De Onderwijsvernieuwing zal doorzetten r Eindexamen-candidaten Gem. Handels- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ver. voor Ziekenhuisverpleging verhoogde de uitkeringen avondschool allen geslaagd Beatrixoord voor Belangstelling niet verflauwen Elfstedentocht originele «a mag 11 le jaargang no. 51 Maandag 25 juni 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK Aid. Sneek was weer zeer actief In een veranderde maatschappij moet ook de school veranderen. Moeder redde haar pasgeboren baby Leerlingenavond Sted. Muziekschool Red actie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Boerderij in Spannenburg af gebrand Direkteur Erven Koumans Smeding overleden Tewaterlating Mijnenveger „Sneek” Postduivenver. i’Estafette 'n dit „Goodwill ouden van Sneker kaatsers klopten lijst met 14-8 Bioscoopnieuws Wurk fan Fryske skilders yn nije skoallen Nieuwe burgemeester van Smallingerland tocht van de Harlinger dagen Geslaagd Zeepost t; deze voelen zich daar niet thuis, zijn niet gelukkig, en dat belemmert de genezing. gra de w zijn heger en middelbier ünderwiis. In het woonwagenkamp te Hilversum zeer dankte hem vereniging Het Verschijnt i MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Statieportret van H.M. de Koningin, geschilderd door de kunst schilder J. C. A. Goedhart te Rijswijk Z.H., bestemd voor de ambtswoning van de Gouverneur van Nederlandsch Nieuw- Guinea, Dr J. van Daal. H.M. draagt de koningsmantel en is getooid met het Ordelint van Groot-Meesteres van de Militaire Willemsorde. Afmetingen van het schilderij 2.10 x 1.35 m., met lijst 2.50 x 1.55 m. Vrijdagmorgen is de kapitale boerderij bewoond door de familie P. Postma te Spannenburg tot de grond toe afgebrand. Tegen half elf werd achter in de boer derij vuur ontdekt. In allerijl werd de brandweer uit St. Nicolaasga gealar meerd, doch deze was bij de blussings- werkzaamheden zwaar gehandicapt, door dat er geen water in de sloten stond. Alleen door aansluiting op de waterlei ding was water verkrijgbaar. |La.ai van Door de steeds stijgende kosten voor verpleging, geneeskundige hulp, medi cijnen enz., moest de contributie voor de A-verzekerden met ingang van 1 april worden verhoogd, maar daar staat tegen over dat vier soorten nieuwe polikli nische verstrekkingen werden ingevoerd, de uitkering voor sanatoriumverpleging van f 10 op f 12 per dag werd gebracht en de leeftijdsgrens voor de poliklinisch verzekerden verhoogd kon worden van 61 tot 66 jaar, zodat die thans gelijk is aan de hoofdverzekering. De premie voor sanatoriumverpleging voor de B-verze- kerden werd zelfs iets verlaagd. Deze mededelingen deed de heer O. Lindeman, voorzitter van de afd. Sneek IJlst van de Prov. Friese Vereniging welke via de Nieuwe Prov. Friese Ver eniging is ondergebracht bij de Coöp. Ver. Gezondheidszorg „Noord-Nederland” te Groningen, vrijdagavond in de alge mene ledenvergadering welke in de Gou den Leeuw werd gehouden. Volgens het jaarverslag van de secre taris de heer W. v. d. Veer, heeft de Coöperatie het maximaal te verzekeren aftrad, werd als bestuurslid herkozen? Donderdagnacht om 12 uur is in het Diac.huis te Leeuwarden overleden jhr. J. W. J. Witsen Elias, directeur van de n.v. Drukkerij Erven Koumans Smeding aldaar. De overledene, die 59 jaar oud is ge worden, was van 1933 tot 1936 redac teur en van 1936—1949 met een on derbreking tijdens de bezettingsjaren hoofdredacteur van de Leeuwarder Cou rant. Daarna volgde hij zijn zwager op als directeur van Erven Koumans Sme ding, maar hij bleef de litteraire- en toneelcritieken