Wel een Sneeker Pan, maar nog geen ridders! Oud-stadgenoot bouwde zelf kajuitjacht 4 BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST WW" r Donderdag 16 augustus ’56 111e jaargang no. 66 Redacteur L. KIEZEBRINK Suezkanaal-conferentie begonnen Oudste inwoonster van Friesland Kiekje van een „hardzeildag” in de laatste jaren van de negentiende eeuw. De „Sneeker Pan” was er wel, ridders in die orde waren er nog niet, maar ze hadden er wel het figuur voor Feike Asma speelt in Heerenveen en Sneek ^■.r=^= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 4711 I Ned. bus in Duitsland verongelukt verlamming Plaatsbespreking Revue „De lach in top Gevallen van kinder- Orgelbespeling Martinikerk Corruptieschandaal in Indonesië Aangeschoten Nederlanders M id I I SNEEKER NIEUWSBLAD I aan 99 Koerilen- Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) maken. Het volgende punt op het pro gramma van de heer de Haan is het in bouwen van een motor, de afstanden op het IJsselmeer vragen daar nu eenmaal om. De oudste inwoonster van Friesland, mej. Eva van der Meer, wonende in de Julia Jan Woutersstichting te Oude- schoot, hoopt woensdag 22 augustus haar 102e verjaardag te vieren. Reeds lang had de beroemde eau de colognefabriek 4711 te Keulen het met ergernis aangezien, hoe door de straten van deze stad een handelaar in paarden- mest met zijn paard en wagen reed en daarop met enorme cijfers zijn telefoon nummer had geschilderd 4711. Na een door de geurige firma aan hangig gemaakt geding, heeft thans de rechter de andere niet minder geurige firma opdracht gegeven het telefoon nummer van de wagen te laten ver wijderen. Dinsdagavond omstreeks zes uur is, op de weg van Memmingen naar Ulm, even voorbij het plaatsje Vöhringen, een Nederlandse autobus met vier en veertig inzittenden geramd door een zwaarbela den, slingerende aanhangwagen van een tegemoetkomende Duitse vrachtauto. Door de botsing- met de aanhangwagen werd de linkerzijde van de bus openge scheurd; zeven passagier werden vrijwel direct gedood en er waren vele gewon den. Eén der beide chauffeurs van de autobus bleef ongedeerd. De bus hoorde thuis in Zwijndrecht. Onder de 7 doden is het echtpaar van Meegensvan der Ven uit Dordrecht, hun drie kinderen bleven ongedeerd. In het ziekenhuis te Heerenveen zijn weer drie patiëntjes opgenomen met kinderverlamming. Een vijfjarig doch tertje van de fam. J. de B. te Heeren veen en twee kinderen, anderhalf en vier jaar oud, uit het gezin J. te Jubbega, waren de slachtoffertjes. Ook uit Cornjum is een patiëntje naar de barakken te Leeuwarden overge bracht. Het betreft hier een zoontje van de fam. P. Een kind uit Lemmer is met polio naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. In Morra was het een éénjarig kindje dat naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Men deelt ons mede dat de bekende organist Feike Asma bereid is gevonden enigeconcerten te geven, nl. een in de Hervormde Kerk te Heerenveen en een in de Grote Kerk te Sneek. Het concert in Heerenveen zal plaats vinden op maandagavond 20 augustus a.s., aan vang 8 tot plm. 9 uur nam. en het con cert in Sneek op dinsdag 4 september a.s. des avonds van 8 tot plm. 9 uur. De heer Asma heeft voor beide concer ten verschillende programma’s ingezon den welke bestaan uit werken van de meest bekende componisten alsmede be werkingen van bekende melodieën van Jan Zwart en Feike Asma. Voor onze oud-stadge noot, de hr T. de Haan, nu technisch kontroleur te Amsterdam, was de vrije-tijdsbesteding geen probleem. De gedachten van deze zeiler