1 De Koninginnetitel lokt BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST het Twee dagen Muziekfestival in Jutrijp-Hommerts Kinderboerderijtje in W ilhelminapark AGENDA Het Festival der Lichte Muze Donderdag 26 juli 1956 111e jaargang no. 60 RedacteurL. KIEZEBRINK Nasser haalde nog geen dam l Belgische giftmengster Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ongeval Floralia Looxmaschool 94 gevallen van kinder verlamming AMICITIA THEATER. -X- J.N. muzikale schijven soubrette De 40-jarige Catharina Verstrepen, de gifmengster uit Sint Gilis, heeft bekend drie personen uit dezelfde familie ver giftigd te hebben. Het betreft hier Char les Bellis, 53 jaar oud, die 11 november 1954 in het ziekenhuis te Sint Gilis over leden is. Amper een maand later over leed in hetzelfde ziekenhuis zgn broeder, de 50-jarige Frans Bellis, met wie hij samenwoonde. Het derde slachtoffer was een tante van de twee voornoemden, Hortense Bellis, 76 jaar oud en wonende te Brussel, die 22 september 1955 over leed. door radio en televisie, Henk Elsing, „de vlegel aan de vleugel”. Joop de Leur en Roland Wagter Sr., snelteke naar, parodist en sappige conferences. deze avond verlenen de bekende artisten Corry Brokken, het zangwonder, bekend Verschijnt s MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD •n DONDERDAGS Een hoekje dicht begroeid bos naast de Bank voor Ouden van Dagen, waar nie mand iets aan had, wordt thans ingericht tot een kinderboerderytje. Er komen een paar Kameroen Dwerggeitjes in, enige hertjes uit het Hertenkamp, wat ko nijntjes, krielkipjes en kalkoenen en misschien nog wel meer dieren, want men wil het zo aantrekkelijk mogelyk maken. Niet alleen voor de kinderen waarvoor het in de eerste paats bedoeld ïs, maar ook voor de ouderen en voor vacantiegangers en vreemdelingen die het park bezoeken. En dat worden er steeds meer, naar de heer Schuurmans ons vertelde. Verleden week bijv, waren er twee bussen met schoolkinderen uit Rotterdam, en die kinderen vertelden nooit gedacht te hebben dat we hier zo’n mooi park hebben. Het waren dinsdag en woensdag belangrijke dagen voor JutrypHommerts. Overdag verschillende feestelijkheden en ’s avonds het muziekfestival van de federatie van korpsen uit Wymbritseradeel, Sneek, Ijlst en Bolsward. Het ter rein, gunstig gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Ned. Herv. Kerk, dus in het centrum van de streek, was keurig in orde gebracht. De muziektent vol deed, ook in akoestisch opzicht goed, kortom de gehele organisatie was bij het bestuur van de plaatseljjke muziekvereniging „Ere zij God” in goede handen. dat Nehroe en Tito, beide voorstan ders van een onafhankelijke politiek en strevend naar het spelen van een bemid delende rol tussen Oost en West, zonder daarbij al te veel in het dog vallend de belangen van hun eigen land op de voor grond te schuiver, op Nasser, die vooral streeft naar het leiderschap in het Na burige Oosten enige druk hebben uitge oefend. Ze zouden getracht hebben hem te overtuigen dat zijn politiek volkomen in strijd is met het beginsel van het vreedzaam naast elkaar leven van alle naties, waaraan Nehroe en Tito ver knocht heten te zijn. Al wijzen dan tal van Westelijke commentatoren er ook op dat ook een man als Nehroe een natio naal belang verdedigt als hij een gema tigde oplossing van het Palestijnse en Al gerijnse geschil wil omdat hij geen al te sterk Mohammedaans blok wil, dat im mer ook de positie van het Mohamme daanse Pakistan zou