128 doden bij vliegramp in Ver. Staten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De heer H. W. F. Aukes directeur van „Vinea Domini” Seriewedstrijden bleven spannend tot het einde Ledenvergadering Ver. v. Vrijz. Hervormden Zusters J. M, J. 75 jaar in Sneek naar Koninklijk Paar acht onderzoek buitenlandse perspublikaties gewenst Maandag 2 juli 1956 111e jaargang no. 53 RedacteurL. KIEZEBRINK Geslaagd Benoemd Bioscoopnieuws Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - Eervolle benoeming Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Sneker suksessen bij „Oostergoo” Meer koffie in geschenk- zendingen Hoofdprijswinnaars pas na de laatste wedstrijd bekend. Sport en Ouden van Dagen Schoolreis Openbare B.L.O.-schooI Een Fries gezin keert terug Personenauto over de kop geslagen OP WOENSDAG 4 JULI: Zeepost Twee jaar van een jong leven Parasitoloog D. Swierstra promoveerde Mijnenveger Sneek te water gelaten SNEEKER NIEUWSBLAD een oorlog (de heer Aukes was toen inmid- Tussen Hemel en Aarde. De heer A. Feenstra te IJlst, direc teur van het Stedelijk Muziekcorps Sneek is benoemd tot 2e dirigent van het Frysk Orkest. GRAND CANYON, Arizona (USA), 1 juli. Amper anderhalve kilometer van elkaar liggen in de om zijn natuurschoon beroemde Grand Canyon het Woeste Ravijn de verbogen wrakstukken van twee Amerikaanse passagiers vliegtuigen, die zaterdag in de vroege ochtend boven Desert Point met elkaar in botsing moeten zijn gekomen. Honderd acht en twintig mensen zijn bij deze grootste ramp uit de Amerikaanse luchtvaartgeschiedenis om het leven gekomen. De brokstukken liggen op ontoegankelijke rotspieken; op de Charr Peak het wrak van een United Airlines DC7, dat 58 personen aan boord had op de Temple Butte de geschroeide resten van een TWA-Constellation, die 70 personen aan boord had. Voor het r. k. mulo-examen B slaagde te Zwolle L. v. d. Meer te Bozum. Verschijnt i MAANDAGS Administratie Comb. Drjjfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bij de gisteren in Grouw gehouden wedstrijden van de Kon. Zeilvereniging „Oostergoo” te Leeuwarden vielen de volgende stadgenoten in de prijzenB. de Haan le in de 16 m2 Stipklasse, E. Wierstra en H. Visser resp. Ie en 2e in de Vrijheidsklasse, en dr J. W. v. d. Zij pp 2e in de Regenbogen (na C. J. de Jong te Joure). Met ingang van 1 juli wordt, bij uit voer van geschenk- en toeristenzendin gen, de gewichtslimiet voor koffie ver hoogd van een,kg tot vijf kg. Voor het artikel koffie geldt derhalve dan de zelfde gewichtsgrens als voor de overige levens- en genotmiddelen, aldus deelt de centrale dienst voor in- en uitvoer ons mede. Steeds moet echter rekening wor den gehouden met de invoerbepalingen inzake geschenk- en toeristenzendingen van het land van bestemming, die lage re limieten kunnen inhouden. stel meldde, dat een reddingsbrigade op weg was gegaan naar de wrakstukken. De brigade was er echter van overtuigd geen spoor van leven meer te zullen aan treffen. Onder de passagiers bevonden zich minstens vijftien kinderen. De toestellen waren vrijdagavond kort na elkaar opgestegen van het vliegveld van Los Angeles, De TWA-machine had tot bestemming Kansas City, de Airliner Chicago. Er hingen onweersbuien op de route. Om 11.32 zatermorgen, plaatselijke tijd, ving United Airlines van zijn ma chine een laatste, afgebroken boodschap op; „We gaan....” Daarna werd niets meer vernomen. Men vermoedt, dat beide toestellen op een hoogte van 7000 meter hebben ge vlogen. De DC7 had deze hoogte aange wezen gekegen, maar omdat de machi nes vlak bij elkaar zaten, diende de Con stellation krachtens zijn opdracht lager te blijven. Waarschijnlijk heeft de gezag voerder van het tweede toestel het on weer op deze geringere hoogte willen vermijden en is daarom gestegen, niet wetend, dat boven hem de Airliner vloog. Zondagavond is een