RAADSVERGADERING IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Mulder kon Jansma’s triomftocht in de Valken niet stuiten muze Prinses Beatrix Feestelijke Ouderavond Montessori-school Het Festival der lichte 11 le jaargang no. 59 Maandag 23 juli 1956 De Noordelijke Zeilkampioenschappen In de Pampusklasse werd de jongste door de oudste onttroond. - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Orgelconcerten Martinikerk Bolsward Stationnementen directe belastingen enz. De opvolger van prof. J. Brouwer op het Sneekermeer „Hoe zachtkens glijdt mijn bootje”, verzuchtten de Pampuszeilers. HET RUSSISCHE VLOOT SMALDEEL IN ROTTERDAM Wi Bij aankomst werden door Russische kinderen bloemen aan de beman ning aangeboden. Voorjaarskeuring F.P.S. BW» <..u SLEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Van 30 juli4 aug. iedere avond. ook Advertentieprijs 15 et. per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt i MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Morgen, dinsdagavond zullen op het Wip-podium optreden Peter ing op Uilenburg uitgebaggerde modder Piekos, de man van de bonte treinen, Cor van Veen de virtuose accordeonist-pia- nist en Fons Dankaert. Zaterdagavond hebben duizenden, bij prachtig weer, genoten van een kostelijk cabaret-programma gegeven door het ge zelschap Frans du Mee en bestaande uit een bonte afwisseling van muziek, zang en conference. Frans du Mee, Ellen Castell, Fred Steegman, Ria Verda, Jan Slaats, dit vijftal trad op onder ’t motto „Frans du Mee geeft lachcorvee”. De lei der van ’t gezelschap was uitstekend op dreef in zijn conference. Ria Verda, o.a. bekend door haar optreden voor radio Luxemburg en Brussel, vergastte de aan wezigen op accordeonmuziek en zang, begeleid door Jan Slaats op de piano, van de bovenste plank en voorts waren er wat sketches van het gehele gezel schap. Voorzitter Kraakman deelde o.a. nog mede dat er bij ’t Aktie-Comité plan nen bestaan om in de vakantieweek van 30 juli tot 4 augustus iedere avond een gezelschap te laten optreden. Het ver heugde spr. dat er steeds meer winkeliers en zakenlieden als lid tot de vereniging toetreden, en hij constateerde dat het aantal gasten dat Sneek als vakantie oord kiest steeds groter wordt dank zij de aangename indrukken welke bezoe kers van onze stad meenemen. In de pauze werden de ouden van dagen weer getrakteerd door de Fa Boersma en Ren tier op ranja. De verloting ten bate van het Zwakke Kind werd wederom een groot sukses. De hoofdprijs een Bico- wasmachine viel op lotnr 350 en werd gewonnen door de heer H. Harkema, de Bourbonstraat 33 alhier. De voorzitter licht dit punt nader toe. Het komt het kollege beter voor dat we een aannemer vinden, die voldoende ar beidskrachten en materiaal heeft om het werk in een kort tijdsbestek te kunnen uitvoeren. Daarom stellen we voor de weg naar de „Pikpolle” en het z.g. „Stoom” te gunnen aan N.V. aannemers bedrijf A. Ooms en Zonen te Sneek voor resp. 34.500 en 39.470 en de aanleg der straat ten westen van de W. M. Op- pedijkstraat aan firma de Boer van Hin- deloopen voor 37.792. De heer de Jong: Is hiervoor firma Ooms niet gevraagd De heer GroenveldWat is de reden waarom twee firma’s zijn ingeschakeld? Eén firma zou toch voordeliger zijn? De voorzitterWij hebben dit met de Geldlening. Het oorspronkelijk ontwerp werd niet goedgekeurd, daar het rentegamma dezer dagen is gewijzigd. Daarom is opnieuw onderhandeld met de Coöperatieve Boe renleenbank „Heeg” over een geldlening van 300.000, looptijd 40 jaar en rente 4%%. De voorzitter: Er is een goede kans dat de lening tegen 4%% wordt goedgekeurd. We hebben veel geld nodig. Gelukkig is daar de boerenleenbank. Het voorstel wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Zie verder pag. 2. Bij resolutie van