versterken waar mee India wegens Kasjmir overhoop ligt. Hij zou dus ook Frankrijk wel een vinger in de pap gunnen in Marokko, Tunis en Algerije, mede omdat hij Frankrijk niet al te verzwakt zou willen zien omdat dit land z.i. een meer ver zoenende politiek jegens Moskou volgt dan Washington en Londen. Of het ook de invloed van Nehroe geweest is die Bourguiba, de Tunesische premier, die dezer dagen zo fel tegen Parijs te velde trok, nu een milder toon deed aanslaan en de hoop deed uitspreken op een spoedige hervatting van de Frans Tunesische onderhandelingen over de wederzijdse betrekkingen? Inmiddels zal Marokko, de eerste van de Noord Afri kaanse staten welke het met Parijs eens werd, spoedig tot de V.N. worden toe gelaten, de Veiligheidsraad adviseerde daartoe met algemene stemmen. Uitslag van de marswedstrijd. Heeg 41 pnt., 2e pr.; Gaastmeer 48 pnt., Ie pr.; Bolsward (Oranje) 55 pnt., Ie pr.; Scharnegoutum 54 pnt., Ie pr.; Sneek (Harmonie) 46 pnt., Ie pr. De beker voor de beste prestatie over beide dagen (concert) werd na lo ting tussen de corpsgn uit Oudega (W.), Bolsward, Sted. Muziekcorps Sneek en Harmonie Sneek, toegewezen aan laatstgenoemde vereniging. Na de marswedstrijd, waaraan door slechts twee corpsen werd deelgenomen, werd het festival voortgezet. De heer Hoekstra sprak ook nu weer een woord van welkom tot de aanwezi gen, in het bizonder tot burgemeester Tjaberings, die de gehele avond aanwe zig was. „Excelsior” van Scharnegoutum be gon met de ouverture „Si j’etais Roi” van Adam. Er werd beschaafd gemusi ceerd. Mooie stemming, ook in de pia no’s. Het samenspel was echter het zwakke punt en het geheel was wat zwaar op de hand. De „Cassaziona, no. 1” van Boedijn werd keurig uitgevoerd, behoudens enkele rommelige passages in de bassen door „Excelsior” uit Njjland. Alles was wat aan de voorzichtige kant en de klank wat stug. Jutrijp-Hommerts kwam met de „Symfonie concertante”, eveneens van Boedijn. Het midden gedeelte was qua zuiverheid niet smet teloos doch de boekdeeltjes werden fris weergegeven, al kon de eenheid hechter zijn. Ook „Euphonia” van Oppenhuizen, dat vele jonge krachten telt, overtuigde nog niet. Toch maakte dit eensemble, on der zijn „nieuwe” dirigent, lang geen slechte indruk. „HSld Moed” van Oost- hem speelde met veel kleur en muzikali teit een interessante suite van Van Moe renhout. Technisch zeker niet volmaakt, doch de wijze van musiceren deed wel dadig aan. De „Slavische rhapsodic, no. 2” van C. Friedemann werd uitstekend en met veel vaart en „schwung” gereproduceerd door het Sted. Muziekcorps Sneek. Hierbij vielen tevens de uitnemende kwaliteiten op van de solo-klarinettist, de heer Hor dijk. De ietwat langdradige „Suite He- roique” van H. Altink werd door „Har monie” van Sneek met veel kleur tot klinken gebracht. In het laatste deel kwam, door het gedurfde tempo, het sa menspel enige malen in de knel, doch overigens eveneens een loffelijke pres tatie met mooie frisse fanfareklank. „Harmonie” sloot dit zeer geslaagde fes tival af met een keurig uitgevoerde tap toe. In de pauze zongen het meisjeskoor en het Gemengd koor ter afwisseling enige liederen. Dit optreden werd door het publiek zeer op prijs gesteld. Het gebodene werd beoordeeld door de heer W. Zonderland uit Leeuwarden. Aan de deelnemende verenigingen zal een rapport worden toegezonden bene vens een herinneringsmedaille. Bij het lossen van dozen veekoekjes van een vrachtauto van Wouda’s Meel fabriek op de motorboot van