BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 70 jaar Klaas Vrolijk: vandaag De pastoor van Heeg in het zilver AUTOTOCHT Ouden van Dagen Zeilkoningin bezocht haar kersencollega in Mierlo i 11 le jaargang no. 54 Donderdag 5 juli 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK OP 11 JULI 1956 De opstand te Poznan Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Plannen voor crematorium in Den Haag Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Ft Het Friese Regenboogteam voor De Kaag HET GESCHENK VAN DE KONINKLIJKE MARECHAUSSEE AAN H.K.H. PRINSES BEATRIX Dr W. Drees zeventig jaar Deze broche is uitgevoerd in goud en briljanten, met het embleem van het wapen, de granaat gevat in een ovaal en met de woorden „Konink lijke Marechaussee” en de spreuk „Zonder vrees en zonder blaam”, en is dinsdag aan H.K.H. Prinses Beatrix aangeboden voor haar 18e verjaar dag, tijdens haar bezoek aan de Koning Willem IH-kazerne te Apeldoorn. SF SNEEKER NIEUWSBLAD B. F. HIJLKEMA. De Commissie Autotocht Ouden van Dagen, Sneek. en dan in Naar het Alg. Handelsblad verneemt is eerlang een voorstel van B. en W. van Den Haag bij de gemeenteraad te ver wachten om, voor zover de wet voor schrijft, medewerking te verlenen aan de plannen dm te geraken tot de op richting van een crematorium op de par ticuliere begraafplaats Nieuw Eyken- duynen. IJLST. Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. School te Wist mej. J. Visser van Heeg. wensen met het bereiken van de zeven kruisjes en daarbij de hoop uitspreken dat we hem nog vele jaren in z’n ver trouwde „Dolfijn” op het Sneekermeer zullen mogen ontmoeten. Verschijnt i MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) i s F heden worden niet langer gerekt dan nodig is, maar toch omringt hy het hei lige met grote waardigheid In zyn per soon. Wie hem ooit bij de consecratie onder de viering der H. Eucharistie heeft gezien, beseft dat hij er van door drongen is iets supreems te verrichten. Hieruit spruit voort zijn streven om de liturgie steeds meer door het volk te laten beleven. Het team ,dat tijdens de komende Kaag- week voor de Kon. Zeilvereniging „Sneek” zal uitkomen in de Holland Friesland wedstrijden in de Regenboog- klasse, is samengesteld. Het bestaat uit de heren Dr J. W. v. d. Zijpp, E. Priester, Joh. Alberda en G. Zijlstra. Laatstge noemde als stuurman in de „Hermanna” van de heer H S. Groenhout. De wedstrijden op de Kaag beginnen 12 juli. Voor het vervoer van de Sneker en de andere Friese deelnemers en hun schepen heeft de KZVS weer een vracht schip gecharterd, dat de zeilers tevens tot logies zal dienen. leer van Christus. Hij doet dat gewoon lijk in zijn preken, in zijn godsdienst lessen op de scholen en op de cursussen voor de oudere jeugd en voor volwasse nen. Aldus is boven geschetst de taak van de priester in de Katholieke kerk, be wust zonder bewijzen uit de H. Schrift of uit de overlevering der vaderen. Ho penlijk is hieruit duidelijk geworden, waarom de katholieken hun priesters eren. Ook al zou een bepaalde priester een onaangenaam mens zijn, dan zullen de katholieken hem toch eren vanwege zijn hoge uitverkiezing. Maar ook de katholiek doet dit met destemeer graag te wanneer de persoon van. de drager van dit mysterievolle ambt hem dit ge makkelijker maakt. En zo ligt de zaak bij pastoor Vlas- kamp van Heeg. Het is een man, die de Friezen ligt. De liturgische plechtig- In het afgelopen weekend bracht de Zeilkoningin mej. Beitje van Wieren in gezelschap van haar hofdames, de Hea- mielkoningin uit Bolsward en de Lente- koningin uit Leeuwarden, beiden even eens met gevolg, een