MHa BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ipf fsfe ttS Met de Vlaggezettersclub de donkere nacht in Gloeiende kleuren en geschiedenis in Oosterse tapijten F Donderdag 31 mei 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK J. H. H. Piccardt overleden Mendes France uit de Franse regering De nieuwe kleuterschool in Prinses Irene voor de radio Criminele recordhouder Examen-suksessen Tito gaat drie weken naar Moskou gebruik genomen Bodempensioen direkt al hoger Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 --Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oplichter te Winschoten en werd volon- Valavond Kameeltassen nacht ge- Het doel Als katten. I Vrijdag zal, in een van 20.05 tot 21 uur aan de Benelux gewijd programma over de zender Hilversum II, prinses Irene door een korte toespraak van haar belangstelling voor de Beneluxgedachte doen blijken. En dan gaat het gebeuren! Op naar de boerderij! Eerst nog lachend en zin gend, maar dan opeens dempen de stem men tot gefluister. We zijn er. De jas sen gaan uit, de vlaggen worden aan de stokken gebonden en sluipend gaat de ploeg vooruit. Geen geluid wordt ge hoord. Want dit is één van de tradi ties niemand op de boerderij mag het weten. Bij de grote schuur gekomen, rijst een muur van bijna drie meter hoog voor ons op. Daar moeten ze tegen op. Zon- Set de fuotten yn ’e goate en dan hupsaké omheech, Hiel it hüs sil yn ’e flaggen, ek al is ’t karwei ek dreech. Lit de Pompeblêdden waeije en üs aide read-wyt-blau, Yn de hege Fryske lof ten tusken Snits en tusken Gau. bezocht H.M. het Kasteel „De Sijpesteijn" te Nieuw Loosdrecht. FotoBij de aan komst bij het Kasteel werd H.M. vergezeld door de voorzitter van de Stichting Museum Sijpesteijn, Jhr A. van Lennep (rechts). IJLST, 29 mei. Hedenmorgen werd het kleuterpaleis officieel in gebruik geno men. Met de drumband voorop marcheer den de kinderen in feesttenue en een vlagje in de hand van de oude school naar de nieuwe.- Het bodempensioen, dat gistermiddag de algemene goedkeuring van de Eerste Kamer heeft verworven, zal naar alle waarschijnlijkheid wat hoger komen te liggen dan 1338 gulden voor gehuwden en 804 gulden voor ongehuwden. Een stij ging van de lonen zal moeten uitlopen op een verhoging van het pensioen, zei minister Suurhoff in de kamer, maar die loonstijging kan pas na september wor den vastgesteld. De Sociaal-Economische Raad zal daar over advies uitbrengen en daarna zal worden bepaald hoe groot het pensioen- bedrag, dat met ingang van 1 januari ’57 zal worden uitbetaald, zal dienen te zijn. De minister gaf echter te kennen, dat het wel hoger zal moeten zijn dat het aan vankelijk vastgestelde bedrag. Over de premie bestaat nog geen ze kerheid, zodat de minister zich hield aan de aanduiding van zes en een half tot zeven procent. Twaalf jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem geëist tegen de machinebank werker G. M. A. v. T. uit Nijmegen, die er prat op ging alle criminele records in ons land te hebben gebroken. Hij be kende namelijk 176 inbraken, 53 rijwiel diefstallen en zes aanrandingen op jonge vrouwen. In een paar gevallen werden de meisjes ernstig gewond. Naar schat ting bedroeg de waarde van de buit, die verdachte maakte in een paar jaar tijds ten minste een ton. Bij interlocutoir vonnis hield de rechtbank de zaak twee weken geleden aan om alsnog een ge- tuige-dczkundige te horen. Als getuige- deskundige trad nu op de psychiater dr W. A. Vaandrager, waarna de officier requireerde en tot vermelde eis kwam. In eerste instantie had hij vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en daarna ter beschikkingstelling van de regering te gen verdachte geëist. 