helikopter van het Amerikaanse leger er in geslaagd bij de plaats van de ramp te landen. Het toe- Wat heeft sport nu met ouden van da gen te maken zullen velen waarschijnlijk wel vragen. Al wordt er wel eens een veteranenwedstrijd gespeeld, daarom zijn de spelers toch nog niet boven de 70 jaar. En toch wordt hier de voetbalsport bedoeld en wel een wedstrijd tussen LSC Sneek ten bate van de Autotocht van Ouden van Dagen op a.s. zaterdag in het Sportpark aan de Leeuwarderweg. Voor af wordt de voorwedstrijd Gemeente Secretarie gespeeld, welke om half zeven aan vangt. Deze wedstrijd is zeer belang rijk voor de Toto. Volgens goede bron staan de kansen 1 tot 3, maar dit kun je nooit weten. Vele van onze stadgenoten, die gaarne iets voor de oudjes willen offeren maar daarvoor nooit de kans hadden, kunnen dit nu doen door zater dag naar het Sportpark aan de Leeuwar derweg te komen. Zie nadere aankondi gingen in dit blad. Maandag maakten twee groepen kin deren van de openbare school voor moei lijk lerende kinderen aan de Oude Koe markt een reisje naar Emmen. Met veel belangstelling werd naar de vele en velerlei dieren in het Noorderdierenpark gekeken. In de speeltuin hadden ze veel pret.. Op de terugreis werd Oranjewoud nog even aangedaan. Om ongeveer 6 uur keerden allen voldaan weer in Sneek terug. Aan de chr. landbouwhuishoudschool te Bolsward is benoemd tot tijdelijk lerares mej. H. Bokma te Sneek. Deze film uit het leven van de man nen, die thans de Amerikaanse strate gische luchtmacht vormen, waarvan vol gens velen de handhaving van de vrede afhangt, mist toch ook het romantische tintje niet. Ze brengt immers James Stewart en June Allyson, de sterren uit de „Glenn Miller Story” weer eens te zamen als het gelukkige echtpaar Hol land, waarvan de man, Dutch Holland, beroemd baseball-speler, zijn zeer lucra tieve plaats in zijn ploeg opgeeft om ge hoor te geven aan de oproep van het va derland voor ervaren vliegers voor de strategische luchtmacht. Als vlieger be leeft hij de gevaarlijkste avonturen zowel in Noord-Groenland als op ’n testvlucht naar het Verre Oosten en zwaar druk ken de gevaren, die hem bedreigen, ook op het leven van Sally Holland, zijn vrouw. De film in technicolor is niet alleen boeiend en vol spanning, maar geeft ook een beeld van de geweldige luchtmacht die altijd paraat moet zijn en dus in alarmtoestand van Okinawa tot Groenland het luchtruim bewaakt. en DONDERDAGS WITMAKSUM. Tot Directeur van het Vormingscentrum „Vinea Domini” te Witmarsum Is benoemd de heer H. W. F. Aukes, thalns te Hilversum. De heer Aukes volgt hier Drs. H. B. P. A. Letschert op, die de vorige maand be noemd werd tot burgemeester van Me- demblik. Met de heer Aukes keert een vooraan staand „büten-Frles” naar Friesland te rug. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. In verband met bovenstaand tot hem gericht verzoek heeft prof. Beel aan Op de Bolswarderweg, ter hoogte van de Meeuwenlaan, is gistermorgen een personenauto, bestuurd door mevr. B.de J. uit Heemstede geslipt en over de kop geslagen. Een klein boompje werd bij de grond af geknapt. Alle vijf inzittenden, onder wie twee kinderen, konden ongedeerd uit de zwaar gehaven de auto komen. Dokter Lofvers verleen de eerste hulp, doch ernstige blessures had niemand opgelopen. Alleen wat schrammen en ontvellingen. Vrijdag werd vanwege H. M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Nederlan den de volgende mededeling verstrekt: „De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft geoordeeld in het openbaar ons gezinsleven en de verhou dingen in onze naaste omgeving te be lichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de om standigheden, die hiertoe hebben kun nen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer bereid te hebben ge vonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen”. 