bezoek aan het Ker senlandjuweel te Mierlo. Ook de burge meester en mevrouw Rasterhoff, enkele leden van het Aktie Comité, de heer Vis, voorzitter van V.V.V. en de Snitser Ungetiders maakten deze trip mee, die een zeer genoeglijk verloop had. Heden wordt onze demissionaire mi nister-president dr W. Drees 70 jaar. Op 24 juni 1945 trad het ministerie SchermerhornDrees in functie, waar in minister Drees de portefeuille van sociale zaken kreeg toegewezen. Minister Dre§s is sedertdien bij elke kabinetswis seling (zij ’t soms in andere functie) overgestapt en maakte daarna dus ach tereenvolgens nog deel uit van het mi- nisterie-Beel (19461948), het ministe- rie-Drees-Van Schalk (19481951), het eerste ministerie-Drees (19511952) en het tweede ministerie-Drees (sedert 1952). De heer Drees, dr. honoris causa van de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam, was vóór de oorlog vele jaren lid van de Prov. Saten van Zuid- Holland en van de Haagse gemeenteraad en was in de jaren 19191931 wethou der in Den Haag, eerst van sociae za ken en de laatste twee jaren van finan ciën en openbare werken. In 1933 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer. In de oorlogsjaren was de heer Drees voorzitter van he Vaderlands comité, van de contact-commissie der illegaliteit en lid van het college van vertrouwens mannen. Hedenavond zal de Party van de Ar beid hem een huldiging bereiden op een bijeenkomst in de Haagse Houtrust- hallen. De nestor van de Sneker Regenboog- zeilers en de eerste Schipper in de Orde van de Sneker Pan viert vandaag zijn 70ste verjaardag. Hoeveel jaren hij daarvan aan de helmstok heeft gezeten en hoeveel malen zijn ns-m bij de prijswinnaars in de wedstrijden vermeld is geworden weten we niet, maar wel, dat hij, telg uit een bekend zeilersgeslacht, de zeilsport al van kind af beoefent en als wedstrijd zeilen legio suksessen heeft geboekt. Hij behoorde tot de groten in de zeilwereld en bereikte zelfs de top, toen hij in 1951 de nationale titel in de Regenboogklasse veroverde. Met het klimmen der jaren werd de strijd tegen de jongere generatie natuur lijk wel moeilijken, maar toch is „neef Klaas” zoals hij onder zijn tijdgenoten genoemd wordt, nog altijd een tegen stander, die meetelt en met wie men dus maar rekening heeft te houden. Wij zijn er van overtuigd de spreek buis te zijn van geheel varend Sneek als wij de 70-jarige hier van harte geluk- Katholiek Heeg zal het jubileum van zijn herder uitbundig vieren. Voor niet- katholieken en misschien wel speciaal voor protestantse christenen is deze hul de aan een menselijk persoon bereid soms wel heel erg onbegrijpelijk. Daarom is het wellicht goed, dat men eens ge confronteerd wordt met de achtergrond van dit alles. Hiertoe willen wij een zwakke poging doen. Vijf en twintig jaar geleden legde een bisschop van de Rooms Katholieke Kerk een Sallandse boerezoon de handen op. Doordat deze bisschop naar de mening der katholieke kerk zij het langs vele schakels opgeliomen is in de apostolische successie, werd de wijde ling, de tegenwoordige pastoor van Heeg, genomen uit de mensen om de middelaar van de gemeenschap bij God te zijn. De katholieken menen uit de H. Schrift te lezen, dat de apostelen bij het institu eren van de eerste Christengemeenten op gelijke wijze handelden. Een deel van de macht, die Christus aan zijn aposte len gegeven heeft, wordt op die wijze overgedragen. Alleen een bisschop bezit de volheid van het priesterschap van de apostelen. De voornaamste funktie van de pries ter is het Kruisoffer van Christus te genwoordig te stellen. Dat doet hij door de viering