Grote belangstelling het Festival voor van der Lichte Muze I- „500 De herdenking jaar Sneker Stadsrecht" Straat- en Rioolaanleg bij de Lemmerweg I 4» r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ï2SS n I» I epidemisch Kinderverlamming 11 le jaargang no. 58 Huis te huur Bevorderd Wilkes naar V.V.V. Vechtpartij in de lucht Prof, dr W. J. A. Kernkamp overleden Bouw industrie-hal aan de Valkstraat Geslaagd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Geslaagd 4 B. en W. vragen krediet van 1 8 000. Ma ndagmiddag heeft H.M. de koningin de Rembrandt-herdenking in de Westerkerk te Amsterdam bijge wond. Na afloop stelde Burgemeester d'Ailly de drie ere-gasten van de Rembi andt-herdenking aan H.M. voor, t.w., van voor naar achterH. Moore (Eng.), M. Chagall (Fr.) en O. Kokoschka (Zw.). Donderdag 19 juli 1956 Redacteur L. KIEZEBRINK Hb, S|]BgkBr Nicuwsh|ad ls een gecombinaorde uitga». »an NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT ra ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Met hele plan is meer dan 1,5 miljoen gulden gemoeid, thans uitvoering van een gedeelte voor f 138.000.— CM’ Hedenavond De verloting. ten bate van het zwakke kind genoot ook Kosten. Prijzen bouwterreinen. IJLST. Dinsdag slaagde te Leeuwar den voor het laatste gedeelte van het hoofdakte examen onze vroegere plaats genoot de heer F. Reinalda, thans on derwijzer te Veenwouden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli 1952 30 8 3 12 50 187 419 1955 1 4 2 3 2 7 31 1956 19 7 4 2 14 89 178* Wij stellen u voor tot de thans nodig geoordeelde straat- en rioolaanleg te be sluiten. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres VerschQnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) schikbaar komende bouwterreinen aan merkelijk hoger zullen moeten worden dan dit tot dusver voor gronden in an dere stadsuitbreidingen in de gemeente nodig was. Waar een duidelijk inzicht in het geheel der te maken kosten vereist is voor een verantwoorde prijsvaststel ling van de in dit stadsdeel beschikbaar komende bouwterreinen, zal deze prijs vaststelling tot een later tijdstip moeten worden opgeschort. Het is echter zonder meer duidelijk dat het thans te besteden bedrag daarbij volledig en op zodanige wijze in aanmerking zal worden geno men, dat van een geldelijk rendabele aanwending zal kunnen worden gespro ken. Huis te huur stond in een advertentie van een der dagbladen. Er had moeten staan, dat het huis te koop was. Omdat het tegenwoordig niet meer voorkomt, dat een huis per aanplakbord of adver tentie t- huur wordt aangeboden, heeft de telefoon van de makelaar, die de ad- ertentie had laten plaatsen, niet stil ge staan. In twee dagen werden ruim 1600 telefoontjes genoteerd van reflectanten Oj het huis, die allemaal te horen kregen, dat de woning niet te huur, maar wel te koop was. voorlopig door middel van een perslei ding welke op de overgelegde tekening nader is aangegeven, geschieden. De kosten van het thans in uitvoe ring te nemen plan tot straat- en riool aanleg kunnen worden gesteld op f 138.000,Volgens een prijsaanbieding van n.v. machinefabriek „Landustrie” alhier, bedragen de kosten van de leve ring en het aanbrengen van de tijdelijke pompinstallatie en het fitwerk voor de persleiding naar de Geeuw rond f 6100. terwjjl genoemde n.v. zich bereid heeft verklaard de pompinstallatie tegen een redelijk bedrag terug te kopen, wanneer deze wegens het in gebruik nemen van de definitieve installatie niet meer nodig zal zijn. Speciaal één dag zal bestemd zijn voor de jeugd, waarop deze in sport en spel het voor deze gemeente zo heugelijke feit zal vieren. De kosten xan deze herdenking zijn in totaal geraamd op 15.000.waartegen over het