Volgende week vijf avonden feest op de Wip BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Herfstmode In slachtoffer fan ’e stoarm Deining rondom de zandzuiger in de Oud vaart S W 11 le jaargang no. 62 Redacteur: L. KIEZEBRINK Suezkanaal-crisis J Kapelaan Janning als pastoor naar Heeg, pastoor Vlaskamp naar Uithuizen Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 krijgen staatspensioen Donderdag 2 augustus 1956 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geruchten over afsluiting van de Jachthaven door het Gemeentebestuur tegengesproken Carillonluisterwedstrijd te Bolsward Boerderij te Buitenpost af gebrand Oud-Sneker op Sumatra vermoord Kinderen van Mussolini Tuinfeest ft- ft 6 ft 't kondigen moeten deze mensen, Voor deze week Het Actie Comité, dat weer veel suk- se boekt met de feestelijkheden op de Wip, komt de volgende week wel heel bijzonder uit de hoek. Dan zal er nl. vijf avonden „wat te doen” zyn op het Bloe- menpodium. Twee ekstra programma’s dus. vermeldt het programma de volgende artisten: worden regelmatig peilingen verricht teneinde bij het optreden van on diepten direkt te kunnen ingrijpen. Mannen: hebt U het gelezen? Wees wijs en verstöp de krant PHILIA. Fanselssprekkend dat tal fan Drylsters ris kamen to sjen, nettsjinsteande de hjerstkjeld I Verschijnt) MAANDAGS Administratiej Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. DRYLTS, 30 july. July nimt mar raer ófskie. Nou al in pear dagen raest in füle stoarm oar üs l&n, oer Fryslan, oer Drylts. Drylts haldt him taei. Men heart net iens fan pannen fan ’t dak. Mar snein- tojoun mei dy geweldige wynstjitten moasten de beammen by Langeraap op ’t hiem de kop bftge. Gjin djipte fan woartels! En sa hiene wy fan ’e moarn in „speling der natuur”, sa’t net faek foarkomt: ien greate rjuchtopsteande Om op deze vragen een antwoord te geven heeft het gemeentebestuur een on derhoud gehad met vertegenwoordigers van de beide zeilverenigingen en V.V.V. waarbij ook de direkteur van Gemeente werken aanwezig was, teneinde deze „brandende kwestie” zoals de burgemees ter het noemde samen te bespreken. Men is daarbij volledig tot overeenstem ming gekomen, maar omdat allerlei wilde geruchten de ronde doen, ook onder de vreemdelingen, werd het nuttig geacht het standpunt van B. en W. in breder kring bekend te maken teneinde op die wijze alle geruchten de kop in te druk ken. Vandaar dat dinsdagmiddag in het De omstreden situatie. Als er een zand bak naast de zuiger ligt, zoals op deze foto, is de breedte van de doorgang 8 meter. Rechtsde trekinstallatie. Zomerstorm en Suez-kwestie, Romme’s nieuwe Kabinet, Miss Europa, oliekoersen Alles aan de kant gezet. Al die „tops” zijn weggevallen, Weggedröngen uit m’n brein: Op de Avenue Montagne Demonstreert de Dior-„lijn”. Nü al werd de najaarsmode Door monsieur Dior gebracht (In een tijd, dat iedereen haast Op het zómertje nog wacht...) De magneet-lijn voor de jurken, Rokken lang (als grootmama), Een poëtisch cocktailhoedje, Waar i k vast niet onder ga... Dior brengt heel hoge cloches ons In de prullemanden-trant Kapelaan J. H. Janning, geboren in Oud Schoonebeek, priester gewijd in de meidagen van 1940, die sinds 1947 kape laan van de St. Martiniparochie te Sneek was, is benoemd tot pastoor van de pa rochie van de H. Jozef te Heeg. Kapelaan Janning die na zijn priester wijding als kapelaan benoemd werd te Vianen verwisselde enkele jaren later deze parochie met ’s Heerenberg, waar na in de zomer van 1947 zijn benoeming te Sneek volgde. In het r. k. verenigingsleven alhier neemt kapelaan