van de H. Eucharistie (de H. Mis) zoals Christus dat deed by het Laatste Avondmaal. De katholiek neemt aan, dat wat bij de consecratie onder het H. Misoffer onbloedig geschiedt identiek is met het bloedig offer van Golgotha. Dat de priester wellicht een erg zondig mens is, vervaagt het geweldige gebeu ren wel, maar verdoezelt het niet. De priester is de normale bedienaar der sacramenten. Hierdoor meent de ka tholiek deel te krijgen aan de genade stroom, die Christus voor ons verwor ven. heeft. Ook is de priester de officiële verkon diger van het Woord Gods. Door hem brengt de Kerk aan de wereld de zuivere Zondag 15 juli viert de Zeereerwaarde Heer L. W. Vlaskamp, pastoor van de St. Josefparochie van Heeg zijn vijf-en-twintig jarig priesterfeest. De jubilaris werd geboren 29 maart 1905 te Luttenberg gemeente Raalte. Na de seminaria van het aartsbidom Utrecht te hebben afgelopen, werd hy 15 juli 1931 priester gewijd. Eerst was hjj vier jaar kapelaan te St. Nicolaasga, waarna hy In dezelfde funktie benoemd werd te Utrecht in de parochie van St. Gerardus Majella. Zeven jaar lang heeft hij daar de lasten van een zielzorger in een volkswijk van een grote stad gedragen tot zijn bisschop hem riep als kapelaan naar het landelijke Schalkwijk. 10 augustus 1948 volgde hy pastoor D. van Wyk op als pastoor van Heeg. Moge dan de direkte oorzaak van de opstand in het Poolse Poznan (het vroe gere Duitse Posen) sociale nood ge weest zijn, er kwamen ook duidelijk anti-Russische tendenzen in tot uiting en al stond van te voren wel vast dat deze opstand geen kans van slagen had omdat het overgrote deel van het Poolse leger de regering trouw bleef in Poznan zelf deden overigens wel groepen van leger en militie mee deze rebellie kwam Moskou toch wel zeer ongelegen. Nog ongelegener zou ze gekomen zijn als werkelijk eens een groot deel van het Poolse machtsappa raat was overgelopen en de Russen er zelf aan te pas hadden moeten komen om de opstand neer te slaan, want dan was wel heel duidelijk de onjuistheid van de beweringen van ook de nieuwe lei ders in het Kremlin in het licht gesteld dat de satellietstaten in vrywillige sa menwerking met de Sovjetunie verbon den zijn. Maar ook nu was de opstand in Poznan al erg genoeg voor de Rus sische leiders, want de sociale nood welke de ondergrond er van was, toon de toch maar af doende aan dat het com munisme er niet in geslaagd is de Poolse arbeiders de welvaart te schenken, wel ke in het Westen heerst en waarvan zij, in de randgebieden wonend, meer aan schouwen dan de bewoners van dieper in O. Europa gelegen gebieden. Boven dien hebben de Russische leiders thans ervaren welke gevaren er voor hun be wind schuilen in de z.g. liberalisering van een communistisch bewind, of zo zij het zelf noemen democratisering. Wanneer een met terreur gehandhaafd systeem even de teugels iets laat schie ten en een wat milder bewind tracht te voeren, zwelt de lang onderdrukte kri tiek tot vormen welke voor het regiem zelf gevaarlijk worden. De Poolse re gering heeft nu wel beloofd dat het ge beurde te Poznan haar niet zal belet ten haar verdere plannen tot „demo cratisering” voort te zetten, doch men zal nog moeten afwachten of dat inder daad het geval zal zijn. Men zal ook eens moeten afwachten de gevolgen welke deze Poolse rebellie zal hebben op de regeringspolitiek in andere satelliet staten; ook in Hongarije en Tsjecho Slo wakije rommelt het, nadat daar het Russische initiatief om de menings uiting een ietsje ruimte te geven was gevolgd. Zoals bekend hebben de Russen waarschijnlijk deze „liberalisering” in gevoerd om het vreedzaam samenleven