België De mijnramp voor Al 563 inschrijvingen de Sneekweek X een pastoor komt Een pastoor gaat, Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST in Festival der Lichte Muze Het Sneker Skütsje 11 le jaargang no. 65 Maandag 13 augustus 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK op de redding der Bioscoopnieuws Concert Stedelijk Muziek korps Sneek in Ijlst Friesch Paardenstamboek Centrale Merriekeuring Scheepsbouwers Auke Eeltje Holtrop v. d. Zee worden herdacht - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Premie ouderdoms- verzekering 6.75 pct. Geslaagd In regenput verdronken Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Deelnemers aan de nationale kampioenswedstrijden op het Sneeker Meer Beiaardconcert door Chris Bos, stadsbeiaardier van Utrecht Team- en groep-samenstelling Verkoop pand Weinig hoop meer 250 mijnwerkers. en M SNEEKER NIEUWSBLAD pastoor Men schrijft ons en de mis in Feest van Licht. Chris Bos, Trekkersliedjes Chris Bos KONING BOUDEWIJN VAN BELGIE BEZOEKT VOOR DE TWEEDE MAAL DE ZWAAR GETROFFEN MIJN TE MARCINELLE. Vrijdag bracht Koning Boudewijn in gezelschap van de Belgische minister Van Acker een bezoek aan de brandende mijn Bois de Cazier. FotoZ.M. loopt mis troostig over de getroffen mijn om de reddingsmaatregelen in ogenschouw te nemen. Rechts van Z.M. minister Van Acker. MARCINELLE. Rouwend België draagt vandaag zes van de elf slacht offers van de nog steeds voortwoedende brand in de kolenmijn Het Bittere Hart ten grave in het smartelijke besef, dat tientallen kisten later nog in het reeds gedolven massagraf neergelaten zullen worden. Om ongeveer tien uur vanmorgen herdachten in het gehele land de Bel- y'sche arbeiders met enige ogenblikken stilte de mannen die in de mijn het leven verloren. Het verbond van Belgische werkgevers heeft hierop aangedron gen bij zijn leden. Valkenklasse J. P. J. Bakker Rotter dam; M. C. Breuning, Leeuwarden; F. Jansma, Grouw; H. C. Kirkenier, Alk- maa.; W. A. C. Metelerkamp Cappenberg, Amstelveen; R. Mulder, Langweer; J. Prins, Oud LoosdrechtJ. M. Snijders, Den HaagB. Staartjes, J. J. v. d. Veen, Sneek; H. Vis, Leeuwarden; U. de Vries, Grouw; A. Wester, Grouw; F. K. Zand- stra, Sneek. Het besluit van de Sociale verzekerings bank om de premie voor de algemene ouderdomsverzekering vast te stellen op 6% pet is door de minister van sociale zaken en volksgezondheid goedgekeurd. van opge- het week- Nu de Sneekweek nabij is, zijn niet alleen tal van straten in de binnenstad weer verlicht, maar staan Waterpoort, stadhuis en Martinikerk ook weer in schijnwerperlicht, terwijl het een vreug de apart is een wandeling langs Wes- tersingel en Bolwerk te maken. b De groene boer. 6. Suite in oude stijl A. van Ooik beiaardier te Zeist Te Rotterdam slaagde voor het akte- eksamen N IV (werktuigbouwkunde), de heer D. H. Veldhuizen te Sneek. Het anderhalf jaar oude knaapje H. J. is achter de ouderlijke woning te Apel doorn verdronken in een regenwaterput, waarin ruim een meter water stond. „Donausagen”, wals „Le Chanteur de Mexico” „.National Emblem” mars Verichljnt MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De wedstrijden vangen zaterdag 18 au gustus aan. Voor alle 5 dagen (zaterdag, zondag en maandag onder auspiciën van de SZC en dinsdag, woensdag en donder dag zwaait de KZVS de scepter) is de starttijd