Stormweer op de eerste dagen van de Sneek-week I p ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Él in het Burgemeester Rasterhoff opende de Sneekweek De „Vrolijke Vagebond” Amicitia Theater I I f De nieuwe schipper Maandag 20 augustus 1956. 111e jaargang RedacteurL. KIEZEBRINK - - Muziekevenement te Ijlst 1||.S Pastoor Bless overleden van I Zaterdag, brokkendag met gedecimeerde klassen Zondag alle wedstrijden afgelast Wijziging huisvuil- ophaaldienst Het Sneker Skütsje Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave fan NIEUWE SNEEKER COURANT; SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 no. 671 1 Consumptietent op starteiland geveld Dr. W. B. v. d. Meer de nieuwe schipper in de orde de Sneker Pan Verhoging vakantietoeslag in de landbouw niet goed gekeurd Een kwart eeuw bij de post - il KIM 1 I j Geslaagd Benoemd Intrede kandidaat H. E. Vermeulen - - SNEEKER NIEUWSBLAD ■s der - dame en veel tam-tam. De meeste be zoekers wensen hier rust. Zoals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt het huisvuil dat nor maal op woensdag a.s. (Hardzeildag) zou worden gehaald, nu donderdag 23 aug. opgehaald. De officiële ontvangst van het Sneker Skütsje, welke donderdag wegens het slechte weer werd uitgesteld, heeft thans morgen, dinsdagavond om 7 uur plaats. Het programma is ongewijzigd. Geen uitbundige reclame en tam-tam. Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de Sijbesloot. Op deze foto ziet U de Bruiser m68 van Jac. de Wilde, die na de start veel water maakte, nog in de ach terste gelederen, maar deze boot zal ten slotte als overwinnaar tevoorschijn ko men. Een prachtige prestatie. Op de voor grond de Pipa van C. J. v. d. Bas uit Den Haag. De Sneek-Week 1956 heeft geschiedenis gemaakt. Wat nog niet eerder was voor gevallen is gebeurd: de wedstrijden van zondag moesten worden af gelast. De tot storm aangewakkerde wind, die de eerste dag al grotendeels had doen misluk ken, maakte zeilen ónmogelijk. 'Zaterdag waren er nog schepen op het meer waarvan toen reeds velen het gelag moesten betalen doordat ze omsloegen of met af geknapte masten, gebroken vallen of gescheurde zeilen de strijd tegen de elementen moesten opgeven, maar gisteren waagde zich niet een op de op gezwiepte witgekulfde rollers die in het Kruiswater en op het meer liepen. Na dat het wedstrydcomité ’s morgens eerst al besloten had de wedstrijden tot 12 uur uit te stellen omdat De Bilt afnemende wind in het vooruitzicht had ge steld, werd om 11 uur, toen het tegendeel het geval bleek, voor de eerste maal in een Sneek-Week de wit-blauw geblokte vlag N op de start toren ge hesen. 50 van hen komt uit Friesland, 25 uit Holland, 12 uit Groningen, 10 uit Overijssel en 3 uit de rest van het land. Helaas moet echter geconstateerd worden, dat enkele klassen wegkwijnen. In de eerste plaats de B.M.-klasse, maar ook de Larken en de 22 m2 klasse. Spr. hoopte evenwel dat vooral de mooie Noordelijke 22 m2 klasse behouden zal blijven. De beide besturen hopen ook op een sportieve strijd met zo weinig mogelijk protesten, aldus de heer Groen hout, die tot slot B. en W. dankte voor de mooie ontvangst en de politie „te land en te water” (ook vertegenwoor digd) voor hun hulp en de nog te ver lenen medewerking. der dacht dat het schip zou omslaan, doch het kwam moeizaam maar behoor lijk vol water weer overeind. Dus hozen maar Door deze tegenslag liet Jackie zich echter niet uit het veld slaan. Hy veroverde opnieuw de kop en finishte