comité een dekking heeft kun nen vinden van 7.000.zodat nog een bedrag van 8.000.aan inkomsten ver kregen moet worden om de ontworpen plannen te kunnen verwerkelijken. Wij stellen u voor dit bedrag voor rekening van de gemeente te nemen. Gedachtig aan de uitspraak van wijlen dr Wumkes: „Een stad, die haar verleden vergeet, is geen toekomst waard”, achten wij, on danks de moeilijke financiële omstandig heden, waarin de gemeente verkeert, het doen van deze uitgaaf gerechtvaar digd. Wij stellen u dan ook voor voor het beoogde doel een krediet van 8.000. beschikbaar te stellen. Ook dinsdagavond was er een enorme weer veel belangstelling. De loten wer- belangstelling voor het cabaretprogram- den vlot verkocht. De gelukkige winna- ma op de Wip. De artistenWilly Ree, accordeoniste, '’’he falling man Corty, het humoristische piano- en zangduo Hij en Ik en de jongleur Gino Manelli traden voor een duizend-koppig publiek op. En ze hadden sukses Onophoudelijk klater de het applaus op als een verdiende be loning voor de waarlijk uitstekende pres taties van dit vijftal. Faas Wilkes, die dinsdagavond per vliegtuig uit Milaan was aangekomen, heeft reeds binnen 24 uur een beslissing genomen. Wilkes, die het laatst voor de Spaanse profclub Valencia is uitgeko men, heeft, zo deelde hij mee, met de semi-profclub V.V.V. uit Venlo een con tract getekend voor de duur van twee jaar. Zoals bekend heeft de raad in oktober 1955 op voorstel van B. en W. besloten tot de stichting van een industriehal op het z.g. eiland. Toen de plannen voor aanbesteding gereed waren, verscheen echter het rondschrijven van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, waarin werd meegedeeld dat voor de bouw van bedrijfsruimten ten behoeve van de industrie, door gemeenten, in het algemeen geen goedkeuring meer wordt verleend. Bij wijze van uitzondering heeft de minister op verzoek van B. en W. uiteindelijk toch nog goedkeuring aan de uitvoering van het door de raad aan genomen plan verleend, doch een en an der heeft vertragend gewerkt, zodat het eerst onlangs mogelijk was een prijsaan bieding voor de bouw van de hal te vra gen. Deze is afkomstig van de heer J.eiland nog voor slechts enkele woning- R. de Dood alhier, die de bouw wil uit voeren voor 81340. Deze prijsaanbie ding komt B, en W. redelijk voor en waar bij de heersende bouwbedrijvigheid bij openbare aanbesteding zeker geen lagere inschrijvingssom zou kunnen worden verkregen, stellen B. en W. voor de bouw aan de heer de Dood op te dragen. Geslaagd te Amersfoort voor Staats examen Gymnasium onze stadgenoot de heer Antoon Silvius. Uit de hiervoor vermelde bedragen kan worden afgeleid dat voor de uit voering van de thans voorliggende plan nen over een credlet zal moeten worden beschikt van rond f 144.000,Het staat nu reeds vast dat de kosten, welke voor het bouwrijp maken van de terreinen in deze omgeving moeten worden gemaakt, belangrijk hoger zuilen liggen dan die welke voor stadsuitbreidingen elders in de gemeente zijn besteed. Wanneer slechts wordt gelet op de kosten van de bijzondere wijze van riolering springt dit onmiddellijk in het oog. Er dient dan ook rekening mede te worden gehouden dat de prijzen van de in dit stadsdeel be treden de volgende sterren ophet duo Helma en Selma, Cor van Veen, pianist- accordeonist, de conferencier-humorist Rudi Carell en, voor de eerste naai in het noorden, Dave Parker, aangekondigd als de man met de razend snelle bewe gingen en prachtige imitaties. In zijn woning te Utrecht is gister morgen de minister van overzeese rijks- delen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, juist op zijn verjaardag, overleden. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kern kamp werd 18 juli 1899 te Edam gebo ren. Hij bezocht het Gereformeerd Gym nasium te Amsterdam en studeerde rechten aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1926 het doctoraal examen aflegde. Vervolgens was hij ge durende enige jaren in maatschappelijke betrekkingen werkzaam en maakte een studiereis naar Egypte, Saudie-Arabië, Palestina en Syrië. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift „De Islam en de vrouw”. Een jaar later aanvaardde hij de benoeming tot bijzon der hoogleraar in de Indologische facul teit aan de Rijks Universiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoogleraar in het Nederlands staatsrecht aldaar. In september 1952 werd prof. Kern kamp benoemd tot minister van over zeese rijksdelen, maar was de laatste tijd door ziekte verhinderd zijn ambt uit te oefenen. en DONDERDAGS res van de hoofdprijs, een aluminium keukenuitzet, was mevr. Suierveld uit Tirns. De fraaie en kostbare prijs werd haar door voorzitter Kraakman uitgereikt, die tevens de zaterdagavond gewonnen Bico elektrische wasmachine aan de houder van het winnende lot overdroeg. B. en W. hebben aan de raad het vol gende voorstel voorgelegd, dat a.s. maandag in de begrotingsvergadering zal worden behandeld In ons voorstel van 1954 aan de ge meenteraad tot onderhandse aanbeste ding aan W. S. Krikke te Heerenveen, van het ophogen van terreinen, gelegen ten westen en ten oosten van de Lem merweg, wezen wij reeds op de noodzaak deze terreinen voor de uitvoering van verdere woningbouwplannen bouwrijp te maken. Het tijdstip, waarop hierto. moet worden overgegaan, is thans aangebro ken. Alleen op het z.g. „eiland” bij de Leeuwarderweg en bij de Hemdijk is nog in beperkte mate bouwterrein beschik baar voor particuliere bouw. Voor wo ningbouw van gemeentewege is op het fing van de ziekte te maken hebben, doch dat het aantal gevallen nog gerin ger is dan in de jaren 1943 en 1952. Evenwel is de uitbreiding van de epide mie in omvang noch in ernst te voor spellen, en blijft het raadzaam al dat gene na te laten, wat als mede-veroor- zakende factor kan worden beschouwd. Operaties, welke kunnen worden uit gesteld, zal men bij voorkeur nu bij de kinderen niet doen. Ook de inentingen bij kinderen stelle men uit tot na de epidemie. Door oververmoeidheid kan waarschijnlijk ook het uitbreken van de ziekte bevorderd worden en het is daar om gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspanningen bloot te stellen. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat men de kinderen de normale sportbeoefening behoeft te verbieden. Een regelmatige leefwijze en vooral een tijdig naar bed gaan zijn, zoals steeds, de beste raad voor het kind. Bij voorkeur reize men niet zonder noodzaak met jongere kinderen naar plaatsen, waar zich een opeenhoping van ziektegevallen voordoet. Ook is het ge wenst massale kinderbijeenkomsten in deze streken te vermijden. Aangezien het virus vooral langs de darm wordt uitgescheiden, is het nood zakelijk, dat men de uiterste hygiëne met de toiletten en het gebruik daarvan betracht. Het wassen van de handen met ruim water en zeep na het gebruik van de toiletten en voor de maaltijd is nood zakelijk. Het zwemmen buiten de zwem baden moet, behoudens in het water in zee, worden afgeraden. Bij bestudering van de hiervoor be doelde stukken zal het u duidelijk zijn dat van een directe algehele uitvoering van het plan, waarmede in totaal een bedrag van f 1.630.000,gemoeid zou zijn, geen sprake zal kunnen zijn. In verband met de stichting van een rijkslandbouwwinterschool en van kan toren ten behoeve van het rijksland- bouwconsulentschap en de voorgenomen plannen tot de bouw van 30 woningen in deze omgeving, kan aanvankelijk