in de Leeuwarder Cou rant op zeer bekwame wijze verzorgen. Benoemingen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Prov. Fr. Vereniging op woens dag a.s. werd benoemd de heer W. v. d. Veer. De heer B. Engelsma, die periodiek doeld is foar nije skoallen foar tariedend aftpscl. VXZPPcl nlc f 11111-c-l i r-l T» Av. J J i een voddenopslagplaats. Het vuur sloeg over naar de woonwagen van de fa milie Kooren. De wagen begon aan de achterkant te branden juist waar een pasgeboren baby lag. De moeder, die in het voorste gedeelte lag, zag het gevaar, sprong uit bed en wist de baby veilig naar buiten te brengen. De brandweer voorkwam dat de woon wagen uitbrandde. De vader kwam te rug op het moment, dat de brandweer vertrok. Hij had op het stadhuis kind aangegeven.... en DONDERDAGS Donderdag a.s. zal mevrouw G. B. Ras- terhoffTinga, echtgenote van de bur gemeester, bij Verschure en Co’s Scheeps werf en Machinefabriek n.v. te Amster dam de doopplechtigheid verrichten van de daar in aanbouw zijnde mijnenveger „Sneek”, die door middel van twee drij vende bokken te water zal worden ge laten. De „Sneek” is een kustmijnenveger van de „Dokkum”-klasse, die 32 schepen omvat, waarvan een aantal reeds in dienst is gesteld. De grootste lengte van het schip is 46.62 m., grootste breedte 8.78 m., ge middelde diepgang 2.00 m. De voortstu wing zal geschieden door middel van twee dieselmotoren met een totaal ver mogen van 2500 apk. De bemanning zal bestaan uit 44 of ficieren en schepelingen. Harlingens „Ouden van Dagen” Co mité vierde zijn tweede lustrum op een wel zeer originele manier. Het maakte met de oudjes een „goodwill” tocht langs de Friese elf steden. Zaterdagmiddag tegen half drie waren ze hier en werd het Comité, vergezeld van de Harlinger Stedenmaagd op het stadhuis ontvangen, waar loco-burge- meester J. Blok hen namens het Ge meentebestuur verwelkomde. Staveren, Harlingen en Leeuwarden kwamen. Hij dankte de uitstekende do centen, men heeft geen spijt gehad te hebben doorgezet en weet na deze twee jaar dat het goed geweest is. Met nadruk sprak de heer de Vries een persbericht tegen waarin sprake was van de afwachtende houdlg van de Friese onderwijzers inzake de onderwijs vernieuwing. Dat dit niet waar is, heb ben de geestdriftige deelnemers aan deze cursus wel bewezen. Deze mededeling werd met applaus onderstreept, waarna de bijeenkomst ge sloten werd tot het komende najaar. bedrag voor ziekenhuisverpleging voor de B-verzekerden gebracht van 15 op 20 per dag en voor de C sanatorium verzekering eerst van 12 op 15 en later op maximum 20. Het aantal verzekerden liep iets terug en bedroeg op 31 december j.l. 1407. Het aantal opnamegevallen bedroeg totaal 72 met 1601 verpleegdagen of gemiddeld 22.23. De totale verstrekkingen (incl. Polikl. gevallen) hebben bedragen 25.039.71. In Sneek is goed gebruik gemaakt van de gelegenheid zonder medische kontróle de verzekerde bedragen te verhogen. De exploitatie-rekening sloot met een voordelig saldo van 720.75. De totale contributie-opbrengst was ƒ39.197.— voor gewone verzekeringen, 71.50 voor bui tengewone verzekeringen A-Z. De geslaagden waren: de dames C. B. Boomsma, C. J. Bootsma, M. B. W. Ha- mersma (beide met aant. Duits) en G. Zoethout, alsmede de heren J. Cuperus (m.a. Duits), J. H. Doodkorte, Leeuwar den; G. Leystra, IJsbrechtum; IJ. Pot- ma, Heeg; K. Sinnema (m.a. Duits) en IJ. Tienstra. De diploma’s werden donderdagavond volgens een reeds jaren bestaande tradi tie uitgereikt in de kleine raadz° het Stadhuis, waarbij bah teur, leraren en gfeikaas wethouder Blok, .