na één route als eerste, vóór de Hagenaars Kist en van den Bas. „Tjerk” van C. J. de Jong te Joure was de enige Regenboog die voor vol voer. Het gevolg bleef echter niet uit. Onder Jongeburen liep ze er onder. Het motorjacht van D.E. heeft nog wel getracht het schip naar de wal te slepen, maar by de Roekoe is het gezonken. De zeven deelnemers tellende 16 m2 Streepklasse A tenslotte leverde een da verende zege op voor Joop Helder, wiens vrouw moedig als fokkenlste kerelswerk aan de vliegende trapeze verrichtte. Ze lieten de Amsterdammer Endstra een straat achter zich. De Groninger Bier- ling zeilde de mast kapot. Uitslagen zaterdag. Hy herinnerde er aan hoe „dokter” door iedereen gekend vele jaren op het water heeft gesleten en memoreerde diens vele suksessen in de wedstrijden. Nog dit jaar presteerde hij het ondanks zijn hoge leeftijd Noordelijk kampioen in de Pampusklasse te worden. B. en W. hebben daarom de voordracht van de beide besturen deze zeer geziene figuur op het water te benoemen gaarne over genomen. Spreker speldde de nieuwe Schipper het onderscheidingsteken op de borst en feliciteerde hem onder luid ap plaus met deze onderscheiding. Het kopje thee, dat daarna door da mes in Fries costuum werd geserveerd, verhoogde de gezellige stemming op deze opening, waaraan ook de beide muziek korpsen en de Tamboer- en Pijperkorp- sen luister bijzetten. Zij lieten zich zo wel vooraf als na afloop horen, wat veel volk op de been bracht, zodat het nog lang druk was in de feestelijk verlichte stad. om de bezoekers van zijn rijk stemmen materiaal en mee slepende muzikaliteit te laten genieten. Verder een keur van artisten: Willy Fritsch, Paul Hörbiger, Helen Vita, Waltraut Haas, Elma Kar- lowa en Günther Philip en prachtige na tuuropnamen van het Zwartewoud. •n DONDERDAGS Het bestuur van het Landbouwschap verkreeg in juli geen goedkeuring van de minister van landbouw op zijn besluit om een loonsverbetering in de sekun- daire sector voor landarbeiders door te voeren. Het betrof hier een verhoging van de vakantietoeslag van 2 op 4 per cent, welke tot prijsverhoging zou kun nen leiden. Nadien is een verzoek tot rijksbemiddelaars gericht, om deze ver betering bij tussentijdse wijziging in de C.A.O. van de landbouw in te voeren. Rijksbemiddelaars bleken overwegen de bezwaren tegen dit voorstel te heb ben. Het bestuur van het Landbouw schap kreeg ten antwoord, dat deze ver betering gevolgen zou hebben ten aan zien van doorberekening in de garantie prijzen van diverse produkten. Deze doorberekening is, aldus het college, in stry'd met de beslissing van de regering van september 1955 inzake het doorbe rekenen van loonsverbeteringen in de se- kundaire sector. Zaterdag 1 september a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer G. van der Wal, de dag te gedenken dat hij voor 25 jaar als besteller bij de posterijen in dienst trad. startten In de Dr. W. B. v. d. Meer uit Grouw, de nestor van de Friese wedstrydzeilers, die zes jaar geleden de zeven kruisjes al passeerde maar nog niet aan ophou den denkt, is onze nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan. Zijn benoeming werd vrijdagavond door de burgemeester bekend gemaakt tij dens de officiële opening van deze 21e Sneek-Week, voor welke bijeenkomst in de Raadzaal weer grote belangstelling bestond. De gehele zeilersgemeenschap, de nieuwe Zeilkoningin en haar hofdames, de commissie voor het Skütsjesilen met de Schipper van het Snitser Skütsje en