wor den volstaan met een gedeeltelijke uit voering van het uitbreidingsplan. Ten aanzien van de thans reeds te leggen rioleringen doet zich de moeilijkheid voor, dat daarbij reeds rekening moet worden gehouden met de aansluiting in een later stadium van uitvoering, op de te stichten zuiveringsinstallatie. Dit houdt in dat de te leggen rioolbuizen ko men te liggen op een peil dat past op dat van het gehele systeem. De thans te leggen rioleringen dienen reeds een gesloten geheel te vormen, dat niet in open verbinding mag staan met het boe zemwater van de Geeuw, maar dat daar op in verband met het niveauverschil door middel van bemaling dient te lozen. Op grond van een en ander zal voorlopig van een tijdelijk gemaaltje gebruik moe ten worden gemaakt. De lozing zal B. en W. hebben bij de raad het volgend voorstel ing diend, dat in de vergadering van 23 juli wordt behandeld Nu het dit jaar vijf eeuwen is geleden, dat de codificatie van het Sneker stads recht plaats vond, is de vraag gesteld, of dit xeit ook diende te worden her dacht. Ons college heeft gemeend deze vraag bevestigend te moeten beantwoor den. De definitieve losmaking uit het landrecht van Wymbritseradeel (Wagen- brugge), waardoor Sneek onder eigen recht kwam te staan, is een dergelijk belangrijk punt in de ontwikkelingsgang van onze stad geweest dat wij een waar dige en tegelijk feestelijke herdenking daarvan zeker op haar plaats achten. Er is daarom op ons initiatief een co mité gevormd, dat de voorbereidende werkzaamheden voor zulk een herden king op zich heeft genomen. Door dit comité zijn verschillende subcommissies ingesteld, welke bepaalde onderdelen van het programma nader hebben uitgewerkt. Als dagen voor bedoelde herdenking zijn gekozen 13, 14 en 15 september 1956. Het ligt in het voornemen als openings plechtigheid een bijzondere raadsverga dering te houden. De officiële herden king zal plaats vinden in de Martinikerk alhier, welke de eigenlijke kern van de drie feestdagen zal vormen. Wij hebben een oud-stadgenoot, namelijk mr dr K. de Vries te Leiden aangezocht om de herdenkingsrede uit te spreken, die onze uitnodiging heeft aanvaard. Verder vermeldt het programma een ringrijderij met Friese siezen, het op treden van het gezelschap Tetman de Vries, een maiswedstrijd voor verschil lende muziekkorpsen, een oriënteringsrit voor motorrijders en het afsteken van een vuurwerk. Tijdens de feestdagen zal in het koor der Martinikerk een ten toonstelling „Oude prenten” worden ge organiseerd. Aan de r.k. H.B.S. „St. Martinus” te Bolsward zijn o.a. bevorderd van 1 naar 2 Trees Bekema en Ambro Brattinga Blauv huis, Gretha Poiesz Sneek, Hielke Teppema Sneek; van 2 naar 3; Jopie Anema Sneek, Henk Berkhout Sneek (v.w.), Ans Poiesz Sneek, Tms Potma Sneek, Haye Witteveen Heeg van 3 naar 4: Hans Potma Sneek, Jildert Rypkema Oppenht.izen, Eelke Siemensma Sneek (met lof) van 4 naar 5: Boukje de Boer Scharnegoutum. complexen bouwrijpe grond voorhanden. Ook achter de Kerkhofslaan (Noorder- hoek) is nog maar in bescheiden om vang gelegenheid voor gemeentelijke woning bouw. Onder deze omstandigheden dient een aanvang te worden gemaakt met de ontsluiting van de reeds opgehoogde ter reinen bij de Lemmerweg. Centraal rioleringsstelsel. Een punt dat daarbij in de eerste plaats de aandacht vraagt, is de afvoer van het rioolwater uit dit stadsdeel. Voor de lozing van het afvalwater zaJ dit stadsdeel uitsluitend aangewezen zijn op de Geeuw. Aangezien slechts van één De tweede piloot, de steward en de marconist van een Braziliaans vliegtuig zijn gisteren op 300 meter hoogte met el kaar slaags geraakt, waardoor het vlieg tuig gevaarlijk omlaag dook. Passagiers moesten tussenbeide komen. De piloot