de Staatssecretaris van Financiën zijn de stationnementen der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Staveren en Woudsend op geheven. Van 16 juli af zullen de werk zaamheden worden verricht voor het ge bied behorende tot de post Staveren door het stationnement Rijs en voor het gebied behorende tot de post Woudsend door ambtenaren van het stationnement Sneek behalve de dorpen Elahuizen en Nijega (H.O.) welke eveneens bij het stationnement Rijs zijn gevoegd. De assistent-dienstgeleider A. van den Bos te Staveren is inmiddels overge plaatst naar Sneek. Dr W. J. Buma, leraar aan de christe lijke HBS te Alphen aan den Rijn en bijzonder hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Friese taal en letterkunde en het Gotisch, als opvolger van prof. J. Brouwer. op aan komt is dat elk kind „op het toneel” mag komen, al is het dan maar om een gedichtje met de onvermijdelijke fouten op te zeggen. Het gaat niet om het resultaat, maar om de poging. De durf en de vrijmoedigheid van het kind om daar te staan zingen, voordragen en muziek te maken. Het is een van de ta ken van de moderne onderwijzer deze durf aan te wakkeren en te stimuleren. Om deze redenen was deze school- feestavond niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de oudere toeschouwers een grote vreugde. Van harte heeft men gelachen er was plezier om alles en om niets en nu de avond voorbij is, hebben we weer een blijde herinnering te voegen bij een hele reeks eenvoudige ge noegens die het leven goed maken. Voor de vijfde maal werd een derge lijke avond door de school georganiseerd, zoals de voorzitter, dr Otto, meedeelde en men mag voor kinderen en ouders hopen dat er nog zeer vele van deze feestavonden mogen volgen. En dan weer met medewerking van oud-leerlingen Het was een geslaagd experiment. De „afgestudeerden” brachten vreugde en het is goed om nog eens de sfeer te voe len van de „oude” school. Het hoofd van de school, de heer Zui denveld, sprak nog een kort woord. Hij en zijn staf van onderwijzers kregen de dank van de voorzitter voor de energie en de animo waarmee ze de school lei den en deze avond organiseerden, maar verder was heus het woord aan de kinderen en DONDERDAGS Zonder de andere klassen en zeilers ook maar iets te kort te willen doen, kan gerust gezegd worden, dat bij de Kampioenswedstrijden van de Noord Neder- landsche Watersportbond, welke het afgelopen weekend op het Sneekermeer werden gehouden, de meeste belangstelling uitging naar de Valken. Daarin zou nl. moeten blijken of Fokke Jansma, die dit jaar met zoveel sukses in deze klas se debuteert, nu inderdaad de snelste Noordelijke Valkenzeiler is. Want als sterkste tegenspeler kwam Reinard Mulder, oud-kampioen van Nederland, die hij tijdens zyn triomftocht op de Friese en Hollandse wateren nog niet eerder ontmoet had, nu tegen hem in de baan. Maar de Gronwster heeft in deze vijf wedstrijden met vier overwinningen en een derde plaats duidelijk bewezen, dat de kampioenstitel hem inderdaad toe komt. Mulder bracht nl. maar één overwinning op zijn naam en was verder driemaal tweede en eenmaal derde. In de laatste race werd de krachtproef ge leverd. Toen voer Mulder met het nieuwe Darlontuig van zijn grote rivaal en deze dat van Mulders Rirette. Maar weer moest Reinard de vlag strijken, zodat de capaciteiten van Jansma wel degelijk de doorslag hebben gegeven. onbereikbaar was geworden. De laatste telde daarom bij de puntentelling niet meer mee. Van de 13 deelnemers plaats ten de volgende zes zich aan de kop van de ranglijst: 1. Ali, F. Jansma, Grouw, 4383 pnt.; 2. Rirette, R. Mulder, Lang weer, 3781 pnt.; 3. Frae Record, A. Wes ter, Grouw, 2878 pnt.; 4. Soelaas, M. C. Breuning, Leeuwarden, 2452 pnt.; 5. Vi vian, J. J. v. d. Veen, Sneek, 1839 pnt.; 