1 JULIANA BERNHARD noemd veslag gaf het verleden jaar nieuw-benoemde bestuurslid, de heer K. Knol, een kort resumé van de indruk ken, die hij dit verenigingsjaar gekre gen had van de verschillende besprekin gen en onderhandeingen, gevoerd met visitatoren-provinciaal en -generaal van de Ned. Herv. Kerk en met een kerke- raadscommissie over de totstandkoming van een voorziening in het pastoraat voor het vrijzinnige deel van de Ned. Hervormde Gemeente te Sneek. In de twee bestuursvacatures, wegens periodieke aftreding van mej. H. Stien- stra en de heer Sj. Jelgersma, werden ter vergadering geen kandidaten ge steld. Zij werden beiden als bestuurslid herkozen. Woensdag a.s. zal het vijfenzeventig jaar geleden zijn, dat de zusters J. M. J. zich in onze stad vestigden. Driekwart eeuw hebben thans de Zusters van het Bonifatiushuis hier haar zegenrijke ar beid, zowel door verpleging en verzor ging van ouden van dagen, als op on derwijsgebied, verricht. Slechts op twee plaatsen (Sneek en Workum) heeft de concregatie J.M.J. nederzettingen in Friesland. Het moederhuis (’s-Hertogen- bosch) en de andere nederzettingen lig gen voor het merendeel in het zuiden. Het begon op maandag 4 juli 1881 toen moeder Aloysiana met nog 5 zus ters haar intrede in Sneek deden en hun intrek namen in het Katholieke Verzor gingshuis, het vroegere Katholieke Weeshuis, aan de Oude Koemarkt. Op vrijdag 8 juli 1881 was de kapel gereed die door deken Brouwer werd ingeze gend, bij welke gelegenheid de H. Bo- nifatius tot patroon werd gekozen. Op 11 juni d.a.v. opende de bewaarschool haar deuren voor 90 kinderen; de naai- Daarmee waren in onze stad de eerste schreden gezet op het pad van het ka tholiek onderwijs, zij het dan nog al leen maar voor de allerkleinsten. Spoe dig echter werden plannen beraamd om ook aan de oudere kinderen katholiek onderwijs te geven en op 3 januari 1883 was het mogelijk deze tak van onderwijs aan te vatten. Op die dag werd nl. de nieuwe Kath. Meisjesschool, eveneens on dergebracht in het Boni^atiusgesticht aan de Oude Koemarkt, ingezegend. Daarna ging het steeds crescendo. De ene uitbreiding volgde op de andere. Na 1920, toen de gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs een feit werd, kwam aan de onhoudbare toestand aan de Koemarkt een einde. In de loop van 1922 nl. kwam de nieuwe school aan de Leeuwarderweg gereed. Doch daar mee kwam mede een nieuw probleem de aandacht vragen. De zusters die altijd nog gehuisvest waren aan de Oude Koe markt, moesten dagelijks te voet vier maal de afstand KoemarktLeeuwar derweg afleggen. Maar ook daaraan kwam een einde, toen zij in 1925 het nieuwe Bonifatiushuis aan de Leeuwar derweg konden betrekken. In 1933 werd een nieuwe kleuterschool naast en ach ter de meisjesschool gebouwd. Dat de zusters hier prachtig en zegen rijk werk verrichten, staat buiten twij fel. De liefderijke verzorging van de ouden van dagen momenteel telt hui ze Bonifatius 31 inwonenden maar ook vooral haar vele verdiensten op onderwijs gebied wettigen ’t voornemen het jubi leum niet alleen intern, doch ook paro chieel te vieren. Het aantal zusters, in het begin zes, nam gelijk met de omvang van het on derwijs, toe. Het hoogste aantal dat ooit in het Bonifatiushuis verbleef, bedroeg 26. Momenteel zijn er 20 zusters. Moe der overste is zuster Antonietta. Op de dag zelf, woensdag 4 juli, zal er alleen intern feest zijn voor de zus ters en de bewoners van het huis. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling op de zondag daarna, of de volgende, paro chieel dit heuglijk feit te herdenken. Om bijzondere redenen moest het bestuur echter van dit voornemen afzien. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handekadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Stammend uit het geslacht Aukes te Woudsend, werd de heer Aukes na zijn gymnasiale en universitaire studie ver bonden aan de Nijmeegse Universiteits bibliotheek als adjunct-Bibliothecaris. Als zodanig kwam hij dikwijls in con tact met de Burgwerder Pater Prof. Dr. Titus Brandsma, O. Carm., voor wie hij het secretariaat van „Frisia Catholica” waarnam. Hij publiceerde o.m. over het vroegere Carmelietenklooster te Wouds end en gaf een genealogie uit van de Zelden of nooit hebben de seriewed strijden van de Kon. Zeilver. Sneek zo’n spannend verloop gehad als dit jaar. Met uitzondering van de Jeugdklasse waren er, toen zaterdagmiddag voor de zesde en laatste maal gestart werd, in alle klassen meerdere kanshebbers voor de hoofdprijs. De spanning bleef er dus tot het laatst in. Een handicap voor de wed strijd was echter de wispelturige wind. In de eerste race liet hij de zeilers hele tijden in de steek, en de gehele middag dwarrelde hij voortdurend heen en weer, zodat er zoor de bemanningen in de boten geen touw aan vast te knopen was. Het geluk speelde daarom ook nu weer een grote rol. Voor de vele toeschouwers op het starteiland was het echter ideaal zij hebben volop genoten. Zo bezien was het dus een prachtig slot. weer en H. M. de Koningin verzocht het door hem reeds aangeboden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. Gerbrandy deelde mede, dat hij zijn kamerlidmaat schap op dezelfde grond niet zal aan vaarden. Van de heer mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer is reeds medegedeeld, dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede openbare functie. sprong op Piet Amsterdam, hekkenslui ter in deze omloop, waarna Burema met één punt minder als derde volgde. Toen was alles dus nog mogelijk. Maar v. d. Laan maakte aan alle speculaties een einde door ook de laatste race te win nen, wat voor hem een dubbele zege be tekende de dagprijs en de hoofdprijs. Piet Amsterdam finishte nu als zesde. Dat kostte hem de tweede plaats in het eindklassement, waarop Burema zich nu nestelde. Het eindresultaat in deze klasse is 1. P. v. d. Laan 69.3 pnt2. J. Bure ma 65.1 3. P. Amsterdam 64.1 pnt4. P. Bonnema 64 5. L. M. de Vries 60.1 6. T. Radsma 607. A. Brenninkmeijer 54 pnt. Ook in de Valken steeg de spanning ten top. Vier deelnemers bleven absent, maar de zes die er wel waren, streden fel om de leidende plaatsen. Kabel, Gros en de Vries eindigden in het voorste ge lid, maar Jansma, de favoriet, was vijfde na v. d. Veen en voor Bron. Voor Jansma lagen de papieren daardoor iets ongun stiger. Bij de aanvang van de beslissen de strijd had hij een punt achterstand op Bron. Kabel was de derde candidaat voor de hoofdprijs. Met stijgende belangstelling werden de verrichtingen van de drie rivalen in de slotfase van de strijd gevolgd. Het zat Jansma, die er een andere fok voorgezet had, weer niet mee. De kop werd nu veroverd door Gros, die bij de eerste boei in Gossepalen een keurig staaltje zeilkunst liet zien. Hoog opknijpend stuurde hij zijn Valkje meesterlijk om de boei, waarmee hij de grondslag voor zijn overwinning legde. Tweede werd Kabel, derde Jansma. Die derde plaats was echter net genoeg voor de hoofd prijs. Met slechts 0.1 punt voorsprong op Gros werd Jansma de primus inter pares. De dagprijs was voor Gros. Dat het krachtsverschil in deze klasse echter maar klein was bewijst de eind stand. 