naar Sneek vijf eeuwen stads- rechten Ook Franse troepen Cyprus 4 1 BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Onze girorekening ■t Sneeker Nieuwsblad ■u A 11 le jaargang no. 70 Kortere werktijd in winkels Concert Harmonie Nieuws van de motor- en autoclub J. C. Visser Ook vader Zandvliet naar Nederland Droef feit herdacht Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdag 30 augustus ’56 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Facultatief Eierenstempelen Heden verbinding bij Velsen Amerika en zijn bondgenoten WIIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIIIIIIUIIIM 3 Redacteur: L. KIEZEBRINK Suez- der Politiekapel Het heeft wat lang geduurd voor iets meegedeeld kon worden over de feeste lijkheden, welke door een in overleg met het gemeentebestuur gevormd comité worden voorbereid, om op waardige wijze vjjf eeuwen Sneker stadsrecht te her denken. Ook zal de nieuwsgierigheid van velen geprikkeld zijn door de aanplak biljetten welke, in ruime mate in Sneek en de Z.W.hoek verspreid, alvast de aandacht op dit gebeuren vestigen. Thans kunnen we echter een en ander van het programma publiceren. Opening van de gedenkdagen donderdag 13 september 8 uur voorm. Ringrjjderü in Friese sjezen en fries costuum. Sportdag. De leerlingen van de Uloscholen, Nij verheidsscholen, Middelbare scholen, Ly ceum en gymnasium hebben een sport dag van 912 en 25 onder leiding van de heer C. Kan op diverse sportvelden. Waardig slotVuurwerk Om 10 uür wordt tot slot der feeste lijkheden een vuurwerk op het Eiland afgestoken. De toegang is vrij. Het zal, gezien dit alles, niet aan het programma liggen als de feestelijkheden geen sukses worden. We hebben alleen voor dat sukses nog wat goed weer nodig 1 De Nederlander A. Zandvliet wiens vijf kinderen als verstekeling aan boord van het Britse schip „Orontes” op weg naar Europa zijn om zich bij hun moeder in Den Haag te voegen, heeft woensdag in Perth verklaard, dat hij met het Neder landse schip „Amstelveen” als werkend passagier naar Nederland zal reizen. De gezagvoerder van de „Amstelveen” heeft verklaard, dat de familie Zandvliet zeker gezamenlijk het kerstfeest zal kun nen vieren. Door een misverstand vermeldden we maandag dat die avond een or’enterings- rit zou plaats hebben met als inzet de wisselbeker voor de motoren. Deze heeft n.l. plaats a.s. rr^aandag 3 september. We bieden aan de j.l. maandagavond opgeko- menen onze verontschuldigingen aan voor dit abuis. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, hoopt de Chr. Muziekvereniging Harmonie een concert te geven op vrijdag 31 aug. ’s avonds 8 uur op het Wippodium. Na afloop van het concert zal er nog een taptoe worden ge geven. Evenals vorige jaren is op de laatste zondag in augustus weer in het Engelse dorpje Eyam het droeve feit herdacht dat daar in de zomer van 1665 aan de pest 259 inwoners bezweken. Dit mogen wij nooit vergeten, vinden de inwoners van Eyam. Bij het overmaken van gel den gelieve men hiermede rekening te houden. Tentoonstelling oude prenten en tekeningen. Te 4.30 n.m. zal in het koor van de Herv. Kerk een tentoonstelling van oude prenten en tekeningen worden geopend, Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Co. Kantoor, GROOTZAND 55 I Telefoon 3005 (K 5150) Grootzand 55 Sneek De Britse regering heeft toestemming verleend voor het zenden van Franse troepen naar Cyprus. 'Zij zullen daar worden gelegerd en alleen in actie komen wanneer dat nodig Is om de belangen van Frankrijk en Franse onderdanen fa Egypte te beschermen. Met hetzelfde doel heeft Groot-Brittannië in de afgelopen weken ook enige duizenden manschappen naar Cyprus gezonden. In een be kendmaking van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd: De Franse regering heeft de regering van het Verenigd koninkrijk meegedeeld, dat zij, in verband met de ontwikkelingen in Egypte en in de zóne van het Kanaal van Suez, in staat wenst te zijn, Franse burgers en Franse belangen in het oostelijke bekken van de Middellandse Zee te beschermen. Daarom heeft de Franse regering toestemming gevraagd, tijdelijk een contingent Franse troepen op Cyprus te mogen legeren. Advertentieprïj» 15 et. par nun. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 5074« Officiële ontvangst door ge meentebestuur. Amsterdamse musiceert. Herdenkingsbijeenkomst In de Ned. Herv. Kerk. welke zal worden toegelicht door de heer H. Halbertsma. Deze tentoonstelling is vrij toegankelijk, ook op de volgende da gen, nl. vrijdag en zaterdag. SNEEKER NIEUWSBLAD Ook zijn er ’s middags gymnastiek- demonstraties van al onze plaatselijke gymn.ver. Om 8 uur concert op het Wip podium en zoals wij reeds boven schre ven herhaling van de uitvoering van het Gezelschap Tetman. Een der tweelingen van ons ministerie van buitenlandse zaken, minister Luns, heeft, teruggekeerd van de eerste faze van de Suez-kanaal conferentie, op Schiphol iets gezegd over een zaak, wel ke hem en het overgrote deel van ons Nederlandse volk hoog ligt. Nl. de an nulering door Indonesië van de schulden aan Nederland. Minister Luns heeft daarover met tal van staatslieden te Londen gesproken, o.a. tweemaal met zijn collega van de Ver. Staten, de heer Foster Dulles. Hij vertelde nu dat