Triomfale intocht van de Nationale Zeilkoningin Hengelo over de eindstreep s wil De Kip of het Ei Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Of Burgemeester Oppedijk opende het Ijlster Kinderpaleis Jh Wti wl la en enorme Koninginnevloot en rijtoer trokken belangstelling I I Maandag 28 mei 1956 111e jaargang no. 4? RedacteurL. KIEZEBRINK Kerknieuws Geslaagd Bioscoopnieuws Tiende instructieve school reis o.l. scholen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Leger des Heils zangkoor uit Harlingen in Sneek Helpman degradeert Trouw veemarktbezoeker Ö8 Met de Sociëteit van ouden van dagen naar buiten iü Frysk Orkest komt met een licht operaconcert te Sneek - I |R: Ui W|| Mr l Ma 1 •u. I SNEEKER NIEUWSBLAD le KLAS B AMATEURS Helpman definitief onderaan. DWP— het eenvoudige en juist daardoor zo sympathie- Rust. De ontscheping in hun nieuwe home, dat in alle opzichten een kinderpaleis is. f 203.97 De vlag is gehesen WV»- „De helden zijn vermoeid”. tijdens welke de Pluisjes van de K.Z. V.S. rond de vloot kruisten, vond plaats bij de Waterpoort, waar aan vier hoge masten de nationale en de Friese vlag, alsmede de standaards van de beide zeil- Na de ontscheping Jeugdige gratie en charme aan de voet van de oude Waterpoort. nog meer het middelpunt van de water sport mag worden. De staatsiekoets van de Zeilkoningin tijdens de rijtoer door de stad. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Grosthuizen Scharwoude,, Avenhorn en Ursem, Joh. A. P. Bongaards Jr. (voorg. der Ver. v. Vrijz. Herv.) te Sneek. Doopsgezinde Broederschap. Ds. H. B. Kossen te IJlst ontving een beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Berlikum. Klein begonnen. De voorzitter hiervan, de heer S. O. de Vries, dankte allereerst de beheer ders van het Gebouw voor hun harte lijk medeleven, waardoor, na klein te zijn begonnen, dit kon worden bereikt. Eveneens mevr. Spijksma-Walinga, Zij toch is het geweest, die in 1948 met de kleuterschool begon. Voor de medewerking van het perso neel ter secretarie werd een dank in de beste stemming hoe zou het ook niet bij het prachtige weer dat de afvaart tot een feest maakte zijn hedenmorgen de zesde klassen van de o. 1. scholen in Sneek de tiende instruc tieve schoolreis met de Vooruitgang III begonnen. Natuurlijk waren vele ouders aanwezig, die begeleidend personeel en kinderen een hartelijk vaarwel nawuif den. 22 21 22 20 21 21 22 22 21 21 20 21 22 22 22 20 20 21 34 29 24 22 22 21 13 12 10 10 9 9 9 10 9 8 3 0 4 5 5 6 5 7 9 31 29 26 25 24 23 22 22 21 20 7 4 58—30 68—30 53—42 47— 28 48— 42 32—35 45—33 53—62 4340 44— 41 28—59 27-104 21 21 18 17 14 13 Zaterdagvoetbal 4e klas B: Drenthina 13. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post 13.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt; MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 21 22 22 21 21 22 I- openen. Tenslotte wekte hij allen en in het bijzonder de jeugd op er voor te zorgen dat de plantsoenen niet worden vernield. Nadat de school met deze woorden was overgedragen, de sleutel op een kussen aan de burgemeester was aangereikt en de vlag in top was gehesen, verklaarde mr Oppedijk dat de school nu verder voor rekening van het schoolbestuur zeilt. Op dinsdag 29 mei a.s. komt in onze stad een zangkoor van het Leger des Heils uit Harlingen. Dit koor bestaat uit ruim 40 leden en staat onder