Gemeentebegroting voor 1956 gewijzigd Sneker Politiemannen vierden feest De officiële uitslag der verkiezingen I tllB Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ||l O r ■A MB Donderdag 21 juni 1956 111e jaargang no. 50 Mr A. W. Haan Kautonrech* ter te Amsterdam vX, Prinses Beatrix naar Amsterdam Benoemd -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - i KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Oud-Sneker 40 jaar bij het gevangeniswezen Ct Uitbreiding Rehobothschool gegund Ned. Onderwijzers Veren. 29 juni Anjerdag Afscheid Ds. Bongaards Finale verkopingen b s/ Jan bouwde z’n eigen boot Naar eigen inzicht sluitend gemaakt Verhoging reinigingsrechten en hondenbelasting SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK i» jïf Geen nieuwe investeringen. de Loterij. .9. Attentie voor de eerste voorzitter. maar Alle uitgaven die betrekking hadden op investeringen, waartoe uw raad nog niet was besloten en in de dekking waar van op de gemeentebegroting voor 1955 nog niet was voorzien, met Uitzondering van die van enkele objecten, zoals ver dere sanering Steenklipstraten, inves teringen bij gas- en waterleidingbedrijf en verstrekking van gelden ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan schoolbesturen, werden uit de be groting voor 1956 geschrapt. Dit herziene ontwerp der begroting Tot .onderwijzer aan de Chr. Nat. gr’-"-l te Koudum is benoemd de heer H. Kuel- stra alhier. Bij K.B. van 12 juni j.I. is onze oud- stadgenoot Mr A. W. Haan, sedert 15 nov. 1949 kantonrechter te Leeuwarden, in gelijke funktie benoemd te Amster dam. Mr Haan ,die 59 jaar oud is, was voor zijn benoeming in de Friese hoofd stad advocaat en procureur en plaats vervangend kantonrechter alhier. In het politieke leven is hij ook een bekende figuur. Hij is lid van de Prov. Staten en was van 19361950 Gedepu teerde. Van aprildecember vervulde hij de taak van waarnemend Commissaris der Koningin in onze provincie. Ook op het maatschappelijke en ker kelijk sociale terrein neemt Mr Haan een vooraanstaande plaats in. Advertentieprijs 15 ct. per m-m- Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat onze vroegere stadgenoot de heer J. Lan- geraap, direkteur van het huis van be waring II in de Havenstraat te Amster dam, zijn loopbaan bij het Nederlandse gevangeniswezen begon. De heer Langeraap, die thans 61 j aar oud is, is de enige gestichtsdirekteur in ons land, die zelf, samen met de gede tineerden in het huis van bewaring een geluidsinstallatie in de inrichting heeft gebouwd. Het benodigde geld daarvoor werd door een voor hem op touw ge zette inzamelingsaktie bijeengebracht. plaus. Het was, zoals ook de heer Brou wer aan het slot constateerde, een prachtavond, waarop van het gebodene i Architect Leeman alhier heeft na mens het bestuur van de vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs, het uit breiden van de chr. ulo-school Reho- bóth aan de Lindelaan met 1 leslokaal, terreinophoging en afscheidingen met rijwielstalling te Sneek gegund aan de laagste inschrijvers. Timmerwerk aan de Gebr. Andringa te Sneek voor f 47.200; schilderwerk aan P. Lusthoff te Sneek voor 1704. eiectr. installatie aan P. v. d. Hoop te Makkum voor f1688.centrale ver warming aan C. L. Koster te Deventer voor f 2635. In de ledenvergadering van de afd. Sneek der Ned. Onderwijzers Vereniging, die maandagavond bij Leeuwen werd ge houden is in de plaats van de heer J. v. d. Kamp, die wegens z’n vertrek naar Hilversum moest bedanken, tot bestuurs lid gekozen de heer H. Boomsma, hoofd van de Openbare B.L.O. school. Naar de voorzitter de heer F. J. Ja- pinga mededeelde, wordt morgen de laatste bijeenkomst van de vernieuwings- kursus gehouden. Aafje Top zal