vertegenwoordigers van de deelne mers aan de wedstrijden Incluis, wasaanwezig. WOUDSEND, 18 augustus. Na een ongeneeslijke ziekte is vanmiddag in zijn pastorie alhier overleden de Zeer Eer waarde Heer Pastoor H. G. J. Bless, in de ouderdom van 50 jaar. Pastoor Bless was een algemeen geziene persoonlijk heid en leefde altijd zeer met de inge zetenen mee. Pastoor Bless was voor heen kapelaan te Zuilen en werd in mei 1952 hier de opvolger van pastoor van Dijk. Woensdagmorgen heeft de uitvaart en begrafenis plaats. z's K maar op de toren kende men geen par don, Drie maal varen was het bescheid. Bonnema voer door, maar gaf er later ook de brui aan. De 22 m2 klasse leverde een zege op van de Cadans van Bonnema uit Delft, die z’n enige concurrent, onze oud-stad- genoot Jo Vrolijk, reeds in de eerste rou te passeerde. In de 16 m2 Streepklasse B 1 kwamen slechts drie zeilers uit, van wie Kamp uit Haren won. De Valkenklasse B ook maar drie deelnemers was voor Capricornus van mevr. C. Robertde Jong te Leeuwarden, in A legde de Leeu warder Vis met Vis A Vis beslag op de eerste plaats, gevolgd door zijn stad genoot mr. Hepkema. Fokke Jansma, die weer met zyn Or- lontuig voer, moest de strijd halverwege de baan opgeven. Hij lag toen in het middenveld. Zijn lichte tuig was totaal uit vorm gezeild en is waarschijnlijk on bruikbaar geworden. De beide Vryheidsklassen leverden ook een pover resultaat op. In A finishte de nationale kampioen U. Jager uit Lem mer, zonder fok, als enige van de vijf in B hield alleen de Amsterdammer Beumer tot het bittere einde vol. Onze jeugdige stadgenoot L. Feenstra sloeg om, Wierstra kreeg averij. De Pampusklasse was met tien sche pen nog goed bezet. Bakker voelde zich blijkbaar op zyn gemak met dit weer. Hij nam al gauw de leiding en liep toen steeds verder uit. Klaas Jissink was trouw tweede, maar .Piet de Jong won een plaats ten koste van Biesot uit Oegstgeest, die daardoor vierde werd. Slechts twee deelnemers waren er in de 16 m2 Streepklasse B II. Möger, Am sterdam, won. Van de drie Flnnjollen sloeg één al om voor de strijd begon. De andere kapseisde tijdens de races en nummer drie geloofde het zó wel. Sensatie by de Regenbogen. De Regenboogklasse, die totaal 22 in schrijvers telt, is in twee elke dag verschillende groepen gesplitst. In de eerste groep gaven alleen Tom Zwart en Alberda elkaar party van wie Zwart met groot verschil won. De tweede groep bracht zes schepen In de baan. De Wilde had een haar scherpe start, maar verspeelde de lei ding omdat hy meende dat hy terugge roepen was. Dat was echter niet het ge val. De Rotterdammer Kist was te vroeg. Na snel weer gedraaid te zyn wierp een felle windstoot de Wilde’s seerde. Hij wilde wel graag ophouden, Bruiser met de zeilen op het water. le- De 76-jarige Dr. W. B. v. d. Meer, nu naast Klaas Vrolijk en Siep v. d. Steeg de derde Schipper in de orde van de Sneker Pan, wedstrijdzeilde al toen hij ruim een halve eeuw geleden student was in Amsterdam. Dat ging toen nog in tjotters en schouwen, waarmee nogmaals de waarheid be vestigd wordt, dat in die scheepjes de beste zeilers gevormd zijn. In het laatst van zijn studententijd heeft hij ook nog de roeisport beoefend, maar spoedig daarna zat hij weer aan de zeilschoot, toen de eerste scherpe jachtjes verschenen. Zo kwam hij o.a. ook uit in de vroegere 9y2 m klasse met 60 m2 tuig. Zijn meeste suksessen evenwel boekte hij in de oude 7.10 m klasse en de 30 m2 klasse welke daar voor in de plaats