tussen Oosten en Westen voor de Wes telijke landen aannemelijker te maken en ook de westelijke communistische partijen in die landen waar zij machtig zijn, zoals in Italië en Frankrijk, grotere kans op vorming van een volksfront te geven. Maar de vraag blijft of de Rus sische leiding thans haar doel niet heeft voorbijgeschoten. In deze communis tische partijen is immers grote verwar ring gesticht door de poging der Rus sen het communistisch bewind te „de mocratiseren”, ingeleid met de ont luistering van de figuur van Stalin en de vraag blijft of vele van haar aan hangers daarom niet liever de voorkeur zullen geven aan een werkelijk demo cratische partij, dan aan een z.g. ge democratiseerde communistische. Zo acht men byv. de kansen dat Nenni, de leider der Italiaanse linkse socialisten die tot nog toe samenwerkte met de communistische partij van Togliatti, zal trachten de Italiaanse arbeidersbewe ging weer meer in democratische banen te leiden, aanzienlijk verstrekt. Hij aan vaardde wel de kritiek van Chroesjtsjew op Stalin, maar veel consekwenter dan Togliatti, oefende hij ook kritiek op de nieuwe Russische leiders, die Stalins be wind toch maar hadden geduld. Hij acht het gehele Sovjet-systeem nu uit den boze. dr. Adenauer geoefend omdat zy feite lijk niets nieuws onderneemt om de her eniging tot stand te brengen en zelfs geen direkt contakt met de Sovjetunie over dit vraagstuk buiten de grote Drie, zij het wel met hun medeweten, om, schijnt aan te durven. Alles wat de W. Duitse regering wil is een nota aan de Grote Vier zenden om hen uit te nodi gen de kwestie weer ter hand te nemen. Tenslotte kreeg de buitenlandse politiek van dr. Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken Von Brentano toch weer met vrij grote meerderheid de goedkeuring van de Bondsdag, maar men acht het gezag van dr. Adenauer toch afnemend ook in eigen kring; men verwyt hem te grote starheid, omdat hij maar steeds volhoudt dat er in de Rus sische politiek in wezen niets veranderd is. De man, die het wat dit betreft het ’t meest met hem’ eens is, is de Ameri kaanse minister Dulles. Ook hij blijft van mening dat de kwestie der Duitse hereniging op basis van vrije verkiezin gen de toetssteen voor de goede bedoe lingen der nieuwe Russische leiders moet blyven, al zou hij waarschijnlijk daaraan het loslaten der randstaten door Rus land nog gaarne zien toegevoegd. Koren op zijn molen waren de gebeur tenissen te Poznan, naar aanleiding waarvan een woordvoerder van zijn de partement verklaarde dat de volken van Oost Europa het recht moeten hebben zelf de vorm van regering te kiezen die zij wensen; hun mogen de souvereine rechten niet worden onthouden. Overi gens eisen de Amerikanen een deel van de eer, dat onder het Poolse volk zich verzet heeft geopenbaard, voor zich op, omdat zij immers via zenders en wat niet al het vrijheidsstreven achter het ijzeren gordijn aanmoedigen. De Am. se naat heeft voor dit doel weer 20 millioen dollar beschikbaar gesteld. President Eisenhower heeft echter verklaard, dat wat de meer legale contacten met het Oostelijk blok betreft hij voor uitbrei ding daarvan is, dit naar aanleiding van het bezoek van Pineau, de Franse mi nister van buitenlandse zaken aan Washington. Pineau wil zowel uitbrei ding van de handelsrelaties met het Oosten als van de culturele betrekkin gen. Z.i. moeten eerst de volken meer met elkaar in aanraking komen daaruit elkaar leren waarderen; zou, doordat meer vertrouwen eikaars bedoelingen was verkregen, iets op het gebied der ontwapening kunnen worden bereikt en in die sfeer zou men dan eens over de hereniging