1897 van Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt s MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Maarschalk Tito en zijn vrouw zjin gisteravond uit Belgrado vertrokken voor hun bezoek aan Moskou, zo meldt radio- Moskou. Zij maken de reis via Roemenië. voorjaars- en eerst Eigen vlaggen. Ze hebben nu hun eigen vlaggen. De vorigen woeien kapot toen zij ze in ja nuari van dit jaar in hartje winter op een boerderij zetten. De wegen waren zó glad, dat men lopen noch rijden kon. En stormweer bovendien. Maar toch klauterde de club omhoog. De bevolking bracht geld bijeen om nieuwe vlaggen te kopen. Zoveel, dat er nog wat over bleef ook. En daarvan organiseerden de knapen een hardrijderij voor de kinde ren van het dorp. Als het karwei afgelopen is, schuife len ze weer naar beneden. Eén voor één. Maar de laatste, die de voorzitter ge noemd wordt, klimt nog gauw even in de vlaggestok omhoog, en even later springen ze achterelkaar van de muur weer op de veilige grond. Later, op de weg, breekt de spanning. Zijn het weer de jolige rakkers die dan send, zingend en elkaar op de schouder kloppend naar huis terug gaan. Want morgen is het weer vroeg dag. Op de bruiloft in het lokaal te Gauw hebben we ze weer gezien. Maar toen waren het weer gewone, ietwat verlegen jongens, die de bruidsparen en de jubila ris feliciteerden en daarna wat hoekig en bedeesd het podium beklommen om staande voor het front van een grote schare familieleden en vrienden van de feestende familie nogmaals hun Vlagge- zetterslied te zingen. 'Het refrein werd door allen meegezongen. Geen kwajongensgroepje. „Wij meenden”, zo sprak de ceremonie meester, „dat die Vlaggenzettersclub ei genlijk maar een kwajongensgroepje was. Maar nu weten we wel beter”. Inderdaad, cermoniemeester. Het is anders. Zij zijn de levende getuigenis van de innerlijke krachten in ons volk. Zij houden een onzer mooiste oude gebrui ken in stand en daarom spreken we hier de hoop uit, dat, als ze eenmaal zelf ge trouwd zijn, anderen de keten zullen ver volgen. kunt U deze unieke tentoonstelling nog bezoeken, maar we vernamen dat de Firma Aukema van plan is de collectie in het. najaar weer naar hier te laten komen. waren ook in een grote stapel aanwezig. De tassen uit Shiraz, gebruikt door de minder gefortuneerden, hebben een won derlijk diepe gloed waarin het patroon bijna verdwijnt, de meer gefortuneerden gebruiken in Beloudzj geknoopte tassen met een rijk patroon Maar allen heb ben over een kameelrug gehangen, de kelimachterkant heeft soms gaten, en de geur van de kameel hangt er nog aan! Wat een bezit een kussen van zo’n tas gemaakt. Van een kameeltas naar een groot in China geknoopt tapijt met blauwe dra ken op een oranjefond, is hier maar een kleine stap. En meteen gaan onze ogen alweer over een moskeetapijtje, dat ons tegen gloeit. Eens het eigendom van 'een hooggeplaatst priester en volkomen ver schillend aan dat van een lagere pries ter, dat in gedempte bruine tinten ge houden is. Naast een rode afghaan hangt een hemelsblauw kleed en daarnaast een dat duidelijke kleurverschillen in de grondtoon heeft. De Oosterling kleurt zijn wol nl. zelf met dierlijke en plant aardige verven, en als tijdens het knopen de gekleurde wol op raakt, gaat hij rus tig verder met nieuw geverfde wol waaraan hij nooit dezelfde tint kan geven. der ladder, zonder hulp. Maar nog geen minuut later zijn ze al op het hoge dak en klimmen ze als katten omhoog met alleen een draad van de bliksemafleider als houvast. Maar het zijn echte Friese jongens met kracht en moed in hun body. Daar zijn ze al boven. Op handen en voeten kruipen ze over de smalle naald van voren naar achteren en plaatsen de vlaggen. Geboeid zien we toe. Is dat niet iets om