leiding van de heer Dreunhuizen. Het koor mag ge rekend worden tot één van de beste koren van het L. d. H. in het noorden van óns land. Het komt met een uitste kend programma en is te beluisteren in de zaal van het L. d. Heils, Kleinzand 20, ’s avonds om 8 uur, waar de alge hele leiding berust bij Sr. Kapt. A. de Graaf. DE ZEILKONINGIN sprak eveneens een kort woord. Zij verheugde zich over de komst van de lente omdat de zeilers Frieslands onvolprezen merengebied nu weer kunen doorkruisen, maar noemde als belangrijkste van de watersport toch de rust, die men daarbij in de mooie on gerepte natuur vindt. Mede namens haar gasten dankte zij voor de hartelijke ont vangst, waarbij ze de wens uitsprak dat Sneek steeds het symbool van de zeil- sport zal blijven. Tot besluit sprak de heer Kraak man, voorzitter van het Actie Comité nog een dankwoord tot allen die er aan medewerkten deze dag tot een sukses te maken. Moge Sneek als nationaal zeil- centrum de belangstelling krijgen die ze verdient, zo besloot bij. En daarmee was de ontvangst officieel ja, maar boven- IJLST. Zaterdagmiddag werd hier de nieuwe kleuterschool geopend, één der mooiste in Friesland, waarin het kind alles vindt wat zijn hartje begeert en waarbij de dames W. Schuurmans en J. Kuipers onophoudelijk in de weer zijn geweest om de voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van de kinderen woord tot de heer Siengs gesproken, waarna tenslotte werd voorgesteid de school de naam te geven van „Mr Jan Oppedyk Skoalle”. De burgemeester zeide echter hierop niet direkt te kun nen ingaan, waarna op voorstel van de heer de Vries besloten werd een des betreffend verzoek aan de Raad te richten. Ds. Jansen feliciteerde bestuur en Gemeente met deze prachtige school waarna ook nog het woord werd ge voerd door mevr. W. Schuurmans, en de heren I. Bergsma, P. van Dijk, H. de Jong en J. Jansma, welke laatste namens de Kerkvoogdij dankte voor de hulp in belang van de Kleuterschool verleend. De heer de Vries richtte tot slot nog woorden van dank tot allen die hun medeleven hadden betoond, in het bijzonder voor de elektrische klok in de hal en dankte ook ds Jansen voor zijn aanwezigheid. Naar mevr, de Jong mededeelde, had de kollekte opgebracht. en DONDERDAGS De heer J. Adema, slager te Bolsward, zal 11 juni a.s. de dag gedenken dat hij 65 jaar geleden als 10-jarige jongen met zijn vader voor het eerst naar de vee markt te Sneek ging om slachtvee te kopen. Sindsdien heeft hij geen enkele keer verstek laten gaan. Nog iedere week koopt hij hier een koe en een var ken voor zijn slagerij, die thans bewoond en beheerd wordt door zijn zoon Piet. De 75-jarige heer Adema die met zijn vrouw thans zijn thuis heeft in ’t Alge meen Gasthuis te Bolsward, viert die dag tevens zijn 50-jarig huwelijksfeest. Ongemerkt gaat 11 juni zeker niet voor de Adema’s voorbij. De Eierenkoningin uit Landsmeer heeft haar bezoek aan de Zeil koningin benut om tal van stadge noten van haar smakelijke en voedzame lekkernij te laten genie ten. zy liet nl. zaterdagmorgen eieren uitdelen in de inrichtingen voor ouden van dagen, de zieken huizen, het Geref. Verpleeghuis en in het Politieburau. De laatsten zullen wel speciaal bedoeld zijn om de politiemannen wat extra kracht te geven voor de zware taak wel ke hun ’s middags wachtte. En tijdens de rijtoer liet zij ze door zeeverkenners