Janning als geestelijk leidsman een voorname plaats in. Pastoor Vlaskamp die nog pas zijn zilveren priesterjubileum te Heeg vier de, is benoemd tot pastoor van Uithui zen. De twee jongste kinderen van wijlen de Italiaanse dictator Benito Mussolini, wiens eigendommen na de oorlog ver beurd werden verklaard, zullen krachtens uitspraak van een Romeins hof aan spraak kunnen maken op pensioen. De 26-jarige Anna Maria Mussolini zal maandelijks 700 gulden ontvangen en haar 29-jarige broer Romano de helft van dat bedrag. Bij laatstgenoemde is echter rekening gehouden met de om standigheid dat h,j gedeeltelijk zijn le vensonderhoud verdient als jazzcompo- nist. Het door beiden aangevoerde argu ment, dat zij niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien als gevolg van een slechte gezondheid, werd door het hof aanvaard. Anna Mussolini woont op het ogenblik samen met haar moe der, Donna Rachele Mussolini, in een middenstandsflat in Rome, vanwaaruit zjj het gezicht hebben op de schitterende villa Torlonia, die zij bewoonden toen Mussolini nog de grote man was. gersplagge fan lykme trije by tsjien meter en sa’n foege trije decimeter dik. Dy trije d.m. is it laechje „teelaarde” sa’t oan de foto düdllk to sjen is. Dêr under allegearre brokken en skerven stien, hwer’t de woartels net yn troch- kringe koene. In stikje aid Drylts dat foar ’t Ijocht kaem. SNEEKER NIEUWSBLAD Hedenavond, aanvang 8 uur: Tobi Rix met „malleventja”, de internationale zakkenroller Peter Oran (première voor het noorden), het piano- en zangduo Hij en Ik en niemand minder dan de Neder- lands-Italiaanse tenor Willy Alberti. •n DONDERDAGS Overleg vooraf niet mogelijk. Op een desbetreffende vraag antwoord den de burgemeester en de direkteur van Gemeentewerken, dat overleg vooraf met de besturen van de Jachthaven en van de zeilverenigingen iet mogelijk was. Op een gegeven dag lag de zandzuiger er vrij onverwacht. Tijd om te onderhande len was er toen niet meer. De zandzui ger kost de aannemer 2000 gulden per week aan huur en bovendien was niet vooraf bekend hoe groot de omvang van de zuiger was. De mogelijkheid de buis- leiding over de speelweide en particulier terrein te leiden is niet verder onder zocht. De kern van de moeilijkheden ligt nl.. in het manoeuvreren met de zand bakken in het Jachthavenkanaal. Dat kon niet geriskeerd worden. en W. dat ook doen, want Ten einde het bewust luisteren naar het carillon te Bolsward te bevorderen, is men op het idee gekomen over ver loop van tijd een luisterwedstrijd te or ganiseren. Wanneer in september de Bolswarder vakantiegangers weer thuis zijn men wil zoveel mogelijk elke stadgenoot erin betrekken zal Flucie van Bergen een populair concert geven van liedjes, die hij wel eens eerder speel de, of die op „de band” hebben gestaan. De luisteraars mogen dan noteren, wel ke melodietjes dit zijn. Bij slecht weer kan men dit doen in... de huiskamer. Als men nl. niet al te ver van het stadhuis woont, is het klokkenspel binnenshuis te volgen. In de nacht van maandag op dinsdag is de boerderij van de heer H. J. Wijma te Buitenpost, die pas een jaar geleden werd gebouwd, door onbekende oorzaak afgebrand. De brand werd ontdekt door de 20-jarige zoon. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het woonhuis kon worden behouden maar de rest van de boerderij ging geheel verloren. Daarbij verbrandde de hooioogst grotendeels ter wijl ook 100 pakken stro en een aantal landbouwmachines in de vlammen op gingen. 