trots op te zijn Ze doen het immers voor niets. Alleen om het avontuur. Maar ook omdat ze, onbewust misschien, hoeders zijn van het erfgoed hunner va deren. en DONDERDAGS WIE IN DE MEIMAAND door Friesland reist, zal daarbij meermalen bevlagde boerderijen tegenkomen. Mei is hier nl. vanouds de maand van de huwelijken en de bruiloften. Opvallend is evenwel, dat de vlaggen en de plaatsing niet altijd gelijk zijn. Soms waait alleen de nationale driekleur, maar ook ziet men wel de driekleur plus de Friese Pompeblêdden. En de ene keer staat de Friese vlag op het vooreind en het rood-wit-blauw achter op de schuur, een andere maal is de volgorde net andersom. En hier gaat ’t nu juist om. Dit vlaggen èn de plaats van de vlaggen hebben een betekenis. De zin en de oorsprong daarvan verliest zich wel in de oudheid, maar de kern van deze symboliek is tot op heden zuiver bewaard gebleven. De Algerijnen vragen zich af waarom wat voor Marokko en Tunis goed is, niet voor hun land kan gelden. Voor de Fransen is er echter een groot verschil. Tunis en Marokko waren slechts Franse protektoraten, maar Algerije, waar zich sedert lang een groot aantal Franse ko lonisten had gevestigd, is een Frans de partement; het is dus een brok moeder land. Sentiment en de banden met de Fransen in Algerië spelen een rol bij de houding der verschillende Franse par tijen en groepen ten opzichte van Al gerije, en beletten dat zij voldoende oog hebben voor het tempo waarin zich het ontvoogdingsproces der koloniale volken over heel de wereld voltrekt. Er behoort visie en moed toe om voor die ontvoog ding in een land als Frankrijk op te ko men, want de meerderheid van het Fran se volk is waarschijnlijk niet rijp voor deze gedachte. Mendès France heeft wel licht die moed ofschoon ook zijn ideeën over wat op het ogenblik in Algerije no dig is, nauwelijks gelijke tred houden met het snelle tempo waarin de eisen van het Algerijns nationalisme zich ont wikkelen, onder de zweepslagen van het Frans vergeldingsoffensief tegen het Al gerijnse terrorisme. Het verschil van in zicht tussen Mollet en Mendès France betreft immers vooral het tijdstip van het invoeren van belangrijke politieke hervormingen, Mollet wilde ze uitstellen tot de rust in Algerije is hersteld. Men dès France wilde ze op korte termijn in voeren om de gematigde Algerijnen het vertrouwen in de Franse bedoelingen te rug te geven. Maar het gaat de laatste maanden de Algerijnen niet meer om politieke hervormingen voor Algerije binnen het raam van het Franse staats bestel doch om een principieel vrij Al gerije buiten dat bestel, zij het niet ge heel zonder banden met Frankrijk en mèt een garantie voor de erkenning van de grote Franse minderheid in Algerije. Op deze basis heeft dezer dagen o.a. een belangrijke figuur als Nehroe zijn be middeling in het FransAlgerijnse ge schil aangeboden, terwijl ook het Noord- Afrikaanse bevrijdingscomité, dat Joe goslavië, Italië en Egypte in een bemid- delingscommissie zou willen doen plaats nemen zich een dergelijke regeling schijnt voor te stellen. Hierboven hebben wij echter al gezegd dat wij er aan twij felen of het Franse volk en de Franse partijen in meerderheid al rijp zijn voor zo’n oplossing. Misschien zal dat blijken bij de debatten en de stemmingen welke deze of volgende week in de Franse Nationale Vergadering zullen worden gehouden. Mollet heeft er terecht overigens op gestaan dat deze verga dering haar oordeel over de politiek van het kabinet zal uitspreken, nu Mendès France uittrad en daarmee de houding der radicalen vooral van de jongeren in die partij onzeker geworden is. Een boeiend schouwspel, die entoesiaste jonge kerels, ineengehurkt in een koe stal. Een oude koperen