in hart en nieren, zoals een oud Sneker dat past, gingen direkt uit naar het bou wen van een eigen zeil boot, en niet zo'n klein tje ook Het moest een schip worden, niet al leen voor de vaart op de kleinere meren, maar dat speciaal ook ge schikt was voor de vaart op het IJsselmeer. Aan de hand van een tekening van de heer N. de Vries alhier, begon de heer de Haan in oktober ’54 met de eigenlijke bouw. En na 1 jaar en 8 maanden, waar in, dat mogen we gerust verklappen, me nig zweetdruppeltje viel, kwam een boot van het „Valkkruiser”-type tot stand, die glansrijk de toets van de kritiek kan doorstaan. Het is een schip van 8 meter lengte, sierlijk van lijn en gemakkelijk manoeuvreerbaar. Toen het schip in juli te water werd gelaten, stond het voor de heer de H„an vast, dat de betrouwbaar heid zo spoedig mogelijk op de proef zou worden gesteld. En zo arriveerde hij deze week via het IJsselmeer van Amsterdam in onze Jachthaven, om de Sneekweek met z’n eigen gebouwde schip mee te Zowel Rusland als India en andere landen uit de communistische of neutra- listische sfeer keuren zowel militaire als economische dwangmaatregelen af, om dat zij Egypte’s souvereine rechten op het kanaal erkennen. We laten nu in het midden waarom deze landen dat doen; bij Rusland zit stellig de wens het Wes ten een hak te zetten voor; we horen het al pleiten voor internationalisatie ook van het Panamakanaal en van de Dar danelles Een fijn trekje van diplomatie was het daarom van Israël om juist Rusland te verzoeken ter conferentie de aandacht te vestigen op het feit dat Egypte al sinds jaren Israëlische sche pen belet het Suez-kanaal te passeren De houding van India wordt ongetwij feld ingegeven door zorg om de souve- reiniteit van staten, die zich pas het z.g. kolonialisme hebben ontwor stelt. Vermoedelijk zullen zowel de Sov jetunie, India en de landen, die hen steunen, wel trachten een compromis te vinden tussen de eis van het Westen tot internationalisatie van het kanaal en Nassers aanbod betreffende een nieuw verdrag. Maar gemakkelijk zal dat niet zijn, vooral omdat Engeland geen ver drag met Nasser wil. Overigens vraagt men zich af wat een conferentie als thans te Londen wordt gehouden kan opleve ren. Wat er van te voren over de me ning der vertegenwoordigde landen is bekend geworden maakt de conclusie gewettigd dat er op zijn hoogst en dat is nog onzeker, het kan ook best zijn dat een compromis genade vindt bij de meerderheid een meerderheidsbe sluit kan vallen waarin de internationa lisatie gewenst wordt verklaard. Die meerderheid zal dan worden gevormd door de Westelijke landen en hun aan hang. En daarmee is dan de kwestie te ruggebracht tot wat ze eigenlijk is, een strategisch probleem van de Westelijke landen, die ieder afzonderlijk maar hope lijk gezamenlijk zullen moeten uitmaken wat de verzekering van het openhouden van de kortste verbinding met de olievel den van het Midden Oosten en hun bond genoten in Azië en met Australië en Nw. Zeeland hun waard is. Als men dan ook van internationalisatie spreekt moet men dat woord in beperkte zin opvatten, het is practisch alleen het Westen dat hierbij betrokken zal zijn. Bovendien hoe zou men zich anders ook het machtsapparaat kunnen voorstellen dat onder alle omstandigheden deze interna tionalisatie zou moeten handhaven. Dit machtsapparaat zou als ieder land deel nam samengesteld zijn uit militaire een heden van vele landen en zou direkt uit eenvallen en krachteloos worden, als een oorlog uitbrak waarbij de deelnemende staten aan verschillende zijde stonden. Zoals