N.T.M. bus na botsing met een personen auto in de bermsloot gereden u I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Glastra Loon 75 jaar van „Master” H Donderdag 28 juni 1956 111e jaargang no. 52 RedacteurL. KIEZEBRINK I- Ernstig ongeval op Rijksweg 43 Raad Rauwerderhem TIEN PASSAGIERS GEWOND Geslaagd Twee mollen in één val Na Mussert ook Peter Ton Benoemd Stilting „Us Frysk Berne- boek” ütwreide Beklag van mej. Pino in zaak Schokking afgewezen Mannenoverschot in Friesland Bioscoopnieuws -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD DE NIEUWSTE FOTO VAN PRINS BERNHARD, DIE MORGEN ZIJN 45e VERJAARDAG VIERT Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bij het vissen verdronken Trein op melkauto ingereden Riis Foarüt bliuwt tige aktyf Auto tegen boom gereden Droevig ongeval op Korte Vreugde Rotterdams jongetje sinds maanden spoorloos Twee doden bij verkeers ongeluk in Duitsland Morgenavond Concert en taptoe Twee geheime zenders Parturen voor de Waterpoortpartij 18-jarig meisje traint voor Kanaaltocht Wandeltochten in Bolsward - - tl w' 'ft s SNEEKER NIEUWSBLAD de „Die schone Müllerin”. De heer F. Houtstra, commies is be roemd tot hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Haarlem. Laatstgenoemden zijn eveneens ter se cretarie alhier werkzaam. Te Arnhem slaagde voor het diploma „Waterbouwkundige” de heer E. J. Kooi alhier. 3. Kroningsmars 4. Suite Heroïque 5. Trafalgar mars 6. Ouverture Tancrède 7. Mars van de 4e Divisie 8. Selectie uit Rosamunde 9. Sons of the Brave, mars 10. In het land van de Indra 11. 5e Lustrum mars 12. Koraal Tot onderwijzeres aan de Herv. School te IJlst is benoemd mej. J. Visser te Heeg. te Molkwerum overkwam. Daar kunnen n.l. nauwelijks of liever ge zegd geen 2 volwassen mollen in. Blijk baar hebben ze elkaar vlak op de hie len gezeten of is het stapje niet dichtge vallen toen de eerste er in kwam. De heer J. Feijen, commies slaagde aldaar voor het examen gemeente-finan- ciën. In Amicitia draait van vrijdag t.e.m. maandag iedere avond om 8 uur en zon dagmiddag tevens om 5 uur Wolfgang Foto M. C. Meyboom. Advertentieprijs 15 ct. p«r m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Gisteren is geconstateerd dat ook op Nieuw Eyck en Duinen in Den Haag de graven van enkele figuren der vm. N.S.B. zijn beschadigd. Op de graven van de W.A.-man Peter Ton en van de in 1940 gefusileerde Von Lützow waren planten vertrapt en verder waren de namen van Peter Ton en van de dichter Kettman, die een grafspreuk op de grafsteen had aangebracht, geheel of gedeeltelijk ver wijderd. Beide graven bevinden zich achteraan op de begraafplaats. Vorige week had men nog geconstateerd, dat de graven intact en onbeschadigd waren. Omdat het kind dikwijls meereed met chauffeurs in bestel- en vrachtauto’s, heeft de politie ook in die richting on derzoeken ingesteld en talrijke personen verhoord, doch ook dit spoor liep dood. Daarom heeft de politie andermaal een dringend beroep gedaan op de burgerij om zelfs de kleinste aanwijzing, die tot opheldering van dit raadsel kaji leiden, te barer kennis te brengen. Friesland heeft een mannenoverschot van ruim 1100. Blijkbaar trekken er vooral veel vrouwen weg. Over 1955 heeft de provincie nu de cijfers gepu bliceerd. Er is een vertrek-overschot van 6948, dat nauwelijks door een geboorte overschot van 7069 wordt gepasseerd. Een vooruitgang van 0.029 pet. tegen 3,8 pct. over het hele land. Relatief gaat de Friese bevolking dus steeds verder ach teruit. Veel