hierbij declameren. De vergadering werd besloten met een vertoning van filmstrips door Filmbeeld- onderwijs Fibo te Zeist, onder leiding van de heer D. Moed. Evenals vorig jaar zal ook nu weer het plaatselijk Anjercomité op vrijdag 29 juni een inzameling houden ten bate van het Prins Bernhardfonds voor cul turele doeleinden. Weer zullen door een aantal dames levende anjers ten verkoop worden aangeboden, alsmede het kleine anjerspeldje en zal de schooljeugd weer worden ingeschakeld voor de verkoop van fraaie kaarten van het Koninklijk gezin. De medewerking van de plaatselijke muziek- en tamboerkorpsen is gevraagd om aan deze dag meerdere luister bij' te zetten. Daar van de opbrengst van de kollekte in 1955 ook verschillende Sneker verenigingen een bijdrage hebben ont vangen, vertrouwt het Comité dat ook dit jaar de Sneker burgerij weer royaal voor dit sympathieke doel, waaraan door alle gezindten wordt meegewerkt, zal offeren. Van verschillende zijden gaven zich reeds kollektanten op. Dames die nog bereid zijn ook mede te werken wordt verzocht zich hiervoor op te geven bij het secretariaat van het Comité, Markt straat 21 (Bureau voor Sociale Zaken), uiterlijk op 25 dezer. Tijdens het bezoek van Prinses Beatrix aan Ro me poseerde de Prinses op haar hotelkamer voor een groot aantal fotogra fen. Tevens verzocht de Prinses de persmensen haar nu voor de rest van haar bezoek aan Rome met rust te laten. V.V.D. 502.530 C.P.N. 272.054 S.G.P. 129.517; G.P.V. 37.206; N.U. 28.960 N.O.U. 19.503 stemmen. De kiesdeler bedroeg 5.727.742, dus het aantal geldige stemmen gedeeld door de honderd zetels van de kamer. De drie splinterpartijen, het Gereformeerd Poli tiek Verbond, de Nationale Unie en de Nederlandse Oppositie Unie konden geen van alle aan stemmenaantal driekwart van de kiesdeler halen, zodat hun waar borgsommen aan de staat toevallen. Deze bedraagt vijfhonderd gulden per kies kring en aangezien zij in alle kringen een lijst indienden, kost dit aan ieder negenduizend gulden. en DONDERDAGS In de dienst van de Ver. van Vrijz. Hervormden a.s, zondagmorgen in „Amicitia” zal de voorganger Ds. J. A. P. Bongaards, die het beroep naar Grost- huizen, Scharwoude, Avenhorn en Ur- sem heeft aangenomen, afscheid nemen. Herziening reinigingsrechten en verhoging hondenbelasting. Voorgesteld zal o.a. worden over te gaan tot verhoging van de bestaande rechten en de invoering van een afzon derlijke belasting voor de verwisseling van privaattonnen, waarvan een bate wordt verwacht van f 15.594. Verder bestaat het voornemen de hon denbelasting te verhogen. De meerdere Bloemen en sprekers. Dat de S.P.S.V. bij velen in een goed blaadje staat, bewezen wel de vele bloemstukken en geschenken welke bij dit jubileum werden aangeboden en de sympathieke toespraken op deze avond. Namens de afd. Noord van de Nederl. Politie Sportbond sprak de adjudant van de Rijkspolitie, de heer Procee van Leeu warden; de heer K. Doevendans deed dit namens de Voetbalver. Sneek; de heer D. Hoitsma voor de Kaatsver. Sneek en de heer J. Meijer namens de reserve Gemeentepolitie en de Scheidsrechters- vereniging. De heer J. Spoelstra, de eerste leider van de vereniging, sloot de rij met een zangnummer, waarvan het refrein door allen werd meegezongen, zo dat de zaal er van daverde. is genoten. The Maunalea-Hawaiians, The Giiiano's twee dwazen met een gitaar Appo de sneltekenaar, de twee zingende zusjes, en niet te vergeten de accordeon-virtuoos John Bok, die enige imitaties van verschillende draaiorgels ten gehore bracht, hebben allen hun beste beentje voorgezet. Het was een avond waarop onze politiemannen met grote voldoening kunnen terug zien en na afloop waarvan men nog een poosje gezellig bleef