gelijk. Op zondag en maandag organiseert de SZC groepswedstrijden voor de 16 m2 - de uitgeschreven groepswedstrijd BM-ers kan wegens te weinig Hollandse belang stelling geen doorgang vinden - waar voor een Fries, Gronings en Overijssels team is aangegeven. De dinsdag, waarop andere jaren de dames- en eenmans-wedstrijden werden gevaren belooft dit jaar een van de hoog tepunten in de Sneek-Week te worden. Naast de traditionele dames- en een- manswedstrijden zijn er voor de namiddag wedstrijden ingelast voor boeiers, Friese jachten en tjotters, zulks in verband met de onthulling van het monument op de graven der Van der Zee’s te Joure. Doordat er maar liefst een 30-tal van deze ronde- en platboomjachten zijn in geschreven belooft deze wedstrijd iets bijzonders te worden. Na afloop van de wedstrijd welke om 3.30 aanvangt vaart de vloot in convooi naar Sneek waar een ligplaats langs de Koopmansgracht zal worden aangewezen, zodat ook in de avonduren deze mooie, vele door Eeltsje-baas gebouwd jachten, boeiers en tjotters te bezichtigen zullen zijn. Door de KZV Sneek zijn voor woens dag en donderdag team-wedstrijden uit geschreven voor de Valken en Pampus- klasse en de traditionele Regenboograce. Verder zullen op deze dagen een viertal verenigings-teams in de Vrijheidsklasse elkaar de zege betwisten. Voor de open-wedstrijden zijn aange geven Olympiajollen 10, Sharpies 4, Larken 7, Schouwen 5, Pluisjes 18, 12 voets jollen 12, BM-ers 7, 16 m2 stip- klasse A en B 26, 16 m2 streep A en B 57, 22 m2 9, Valken B 17, Valken A 18, Vrij heidsklasse A 12, Vrijheidsklasse B 17, Pampusjachten 18, Regenbogen 21, Fin- jollen 3, Boeiers (8-10 meter) 9, Friese jachten (6 a 7 meter) 10 en Tjotters (5 meter) 11. Gemengde klasse (alleen leden SZC za terdagmiddag) 15 jachten. Doordat de nationale kampioenswed strijden (16 m2 streep, Valkan en Regen- Chris Bos Clarke Babell Friese bruiloftsdans Joure zal ruim 17 jaar na de dood van de bekende scheepsbouwer Auke van der Zee, zoon van de vermaarde scheepsbou wer Eeltje Holtrop van der Zee, zijn beide beroemde ingezetenen herdenken. Op dinsdag 21 aug. zal een konvooi ron de schepen in admiraalschap van het paviljoen Sneekermeer vertrekken naar de scheepshelling te Joure. Op de begraafplaats Westermeer zullen vervolgens, om half elf v.m., twee graf stenen onthuld worden boven de plaats waar de beroemde zonen van Joure rus ten. De plaatsing van deze grafstenen is een initiatief van een herdenkingscom- missie, gevormd uit vertegenwoordigers van het Friesch Scheepvaartmuseum te Sneek, het Heemkundig Werkverband Joure en de stichting Stamboek Ronde- en platbodem jachten. Bij die gelegenheid zal de Commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, een toespraak houden. De tweede officiële plechtigheid is de onthulling van de gedenksteen, aange bracht in het kleine witte huis bij de helling, waar de Van der Zee’s werkten en woonden. Burgemeester mr W. Hoek stra van Haskerland zal de ceremonie verrichten. Vervolgens komen de genodigden bij» een in de cantine van Douwe Egberts, waar een verfrissing zal worden aange boden. Om twee uur zullen de schepen uit Joure vertrekken en koers zetten naar ’t Sneekermeer, waar een wedstrijd is georganiseerd door de Kon. zeilvereni ging Sneek. Een groot aantal schepen met genodig den zal de gebeurtenissen in Joure bij wonen en ongeveer 15 van de door de Van der Zee’s gebouwde jachten zullen ’t anker laten vallen op de plaats, waar ze tientallen jaren geleden te water wer den gelaten. 