Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT Commodore Lassche neemt afscheid het Zeemansleven van De muntvondst in de Galigastraat Donderdag 7 juni 1956 111e jaargang no. 46 .'edacteur: L. KIEZEBRINK Eerste Kamer keurde Meer dollars voor Indonesië Tito te Moskou helpt, alleen Moelijke tijden. Attenties. Seriewedstrijden worden gewijzigd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 - ---- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- - Uitverkopenwet goed Een praatje met zijn vrouw Dit jaar ook dagprijzen. Philips de Stoute Leeuwengroot 1 Kromst aart 1 Groot 1 Dubbele groot 1 Kromstaart 1 Wit 1 Wit 1 Wit 1 176 st. voor H. H. In afwijking met de organisatie van de vorige jaren heeft het bestuur van de Kon. Zeilver. „$neek” besloten de serie wedstrijden dit jaar op drie zaterdag middagen te houden (9, 16 en 30 juni) en tevens wijziging te brengen in het aantal starten, de puntentelling en de prijzen. kort verlof thuis komt. Ze leefden tij dens zo’n verlof bij het ogenblikzeilden, waren vrolijk, ook bij het afscheid aan de boot zodat haar man nooit een treu rende vrouw achterliet. Voor een jaar, veertien maanden ging hij dikwijls weg, en zijn vrouw leefde hier met hun doch tertje. Hoe Och, gewoon als elke huis vrouw, zegt ze. Ze praat niet over het e”eenzijn en de zorgen die er ongetwij feld ook geweest zullen zijn. Op 16 juni 1945 kwam kapitein Lassche terug als passagier op de „Titus”; een van de eersten die terugkeerde, na als laatste vertrokken te zijn. Egoïstisch, zegt ze nu zelf, maar wij her kennen daarin de echte huisvrouw die in tijden van internationale spanning eerst denkt aan de veiligheid van haar eigen gezinsleden. Bezoek H.K.H. Groot-Hertogin Charlotte en Z.K.H. de Prins van Luxemburg. De aankomst op Schiphol, waar ter begroeting aanwe zig waren H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Brabant Jan III R u m m e n Jan v. Wesemael Luxemburg Joost v. Moravie Holland Willem V Albrecht Willem VI Verschijnt MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD 3 2 1 1 12 26 2 1 Na de oorlog maakte mevrouw Lassche kleine reizen mee op de boot van haar man, o.a. naar Londen en Hamburg, maar ze is ook in Amerika geweest. In de toe komst hoopt ze met haar man nog een reis naar Indonesië te maken. Ze zal dan een deskundige reisleider hebben. Hoe veel malen zou haar man deze reis ge maakt hebben in de drie en een half jaar dat hij als commodore vaart op de „Oranje” Tussen elke reis had hij een week verlof te kort, en de buitenstaan der voelt, zelfs al wordt er niet over gesproken, de moeilijke tijd voor beiden. En nu komt daar dan een eind aan. Commodore Lassche vaart het laatste traject van zijn afscheidsreis. En zo zijn we dan een praatje gaan maken met mevrouw Lassche in haar gezellige huis aan de Bloemstraat, waar een typische sfeer hing van blijdschap en zenuwachtige opwinding. De telefoon en de bel stonden niet stil, De dochter des huizes was al naar Engeland afge reisd om van Southampton af dit korte traject van vaders laatste reis mee te va ren en mevrouw Lassche was zo vervuld van het grote gebeuren, dat ze hoofd zakelijk over haar man sprak en niet over zichzelf.... Ze vond dat ze „maar” een gewone huisvrouw is, die zelf lek kernijen bakt, haar kamers gezellig in richt en er „is” als haar man met een Leeuwengroot Groot Leeuw Jan van Beieren Dubbele groot Philips en Jacoba Kromstaart Utrecht Floris van Wevelinkhoven Batenburg Diederik van Bronkhorst Keulen Diederik van Meurs Frederik van de Palts Palts Lodewijk In het geheel derhalve Een vondst, die niet zo zeer van be tekenis is op grond van de afzonderlijke waarde der muntjes, doch wegens het inzicht, dat zij geeft van de muntcircu- latie in onze stad, kort voor Sneek begon zélf een muntmeester in dienst te nemen en eigen geld te slaan. De schat is na melijk, naar het gevoelen van Dr Van Gelder in dit stadium van zijn onder zoek .omstreeks het jaar 1435 in de grond verborgen, terwijl de stedelijke muntjes