Gebr. Prins, Zaterdagmiddag zal op het Sneeker- meer worden uitgemaakt, wie volgend jaar als Nationale Zeilkoningin haar feestelijke intocht in onze stad zal ma ken. Dan worden nl. onder auspiciën van de K.Z.V.S. en S.Z.C. weer de zeilwed strijden gehouden, waarbjj de Koningin netitel de fel begeerde hoofdprijs is. De dames die zich als candidaten voor de titel hebben opgegeven, zeilen in de Pampusklasse, de Valkklasse en de 16 m2 klasse. Zij, die met de grootste voor sprong in tijd de strijd in haar klasse wint, zal de Zeilkoningin 1956/57 zijn. De op haar volgenden le en 2e hofdame. Voor deze wedstrijden, die om 3 uur beginnen, bestaat weer veel belangstel ling, zodat opnieuw een spannende kamp verwacht mag worden. Mej. Beitj van Wieren uit Nijhuizum, verleden jaar de uitverkorene, gaat haar titel verdedigen, waar ook haar 2e hof dame, Ellen Boonstra uit Amsterdam een gooi naar doet. De eerste uit haar ge volg, onze stadgenote Ida Weisssenbach, doet echter niet weer mee. De inschrijving is overigens nog niet gesloten. Wie nog mee wil doen, kan zich tot morgenavond 7 uur opgeven bij de heer D. v. d. Werf, N. Burgstraat 6, telefoon 2563. Bescheidenlijk zeggen Nehroe, Tito en Nasser in hun communiqué dat de poli tiek van hun landen „tot op zekere hoogte” heeft bijgedragen tot de ver mindering van de internationale span ning, zij veroordelen nog eens de ver deling van de wereld in grote blokken, willen een collectieve veiligheid op wereldbasis, en een beëindiging van de heerschappij van het ene land over het andere en toelating van communistisch China tot de V.N. Zij menen dat het probleem-Duitsland moet opgelost in overeenstemming met de wensen van het Duitse volk. Te veel gewicht moet men aan deze gemeenschappelijke uit latingen van deze drie staatslieden niet hechten, zij hebben geen beslissende stem in de wereldpolitiek en him invloed daarin is onderling ook nog zeer ver schillend. Nehroe is van hen ongetwijfeld de belangrijkste figuur. Men weet dat hij nogal kritiek in Amerika heeft ont moet omdat hij dat land eigenlijk als de oorzaak van de blokvorming aanwees, maar hij heeft te Bonn toch ook de Rus sische heerschappij over Oost Europa veroordeeld en Tito heeft nog eens ver zekerd dat hij het O. Duitse bewind niet zal erkennen. Dat bewind heeft echter een flinke steun in de rug gekregen bij het bezoek van Ulbricht en andere Oost Duitse autoriteiten aan Moskou. Deze heren, die toch eigenlijk nog een stali nistisch bewind vertegenwoordigen, zijn daar duidelijk door de Russen in hun macht bevestigd door de Russische toe zegging dat Moskou de kosten der lege ring van de Russische troepen op Oost Duits gebied, voor de helft voor eigen rekening zal nemen, terwijl Oost Duits land zeer aanzienlijke economische hulp zal krijgen. Dit klaarblijkelijk opdat op de duur O. Duitsland op industrieel ge- bied W. Duitsland zal kunnen overvleu gelen, zoals de Sovjetunie zelf de Ver. Staten wil overtreffen. De Russen ver wachten daarvan dat ten slotte de W. Duitsers zelf wel bij de Oost Duitsers j zullen aankloppen om onderling de kwestie der hereniging te regelen op de basis niet van vrije verkiezingen maar zo dat een bewind voor geheel Duitsland wordt aanvaard waarin het communis me zijn invloed behoudt. Uit een en an- der blijkt wel dat Rusland niet van plan is O. Duitsland los te laten en dat dit alles met Ulbricht werd overeengekomen toont wel aan dat het de Sovjetunie vrij koud laat of er stalinisten of mensen van de nieuwe