1. F. Jansma, Grouw 52.2 pnt2. B. Gros, L’warden 52.1 3. C. Kabel, Leeu warden 51.14. E. Bron 50.2 5. U. de Vries, Grouw 49 6. J. v. d. Veen 35 7 M. Breuning, L’warden 338. P. J. Venema, L’warden 27 9. P. Gras, Leeu warden 12. De laatste vier hebben niet in alle wedstrijden meegevaren. De beslissende strijd in de Regenbogen speelde zich af tussen Alberda met 42 punten, Priester en Oppenhuizen, beide met 41.2 en Tom Zwart, die met 39 pun ten voor de beslissende route startte. Priester had n.l. weer voor een verras sing gezorgd door de vijfde race te win nen vóór Alberda, dr v. d. Zijpp, Oppen huizen (de laatste met gering verschil) en Zwart. Dr v. d. Zijpp smaakte in deze eind strijd voor de eerste maal het zoet der overwinning, wat hem met zijn derde plaats in de vijfde omloop tevens de dagprijs bezorgde. Voor de hoofdprijs was hij echter kansloos omdat hij de tweede middag verstek had moeten laten gaan. Met een kleine achterstand kwam Al berda als tweede, maar als winnaar van de hoofdprijs door. Priester bezette nu de derde plaats, waarmee hij de tweede plaats op de eindlijst veroverde. De Wil de was vierde, Oppenhuizen vijfde en Zwart zesde. Het totale eindresultaat was hier 1. J. Alberda 53 pnt2. E. Priester 51.2 3. F. Oppenhuizen 49.2; 4. T. Zwart 47; 5. J. de Wilde 42.1 G. Zijlstra 41 7. Dr J. W. v. d. Zijpp 36.1 8. W. de Boer 30 9. K. Vrolijk 2610. Th. Kruis 7. Vóór de wedstrijden begonnen, kwam het bestuur tot de onaangename ontdek king, dat van enige boeien de vlaggen waren verdwenen. Vermoedelijk „meege nomen”. Zoiets moet toch eigenlijk niet weer gebeuren. Het bezorgt veel ongerief en extra werk. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. Strathmore (5 juli); Brits O. Afrika: s.s. Pierre Loti (7 juli); Canada: m.s. Prins Willem III (3 juli); s.s. Zuiderkruis (7 juli); Chili: via New York (5 juli)Ned. Antillen: m.s. Wil lemstad (3 juli)Nieuw Zeeland: via Engeland (7 juli); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle (7 juli). Woensdagavond 27 juni hadden ver scheidene leden van de Ver. van Vrijz. Hervormden gehoor gegeven aan de op roep voor de jaarvergadering in „Fre- dehiem”. Deze flinke belangstelling was zeker mede te danken aan het feit, dat op deze avond officieel afscheid werd genomen van de tijdelijke voorganger, Ds. Joh. A. P. Bongaards, wegens zijn aanstaand vertrek naar de gemeenten combinatie GrosthuizenScharwoude Avenhorn en Ursem in Noord-Holland. Het eerste gedeelte van de avond werd na het gemeenschappelijk zingen van de verzen 1, 2 en 6 van Gezang 228 en een woord van welkom van de voorzitter, de heer B. Jonkmans, geheel besteed aan de zakeijke dingen, als notulen, di verse jaarverslagen en uitloting obliga ties van het Eigen Gebouw. Overzichten van de werkzaamheden in het afgelopen verenigingsjaar werden uitgebracht van de Jeugdkerk, de Vrijz. Herv. Zondags school, de V.C.J.C. met zijn J.B., J.G., Vrije Vogels en Bosvolk, de catechisa ties op de O. L. scholen (verzorgd door de predikanten J. A. P. Bongaards, G. R. Brink van IJsbrechtum, J. Walstra van Britswerd en A. Verstraaten van Mantgum), het Vrijz. Herv. Kerkkoor, de Commissie voor Gezinszorg, de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging; de heer de Vries, consul van de V.P.R.O., deelde mee dat, wil het ledental van de V.P. R.O. op peil blijven met de vereiste 5 van het totaal aantal luisteraars, er over het hele land per maand 1200 nieuwe leden dienen te worden ingeschreven. Jaarverslagen werden verder uitge bracht door de administrateur van het Hulppredikersfonds, de administrateur van het Eigen Gebouw „Fredehiem”, de penningmeesteresse en de secretaresse van de afdeling Sneek van Vrijz. Her vormden. Aansluitend aan laatstge- Hij was net 18 jaar en een door z’n baas gewaardeerd aankomend monteur. Toen kostte een val tussen een draaiend schoepenrad van een watermolen hem beide benen. Na amputatie restten hem nog twee stompen. O zeker, het ongeval geschiedde ter wijl hij in loondienst werkzaam was. Al wat de sociale wetten hem aan zeker heid konden geven werd hem niet ont houden. Maar één zekerheid woog het zwaarst. De absolute overtuiging, dat hij z’n oude plaats niet meer in zou kun nen nemen. Zijn vitaliteit hielp hem door twee jaar leven in ziekenhuis en revalidatie-cen- trum heen en gaf hem de kracht om met z’n kunstbenen zo moedig en volhardend te oefenen, dat hij nu