van Sneek eerst in de zeventiger jaren van de 15de eeuw in omloop werden ge bracht. Welk een bonte verscheidenheid ove rigens moet het geweest zijn in de geld buidels der Sneker burgers van die da gen! Uit alle herenlanden was er blijk baar geld in omloop, en men had maar uit te kijken, geen minderwaardige pen ningen te ontvangen, of bij het ingewik kelde omrekenen bij de neus genomen te worden. Natuurlijk zou het zeer te betreuren zijn, indien de vondst van de Galiga- straat niet in Sneker bezit bleef. Maar De muntjes bleken in lang niet zulk een goede staat te verkeren als die van de Havenstraat. Deels door oxydatie aangetast en uitgeslagen, waren de meeste aan elkaar gekit en niet dan met geweld van elkaar te scheiden. Gelukkig zag de eigenaar van de vondst, de heer Groeneveld, wel in, dat ondeskundige behandeling de meeste muntjes voor al tijd zou bederven en om tevens uitsluit sel te verkrijgen omtrent de herkomst en ouderdom van. de muntjes, stelde hij ons deze ter hand, ter verdere reiniging en determinatie. Deze reiniging is geen sinecure geble ken, en om een hernieuwde aanvang der oxydatie te voorkomen de muntspecie is nogal rijkelijk met koper aangelengd zullen de muntjes nog enige tijd hun genezing brengende baden moeten blij ven volhouden. Intussen heeft de Direc teur van het Koninklijk Kabinet voor Munten, Penningen en Gesneden Stenen en DONDERDAGS Er wordt gezeild in de Schouwen klasse, Jeugdklasse, Pampusklasse, 16 m2 klasse, Valken en Regenboogklasse. Zij die aan deze interessante en altijd boeiende wedstrijden willen deelnemen en hopelijk zullen het velen zijn moeten zich op a.s. zaterdag vóór 12 uur aangèvèn bij de secretaris, Linden laan 17, Sneek, telef. 3108. Toen Ze na onze oorlogsdagen zijn brief kreeg en wist dat hij „ergens” op zee zat, begonnen haar moeilijkste jaren. Een enkele keer kreeg ze een Roode Kruis brief en in de eerste jaren drie maal een pakje gedroogde vruchten uit Portugal. Verder geen groet, geen afzen der, maar toch een welkom levensteken. Maar in de laatste anderhalf jaar van de oorlog bleef ook dat weg en kwamen er geen Roode Kruis berichtjes meer. Angst dus en onzekerheid, maar ze moest een opgewekte moeder zijn voor haar doch tertje en zo, dapper en opgewekt, zal ze haar man ook voor ogen hebben gestaan zodat ook hij haar morele steun voelde bij zijn moeilijkheden en de gevaren. In diplomatieke kringen in Washing ton is verklaard, dat Indonesië een aan wijzing heeft gekregen, dat de toewij zing van gelden voor technische hulp verlening, op grond van het Amerikaan se program voor buitenlandse hulp, in het komende financiële jaar wellicht bij na verdubbeld zal worden. In het financiële jaar, dat het einde van deze maand verstrijkt, beloopt het bedrag voor technische hulp aan Indo nesië 11.100.000 dollar, drie miljoen meer dan voor het jaar daarvoor. Er wordt thans onderhandeld over een ver hoging van deze toewijzing. Voor er sprake zou kunnen zijn van een Balkanfederatie zouden natuurlijk ook de satellietstaten van Rusland hun excuses jegens Tito, die zij zo hebben verguisd, moeten maken, De Zuid Sla vische president heeft dat zelfs geëist voor hij bereid was weer betrekkingen met die landen aan te knopen en mede daarom hebben in al deze Russische sa- tellietlanden de leiders fouten in hun politiek erkend voor Tito naar Moskou Er zullen voor alle klassen nl. twee wedstrijden op één middag worden ge varen, waarbij voor iedere wedstrijd punten worden toegekend. De nieuw in gestelde dagprijs is voor hem (haar) die in beide wedstrijden de meeste punten vergaart. Voor het kampioenschap in iedere klasse geldt het aantal punten over alle zes wedstrijden. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp betreffende de uitverkopen en op ruimingen (uitverkopenwet) zonder hoofdelijke stemming aangenomen. er is alle kans, dat de muntvondst onze stad behouden zal blijven en een veilig plaatsje krijgt naast haar bijna twee eeuwen jongere zuster uit de Ha venstraat. Twee bezienswaardigheden van belang, die de faam van ons Mu seum evenzeer zullen verhogen als de kennis omtrent Sneek’s historie ver meerderen. Of de Sneker bodem nóg meer schat ten verborgen houdt, is de vraag. In het Fries Museum wordt echter de bronzen aquamanile, lang geleden op het Oud Kerkhof gevonden, bewaard, een der grootste kostbaarheden van de middel eeuwse afdeling in het Leeuwarder zus- termuseum. Wie weet, wat er nog meer gevonden zal worden indien het onder zoek met de spade op het plein voor de Grote Kerk kan plaatsvinden ging. Dit wijst er wel op dat de Rus sische leiders een bepaald plan hebben met de ontwikkeling van betere betrek kingen tussen Zuid Slavië en de satel lietstaten. Sommige leiders in deze staten zijn zelfs teruggetreden, maar hebben toch een vinger in de pap behou den en andere zijn gehandhaafd. Dat betekent allicht dat de Russen de satel lietstaten nog geen al te grote vrijheid willen of durven te laten en zeker in die landen nog geen collectief leiderschap, zoals dat thans voor Rusland geldt, wen sen, dat misschien zou leiden tot een al te grote zelfstandigheid. Op de beteke nis van dat collectieve leiderschap heeft Tito in zijn eerste rede te Moskou ook nog eens gewezen; hij zeide dat daardoor nooit meer misverstanden tussen de vol ken van het socialistische kamp zullen rijzen, zoals, bedoelde hij blijkbaar, on der het eenmans-régime, het dictator schap van Stalin het geval was geweest. Dat beginsel van het collectief leider schap schijnt zelfs enige vooraanstaan de Russische geleerden tot het stoute voorstel geleid te hebben een tweede partij, vrij van het strikte toezicht van de communistische organisaties, in Rusland te stichten waardoor een herha ling van een dictatuur als die van Sta lin voor goed onmogelijk zou zijn ge maakt. Maar Chroesjtsjew zou dit plan direkt van de hand hebben gewezen; een tweede partij zou de deur wijd openen voor rechtse afwijkingen en hij achtte de tijd nog niet rijp voor een zodanige ver zwakking van de binnenlandse discipli ne. Dat, wat dit laatste betreft, het Kremlin toch wel wat meer aandurft, blijkt uit het feit dat het Russisch be wind in vrij belangrijke mate gedecen traliseerd wordt. Het bewind van elk der 16 republieken die samen de Sovjetunie vormen heeft meer zelfstandige macht gekregen, o.a. op het gebied der justitie en dat van de industriële ontplooiing. Moge wat deze decentralisatie voor de Sovjetunie zal opleveren nog in het duis ter liggen, deze maatregel bewijst on tegenzeglijk dat Moskou thans geen onmiddellijk militair conflict van grote omvang verwacht, anders had het Krem lin ook wat het binnenland betreft de touwtjes strak in handen gehouden. Trouwens ook de nieuwe minister van buitenlandse zaken Sjepilow heeft on langs, nl. in een rede voor het 20ste partijcongres er nog eens de nadruk op gelegd dat het Rusland voorlopig om een vredelievende wedijver ging. Wij, aldus Sjepilow, bieden de kapitalistische lan den een wedijver aan op het gebied van economische en culturele ontwikkeling en zijn overtuigd van de overwinning van ons nieuwe jonge bloeiende stelsel. In dezelfde vergadering heeft Sjepilow, aan wiens toen gesproken woorden door zijn promotie natuurlijk nu grotere be tekenis wordt toegekend, de Westelijke beschuldiging dat de Oost Europese lan den slechts satellieten van Moskou zou den zijn, gehekeld. Hij beweerde dat het zelfstandige bondgenoten waren en dat de volken daar geen regime zouden dul den, dat zij niet wilden. In het Westen lacht men wat om zo’n uitlating, Mos kou houdt deze landen immers nog zo sterk in z’n greep dat de volkswil er zich niet kan uiten, maar het ontbreekt toch ook niet aan speculaties dat de Russen na de decentralisatie in hun ei gen land, ook bereid zouden zijn de sa tellietstaten iets meer armslag te geven, waarvan het Westen gebruik zou moe ten maken om het contact met deze lan den wat sterker te maken. Deze com mentatoren vinden dat het Westen de Russen met gelijke munt moet betalen en nu