kwam. Enige jaren geleden zei hij deze klasse vaarwel. Niet om voortaan als toeschouwer te fungeren waartoe z’n leeftijd hem toen al aanleiding had kunnen geven, maar om z’n triumfen in andere klas sen voort te zetten. Hij liet een Valk- kruiser bouwen waarmee hij nog ge regeld deelneemt aan de zware Har lingenTerschelling-race, maar nam tevens een overstapje naar de Pam pusklasse waarin hij het dit jaar zo waar nog presteerde Noordelijk kam pioen te worden. Terecht merkte de heer Priester vrijdagavond dan ook op, dat hij uit het goede zeilershout ge sneden is. Eén ontbrak echter en diens gemis werd sterk gevoeld. De sympathieke voorzitter van de Kon. Zeilver. Sneek Dr. J .W. v. d. z'ypp, nu zelf als patiënt in het ziekenhuis. De burgemeester en ook de andere sprekers betreurden dit zeer en wensten hem een spoedig en vol ledig herstel toe. De burgervader verheugde er zich evenwel over, dat er ondanks het slechte weer zovelen naar Sneek zijn ge komen en drukte er daarom nogmaals zijn spijt over uit, dat de zeilsport enige belemmeringen in de weg moesten wor den gelegd door de zandspuiterij. Dit is ’n samenloop van omstandigheden, maar spr. hoopte dat men van deze obstakels niet te veel hinder zal ondervinden. In geestige vergelijkingen betoogde hij daarna hoezeer het gemeentebestuur zich in deze zaal verwant gevoelt met de zeilers. Ook hier gaat het niet altijd voor de wind. Er moet vaak gelaveerd worden, maar de grootste overeenkomst is wel dat ook zij vaak het gevoel heb ben, dat de beste stuurlui aan de wal staan. Spr. wenste vervolgens de orga niserende verenigingen een suksesvolie Sneek-Week toe en alle deelnemers een goede week opdat ze prettige herinne ringen aan onze stad mogen bewaren. Dfe burgemeester maakte hierna de benoeming van dr. v. d. Meer bekepd. 12 m2 Sharpieklasse: 1. Donderstien, W. Hansen, Enkhuizen. Larken: 1. Kon-Tiki, G. J. Prins, Sid- deburen; 2. Popeye, W. Postma, Leeu warden; 3. Indra, H. Bellinga, Almelo. Schouwen: 1. A. Walther, Delft. Jeugdklasse (Pluis): 1. Pluis, D. H. Bellinga, Almelo; 2. Andi, C. van Schie, Utrecht; 3. Kalong, N. A. Wierda, Ha ren; 4. Thunder jet, R. Rijks, Rotterdam. 12 v. Jollen: 1. G. de Vries Lentsch, Amsterdam; 2. Kaagbaby, H. M. Reyers, Sassenheim. 16 m2 Puntklasse B: 1. Simmernocht, S. Velds, Sneek; 2. Tini, S. Prins, Hee- renveen; 3. Nix, H. Donkersloot, Sneek. 30 m2 Klasse: 1. Li, G. v. d. Meer, Leeuwarden; 2. Romke, H. P. Wybenga, Leeuwarden. 16 m2 Puntklasse A: 1. Brasem, P. v. d. Laan, Sneek. 22 m2 Klasse: 1. Cadans, A. Bonne ma, Delft. 16 m2 Streepklasse B 1: 1. Elisabeth, J. N. Kamp, Haren. Valkenklasse B: 1. Capricornus, mevr. C. Robertde Jong, Leeuwarden; 2. Moustache, L. J. A. de Wit, Den Haag. Vrijheidsklasse B: 1. Koh-i-noor, A. L. Beumer, Amsterdam. Pampusklasse: 1. Weerhaan, H. Bak ker; 2. De Welle, K. Jissink; 3. Ljip, P. de Jong, allen te Sneek; 4. Wervel wind, G. Biesot, Oegstgeest. 16 m2 Streepklasse B 2: 1. Carry, W. Möger, Amsterdam. Vrijheidsklasse: 1. Good Luck, U. Ja ger, Lemmer. Valkenklasse A: 1. Vis Vis, J. en H. Vis, Leeuwarden; 2. Happy, mr. G. F. Hepkema, Leeuwarden; 3. Barry III, J. M. Snijders, Den Haag; 4. Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw. Regenboogklasse 1: 1. Oranje, Tom Zwart, Sneek. Regenboogklasse 2: 1. Bruiser, J. de wilde, Sneek; 2. Toreador, C. W. Kist, Den Haag; 3. Pipa, C. J. van den Bas, Den Haag. 16 m2 Sreepklasse A: 1. Irmen, Joop Helder, Paterswolde; 2. Margot, A. W. Endstra, Amsterdam; 3. Hurricane, H. Olde Agterhuis, Heerenveen. Gemengde Klasse (voor leden S.Z.C.): afd. Kajuit jachten: 1. Mibejo, F. Ger lofs, Sneek; afd. Open Jachten allen op gehouden. Woensdag en donderdag gaat als hoofdnummer „De vrolijke Vagebond” met Rudolf Schock, de begenadigde zan ger, die, zoals men reeds in ons vorig nummer heeft kunnen lezen, niet aan een bepaald genre gebonden is. In deze film krijgt hij ruimschoots gelegenheid IJLST, 15 aug. Heel wat mensen ke-> ken woensdagmiddag zorgelijk naar de gestadig neervallende regen. Zou het concert van het Stedelijk Muziekkorps Sneek weer moeten worden uitgesteld? Met de Sneek-week in zicht zou dat wel eens afstel kunnen worden. Pluvius scheen er ook zo ver te denken en hoewel met een donkerdreigend gezicht hij hief zijn dirigeerstok op en toen om acht uur het korps in zijn keurige uniformen, voorafgegaan door de fleuri ge drumband en onder het spelen van een pittige mars door ons stedeke trok, was het droog 1 Even na half negen klonken de eerste tonen van de „Trafalgar”-mars over het plein van de firma S. O. de Vries. Een mooier plekje voor een uitvoering is in Wist niet licht te vinden: de hoge wan den der schuren fungeren als klankbord, het afdak biedt beschutting tegen regen en wind. Vlot en keurig werden de verschillen de nummers van het programma afge werkt. Dat het gebodene in de smaak viel, was in de eerste plaats te merken aan de aandacht, waarmee het stilweg aangroeiende publiek de achtereenvol gende nummers aanhoorde. Men moet de mentaliteit van het Friese volk kennen om te begrijpen wat uitdrukkingen als: Se kinne wol hwat Hwat in korps! Ik ha wolris minder heard! In moaije joun! die we om ons heen opvingen, willen zeggen. Wilt U nog een aanwijzing? Na de pauze schenen de regengoden het welle tjes te vinden en gingen het spelletje van de middag herhalen. Maar het aan dachtig luisterende publiek wist van geen wijken, hoewel lang niet allen een schuilplaats onder het afdak konden vinden. Geen wonder De pittige mar sen, de gevoelvolte „Slavische Rapsodie”, de melodieuze wals, ze waren een stre ling voor het gehoor. De dirigent A. Feenstra leidde op de hem eigen en bezielende wijze. Een avond om niet licht te vergeten De heer J. E. Priester, vice-voor- zitter van de Koninklijke, sprak eerst de hoop uit voor een volledig herstel van hun vriend dr. v. d. Zijpp en betoog de daarna dat het weer nu niet erg aanlokkelijk voor een zeilwedstrijd nimmer in de kronieken van de Zeilver eniging ter sprake komt. Die spreken alleen over de wedstrijden en de tradi ties welke daarbij gehandhaafd werden. Het is daarom een goede gedachte ge weest van het gemeentebestuur de Sne ker Pan in ere te herstellen. De benoe ming van dr. v. d. Meer zal ieder ver heugen. Als beoefenaar van de water sport is hy uit het goede hout gesneden. Spr. wenste hem geluk en, zo besloot hij, laten we hopen dat het echte vrij heidlievende zeilersbloed nooit uit de wereld zal verdwijnen. Namens de S.Z.C. sloot haar voorzit ter de heer H. S. Groenhout zich by deze gelukwens aan, waarna hij nog een korte opsomming gaf van het record aantal deelnemers aan deze Sneek-Week. De vacature in de Ned. Herv. gemeen te te Rauwerd-Sijbrandaburen-Terzool, ontstaan toen dit voorjaar ds. J. H. Bok- hove naar Neede vertrok, zal zondag 2 september a.s. weer worden vervuld door de overkomst van kand. H. E. Vermeu len van Weesp. Kand. Vermeulen wordt ’s morgens om half tien te Rauwerd door ds. J. Walstra van