communistische koers in i de satellietstaten aan het hoofd staan, i als ze maar trouw aan Moskou zijn en als ze maar passen in de Russische bui- tenlandse politiek, waarom in Hongarije de secretaris-generaal der communis- tische partij Rakosy plaats moest maken voor Gerö, die misschien meer bij Tito in de smaak valt. De Russische vice- premier Mikojan is dan ook waarschijn lijk dezer dagen niet bij de Zuid Sla vische dictator op bezoek geweest om na te praten over diens conferentie met Nehroe en Nasser, maar allicht om te spreken over de wijzigingen in de lei ding der Hongaarse communistische re gering en partij als inleiding voor een herstel van de goede betrekkingen tus- i sen Boedapest en Belgrado en tussen bei- i der communistische partijen. Intussen 1 mag men de nieuwe overeenkomst tus- sen de Russische en Oost Duitse re- gering niet te licht achten; Westelijke waarnemers zowel in Rusland als Polen verklaren dat al worden ze verkregen op schier onmenselijke wijze, de resultaten daar op industrieel gebied bereikt zeer indrukwekkend zgn en deze op de duur ook in O. Duitsland kunnen worden j verwacht. Dat beseft men in de Ver. i Staten ook en het heeft er tot verschil- lende reacties geleid. Enerzijds worden i er stemmen vernomen die er voor plei- 1 Donderdag 26 juli ’s avonds te 8 uur: „Je kunt het toch niet meenemen”. Vrgdag 27 juli te 8 uur, zaterdag 28 juli te 7 en 9.30 uur, zondag 29 juli te 5 en 8 uur en maandag 30 juli te 8 uur film: Heidi en Peter. Zondagmiddag 29 juli te 2.30 uur film: De koningin der Veedieven. 'Zaterdag 28 juli en woensdag 1 aug. ’s middags 2.30 uur extra Kinder voorstellingen. Het slachtoffer dat vermoedelijk enige ribben heeft gebroken en veel pijn leed, is op advies van dokter Lofvers per am bulance-auto naar het ziekenhuis over gebracht. Hij was pas maandag bij Wou- da in dienst getreden. Dit voorjaar hadden alle leerlingen van de Looxmaschool een begoniastek mee naar huis gekregen, om die thuis tot een mooie plant op te kweken. Dins dag j.l. moesten ze op school laten zien wat zij er van terecht gebracht hadden. Er waren prachtige exemplaren bij, zo dat het voor de heer Veldhuis, opzichter van de gem. plantsoenen een buitenge woon moeilijke taak was de mooiste er uit te zoeken. Na veel wikken en wegen werden de volgende bekroningen uitge reikt: le pr. Astrid Rienstra; 2e Heero Niemendal; 3e Gerda Douma. Bovendien werden er nog zestien troostprijzen uit gereikt In de week van 8 tot en met 14 juli zgn 94 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Bovendien kwamen 12 ge vallen van poliomyelitis zonder verlam ming voor, 24 gevallen van kinderver lamming Werden aangegeven in Zuid- Holland, 28 in Noord-Brabant en 23 in Limburg. „Concordia” Gaastmeer in de mars wedstrijd. op de voorgrond) en het samenspel was in het laatste gedeelte nog niet effen genoeg. „Concordia” van Gaastmeer was niet gelukkig met de vertolking van de razend-moeilgke ouverture „Rapsodie in Brass” van de Engelse componist Dean Goffin. Het best voldeed ons het mid dendeel. Dit korps produceert een mooie fanfareklank, doch in de boekdelen ont brak de nodige eenheid totaal. Hier zal men nog flink op moeten studeren Gaastmeer verzorgde tevens de taptoe, waarmee de eerste dag werd afgesloten. Tweede dag. Verdere attracties. Zaterdag wordt tevens de Waterpoort- sterrit voor auto’s, motoren, scooters en brommers gehouden, welke georgani seerd wordt door de actieve M.A.C. „J. C. Visser”. ’s Avonds zullen op het