6. Avocette, E. J. S. Bron, Sneek, 1719 pnt. In de 30 m2 klasse hield Herman Ge- veke al z’n zeven concurrenten, (van wie K. J. Mulder, Grouw, door omstandig heden verhinderd was, ook mee uit te komen) achter zich, waarmede hij de ti tel, die hjj verleden jaar aan A. Volle- ma te Grouw moest afstaan, heroverde. Hij won de eerste twee races, was tweede in de derde, en zette daarna met zijn derde zege de kroon op het werk. De wimpel kon hem toen nl. niet meer ontgaan, zo dat ook in deze klasse de laatste ont moeting buiten beschouwing bleef. De zoon van dr. v. d. Meer gaf hem met twee overwinningen, twee tweede plaat sen en een derde, het beste partij, waar door hij als tweede op de ranglijst ein digde. De stand aan de kop luidt: 1. Riet vink, H. Geveke, Hoogeveen, 3715 pnt.; 2. Li, W. G. v. d. Meer, Leeuwarden, 2937 pnt.; 3. Swealtsje, A. Vollema, Grouw, 2034 pnt.; 4. Dobber, J. S. Bou- man, Leeuwarden, 1314 pnt. De eindzege van Johan de Wilde in de Regenboogklasse wos voor hem en stel lig voor zeer velen met hem een (blijde) verrassing. Hij werd nl. nog niet als een serieuze kanshebber voor de titel be schouwd. Zelfs nog niet toen hij de eerste race als tweede achter de kampi oen *55, C. J. de Jong te Joure, beëin digde. Maar in de tweede was hij weer nummer twee. Nu achter Marten Hen driks, die daarvoor als vierde was door gekomen. En daar de Jouster zich met een vierde plaats achter Priester te vreden moest stellen, stegen Jackie’s pa pieren nog hoger. De derde bracht hem een eerste plaats en de zege dus nog een flinke stap dichterbij, temeer omdat de Jong als vijfde finishte. Tom Zwart kwam na een zwak begin nu ook naar voren. Hij stuurde zijn Oranje als twee de over de lijn, maar vormde voor de Wilde geen bedreiging, evenmin als Al- berda, die nog maar een derde, een vier de en een tweede plaats op zijn naam had gebracht. Na afloop van de voor krijgt een andere bestemming. Hoe zit dit? Ik wacht nog steeds op een toege zegde nadere beslissing van B. en W. VoorzitterHet beste is, dat U dit even met de architect opneemt. De heer de JongDe kosten van het uitbreidingsplan van Ir Vegter zouden te hoog worden. Parkwonirgen zouden een hogere huur vragen. Is dit juist? Voorzitter: De bedoeling was industrie- woningen. Het plan is misschien iets te luxueus opgevat. Daardoor een hogere huur en een te grote rijksuitkering. Bij de huurbepaling wordt project voor pro ject bekeken, zoveel voor de grond, zo veel riolering, stratenaanleg enz. Dit nieuwe terrein ook. Het wordt dus ter- reinsgewijze bekeken. De heer Sticnstra: Geldt de verzekering van het gemeentepersoneel voor alle personen De voorzitter: die in tijdelijke dienst zijn niet. Bij vaste aanstelling, dus zo gauw ze ambtenaar zijn, wel. Uitkering 3% ineens over 1955. Bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken zal aan het Rijks personeel nog een uitkering worden ge daan over het jaar 1955. Deze uitkering zal worden bepaald op 3% van het op 1 mei 1956 geldende loon. Dit voorstel sluit zich hierbij aan. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bijdrage in de kosten van woning verbetering. IJLST. Vergadering van de Raad der gemeente IJlst op vrijdag 20 juli 1956 ’s avonds 8 uur. Voorzitter: burgemeester J. Oppedijk secretaris de heer J. Goe- lemaaanwezig 7 leden. Hoewel de agenda met dertien, eigen lijk veertien, punten een latertje deed verwachten, viel dit door een Vlotte af werking geweldig mee, mede dank zij de degelijke voorbereiding. De voorzitter opende op de gebruike lijke wijze, waarna de notulen die ter visie hadden gelegen, onveranderd wer den goedgekeurd. Bij de mededelingen en ingekomen stukken deelde de voorzitter mede dat het ontwerp van Ir Vegter, om vattende 67 woningen, geen genade kon vinden. Den Haag wond de grondprijs te