Britswerd-Wieuwerd beves tigd en zal dan ’s middags om half twee te Sijbrandaburen zijn intree doen. De wedstrijden van zaterdag i De Regenbogen even voor de ingang van trokken maar even meer dan honderd van de ruim driehonderd inschrijvers naar de start. Vele klassen telden maar een gering aantal deelnemers, die van de Sharpies en de Schouwen zelfs maar één. De kleinere schepen voeren de storm baan door het Kruiswater en de Houke- sloot, hoewel het ook daar behoorlijk spookte, de anderen worstelden zich een, twee of driemaal langs de wild bewogen banen in het meer en de Poel. Maar lang niet allen bereikten de finish. Meer dan de helft viel uit. Omgeslagen of met averij. Brokkendag Van de tien Olympiajollen er vijf, maar allen gaven op. Sharpieklasse voer Hansen uit Enkhui zen de baan op z’n eentje. De Larken- zellers toonden meer durf. Eerst kwa men er drie, veel later vertrokken er nog twee, zodat er maar twee aan de wal bleven. Ze kwamen ook bijna allen binnen met Kon-Tiki van G. J. Prins, Siddeburen als aanvoerder. W. Postma, Leeuwarden was tweede, de te laat ge starte H. Bellinga, Almelo, derde. In de Schouwen bereikte de enige deelnemer uit Delft ook de eindstreep, maar de daarop volgende Jeugdklasse was heel wat beter bezet. Tien Pluisjes kozen het ruime sop en scheerden voor de wind en met ruim wind met razende vaart over de golven. Van de vijf die het einddoel bereikten, was Pluis van D. H. Bellinga, Almelo het snelst, Andi van C. van Schie, Utrecht, tweede en de Gro ninger Wierda derde. Van de vijf 12 v. Jollen won de met twee vraagtekens in het programma aangeduide jol van G. de Vries Lentsch te Amsterdam met een ruime voorsprong op zijn Hollandse collega H. M. Reyers. De 16 m2 Puntklasse B telde zes starters, maar één dook direkt weer in de wal. Van de vier die er tenslotte overbleven werkte onze stadgenoot St. Velds zich van de derde naar de eerste plaats op. H. Donkersloot, die na de eerste route de leiding had, zakte, na een nek-aan-nek eindstrijd met de Hee- renveenster Prins, af naar de derde plaats. G. v. d. Meer, Leeuwarden, was onbe twist de snelste van de drie in de 30 m2 klasse. Slechts één van de vijf starters in de 16 m2 Puntklasse A bracht de strijd tot een goed einde: onze stadgenoot P. v. d. Laan, de anderen verdwenen stuk voor stuk van het toneel. De B.M.-klasse begon met drie scheep jes, waarvan tenslotte alleen Bonnema uit Oudehaske overbleef. J. Visser, die de lange reis van Goes naar hier heeft gemaakt, zag z’n fokkenist over boord vallen en ook Dijkstra uit Heerenveen viel uit. „Ik bin noch mar allinnich”, riep Bonnema armenzwaaiend toen hy voor de tweede maal de starttoren pas- x» sa Dr. v. d. Meer zei in zijn dankwoord gaarne te zullen medewerken de oude traditie van de Sneker Pan in ere te houden. Ik zal de Sneker Pan hoog hou den, zowel in letterlijke als in figuur lijke zin, beloofde hy. Het gemeentebestuur van Sneek heeft een zeer bevoorrechte positie, zo ging dokter voort. Het kan veel bijdragen tot de recreatie van de bevolking. Van het verblijf op het water gaat een zeer heil zame Invloed uit en daarom hoopte spr. dat de gemeente nog veel voor de wa tersport zal kunnen doen. Hy waar schuwde echter voor een ultUundige re* IJLST. Te Rotterdam slaagde voor het examen textiel algemeen, deel A, onze stadgenoot de heer W. van Tuinen. IJLST. Benoemd tot direkteur van het Ulster muziekkorps, de heer G. Herin ga alhier. sw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1