20 varkens en een kalf kwamen om. De boerderij en de inboedel waren verzekerd. met de bezetting van het Rijnland en toen men hem daarmee ongestoord zijn gang liet gaan nam hij Oostenrijk, nam hij het Sudetengebied van Tsjecho Slo wakije tot het spaak liep met het Poolse avontuur en de catastrophe van Wereld oorlog II kwam. Ook dat aspect zullen de staatslieden te Londen onder het oog hebben gezien. Wie waarborgt dat Nas ser als hem hier niet het halt wordt toegeroepen, straks Israël niet zal over vallen of dat Rusland zelf de besluite loosheid van het Westen geregistreerd hebbend, niet tot een of ander locaal avontuur zal overgaan of zijn satelliet staten zal aanmoedigen dit te doen. Een felle reactie van het Westen op Nassers daad moge risico’s meebrengen, een zwakke op de duur eveneens. De staats lieden der Grote Drie die te Londen bijeen waren stonden dus voor een zeer moeilijke beslissing. Het geschil voor leggen aan de Veiligheidsraad heeft na- Zaterdagavond omstreeks half negen is in Brastagi de heer Gerrit Theunis Bouma, eigenaar van een pension al daar, met een stengun doodgeschoten. Uit het huis wordt niets vermist. Op het ogenblik van de moord was de heer Bouma alleen thuis. Het slachtoffer was 58 jaar oud. De begrafenis is zondag middag geschied. De heer Bouma was in Sneek geboren als zoon van de destijds hier zeer beken de heer Dirk Bouma. voer over land via pijpleidingen groeit de betekenis van Israël. De Britten zul len ook Cyprus nu minder dan ooit wil len loslaten. Opnieuw viel ook het accent op de betekenis van de conventionele bewapening, grondtroepen enz., nu het Suezkanaal-conflict tot een locale actie zou kunnen leiden. West Duitsland heeft wat dit betreft nu de wind in de zeilen, het is zoals bekend ongerust over het feit dat Amerika en Engeland deze mi litaire krachten zouden willen beperken en vooral de nadruk willen leggen op de kernwapens. Bonn wenst daarover over leg in de W. Europese Unie; zonder een behoorlijk aantal troepen der bondge noten tijdens de periode, waarin W. Duitsland zich herbewapent acht dr. Adenauer zijn land niet veilig, ofschoon men toegeeft dat de moeilijkheden in de communistische satellietstaten op dit ogenblik de bedreiging van die zijde ver minderen. In schier alle gist het, Boel- ganin verscheen in Polen om de commu nisten te waarschuwen dat zij niet te ver mochten gaan met hun „nationale afwijkingen” van de Russische lijn, maar Boelganin troostte hen met de toezeg ging dat Silezië, vroeger duits, voorgoed Pools zou blijven. tuurlijk geen zin, de Russen zullen daar toch tegen ieder tegen Egypte gericht besluit hun veto uitspreken, het zal niet gaan als destijds met Korea, toen een actie van de V.N. tegen Noord Korea alleen door de Veiligheidsraad werd goedgekeurd, omdat de Sovjetunie zich zelf van het werk in die raad had uitge schakeld. Overigens zou men zeer nieuwsgierig zijn naar de houding van Z. Slavië dat thans van de raad lid is. Heeft Nasser Nehroe en Tito bij hun ontmoeting ingelieht over zijn te wach ten stap. Men kan het moeilijk geloven, Nehroe zou hoe hij dan ook tegenover deze kwestie staat, toch allicht Londen ingelicht hebben en we vermoeden dat ook Tito er niet van te voren van heeft geweten, al moet deze verbitterd zijn jegens de Ver. Staten, door het domme, en door president Eisenhower afgekeur de besluit van het Am. Congres om de militaire hulp aan Zuid Slavië te sta ken, dat daardoor misschien meer af hankelijk van de Sovjetunie zal worden. In het algemeen ziet men in Europa met zorg naar dit soort van mee-regeren van het Congres in de buitenlandse poli tiek. Ook in deze Suezkanaal-kwestie zal het waarschijnlijk de handen van de regering te Washington te zeer binden. Allang heeft het vergeten dat de Euro pese bondgenoten de Ver. Staten loyaal en royaal bijstonden in de Korea-kwes- tie, die men toch werkelijk meer als een Amerikaans dan een algemeen Westelijk belang kon zien en als ze dit laatste toch was, zeker niet zo zwaar woog als de huidige kwestie van het Suezkanaal. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat, toen president Eisenhower te elfder ure minister Dulles toch nog opdroeg de slotfase van de conferentie van Londen te gaan bijwonen, de bedoeling niet zo zeer was de eenheid van het Westen in de nieuwe Suezkanaal-crisis te demon streren, dan wel om bij de bondgenoten op matiging aan te dringen. Parijs bleef militaire maatregelen eisen, Eden als minimum een internationale contröle op de Kanaal-exploitatie. Een eis waar voor Nasser nu hij eenmaal op het ge bied der souvereiniteit a heeft gezegd, ook wel niet zal voelen, al verzekert hij thans in alle toonaarden dat hij de vrije vaart door het kanaal zowel in vredes- en oorlogstijd zal handhaven. Maar wat is de verzekering van deze dictator waard Zaterdagavond, aanvang half acht, Joop de Knegt, de zanger van „High Noon”, de twee muzikale zotten Henk Bukman en Joop van Oost met confe rences en het zang-, dans- en accordeon- duo De Wico’s. Dat zijn inderdaad allerlei aspecten van dit probleem welke de conferentie van de staatslieden der Grote Drie te Londen onder het oog had te zien. Daar zijn echter ook andere. Het is natuur lijk onjuist dat deze naasting alleen maar een financieel probleem is; zelfs als Nasser zijn belofte de aandeelhouders schadeloos te stellen niet zou nakomen, zou dat geen al te riskante tegenmaatre gelen wettigen. Nederland heeft van In donesische zijde ten deze ook heel wat moeten slikken en we hebben niet ge hoord van Engelse of Amerikaanse aan moediging van den Haag om ons daar tegen te verzetten. Bovendien loopt de concessie der Suezkanaal-maatschappij in 1968 toch af en stond al vast dat het kanaal dan onder Egyptisch beheer zou komen. Maar in het Brits-Egyptisch verdrag van 19 oktober 1954 waarbij overeengekomen werd dat de Engelse troepen de Suez-zóne zouden ontruimen de vorige maand is de laatste Engel se soldaat vertrokken schijnt toch ook bepaald te zijn dat tot 1968 de status van het Kanaal ongewijzigd zou worden gehandhaafd. Veel erger is ech ter dat het kanaal thans in handen is gekomen van een dictator die met Rus land heult, Nasser heeft dat dezer dagen zelf toegegeven toen hij verklaarde dat niet Tsjecho Slowakije, zoals herhaalde lijk van Egyptische zijde was verzekerd, een overeenkomst tot wapenlevering met Kairo had gesloten, maar de Sovjetunie zelf. Het bezoek van Sjepilow aan de Egyptische hoofdstad heeft zelfs aan leiding gegeven tot de veronderstelling dat deze Russische minister van buiten landse zaken was ingelicht over de stap die Nasser van plan was te doen; de Rus sische pers juicht de naasting ook toe en Nasser gaat de volgende maand op bezoek in Moskou. Dat wekt de verden king dat de Russische penetratie zich thans tot het Suezkanaal zal gaan uit strekken. Wat het betekent voor het ge hele Westen dat deze kortste verbinding met het Oosten niet meer volkomen vei lig is, men denke ook aan het oliever- voer van het Midden Oosten naar Euro pa, behoeft niet meer te worden uiteen gezet; wat het betekent voor Engeland voor zijn verbindingen met de andere delen van het Gemenebest evenmin; het is geen wonder dat Australië en Nieuw Zeeland ongerust zijn geworden en ook krachtig tegen Nassers daad