hoog. Na voortgezette besprekingen volg de een nieuw ontwerp van Ir Vegter, nu met hoogtebouw. Hiertegen had evenwel de planologische dienst bezwaar. Nu is Ir Vegter bezig een nieuw plan te ont werpen voor 72 woningen. Maar het zal nog wel even duren, voor dit in orde is. Ons kollege is van mening dat een behoorlijke bebouwing, met het oog op de toekomst, eis is. Daarom wensen we nu ons tweede plan in te schakelen, n.l. achter de Oppedijkstraat, waar we geen last krijgen met een te hoge grondprijs. Verschillende stukken werden zonder bespreking voor kennisgeving aangeno men, o.a. Gunning van de bouw van twee wonin gen aan de Hendrik Huizingastraat aan de heer G. Spyksmahet verfwerk aan de heer Heringa. De riolering is gegund aan de laagste inschrijver. Tot ambtenaar der secretarie werd aan gesteld de heer Sj. Wiersma. De heer Jansma: De bij de walbeschoei- Wonderlijke wezentjes stonden don derdagavond in de gang van Aere Pe- rennius. Daar was Jantje die zijn pap niet wou eten. Als teken van zijn weer barstigheid had hij zwarte vegen op zijn gezicht en ook zijn kleren waren niet zo’n toonbeeld van netheid als de witte jas van de dokteres die naast hem stond. Pake stond naast haar. Hij was een heel stuk kleiner dan Beppe, die zich kwiek en vlug bewoog in haar lange zwarte jurk. Ze was trouwens nog leer ling van de Montessorischool en vierde met Pake en de andere wonderlijke we zentjes, feest. Kunt U zich een groter plezier voor een kind indenken dan zo’n schoolfeestavond, waar Vader en Moeder bij zijn en men zich zo heerlijk kan uit leven in liedjes en toneelstukjes, die al tijd zelf uitgezocht en dikwijls zelf ge maakt zijn? Wie op deze avond alleen maar een kijkje nam in de kleedkamer, kon zich al in dit feest verheugen. Daar lagen de stapeltjes kleren op ordelijke hoopjes, daar was de grimeur bezig snorren en baarden op jonge gezichten te tekenen. De zelf uitgezóchte kleren werden haastig aangetrokken en dan was het lieve meisje „Jantje” geworden die z(jn pap niet eten wou. „Kunt U zien wie ik ben?” En de be zoekster wist natuurlijk grif dat hier Jantje stond en dat de andere lieve jonge dame alleen maar een dokteres kon zijn. De vlugge oudjes waren in derdaad Pake en Beppe kinderen kunnen zich merkwaardig goed in hun rol inleven, mits de oudere leider maar niet te bemoeizuchtig ingrijpt! En dat was niet gebeurd op deze avond. De on derwijzers van de Sneker Montessori school kennen ongetwijfeld de grote bete kenis van dit „spel” voor de vorming van het kind en laten ze dus rustig begaan. Het resultaat is dat het kind zich vol ledig geeft om „zijn” feestavond te laten slagen. De rolletjes worden geleerd, de passende kleding ernstig uitgezocht, de programma’s en de uitnodigingen zelf geschreven en getekend het is inder daad een feestavond van het kind en hij alleen is verantwoordelijk voor het sla gen of falen. Wat een stuk opvoedkun de zit hier in. En dat alles in een „spel” dat voor een kind het summum van heerlijkheid is. Want een verkleedpartij en een rol in een „toneelstuk” is voor elk kind een grote belevenis. Natuurlijk waren ook op deze school feestavond uitblinkers. Kinderen die heus wat talent hebben en iets kunnen presteren waar de ouderen met bewon dering naar kijken of luisteren. Maar dat is het voornaamste niet. Waar het Het was geen geheim meer, dat Prin ses Beatrix met enige vriendinnen aan boord van het Statenjacht een korte watersportvacantie in Fries land doorbrengt. Ze was in enkele dorpen in de Zuidwesthoek „ontdekt” en bovendien zorgde de Politieboot er door haar angstvallig escorte wel voor, dat het geheim niet lang een geheim bleef. Toch was het een grote verrassing, dat ze zaterdag tijdens de kampioens wedstrijden ook op het Sneekermeer verscheen. Op het Statenjacht liet ze zich eerst