dansen. De minster gaat, zoals uit het voren staande blijkt van de veronderstelling uit, dat de gemeenten, die geen sluiten de begroting hebben, deze alsnog reëel sluitend kunnen maken door af te zien van nieuwe investeringen, zodat daaruit voortvloeiende lasten niet behoeven te worden geraamd en verder door nieuwe uitgaven te schrappen en verhoging van bestaande posten ongedaan te maken. Voor de geschrapte uitgaven, welke zul len moeten voorzien in „een zeer bijzon dere en tegelijkertijd urgente behoefte” kan dan verhoging van de algemene uit kering worden aangevraagd. In afwachting van de aanpassing van de begroting aan de nieuwe richtlijnen is de beslissing op het door u in sep tember van het vorig jaar ingediende verzoek om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering aangehou den. Bij de herziening van het ontwerp der gemeentebegroting, welke derhalve in verband met de inhoud van de reeds eerder genoemde circulaire van de mi nister van binnenlandse zaken moest plaats vinden, hebben wij de ramingen in het algemeen beperkt tot de onvermij delijke uitgaven. Ter gelegenheid van de inzamelaktie van het ..Prins Bernhard Fonds” wordt bovenstaande fotomontage van het Koninklijk gezin uitgegeven waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het fonds. (Foto’s M. C. Meyboom) Ten overstaan van notaris J. Zijlstra werden te Scharnegoutum finaal ge veild: 1. Woning met erf op de Folie, aan de weg naar Scharnégoutum, groot 1 are 59 ca. Vrij te aanvaarden. Toegewezen aan mej. B. Bokkinga te Sneek voor f 1576.—. 2. De twee woningen met hok en erf in de buren no’s 32 en 33, groot 2 are 14 ca. Vrij te aanvaarden. Koper werd de heer S. de Vries te Scharnegoutum voor f 1290.—. Notaris G. H. Galema verkocht fi naal huizinge bevattende twee wonin gen bij de buren eveneens te Scharne goutum no’s 79 en 80, met recht van opstal op de grond, groot 6.67 are. No. 80 vrij te aanvaarden. Na 41 verhogin gen werd koper de heer L. Boomsma te Scharnegoutum voor f 6375. In hun nota betreffende de gemeente begroting en de begrotingen van de tak ken van dienst voor 1956 schrijven B. en W. het volgende aan de Raad Hoewel de ontwerpen van de gemeen tebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1956 u reeds op 26 september van het vorig jaar werden aangeboden, is het tot nu toe nog niet tot een behan deling van deze stukken kunnen komen. De oorzaak van deze vertraging is ge legen in de omstandigheid, dat kort na de aanbieding van de begrotingen een circulaire van de minister van binnen landse zaken werd ontvangen, waarin deze, mede namens zijn ambtgenoot van financiën, als zijn oordeel uitsprak dat in het vervolg wederom bewust de regel dient te worden gevolgd, dat de gemeen telijke begrotingen sluitend worden ge houden met de werkelijk beschikbare middelen. Wat de algemene uitkering uit het gemeentefonds betreft, betekent dit, dat niet meer wordt geraamd, dan op grond van de bekende of toegezegde basisbedragen ter beschikking zal komen. Tot nieuwe kapitaalsuitgaven of an dere uitgaven -behoort, zo schreef de minister, niet te worden besloten, in dien en voor zolang voor de daaruit voortvloeiende lasten geen reële dekking aanwezig is. In de gemeentebegroting mag niet meer worden geraamd een aangevraagde verhoging van de alge mene uitkering, doch met de, uit een eventuele verhoging van het basisbedrag voor de berekening van de algemene uit kering voortvloeiende hogere inkomst, zal eerst rekening mogen worden ge houden, nadat op een daartoe strekkend verzoek is beschikt. Vorr 1956 is slechts een gering bedrag voor subjectieve verhoging van de al gemene uitkering aan gemeenten be schikbaar. Herziening van het basisbe drag zal volgens de minister