hebben ge protesteerd. Er zijn nog andere aspec ten. De ervaring leert dat dictatoren riskant leven en ze zich in steeds ge- vaarlijker avonturen storten. Hitler Misschien zijn we in ons vorig over zicht te optimistisch geweest, toen we de mening uitspraken dat de belang rijkste partners van het Westen hun een heid hadden gevonden in een gezamen lijk vastberaden optreden tegen Nasser. Toen Washington besloot niet Dulles zelf, maar onderminister Murphy naar Londen te zenden om met de hoogste Engelse en Franse autoriteiten te over leggen over de vraag wat het antwoord van het Westen zou zijn op Nassers naasting van het Suez-kanaal twijfelden we al. Vooral echter toen Murphy met een knipoogje naar de Arabische wereld nog voor men bijeengekomen was ver klaarde dat hij alleen voor informatie naar de conferentie ging om te horen welke maatregelen Londen en Parijs wilden nemen en dat men nog niet op een punt was gekomen om militaire maatregelen in het Midden Oosten te treffen, was er alle reden te veronder stellen dat de drie grote Westelijke lan den het niet eens zouden worden over een werkelijk krachtdadig optreden tegen de Egyptische dictator. Enkele Franse ministers wilden een gezamen lijke FransEngelse expeditie naar het Suezkanaal zenden. Premier Eden van Engeland was aanvankelijk wat voor zichtiger, die wilde de reusachtige som men welke Egypte uit de vorige oorlog nog van Engeland te vorderen heeft blokkeren, waartoe ook reeds is overge gaan evenals Frankrijk het Egyptische franktegoed bevroor. Dit moet echter automatisch tot militaire maatregelen lèiden als Nasser als antwoord hierop zoals hij dreigde, maar later herriep, Franse en Engelse schepen de doorvaart door het kanaal weigert. En direct bij de opening der conferentie drongen de Franse en Engelse ministers van buiten landse zaken in dat geval op Ameri kaanse steun aan. Premier Eden wilde de zaak ook in de Veiligheidsraad bren gen. Maar opmerkelijk was wel dat het een lagerhuislid van de Arbeiderspartij was, van de oppositie dus, die Eden vroeg of hij wel besefte wat de conse- kwenties zouden zijn als geweld niet tij dig met geweld werd beantwoord, een vraag welke door leden van beide par tijen in het Lagerhuis werd toegejuicht. Nogal schril stak daarbij af de aanvan kelijke Amerikaanse voorzichtigheid, al diende Washington dan ook bij Nasser een door dezen afgewezen fel protest in tegen de beschuldigingen welke hij tot de Ver. Staten had gericht omdat deze hun financiële hulp voor de bouw van de Assoean-dam hadden ingetrokken. Achter Murphys aanvankelijke voorzich tige uitlatingen voelde men een zeker wantrouwen in de bedoelingen van de bondgenoten. Die Fransen en Engelsen, die financieel zo zwaar geïnteresseerd zijn bij de Suezkanaalmaatschappij die overigens volgens Nasser schadeloos zal worden gesteld zouden wel eens te hard van stapel kunnen lopen en Amerika zou zich niet begeven in de i daagde zijn tegenstanders het eerst uit maalstroom van in Europa op drift ge raakte sentimenten, welke tot een actie zouden kunnen leiden, die in de ogen van alle koloniale volken en speciaal van de Arabische slechts door imperialistische en kapitalistische bedoelingen zouden zijn ingegeven. Inderdaad bestaat dit gevaar, de bekende Franse commenta tor Aron bijv, erkende in de Figaro dat het Arabisch nationalisme zich door een scherpe reactie van het Westen op Nas sers daad met nieuwe kracht zou kunnen verheffen, dat de Russen er pro paganda uit zouden slaan door het voor te stellen dat deze reactie een maar al te duidelijke illustratie is van de