weer (en zelfs zonder stok) loopt. En hij heeft, wat het voornaamste is, zich nieuwe bezigheid verschaft. Wat in z’n jongenstijd een hobby was, werd nu de poort naar de toekomst. Z’n „eeuwi ge knoeien” met horloges en wekkers werd verheven tot nuttige arbeid. Als de Nederlandse Vereniging „A.V.O.”, tot wie hij zich om hulp heeft gewend, haar zin krijgt, zal hij straks z’n opleiding krijgen op een horlogema- kers-vakschool en na het behalen van z’n diploma o.a. het recht hebben zich zelfstandig te vestigen. Als de A.V.O. haar zin krijgt en de benodigde zevenduizend gulden van vele kanten bijeenkomt. Van vele kanten! Ook uit het A.V.O. hulpfonds zelf, dat gevoed wordt uit de nationale collekte welke op 5 juli a.s. ook in Sneek wordt gehou den. Van Uw bijdrage aan deze collecte zal het mede afhangen hoeveel A.V.O.- hulp-plannen dit jaar een „happy end” krijgen. Een „goed einde” als dat van onze horlogemaker in spé, die slechts één van de duizenden is, waarvoor de Nederland- Katholieke Friese geslachten. Kort na de se Vereniging A.V.O. op de bres staat. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de in diergeneeskundige kringen bekende parasitoloog D. Swier stra tot doctor in de diergeneeskunde op het proefschrift „Een onderzoek naar het zuurstofverbruik van infectieuse larven van bij het paard voorkomende Strongylidae”. Dr. Swierstra, die in 1908 te Oppen huizen werd geboren, bezocht de H.B.S. te Sneek en studeerde vervolgens aan de R.U. te Utrecht. Hij is secretaris van de internationale Vereniging van Vete rinaire Parasitologen. Promotor was prof. dr. Jac. Jansen. De mijnenveger Sneek is donderdag bij Verschure en Co te Amsterdam te wa ter gelaten; de echtgenote van de bur gemeester van Sneek, mevrouw G. B. RasterhoffTinga, verrichtte de doop plechtigheid. Schout bij nacht W. J. Kruys, vlag officier materieel van de Kon. Marine hield een toespraak. De mijnenveger werd, in tegenstelling tot de meer gebruikelijke manier van te waterlating langsscheepse stapelloop van de helling door twee drijvende bokken te water gezet. Het schip is 46.62 meter lang, 8.78 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 425 ton. De bemanning zal uit 44 koppen be staan. De „Sneek” maakt deel uit van een serie van 32 kustmijnenvegers die op veertien Nederlandse werven ten behoe ve van de Nederlandse Marine worden gebouwd. I dels verbonderi aan „Radio Herrijzend Nederland”) schreef hij een biografie van zijn leermeester en vriend, Prof. Dr. Titus Brandsma. De heer Aukes is vooral in de laatste weken bekend geworden door zijn uit muntende biografie van de onlangs over leden aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong. Dit boek is en kele weken geleden bij „Het Spectrum” in Utrecht verschenen, en door de hele Nederlandse pers met grote waardering ontvangen. Vele Friese Katholieken wor den in dit boek genoemd, o.a. de Demes- sen van Dokkum en Leeuwarden, de Ri- nia’s van Woudsend, de families Kiewied, Wiemers en de Jong. Mevrouw AukesStockmann is te Sneek geboren. Zij is het oudste klein kind van de heer Carl Gregor Stock mann, de grondlegger van het bedrijf, dat thans met de V. en D.-combinatie verbonden is, en de man die jaren lang voorzitter was van de „Friesche Bond”, die toen nog in Sneek zijn voornaamste centrum had. Mevr. Aukes was, vooral in de eerste jaren na de oorlog, een be kend radio-spreekster. De nieuwe gast vrouw in „Vinea Domini” is ook van plan zich te Witmarsum te vestigen. Zij zal vooral de leiding van de Binnendienst op zich nemen. „Vinea Domini” heeft nl. een binnen- en een buitendienst. De binnendienst is gericht op het werk in het Vormingscentrum: weekenden, stu dieweken, vormingsdagen, retraites en ontvangst van buitenlandse gasten. De buitendienst houdt zich bezig met het organiseren van Friese en Nederlandse voordrachtsavonden, spreekbeurten