deze overal in de Westelijke in vloedsferen trachten contacten te leg gen, het Westen dat in de Russische moet doen. Zo heeft Moskou nog eens herhaald dat het bereid is elk Zuid Amerikaans land met hulp bij te staan, waarover men te Washington allerminst te spreken is. Wat In het algemeen de Het is ruim een jaar geleden, dat de oude binnenstad, betrekkelijk kort na de schatvondst aan de Havenstraat, een tweede muntvondst opleverde. Ditmaal gold het de vondst van een Jacoba- kannetje, gevuld met een groot aantal zilverstukjes en gevonden onder de zij muur van het uitgebrande doch inmid dels al weer opgebouwde perceel Galiga- straat no. 4. Van het verdere nieuws is zeer be langrijk het bericht dat Mollet en Adenauer het eens geworden zijn over het Saarland; 1 januari 1957 wordt dit gebied weer politiek bij Duitsland ge voegd, 1 januari 1960 zal het ook in de Duitse economie worden opgenomen. Maar de Fransen behouden tot 1980 het recht op grote kolenleveringen en krij gen ook hun zin wat de Moezelkanali- satie betreft. De overeenkomst moet nog door de parlementen worden goedge keurd, en in het Franse kan er nog wel wat verzet komen. De kolenleveringen zijn echter bijzonder belangrijk voor de Franse economie, vooral nu uit een rap port van de organisatie voor Europese samenwerking is gebleken dat in de eerstvolgende 20 jaren in ons werelddeel alle zeilen zullen moeten worden bijge zet om de steenkoolproduktie op te voe ren, daar in die tijd nog niet zo heel veel van atomische brandstof kan worden verwacht en de olie uit het Midden Oosten als de aanvoer daarvan om politieke redenen niet gestagneerd wordt toch zeer duur zal worden. Overigens demonstreert de Saar-overeenkomst wel zeer duidelijk de verminderde betekenis van Frankrijk in de wereldpolitiek en de groeiende van W. Duitsland; ook dit maakt deze pil moeilijk te slikken voor het Franse parlement, ze is-ook bitter voor de Europese federalisten, die een maal hebben gehoopt dat een geëuropeï- seerd Saarland de kern der integratie zou worden. Maar premier Mollet heeft getoond een realistische kijk op de zaken te hebben. Bij het debat over de Alge rijnse kwestie kreeg hij het vertrouwen van de nationale vergadering, xnaar slechts van de grootste helft der leden, een zeer aanzienlijk deel onthield zich van stemmen. Aan de vooravond van Tito’s bezoek aan Moskou is Molotow, de Russische minister van buitenlandse zaken, afge treden. Zijn heengaan was geen verras sing; deze volgeling misschien beter gezegd handlanger van Stalin was aan buitenlandse zaken niet meer op zijn plaats, sedert de nieuwe Russische lei ding streeft naar een politiek van vreed zaam naast elkaar leven van het Wes ten en Oosten; hij was een symbool van de koude oorlog, de methode welke wat Europa betreft geleidelijk op de achter grond is gedrongen en vervangen door gemoedelijker methoden, zonder dat men met stelligheid kan zeggen dat daar mee ook het doel van de Russische poli tiek is veranderd, dat steeds gericht blijft op de verovering van de wereld heerschappij. Was het aftreden van Mo lotow verwacht, het moment was goed gekozen, want Molotow was de uitvoer der van Stalins besluit Zuid Slavië uit de Kominform te stoten toen Tito re belleerde tegen Moskou’s politiek om de satellietstaten steeds meer uit te buiten ten bate van Ruslands eigen opbouw. Een besluit dat onaangename gevolgen voor Moskou had, want Tito neigde nu naar het Westen, nam hulp van de grote Westelijke landen aan, ook voor de mili taire uitrusting, en werd door dat het de Balkanbond met Turkije en Griekenland sloot bijna een pijler in de Westelijke verdediging, waarvan het in het noorde lijke Middellandse zeefront de laatste, schakel scheen te zullen vormen. Deze opzet is echter geen sukses geworden, want geleidelijk bleek dat terwijl de Navoleden Griekenland en Turkije het accent van de Balkanbond op de militai re samenwerking wilden leggen, Tito meer hechtte aan de economische en culturele. In de latere fazen van de ont