wel niet zien, maar toen dit voor anker ging bij de Roekoe, van welke plaats men de wedstrijden goed kon volgen en H.K.H. later als fokkeniste in haar roodgeschilderde Valk „Red Devil II” voortdurend over het meer kruiste, werd haar aan wezigheid toch door velen opgemerkt. Ze heeft ook even aan de steiger voor het Paviljoen aangelegd, waar een jongeman uit haar gezelschap een verfrissing voor haar haalde, maar zelf is ze daar niet aan wal geweest. Gelukkig werd ze nergens door een onbehoorlijke nieuwsgierigheid gehin derd, zodat ze hier ongestoord van de zeilsport heeft kunnen genieten. De nieuwe startmethode met een startschip In het meer, bedoeld als proef, heeft de zeilers, een enkele uitgezonderd, goed voldaan. De toe schouwers op het Kolmeersland waren echter unaniem onvoldaan. De wedstrij den waren nu van het land af nl. niet te volgen en voor dit verlies boden de fi nishes voor de starttoren een te geringe compensatie. Bij de prijsuitreiking deelde de voor zitter van de N.N.W.B., de heer H. Vis ser Wzn., echter mede, dat de volgende maal getracht zal worden hierin, met behoud van het startschip overigens, verbetering aan te brengen. Een mede deling die ons genoegen deed, omdat de zeilwedstrijden zoals dat hier in het noorden gegroeid is, ook voor het pu bliek aantrekkelijk moeten zyn. En dat waren ze nu niet. laatste race, waarin Jack met een zesde plaats een steekje liet vallen, heerste er volop spanning. Als hij en de Jong hun slechtste wedstrijd lieten vervallen, stonden ze, elk met 2410 punten, gelijk. De eindstrijd werd daarom mét grote belangstelling tegemoet gezien. Hierin moest de Wilde zijn Jouster rivaal be slist achter zich houden en dat gelukte hem inderdaad. Hij eindigde als derde na Vrolijk (voor de eerste maal één) en Zwart, waarop Alberda als vierde, Pries ter als vijfde en de Jong als zesde volg de. Zo werd Jackie dus voor de eerste maal kampioen, waarmee hij zich onder de groten in deze klasse geschaard heeft. Hendriks kon de laatste twee ra ces niet meezeilen omdat zaterdag een van zijn puttings uitscheurde. Dat was jammer omdat hij stellig nog een rol had kunnen spelen in deze enerverende kamp. Van de acht deelnemers vormen de volgende vier de kopgroep in het eind klassement: 1. Bruiser, J. de Wilde, Sneek, 2937 pnt.; 2. Tjerk, C. J. de Jong, Joure, 2715 pnt.; 3. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek, 2062 pnt.; 4. Algri, J. Alberda, Sneek, 2034 pnt. De raad verleent na ampete bespre king machtiging tot het uitbetalen der betreffende bijdragen. Benoeming onderwijzeres Openbare Lagere School. De voorzitter Er zijn twee sollicitan ten: 1. mej. Oosterhof, 22 jaar, pas ge slaagd 2. mej. L. M. R. Vos, 24 jaar. Uitgebracht worden 7 stemmen, alle op mej. Oosterhof, die dus is benoemd. Een wijziging der gemeentebegroting 1956 wordt z.h.s. goedgekeurd. Onderhandse aanbesteding aanleg wegen naar industrieterreinen. Op de veemarkt alhier werd donder dagmorgen de voorjaarskeuring van het F.P.S. gehouden. Voor stamboek wer den goedgekeurd: Nedia, 3-jarige merrie van Gebr. S. en W. Jorritsma te Heeg; Nolk, 3-jarige merrie van K. van Gos- liga, Gaastmeer en Nijda, 3-jarige mer rie van P. M. Ykema, Sandfirden. Voor stamboek en ster werden goedgekeurd: Metteke 4-jarige merrie van D. P. Groen veld, Jutrijp en Netteke, 3-jarige merrie van dezelfde eigenaar. Uitgezonderd Nedia hadden de vier anderen Geert als vader. Reisgeld naar Leeuwarden kregen de Twentermerries: Pandora, van P. S. Jansma, Lutkewierum; Paulona, van K. v. d. Velde, Deersum; Pauwlientje, van S. T. Reitsma IJsbrechtum; Onoria, van P. J. de Jong, Scharnegoutum en Olbrechta, van J. v. d. Werf, Heeg. Entermerries van de volgende eigena ren werden goedgekeurd voor reisgeld naar Leeuwarden: Sine, van Gebr. S. en