Wippodium als middelpunt van een groots cabaret- programma de nieuwe koningin en haar hofdames aan het publiek worden voor gesteld. In verband hiermede vangt het programma die avond een half uur eerder, dus om half acht aaji. Medewerking aan Advertentieprijs 15 ct. per mjn. Bij contract (handekadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Meer plannen. De heer Schuurmans heeft nog meer plannen. Zo wil hij o.a. het gedeelte waar nu de kalkoenen verblijven, op dezelfde wijze inrichten als dat van de Kraan vogels. Met een tuinaanleg in ’t klein, een vijvertje enz. waarbij het nachtver blijf dan op een verhoging komt te staan. Als hij er nog deze herfst mee kan beginnen zoals hij hoopt, dan is dat de volgende zomer klaar. Nieuwe vogels in de volière. De al grote collectie is weer met enige nieuwe soorten uitgebreid, o.a. met witte en grijze Zebra-vinken, Dominicaner Wida (prachtige zwart-wit getekende vogeltjes met een rode bek en een sier lijke lange zwarte staart), Agapornis personata, kleine papegaaiachtige fraai gekleurde parkieten en Oranjewevers, heel mooie vogels, die nu in kleur be- Dinsdagavond werd het programma verzorgd door de accordeonist-pianist Cor van Veen, het zangduo Liesbeth Lu- now en Fons Dankert en „de man die bonte treinen maakt” Peter Piekos. Al len boekten weer groot sukses bij de dui zenden belangstellenden rondom het po dium. De hoofdprijs in de verloting viel op no. 450. De houder daarvan heeft zich echter nog niet aangemeld. Hedenavond treden op het genie Tonny Bakkenes, de acrobaat Freddy Kentons, de Tonny Hurdeman en de conferencier An- dré Meurs, aangekondigd als de man met de „calembours”. Het lijkt er dus op dat de heer Nasser een fiasco heeft moeten incasseren, wat zijn prestige in het binnenland waar zijn flirten met Moskou ook niet bijzon der gewaardeerd wordt in bepaalde Mo hammedaanse kringen zowel als in het buitenland, met name in de Arabische wereld een deuk zal geven. Men krijgt wel eens de indruk dat deze Egyptische nationalist in politiek opzicht wat boven zijn stand leeft; dat is eigenlijk ook wel gebleken bij de ontmoeting tussen hem, Tito en Nehroe in Zuid Slavië. Vorige week heeft die plaats gehad en men staat wat verbaasd over bepaalde zin sneden in het communiqué dat over deze conferentie is verschenen. Er staat daarin natuurlijk dat de toestand in Palestina wordt gezien als een gevaar voor de wereldvrede. De drie regerings leiders stelden zich ook achter de me ning van de conferentie van Bandoeng, dat de rechten van de Arabische vluch telingen uit dat land dienen te worden gerespecteerd, maar het klinkt alles heel gematigd. Ook betuigen de drie staats lieden hun sympathie met het verlangen naar vrijheid van de Algerijnen, doch zij erkennen dat in Algerije een aanzien lijk aantal mensen van Europese af komst woont, wier belangen moeten worden beschermd; een wapenstilstand en onderhandelingen tussen de belang hebbende partijen moeten leiden tot een vreedzame regeling van dit vraagstuk. Niet ten onrechte is men in het Westen enigszins verbaasd over deze gematig de toon, terwijl Nasser zowel in de Pa lestijnse als in de Algerijnse kwestie een der ergste stokebranden is geweest. Men concludeert uit een en ander echter Begonnen werd met een marswed strijd, waaraan dinsdag door drie vereni gingen werd deelgenomen. Voor het daarna volgende concert hadden zeven korpsen ingeschreven, waarvan „Een dracht” van Blauwhuis verstek liet gaan. De voorzitter van Ere zg God, de