de wereld thans is verdeeld, nl. in een Westelijk en Oostelijk blok en een groep neutraJistische landen, kan het Westen zich alleen zeker voelen van de vrije doorvaart door het Suez-kanaal, als het zelf practisch het beheer en de ver dediging van het kanaal in handen heeft. Dat is de onverbiddelijke logica der fei ten; het is echter zeer de vraag of alle Westelijke partners de risico’s, welke deze logica meebrengt, in het voetspoor van Engeland zullen willen aanvaarden. Enige twijfel daaraan lijkt gerechtvaar digd. Vooral omdat Nasser, daargelaten het vervoer naar Israël, de vrije door vaart nog niet heeft belet. Bovendien was deze dictator slim genoeg om de Ver. Naties bij zijn tegenvoorstel te be trekken; hij schijnt te hopen dat dit lichaam de door hem bedoelde conferen tie bijeen zal roepen, en daardoor wordt allerwege een sterke druk geoefend om het conflict via deze organisatie op te lossen, hoezeer de kans dan groot is dat de kwestie in eeuwigdurende debatten verstikt. En tenslotte is daar het feit dat de Engelse Labourpartij, die aan vankelijk geheel achter Eden stond, bij nader inzien de mening blijkt te zijn toegedaan dat er geen geweld mag wor den gebruikt om de internationalisatie van het kanaal te bereiken, tenzij de V.N. een dergelijke actie zou onderne men, wat uitgesloten is. Elders in dit nummer vindt men in nieuws en advertentiepagina het keur- programma dat het Amicitia Theater tij dens de Sneek-Week brengt. Hier zij er echter even op gewezen dat de plaatsbe spreking voor de revue „De lach in top” reeds op zaterdag 18 augustus begint, ken. Hun" vertrek zou de Belgische ko- Men zie daarvoor ook de advertentie, lenpositie bijna onhoudbaar maken; de industrie schijnt er tegenwoordig al te werken met kolenvoorraden voor slechts enkele dagen. In verband met de Suez- kanaalconferentie zijn de besprekingen te Moskou over het vredesverdrag tus sen de Sovjetunie en Japan weer opge schort, de Russen bleken niet bereid Tokio weer een deel der eilanden terug te geven. het is nog lang niet zeker dat de huidige vice-president Nixon, we noemden hem hierboven al, weer kandidaat voor zijn ambt zal worden gesteld. Hierbij speelt de gezondheidstoestand van Eisenhower een rol. Het is mogelijk dat deze, op nieuw gekozen, plet meer een volgende 4-jarige periode zal volmaken en dan zou de vice-president hem automatisch opvolgen. Er zijn heel wat republikeinen die Nixon wel voor vice-president ge schikt achten maar niet voor president. De oudere meer conservatieve vleugel in de partij, welke grote invloed in de partijleiding heeft, houdt Nixon de hand boven het hoofd, de meer vooruitstre- venden voelen voor Herter, de gouver neur van Massachusetts of Cabot Lodge, de leider der Am. delegatie bij de Ver. Naties. De niet-Amerikaan wordt altijd weer getroffen door het feit hoe weinig de buitenlands politieke vraagstukken invloed hebben in deze verkiezingsstrijd. En toch werpen naast de economische want stellig zal in de komende vier jaar de verzekering van de algemene welvaart in de Ver. Staten meer aan dacht van de regering vragen dan tot heden het geval was ook tal van bui tenlands politieke kwesties hun schaduw al vooruit zoals de beperking van de hulp aan de bondgenoten, de mogelijke ver mindering van de Am. troepen in Euro pa, de verhouding tot rood China enz. Nu we hier de economische toestand in Amerika noemden, mag ook even die in Europa ter sprake gebracht, met name het feit dat de oproeping van op zich zelf nog geringe aantallen reservisten in Engeland in verband met de