wikkeling van de verhouding tussen Oost en West kwam de Zuid Slavische dictator vooral onder invloed van Neh- roe’s denkbeelden, die zoals bekend het neutralisme voorstaat. Die neiging moet bij Tito natuurlijk versterkt zijn toen de nieuwe Russische leiders naar Belgrado trokken om de vriendschap met Zuid Slavië te herstellen en Tito excuses aan te bieden voor de vroeger door het Kremlin jegens zijn land en hem begane fouten. Ingepalmd heeft de Sovjetunie toen Zuid Slavië niet, ook nadien en zelfs direct voor zijn tegenbezoek aan Moskou heeft Tito verzekerd dat hij een neutralistische politiek wil blijven voe ren en van geen der blokken afhanke lijk wil zijn. Vermoedelijk zal Sjepilow, de nieuwe Russische minister van bui tenlandse zaken, thans niet trachten Tito te bewegen weer tot het Oostelijk blok toe te treden. De Sovjetunie zal zich voorlopig wel tevreden stellen met de garantie dat Tito zijn land niet in het Westelijk blok zal laten opnemèn. Op de achtergrond van de Russische po litiek ten opzichte van Zuid Slavië staat echter nog altijd de gedachte van de Balkanfederatie, een samenwerking van Balkanlanden, waarin Zuid Slavië een leidende rol zou spelen en welke als ze geen direkte steun aan de Russische poli tiek zou verlenen, dat toch wel indirekt zou doen, omdat ze de Russische flank met een neutraal blok zou dekken, een flank welke door het Westen nogal kwetsbaar werd geacht. De Russen zien hier misschien des te meer kansen nu Griekenland wegens de Cyprus-kwestie een wel zeer onzekere bondgenoot in het Navo-verband is geworden premier Eden van Engeland heeft zich dezer da gen zeer ernstig beklaagd over het op treden van deze zg. Navo-bondgenoot en Moskou misschien een mogelijkheid ziet dat ook Athene voor het neutralis me zal kiezen. Naar verluidt overweegt men echter te Londen nog eens een ernstige poging te doen om het Cyprus- conflikt tot oplossing te brengen, waar voor gouverneur Harding van Cyprus naar Londen ontboden is. Vooral nu in Griekenland de gematigde minister van buitenlandse zaken Theotokis door een meer extremistische figuur is vervangen zou Londen, ook op aandrang van haar bondgenoten, toch nog eens willen pro beren om het geschil met de Griekse Cyprioten, dat de atmosfeer in het ooste lijk deel van de Middellandse zee voor het Westen zeer onbehaaglijk maakt, bi te leggen. Het eventueel ontstaan van een neutrale Balkanfederatie zou het behoud van Cyprus als militaire basis voor het Westen waartegen de Griek se Cyprioten eventueel geen bezwaar hebben nog van groter belang maken, omdat een direkte schakel in de defensie van West en Zuid Europa door een vol komen neutraal Zuid Slavië weer zou uitvallen. Daardoor zouden Griekenland en Turkjje als Navo-bondgenoten wat los komen te staan, zodat een rug gesteun van Cyprus uit dus wel gewenst zou zijn. Maar voor een oplossing die de Griekse Cyprioten zou bevredigen aansluiting bij Griekenland moeten ook de Turken hun toestemming geven en vooralsnog lijkt het onwaarschijnlijk dat die verkregen zou kunnen worden, tenzij men te Ankara van het bezoek van Tito aan Moskou wat geschrokken is. en bekend man in de wereld en de duizenden passagiers in wiens leven vele hoogtepunten zijn geweest weer in de pers gereleveerd zullen wor- een zeeman kan bereiken. Vele faktoren hebben hem daarbij geholpen in de eerst plaats zijn grote kennis van het „vak”, maar daarnaast ook datgene wat wij de achter grond van elk leven zouden kunnen noemen. Ik denk hierbij aan de woor den van ook een zeeman, die eens gezegd heeft„Men zegt wel eens dat een zeeman niet moet trouwen. Maar ik zeg, dat wij ons werk nooit zouden kunnen doen als we het rustpunt van ons eigen huis niet hadden”. Met andere woorden de echtgenote van een zeeman is zijn grote stimu lans 1 Zij is de kracht op de achtergrond, die hem steunt en maar doordat ze er is, zijn kinderen verzorgt en zijn huis in stand houdt. Daarom is een zeemansvrouw zó belangrijk, dat ook zij waard is even in het zoeklicht te