dan ook alleen plaats kunnen hebben in die ge vallen, waarin daartoe in vergelijking met andere gemeenten een zeer bijzon dere en tegelijkertijd urgente behoefte bestaat. opbrengst over een vol jaar wordt ge raamd op f 3500. Het tekort op de aanvankelijke begro ting werd geraamd op f 307.823.63. Ten einde dit tekort weg te werken zijn de bestaande inkomstposten f 61.370 hoger geraamd. De rente van in het leningfonds beleg de reserves welke tot nu bij de fondsen werden gevoegd, zullen in de gewone dienst worden opgenomen. Opbrengst f 33.480.73. Het voordelig verschil als gevolg van de invoering van de Kleuter- onderwijswet bedraagt f 11.157. Door te beschikken over de saldireserve ter dek king van uitgaven betrekking hebbende op vorige dienstjaren komt f 7.563 aan de dienst ten goede. Voorlopig kan door beschikking over een gedeelte van de saldireserve van het gasbedrijf in het geraamde tekort over 1956 worden voorzien. Hierdoor wordt de begroting ontlast met een bedrag van f24.176.96. Opheffing van het nadelig saldo van het waterleidingbedrijf door verhoging van de tarieven brengt f 15.402.95 op. Her ziening van de reinigingsrechten f 15.594. De lasten op de begroting van het reinigingsbedrijf worden f 8.378 la ger geraamd, waardoor de totale verla ging van het nadelig saldo van dit be drijf f23.972 bedraagt. Verlaging c.q. bezuiniging op diverse uitgaafposten geeft een bate van f 55.784, vermindering door de over brenging van uitgaafposten naar de ka- pitaaldienst f 5.000, afvoering van las ten voortvloeiende uit nieuwe kapitaals uitgaven f 46.884.60. Verhoging van de hondenbelasting zal naar raming f 3.500 meer opleveren. Aangezien deze belasting tot dusver niet op kohier wordt gebracht, levert het be zwaren op de verhoging nog dit jaar te doen ingaan. Het bedrag van f 3.500 zal daarom voor 1956 worden gevonden uit de saldireserve. Na verwerking van het vorenstaande is er op de gem. begroting dan nog een tekort van f 19.532.39, welk bedrag eveneens uit de saldireserve zal worden gedekt. Op deze wijze wordt de begro ting sluitend gemaakt, waarbij voor on voorziene uitgaven f 30.000 is uitgetrok ken. In totaal zal naar raming rond f 154.000 over de gereserveerde batige saldi van vorige dienstjaren worden be schikt. Nadat de heer Brouwer allen dank had gebracht voor deze hulde en de verzeke ring had gegeven dat men wederkerig steeds op de steun van de politie kan rekenen, verscheen de oud-adjudant en eerste voorzitter van S.P.S.V., de heer A. yviersma, op ’t toneel aan wie de heer Brouwer een fraai uitgevoerd di ploma uitreikte voor het ere-lidmaat- schap dat hem bij het verlaten van de dienst werd aangeboden. De heer Wiersma, die de functie van voorzitter vele jaren vervulde, dankte voor deze attentie en sprak er zijn vreugde over uit dat de S.P.S.V. nog in leven is. Na dit meer officiële gedeelte werd een aanvang gemaakt met het feeste lijke vervolg, dat verzorgd werd door het Sneker Amateurgezelschap „Show- Parade” met als conferencier de heer J. Doevendans, dat in bonte afwisseling een goed verzorgd programma bracht Men is met tal van sportmensen in aanraking gekomen en van velerlei zij den is hulp ontvangen bij het organi seren van wedstrijden en anderzins. Onder luid applaus constateerde spre ker, dat de verstandhouding tussen de politie en de burgerij in onze sta 1 goed is. Wat de toekomst zal brengen weten we niet, aldus de heer Brouwer, maar ik hoop dat dit zo zal blijven en als de leden van de S.P.S.V. daartoe blijven medewerken dan zal het „waarachtig wel gaan”. In haar radio-rede van 1 februari heeft prinses Beatrix de wens geuit na het af leggen van haar eindexamen in persoon lijk kontakt te komen met het Neder landse volk. Dit eerste kontakt zal ge legd worden door een bezoek aan de hoofdstad op 30 juni a.s. De Koningin en de Prins hebben destijds reeds het voornemen geuit hun dochter daarbij te vergezellen. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal de Prinses en haar ouders in het Stedelijk Museum ontvangen. Daarna zullen de leerlingen van de Samenwer kende Instituten voor Kunstonderwijs te Amsterdam (S.I.K.A.) prinses Beatrix het beschermvrouwschap aanbieden. In de ambtswoning van de burgemeester zal p.inses Beatrix de lunch gebruiken. Vertegenwoordigers van studenten-, kunst-, jeugd- en sportorganisaties zul len daarbij aanzitten. Des middags zal de prinses een jeugd feest bijwonen, dat onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en het Nederlands Olympisch Comité op de Sintelbaan op het Olympiaplein wordt gehouden. Vervolgens zal de Prinses op de Dam het jaarlijkse sportweekdefilé gadeslaan. Des avonds woont zij met haar ouders in de Stadsschouwburg een voorstelling bij van het Londen Festival Ballet. Verdeling van het aantal zetels over de partijen gaf geen moeilijkheden, maar bij het officieel vaststellen der gekozen kandidaten merkte de voorzitter van het centraal stembureau, prof. G. van den Bergh op, dat men het dit jaar niet ge makkelijk had gemaakt. Dr Drees was twaalf maal gekozen, prof. Zijlstra tien maal en prof. Oud negen maal. De bus met loten moest er aan te pas komen om uit te maken, welke kieskring of welke lijst deze leden had aangewezen. Slechts voor de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid hadden deze lotingen betekenis, want voor hen moes ten nog een aantal kandidaten definitief bepaald worden, drie bij de katholieken en negen bij de socialisten. Toevallig lootten zowel dr Drees als de twee maal gekozen minister Suurhoff de kieskring 13 (Utrecht) als land van herkomst, zo dat uit deze lijst twee kandidaten naar voren konden komen. De loting kan dus wel degelijk van invloed zijn op de sa menstelling van de fracties in de kamer. Voor de K.V.P. werden alsnog na lo ting gekozen verklaard de heren A. A. J. de Wolf uit Breda, J. H. W. van Koe- vorden uit Buren en W. J. A. Mulders uit Heerlen. Voor de P.v.d.A. kwamen uit de bus de heren J. G. H. Tans uit Maastricht, S. A. Posthumus uit Rotterdam, A. A. van Rhijn uit Den Haag, J. Blom uit Den Haag, C. Kleywegt uit Nijmegen, A, R. Vermeer uit Arnhem, mevrouw A. C. PloegPloeg uit Utrecht, de heer W. H. Vermoten uit Amsterdam en me vrouw D. Heroma-—Meilink uit Amster dam. Op het oude stadhuis in Den Haag, zo meldt het A. D., heeft dinsdag het cen traal stembureau het proces verbaal op gemaakt van de verkiezingsuitslag van 13 juni. Gebleken is dat er 5.727.742 geldige stemmen zijn uitgebracht, slechts 55 stemmen verschil met de voorlopige tel lingen de stembureaus. Waarmee be wezen is dat er iri ons land toch maar snel en accuraat geteld kan worden. Officieel is de uitslag nu vastgesteld opK.V.P. 1.815.310 stemmenP.v.d.A. 1.872.209 A R. P. 576.535 C.H.U. 482.918 Ergens op het erf van vader werkte Jan aan z’n eerste schip. Niemand wist ervan de kiel was een gewoon stuk lat en de bodem een ouwe deur. Dagen en dagen was ie er mee bezig, spijkeren, timmeren, schilderen, breeuwen en nie mand mocht zich er mee bemoeien tot dat grote mensen het zagen en zeiden, Jan, dat wordt niks jonge, je moet zus en je moet zo.Maar Jan zei niet veel terug. Hij werkte aan zijn boot, z’n eerste boot. Hij lachte beleefd als de grote men sen goede raad gaven, maar ging z’n eigen gapg Hij werkte, verbeterde, bedacht weer iets anders totdat eindelijk het schip klaar was. Met z’n vriendje sjorde hij de boot op een oude kinderwagen, reden haar naar de gracht en daar ging de Heja te water. Er