ketel staat te blinken en ze drinken koffie uit witte kommen. Over de bruine houten schut tingen hangen de vlaggen. De Pompe blêdden links, het rood-wit-blauw rechts. Wat trekt leek en vakman toch zo aan in Oosterse tapijten? Zijn het de gloeiende kleuren, de motieven, de weel derige dikte van zo’n tapijt die tot de verbeelding spreken? Misschien wel maar achter dit alles voelen we nog iets anders: de geschiedenis van zo’n tapijt. Wie een Perzisch tapijt bekijkt, geknoopt in Kirman, in Shiraz, voelt dat hier „Het Leven” achter zit. Van de Oosterling die er al zjjn gevoelens in knoopte. Wie dezer dagen in Rest. Piso de rijke collectie tapijten bekeek welke door het Meubelhuis Aukema was ten toon gesteld, kwam zeker tot zulke overpeinzingen Neem bijv, het grote, uit het keizerlijk paleis afkomstige en door kinderhanden geknoopte tapijt met de levensboom, de islamlamp, de afbeeldingen van pa leis en liggende kamelen. Bij het zien daarvan voelen we wel heel duidelijk de levensgeschiedenis van het tapijt. Er is meer kinderwerk bij: kleine vierkante kleedjes met bloemmotief, zonder voor beeld geknoopt. Men meent overigens dat Mendès France niet alleen bezwaar had tegen de Alge rijnse politiek van Mollet maar ook meer grieven koesterde. Bij de debatten zal ook de belastingpolitiek wel weer een rol spelen, nu de Senaat de door de Na tionale Vergadering reeds aangenomen belastingwetten om het ouderdomspensi oen te verhogen, heeft verworpen. En ten slotte is daar de houding van de Franse communisten, die tot nog toe Mollet steunden, maar geneigd zouden kunnen zijn hem in de steek te laten nu Mendès France een radikaler standpunt dan Mollet inneemt in de Algerijnse kwestie. Anderzjjds zouden zij Mollet kunnen blijven steunen, omdat de huidi ge Algerijnse politiek op de duur dreigt een chaos in Frankrijk te veroorzaken; steeds meer opgeroepen reservisten wei geren naar Algerije te gaan en financi eel zijn de lasten voor de Franse staat haast niet meer op te brengen. Van zo’n chaos moeten de communisten het juist hebben. In West-Duitsland is een 43-jarige Egyptenaar, Mohammed El Seoud, de zoon van een oud-premier, gearresteerd in verband met de grootste zwendelzaak uit het na-oorlogse Duitsland. De Egyp- tenaar heeft aan vijftien vooraanstaand de Duitse industrieën vervalste export* orders tot een totaal bedrag van onge veer 380 miljoen gulden verstrekt. Hij ontving reeds 180.000 mark provisie en hem waren nog 4% millioen mark be loofd. Wat reeds lang verwacht werd is ge beurd: Mendès France, de vice premier in het Franse kabinet-Mollet is afge treden. Tot een breuk tussen de socialis tische partij en de radicale, die samen de minderheid in de Nationale Vergadering vormen, waaruit het kabinet voortkwam, is het door dit aftreden van de radicale fractieleider echter nog niet gekomen. Want Mendès France heeft zijn radicale collega-ministers uitdrukkelijk verzocht in het kabinet te blijven. Deze waar schijnlijk grootste politieke figuur in het huidige Frankrijk beseft heel goed dat een breuk tussen deze beide progressieve partijen en het aftreden van het kabinet allerminst een oplossing zou brengen in de kwestie welke hem vooral genoopt heeft tot aftreden. Die kwestie was de Algerijnse. Eigenlijk al heel kort na de geboorte van het kabinet-Mollet ont stond tussen premier en vice-premier verschil van mening over deze zaak. Toen Mollet begin februari persoonlijk naar Algerije ging om zich van de stand van zaken op de hoogte te stellen, is hij sterk onder de druk van de kringen der Franse kolonisten geraakt er zijn ruim 1 millioen Fransen tegen 8 millioen Algerijnen die zich door het Algerijn se extremisme zeer bedreigd voelden. Het gevolg was dat