Terpstra. Voor waar een mooi succes. De heer Walinga deelde mede, dat de werkstukken nauw keurig waren nagezien en dat hij ver wonderd was over het gering aantal fou ten, dat over het algemeen was ge maakt. Hij had dit bij een zo groot aan- bode geweest van de begrafenisvereni ging in Sijbrandaburen. Zijn vrouw was vroeger altijd baker en heeft menig kind de eerste kleertjes aan gedaan. Hun huwelijk is gezegend geweest met vier dochters en drie zoons, van wie een dochter is overleden. Twee zonen wonen in Canada, van wie de oudste, Harmen, voor het gouden feest van zijn ouders over is gekomen. Hun mooiste cadeau, zeiden Jaring en Ymkje. Het heeft hen niet aan belangstelling ontbroken. De zaal was overvol, en ook Burgemeester v. d. Bent van Rauwer- derhem en zijn echtgenote gaven blijk van hun medeleven. derkunst; zijn magistrale portret „Hen drickje als Venus” is misschien wel een der tederste vrouwenportretten, die hij gemaakt heeft. Materieel werd de toestand steeds moeilijker. Het huis in de Jodenbree- straat was nog steeds niet afbetaald; Te ruim 8 uur ving de feestavond aan. De belangstelling hiervoor was groot. De zaal was zo goed als geheel bezet. Het was voor de voorzitter de heer A. Boot een dankbare taak het welkom aan zo velen te mogen toeroepen. Oud-leden wa ren van heinde en ver naar Sneek geko men om dit feest mede te vieren. De heer Boot bracht alle sprekers dank voor de goede woorden ter receptie gespro ken, voor de geschenken en het grote bestuur voor de onderscheiding hem verleend. Een bizonder woord van wel kom werd gericht tot de Engelse gas ten die aan het toernooi zouden deel nemen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het feestprogramma dat verzorgd werd door het Show-Parade-gezelschap met als conferencier de heer J. Doeven- dans. De „Mauna Lea Hawaiians” onder leiding van de heer Cor Tamminga van Leeuwarden, de Giliamo’s eveneens uit de Friese hoofdstad zorgden er voor dat de stemming er dra inzat. Een en an der werd afgewisseld met zang van de dames Treesje Selva en Lydia Draai- sma, een gebarenspel van een zestal leden waaraan een tweetal prijzen was verbonden, het optreden van de snelteke naar „Appo”, die een partner vond in de leider van de Engelse jeugd- ploeg de heer Don Richards, youth officer te Birkenhead. Deze gaf tot slot van de avond met zijn jongens een song ten beste die de zaal deed daveren. Voorzitter Boot dankte ten slotte nogmaals zeer hartelijk allen die tot het welslagen van deze avond hun medewerking hadden verleend, waarna I nog een gezellig bal volgde. Het toernooi. Precies op het vastgestelde tijdstip ver scheen boven de horizon ter plaatse van het eiland Bikini een klein lichtpuntje in de duisternis. Ondanks de vrijwel be schermende zwarte brillen van de waar nemers, was de onaardse schittering van de snel groter wordende vuurbol ver blindend. In enkele seconden groeide het licht puntje uit tot een vuurbol met een dia meter van ruim vijf kilometer. Dit was de achtste waterstofbom welke tot ont ploffing was gebracht. Achttien minuten na de ontploffing was de wolk 30 kilo- De carrière van Rembrandt is bemoe digend voor alle ouders, wier zoons op school niet zo vlot meekomen. Want Rembrandt die op 15 juli 1606 te Leiden was geboren, was op school geen licht, zodat zijn vader hem er af nam en hem de richting van zijn hart liet volgen. Op veertienjarige leeftijd kwam hij in de leer bij de Leidse figuurschilder Jacob Isacz Swanenburgh, burgemeester van Leiden. Hij bleef er drie jaar en leerde er, behalve de techniek van het schilde ren, ook het „savoir-vivre” van de hoge re standen. Een kunst, die hem later goed te pas zou komen. Zijn tweede en laatste leermeester was Pieter Lastman te Amsterdam, schilder van betekenis van bijbelse en mytholo gische voorstellingen, die een merkbare invloed op Rembrandt heeft gehad. De jonge kunstenaar bleef er slechts een half jaar; gaandeweg had hij zijn eigen stijl gevonden en zo keerde hij in 1625 op negentienjarige leeftijd terug naar het ouderlijk huis te Leiden. In de eerste jaren van de ontplooiing van zijn talent kende hij geen broodzor- gen. In het vertrouwde milieu van eigen omgeving kon hij zich geheel en al aan zijn kunst wijden. Hij maakte tekenin gen van zwervers, muzikanten en bede laars, die hij met aangrijpend realisme uitbeeldde. Tevens schilderde hij episodes uit de bijbelverhalen en legde hij zich toe op de portretkunst. Tot het laatste boden zijn ouders, broers en zuster hem voldoende gelegenheid en toch te wei nig. Wanneer geen van hen ter beschik king was, nam hij de spiegel en maakte een conterfeitsel van zichzelf. In totaal schilderde hij ruim zestig zelfportretten, ongeacht de schilderijen, waarop hij zich zelf te midden van anderen afbeeldde. Van wélk een waarde is deze „autobio grafie in portretten” voor