uitreiken onder het publiek. Bij de ontvangst in het Stadhuis dankte de burgemeester haar har telijk voor deze sympathieke geste, waaraan hij toevoegde, dat men in Landsmeer de vraag wat er eer der was: de kip of het ei blijk baar eerder heeft opgelost dan in Sneek. Want, zo constateerde hij onder grote hilariteit, zij hebben daar wel een Eierenkoningin, maar hebben nog geen Kippenkoningin gehad. SCHARNEGOUTUM. Geslaagd voor het kandidaatsexamen wis- en natuur kunde de heer G. Halma, afkomstig van Scharnegoutum. Woensdag en donderdag draait als hoofdnummer in het Amicitia Theater: „De helden zijn vermoeid”, een film ge regisseerd door Yves Ciampi. De film is geïnspireerd door een reportage onder de genoemde titel van de bekende schrijf ster Christine Gamier. Die vermoeide helden zijn mannen van allerlei naties en politieke overtuiging, die vaak nog kort geleden eikaars vijanden zijn ge weest en nu lief en leed delen in een land waar negers de wet stellen, nl. in Li beria en in Monrovia, de hoofdstad van die republiek. Een land van de felste contrasten. Koelkasten... en de tam tam; Coca-Cola... en de riten der tove naars; de laatste Parijse mode... en de nog schaars geklede negermeisjes, die in de straten haar opwindende liefdes- dansen opvoeren. Dit is niet het tradi tionele Afrika van de jacht op groot wild, van de gevechten met kaaiman nen, maar een geheel nieuw en onver moed Afrika in zijn worsteling met de onweerstaanbaar binnendringende mo derne tijd... Ciampi heeft zijn generatie en dat is die van 194045 haar film willen geven, en het is dus aan deze generatie dat hij „De helden zijn ver moeid” opdraagt. Hoofdrolspelers: Yves Montand, Maria Felix, Jean (Du Rif if i) Servais, Gérard Oury, Elisabeth Manet, Curd Jürgens, de neger Gordon Heath, enz. 5 5 6 5 6 5 4 2 10 3 10 4 8 1 16 4 17 al ongedwongen en gezellig ten einde, ’s Avonds wachtte de Koninginnen en haar gezelschap toen nog een dineetje met de leden van het Actie Comité en enkele genodigden by Piso. Met het prachtigste voorjaarsweer dat men zou kunnen wensen zijn donder dag een 65 leden van bovengenoemde sociëteit onder leiding van het Werkco mité een dagje naar buiten geweest. ’sOchtens om 8 uur stonden twee auto bussen van de heer Sijpersma gereed om de gasten te ontvangen, en toen al len een plaatsje hadden gekregen, werd de tocht aangevangen over Scharnegou tum in de richting Akkrum. Hier werd gelegenheid gegeven zich even te -ver treden en eens rond te wandelen, waar na men over Oldeboom koers zette naar Olterterp, waar een kopje koffie werd gedronken. Al spoedig werd de reis over Wijnjeterp voortgezet naar Norg, waar men onthaald werd op een heerlijk bordje soep en waar de liefhebbers zich konden ontspannen met enige spelletjes. Wat uitgerust trok het gezelschap over Eelde en Paterswolde naar Groningen, waar men in het Stadspark op thee werd getrakteerd, om daarna een rond rit door de stad te maken. De reis werd over Noordhorn vervolgd, om daarna bij de Grote Wielen te genieten van prach tige vergezichten en bovenal van de heerlijke tractatie in de vorm van kof fie met een hartige beet. Hier was het dat de heer W. Molenmaker de gelegen heid aangreep om het Werkcomité har- teiyk dank te zeggen voor het werk aan deze uitgaansdag verbonden. De gasten hebben ongetwijfeld allen zeer genoten van deze trip. In het bijzonder bracht spr. dank