Gerezen moeilijkheden rondom het hof opgelost de nationale Strijd om zeiltitels op het Snekermeer Wisselprijzen Sneek-Week Hoofdprijswinnaars in de Sneek-Week Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Dominee bakt kruidkoeken om kerk te redden ft 11 le jaargang no. 69 A 258000 huizen te weinig Kerknieuws minister Mansholt Bioscoopnieuws Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Jongste grootmoeder Redactie-adres s KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Sigaren duurder Joop Helder al kampioen in de 16 m2 klasse Per ongeluk de Oceaan over Eervolle ontslagen a. d. R.H.B.S. en R.M.S.V.M. te Sneek Nieuws van de motor- en autoclub J C. Visser Zilveren broodmand voor Miljoen gulden voor een andere naam Aanbesteding Maandag 27 augustus 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK 81.330 Jansma is er haast. WEDSTRIJDEN S.Z.C. WEDSTRIJDEN K.Z.V.S. i 94.700 92.650 85.000 84.800 82.700 75.900 63.494 De Nederlandse Vereniigng van Meel fabrikanten heeft besloten tot instelling van een onderscheiding, welke elk jaar zal worden verleend aan een landgenoot, die zich in de afgelopen periode op het gebied van de Nederlandse voedselvoor ziening bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, organi satorisch, economisch of technisch terrein. De onderscheiding, die zal bestaan uit een zilveren broodmand, zal voor ’t eerst dit jaar worden uitgereikt en wel aan minister S. L. Mantholt. Ir. W, Bakker (m. v. I oktober a.s.) en W. R. Casparie (m.i.v. 1 dec. a.s.) de pensi- hun ver- als leraar Mevrouw Concettina Sferrazzo, 34 jaar oud, is grootmoeder geworden, en nog wel de jongste grootmoeder van Italië. Haar eerste kleinkind is ter wereld ge bracht door mevrouw Sferrazzo’s zestien jarige dochter Lucia. Grootmoeder zelf trad op twaalfjarige leeftijd in het huwe lijk. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. A man called Peter („Morgen zie ik je weer”.) Verschijnt r MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) B. van geven moment in slaagde hem van kop te verdrijven, maar later toch weer naar de tweede plaats terugzakte. Het duel ging echter onverminderd door, waarbij Éndstra tenslotte de hond was die er met het been vandoor ging. Helder finishte als tweede en deelde daardoor met End- stra de eerste plaats. Beide startten zondagmorgen met 2059 punten, bjjna negenhonderd meer dan v. d. Steeg. Harde wind. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 oktober de prijzen van het meren deel der op de markt gebrachte sigaren- merken gemiddeld met ct. worden verhoogd. Van de zijde van de sigaren-industrie vernemen wij dat de sigaren-industrie de afgelopen jaren voortdurend zoveel mogelijk zich ingespannen heeft door re latief lage prijzen haar artikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het pu bliek te brengen. Sedert 1 janurai 1956 zijn de produk- tiekosten met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen zó belangrijk gestegen, du.t zonder prijs verhoging op korte termijn een belang rijk aantal van de in deze bedrijfstak werkzame ondernemingen in ernstige moeilijkheden zal komen. Ter gedeeltelij ke compensatie van deze kostenstijgin gen heeft men tot deze prijsverhoging menen te moeten besluiten. 