Suez- kanaalkwestie, daar al enige moeilijk heden in de industrie veroorzaakte en dezelfde kwestie thans Londen ook niet veroorlooft de voorgenomen drastische bezuiniging op de defensiebegroting door te voeren. De droeve mijnramp in Bel gië, welke het vraagstuk der veiligheid in de mijnen van oud type, die slechts met hulp van de Kolen- en Staalgemeen schap nog in stand worden gehouden, naar voren brengt, heeft geleid tot de overweging in Italië of de Italiaaanse mijnwerkers in België, waar er tiendui zenden zijn, daar moeten blijven wer- Een der belangrijkste, maar ook een der gevaarlijkste politieke conferenties welke er na de oorlog zijn gehouden, is thans te Londen begonnen. Van de 24 landen welke door Engeland voor de Suezkanaal-conferentie waren uitgeno digd, zijn er 22 verschenen. Twee ont breken er, Griekenland, boos op Enge land vanwege de Cyprus-kwestie en daarom flirtend met de Arabische lan den verscheen niet. Dat is niet zo bar ernstig, het kan gemist worden, ook al omdat het waarschijnlijk toch geen par tij zou kiezen, en zich zeker niet aan de zijde van zijn bondgenoten zou stellen. Zeer ernstig is echter het wegblijven van een der partijen, nl. Egypte. Het komt volgens Nasser niet, omdat de conferen tie buiten overleg met Egypte, op welks gebied het kanaal ligt, is bijeengeroepen, maar men kan hier tegenover stellen dat Nasser zonder overleg met de be langhebbende landen tot naasting over ging. Nasser wilde wel meewerken aan een conferentie van de landen die de conventie van 1888 tekenden. Dat waren Engeland, Duitsland, Oostenrijk-Honga- rije, Spanje, Frankrijk, Italië, Nederland, Rusland en Turkije, en dat zou waar schijnlijk betekenen dat zowel Oost- Duitsland, als Polen (vroeger deel van Rusland) als alle delen van de oude Donaumonarchie zouden moeten worden uitgenodigd! Maar Nasser wilde bij zo’n conferentie ook wel alle landen, die het Suez-kanaal bevaren aanwezig zien en er kon dan een overeenkomst gesloten worden, welke de vrije doorvaart zou garanderen, en geregistreerd zou wor den bij de V.N. Nassers toon was dit maal gematigd en zijn voorstel zal stel lig de steun hebben van zijn pleitbezor gers, Rusland en India, die wel op de Londense conferentie zullen zijn. Het is echter wel duidelijk geworden, dat Nas ser niets van internationalisatie van het Suez-kanaal, wat de Westelijke Grote Drie willen, wil weten. Nasser houdt koppig vast aan het beginsel van de volledige Egyptische souvereiniteit over het kanaal. Even hardnekkig is het Engelse standpunt dat het kanaal ge ïnternationaliseerd dient te worden, om dat Nasser, zoals premier Eden in zijn radiorede zeide, niet te vertrouwen is en de vrije doorvaart te allen tijde door het kanaal een‘kwestie van leven of dood voor Engeland is. Met deze woor den heeft de Engelse premier zich vast gelegd op een politiek, welke van geen wijken wil weten; als hij zijn, zin krijgt zal er van geen „München” sprake zijn. Men moet zich wel goed bewust zijn van dit feit. Eden is een van de staatslieden, die de Engelse politiek tegen Hitler en Mussolini hebben gevormd en hij is over tuigd dat Nasser een dictator van het zelfde slag is, al stelde deze zijn bezoek aan zijn vrienden te Moskou, dat op 16 augustus was vastgesteld, even uit om de gemoederen in het Westen niet al te zeer te prikkelen. Eden weet dat als men dictatoren een pink geeft, ze spoe dig de hele hand nemen en daarom is zijn houding tegenover Nasser ook on verbiddelijk. Men moet daarom ook aan nemen, dat de Engelse militaire maat regelen tot nu toe genomen geen bluf zijn, maar wel