„halve de direc- ris aanwezig.erka^commiteerden ook De dire' Ex*en de gemeentesecreta- feliciteerar!’"waren. «fleur, de heer J. H. Doodkorte, de alle geslaagden met het be- bl;’ De Postduivenvereniging „I’Estafette” hield wederom een wedvlucht van het station Orleans (Frankrijk), afstand 629 km. Ook deze keer was het weer haar niet gunstig gezind. Na dagenlang wach ten meldde de radio, dat de duiven woensdag om 6 uur met een half be wolkte lucht en een West-Z.W.wind wa ren gelost. Bovendien was het vrij koud, maar toch is deze vlucht nog vrij vlot Advertentieprijs 15 et, per m-m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3315 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. de 629 km af in 9 uur en 35 minuten wat neerkomt op een gemiddelde snel heid van 1093 m.p.m.; de tweede was er om 3.41.31, snelheid 1054 m.p.m.; de derde meldde zich om 3.43.19, snelheid 1032 m.p.m. Hoewel de volgenden regel matig binnen kwamen waren de tijdver schillen toch groter. Zo werd bijv, de vijfde geklokt om 4.4.46; de 10e om 4.47.7 en de 15e om 5.18.4. Opvallend mooi was de prestatie van de heer J. Haak die bijna 6 minuten voor was op de tweede. Het sukses van de heer de Boer was ook geweldig. Bij het openen van de klokken bleek dat er maar eventjes negen van zijn duiven geconstateerd wa ren. Voorwaar een prestatie om nog eens over na te praten. Aan deze wedvlucht namen 89 duiven deel, waarvan slechts weinigen verloren gingen. De strijd die vele Friezen gevoerd hebben voor het behoud van het Sanato rium Beatrix-oord in Appelscha, is niet zonder sukses gebleven. Nu de minister toestemming heeft gegeven voor de bouw van een nieuw sanatorium op een ge schikt gelegen terrein in Haren, vlak bij de stad Groningen, heeft hjj tevens be paald dat het stenen hoofdgebouw in Appelscha gerestaureerd moet worden. Het zal dan plaats bieden voor 100 bedden. Hiermee heeft de minister de raad van de deskundigen opgevolgd, die te kénnen hebben gegeven dat een eigen sa natorium voor onze streek een belang is van de eerste orde. Het is gebleken dat men Friese patiënten niet moet overplanten naar b.v. het zuiden. De mensen verlopen. De uitslag is: le J. Haak; 2e, 3e, 5e, 8e, 11e, 17e en 18e J. de Boer; 4e en 6e H. Oppenhuis; 7e en 15e H. Buitenpost; 9e L. v. Vugt; 10e, 13e en 16e H. Meinen; 12e J. van Ruiten; 14e L. de Ree; 19e S. de Ree; 20e F. D. Hollander; 21e B. Heins; 22e S. Spoelstra; 23e T. Meijer. De eerste duif werd geklokt om 3.35.43 en legde zien, ze hadden er schik in. Reeds van ver zochten ze de officiële personen er uit en dan ging het op een wuiven en knikken. Ja zelfs waren er die aan wui ven alleen niet genoeg hadden omdat ze onder het samengestroomde publiek kennissen ontdekten. Direct na dit défilé vertrok de lange stoet, bege leid door politie en wegenwacht, naar IJlst, de vierde parel aan de Friese kroon. Het verslag van de penningmeester, de heer A. IJdel, vermeldde aan ont vangsten f 1156.60, waarvan afgedragen werd f867.45. Uitgaven f 1134.52, ba tig saldo f 610.71. Mej. H. Hoogland bracht verslag uit namens de kascommissie; de penningm. werd décharge verleend. de nieuwe kascommissie namen g mevr. H. J. FeenstraWolthui- zittin/^jnej. H. Hoogland. zen en -’redende penningmeester, de De aft. kon wegens vertrek naar heer A. IJde. kozen worden. De voor- elders niet zitter sprak daarSJJ 1 Men zal de heer IJdei, ting af bestuurslid is Leraren en leerlingen van onze Gemeentelijke Middelbare Hahdelsavond- school hebben weer een kranigs prestatie geleverd. Alle tien candidaten van