16 m2 Streepklasse P. H. Amsterdam, Sneek; J. Dijk, Groningen; A. W. End- stra, Amsterdam; Joop A. Helder, Paters- wolde; W. v. d. Horst, J. N. Kamp, Gro ningen: H. Kerstholt, Groningen; H. A. Minks, Leeuwarden; R. Siebrand, Kam pen; S. v. d. Steeg, Leeuwarden; P. Ver hoeven, Rotterdam; R. Zaadstra, Drach ten. RegenboogklasseJ. Alberda, Sneek; ir. G. A. Bakker, Rotterdam; C. J. van den Bas, Den Haag; M. Hendriks, Sneek; C. J. de Jong Jr, Joure; C. W. Kist, Den Haag; F. Oppenhuizen, Sneek; J. E. Pries ter, Sneek; C. van Staveren, Rotterdam; J. C. v. d. Velde, Den Haag; K. Vrolijk, J. de Wilde, T. Zwart, Dr J. W. v. d. Zijpp, allen te Sneek De Holland-Friesland regenboogteams zien er als volgt uit: FrieslandHermanna, st. G. Zijlstra, Algri, st. J. Alberda, Oranje, st. T. Zwart, Blickstiender, st. J. E. Priester en Hen- derika, st. F. Oppenhuizen, allen Sneek. HollandCadans, Ir. G. A. Bakker, Rotterdam; Duce, J. C. van der Velde, Den Haag Pipa, C. J. van der Bas, Den HaagCoppelstock, J. H. C. Sieverts, Santpoort en Toreador, C. Kist, Den Haag. De Holland-Friesland Valkenteams zijn als volgt samengesteld: Friesland: Ali, F. Jansma, GrouwZil vermeeuw, U. de Vries, Grouw Thalas- sa, C. Kabel, Leeuwarden; Prae Record, J. D. Jonker, Leeuwarden en Avocette, F. K. Zandstra, Sneek. Holland: Jaxeur, J. Prins, Oud Loos drecht; Lieuwe D. Lucas, ir. P. Kolk, AmsterdamMaaike, J. H. de Wilde, GoudaBoentoet, B. Staartjes, Naarden en ’t Geusje, R. van Dijk, Hilversum. De samenstelling van de Holland-Fries land Pampusteams is als volgt: FrieslandGolvenspel, H. B. Jongejans, Sneek Smelleken, J. van Foeken, Sneek; Ljip, P. de Jong, Sneek; Kemphaan, B. G. Vermeulen, Drachten; Vlerkje, H. de Op deze keuring werd o.a. een eerste premie in de afd. enters toegekend aan Sine (V. Nammele) vanS. en W. Jor- ritsma, HeegRola (V. Ewold) van J. M. de Vries, IJpecolsga. TwentersOlidy Pandora (V. Eldert) van P. S. Jansma, Lutkewierum; Onoria (V. Ewold) van P. J. de Jong, Scharnegoutum. Vier tot zes jarige Stermerriën(niet zogend) La- gonda (V. Aize) van K. Tj. v. d. Velde, Deersum. Tweede premies werden toege kend in de rubriek entersRhea (V. Geert) P. S. Jansma; Sipkje (V. Geert) G .R. Gerbrandy, Hommerts. Twenters Petunia (V. Ewold) J. M. de Vries, IJpe colsga; Paulientje (V. Ewold) S. T. Reit- sma, IJsbrechtum; Stermerriën 3 jaar tweede premie Nalina (V. Eelke) F. D. de Boer, Bozum; Nori (V. Eldert) E. Yp- ma, Sandfirderryp;4—6 jarigen tweede premie Meda (V. Ewold) Y. T. Stoffel sma, SmaRebrugge. Het pand aan de Ged. Pol, waarin thans o.a. de Copieerinrichting van de fa Mon- sma is gevestigd, is onderhands verkocht aan de fa L. v. d. Leij en Co., Vruchten conservenfabrieken Sneek. Jong, Sneek; Welle, K. Jissink, Sneek Fitis, dr. W. B. van der Meer, Grouw. Holland Lethe, J. Grevelink, Rijswijk; Karekiet, L. A. van Dijken, Alkmaar; Poele Poele, J. S. v. d. Harst, Rijswijk Wervelwind, G. Bisot, Oegstgeest; Us Heit, N. F. Tjebbes, NaardenDonder- kopje, J. P. Damme, Amsterdam en Span ker, B. Houwink, Amsterdam. De Verenigingsgroepen Vrijheidsklas se zijn als volgt samengesteld KZV SneekCito II, L. Feenstra, Sneek Good Luck, U. Jager, Lemmer