104.600 102.200 99.990 98.850 95.800 95.650 Een 71-jarige New Yorker, James la Guardia, is per ongeluk over de Oceaan gevaren. Vorige donderdag wandelde hij langs de kade in New York en zag een menigte mensen aan boord van het pas sagiersschip „United States” gaan. Zon der te beseffen dat hij zich op een schip begaf, volgde hij hen en wandelde drie uur lang door het fraaie „gebouw”. Toen vond hij het tijd om naar huis te gaan en hij verzocht een steward een taxi voor hem te bestellen. Aangezien het schip toen reeds op zee was, werd hij als „verstekeling” voor de kapitein ge bracht, die hem door de scheepsdokter liet onderzoeken. Deze kwam tot de con clusie dat de oude heer bij zijn volle ver stand was, doch werkelijk niet had be grepen, dat hij op een schip was. Het Alg. Dagblad schrijftDominee J. W. Bruinsma van Gaastmeer, maakt ’s zaterdags zijn preek, ’s zondags trekt hij zijn toga aan en bestijgt de kansel om die preek te houden en ’s maandags bakt hij Friese kruidkoeken. Met dat maan- da karweitje dient hij zijn gemeente evenzeer als met de meer geestelijke ar beid van zaterdag en zondag, want als hij het niet deed, zou er nooit geld genoeg komen voor de restauratie van het bouw vallige 'rkgebouwtje. De stenen vallen uit de muren en de scheuren zijn verontrustend. Er moet iets gaan gebeuren. Monumentenzorg voelt er niets voor en de andere instanties hebben geen geld. De kleine gemeente van nog geen tweehonderd zielen moet er dus zélf voor zorgen, dat het een kerkgebouw blijft b<-zitten. Nu heeft de Nederlands Hervormde gemeente te Gaastmeer het uitstekend getroffen, want ze heeft een dominee met een „late roeping”. Dominee Bruin sma is vroeger bakker geweest. Hij heeft dat vak vier jaren beoefend en hij leer de niet alleen brood bakken. De kruid koek, één van de dingen, waar Friesland beroemd om is, was destijds al één van zijn meest suksesvolle produkten. Toch is dat sukses hem blijkbaar niet naar het hoofd gestegen, want later ging hij voor dominee studeren. En hij is het geworden ook. Toen hij echter in een ge meente kwam met een vervallen kerkge bouw en zonder geld om het te herstel len, was hij toch direkt besloten om weer bakker te worden. Eenmaal per week, op maandag. De plaatselijke bakker W. Zijlstra stelt hem zijn bakkerij ter beschikking. De dominee trekt de blauwe overall aan en zet de bakkersmuts op, maakt het deeg, gooit de kruiden erin, „slaat het aan” met sucade, maakt rolletjes, zet die op de plaat en laat de oven de rest doen. Nu ja, „de rest doen” is te veel gezegd, want behalve de dominee en de oven komen er méér aan te pas. De kleine ge meente staat geheel achter deze aktie. De jeugd van een jaar of 16, 17 komt •n DONDERDAGS Bij de eerste wedstrijd in de Regen bogen won Feitze Oppenhuizen een waardige opvolger van vader Dirk vóór Cor van Staveren en v. d. Velde, maar ’s middags voerde Joh. Alberda, die na in de eerste race als zesde ge ëindigd te zijn nog vlug even naar huis 'terugvoer om zijn oud stormweertuig te verwisselen, het veld aan en werd Feitze zesde. V. d. Bas, v. d. Velde en Ir. Bak ker waren nu tweede, derde en vierde. Na afloop hadden Oppenhuizen en Al berda bus beide ,elk met 1716 punten, de leiding. J. C. v. d. Velde, de eerste Hollander, volgde met 1540 als derde, van Staveren en v. d. Bas, beide met 1290 pnt. als vierde. Kist, die de middag- race niet meezeilde, was hekkensluiter met 548. Vrolijk, Hendriks, dr. v. d. Zijpp, Priester en de Jong bleven absent. Jansma had pech. Hedenavond vindt een oriënteringsrit plaats met als inzet de wisselbeker voor motoren. Deze rit wordt verzorgd door de heer B. de Vries van Woudsend. Zaterdag 15 september is een rit vast gesteld ter gelegenheid van de herden king van „500 jaar stadsrecht Sneek”. Als prijzen zijn hiervoor zowel in de auto- als motorklasse een radio en be kers beschikbaar