marxis tische stelling dat de kapitalistische lan den onderworpen zijn aan financiële be langen. Ook de Aziatische publieke opi nie, vandaag nog verdeeld, zou zich kunnen herenigen tegen het Westen en daarbij zou dan zelfs waarschijnlijk minstens 1 en mogelijk zelfs 3 leden van ook zij vinden het jammer, dat deze op- spuiting, die naar schatting 5-6 weken zal duren, nu juist in het seizoen moet gebeu ren. Met de annemer is overeengekomen, dat hij zijn personeel gedurende de Sneek week vakantie zal geven. In die week wordt de zandzuiger verplaatst zodat de ingang van de jachthaven dan geheel vrij zal zijn. In die week varen er dus ook geen zandbakken. Verder zullen deze in het Jachthavenkanaal zo kort mogelijk gesleept worden en is de aannemer verzocht de zei lers zoveel als mogelijk is ter wille te wil len zijn. Zeif zullen B. zo ver vooraf Voor vele dames is het tuinfeest van de vorige week op Buckingham Palace in het water gevallen. Toen het feest in volle gang was begon het plotseling te onweren en te regenen en de gasten waren al spoedig nat. Het pijnlijkste was het voor de dames, want velen had den nylonjurken aan en deze werden ge heel doorzichtig. De kleedkamers waren dan ook spoedig stampvol dames, die de doordrenkte jurken nog wat wilden laten drogen. Sommigen gingen echter weg en misten daardoor dat zij voorge steld werden aan de koningin. Enige dames hadden zich zelfs in de struiken van het park verborgen. Een paleisbediende zei, dat de dames het volgende jaar waarschijnlijk de waarschuwing zullen krijgen om op de tuinfeesten geen nylonjurken te dragen. Waarom nu juist daar B. en W. hebben aan Gemeentewerken opdracht gegeven te onderzoeken of een andere plaats, niet hinderlijk voor de zeilsport, mogelijk was. Opschuiving over een afstand van 2030 meter was inder daad mogelijk, maar dan werd de situ atie nog moeilijker. Het Jachthavenka naal zou dan 24 maal per dag door ma noeuvrerende zandbakken versperd zijn. De opzet is derhalve het werk zo spoedig mogelijk klaar te krijgen, waarbij de situatie in de Oudvaart aanvaardbaar is gemaakt door aldaar van gemeentewege palen te plaatsen met trektouwen waar de schepen bij tegenwind langs getrokken kunnen worden. Langs deze „trekinstallatie” is het water tot 1.50 m. uitgediept, zodat ook grotere schepen ongehin derd kunnen passeren. Bovendien Als we nog enkele bijkomende aspec ten van het nieuwe Suez-probleem mo gen noemen dan is een daarvan het feit, dat Nasser het niet-Egyptische perso neel van de Suezkanaalmaatschappij in de zóne feitelijk dwangarbeid heeft op gelegd; door de staat van beleg af te kondigen moeten deze mensen, onder wie veel Fransen en Engelsen, blijven werken en tegen de bevelen van hun ei gen regeringen en hun eigen wil in. Dit is in strijd met de rechten van de mens. Dan is er ook dit aspect dat Is- raëls onaantastbaarheid van zeer groot belang voor het Westen wordt nu aan het Suez-kanaal voor het Westen ge vaarlijke elementen zitten, afgezien van het feit dat het mogelijk is dat door dat land een nieuw kanaal gegraven kan worden dat West en Oost verbindt, maar dit vergt jaren; ook voor olie ver bet Gemenebest kunnen zijn betrokken: India, Ceylon en misschien Pakistan. En tenslotte komt daarbij nog de zeer be nauwende vraag of een actie tegen Egypte welke .een militair karakter heeft, door de Sovjetunie zou worden geduld. In de kringen van de Jachthaven en de Zeilverenigingen is deiniög ontstaan over de plaats van de zandzuiger, waarmee het terrein aan de Leeuwarderweg wordt opgespoten waar straks het Bejaardencentrum zal