ons geworden; wij kunnen er zijn gemoedstoestand in de verschillende perioden uit zijn leven uit aflezen. Bij het rijpen van zijn persoonlijkheid voelde hij zich steeds minder thuis in het toenmalige kleine Leiden. Hij had een wijdere Wiekslag nodig voor zijn ar tistieke en geestelijke ontplooiing. Zo’n plaats was er in Nederland slechts één: Amsterdam. In 1631 verhuisde hij naar de Bloem gracht te Amsterdam, die toen nog aan de rand van de stad was gelegen. Zijn atelier mocht in zekere zin bescheiden zijn, Rembrandt was geen onbekende meer. Toch wekt het verwondering, dat hij in de boofdstad zq snel naar voren kwam, daar er zo veel jonge schilders werkten, die óók naam hadden ge maakt. Hij kreeg talrijke opdrachten voor het schilderen van portretten en reeds in 1632 ontving hij de buitenge wone opdracht tot het schilderen van de bekende ontleedkundige, Prof. Nicolaas Tulp, die hij afbeeldde temidden van col lega’s en studenten. Dit doek „De Ana tomische Les” genaamd, is thans we reldbekend. Tussen de vele portretten van grijs aards en tijdgenoten verscheen in deze jaren vaker het portret van een jonge, blonde Friezin, Saskia van Uylenburgh. Daar bleef het niet bij. De kennisma king leidde tot een huwelijk, dat in 1634 in de koepelkerk van St. Annaparochie werd ingezegend. Het zijn acht jaren van grote ma teriële voorspoed geweest. De schilder werd omstuwd door bewonderaars van zijn clair-obscur en overladen met op drachten. Onder meer heeft hij in deze periode het grote doek „Corporaelschap van Banningh Cock” geschilderd, dat later wereldberoemd zou worden onder de naam van „De Nachtwacht”. Met Saskia was hij zeer gelukkig. Men behoeft slechts het dubbelportret uit 1635 te zien, waarop Rembrandt als cavalier is uitgebeeld, met de stillere, maar innig levende Saskia op zijn knie, om te begrijpen hoe bijna uitbundig ge lukkig het kunstenaarsechtpaar in die dagen was. Saskia was echter niet sterk en herhaalde zwangerschappen ver zwakten haar. Kind na kind kwam ter wereld en stierf kort daarna. In 1641 werd Titus geboren, doch Saskia over leefde hem nauwelijks een jaar. Zij over leed in 1642, dertig jaar oud. Na de dood van Saskia vereenzaamde Rembrandt. Het uiterlijk succes, waar aan hij vroeger waarde had gehecht, kon hem niet meer bevredigen. De hogere zin van het leven werd hem ge openbaard: zijn werk werd dieper, groot ser van inhoud, maar het kreeg een wee moedig accent. Ook materieel scheen hij over zijn hoogtepunt heen te zijn. De aankoop van het royale huis aan de Jodenbreestraat in 1639 was misschien te hoog gegrepen. Het in huis nemen van huishoudsters, om voor hem en Titus te zorgen, kostte geld en Rembrandt was gewend zich weinig te ontzeggen. Zijn kunstcollectie breidde hij nog voortdurend uit, hoewel de opdrachten voor portretten minder werden. In die eenzame jaren was de Bijbel hem tot troost. Hij doorleefde zelf de verhalen van Christus’ omwandeling op aarde en hij bracht ze tot uiting in zijn doeken. Hij schilderde zijn „Emmaüs gangers”, „Christus en Magdalena” en „Christuskoppen”. En hij vond rust in de natuur. Vaak zwierf hij buiten de wallen van Amsterdam, langs de Amstel en de Diemer. De uitbeelding van het landschap werd hem lief. Zijn „Land- schap met de drie bomen” is een van de aangrijpendste stukken uit die periode. Omstreeks 1645 hervond Rembrandt ook de rust in zijn huis. Geertje, zijn huishoudster, was weg en haar plaats werd ingenomen door de jonge boeren dochter uit Ransdorp, Hendrickje Stof fels. Zij werd zijn vertrouwde, zijn ge liefde, zijn model. Talloze malen heeft hij haar geschilderd en altijd was zij geduldig, hoe vermoeiend het urenlang poseren ook voor haar was. Een nieuwe reeks van overweldigend schone doeken en etsen kwam tot stand. De „Anatomie van Dr Deyman” is een hoogtepunt in zijn leven en in de schil- tal deelnemers zekerniet verwacht en Gisteren werden de feestelijkheden I voortgezet met een groot voetbaltoer- i nooi op het terrein aan de Lemmerweg. De uitslagen hiervan zijn als volgt: A-klasse: L.S.C.Friesland 00, De SpartaanSneek 00, Birkenhead Friesland 50, De SpartaanL.S.C. 31, SneekFriesland 00, Birkenhead —De Spartaan 1—2, BirkenheadSneek 00, De SpartaanFriesland 00, Bir kenheadL.S.C. 00, Sneek—LSC 1—2. le prijs, 6 pnt., De Spartaan; 2e pr„ 4 pnt„ Birkenhead (met strafschoppen gewonnen tegen L.S.C.); 3e pr., 4 pnt., L.S.C. B-klasse: SneekO.N.S. 03, Black Boys—W.Z.S. 1—0, Sneek—BI. Boys 00, W.Z.S.O.N.S. 03, Black Boys —O.N.S. 1—0, Sneek—W.Z.S. 1—4. le pr., 5 pnt., Black Boys; 2e pr., 4 pnt., O.N.S. C-klasse: SneekL.S.C. 2—0, O.N.S. —W.Z.S. 4—1, L.S.C.—O.N.S. 1—0, W.Z.S.—Sneek 0—2, L.S.C.—W.Z.S. 2—2, SneekO.N.S. 01 (door Sneek met strafschoppen gewonnen). le pr., 6 pnt., Sneek; 2e pr., 4 pnt., O.N.S. •V ■Ssn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1