Foddebosk, mej. R. van der Zijpp, Sneek. SZC SneekTwirke, E. Wierstra Jr, Sneek Skal, H. Visser, Sneek en Agres sor, P. Cnossen, Sneek. De Twee Provinciën: La Paloma, N. Nij- hof, Haren; Hilda Johanna, G. Kraak, Paterswolde en Nicoletta, G. van Brakel, Groningen. Loosdrecht en de Kaag: Koh i Nor, A. Beumer, A’dam; Speedist, C. de Haas Jr, Breukelen en Boreas, H. R. van Gunste- ren, Wassenaar. De 4 16 m2 groepen zien er als volgt uit FrieslandBetty, S. v. d. Steeg, Leeu warden; Hurrycane, H. Olde Agterhuis, Heerenveen Dick, K. M. Roeda, Leeu warden Tammo, H. A. Minks, Leeuwar den en Marion, P. Amsterdam, Sneek. GroningenAdelaar, S. J. Bergsma, Groningen Irmer, Joop Helder, Paters wolde; Ceres, M. Kuipers, Groningen; Kotric, R. Bierling, Groningen en Pro- theus, H. Kerstholt, Groningen. Overijsel: Somero, J. F. Koopman, En schede; Poask, O. de Groot, Emmeloord; Dasher, J. R. v. d. Berg, Zwolle; John Williams, P Siebrand, Kampen en Yssel- vriend, W. Bloemendaal, Deventer. Holland: Taas IE A. A. Taselaar, Ys- selmuiden; Margot, A. W. Enstra, Am sterdam; Watergeus, P. Verhoeven, Rot terdam; Thetis II, G. M. Guldemond, Reu wijk en Carry, W. Moge, Amsterdam. Vadertje Langbeen in cinemascoop. Het A-ricitia Theater brengt als hoofd nummer „Vadertje Langbeen”, nu in cinemascoop en color de luxe. „Vadertje Langbeen”, wie kent dit ontroerende ver haal van een lief, achttienjarig wees meisje, dat zich plotseling ziet overge plaatst in een opwindende wereld van luxe en vrolijkheid door een onbekende weldoener, eigenlijk niet. Later ver schijnt deze weldoener ten tonele en schenkt haar de liefde, waar zij als jong meisje van droomde.... Niemand minder dan Fred Astaire speelt de weldoener Jervis Pendleton, Leslie Caron is Julie, het weesmeisje, dat door Jervis geadop teerd wordt als hij toevallig bij Parijs het weeshuis „Jeanne d’Arc” binnenloopt en diep getroffen wordt door de wijze waarop zij haar lot draagt. Geadopteerd dan inzoverre dat Julie, die nu naar een mei'jescollege in Amerika wordt gezon den, niet mag weten wie haar voogd ei genlijk is. Voor haar is deze zekere mr John Smith, die zij zich voorstelt als een oude ziekelijke man.... Ray Anthony en zijn orkest verzorgen de songs. en DONDERDAGS Op woensdag 15 augustus ’s avonds 8 uur beiaardbespeling door stadsbeiaardier te Utrecht. Het Actie-Comité schrijft ons: Zoals reeds werd gemeld heeft het co mité voor het „Skütsjesilen” in Sneek het zeer snelle kampioensschip van Van den Akker aangekocht. Nu door aan koop door Drachten, Eernewoude en Sneek een drietal skütsjes veilig is gesteld, kan worden aangenomen dat deze zeer spektakulaire vorm van wa tersport voor Friesland behouden zal blijven. In Sneek heerst wel vreugde over de aankoop van dit mooie schip, dat een sieraad op de Friese wateren zal zijn als het met vol tuig over de meren bruist. Het schip en de schipper, de heer van der Meulen uit Staveren, zal op don derdag 16 augustus ’s avonds om 7 uur in Sneek een hartelijke ontvangst wor den bereid. Dan zal nl. in de Kolk voor de Waterpoort het schip feestelijk in ontvangst worden genomen. Burgemeester Rasterhoff is gevraagd het schip, dat de naam „Sneker Pan” zal dragen officieel te dopen door het hijsen van de p a n in de mast. Het Sted. Muziekkorps Sneek zal op deze avond de bemanning vormen en er zullen di verse andere