de eindexamenklas behaalden het diploma en op de cijferlijsten - van al deze tien kwam maar één onvoldoe ide voor. Allen kregen een aantekening voor Engels en vier bovendien nog vooc Duits. haalde sukses, maar wees er op, dat ze er met dit diploma nog niet zijn. Er is een mijlpaal bereikt, maar er moeten nog vele volgen. Daarom drukte hij hen op het hart te blijven studeren ten nutte van hen zelf en tot zegen van de maat schappij. Namens het gemeentebestuur wenste wethouder Blok hen eveneens geluk. Spr. noemde het een wjjs besluit van de jon- wetenschap te hebben willen ver- c i j. wetenschap is een volskbe- ge'lui rant d,e 7°'" J"eeK wMbeid garen, wanïan deze eis voldoet, is net lang. Daarom hoopt hij, dat hun er hen toe zal voeren nog meer te leren en wenste hij hun toe dat ze de opgedane kennis in hun leven zullen kunnen ge bruiken. Tot opbouw van land en volk. Verder feliciteerde de heer Blok ook de directeur en leraren met dit sukses, waarmee bewezen werd dat het onder wijs aan deze school op hoog peil staat. Namens de gecommlteerden sprak de heer Th. W. Zandstra, die be- toogde dat de geslaagden hun bijdrage hebben geleverd tot de mogelijkheid in de toekomst het levenspeil in ons land nog verder te doen stijgen. Als ieder zich tot het uiterste inspant zijn nl. nog meerdere loonsverhogingen mogelijk met behoud van de waardevastheid van het geld. Daar moet echter een grotere pro ductie tegenover staan en daarop hoop te spr. dat allen de opgedane kennnis, die gelijk staat met 3 jaar H.B.S., in ons eigen land zullen kunnen gebruiken en waardevolle krachten in het bedrijfs leven zullen worden. Nadat de heer A. Anema, sprekende voor de Kamer van Koophandel, even eens de hoop had uitgesproken dat de gediplomeerden de vruchten zullen pluk ken van de kennis welke ze op deze school vergaarden, dankte de heer Sin nema namens alle geslaagden de direc- teur en leraren voor het genoten onder wijs en de sprekers voor hun gelukwen sen en vriéndelijke woorden. Bovendien bood hij de heer Doodkorte een luxe as bakje aan, dat dankbaar werd aanvaard. her- ”ier zijn grote spijt uit. j die van de oprich- geweest, missen, en de heer Been voor alles wat hij voor de heeft gedaan. De bespreking voor de algem. v?ï^„ dering in Appelscha kon kort gehouden* worden. Een belangrijk agendapunt zal daar zijn de lezing van de heer R. Zwart over het onderwijs in Beatrix-oord. Het sanatorium heeft een prachtige kinderafdeling, waar uitstekend onder wijs aan de kleine patiëntjes wordt ge geven door vijf leerkrachten, onder wie een kleuteronderwijzeres. Als afgevaardigde naar de vergade ring werd aangewezen mevr. H. Ste genga. Bij de rondvraag werd besproken hoe men in de toekomst contact zal kunnen opnemen met genezen patiënten, ten einde hen vooral moreel te helpen hun Kaiserwalzer. Van dinsdag t.e.m. donderdag gaat in Amicitia Franz Antels vermake lijke Oostenrijkse film, vol bruisende levenslust „Kaiserwalzer”, met de grote operette-sterren Rudolf Frack, Winnie Markus, Maria Holst, Angelika Hauff, Willy Danek, Hans Holt, Oskar Sima en Gunther Fhilipp. Rond de onsterfelijke walzen van de walsenkoning Johann Strauss is in deze film een fris, geestig en vermakelijk verhaal verfilmd, dat het gouden ver leden van de romantiek belicht en waar in de romantiek, de liefde en de muziek hoogtij vieren. By it Buro foar Kulturele Saken yn Fryslan kaem forline wike tynge dat - - - troch it Departemint fan Ünderwiis, stookten enige jongens een vuurtje in Kunsten en Wittenskippen fan de instal ling, dy’t de beide Fryske tekeners