slaagde er nog net in het toestel in de hand te krijgen. De herrie ontstond doordat de steward de tweede piloot een poets had gebakken. lozingspunt gebruik gemaakt zal kun nen worden, zal dit met het oog op de vervuiling van het boezemwater, op een behoorlijke afstand van de toekomstige bebouwing dienen te komen. Deze z.g. centrale lozing heeft bovendien tot ge volg dat een vrij groot moerriool aange legd zal moeten worden. Een zodanig rioleringsstelsel brengt tevens mede dat tot bemaling van het rioolnet zal moe ten worden overgegaan, terwijl zodra de stadsuitbreiding een bepaalde omvang zal hebben bereikt, aan kunst matige zuivering vai het afvalwater, voordat dit door de Geeuw wordt opge nomen, niet valt te ontkomen. Reeds enige jaren geleden zijn wij tot de conclusie gekomen dat voor dit ge bied aan een naar moderne inzichten ge bouwd rioleringsnet aangelegd moet worden. Wij hebben dan ook in 1954 aan Dr. Ir. J. Kuipers te 's-Gravenhage, die zich speciaal op het gebied van rio lering, rioolwaterzuivering c.a. beweegt, opdracht gegeven tot het ontwerpen van een rioleringsschema, waarbij reeds da delijk mede onder het oog zou moeten worden gezien of later kunstmatige zui vering of anderszins, van het afvalwater voor deze te stichten nieuwe wijk nodig zal worden. Aangezien de heer Kuipers bij de uitvoering van zijn opdracht over bepaalde door het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater te verstrekken gegevens diende te beschikken, hebben wij aan de directeur van dit instituut verzocht advies uit te brengen over de toekomstige lozingsplaats en de mate van zuivering van het afvalwater. In het advies van dit instituut, dat voor u bij de stukken ter inzage is gelegd, wor den de mogelijkheden, welke de aanleg van het hierbedoelde rioleringsplan kan bieden en de moeilijkheden, welke zich daarbij kunnen voordoen, aan een des kundige beschouwing onderworpen. In het bijzonder achten wij het van belang er op te wijzen dat in dit advies de aan dacht wordt gevestigd op de mogelijk heid, dat bij het ontwerpen van een rio leringsplan voor de omgeving van de Lemmerweg, reeds rekening kan worden gehouden met de eventuele aansluiting van andere stadsgedeelten op de t.z.t. te bouwen zuiveringsinstallatie. Hoewel daarin iets aantrekkelijks zit, is toch gebleken dat voor he* goed functioneren van de riolering elders in de gemeente en in het belang van de zuiverheid van het boezemwater, deze aansluiting ook in de toekomst niet vereist is. Wij heb ben aan de ontwerper van het riolerings plan dan ook te kennen gegeven dat met een beperkt plan, alleen bedoeld voor de toekomstige stadsuitbreiding bij de Lem merweg, kan worden volstaan. Dit be perkte plan voor een riolering met pompgemaal en een kostenberekening zijn voor u ter inzage gelegd. Het geeft een duidelijk inzicht in de omvang, de bedoeling en de werkwijze van het cen trale rioleringsstelsel ten behoeve van de stadsuitbreiing bij de Lemmerweg. Wij wijzen nog uitdrukkelijk op het aan dit rioleringssysteem verbonden niet te onderschatten voordeel, dat beerputten daarbij overbodig zijn, aangezien de clo sets rechtstreeks op de riolering kunnen worden aangesloten. tot en met 18 juli. Uit deze gegevens blijkt, dat wij dit jaar weer met een epidemische verhef- De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. C. Banning, schrijft ons: Teneinde zich een beeld te vormen van de kinderverlammings-epidemie op dit ogenblik, worden hier enige getallen verstrekt over het voorkomen van de ziekte in dit jaar, i.i 1955 en de jaren 1952 en 1943, waarin zich een epidemie van kinderverlamming voordeed. 1943 3 2 2 10 6 3B 200 SNEEKER NIEUWSBLAD 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1