jeugd, weinig volwassenen. De scholen zijn er goed mee. Maar an dere gewesten profiteren van wat hier aan opleiding werd uitgegeven. •n DONDERDAGS De ruim zeventig-jarige J. Kammin- ga te Wirdum ging dinsdagmorgen, zon der dat iemand ’t wist (zijn vrouw was op familiebezoek in Goutum) uit vissen. Toen hij om twaalf uur niet thuis kwam maakte men zich ongerust. Buren en kennissen gingen zoeken. De groente boer herinnerde zich, dat hij hem met een hengel had zien fietsen. Het spoor leidde naar de Oude Blauwe Molen, waar de heer Kamminga na vier uren zoeken in de Wirdumer Vaart werd gevonden. De dokter kon slechts de dood consta teren. Vermoedelijk is de oude man bij het vissen onwel geworden en in het wa ter gevallen. stra zich kranig weerden bij het ver zorgen van de gewonden en de hulp aan de andere passagiers. De beschadigde bus is later op de dag door een kraanauto uit de sloot geta keld. De personen-auto werd aan de voorzijde in elkaar gedeukt, maar de beide inzittenden kregen geen letsel. Zij danken echter hun leven aan de tegen woordigheid van geest van de buschauf feur. Had die niet tijdig het stuur om gegooid dan zou de zware bus hun auto in de flank gegrepen en verpletterd heb ben. Nu kreeg de bestuurder alleen een shock, waarvoor ook hij in het zieken huis werd opgenomen. Het beklag van mejuffrouw Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend, om dat de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geen strafvervolging heeft ingesteld tegen de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, is door de Hoge Raad afgewezen. De raadsman van mejuffrouw Pino, mr. G. ter Laan, te Vtrecht, deelde des gevraagd aan het A.N.P. mee, dat hij nog niet heeft uit'gemaakt, wat hij na deze afwijzende beschikking zal gaan doen. Hij heeft de stukken nog niet be studeerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een civiele procedure, zo verklaarde hij. Het komt maai’ zelden voor, dat men twee mollen tegelijk in een houten mol- leval vangt zoals de heer S. J. de Jong I Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vier is op de door knipperlichten bevei ligde overweg bij JellumBoksum een vrachtauto uit Berlikum door de trein uit Sneek gegrepen. De auto, een truc met oplegger, geladen met kratten lege melkflessen, werd aan de voorzijde ge ramd en tegen een der knipperlicht- installaties en het hekwerk geslingerd. De chauffeur, eveneens uit Berlikum afkomstig, werd zwaar gewond naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden overge bracht. Enkele passagiers in de trein liepen verwondingen op door glasscherven. De trein, die evenals de auto zwaar beschadigd was, werd een uur later door een andere trein weggesleept, zodat het treinverkeer een uur vertraging onder vond. nog enige jaren kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente. In 1922 was hij mede een van de oprichters van de christelijke muziekvereniging „Excelsior”, waarvan hij nog steeds voorzitter is. Van 1933 1949 was hij voorzitter van de C.J.M.V. Samuël”. Verder was hij o.a. leider van de Zondagsschool; voorzitter van de wijkverpleging; secretaris van de afde ling „Goënga” van het Groene Kruis en lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ook in de Christelijk Historische Unie nam hij een vooraanstaande plaats in. Zo was hij voorzitter van de plaatselijke en van de gemeentelijke kiesvereniging in Wym- britseradeel en heeft hij bij de laatste kamerverkiezingen de propaganda nog geheel geregeld. Wanneer een beroep op „meester