werden geen toespra ken gehouden en evenmin werd er een fles sjampanje stukgeslagen, maar de boot zeilt in onze grachten en aan het roer zit trots en gelukkig Jan de kleine botenbouwer. Het is zijn eerste boot maar het zal zijn laatste wel niet zijn, want is hij niet één van de zonen van Sneek, stad van de watersport? En heeft hij niet een vader die de eerste lark maakte die op de Friese wateren voer Zeil maar Jan, zeil in je boot, in je waarbij de aanwezigen gul waren met ap- „Heja”. Sneek is trots op jou en op al die anderen die onze schoonste tradities in ere houden. "l r - ■L werd u enige maanden geleden voor het afdelingsonderzoek toegezonden. Met gedeputeerde staten die bij het onderzoek van aanvragen om een sub jectieve verhoging van de algemene uit kering zijn ingeschakeld, hebben wij op hun verzoek een informele bespreking gehad over de bij u ingediende begroting en daarnaast over de algemene financiële positie der gemeente en de in verband met de ingediende aanvraag daaruit voortvloeiende vraagstukken. Daarbij kwam naar voren, dat hoewel gedeputeerde staten in het algemeen waardering konden hebben voor de be- grotingsopzet en de financiële politiek der gemeente, de minister van binnen landse zaken voor een beoordeling van de vraag of de gemeente voor een ho gere uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking zou komen, de begroting ontdaan zou willen zien van alle ge raamde uitgaven, welke naar haar aard op de kapitaaldienst thuis behoren of in ieder geval over meer jaren zouden kunnen worden verdeeld. Uitgaven, welke tot een vroegere dienst moeten worden gerekend, waren te dekken uit de saldireserve welke is gekweekt uit overschotten van vorige dienstjaren. Voor de beoordeling van de gewone dienst der gemeentebegroting worden buiten beschouwing gelaten de rente en afschrijving, voortvloeiende uit de nieuw geraamde geldelijk improductie ve kapitaalsuitgaven. Gedeputeerde Sta ten waren voorts van mening, dat de aanvraag om een verhoging der alge mene uitkering uit het gemeentefonds geen kans van slagen zou hebben, zo lang verschillende heffingen en tarieven, welke bij de stijging van het algemene prijs- en kostenniveau zijn achtergeble ven niet tot meer redelijke bedragen zijn verhoogd. Uit een gemaakte becijfering bleek, dat indien de begroting bij het voren staande zou worden aangepast het te kort weliswaar niet geheel zou zijn weg gewerkt, doch wel dermate zou zijn ge slonken, dat de vraag kon worden ge steld of het nog wel zin had de aanvraag te handhaven, daar bovendien niet vast stond op welke punten de begroting overigens nog zou moeten worden be snoeid of aangepast. Wij zijn na nauw gezette overweging tot de overtuiging gekomen, dat het voor het behoud van het huidige beleid bij de financiële poli tiek der gemeente, de voorkeur verdient te trachten met inachtneming voor zover mogelijk en wenselijk van de met gedeputeerde staten besproken richtlijnen, de begroting naar eigen in zicht sluitend te maken. Ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan van hun Sportvereniging vierden Sneker politiemannen met hun vrouwen en genodigden woensdagavond feest in de grote zaal van Hanenburg, waar de heer D. Brouwer, voorzitter van de jubilerende vereniging hen verwelkomde. Deze wilde geen terugblik werpen op alles wat in het afgelopen tijdperk gebeurd is. Dat zou hem te ver voeren. Er werden grote en minder grote pres taties op sportgebied geleverd, maar daarvoor alleen is de S.P.S.V. niet opge richt. Het doel was nl. ook het contact tussen de politie en de burgerij te be vorderen en te verstevigen en dat doel is naar de heer Brouwer meent volkomen bereikt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1