attracties zijn. De Sneker burgerij, die met de naam van de „Sne ker Pan” de oude zeilglorie nog meer ziet herleven zal zeker voor een har telijk welkom zorgen. Als bijzonderheid geldt nog, dat in vroeger jaren de Sne ker zeilers vaak een pan (koekepan) in de mast voeren. Ook is er enkele jaren geleden door de gemeente de Orde van de Sneker Pan ingesteld. Deze orde telt thans een tweetal ridders, nl. de beken de zeilers K. Vrolijk en S. v. d. Steeg, terwijl in de Sneek-week aan nog een zeiler deze orde zal worden verleend. dr. Onings van Bolsward Rondema van Balk. In zijn toespraak omschreef de H.E.H. Deken de taak van een priester, die het pastoraat te vervullen heeft. Hij roemde de goedheid, toewijding en ernst waar mee pastoor Janning als kapelaan hem geholpen heeft en wenste hem Gods rijk ste zegen voor zijn arbeid in Heeg. Ook memoreerde hij nog de grote verdienste van pastoor Vlaskamp voor het welzijg van katholiek Heeg. Zijn bijdrage tot de goede verstandhouding tussen de katho lieken en de andersdenkenden wordt blij kens zijn benoeming in de Groningse diaspora door de bisschop ten zeerste gewaardeerd. Loco-burgemeester Gerbrandij com plimenteerde namens de burgerlijke overheid de nieuwe pastoor in zijn pas torie. „Zegenrijk moge uw werk zijn en de samenwerking met ons moge uiter mate vlot verlopen”, Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Pluvius verraste het Actie-Comité za terdagavond te elfder ure nog met droog weer, na een hele middag van, dikwijls stort-, regen. Net toen het programma op het Wip-podium zou aanvangen werd het droog en dat bleef het ook. Zo kon, na een welkomstwoord van de heer J. Doevendans, het programma dat Tonny Bakkenes, Fantasio alias Zambal de vrolijke fietsmaker, Nel Brink en de Spelbrekers op ’t podium brachten, nog vlot worden uitgevoerd en ten overstaan van een publieke belangstelling, welke, gezien de weinig aangename tempera tuur, de verwachtingen ver overtrof. Het programma was van goed gehalte en genoot algemene waardereing. Ook wat de verkoop van loten betreft was het een geslaagde avond. De hoofdprijs, compleet keukenuitzet, viel op nr. 1300. Morgen-, dinsdagavond, slotprogram- ma met de Twee Pico’s, accordeonisten, de humorist Frans Vroolijk en Dick Harris. „A l’Attaque” mars Blankenburg-Larue „2e Slavische Rapsodie” Friedemann-Mol J. Fucik F. Lopez bogen) de zaterdag na de Sneek-Week op het Sneekermeer worden gehouden is de Hollandse deelname dit jaar veel gro ter dan andere jaren. Alle cracks, zowel in de Valken als Regenbogen hebben in geschreven zodat in die klassen een prachtstrijd verwacht mag worden. Ook in de Pampusklasse is de Holland se deelname overweldigend. De Gronin gers domineren bij de Pluisjes terwijl voor de nieuwe klasse „Finjollen’ drie Overijsselaars hebben ingeschreven. Voor de dameswedstrijden (dinsdag morgen) is de deelname als volgtPam pusjachten 7, 12 voets jollen6, Pluisjes 5, Vrijheidsklasse 9, 16 m2 11, Valken 17 en Regenbogen 10. Voor de Eenmans-wedstrijd (dinsdag middag) gaven zich op 30 m2 3, 22 m2 4, Pampusjachten 12, Pluisjes 17, Vrijheids klasse 18, 16 m2 B 13, 16 m2 A 17, Val ken 20 en Regenbogen 14. Terwijl de kerkklokken beieren over de Borinage en mijnwerkers uit alle de len van het land in de lijkstoet van hun omgekomen makkers lopen, zullen nog tientallen lichamen van slachtoffers