gesteld. Aan iedere deelnemer zal een herinneringsvaantje worden aangeboden. De start vindt plaats te 14.30 uur en de lengte van het traject zal plm. 70 km bedragen. Ieder kan aan deze rit meedoen, mits men voor uiterlijk 5 sept. heeft Ingeschreven en het inschrijfgeld betaald heeft. De eerste ontmoeting in de Valken klasse zou een overwinning voor Jansma geworden zijn als hij en met hem de Vries en de Hollander Prins zich niet in de boei vergist hadden. Nu nam zijn dorpsgenoot Wester de leidersplaats in, gevolgd door Breuning en Mulder. Daar na kwam Metelerkamp Cappenberg. Kirkenier, Alkmaar, startte wel, maar pikte nog na het vijf-minutensignaal zijn vrouw op om zijn bemanning te completeren. Later hield hij wijselijk op. De tweede race werd beheerst door het driemanschap Jansma, Kirkenier, Metelerkamp Cappenberg. In de eerste helft van de baan had Kirkenier de lei ding, daarna lag Jansma voortdurend aan de kop en was Kirkenier tweede en Cappenberg derde. Na deze beide wed strijden had Breuning evenwel met een tweede en een zevende plaats en 1348 punten de leiding. Met 30 punten minder was zijn zwager Mulder tweede, Jansma met 1247 en Wester met 1247 samen derde. Sterk favoriet in de 16 m2 klasse was Joop Helder uit Paterswolde. ’s Morgens lag hij er een straat uit met Zaadstra als tweede en Endstra, Amsterdam, als derde, doch ’s middags raakte hij in een hevig gevecht gewikkeld met zijn ri vaal Siep v, d. Steeg, die er op een ge- Uit de woningtelling is gebleken dat er op 30 juni 258.000 huizen te weinig waren om in de behoefte aan woonruim te te voorzien. Sedert 1947 is dit tekort met 40.000 verminderd. Het grootste te kort bestaat in Limburg (15%), het laagste (4 in Friesland. Er zijn 42 gemeenten in ons land die geen tekort hebben. ging, Bakker, v. d. Bas en Kist. Aan de vierde ontmoeting namen maar zeven schepen deel. v. d. Velde had even de leiding, maar moest deze aan Alberda (al weer met een nieuwe mast) afstaan, die daarna steeds verder uitliep en met groot verschil won. Zwart verdreef v. d. Velde van de tweede plaats, maar verder bleef alles gelijk. Door deze resultaten neemt v. d. Velde nu met 3557 punten de eerste plaats in, aan de kop gevolgd door Alberda, v. d. Bas, Bakker en Tom Zwart met resp. 2963, 2529, 2432 en 1993 punten. Regenboogklasse. Van Houten-Beker: C. W. Kist, Den Haag. Valkenklasse. Amicitia-Beker: U. de Vries, Grouw. Vrijheidsklasse. Jubileum-Beker, aangeb. door de Zeilver. „De Meeuwen” te Leeuwarden: C. de Haas Jr., Breukelen. Valkenklasse B. Morrema-Wissel- beker: F. van Waveren, Den Helder. De „Puurveense Windmolen” te Koot- wijkerbroek nabij Barneveld, die in 1857 werd gebouwd, is ge restaureerd. De bijna 100 jaar oude molpn zal 8 september a.s. feestelijk worden ge opend. De molenmaker A. de Roos, die voor de restauratie zorg droeg, vervaardigde ook het model van de molen, dat vóór zijn grote broer werd geplaatst. De molen doet nog steeds dienst voor ’t malen van graan. Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden uitgegeven communiqué verklaard, dat thans geen reden voor bezorgdheid met betrekking tot de in en rond het Koninklijk Huis gerezen kwes ties meer bestaat. Het communiqué wordt aangemerkt als een bewijs, dat de Koningin en de Prins een oplossing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde vernemen, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat Koningin en Prins bepaal de voorzieningen hebben getroffen, ter wijl andere voorzieningen nog genomen zullen worden. Deze voorzieningen lig gen in de sfeer der persoonlijke relaties. H. M. de Koningin heeft haar relaties met mej. Greet Hofmans verbroken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. Voorts kan worden aangenomen, dat H.M. de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op Het Loo. Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie worden gehouden, doch de Koningin zal daarbij niet aanwezig zijn. Of de conferenties zelf zullen worden voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatiefnemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden in september beginnen en het ligt in de bedoeling, dat zij het studieplan op normale wijze zal afwerken. Van bevoegde zijde wordt voorts ver klaard, dat de taak van de commissie van drie met het uitbrengen van haar advies, welks inhoud uiteraard het ge heim van Soestdijk moet blijven, beëin digd is. De leden van het driemanschap zijn thans weer voor andere functies be schikbaar. Dit en de inhoud van het communiqué worden in politieke kringen dan ook ge ïnterpreteerd als een bewijs, dat van een abdicatie van H.M. de Koningin nu of in de toekomst thans in het geheel geen sprake is. Wat de berichten in de buitenlandse pers over een vertrek van mej. Hofmans uit Nederland betreft wordt verklaard, dat dit een kwestie van de persoonlijke de dominee helpen om de koeken in te pakken en verzenden: vier in een pak voor vier gulden vijftig, verzendkosten inbegrepen. Er zijn er weer anderen, die de domineesvrouw helpen bij de beschei den administratie en de dominee vertel len hoeveel bestellingen er via giro 515243 zijn binnengekomen. Dan zijn er nog de vrouwen van de gemeente, die de koek in het eigen na burige dorp gaan verkopen. En het pret tige is, dat de sigarenwinkelier van het dorp niet achter wilde blijven bij de dominee en de bakker en dat hij een sigarenaktie voert. Dominee Bruinsma zal voorlopig ’s maandags nog wel zijn bakkersmuts op moeten zetten en er zullen door de rappe handen van de jeugd van Gaastmeer nog wel heel wat Friese kruidkoeken in cel- lophaan gewikkeld moeten worden, want V er is voor de restauratie van het kerkje een bedrag van 30.000 nodig. De kleine gemeente heeft geen pasto rale of andere bijzondere inkomsten en het zal niet meevallen, er te komen. Maar de dorpelingen van Gaastmeer zeggen „Met zo’n dominee komen we er vast wel”, en ze houden de moed erin, zelfs al kijken ze naar de steeds grotere scheu ren in het kerkgebouw en naar de ver weerde spits van de toren met een haan tje erop, dat niet eens een kop meer heeft. Regenboogklasse. Sneek-Bokaal, aan geboden door het Gemeente oe- stuur: A. P. Oppenhuizen, Sneek. 30 m2 klasse. Valspar-Wisselprijs: G. v. d. Meer, Leeuwarden. 16 m2 klasse Streep A en Stip A. „Sneek-Beker”, aangeb. door het Gemeentebestuur: S. v. d. Steeg, Leeuwarden. Schouwen. Old Hof Wisselprijs F. F. Atsma, Oppenhuizen (definitief, 3 x gewonnen). 16 m2 klasse Streep B en Stip B. R.V.S.-Wisselbeker: S. Prins, Heerenveen. Valkenklasse. „Bols Beker”: U. de Vries, Grouw. PampusklaSse. Zilveren Bonbonnière, aangeb. door de heer C. J. de Jong Jr., Joure: P. de Jong, Sneek Vrijheidsklasse. Menno-Beker: A. Borkent, Heerenveen. Toen zaterdagmorgen de candidaten voor de nationale zeiltitels in de Regen boogklasse, de Valkenklasse en de 16 m2 klasse hun eerste wedstrijd voeren, regende het voortdurend bij een mooie Noordwestelijke bries. Daarom liet de jury op het startschip hen maar een kort stuk van de lange driehoeksbaan afleggen. Binnen het uur lagen alle schepen weer aan de wal. ’s Middags om twee uur