W. Jorritsma, Heeg; Sep, van P. S. Walstra, Koufurderrige; Rhea, van P. S. Jansma, Lutkewierum; Syt, van D. A. Wiegersma Oudega en Sipkje, van G. R. Gerbrandy, Hommerts. architect besproken. Er is geen reden voor passeren van de firma, die hier reeds goed werk geleverd heeft. Daarom hebben we het werk willen verdelen on der deze beide bedrijven, die een goede naam hebben. Bovendien zal het de uit voering bespoedigen. De heer Stienstra: Me dunkt de kos ten maken weinig verschil. Beide firma’s bewegen zich op hetzelfde terrein. En weg naar het z.g. Het tournooi begon vrijdagmiddag met twee wedstrijden voor de Pampusklasse, waarin Hennie de Jong, tweemaal achter elkaar kampioen, zijn titel verdedigde. Tijdens de eerste race was het zo stil, dat de baan halverwege moest worden afgekort. Hennie had toen een flinke voorsprong, en de aanval van de nestor dr. v. d. Meer afgeslagen, die tweede werd, met van Foeken op de derde plaats. Toen de acht deelnemers voor de tweede maal startten stond er, met de onweersbuien in aantocht, een stevige bries, die tijdens de race echter weer afflauwde en bovendien wispelturig werd. Hennie slaagde er opnieuw in een flinke voorsprong te nemen, maar een onvoordelige slag naar de wal werd hem noodlottig. Jissink en van Foeken, die hun geluk in het meer zochten, na men de kop over en finishten ook als eerste en tweede. Hennie werd nu der de en dr. v. d. Meer vierde. Na deze twee ontmoetingen, waarin een hevige regenbui de pret totaal be dierf, had de kampioen met een kleine voorsprong dus toch nog de leiding. Za terdagmorgen ging deze echter verloren, doordat dr. v. d. Meer toen de derde race won en de Jong Jr. ook nog Mr. Colen- brander en broer Piet voor zich had. De vierde wedstrijd leverde wat de eerste zes betreft weer hetzelfde beeld op. Dokters eindzege was toen al zo goed als zeker. Met een vijfde plaats in de slotrace achter mr. Colenbrander, Bak ker, Hennie de Jong en Piet de Jong, be sliste hij de strijd definitief in zijn voor deel. Een prachtige prestatie voor deze 74-jarige, die zondag met de kampioens- wimpel in de mast zijn ererondje voer. De eindstand aan de kop, (na aftrek van de slechtste wedstrijd) is: 1. Fitis, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw, 3113 pnt.; 2. Albatros, Mr. C. Colenbrander, Leeu warden, 2715 pnt.; 3. Vlerkje, H. de Jong, Sneek, 2460 pnt.; 4. Welle, K. Jis sink, Sneek, 2016 pnt. De strijd in de Vrijheidsklasse, die zes deelnemers telde, speelde zich voorna melijk af tussen U. Jager, Lemmer en onze stadgenoten E. Wierstra Jr. en H. Visser. De laatste vestigde zaterdag al ler aandacht op zich door de eerste twee wedstrijden beide te winnen. Wierstra was resp. 2e en 4e, maar Jager scheen met een vierde en een vijfde plaats geen rol van betekenis te zullen spelen. Zijn papieren waren althans sterk gedaald. In de derde rac’e echter herstelde hij zich. Toen won hij fraai vóór Engelsma, Heerenveen en de Groninger Kraak. Wierstra moest de strijd wegens een ge broken fokkeval staken, daar herstel bij de vrij krachtige wind niet mogelijk bleek. Hij lag toen echter op nummer vier en was dus praktisch kansloos. Ab- ma uit Joure gaf de strijd eveneens op. Het woei hem te hard. Na de vierde wedstrijd; waarin Jager en Wierstra met een grote voorsprong als eerste en tweede finishten, waren Jager en Visser de grote kanshebbers. Visser, die zich niet op het peil van de eerste twee ontmoetingen had kunnen handhaven, maar daarna als 3e en 4e fi nishte, had desondanks toch nog een voorsprong van 125 punten op de Lem- ster, maar de laatste race maakte aan al zijn illusies een einde. Hij werd vier de. Wierstra won nu onbedreigd met Jager in zijn kielwater, maar dat was voor de Lemster voldoende om zich kam pioen te kunnen noemen. De eerste vier in het