Van Loon” werd gedaan stond hij altijd klaar om met raad en daad bij te staan. Nooit klopte men tevergeefs bij hem aan. Groot is ook zijn belangselling voor zijn oud-leerlingen. Naar wij verwachten zal het meester zaterdag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Ut de adfortinsje yn dizze krante kin men sjen dat de kommisje „Riis foarüt” hwer tige yn’t skrep is. Sneontojoun komt it Lyts Frysk Toaniel wer mei it moaije stik „Der stiket hwat efter” nei Riis. Dat hat de earste kear ek bést smakke, mar it waer wie doe sa min dat der folie minsken weibleaun binne. Folie musykforienings wolle, foar dat se nei it Konkours fan it Boun geane graech nochris nei in frij konkours om hwat yn to spyljen. Nou wurde der lykwols gjin frjje konkoursen halden. Dat is ek tige riskant, mar de kommisje üt „Riis foar üt” doart it dochs wol oan en nou is it to forwachtsjen dat alle korpsen üt diz ze omkriten der ek oan meidwaen sille. Yn augustus kin it moai waer wêze en dan kiime de lju twa dingen oan el- koar féstkoppelje: in moai ütstapke yn ’e prachtige natür fan Gaesterlan en it musikale genietsjen. De slutingsda- tum foar de oanjefte is 16 july. Aan de noordzijde van Bergum is gis termorgen omstreeks half elf een uit de richting Drachten komende volksbestel- wagen van het Aannemersbedrijf Fa. H. J. Koedijk Pzn. te Zwolle tegen een boom gereden. De bestuurder, de 47- jarige J. v. d. Hoorn Uit Hallum, werd gedood. Dinsdagmorgen, omstreeks half liegen, is op Korte Vreugde alhier, dicht bij de ouderlijke woning, het 7-jarig zoontje Bennie van de veehouder Joh. Coers on der een melkauto van de K.N.M. ge raakt en op slag gedood. Hoewel de chauffeur niet had toege staan dat het knaapje en zijn vriendje meereden tot aan de Overweg, zijn ze toch op de auto geklommen toen die bij de boerderij van de heer Coers stil stond. Onder het rijden is Bennie, die in ’t mid den van de auto zat, er afgevallen en met het hoofd onder een van de dubbele achterwielen gekomen. Dokter Gerrit- sma, die spoedig aanwezig was, kon he laas niet anders dan de dood constateren. Volgens ooggetuigen treft de chauf feur van de auto geen schuld. Zoals al tijd reed hij daar zeer langzaam. Hij had zelfs niets van het ongeval bemerkt. Pas toen omstanders hem daarop attent maakten stopte hij. Zaterdag wordt de heer H. J. Glastra van Loon, gepensionfleerd hoofd van de school voor Christelijk Volksonderwijs te Scharnegoutum vijf-en-zeventig jaar. De heer Glastra v. Loon werd op 30 juni 1881 te Ijlst geboren, studeerde aan de Normaalschool te Sneek en was eerst als onderwijzer werkzaam te Nijland, Ex- morra en te Kubaard. Daarna was hij bijna veertien jaar hoofd van de op 1 augustus 1908 geopende christelijke school te Rinsumageest. Toen in mei 1922 wijlen R. H. Walda op 65-jarige leeftijd het onderwijs verliet, volgde de heer Glastra van Loon hem op als hoofd van de school voor C.V.O. te Scharne goutum. Deze funktie vervulde hij tot 1 oktober 1941, toen hij op 60-jarige leef tijd werd gepensionneerd. Daarna bleef hij te Scharnegoutum wonen, waar hij sinds het overlijden van zijn echtgenote, ongeveer vijf jaar geleden, nog met zijn dochter samenwoont. De heer Glastra van Loon is in zijn woonplaats een algemeen geachte en ge. ziene persoonlijkheid. In de loop der ja ren heeft hij daar vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van col leges, Zo was hij eerst vele jaren orga nist in de Ned. Herv. kerk en naderhand De politie van Rotterdam heeft nog maals een dringend beroep