heer P. Sj. Hoekstra, gewaagde in zgn ope ningswoord van de vele moeilijkheden waarmee de liefhebberij-korpsen in het algemeen te kampen hebben. Door de in tensieve sportbeoefening blijkt het uiterst moeilijk jonge krachten aan te trekkeh. Ook de militaire dienst en de emigratie werken remmend in deze. Tenslotte is de financiële toestand bij de meeste verenigingen zorgelijk. Toch willen wg ons optimisme bewaren en gaan we rustig door met onze muziek beoefening, het houden van festivals e.d., aldus spr. De tegenslagen zijn ook aan „Concor dia” van IJIst niet bespaard gebleven. Het was ten eerste zichtbaar aan het grote aantal jeugdige leden die de vroe gere geroutineerde krachten hebben ver vangen en ten tweede hoorbaar bij de vertolking van Boedgn’s „Partita Picco- la”. Gezien de situatie kunnen we niet anders dan waardering hebben voor dit moedige optreden. Het gelukte nog wel niet geheel en al, maar de kundige diri gent zal met deze groep zeer zeker spoe dig het verloren terrein herwinnen. Het gelijknamige ensemble uit Gauw hebben wij wel eens beter gehoord. De klank is goed, doch de uitvoering van de ouverture „Dramatique” (een onjuiste benaming trouwens, daar deze muziek totaal het dramatische mist!) stelde te leur. Het samenspel was in de vlugge passages onegaal, slordig en oneven wichtig. Van geheel ander genre was de „Gri-gri”-ouverture van Paul Lincke, welke door „Crescendo” van Heeg, vrij correct werd weergegeven. Of de lichte operette-geest echter goed getroffen werd, wagen wij te betwijfelen. Verge lijken wg de verklanking van de „En gelse suite” door „E.M.M.” van Oudega (W.) en door „Oranje”, Bolsward, dan prefereren wij die van eerstgenoemd korps. Die was het best verzorgd. Bols ward kan de klank nog meer in even wicht brengen (de bassen traden te veel Het bosje wordt zoveel mogelijk in zijn natuurlijke staat gehouden. Alleen is het wat uitgedund om meer licht en lucht te krijgen en zgn de bomen aan de onder kant omwoeld met gaas. Deed men dat niet, dan zou de bast worden opgepeu zeld. Verder is er een zandheuvel gemaakt waarin de konijntjes straks kunnen wroe ten en zijn er ook een paar hokken voor de geiten en de hertjes gebouwd, die echter dooi- de bomen gecamoufleerd worden. Deze nieuwe dierenafdeling wordt om heind met 1% meter hoog harmonica- gaas en krggt een verbinding met het domein van de Kraanvogels, zodat de verzorgers niet behoeven om te lopen als ze bij de dieren moeten zijn. Als alles een beetje meeloopt, hoopt men er de volgende week mee klaar te komen. Donderdag 26 juli ’s avonds 8 uur Orgel bespeling in de Martinikerk te Bolsward door Klaas Bolt. Vrijdag 27 juli. Koffie-demonstratie in H. Stienstra’s Levensmiddelenbe- drijf, Ged. Pol. Zaterdag 28 juli. Lyts Frysk Toaniel komt mei „Boemerang” to Riis (by min waer yn ’e tinte fan Kingma). Bigjin 8 üre. Dinsdag 31 juli. Optreden van Franse Dansgroep „Orfeo Canigou” in het Openluchttheater Herema-State te Joure. Eigen Cobla-orkest met na tionale instrumenten. Aanvang ’s avonds 8 uur. Woensdag 1 augustus. Openlucht-theater Sondel. Grote Amateurwedstryden. Aanvang 7.45 uur. Woensdag 1 augustus. Opvoering van Jopïe Slim en Dikkie Bigmans te Rijs, ’s middags 2 uur; ’s avonds 7 uur optreden gezelschap „Blokken doos”. Zaterdag 4 aug. Grote Wielerwedstrij den voor profs en amateurs op het TT-circuit te Assen. Aanvang ama teurs 15 uur, profs 17 uur. Daar is bijna geen overzicht van de buitenlands politieke gebeurtenissen van vorige week