Mollet de pas aan gestelde minister-resident in Algerije, generaal Catroux, weer ontslag verleende en Lacoste in zijn plaats aanstelde. Ca troux had direct ver gaande politieke hervormingen in Algerije willen invoe ren, welke naar hij en Mendès France en aanvankelijk ook Mollet hoopten de gematigd gezinde Algerijnen aan Franse zijde zouden hebben gehouden. Onder in vloed van de Franse kolonisten en de in druk van het aantal slachtoffers dat on der hen viel door het optreden der Alge rijnse extremisten, gaf Mollet nu Lacoste de instructie dat eerst de orde in Alge rije moest worden hersteld en de opstan dige beweging neergeslagen vóór politie ke hervormingen zouden worden inge voerd. Sedert dien heerst er een genade loze oorlog in Algerije, waarvan men wel de indruk krijgt dat hij onder de op standelingen meer slachtoffers maakt dan onder de Fransen, maar die tot zulk een verbittering heeft geleid, dat steeds meer ook gematigde Algerijnen de zijde van de opstandelingen kozen, zo niet metterdaad dan toch moreel. Daartoe heeft ook sterk meegewerkt de ontwik keling der verhouding tussen Frankrijk ener- en Marokko en Tunis anderzijds. Beide deze gebieden, die van Parijs aan vankelijk binnenlandse zelfstandigheid kregen, hebben zo stilaan zonder veel daadwerkelijk Frans verzet ofschoon de Franse nationale vergadering zich over deze ontwikkeling nog moet uit spreken de allures van bijna volko men onafhankelijke staten aangenomen. Het is dan ook begrijpelijk dat men overal in de wereld de ontwikkeling van de toestand in Frankrijk met grote belangstelling volgt, tenslotte is dit land een der belangrijkste leden van de Navo. Vooral ook in Amerika kijkt nien met aandacht naar Parijs. Men betreurt daar mede het FransAlgerijns geschil omdat het afbreuk doet aan Frankrijks militaire kracht in Europa, terwijl een aantal Congresleden van mening is dat Frankrijk, Engeland en W. Duitsland toch al te weinig bijdragen tot de geza menlijke verdediging, zodat zij Amerika de wapens, die het nu aan deze landen zendt, liever naar vrienden van de Ver. Staten in Azië zouden willen doen sturen. Wat Engeland betreft zou de Engelse regering inderdaad overwegen om in verband met de nog altijd precaire eco nomische toestand, welke in de hand wordt gewerkt door de voortdurende stijging van lonen en prijzen 400 miljoen gulden op de defensieuitgaven te bezui nigen. Wat nieuw ongenoegen in de Ver. Staten zou wekken omdat er daar meer en meer op gerekend wordt dat de Amerikaanse bases in Europa gaande weg door minder Amerikaanse en meer Europese strijdkrachten zullen worden verdedigd. Deze kwestie behoort tot de strijdvragen tussen het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht, welke dezer dagen tot groot ongenoegen van president Eisenhower in het openbaar aan de orde zijn gekomen. Het leger twijfelt nl. aan de juistheid van de grondslagen der huidige Amerikaanse strategie die gebaseerd is op de stra tegische luchtmacht en reusachtige vliegkampschepen. Het meent dat de grondstrijdkrachten dienen versterkt, omdat als beide partijen terugschrikken voor een wereldconflict dat met H- bommen enz. zou worden uitgevochten, het toch niet uitgesloten is dat ergens in de wereld een lokaal conflict zou ont staan, waarbij de communistische lan den in het voordeel zouden zijn als Ame rika zijn grondstrijdkrachten verwaar loost. Dit geschil tussen de onderdelen van de Am. strijdkrachten vindt mede zijn oorzaak in de overtuiging dat wat de luchtmacht betreft de Russen nu wel minstens gelijk staan met de Amerika nen. En we zijn benieuwd waarmee de eersten de Westerse luchtmachtexperts die op 24 juni naar Moskou zijn uitge nodigd voor de dag der Russische lucht macht, weer zullen trachten te overdon deren. Intussen heeft de Navo-leiding bij Nederland gepleit voor een tweede Ned. parate divisie die dus steeds bij de hand zal zijn zelfs indien dit ten koste zou gaan van een vermindering van de mobilisabele strijdkrachten. Zelfs met de verwachte Duitse bijdrage zou de parate verdediging in het grote DE KLVB IS IN AKTIE J. S. Oosterhof, Jurjen Oosterhof, Auke v. d. Heide, Tjeerd Betten, Jouke Ger- brandij en Siemen Sijperda. 