gedaan op de burgerij mee te werken aan de op sporing van de negenjarige Johannes Florie, die sedert zaterdag 14 april j.l. wordt vermist. Direct naar zijn vermis sing heeft de politie een uitgebreid on derzoek ingesteld, maar niets heeft mo gen baten. Men heeft gezocht in bouw putten, men heeft gedregd in wateren in een wijde omgeving van zijn woon plaats, een grote politiemacht heeft het Kralingse bos geheel afgezocht. Alle aanwijzingen van de burgerij zijn nauwkeurig nagegaan, doch alle pogin gen, het verdwenen jongetje op het spoor te komen, bleven' vruchteloos. De vijftigjarige mevrouw Elisabeth BrenninkmeijerSchmutte uit Laren en haar achtjarig zoontje Denis zijn dins dag bij een verkeersongeluk te Keulen om het leven gekomen. De chauffeur van de personenauto, waarin mevr. Brenninkmeijer en haar zoontje zaten, verloor de macht over het stuur toen de auto slipte. De wagen kwam op de autoweg FrankfurtKeu len in aanraking met een pijler van een brug even buiten Keulen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard geeft de Chr. Muziekver. „Harmonie'’ morgenavond van 8 tot 9.30 uur een concert in de muziektent aan het Bolwerk. Na afloop houdt het corps dan nog een taptoe op het Waagplein, wat ongeveer een half uur zal duren. Het programma voor het concert is als volgt Het ongeluk ontstond door de ma noeuvre van de bestuurder van een per sonenauto, de vertegenwordiger P. A. alhier. Deze wilde zijn auto een Ford Taunus draaien om naar de stad te rug te keren en reed daartoe achteruit de inrit naar de boerderij van de heer Breeuwsma in. Toen hij de weg weer wilde oprijden liet hij eerst drie vee- auto’s passeren die van Sneek kwamen, maar heeft daarbij vermoedelijk niet op het verkeer uit de richting Joure gelet. Op het moment echter, dat hij achter de laatste veeauto vandaan kwam na derde juist de Trambus uit Heerenveen. De chauffeur van deze bus trachtte een aanrijding te vermijden door scherp naar rechts uit te halen. Daarin slaagde hij echter niet geheel. Hü ramde de Ford aan de voorzijde, maar daardoor raakte de stuurinrichting van zijn bus defect en het linker voorwiel klem. De autobus schoot daardoor naar links over de weg, vernielde de heg welke het fietspad van de weg scheidt, vloog daarna over dit fietspad heen, waarop zich toevallig en gelukkig niemand bevond, en doók daar op voorover in de bermsloot, waarbij de voorwielen diep in de modder van de wal aan de overzijde drongen. Door de hevige schok werden de pas sagiers naar voren geslingerd, waardoor de 78-jarige mevr. A. PasmaBink, wo nende in de Priorstraat, met het hoofd door de glazen afscheiding achter de chauffeur schoot. Zij moest met verwon dingen in het gezicht en enige kneuzin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd. De 38-jarige mevr. N. Heinen uit Steenwijk brak een been, de 52-jarige mevr. B. van Lieshout uit Rotterdam kreeg een hersenschudding. Ook deze dames werden in het ziekenhuis opge nomen. De andere zeven gewonden kon den, na aldaar behandeld te zijn, naar huis gaan of hun reis vervolgen. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door de doktoren v. d. Zijpp, Lofvers, Gerritsma en Dethmers, terwijl ook het R. Kruis-team en de heer Dijk- 1. Koraal 2. Mit klingendem Spiel, mars Th. Forter .Meijerbeer H. Altink W. Zehle G. Rossini J. P. Laro F. Schubert T. Bidgood Paul Lincke C. Cori Aan de Rijkskweekschool te Leeuwar den slaagden voor onderwijzer de heren I S. Palstra te Sneek en J. Mollema te Bozum. In de vergadering van de raad der ge meente Rauwerderhem werd meegedeeld dat Ged. Staten de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester heb ben goedgekeurd en de vergunning van het Rijk reeds is afgekomen. De heer Fokkema te Koudum, in een vorige vergadering benoemd tot hoofd van de o. 1. school te Rauwerd, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans werd benoemd de heer J. de Vries, h. d. school te Ternaard. Tot lid van het damescomité voor het handwerkonderwijs te Irnsum werd be noemd mevr. E. Keulen—de Jong. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot het voeren van een rechtsgeding tegen G. G. Fokma te Poppingawier in zake schadevergoeding voor een door hem aan de klapbrug te Sijbrandaburen aangebrachte schade. Verder werd besloten tot verkoop aan J. P. Dijkstra te Rauwerd van het door de gemeente aangekochte voormalige wijkgebouw van het Groene Kruis en tot aankoop van een woning te Sneek ten behoeve van het gemeenschappelijk bouw- en woningtoezicht. Betreffende de te dempen haven te Sijbrandaburen deelde de heer Tjeerd- sma mee dat W. Heeringa aldaar be reid is deze vol te rijden met modder van A. v. d. Meer. Op 22 juni j.l. hebben opsporingsamb tenaren van PTT. in samenwerking met de Gemeentepolitie te Drachten een klandestiene zender te Houtigehage op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 23- jarige los-arbeider F. V. Op 24 juni werd in Dalfsen in samen werking met de Rijkspolitie aldaar de klandestiene zender „Zwarte Figo” op gespoord en in beslag genomen. Hier werd proces-verbaal ougemaakt tegen de 18-jarige betonwerker L. G. en de 29-jarige grondwerker J. P. Voor de Waterpoortpartij van kaatsvereniging „Sneek”, welke zater- I dag op het Sportpark gehouden zal wor- i den, zijn door het hoofdbestuur van de KNKB de volgende parturen samenge steld: 1. H. Schuil, Harlingen; S. van der Zee, Leeuwarden en W. Vlietstra, Fra- neker. 2. M. van der Weerd, Bolsward; A. Rinia en R. Kuiper, beiden Makkum. 3. Joh. Stavinga, Poppingawier; J.’ Jansen, Harlingen en J. Tolsma, Arum. 4. M. v. d. Leest, Stiens; Joh. Zijl- stra, Creil N.O.P. en H. Zijlstra, Wit- marsum. Voor deze wedstrijd zal de Sneker tel ling worden gebruikt. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor 12 is op Rijksweg 43 bezijden het Zui- dersportpark alhier een autobus van de N.T.M. in de langs de weg lopende bermsloot gereden. Van de 16 a 17 passagiers werden tien gewond, van wie drie vrjj ernstig. Deze zijn met een ambulance-auto naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. De chauffeur, de heer J. Dijkstra, wonende Fred. Hendrikstraat alhier, kreeg door de versplinterde voorruit enige sny wonden in het gezicht, maar kwam er verder met de (hevige) schrik af. De 18-jarige Bergenopzoomse zwem ster Maria Meester, zal zich vermoede lijk opgeven voor de Kanaalrace. Maan dag is ze onder leiding van haar trainer, de heer A. Vriens, van het Goesse Sas naar de haven van Bergen op Zoom ge zwommen, een afstand van ruim 22 km. Te half elf was ze gestart en des mid dags om ruim half vijf kwam ze te Ber gen op Zoom monter en fris uit het wa ter. Thans staat nog een trainingstocht van Vlissingen naar Zeebrugge en terug op het programma. Liebensteiners nieuwe grote kleurenfilm vol muziek en romantiek „Die schone Müllerin”, met in de hoofdrollen Wal- traut Haas, Gerhard Riedmann, Paul Hörbiger en Hertha Feiler. Het is de geschiedenis van de mole naarszoon Frits Mertens en Inge, de I dochter van de waard van Erlenbach, die verliefd