verschenen, of het be gon met het Amerikaanse en Engelse besluit om Egypte voorlopig geen finan ciële steun toe te zeggen voor de bouw van een stuwdam te Assoean, een gi gantisch werk dat 5 milliard gulden zal gaan kosten. Uit de voorrang welke dit nieuws werd verleend blijkt wel hoe be langrijk men deze beslissing achtte. Be langrijk omdat men nu eindelijk eens van de voornaamste Westelijke zijde heeft doorgepakt tegen Nasser, die al te lang chantage heeft gepleegd door te pogen Westen en Oosten ook bij deze zaak tegen elkaar uit te spelen. Zijn voortdurende dreigementen dat als het Westen niet hielp, hij wel bij Moskou zou aanbellen, hebben nu eindelijk eens ge faald. Het is te hopen dat het Westen niet alleen in het Assoean-project voet bij stuk jegens de Egyptische regering zal houden, maar op geheel het terrein van de Egyptische politieke activiteit. Misschien is het al te veel als men ook nog de hoop uitspreekt dat niet alleen tegenover Egypte maar tegenover alle landen, welke tegenwoordig van twee wallen willen eten, een gemeenschappe lijke en vastbesloten Westelijke politiek zal worden gevonden, opdat aan de klap- loperij een eind wordt gemaakt en het Westen komt te weten waaraan het met bepaalde landen toe is. Het Westelijke besluit moet voor Nasser nogal een schok geweest zijn. Enige dagen tevoren had hij Washington en Londen laten weten dat hij bereid was hun financiële steun en die van de Wereldbank voor de bouw van de Assoean-dam te aan vaarden, en snel kwam daarop het ant woord dat Amerika de deelneming in dit project thans moest afwijzen omdat de Nijlstaten het nog niet eens waren over de verdeling van het water (de Soedan vreest dat Egypte te veel Nijl- water zal aftappen voor eigen irrigatie) en omdat het twijfelde of Egypte zelf nog voldoende middelen ter beschikking heeft om zijn deel bg te dragen tot de bouw van deze dam. Engeland maakte dit laatste bezwaar nog wat duidelijker door ronduit te zeggen dat de militaire en economische akkoorden met de com munistische landen een dermate zware last op de economie van Egypte leggen, dat de vroegere Britse belofte tot hulp niet zonder meer gestand kon worden gedaan. De beide weigeringen zijn zo op het oog gebaseerd op economische mo tieven twijfel aan Egyptes eigen eco nomische draagkracht maar het daarmee in verband brengen van de Egyptische wapenaankopen in de com munistische landen stelt duidelijk in het licht dat politieke redenen de dborslag bg de Engelse en Amerikaanse beslis sing in de Amerikaanse senaat is dat overigens ook duidelijk gezegd heb ben gegeven. Nasser had zgn beslissing om de geruime tijd geleden aangeboden hulp van het Westen te aanvaarden di rect na het bezoek van de Russische mi nister van buitenlandse zaken Sjepilow aan Kaïro genomen, wat dus betekende dat hem bij dit bezoek duidelijk was ge worden dat van Sovjet-zijde niet veel te verwachten was wat het Assoean-project betreft. Dat is na de Westelijke afwij zing van Nasser’s verzoek nog eens be vestigd door Sjepilow zelf, die meedeel de dat de Sovjetunie de uitvoering van dit plan niet dringend achtte, waarom zij het niet financieel wilde steunen, al was zij bereid Egypte te allen tijde bij te staan bij de uitvoering van plannen welke werkelijk van onmiddellijke econo mische betekenis voor het land zijn. Vermoedelijk is het Assoean-project ook té machtig voor de Russen, die midden in hun opbouw zitten, rood China ook moeten helpen en hun Europese satel lietstaten niet verder kunnen