begonnen de starten voor de tweede krachtmeting. In het begin kwamen er nog twee plensbuien en kromp de tot een stgve bries aangewakkerde wind naar het Zuidwesten. Daarna bleef het droog en werd het zelfs nog mooi, maar vrij koud zeilweer. De volgende dag bracht te veel wind, waardoor veel schepen averij opliepen. Na afloop van de vierde wedstrijd was Joop Helders kampioenschap in de 16 m2 al een feit en heeft Jansma In de Valken de beste papieren. In de Regenbogen Is de strjjd nog geheel open. De belangstelling was beide dagen maar gering. Gistermorgen tijdens de derde wed strijd stond er een harde zuidwestelijke wind, die ’s middags naar het zuiden liep en tot stormachtig aanwakkerde. Tom Zwart nam in deze race de lei ding in de Regenbogen en met hem zaten Feitze Oppenhuizen, de Wilde, Vrolijk en Ir. Bakker in het voorste ge lid. Het verdere verloop van deze kracht meting bracht echter veel sensatie. Van de elf schepen die vertrokken bereikten tenslotte maar vier allen Hollanders de finish die deze dag een eind voor bij de starttoren lag. Zaterdag was dit bij de boei bij de Roekoe. Er moet bij deze wedstrijden nl. altijd tegen de wind in gestart en gefinisht worden, waarom het startschip steeds wordt verhaald. Eerst raakten Zwart en de Wilde er uit. Jackie die over stuurboord lag en achter Tom langs moest die de leiding had, voer Tom midscheeps aan, waar door deze uit de baan ging. Zo ’t eerst leek tijdelijk, want even later hervatte Tom de strijd. Hij ging zelfs nog als tweede om de boei voorbij de starttoren. Maar al gauw bleek dat de schade niet helemaal hersteld was. De Oranje voer de Sijbesloot in en schoot daar in de wal. Even daarna zeilde Alberda, die toen achter in het veld zat, de mast over boord en scheurde op de Hendrika van Oppenhuizen het zeil kapot. Half wind kon Feitze, die na het incident tussen de Wilde en Zwart de leiding had over genomen, nog wel voorblijven, maar op het kruisrak voorbij de Roekoe moest .hij ook opgeven en sleepte de politie- boot hem naar de wal. Vrolijk, van Sta veren en Priester kregen ook averij, zo dat er tenslotte maar vier Hollanders overbleven; v. d. Velde, die aan de kop Het Amicitia Theater brengt, in cine mascope en color de luxe de befaamde film „A man called Peter” of zoals de Nederlandse titel luidt „Morgen zie ik je weer”. Omstreeks het jaar 1920 emi greerde een voortvarende Schot naar de Verenigde Staten omdat hij zich door God geroepen voelde om dóór het Evan gelie te verkondigen. Zijn naam was Peter Marshall, hij was predikant en werd de geliefde geestelijke leider van de bevolking van Washington en zelfs van de Senaat. Zijn onwankelbaar ge loof in God en zijn innige liefde voor zijn vrouw vormen het onderwerp van het ontroerend verhaal dat door zijn echtgenote Catherine Marshall fe zijner nagedachtenis geschreven, in boekvorm een enorm sukses werd en nu in een film de belangstelling van miljoenen trekt. We zien Peter in Schotland als fabrieksarbeider, tot hij zich geroepen voelt theologie te gaan studeren en naar Amerika te gaan. Aanvankelijk beroepen in een klein stadje in Georgia, waar hij al spoedig populair wordt, ontmoet hij daar Catherine Wood, een gelijkgestem de ziel. Zij worden een paar en vestigen zich nu in Washington, waar Peter pre dikant wordt in de historische kerk der presidenten waar ook Abraham Lincoln eens ter kerke ging. Peters meeslepende toespraken, waarin hij zich vooral ook richt tot de niet-kerkelijken, trekken al- lerwege de aandacht en al spoedig wordt de kerk te klein om alle bezoekers