aan mevr. G. de Jong, de vroe gere presidente, die de verre reis van Pijnacker naar hier had gemaakt om te genieten van de blijdschap die al ’t ge- notene by de deelnemers had gewekt. Spr. hoopte dat deze zeer gewaardeerde gast het volgend jaar weer van de par tij zou mogen zijn. Te half tien arriveer den de reizigers weer in Sneek, waar zij dankbaar voor de goede zorgen van het buspersoneel hun woningen weer opzochten. t O BEITJ VAN WIEREN, ke zeilstertje uit Nyhuizum, verleden jaar na spannende strijd uitgeroepen tot Nationale Zeilkoningin, heeft zaterdagmiddag onder veel vreugde en eerbetoon het bewind over zeilend Nederland aanvaard. Als haar residentie bereidde Sneek haar en haar gevolg van louter Konin ginnen, prinsessen, hofdames, bloemenmeisjes en een page een grootse, inder daad koninklijke ontvangst, die haar hoogtepunt vond in de rytoer door de stad, waaraan alle piaatseiyke Muziek- en Trommelkorpsen, de gymnastiekvereni gingen, de Zeeverkenners en de Snltser Skotsploech hun medewerking verleen den, en een enorme belangstelling trok. Bij de dames concentreerde die zich Uiteraard het meest op de fraaie, veelal luchtige en kleurrijke toiletten, de bewondering van de mannelijke toeschouwers gold meer de gratie en de charme van het Koninkiyke gezelschap, waarvan de Zeilkoningin en haar hofdames Ida Weissenbach en Ellen Boonstra het stralende middelpunt vormden. Dinsdagavond a.s. komt het Frysk Or kest in Amicitia met een licht opera concert, waaraan meewerken de beken de Oostenrykse tenorzanger Justus Bonn en het Sneker Cantate Koor. Het is een aardige gedachte geweest van de nieuwe dirigent Alfred Salten om een dergelijk tournee in elkaar te zetten en drie avon den te geven, nl. in Sneek, Leeuwarden en Heerenveen en daarbij provinciale koren in te schakelen. Voor de eerste maal is samenwerking gezocht met het Sneker Cantate Koor en, gezien het pro gramma, dat bestaat uit werken van Beethoven, Berlioz, Offenbach, Puccini, Verdi en Wagner, mag verwacht worden dat de liefhebbers van de lichtere mu ziek dit streven zullen waarderen en door hun aanwezigheid daarvan blijk zullen geven. Wanneer deze poging slaagt kan verwacht worden dat er t.z.t. meer dergelijke concerten zullen worden georganiseerd. De Friese bevol king heeft door ’t bijeenbrengen van een belangryk bedrag voor het Frysk Orkest getoond dat deze culturele instelling de belangstelling heeft die ze verdient en heeft nu een prachtgelegenheid die be langstelling ook nog eens metterdaad te tonen. ter een gelukkige regeringsperiode toe en sukses in de strijd als ze in juli haar titel moet verdedigen. Ter herinnering aan deze officiële inhuldiging bood hij haar, in afwachting van de gebruikelijke plaquette, een herinneringsmedaille aan, welke hij eveneens aan de gastkonin- ginnen uitreikte. Vooraf echter sprak hy allen hartelijk toe, waarby hij uitvoe- nig stilstond by de symboliek van haar titel. De burgemeester zag daar achter het vele goede, schone en mooie dat er in de wereld is en waarde aan ons leven geeft, en verheugde zich zeer over haar komst waardoor contacten worden ge legd en vriendschapsbanden gesmeed. De Landsmeerse schone verraste hier na ook B. en W. en de voorzitters van het Actie Comité, de K.Z.V.S., de S.Z.C. en V.V.V. met haar voedzame geschen ken. De heer H. S. Groenhout, voorzit ter van de S.Z.C., sprak, mede namens