verrijzen. Daardoor zou nl. de toegang tot de Jachthaven zijn belemmerd, terwijl naar gezegd wordt, ook veel last wordt ondervonden van de grote zandbakken welke vele malen per dag via het Jachthavenkanaal van en naar de Oudvaart worden ge sleept. Men vraagt zich af waarom dit werk nu uitgerekend net in het hoogseizoen voor de watersport en met de Sneek-Week in ’t zicht moet worden uitgevoerd en of men voor de zandzuiger niet een andere en betere plaats had kunnen aan- w ij zen, waardoor al deze hinder voorkomen had kunnen worden. stadhuis ook een bijeenkomst met de Pers werd gehouden, waarin de burge meester deze zaak nogmaals uit de doe ken deed. Hij beantwoordde allereerst de vraag waarom deze opspuiting juist nu moet gebeuren nu de vaarwaters vol schepen zijn. Waarom niet vijf weken eerder of later Een karwei als dit, aldus de burge meester, kan men nooit bezien. 20 augustus van het vorig jaar werd reeds opdracht gegeven de terrei nen op het Eiland op te spuiten. Direkt daar achteraan zouden dan de terreinen aan de Leeuwarderweg opgespoten moe ten worden. B. en W. hadden dan ook verwacht dat deze werken tijdig vóór het seizoen hun beslag zouden krijgen. De winter heeft echter een belangrijke vertraging veroorzaakt. Het Sneekermeer zat nog heel lang vol ijs, zodat daar toen geen zand gebaggerd kon worden. De tweede reden waarom niet eerder begonnen werd is, dat de grote zand zuiger nu pas beschikbaar kwam. En nu hij er is kan men het werk moeilijk stopzetten. De zuiger zou dan elders heengaan wat waarschijnlijk een vertra ging van een jaar zou betekenen. In ver band met de lange afstand moet in dit geval nl een zware zandzuiger worden gebruikt en die zijn zeer schaars in Ne derland. Daar komt nog bij, dat een van de knelpunten bij de woningbouw is het tij dig beschikbaar zijn van bouwterreinen. Vertraging van de opspuiting kan ook daarom niet geriskeerd worden. Maandag treedt ter ere van het Skütsjesilen, dat die dag op het Sneeker meer gehouden wordt, het gezelschap Kees Manders op, waarvan ook de door de radio zo bekende Zwarte Riek uit de Jordaan deel uitmaakt. Zij zal o.a. haar liedje „mijn wiegje was een stijfsel- kistje” zingen. Dinsdagavond zullen de Snitser Unge- tiders het publiek vermaken. Deze Boe renkapel uit het Sted. Muziekcorps be hoeft geen nadere aanbeveling. Woensdag bespeelt een gastbeiaar- dierske het carillon in de Martinitoren. Dan zal het dus stil zijn op de Wip om stadgenoten en vreemdelingen de gele genheid te bieden ongestoord naar het geklingel van de klokken te luisteren. De volgende dag echter wacht hun weer een programma van de bovenste plank. Dan komen nl. de Dutch Rolling Stars (Gery en Marion) hun ongelooflijke prestaties op een rollende kogel verto nen, gesecundeerd door De twee Cori- ta’s in hun accordeon-show en de pia- nist-conferencier-goochelaar Dick Har ris. De vrijdagavond belooft al even mooi te worden, door het optreden van het Dans- en Showorkest „De Troubadours” met medewerking van Lucie Grun als jodelzangeres, kunstfluitster en gitariste en Gérrie Stodel met zang, marimba- en drumsolo’s. Verder werken aan dit pro gramma mee het Animato Ensemble en Berto The Fallingman. Het zaterdagavond-programma, dat niet op de gebruikelijke tijd, maar om half acht aanvangt, wordt verzorgd door het muzikale genie Tonny Bakkenes, Zambel de vrolijke fietsmaker, de caba retière Nel Brink, de twee vrolijke jon gens van radio en revue De Spelbrekers en de vermaarde muzikale clown en meester-humorist Fantasio. a ’■h-s i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1