Jo hannes Mulders en Bouke van der Sloot koartlyn yn Amsterdam halden hawwe, fjouwer tekeningen oankoft binne. It binne fan Johannes Mulders „Land- schap in Stellingwerf” en „Huis in Bri- one”, fan Bouke van der Sloot „De Boe- rewagen” en „Engwierum”. Dizze tekeningen binne oankoft foar de kolleksje dy’t as wandforsiering bi- Met ingang van 16 juli a.s. is benoemd tot burgemeester van Smallingerland de heer J. L. Thalen, met gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Utin- geradeel. De heer Thalen is lid van de P.v.d.A. Na een spoedkursus aan de Rijks Kweekschool te Leeuwarden slaagde vrijdag voor onderwijzeres mej. J. H. Boonstra alhier. Vrijdagmiddag werd in de Hartman Visserzaal voor de deelnemers aan de cursus Onderwijsvernieuwing, uitgaande van het paedagogisch centrum N.O.V., de laatste les van de twee-jarige cursus gegeven. Het laatste uur werd een ge zellig samenzijn, waarin men nog eens de gelegenheid kreeg van gedachten te wisselen met de collega’s met wie men deze cursus gevolgd had. Er werd druk gebruik van gemaakt en de sfeer was zo prettig, dat de cursus geen ver loop van deelnemers had, zoals men anders maar al te vaak ziet. Men heeft hier de 108 cursisten kunen vasthouden en boeien tot de laatste les. Ongetwij feld zal dit te danken zijn aan de leider, de heer Evers van Eindhoven en aan de docenten, maar ook aan de interesse welke de deelnemers blijkbaar voor het on derwerp hadden. Hoe groot die belangstelling is, bleek wel uit de vragen die zjj afvuurden op het forum, dat gevormd werd door twee dames en twee heren collega’s. Of misschien kwam die belangstelling nog meer tot uiting in de ant woorden van het forum. Er werden enige hartelijke woorden gesproken en over en weer groeten ge wisseld, waarna de stedenmaagd, even als in Leeuwarden en Dokkum, welke ste den ’t eerst bezocht waren, een tobje (het ereteken van Harlingen) garnalen en een oorkonde aanbood, die door de heer Blok in vriendelijke dank werden aangenomen. Nadat deze ceremonie, welke zich in de burgemeesterskamer afspeelde ten behoeve van de film nogmaals in de hal was herhaald, werd nog een kopje thee gepresenteerd, waarop het gezelschap naar IJlst vertrok. De beide wethouders begaven zich toen naar buiten om het défilé af te ne men van de 75 auto’s waarmee de oude Elfstedentochters de lange reis maak ten. Het was prachtig weer en men kon Naar ons werd bericht hield de Sted. Muziekschool Sneek woensdag haar jaarlijkse leerlingen-avond in Aere Pe- rennius. De grote zaal was tot de laat ste stoel bezet met ouders en belangstel lenden, toen de heer Van Foeken de avond opende. Het streven van de Mu ziekschool is er, zei hij, op gericht zo veel mogelijk kinderen de gelegenheid te geven algemeen vormend muziek onderwijs te volgen. Door een progres sieve lesgeldregeling wil zij dit voor alle ouders mogelijk maken. Aan de school wordt een 2-jarige cur sus gegeven in algemeen vormend mu ziekonderwijs. Het doel van deze cursus is de muzikale krachten in het kind te ontwikkelen, het kind belangstelling voor de muziek bij te brengen en een fundament te vormen voor later te vol gen instrumentaal onderwijs. Na deze korte inleiding begon de openbare les. De ouders volgden met be langstelling de verrichtingen van de eerste klas en maakten kennis met de methode waarop les wordt gegeven. Achtereenvolgens kwamen het hand- zingen, geheugenoefeningen, oefeningen van het innerlijk gehoor, toontreffen enz. aan de orde, waarbij de leerkracht het hoe en waarom uiteenzette. Het zingen is bij deze lessen uitgangs- en