in de brandende mijn wachten op berging. Het reddingswerk ondergronds, dat met het verstrijken van de dagen en het ver vliegen van de hoop steeds meer ber gingswerk wordt, gaat vqort, ook tijdens de begrafenis. Het is immers voorgeko men, bijvoorbeeld na de grote mijnramp bij Courrières in Noord Frankrijk, dat mijnwerkers het twintg dagen onder gronds uithielden! Maar de moedige mannen, die telkens weer naar beneden gaan terwijl Het Bit tere Hart verstikkende rook en stoom blijft uitbraken, schudden mismoedig het hoofd als men hen aan dergelijke won derbaarlijke reddingen herinnert. Die zelfde mismoedigheid begint zich ook meer en meer meester te maken van de mannen en vrouwen die nog blijven wachten voor de ijzeren hekken welke de hoofdingang van de mijn Onverbidde lijk afsluiten. De twee lichamen die de redders zaterdag levenloos naar boven brachten hebben de wachtenden niet te zien gekregen. De mijndirectie, bevreesd voor nieuwe uitbarstingen van opgekrop te smart, liet de twee lijken door een achteruitgang wegvoeren in militaire vrachtauto’s. De Belgische minister van arbeid, Tro- clet, verklaarde zondagmiddag dat het reddingswerk nog steeds was gebaseerd op de hoop dat men overlevenden in de diepte zal vinden. Op een vraag van een van de journalisten of de ramp de over heid aanleiding zal geven de beveiliging in de mijnen te verbeteren door wette lijke voorschriften antwoordde de minis ter dat de gevolgtrekking voor de hand ligt dat de beveiligingsmaatregelen ver beterd zullen moeten worden. In het mijnrampfonds ten bate van de nabestaanden van de slachtoffers is al meer dan twee miljoen frank gestort. Het Aan de Nationale kampioenswedstrij den in de Regenboogklasse, Valkenklasse en 16 m2 Streepklasse, welke tijdens de weekends van 25 en 26 augustus en 1 en 2 september a.s. op het Sneekermeer zul len worden gehouden, nemen de volgen de zeilers deel Burgemeester Tjaberings was helaas door ziekte verhinderd. Heeg heeft weer een herder. Moge hij veel bereiken voor de zaak van God in de mooie parochie Heeg. a preludium b sarabande c menuet d gavotte e bourrée f gigue 7a Vedeldi, vedeldi b Jan Pierewiet 8. Suite voor beiaard a. preludium b bourrée c pavane d gigue 9a De Grouster Weagen Wize fan P. J. Troelstra b Oene van Sneek Wize fan Fr. Jakma 10a Weefliedje uit Heerenveen b De boer had maer ene schoen 11. Dansje C. Roelofs beiaardier te Amsterdam HEEG. Pastoor Vlaskamp heeft man nelijk afscheid genomen van de parochie Heeg, waar hij naar eigen getuigenis zijn mooiste priesterjaren tot nu toe heeft liggen. De bisschop roept hem thans naar Uithuizen. Heeg is thans al leen maar herinnering. In de uitgestrek te parochie aan de Waddenzee is hij nu verantwoordelijk voor de zaak van Jezus Christus. Wel is hij Heeg dank verschul digd voor de weerklank die hij steeds ontmoette bij het ontwerpen en volvoe ren van zijn plannen als pastoor en ook wel voor de onbekrompen wijze waarop alle parochianen zonder onderscheid ge zorgd hebben dat hij een inkomen ge noot dat aan menige grote parochie ten voorbeeld gesteld kan worden. Dank baar was hij ook de protestantse mede christenen van Heeg, wier vriendelijk heid en achting zijn arbeid in Heeg zo gemakkelijk gemaakt hadden. „Jullie krijgen een pastoor terug, die natuurlijk anders is dan ik. Dat zal moeten wen nen. Maar hij is het