uitkleden, want dat proces is voor een niet gering deel aansprakelijk voor de sociale nood welke in die satellietstaten is ontstaan. liggende aan de Koopmansgracht alhier, is gistermorgen de 26-jarige gehuwde arbeider G. Vos uit Balk, met zijn borst op de ijzeren railing van de boot ge vallen. Vermoedelijk is hij van de plank gegleden, welke van de auto naar de reeds op het dek van de boot opgesta pelde dozen was uitgelegd. ginnen te komen. Vermoedelijk volgende week komen er nog meer, waaronder een stel Pita fazanten. Er is ook een gast in een van de kooien. Een jonge Torenvalk of Wikel die de konijntjes daar gezelschap houdt. Drie weken geleden viel deze jonge rover in de omtrek van Bolsward uit ’t nest en kwam toen, nog in de donsveren, via dr. Otto in het Park terecht. Met vlees- afval, muizen en bovenal veel zorg, heeft Schuurmans hem verder opgefokt en nu is hij zo ver, dat hij binnenkort, met een ring van de Vogelwacht om een van z’n pootjes, vrij komt. De kooi is hem al te klein en door de ruiten lokt de blauwe hemel. ten om op een of andere wijze met de Russen tot overeenstemming te komen, anderzijds ook van hen, die betogen dat de Russische bedreiging steeds toe neemt en dat men zich daarom ook steeds krachtiger te weer moet stellen tegen deze bedreiging. Tezamen leidt dat tot die meer dan eens gesignaleerde tweeslachtige Amerikaanse politiek, die o.a. dezer dagen weer uitkwam in de be noeming van de republikeinse fractielei der senator Knowland tot lid van de Am. delegatie voor de a.s. assemblee van de V.N., een man die eigenlijk van de ontwapening niets moet hebben, terwijl Eisenhower zowel als zijn adviseur Stas sen die kant juist wel uit willen. Een man ook, die niets wil weten van toela ting van rood China tot de V.N. Die twee slachtigheid in de Amerikaanse politiek kwam ook weer in het militaire vraag stuk tot uiting. Men weet dat van zeer invloedrijke Am. militaire zijde gepleit is voor inkrimping der conventionele be wapening om de nadruk op de atoom wapens te leggen, wat in Engeland in stemming vond terwille van bezuini- gingsredenen, waartoe de Engelse eco nomie dwingt, doch waartegen dr. Adenauer zich sterk verzet. Het heet nu weer dat de regering te Washington er niet aan denkt haar troepen uit Europa terug te trekken. De verwarring te Washington is waarschijnlijk ook het ge volg van de voorbereiding voor de ver kiezingen. De politici manoeuvreren om de voordeligste posities in te nemen. Een frappant voorbeeld daarvan is ook dat de meergenoemde Stassen zich tegen een nieuwe republikeinse candidatuur van vice-president Nixon heeft ver klaard, die, aanvankelijk in ieder geval wel door Eisenhower werd gesteund. Nixon staat in de buitenlandse politiek meer aan de zijde van Knowland dan van Stassen en klaarblijkelijk woedt in repu blikeinse kringen een hevige strijd tus sen meer behoudende en meer progres sieve figuren. Zeer kort moeten we nog even vermelden het onrustbarende feit dat bij de Navo-bondgenoot Ijsland een nieuw kabinet is opgetreden, waarin ook communisten zitting hebben en dat de voor de bestrijding van vijandelijke duik boten bijna onmisbare vliegbasis Kefla- vek door de Amerikanen zal moeten worden verlaten. Is het wonder dat in Westelijke militaire kringen thans de mening veld wint dat Ijsland uit de Navo moet worden verwijderd omdat deze twijfelachtige bondgenoot misschien militaire geheimen aan Moskou zou kun nen doorgeven

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1