van Duits land kunnen spreken. Overigens moet Pineau’s vriendschappelyke stemming jegens de Russen een schok gekregen hebben doordat de Sovjetunie in de Vei ligheidsraad stemde voor het verzoek der dertien AfrikaanseAziatische lan den de Algerijnse kwestie in die raad in behandeling te nemen. Het verzoek werd verworpen, mede dank zij de ont houding van stemmen door Z. Slavië ter wijl de Amerikanen nu eens tegenstem den en dus hun Franse partner ter wille waren. Overigens mag men zich afvra gen of de Russen, aanvankelijk nogal ge brand op wat meer cultureel en toeris tisch verkeer met het Westen, daarop nu nog wel erg gesteld zijn, nu de ge beurtenissen te Poznan him hebben ge leerd dat de oostelijke arbeiders sterk onder de indruk zijn geraakt van de wel vaart in het Westen, welke hun ont breekt. Al de roering ontstaan in de commu nistische landen over de nieuwe Rus sische politiek neemt niet weg dat de Sovjetunie militair onverzwakt is en haar politiek buiten Europa dynamisch blijft. De nieuwe Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilow bezocht een aantal Arabische landen, o.a. Egypte, waar Nasser, zoals te verwachten was, tot president is gekozen. Daarna begaf Sjepilow zich naar Griekenland, om te Advertentieprijs 15 ct. per m-m. Bij contract (handekadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50743 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Speciaal onderscheidt de jubilaris zich ook als een uitstekend predikant. Door gedegen studie en voorbereiding heeft hij zich in wijde omgeving een grote faam op dit gebied verworven. In de lij- denstijd wordt hem dan ook altijd ge vraagd in andere parochies de medita ties te verzorgen. Maar aan elke preek die hij houdt, worden dan ook uren van voorbereiding besteed. Amicaal als hij is in de omgang, is het hem misschien wel gemakkelijk bij de mensen op huisbezoek te komen. Maar systematisch 3 x per jaar zijn kud de bezoeken, eist toch wel altijd enige zelfopoffering. Hij is hierdoor terdege op de hoogte van alles wat er in de pa rochie leeft. Meer dan andere mensen moet een priester Christus navolgen in zijn leven. De mensen weten dat pastoor Vlaskamp hiertoe steeds ernstige pogingen aan wendt en hun hierin voorgaat. Speciaal in de blijheid van levensopvatting geeft hij gestalte aan Christus. De parochianen van Heeg zyn biy dat de bisschop hun deze priester gezonden heeft. Zy wensen hem ook van deze plaats: Nog vele jaren vruchtdragend werk in het herdersambt. De oudjes, die deze tocht wensen mee te maken moeten zich melden ZATERDAGMORGEN 7 JULI a.s. tussen 10 en 12 uur in Café-Restaurant „Onder de Linden”. Alleen zij, die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, komen voor deze tocht in aanmerking. De commissie behoudt zich het recht voor, de leeftijdsgrens te verhogen, wanneer geen voldoende autoruimte ter beschikking wordt gesteld. Voor kontröle op de leeftijd moet le gitimatiebewijs of trouwboekje wor den getoond. Na de vastgestelde uren worden geen aangiften meer in be handeling genomen. Naar gemeld wordt hebben de Russen in verband met de verwarring in de communistische partijen elders, haar leiders naar Moskou ontboden voor een bespreking en toelichting van de nieu we Russische politiek. Of daaruit, mede naar aanleiding van het gebeurde te Poznan, weer een sterkere binding van het internationale communisme en de satellietstaten aan Moskou zal voort vloeien? Dat zou stellig een teleurstel ling voor Tito zijn, die zoals bekend een sterk voorstander van een meer natio naal communisme is, dat niet onder druk van Moskou werkt en dat ook de Hongaarse