op elkaar zijn. Inge is echter ook hevig jaloers en Inge’s vader geeft de voorkeur aan de jonge boswachter Anton Vogt. Tussen de boswachter en de molenaars zoon is een gespannen verhouding ont staan en de naijver tussen beide mannen laait op tijdens het schuttersfeest, waar bij Frits zijn rivaal verslaat. Als de avond daalt over het feestterrein, ziet Frits hoe Vogt tracht Inge te omhel zen. Hij komt tussenbeide en een ver woed handgemeen is ’t gevolg. Als en kele uren later de schuur van Inge’s va der tot de grond toe afbrandt en een gedienstige ziel de schuttersprijs terug brengt, die Frits tijdens het gevecht bij de schuur heeft verloren, wakkeren de kwaaddenkende geesten de geruchten over brandstichting aan. Als Frits zich woedend tegen de beschuldigingen ver weert, grijpt Kati haar kans en. forceert een breuk tussen hem en Inge. Uit bal origheid verlaat de jonge Mertens dan de molen en het dorp en treedt in dienst bij „de schone molenaarster”, een rijke jonge vrouw, die een modern geoutil leerde maalderij bezit. Al spoedig toont zij, ook buiten het werk om, grote be langstelling voor haar bedrijfsleider. Als Inge dit verneemt, geeft zij de boswach ter haar ja-woord. Het gaat Frits zeer aan het hart, te horen, dat de Erlen- bach-molen door zijn vertrek van eige naar zal moeten verwisselen. De molen zal worden opgenomen in een concern, waarvan ook de grote maalderij eens deel zal uitmaken. Nog juist op« tijd weet Mertens de uitvoerder van dit grootse plan te ontmaskeren als een op lichter en wordt groter kwaad voorko men. Frits ontdekt daardoor tevens, dat zijn hart nog altijd bij het kleine, eigen bedrijf in Erlenbach is en het slot is dat hij en Inge elkaar toch krijgen. Zondagmiddag om half drie kunnen de liefhebbers van sensatie genieten van „Complot in de tropen”, de zeer spannende technicolor van Lewis R. Forster, met in de hoofdrollen de be kende sterren Ray Milland, Arlene Dahl en Wendel Corey. De bekende wandelvereniging „de Ka naries” in Bolsward houdt zaterdag 14 juli wandeltochten over 15 en 25 km. Er is een prachtige route uitgezocht en ieder die de tocht volbrengt ontvangt een fraaie medaille waarop 't stadhuis staat afgebeeld. Voor groepen zijn prach tige prijzen beschikbaar gesteld. De ju ry bestaat geheel uit N.N.W.B.-leden, zodat iedere groep ook ’t Bondsdiploma krijgt met daarop het behaalde aantal punten. De organisatoren hopen dat ook vele Sneker wandelvrienden aan deze tochten zullen deelnemen. De wandel- verenigjng „de Kanaries” ontbreekt in Sneek nimmer op 't appèl. De Roosevelt- en de Waterpoortmars zijn zonder „de Kanaries” haast niet denkbaar. Daarom hopen de Bolswarders dat zij nu op hun beurt eens de gastheren van de Snekers «logen zijn. It bistjür fan de Stifting „Us Frysk Berneboek” is hokkerdeis mei inkelde persoanen ütwreide en sjocht der nou üt lyk as folget: Frou D. RienksWallinga, Frou W. DykstraTalsma, G. de Boer, S. de Haan, K. S. Katsma, J. Stienstra, G. Meerburg. Jdei’t de skriuwster, frou Dykstra Talsma, optheden net rjocht by de tiid is, nimt de hear Meerburg sa lang it skriuwerskip waer. Syn adres isSweelinckstrjitte 57, Ljouwert. De administraesje bliuwtFrou G. Ve- linkTerpstra, Sweelinckstrjitte 21, Ljouwert. Vorige week slaagden te ’s-Gravenhage voor het examen Gemeente-administratie I, onze stadgenoten de heren G. Middel dorp en H. Steenbeek en de heer H. Nauta te Oppenhuizen, allen werkzaam ter secretarie der gemeente Sneek. K -■ -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1