dubbel en dwars waard dat U hem dezelfde volgzaamheid betoont als mij is ten deel gevallen. Het? is werkelijk een fijn priester. Zorgt goe'd voor hem”. Eclatant heeft de kleine Hegemer pa rochiegemeenschap deze wens tot wer kelijkheid gemaakt in de wijze waarop ze vrijdagavond pastoor J'. H. Janning tegemoet is getreden. Te Osingahuizen werd de nieuwe herder opgewacht door een stoet ruiters. Deken van Galkom en verschillende andere broeders in het priesterschap hadden tezamen met het kerk- en arm bestuur pastoor Janning naar het aloude Heeg begeleid. Bij Hoop op Zegen sloten zich de afgevaardigden van de parochi ële oragnisaties, de drumband en het korps van de Chr. Muziekvereniging „Crescendo” bij de stoet aan. Bij de vil la „Ruimzicht” kreeg de rijk bevlagde optocht een nog fleuriger aanzien: een hele rij bruidjes beklemtoonde door deel name de grote achting die Heeg voor zijn priester heeft. Deze bleek ook wel uit de vele vlaggen die de route naar de stijlvol versierde kerk markeerden. De installatie door de H.E.H. Deken geschiedde in tegenwoordigheid van de naaste familie van pastoor Janning, tal rijke priesters van het dekenaat en el ders, de loco-burgemeester van Wym- britseradeel, de heer Gerbrandij, vele parochianen van Heeg en Sneek en an dere belangstellenden. De installatie verliep volgens de welbekende voor schriften. Met vaste stem beantwoord de de nieuwbenoemde de gebruikelijke vragen. Als getuigen fungeerden pastoor Woensdagavond 15 aug. a.s. om 8 uur hoopt het Stedelijk Muziekcorps Sneek in Ijlst een populair concert te geven, o.l.v. dirigent A. Feenstra. Vooraf zal een mars door IJlst worden gehouden. Het programma voor dit concert luidt „Trafalgar” mars W. Zehle „Fra Diavolo” ouvert. Auber-Bouchel „Hops Marching Along” mars Ton Kotter „Slavische Dansen” no.’s 1, 6 en 8 Dvorak-Stalmeier „Imperia! Echoes” mars Arnold Safroni PAUZE Het aantal inschrijvingen voor de Sneek-Week (18-23 augustus) overtreft alle voorgaande jaren. Voor de open-, groeps-, verenigings-, dames-, eenmans- en team-wedstrijden zijn totaal 563 schepen aa- gegeven, een record aantal. 1. Improvisatie 2a King Williams March b Boree 3a De Govert b De Skotse Trije 4. Rondino J. A. H. Wagenaar Oud stadsbeiaardier te Utrecht 5a De Boeresprong Oude boeren dansen geld, meest kleine bedragen, blijft bin nenstromen. „Zondagmorgen lazen geestelijken bui ten en binnen de hekken missen. „God geve u de kracht dit offer te aanvaarden en te dragen”, zei pastoor Waterloos in zijn predikatie tot de wachtenden bij het hek. Andere priesters lazen het Frans en het Italiaans. Ongeveer dertig gezinnen sloten mijnwerkers zijn in einde uit Italië aangekomen. Tientallen andere kwamen niet verder dan Milaan, waar zij te horen kregen, dat zij niet naar België zouden mogen vertrekken. Vrouwen die een verre reis hadden ge maakt baden en smeekten de autoriteiten medelijden te hebben. Onder hen bevon den zich drie vrouwen en veertien man nen uit de dorpjes Manopello en Letto Manopello, gelegen in het armste deel van de Abruzzen. „Een daad van eenvoudige -menselijk heid”, noemde de Italiaanse minister van arbeid, Vigorelli, die weigering na zijn terugkeer uit België. De wanhopigen namen toch de trein naar België, maar de politie haalde hen in Como weer uit de trein. L.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1