regering nu wil. Tito heeft daarvoor bij zijn bezoek aan de Russische hoofdstad ook gepleit. Of hij ten deze de volledige instemming der Russen heeft gekregen, valt te betwijfelen, al willen zij wel enigeslaking der al te strakke banden, om het Westen een vreedzaam samenleven aannemelijker te maken en mede ter oplossing van het vraagstuk der hereniging van Duitsland. Moskou en Tito waren het hierover eens dat deze hereniging diende tot stand te komen door besprekingen tussen de re geringen van West en Oost Duitsland, waartegen het Westen gekant is. Daar houdt men vast aan vrye verkiezingen in geheel Duitsland en daarna de vor ming van een regering die de hereniging tot stand zal brengen van een Duits land dat vrij is zich bij het Westen aan te sluiten. Het Russische plan zou, als het elders geaccepteerd werd, slechts leiden tot een herenigd Duitsland waar in de communisten een vinger in de pap hielden en misschien straks de baas zouden spelen. Intussen hebben de op positiepartijen in het W. Duitse parle ment scherpe kritiek op de regering van Het doel van dit bezoek waren de feestelijkheden ter gelegenheid van de intocht der nieuwe Kersenkoningin, wat daar in het vriendelijke en gastvrije Noordbrabant een even grootse gebeur tenis is, als hier de ontvangst van de Zeilkoningin. Het feit, dat de minister van Maatschappelijk Werk beschermheer is van het Kersenlandjuweel, bewijst dat voldoende.. Na de koffiemaaltijd welke de Friese gasten na hun aankomst door de Instal- latieraad (te vergelijken met ons Aktie Comité) was aangeboden, werd de grote optocht met praalwagens, waarin ook de Snitser Ungetiders mee-marcheerden, ga degeslagen, waarbij vooral de prachtige wagen van de Kersenkoningin en haar Kersenprins aller bewondering trok. Daarna werd de ontvangst op het feest terrein bij gewoond, waar de Koningin nen, in wier gezelschap zich ook nog de Lichtkoningin uit Beek bevond, werden gehuldigd en een zowel cultureel als amusant feestprogramma deze dag nog aantrekkelijker maakte. O.a. traden hierin op een aantal zangverenigingen, waar onder de zangklas van het Blindeninsti tuut te Grave, Klepperclubs, de „Trom- melaeren van Roussendaele” en een re- vue-gezelschap, afgewisseld door dansen van de Zuid Nederlandse Balletgroep, welke dansen een van de hoogtepunten van het festijn vormden. Onze stadgenoten en de Koninginnen feestten lustig mee. De eerste prijs welke de Ungetiders in de marswedstrijd be haalden en het sukses dat ze boekten met het speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde Kersenlied, maar vooral de hartelijkheid waarmee ze van alle kan ten werden omringd, gaven daartoe trouwens ook alle aanleiding. Hun dank voor ’t genotene werd tijdens ’t diner, dat op het feest volgde, door burgemeester Rasterhoff vertolkt, die daarbij aan de leden van de Installatieraad elk een bus Drabbelkoeken aanbood. trachten van de Cyprus-kwestie gebruik te maken om dit land uit de Navo los te weken, zoals de luisterrijke ontvangst van de Sjah van Perzië te Moskou ten doel had dit land uit ’t Bagdad-pact los te wrikken. Het heeft in het Westen en natuurlijk vooral in Frankrijk nogal ont stemming gewekt dat.Perzië, dat thans een zetel in de Veiligheidsraad heeft, ook het enige land was dat met Rusland voor de behandeling van de Algerijnse kwestie in de raad stemde. Ook het eco nomisch offensief in het Verre en Nabije Oosten van de communistische landen wordt door het Westen als een groeiend gevaar gevoeld omdat het tot een com munistische penetratie van de geholpen landen dreigt te voeren. Daarom blijft het zaak voor het Westen zich zowel militair