16 26 jaar oud. Dit oude gebruik is nl. van geslacht op geslacht in zwang gebleven door de zgn. Vlaggenzettersclubs. De Legegean heeft er ook een, en daarvan willen wij hier nu eens iets vertellen. De vorige week hebben we nl. met de leden van die club kennis gemaakt toen ze op een nacht in actie waren. Want de traditie wil ook, dat het vlaggenzetten in de beurt. Terwijl wij in die mooie nacht de Legegean inreden niets anders zagen dan nu en dan de contouren van een boerderij groot en fors met kleine donkere arbeidershuisjes aan de voet, ontdekten we plotseling in het licht van onze koplampen omhoog geheven handen. We stapten uit en wer den ergens naar een kleine boerderij ge bracht, waar in een lege koestal de plan nen werden besproken. laagvlaktegebied van Midden Europa anders onbehaaglijk dun blijven. Overi gens heeft president Eisenhower nog eens betoogd dat veiligheid niet slechts door wapens kan worden verworven, doch dat het vooral aankomt op stabili teit en solidariteit van de vrije wereld, waarbij hij nog eens aandrong op snelle Europese integratie. Ook in Europa is het belang daarvan de afgelopen week in tal van internationale bijeenkomsten nog eens in het licht gesteld en er op gewezen dat het nu de tijd is om de in tegratie door te zetten, nu er nog aller- wege welvaart heerst, welke de offers die zullen moeten worden gebracht ter- wille van de eenheid gemakkelijker te dragen maakt. Een welvaart die overi gens haar eigen problemen meebrengt, zoals dr. Adenauer vorige week in W. Duitsland ondervond, toen hij in hevig conflict met zijn ministers van financiën en economische zaken geraakte omdat deze vrij scherpe maatregelen hadden genomen om het gevaar voor inflatie de kop in te drukken. Dr. Adenauer vond de maatregelen wat te impopulair voor al met het oog op de naderende ver kiezingen, doch het conflict schijnt bij gelegd te zijn in het voordeel van zijn deskundige ministers. Van verkiezingen gesproken, zondag en maandag hebben in Italië verkiezingen voor de gemeente en provinciale raden plaats gehad. De communisten en neo-fascisten hebben verliezen geleden ten voordele van de Nenni-socialisten (die vaak met de communisten samenwerken) en de chris ten democraten. De uitslag is, terwijl wij dit schrijven, nog niet officieel, doch het schijnt dat in tal van steden de christen-democraten met de Nenni-socia listen zullen moeten samenwerken als zij de aansteling van een regeringscommis saris willen vermijden. Intussen heeft nu ook de Italiaanse communistische partij bakzeil tegenover Tito gehaald; haar leider Togliatti, die eenmaal het besluit ondertekende waarbij Z. Slavië uit de Kominform werd verwijderd, is thans in Belgrado om excuses te maken en de vrienschap te herstellen. In Grie kenland is Theotokis, de minister van buitenlandse zaken die het hoofd koel hield en de banden met Engeland en de Navo niet wilde doorsnijden ondanks het geschil over Cyprus, toch tot aftreden gedwongen en vervangen door een fi guur van heel ander kaliber, die de si tuatie ook tussen Griekenland en Tur kije waarschijnlijk nog moeilijker zal maken. Gistermorgen is te Haren overleden de heer J. H. H. Piccardt, oud-burge- meester van Adorp, Finsterwolde en Wonseradeel en oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Sneek. Ook op so ciaal terrein heeft de overledene zeer veel gedaan. De heer Piccardt werd op 20 juni 1866 te Adorp geboren. Hij volgde het gym nasium tair op de gemeentesecretarie te Gro ningen, tot hij in 1893 burgemeester werd in zijn geboorteplaats. In werd hij burgemeester-secretaris Finsterwolde en van 1901 tot 1919 was hij burgemeester van Wonseradeel. Het was typerend voor de persoon van de heer Piccardt, dat zijn installatie-rede bestond uit de woorden: „Wacht op mijn daden”, schrijft het Nieuwsblad v. h. Noorden. Die daden zijn vele geweest en niet alleen voor Wonseradeel. Hij was mede oprichter en hoofdbestuurslid van het Friese Groene Kruis, mede-oprichter van de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mede-op- richter van het Fries volkssanatorium (ook op ander gebied deed hij veel voor de t.b.c.bestrijding), hoofdbestuurslid van de Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen en secretaris van het district Friesland, lid van de Commissie van Toezicht op de Kerkvoogdijen in Fries land. - In 1919 volgde zijn ben&'eming tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Sneek, welke functie hij tot zijn 65ste jaar vervulde. Ook hier ter stede bewoog hij zich veel op maatschappelijk terrein. Hg is o.m. voorzitter van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs geweest en deed veel voor de Ver. van slechthorenden en voor de reclas sering. Toen hij Sneek verliet vestigde de heer Piccardt zich aanvankelijk te Hilversum, maar verwisselde deze woon plaats later met Haren. Ook daar is hij weer aan het werk gegaan. Hij hielp bij de oprichting van het departement Ha ren van het Nut, was bestuurslid van het Groene Kruis en heeft veel gedaan voor de Zilverpapier-Actie. De stad- Groningers kennen de heer Piccardt vooral door zijn werk voor de Bond van Volkstuinders. De naam Piccardthof spreekt daarvan. Het einde van dit zo werkzame leven zal veel ontroering wekken. Tragisch is, dat dinsdagmorgen de enige dochter van de heer Piccardt, mevrouw W. S. J. van der BurgPiccardt te Groningen, is overleden. De begrafenis van de heer Piccardt, die 89 jaar oud werd, heeft zaterdag 2 juni te Adorp plaats. Voor het diploma Vakbekwaamheid Kantoorboekhandel slaagde te Utrecht de heer J. Nooitgedagt alhier. Geslaagd voor diploma B voor de „C.C.V.” afd. Eigen Vervoer de heer G. Ligthart, Sneek. Bij het op 25 mei j.l. gehouden examen in stenografie en machineschrijven, af genomen door „De Unie” slaagden de volgende candidaten, allen leerlingen van Instituut „Groote” alhier. Blindtypen: de dames C. P. Bosma, Oosterwierum; T. T. Ypma, Oosterend; Dirkje v. d. Meer, Scharnegoutum en Joke Piersma, Sneek en de heren H. D. Mous en Tj. de Vries te Sneek. Cursus Lemmer: de dames J. v. d. Berg, Oos- terzee; KI. Wagenmakers, Sj. Kuipers en de heer J. Postma, allen te Lemmer. Mulo Koudum: de dames P. Veersmaen N. de Roos, Staveren; G. Grasman en G. Postma, Molkwerum; H. P. Schilstra, Scharl; G. Schakel, M. E. Brunox, Kou dum en G. Visser, Hemelum en de heren B. Pijlman, P. v. d. Wal en L. Griek te Koudum en A. Smits, Staveren. Mulo Balk: de dames W, Postma, Woudsend; W. H. M. de Vreeze, Sloten; Y. Schota nus, Sondel; R. v, d. Goot, Harich en de heren R. Schilstra, Oudemirdum; G. Schotanus, Wijckel; G. v. d. Brink, Slo ten en A. Lootsma, Harich. van deze nacht was de boerderij van G. Boschma te Goëngamieden. De boer en boerinne waren 40 jaar getrouwd; op diezelfde dag (24 mei) trouwde hun dochter Anna en was J. Heeringa 35 jaar als arbeider bij de familie werkzaam. Alles werd in de brede besproken, waarna tot besluit het Vlaggezetterslied opklonk: aan 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1