eindklassement zijn: 1. Good Luck, U. Jager, Lem mer, 2881 pnt.; 2. Skal, H. Visser, Sneek, 2705 pnt.; 3. Twirke, E. Wierstra Jr., Sneek, 2580 pnt.; 4. Hilda Johanna, G. R. Kraak, Paterswolde, 1626 pnt. De 16 m2 klasse was met 13 schepen dicht bezet. De Groningers A. Wasscher, Jan Dijk en G. K. de Vries, lieten ver stek gaan. Siep v. d. Steeg, Leeuwarden, was favoriet, maar hij heeft dit niet waar kunnen maken. Wel was hij twee maal eerste, eenmaal tweede en twee maal derde, maar zijn stadgenoot Roeda spande met drie overwinningen, een tweede en een zevende plaats (in de laatste race) ver de kroon. Dritte im Bunde was de Leeuwarder Minks, hoe wel hij het niet verder dan een derde plaats kon brengen. Na vier wedstrijden was de zaak reeds bekeken. Van deze klasse geven we de eerste zes: 1. Dick, K. Roeda, Leeuwarden, 4919 pnt.; 2. Betty, S. v. d. Steeg, Leeuwarden, 3137 pnt.; 3. Tammo, H. A. Minks, Leeuwarden, 2743 pnt.; 4. Hurri cane, H. Olde Agterhuis, Heerenveen, 2335 pnt.; 5. Fortuna, E. Bosch, Gronin gen, 2313 pnt.; 6. Marion, F. Amster dam, Sneek, 2284 pnt. De titanenstrijd tussen Jansma en Mulder in de ValkklasSe vermeldden we reeds. A. Wester, Grouw, speelde een bescheidener rol, maar behoorde toch tot het driemanschap dat de strijd in deze mooie klasse beheerste. De beslissing viel ook hier al na vier races, daar Jansma toen voor zijn concurrenten al In de reeks orgelbespelingen die de or ganist Gezinus Schrik dit jaar weer geeft op het orgel van de Martinikerk te Bolsward met solistische medewer king van David Hollestelle, Gerard Ho nig, Kees Deenik, F. Buma, Mien Pe ters G. Bartlema, L. Nijdam, Harsha- gen, S. Kowarski, treden ook enkele gastorganisten op. Donderdag 26 juli a.s. bespeelt de heer Klaas Bolt het fraaie Kerkorgel. Hij is de winnaar van de internationale improvisatiewedstrijd te Haarlem. Naast enkele werken uit de orgelliteratuur zal hij ook improviseren op het thema waar mede hij deze grote prijs heeft behaald. Vele orgelliefhebbers die niet in de ge legenheid waren hem in Haarlem te ho ren zullen ongetwijfeld deze avond niet willen missen. vanwaar wordt de „Stoom” gerekend De voorzitter Die wordt gerekend van het kruispunt naast de kolk tot het Stoom. De heer Groenveld: Hoe groot is het verschil tussc'-> de aannemingssom en de begroting De voorzitter In het geheel 7000. De heer Jansma: Wat is de aanleiding tot dit plan De voorzitterOmdat we nog een wo- ningreserve hebben en het andere plan nog al enige tijd op zich zal laten wach ten. Ook komt dit niet te hoog in prijs. We hebben hier nog ’n stuk eigen grond. Bij dit punt wordt tevens behandeld het bouwen van 2 woningen aan de Zuid- Westzijde van de Hendrik-Huizingastr. Met het oog op de prijs achten B. en W. het wenselijk, dat het bouwen van deze twee woningen onderhands wordt aanbe steed aan de firma G. Spijksma en Zn, aan wie reeds het bouwen van 4 wonin gen is opgedragen. De firma Spijksma is bereid de woningen voor de raming van 30.802 te bouwen. In de raming is be grepen 2295 voor ophoging grond en 1400 voor schilderwerk, dit laatste uit te voeren door de heren G. de Vries en J. Heringa gezamenlijk. De huurprijs zal komen op 11.20 per woning per week. De heer de JongIs er een redelijke kans dat ze ook verhuurd worden De voorzitterWe hebben hier nog ruimte en er is nog veel vraag naar woonruimte. De heer Groenveld: Als ze niet te duur komen! De heer de JongDe huurprijs wordt zo opgeschroefd. De voorzitter Die woningen gaan heus wel. De heer Groenveld: Toch is het een groot verschil: 7.60 W. M. Oppedijkstr. en hier 11.20. De m rrzitter In Leeuwarden wordt dit ook nog bekeken. Maar laten we ons best doen, zoveel mogelijk woningen te bouwen. Deze punten worden z.h.s. aangenomen. WW»»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1