worden geplaatst naast haar man die nu eenmaal door zijn werk meer op de voorgrond treedt. In zijn huis staan de telefoon en de bel niet stil. Telegrammen komen binnen, een aangetekend pakket van de radio surprise dienst wordt afgegeven. Het be vat een attentie van alle passagiers van de „Oranje”, gezonden mede namens „duizenden voorgangers”. Even later wordt door dezelfde dienst een grote doos gebracht met een tuil anjers van de bemanning van de „Oranje”. Mevrouw Lassche is ontroerd als ze deze huldeblij ken in ontvangst neemt en kan zich nauwelijks realiseren dat ze voor haar zijn en niet voor de man om wie het toch allemaal draait.... Maar nee, dit is toch heus voor haar, de vrouw die altijd op de achtergrond is gebleven, en daar ook wil blijven. We zullen haar op haar wens ook niet te veel naar voren halen. Laten we daarom in haar de ver tegenwoordigster zien van alle zeemans vrouwen die van haar huis een rustpunt maken, opdat de mannen hun werk kun nen verrichten in dienst van de gemeen schap. Wij kunnen ze niet missen, deze vrouwen, die onder alle omstandigheden trouw op haar post blijven. Natuurlijk waren er tijden waarin de afwezigheid van de man dubbel zwaar viel. Bij het opgroeien van de baby b.v. en tijdens de oorlog. Een paar dagen voor dat die uitbrak, was kapitein Las sche naar Amsterdam vertrokken, waar hij vernam, dat hij eind mei weer moest varen. Maar de tiende mei brak de oorlog uit en in allerijl moesten de Hollandse schepen de havens uit. Kapitein Lassche werd als gezagvoerder geplaatst op de „Johan de Wit”. Toen zijn schip als laat ste de haven uit voer, liep zijn voorligger op een mijnde „Johan de Wit” nam de drenkelingen aan boord, en voer ver der het grote onbekende gevaar tege moet. Ondertussen zat mevrouw Lasschê in Sneek, waar het bericht van haar maft haar niet meer bereikt had. Zo kon zij met een gerust hart denken„mijn man is binnen, mijn man is gelukkig binnen’*. hulp van Amerika aan andere landen be treft moet nog even op de toenemende neiging in het Am. Congres gewezen wor den om deze hulp te beperken tot de landen, die volstrekt de zijde van de Ver. Staten houden. President Eisenhower keert zich echter heftig tegen deze ten- denz, waarvan ook de leidende demo craten niets móeten hebben. Een hunner, Kennan, adviseur voor buitenlandse za ken van de democratische kandidaat voor het presidentschap Stevenson meent ook dat de hulp aan de onderont wikkelde gebieden onbaatzuchtig moet worden verleend. Hij heeft ook overigens vooruitstrevende ideeën want hij meent bijv, dat de V. S. zich niet moeten ver zetten tegen de toelating van commu nistisch China tot de V.N. en dat zij een neutraal Duitsland zullen moeten aanvaarden. De mening van Kennan zou van betekenis kunnen worden als Ste venson inplaats van Eisenhower in no vember werd gekozen. Maar zover is het nog niet. Leeuwengroot 69 st. Botdrager 2 Dubbele groot (adelaar) 1 Dubbele groot (mantelet) 27 Groot (mantelet) 21 Philips de Goede Braspenning Kromstaart Vierlander te ’s-Gravenhage, Dr. H. Enno van Gel der, die ook reeds de vondst van de Ha venstraat op zulk een uitnemende wijze beschreef, de muntjes bestudeerd en daarvan een voorlopige beschrijving op gesteld. In het Jaarverslag 1956 van ons Museum hopen wjj het definitieve rap port van Dr Van Gelder te kunnen af drukken. De voorlopige determinatie luidt als volgt: Vlaanderen Lodewijk v. Male ALS MORGEN DE TROTSE „ORANJE”, het vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, van Indonesië op thuisreis naar het vaderland, gemeerd ligt tegen de kade in Amsterdam, zal commodore J. Lassche de brug verlaten en deze niet weer als gezagvoerder betreden. Hij heeft dan zijn laatste reis gemaakt en zal zijn verdere leven aan de wal doorbrengen. Commodore Lassche was een belangrijk van de zeevaart. Bemind bij zijn bemanning die hij vervoerd heeft en die in deze dagen ongetwijfeld den. Hij heeft de hoogste positie bereikt die

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1