de Koninklijke, eveneens een welkomst woord en overhandigde, vergezeld van een aantal wensen, de Zeilkoningin de wisselprijs, aangeboden door de Ver. v. Sneker Zakenlieden. Verder had hij een woord van lof voor het Actie Comité voor de keurige organisatie (inderdaad perfecten voor B. en W. voor de ont vangst. DE VERANDERING IN HET PRO GRAMMA, bestaande in de rondvaart over het meer, is zeer toe te juichen, zo betoogde de heer P. N a u t a, voorzitter van de Ver. v. Sneker Zakenlieden te recht. De Koninginnen van buiten de provincie hebben nu ook kunnen zien wat onze Sneekermeer is. Als Snekers moeten we ons dat ook goed realiseren, want wat zou Sneek zijn zonder zijn meren Spr. hoopte daarom, dat het Comité op dezelfde voet zal doorgaan en Sneek verenigingen wapperden en het Trom mel- en Fijpercorps van Advendo de da mes met tromgeroffel en trompetgeschal verwelkomde toen ze via een met bloe men versierde vlonder weer voet aan wal zetten. Hier stapten de Koninginnen en haar gevolg ook in de elf rijtuigen voor de rondrit door de stad, die eindigde bij het stadhuis, waar „Harmonie” het Fries Volkslied speelde en de Skotsploech danste voor de Koninginnen en B. en W. op het bordes, alvorens de ontvangst op het Stadhuis een aanvang nam. Het nieuwste en mooiste speelgoed is er aanwezig. Buiten bevinden zich de grote betonnen zandbak op het bete gelde plein, het waterbasin, aan twee kanten ingesloten door het schoolge bouw, waarin twee aparte speelhoekjes en een grote kast voor het opbergen van het speelmateriaal, die tevens dienst kan doen als poppenkast, zodat de leidsters in deze mooie school hun fantasie volledig kunnen uitleven. Naast het speellokaal, ligt een open luchtlokaal, gedeeltelijk overdekt met houten traliewerk, waar straks de reeds geplante klimrozen tegen op .kunnen kruipen, terwijl in ’t knusse en zonnige prieeltje eveneens een zand bak is aangebracht. In een apart ver trek zijn de toiletjes geplaatst en in het speelhoekje van één der lokalen is een miniatuurkeuken ingericht com pleet met aanrecht, gootsteentjes, echte kraantjes, elektrische fornuisjes en strijkijzertjes, boetseertafel, hand taf el en watertafel, schilderezeltjes met ech te verfbakjes, waarbij twee kinderen tegelijk kunnen penselen, een complete winkel met toonbank, weegschaal en kruidenierswaren. En dan tenslotte nog iets nieuws: de play box met een groot aantal houten bakjes, waarvan de kin deren van alles en nog wat kunnen bouwen, en een speelweide met allerlei speelwerktuigen. Aan alles is dus ge dacht. Burgemeester Mr J. Oppedijk die de opening verrichtte, richtte zich in het bijzonder tot onze oud-stadgenoot ds. Jansen uit Brielle en wenste de ouders van de hervormde, Gereformeerde en Openbare School geluk dat men in eensgezindheid was opgetrokken. Spr. bracht daarna hulde aan de gemeente- architect en dhr. Veldhuis ontwerper van het gebouw, alsmede aan de aan nemer de heer Boomsma te Sneek voor hun arbeid. Niemand had verwacht zo vervolgde de burgemeester dat men nu reeds zo’n prachtige school zou kunnen Friesland L.S.C. Haren F.V.C. Nicator Helpman UITSLAGEN BETAALD VOETBAL, Doordat Nicator in de afgelopen week met 3—2 van F.V.C. won, moest Help man beslist sukses boeken tegen L.S.C. om de onderste plaats nog te ontgaan. Het werd echter een 42 nederlaag, zo dat de Groningers naar de derde klas degraderen. De