degelijk bedoeld om Nas ser bakzeil te doen halen. En als hij dit niet doet is het daarom ook heel goed mogelijk dat Engeland, liever dan een échec te aanvaarden, dat het Engelse prestige een enorme deuk zou geven en waarschijnlijk tot allerlei chicanes tegen de Westelijke landen ook elders in de wereld zou leiden, desnoods zijn toe vlucht tot geweld zou willen nemen. Daarom dient men er ook wel op te rekenen dat de internationale spanning, die sedert Nasser tot de naasting over ging, niet bepaald sterk is gestegen, al doen de beurzen wel eens wat onrustig, in de loop der conferentie nog wel eens met een geweldige schok kan oplopen. Het is daarentegen bekend dat Amerika, ofschoon meegaand met de eis van de internationalisatie van het Suez-kanaal, afkerig is van het gebruik van militair geweld; daarop wijzen ook de woorden welke president Eisenhower dezer dagen sprak, nl. toen hij de hoop uitte dat overal ter wereld „het gezond verstand spoedig zou terugkeren”. Dat was een waarschuwing aan Nasser maar waar schijnlijk ook een wenk aan Engeland, dat Washington vond dat men te Lon den te ver ging met dreigementen. De Amerikanen menen dat als Nasser niet inbindt, het Westen hem waarschijnlijk met economische maatregelen wel tot in keer kan brengen; zo zou Washington de opgeslagen Amerikaanse katoen- voorraden tegen een afbraakprijs op de internationale markt willen brengen, en daardoor de economie van Egypte, die geheel steunt op de katoenexport, willen ontredderen. .MtM Ofschoon Amerika ook anders in deze kwestie waarschijnlijk minder scherp zou zijn opgetreden dan Engeland is een der redenen waarom het dat thans doet ook de naderende verkiezingsstrijd om het presidentschap. Men gaat in zo’n periode in de regel politieke verwikke lingen uit de weg. In Chicago zijn de af gevaardigden van de conventie der de mocratische partij al bijeen om hun kandidaat tegenover Eisenhower aan te wijzen. Als de tekenen niet bedriegen zal het weer Stevenson zijn, die het vier jaar geleden verloor van Eisenhower. Oud-president Truman gaf de voorkeur aan Harriman, de gouverneur van de staat New York, maar men zegt dat, omdat Stevenson zich iets meer, of schoon nog zeer gematigd, tegen de rassenscheiding verzet, deze meer kans heeft op de stemmen der vooruitstre- venden. Als de democratische kandidaat voor het vicepresidentschap worden zo wel Kennedy als Kefauver genoemd, de eerste omdat hij r.k. en sterk anti-com- munistisch is en wat het laatste be treft daarom een waardig kandidaat tegenover de waarschijnlijke van de re publikeinen, de huidige vice-president Nixon zou zijn, die ook het communisme fel bestrijdt; Kefauver zou op het plat teland nogal sympathie genieten. Wat de republikeinen betreft: hun conventie komt op 20 augustus te San Francisco bijeen, hun kandidaat voor het president schap is natuurlijk Eisenhower, doch In de vakantietijd, n.l. van 30 juli j.l. af tot 24 augustus werden en worden in het koor van de Grote Kerk driemaal per week korte samenkomsten gehouden. In deze avondwijdingen, welke in interker kelijk overleg plaats vinden, zijn enige orgelbespelingen ingelast. Het eerste concert kon wegens de zeer geringe belangstelling niet doorgaan, doch bij de tweede bespeling, welke dins dagavond gegeven werd door de heren G. Bergstra, Abbega en G. Abma, Oost- hem, was een vrij redelijk aantal per sonen aanwezig. Over het geheel is er weinig interesse voor orgelconcerten. Toch hadden wij meer bezoekers verwacht. De toegang was n.l. vrij en het programma werd kosteloos beschikbaar gesteld. Geen en