als economisch te versterken en de eendracht te bewaren. Maarschalk Juin, de Franse Navo-opperbevelhebber in de middensector van Europa, heeft zijn ontslag aangekondigd omdat hij geen belangstelling heeft voor uitbrei ding van de Navotaak op economisch en cultureel gebied, waartoe in beginsel is besloten, maar wel een sterker accent wil leggen op de Navo-verdediging van Noord-Afrika, wat noch de instemming heeft van Amerika noch van landen als Tunesië en Marokko om van Algerije maar te zwijgen die vrezen dat hun pas verworven vrijheid daardoor weer in het gedrang zou komen. Als opmerke lijk moge nog vermeld worden de erken ning van de communistische Chinese premier Tsjou En-lai dat de Engelsen en Fransen zekere gerechtvaardigde be langen in Afrika en Azië hebben; de Engelsen werden voorts geprezen omdat zy de Suez-zöne hadden ontruimd; op de Amerikanen werd nog kritiek geoefend omdat zij Formosa voor de Chinese na tionalisten wilden behouden; de laatsten stelde de premier onderling overleg voor om tot samenwerking en inlijving van Formosa bij communistisch China te komen, een voorstel prompt door Tsjang Kai sjek afgewezen. Overigens blyft de kwestie van de erkenning van commu nistisch China en opneming van dat land in de V.N. actueel. Minister Dulles heeft in zijn jongste uitlatingen echter niet veel hoop gegeven dat het Amerikaanse standpunt in deze spoedig zal worden gewijzigd. Hij achtte de mogelijkheid thans wel aanwezig dat op de duur in Rusland iets zou veranderen, omdat daar thans ook gematigde elementen werkzaam waren, maar hekelde daar tegenover de starheid van rood China. Over de opneming van dit China in de V.N. zal stellig ook in de vergadering te Londen van de premiers van de landen van het Gemenebest gesproken zijn, evenals over de vervanging van Britse oorlogsbases in het Oosten nu Ceylon en straks waarschijnlijk ook Singapore be zwaren hebben, deze op hun gebied te houden, de Suez-zöne daarvoor al ver loren ging en Cyprus twijfelachtig blijft. Wat de vraag betreft of de Amerikanen hun basis op Ijsland zullen moeten prijsgeven, de verkiezingen hebben wel een meerderheid opgeleverd voor die IJslandse partijen welke dat willen, maar hun onderlinge verdeeldheid zal er misschien nog toe leiden dat de Nato- vliegbasis er voorlopig zal blijven. Wat de militaire kant van de Nato-samen- werking betreft moge nog vermeld dat een deskundige voor de subcommissie voor de militaire luchtmacht uit de Am. Senaat heeft verklaard dat als er een werkelijke atoomaanval op Sovjet Rus land nodig zou zijn, daarvan niet enige honderdduizenden, maar tientallen mil- lioenen doden het gevolg zouden zijn, omdat, al naar de klimatologische om standigheden, door de radio-actieve deeltjes ook Azië of West Europa zwaar zouden worden getroffen. Als dit juist is betekent dit dat de onzekerheid of bij een grote oorlog een of beide partijen het atoomwapen zal toepassen, op welke onzekerheid eigenlijk de onderstelling berust dat er niet meer zo’n grote oor log zal komen, plaats zal maken voor de zekerheid dat dit wapen stellig in geen geval zal worden toegepast omdat ook de eigen bondgenoten anders zouden worden uitgeroeid. En dat zou dan weer betekenen dat wel een grote oorlog maar dan met conventionele wapenen gevoerd mogelijk blijft en dat ook de Nato zich daarop voorbereid dient te houden. Stakingen in Engeland en Ame rika in eerstgenoemd land in de auto- industrie waar door automatisering van bedrijven ontslagen vielen, in het laatst genoemde in de staalindustrie dienen ten slotte nog hier te worden vermeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1