overige wedstrijden ih deze afdeling hadden geen enkele beteke nis meer. Wel was de 41 nederlaag, welke kampioen G.R.Q, bij Hunsingo leed, een verrassing. Rood Geel besloot het seizoen met een 64 zege op Gruno. De Leeuwarders kunnen tevreden zijn over hun heroptreden in de tweede klas. G.R.C. Alcides Rood Geel Hunsingo Frisia Gruno Hengelo heeft in Winschoten nog be nauwde ogenblikken doorgemaakt. W.V.V. stond op een gegeven moment zelfs met 42 voor en pas in de aller laatste minuut wisten de Oosteiyken ge lijk te komen. Achteraf was alle angst voor niets, want W.V.C kwam by W.A. V. V. niet verder dan 22, zodat de Hen- geloërs ook bij een nederlaag kampioen zouden zijn geweest. Zwaagwesteinde verloor op eigen veld met 21 van Arnhemse Boys en zag zich behalve door deze club ook nog ge passeerd door Achilles, dat Muntendam met 53 versloeg. Hengelo W. V.C. Rob. et Vel. Sneek W.V.V. Arnh. Boys Achilles Zw.w.einde W.A. V.V. Quick ’20 Muntendam Veelerveen Na een korte begroeting van de gas ten in Hotel Bonnema, waar ook de lunch gebruikt werd, vertrokken de da mes ’s middags per auto naar het Pa viljoen, waar een kopje thee werd ge dronken en de feestelijk gepavoiseerde motorjachten inmiddels ook gearriveerd waren. Voor elke koningin en haar ge volg was een boot disponibel, zodat om drie uur een ware Koninginnevloot koers zette naar Sneek. Vooral de gasten ge noten zeer van deze tocht. Voor velen van hen was het de eerste kennismaking met de watersport, maar, zoals ze zon der uitzondering verklaarden, een zeer prettige, ondanks de vrij krachtige en koude wind die de Koninginnen en haar gevolg echter alleen op het laatste eind van de Houkesloot en tijdens de tocht door de gracht behoefden te doorstaan. Pas bg het slachthuis namen ze hun plaatsen op het voordek in, en gelukkig brak de zon ook nog door toen de vloot in de stad arriveerde, waardoor de vaart naar de Kolk, omringd door de drommen toeschouwers langs de kaden, dubbel zo feestelijk werd. WAVV—WVC 2—2, Zwaagwesteinde Arnhemse Boys 12, Muntendam Achilles 3—5, WW—Hengelo 4—4. 2e klas A: LSCHelpman 42, Gru no—Rood Geel 46, HunsingoGRC 4—1. Res. 2e klas A: FVC 2Nicator 2 11, Sneek 3Leeuwarden 3 14. Moeilijk ambt. BURGEMEESTER RASTERHCFF noemde in zyn welkomstwoord namens het gemeentebestuur het ambt van de Zeilkoningin een moeilijk ambt. De titel moet in een wedstrijd veroverd worden, wat niet gemakkelijk is (we hebben nog geen tweemaal achter elkaar dezelfde koningin gehad) en legt bepaalde ver plichtingen op, zoals spr. nader uiteen zette. Hij wenste Mej. van Wieren ech- Hoofdklasse A: StormvogelsADO 30, AjaxExcelsior 40, NOAD Eindhoven 2—0, HVC—Fortuna ’54 0—0, RigtersbleekRoda Sport 02, EBOH Limburgia 11, VitesseDOS 01, Sparta—Amsterdam 1—4, NAC—VVV 3—1. Hoofdklasse B: SVV—DFC 2—7, EDO Feijenoord 12, Elinkwijk—De Graaf schap 11, GVAVEnschede 31, Rapid JCAlkmaar 60, Sittardia Willem II 10, PSVEmma 40, MWDe Volewijckers 71, SHS BW 1—5. Eerste klasse A: DWSRBC 42, HeerenveenXerxes 22, PECRCH 23, VelocitasGo Ahead 30, En- schedese BoysDe Valk 1—4, Eerste klasse B: Blauw WitWage- ningen 21, ON ABaronie 1—4, Hera clesRheden 13, Longa—Be Quick 11, ’t GooiLeeuwarden 25. Eerste klasse C: ZeistHilversum 21, ZFCZwartemeer 81, Tubantia UVS 51, Oldenzaal-Helmondia 23, DHC—KFC 1—1, Fortuna VI.—Dosko 3— 1. <5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1