te ontvangen. Er worden dan buiten de kerk luidsprekers aangebracht en grote drommen mensen trotseren regen en koude om naar zijn woord te luisteren. Het geluk van de Marshalls lijkt vol maakt als hun een zoon geboren wordt, maar wereldoorlog II stelt zware eisen aan Peter door zijn werk onder de mi litairen; een zware slag is voor het gezin ook de ziekte (t.b.c.) van Catherine, die echter als door een wonder herstelt. Een hartaanval is echter de waarschuwing voor Peter, dat hij de grenzen van zijn werkzaamheid heeft bereikt; het is hem echter onmogelijk zijn roeping maar half te vervullen. Predikant van de Se naat geworden wordt hij door een twee de, nu dodelijke, aanval getroffen. Zijn laatste woorden tot Catherine zijn: „Tot weerziens, liefste, tot weerziens, morgenochtend”. Richard Todd speelt Peter Marshall, Jean Peters Catherine in deze aangrij pende film. Vrgdag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden het volgende communiqué laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof, mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehou wer hebben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun bevindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol geweest bij het oplossen van de gerezen moei lijkheden. Met vertrouwen zien wjj thans de toekomst tegemoet”. w.g. Juliana w.g. Bernhard Wegens het bereiken van oengerechtigde leeftijd is op zoek eervol ontslag verleend aan de R.H.B.S. en de daaraan verbon- Ds. v. d. Bos te Nijeveen heeft voor I den R.M.S.V.M. te Sneek aan de heren het beroep naar de Ned. Herv. Gemeen te te IJlst bedankt. De morgenwedstrijd in de Valken le verde een overtuigende zege op voor Fokke Jansma met Breuning op de twee de, Wester op de derde en de Hollander Prins op de vierde plaats. In de middag- races, die vanwege de harde wind een uur uitgesteld waren, leek de positie van Jansma eerst niet zo rooskleurig. Wij noteerden hem de eerste maal als negen de. Toen hij de tweede maal voorbij de starttoren voer lag hij echter al zesde en na enige ups en downs eindigde hij ten slotte toch nog op de vierde plaats ach ter Kirkenier, die z’n eerste overwinning behaalde, Prins en Mulder. Breuning kreeg de ballon onder z’n schip, waar door hij nóg een plaats naar beneden zakte en bij Vis raakte een man over boord, waardoor hij tot opgeven ge dwongen werd. Zandstra kreeg ook ave rij. Jansma heeft nu met 3139 punten de leiding. Tweede is Kirkenier met 2741, derde Breuning met 2638, vierde Wester met 2419 pnt. OLYMPIAJOLLEN W. H. Stellingwerf, Breukelen. SHARPIES W. Hansen, Enkhuizen. LARKEN G. J. Prins, Siddeburen. SCHOUWEN F. F. Atsma, Oppenhuizen. JEUGDKLASSE R. Rijks, Rotterdam. 12 v. JOLLEN G. de Vries Lentsch, Amsterdam. 16 M2 PUNTKLASSE A B. de Haan, Sneek. 16 M2 PUNTKLASSE B t 9. Priuo, Heerenveen. 16 M2 STREEPKLASSE A Joop Helder, Paterswolde. 16 M2 STREEPKLASSE B 11 J. N. Kamp, Haren. 16 M2 STREEPKLASSE B II1 W. Möger, Amsterdam. VRIJHEIDSKLASSE A C. de Haas Jr., Breukelen. VRIJHEIDSKLASSE B L. Feenstra, Sneek. 30 M2 KLASSE G. v. d. Meer, Leeuwarden. B.M. KLASSE Th. Dijkstra, Heerenveen. 