middel punt, het leren „spelend leren”. Daarna kwam de tweede klas op het podium o.l.v. mej. Pilon. Even entoesiast als bij de eerste groep werd hier gezon gen en demonstreerden de kinderen dat ze binnen enkele minuten een vreemde melodie van het bord konden zingen. Na een korte pauze, waarin de kinde ren werden getracteerd en thee werd geschonken, kwamen de blokfluitleerlin- gen aan de beurt. De beginnelingen lie ten een paar eenvoudige liedjes horen. Daarna kwamen gevorderden met heel aardige nummers, welke stuk voor stuk zeer goed werden gespeeld en het ap plaus was dan ook zeer verdiend. Met een kort slotwoord werd avond, die in alle opzichten zeer ge slaagd mag heten, gesloten. De ouders waren zeer voldaan over hetgeen ze „gezien” en gehoord hadden. In Haren komt dan nu een gebouw voor 250 bedden, terwijl in Appelscha de houten gebouwen worden opgeruimd "ir e-aHahw naar de eisen en hec Steden _-±aureerd. des tijds zal worden gereWk de Een verheugende mededelin^Tk Friezen zich waard moeten tonend is daarom dat voorzitter Been van afd. Sneek van de Ver. Beatrix-oord, vrijdagavond in de ledenvergadering in het Groene Kruisgebouw, aandrong op ledenwerving. De mensen moeten weten welke belangen hier nog op het spel staan en de belangstelling voor Beatrix- oord mag niet verflauwen. Wij moeten dit nieuwe sanatorium van 100 bedden steunen met de daad en daarmee onze Friese patiënten de gelegenheid geven in eigen omgeving te kunnen kuren. Een ledenwerf-actie zal besproken worden. Dat de afd. Sneek ook verder actief werkt en wil werken, bleek uit het jaar verslag van de secretaris, de heer ter Horst. In het afgelopen jaar heeft de afdeling mee willen helpen de patiënten de zo nodige afleiding te geven. Men heeft het Sneker gezelschap Show Parade in staat gesteld naar Appelscha te gaan, om de patiënten daar een onvergetelijke avond te bezorgen. Met de meeste nadruk moet hier nog eens dank uitgesproken wor den aan de leden van Show-parade voor de grote bereidwilligheid waarmee ze dit goede werk hebben gedaan. Het is te hopen dat meerdere Sneker gezelschap pen dit voorbeeld zullen volgen. Deze soort afleiding hebben t.b.c.-patiënten zeer nodig. Verder heeft de afdeling bijgedragen in de kosten van de Kerst- en Sinter klaasviering en men heeft platen ge schonken voor de discotheek van het sa natorium, o.a. een prachtige langspeel plaat van een werk van Mozart, een koorplaat en wat populaire plaatjes zodat aan verschillende smaken tege moet kon worden gekomen. Het aantal leden bedroeg op 31 dec. ’51: 691. Een behoorlijk aantal, dat ech ter, volgens het bestuur, uitgebreid kan en moet worden. Sinds 1949 heeft de afd. Sneek elk jaar ongeveer f 1000.afgedragen, een zeer behoorlijke bijdrage dus, waarop leden en bestuur trots kunnen zijn. plaats in de maatschappij te hernemen, waarna voorzitter Been de vergadering sloot. Vrijdagavond speelden te IJlst voorde kaatscompetitie van afdelingen twee par turen van drie van IJlst en Sneek, Sneek won beide partijen en behaalde daardoor 14 punten tegen IJlst 8. De uitslag was als volgt: Partuur A: J. Wiersma, S. Meinsma, H. Walinga, IJlst verloor van het Sneker A-partuur: D. Hoitsma, M. Delgrosso en Jopie Rienstra op 45, 26. Het B-partuur van IJlst: A. Dijkstra, W. Meinsma, C. Kerstma verloor van het B-partuur van Sneek: S. Breuker, S. Tolsma, J. Lichthart. Eindstand 4—5, 6—6. Het waren zeer spannende partijen evenals de strijd tussen de jongenspar- turen van Ulst en Sneek, die op 55, 66 eindigde in een overwinning voor1 de Ulster knapen K. Visser, W. de