e.d. Zo heeft Vinea Domini ook een eigen film laten vervaardigen, met gesproken Friese tekst, de eerste van dit soort. In het zomerseizoen worden reizen georga niseerd naar het buitenland. Ook is er binnenkort een groot volksdanscongres met excursies naar de eilanden en de Friese meren. De heer Aukes was tot op heden be last met het toezicht, namens de N.R.U., op de regionale Omroepen Noord en Zuid. Friesland krijgt in hem een des kundig voorstander van een hopelijk spoedig komende R.O.F. Voorzitter Jonkmans sprak daarna Ds. Bongaards ten afscheid toe en zei hem hartelijk dank voor het vele werk dat hij voor de Vrijz. Hervormde groep gedaan heeft Met geweldige energie heeft hij de arbeid in de lang niet ge makkelijke werkkring aangevat; veel begrafenissen heeft hij moeten leiden. Dit alles zal stellig een spoor achter laten, dat niet gemakkelijk uit te wis sen zal zijn, maar dat noemde spreker ook juist een voorrecht van het predi kantsambt. Ook de moeder van ds. Bon gaards werd in de dank betrokken. Ook namens de V.C.J.C. en de Zondagsschool werden waarderende woorden tot Ds. Bongaards gericht. De woorden van dank gingen vergezeld van stoffelijke blijken van herinnering. Ds. Bongaards herinnerde ten slotte aan de gedachen, neergelegd in zijn af scheidspreek en eindigde met de woor den: „Wij vermogen alle dingen, door God, Die ons de kracht geeft”. De bijeen komst werd gesloten met het zingen v^n het eerste vers van Gezang 280. De strijd in de Schouwe - bood een af wisselend beeld. De eerste wedstrijd werd door Atsma gewonnen, met Hoek stra ais tweede en v. d. Veen als derde, maar in de laatste r iute was v. d. Veen de snelste, wat hem met een punt voorsprong de hoofdprijs bracht, was Atsma tweede en Hoekstra laatste. De dagprijs was daardoor voor Atsma. Na aftrek van de slechtste wedstrijd voor elk van de deelnemers is de eind stand in deze klasse1. B. v. d. Veen, Oppenhuizen, 13.3 pnt2. F. F. Atsma, Oppenhuizen, 12.3 pnt3. A. Hoekstra, Hommerts, 8 punten. De Pluisjes kwamen beide keren in de zelfde volgorde en precies op het num mer binnen. Stormpje (95) als eerste, Vlaagje (94) tweede, Zuchtje (93) derde en Koeltje (92) vierde. De dagprijs was voor Hendrik Wietze v. d. Zijpp, stuur man van Stormpje, welk scheepje vijf maal eerste en eenmaal tweede is ge weest. In de Pampusklasse kreeg het publiek een broederstrijd te zien. Piet de Jong, de oudste en Hennie, de jongste, gaven elkaar geen duimbreed toe. Bij het in gaan van de laatste ontmoeting hadden ze beide, na aftrek van hun slechtste wedstrijd, 21.2 punten, waarop Bakker met 18.1 als derde volgde. De eerste race was geëindigd in het voordeel van Piet, met Hennie dicht achter zich, maar in de eindstrijd, waarin de oudste wederom zegevierde, liet broerlief het zitten. Toen finishte hij als vierde met Bakker als derde en Jissink als tweede voor zich. Piet legde door deze prestaties beslag op de dagprijs maar tevens op de hoofd prijs. Eindstand1. P. de Jong 27.3 pnt2. H. de Jong 24.2 pnt3. H. Bakker 22.1 pnt 4. K. Jissink 17 pnt5. A. M. Sustring, Leeuwarden 14 pnt6. J. van Foeken 10 punten. De deelnemers in de Vrijheidsklasse moeten nog één wedstrijd varen. De tweede, die mislukte doordat Cnossen omsloeg en twee van z’n concurrenten hem te hulp schoten, wordt n.l. over gezeild, Aan de eindzege van Cnossen, 4e en le deze middag, kan dit echter niets meer veranderen. Met zijn 21.3 pnt kan zijn grootste concurrent Wierstra, die 18.1 heeft, hem niet meer inhalen. Wierstra kwam nu met een le en een 2e plaats in het bezit van de dagprijs. De 16 m2 klasse bood het maximum aan spanning. Na de eerste (en vijfde) wedstrijd, die door v. d. Laan gewonnen uoxu ucmcu vuur au muutaoi, ue naa.i- werd, had deze slechts 0.1 punt voor- school telde toen reeds 48 leerlingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1