22 M2 KLASSE A. Bonnema, Delft. VALKENKLASSE A F. JANSMA, Grouw. VALKENKLASSE B A. Velsink Jr., Leeuwarden. PAMPUSKLASSE P. de Jong, Sneek. FINNJOLLEN R. Marseille, Enschedé. REGENBOOGKLASSE C. W. Kist, Den Haag. keuze van de betrokkene is. Overigens kan worden aangenomen, dat de integri teit van de persoon van deze betrokkene in het geheel niet in het geding is. Er is voorts reden om aan te nemen, dat enige mutaties ten hove zullen be horen tot de voorzieningen, die zullen worden genomen. Ten aanzien van in de buitenlandse pers verschenen berichten als zou prins Bernhard het voornemen hebben voor geruime tgd naar zijn bezittingen in Tanganjika te vertrekken, wordt ver klaard dat deze alle grond missen. Wel iswaar zal de Prins in de toekomst weer wel enkele malen naar Tanganjika rei zen, doch dan ten hoogste voor enkele weken, en deze reizen staan in generlei verband met de thans gevonden oplos sing. Wat zou u doen als u een erfenis van een miljoen gulden kan krijgen... mits u bereid zou zijn uw naam te veranderen? Dat is de vraag, die de Engelsman Christiaan Paulson graag aan deze en gene zou willen stellen. Want hij staat inderdaad voor die keus, maar hg vindt het moeilijk zo maar afstand te doen van de naam, die hij nu al veertig jaar draagt. Het geld werd hem nagelaten door Sir Robert Geoffrey Ellis, Paulsons on getrouwde oom, mits hij de naam Ellis aanneemt. Sir Robert liet 248.514 pond sterling na. Na aftrek van belasting en enkele kleinere legaten voor andere men sen, blijft er voor Christiaan Paulson honderd duizend pond, ruim een miljoen gulden over, als hij aan de voorwaarden, die zijn oom heeft gesteld voldoet. „Maar je hakt je leven nu eenmaal zo maar niet door midden, zonder daar eens diep over na te denken. Bovendien vind ik Paulson wel een prettige achter naam”, zei Paulson, die direkteur is van de Monotype Corporation, «en onderne ming in Reigate, waarvan zijn oom pre- sident-direkteur was. Sir Robert heeft nog andere voor waarden gesteld: - 1) Paulson moet voortgaan zijn eigen geld te verdienen en mag niet van de erfenis gaan leven; 2) hij moet actief zijn in de een of an dere openbare funktie of zich anderzijds wijden aan nuttige burgerplichten; 3) hg moet er voor zorgen dat Sir Roberts boek „English Earldoms” wordt uitgegeven en verspreid. „Ik weet niet wat mijn vrouw en mgn twee zoons er van denken of zij be reid zullen zijn van naam te verande ren”, zegt Paulson. En wat gebeurt er als Paulson niet bereid is op de voorwaarden in te gaan?, „Dan gaat de erfenis naar mijn oudste zoon”, zegt Paulson, „ïndien hij tenmin ste wel bereid is de voorwaarden te ac cepteren”. En peinzend rijdt Christiaan Paulson in zijn auto naar huis... (Alg. Dagblad), Vrijdagmorgen werd door de Gemeen te Sneek in het openbaar aanbesteed het leggen van rioleringen met bijbeho rende werken, e.e.a. ten behoeve van de stadsuitbreiding aan de Lemmerweg. De 14 inschrijvers schreven in als volgt J. Kuipers, Zurich Joh. de Jong, Sneek S. de Wolf, Sneek N.V. Wegenb. Mij, Harlingen Douma en Co., Sneek A. J. Waterlander, Heerenveen Aann.bedrijf A. Ooms en Zn., Sneek A. van Meekeren, Leeuwarden P. M. Grebe, Sneek Gebr. Elzinga, Arum C. Nagelhout en Zn., Woudsend D. Steneker en Zn., St. Nico- laasga Aann.Mij. Bolsenbroek, Bloe- mendaal Kramer en Dunnewold, Bergum Begroting f 90.000. De gunning is aangehouden. Joop Helder is er al. Doordat Joop Helder in de 16 m2 klas se beide wedstrijden (met grote voor sprong) won, is hij met drie overwin ningen al kampioen. Geen van z’n con currenten kan hem meer bereiken. Siep v. d. Steeg, die hem hem weer uitste kend partij gaf, eindigde zowel ’s mor gens als ’s middags op de tweede plaats en is met 2942 punten ook tweede op de voorlopige ranglgst. Als derde volgt Endstra, Amsterdam, met 2540 pnt. Aan de laatste race werd maar door vijf schepen deelgenomen. Volgende week zondag worden de wedstrijden, voortgezet en beëindigd. SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1