Jong, H. Lanting. Het drietal van Sneek be stond uit: S. Plat, H. Steensma en C. Gerritsma. Met de volgende schepen kan zeepost voorden verzonden? De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Paraguay Star (26 juni); m.s. Argentina (30 juni); Austra lië: via Engeland (30 juni); Brazilië: m.s. Paraguay Star (26 juni)m.s. Ar gentina (30 juni); Canada: m.s. Prins Willem IV (27 juni); Chili: via New York (27 juni); Indonesië: m.s. Mata- ram (28 juni); Ned. Antillen: m.s. Obe ron (25 juni); s.s. Orestes (26 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (30 juni); Suriname: m.s. Heidberg (26 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Ja gersfontein (26 juni)m.s. Stirling hbjastle (30 juni). W -dichtingen betreffende de verzen- iata van postpakketten geven de dingsi tos postkan Dit forum was van mening, dat de on- i derswijsvernieuwing zal doorzetten, zelfs als de onderwijzers er tegen zouden zijn. Iets dat leeft zal zich immers altijd ver nieuwen, dus ook het levende onderwijs vernieuwt zich, omdat de evolutie van de maatschappij dit meebrengt. In een veranderde maatschappij moet ook de school veranderen. Hier past niet de vraag of de onderwijsmens het er mee eens is. Men moet zorgen dat de jeugd zijn plaats vindt in een veranderde maatschappij en men heeft zich dus aan te passen. De psychologie heeft zich ont wikkeld, de vernieuwing komt er, de school zal veranderen en wij zullen er in voor moeten gaan, aldus de mening van het forum. Men sprak verder de overtuiging uit, dat men boeken en cursussen nodig heeft om kennis te nemen van de grond slag der vernieuwing, die men dan aan de praktijk zal kunnen toetsen. De wil tot vernieuwing moet echter ook aan wezig zijn. Het gaat om de innerlijke overtuiging dat deze vernieuwing een onontbeerlijk iets is voor het kind. In tal van gevallen is dit een zaak van het ge weten en niet van het wéten. Wij moe ten in deze een overtuiging uitdragen. Nadat Aafje Top de aanwezigen ge amuseerd had met een geestige voor dracht, sprak de heer Evers als leider van de cursus een kort slotwoord, waar in hij alle docenten hartelijk dank bracht. De stemming is steeds bijzonder prettig geweest, de discussie altijd geanimeerd. Het is goed, dat dit contact tussen de leerkrachten gelegd is en er zijn plannen dit verband ook het volgend jaar te be waren. A-AÏS dan deze twee-jarige cursus nu geëindigd,'öóK inkomende winter wil men geregeld bijeenTsornèa: -- Opdrachten. Het plan bestaat dan aan regionale werkgroepen bepaalde opdrachten te geven, welke in de school uitgevoerd moeten worden, waarna men in de bij eenkomst het voor en tegen kan bespre ken. Spreker weet dat men er prijs op stelt het contact te bewaren en onge twijfeld zullen ook deze komende acht bijeenkomsten zich in een grote belang stelling verheugen. Men hoopt op een uniforme verlof-regeling zodat het ge- makkelijker zal zijn de vergaderingen bij te wonen. Graag bracht de heer Evers dank aan de autoriteiten voor de mede werking die men steeds heeft gehad. Ook het werkcomité heeft veel werk verricht en verdient de dank van de deelnemers. De voorzitter van het Werkcomité, de heer F. J. Japenga, bracht daarna op zijn beurt dank aan de heer Evers voor de wijze waarop hij deze cursus geleid heeft, alsook aan de docenten die helaas niet allemaal aanwezig konden zijn bij deze afscheidsmiddag. Zij die er waren, kregen als aandenken een bus drabbel- koeken. De heer de Vries sprak nog uit naam van de cursisten, die o.a. uit Lemmer, - S.- - J:..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1