kele reden dus om weg te blijven. Mo gelijk dat de slotavond van de lichte Mu ze op de Wip meer aantrekkingskracht uitoefende, hoe het zij, het debuut van beide jonge organisten werd met aan dacht gevolgd. Bergstra opende het programma met drie koraalbewerkingen, welke keurig werden weergegeven. „Jesu, meine Freu- de” van J. S. Bach werd echter te fors vertolkt en van „Lasset uns mit Jesu zie- hen” van Sigfrid Karg—Elert was de registratie te donker en te ondoorzichtig. Het best voldeed ons „Psalm I” van H. Gagnebin. De tempi van „Preludium un<j fuga in c-moll” van J. S. Bach (vooral van het eerste deel) en van „Choral, no. I” van H. Andriessen waren te traag. Mede daardoor konden deze nummers ons onmogelijk boeien. Met een tweetal minder-zware werken zou Bergstra zeker meer sukses gehad hebben. De registratie was niet alleen bij Berg stra, doch ook bij Abma nogal aanvecht baar. Enkele penetrante registers ont sierden het, overigens technisch goed ver zorgde, spel van eerstgenoemde. De „Ciaconne” van D. Buxtehude, de „Sortie pontificale” van E. Bossi en de „Prélude, fugue et variation” van César Franck werden door Abma op verdienste lijke wijze tot klinken gebracht. In laatst genoemd opus echter was het spel soms wat onevenwichtig en de reproductie-als- geheel leed onder een overmatig gebruik van de tremulant. Wij zijn van mening dat de muziek van Franck romantisch genoeg is zonder het gebruik van dit re gister. Afgezien van deze goedbedoelde op merkingen zeer zeker een geslaagd dub- bel-orgel-debuut. J.N. Het Indonesische kabinet heeft, aldus U.P., besloten, de minister van buiten landse zaken Abdulgani, die naar Lon den is vertrokken om daar de interna tionale Suezconferentie bij te wonen, niet naar Djakarta terug te roepen, on danks het feit, dat hij bij een corruptie schandaal is betrokken en indertijd an derhalf miljoen roepia’s aan steekpen ningen zou hebben ontvangen. De minister van voorlichting Sudib- jo heeft in een officiële verklaring be kendgemaakt, dat ’t kabinet de toestand als ernstig beschouwt. Premier Sastroa- midjojo zal in het parlement verslag uit brengen over de gebeurtenissen van maandag, toen Abdulgani op het nipper tje aan een arrestatie door de militaire politie is ontkomen. Ex-premier Harahap heeft verklaard dat het mogelijk is, dat het kabinet zal vallen. Hij vermoedt dat ten minste enkele wijzigingen in het kabinet zullen worden aangebracht. Twee Indonesische bladen, Indone sia Raya en Pedoman, worden door de regering met een verschijningsverbod bedreigd omdat zij als eerste het nieuws over het corruptieschandaal en de ar restaties hebben gebracht, De territoriale bevelhebber van West- Java, kolonel Kawilarang, op wiens be vel de arrestaties zijn geschied, zal als militair attaché naar Washington wor den overgeplaatst. Het betreft hier waarschijnlijk echter geen „wegpromo veren”, omdat de benoeming van Kawi larang tot militair attaché reeds gerui me tijd op het programma stond. Maar met Kawilarang zal een van de felste bestrijders van de corruptie in Indone sische regeringskringen uit het land vertrekken. Een inwoner van Wezet (België) die zich met een 6-mm buks oefende in het vogelschieten, heeft ongewild twee Ne derlandse toeristen, die op een bank na bij de brug te Wezet zaten te rusten, geraakt. Een van hen, de 16-jarige Jo hannes Fonteyns werd in de buik ge troffen en moest in het ziekenhuis te Maastricht geopereerd worden. Zijn broer, de 15-jarige Wilhelmus Fonteyns, werd aan de arm getroffen. S S y y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1