het tweede onderhoud plezieriger was ge weest dan het eerste. Maar hij vond toch dat de meeste landen meer begrip heb ben getoond voor de Nederlandse hou ding jegens Indonesië dan Washington, waarvan het wel lijkt dat het president Soekarno geen strobreed in de weg durft te leggen om de eigen belangen van Amerika maar zoveel mogelijk te behar tigen. Als minister .Luns zoiets consta teert na het tweede onderhoud, dat ple zieriger was dan het eerste, kunnen we ons zo voorstellen wat het eerste ge sprek is geweest. De grimmige Dulles zal zo iets hebben gezegd van „waarom jullie druk te maken over die slordige 600 miljoen, als jullie vele malen dat be drag van ons hebben gehad als Marshall hulp en daarmee een welvaart hebt op gebouwd, welke door die schadepost niet zal worden vernietigd”. De heer Luns zal waarschijnlijk dan iets geantwoord hebben over de dankbaarheid van ons volk voor de Marshall-hulp, welke ech ter verleend werd ook in het belang van Amerika zelf, maar ook gesproken heb ben van de heiligheid van internationale verdragen en, naar wij hopen, ook iets gezegd hebben over de Amerikaanse mede-verantwoordelijkheid vóór de ver dragen waarbij de scheiding tussen Ne derland en Indonesië werd voltrokken. Ofschoon minister Luns tevreden was over het verloop van de Suez-conferentie hij bedoelde natuurlijk de eerste faze daarvan, want onherroepelijk moet er een tweede te Londen of elders volgen moeten wij wel aannemen dat zijn ge sprekken over de Indonesische schulden een minder bevredigend resultaat heb ben gehad, wat dan vooral te wjjten is aan de houding van onze grootste Navo- partner de Ver. Staten. Toch zal minis ter Dulles en het gehele Statedepart ment te Washington nog wel eens met weemoed denken hoe geheel anders de situatie in het Verre Oosten zou zijn ge weest als Indonesië nog onder Neder lands bestuur was en een betrouwbare bondgenoot inplaats van een speelbal van allerlei binnenlandse en internatio nale krachten en daardoor een factor van onzekerheid in Azië, zoals er nog vele andere zijn. Bijv, de twijfel hoe lang Engeland zich nog in Malakka zal kun nen handhaven, of Burma, met reeds Chinese communistische troepen over zijn grens zijn onafhankelijkheid zal we ten te bewaren. Het zijn maar een paar van de vele verschijnselen en factoren, welke de toestand in Azië zo onzeker en dreigend maken. Een onzekerheid welke de Ver. Staten meer en meer zal nopen Japan als pion in Azië naar voren te schuiven. Een aankondiging daarvan hebben we de vorige week al gehoord toen de Japanse premier meedeelde dat zijn land de kant zal kiezen van na tionalistisch China, en dus tegen com munistisch China. Misschien heeft deze aankondiging, daar de belangstelling vorige week vooral geconcentreerd was op de Suezkwestie, niet de aandacht ge kregen, welke ze verdient; toch is ze zeer belangrijk. De consekwentie er van zal wel zijn, dat Japan, wanneer de op positiepartijen welke er sterk zijn, ten minste geen spaak in het wiel steken, gaandeweg weer krachtig bewapend zal worden en zijn belangrijke rol in de Azi atische politiek zal hervatten. Hetgeen ook weer nieuwe problemen zal oproe pen, ook rond Nieuw Guinea. Een zwaar bewapend Japan zal Australië en Nieuw Zeeland des te meer doen hechten aan een krachtige verdediging van Nieuw Guinea, dat de beschermende barrière voor Australië vormt, maar dat, getuige de houding van Washington in het Ne derlandsIndonesisch geschil over dat gebied, Amerika onverschillig laat, of het onder Nederlands dan wel Indone sisch bewind staat. in Egypte pleegt, door ze van spionnage te beschuldigen en dat het Engelse par lement waarschijnlijk van reces wordt teruggeroepen als Nassers antwoord op het meerderheidsvoorstel kanaalconferentie is ontvangen. Zaterdag treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkelt in wer king. Voortaan mag het winkelpersoneel niet langer werken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen kappers bedienden en het personeel van winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht, tot 1 september 1957 nog 9 uur per dag en 50 uur per week werken. Het tijdstip waarop het werk moet zijn geëindigd is teruggebracht tot 7 uur ’s avonds; de oude regeling stond half ne gen toe. De wekelijkse rustdag is verlengd van 32 tot 36 uur. De wekelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandag morgen moeten vallen. Voor deze be paling geldt een overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen <b.v. koopavond) Eens per week is voor winkelpersoneel boven 18 jaar eën werkdag van 11 uur toege staan. Het maximum van 48 uur per week mag dan echter nist worden over schreden. Tenslotte is een langere werktijd voor zie’- voor de uitverkooptijd en voor pe rioden, dat winkels ingevolge de winkel sluitingswet extra lang open zijn, zoals met kermissen en andere festiviteiten. Hieronder kunnen ook de seizoenbedrij- ven gedurende het seizoen vallen. De bestaande faciliteiten voor de sinter klaas- en kersttijd blijven ongewijzigd gehandhaafd. Om 8 uur zal de populaire Amster damse politiekapel een concert met tot slot een taptoe op het Wip podium geven. Deze kapel zal ook een mars door de stad maken. Het con cert duurt tot ongeveer half tien. Onze beide plaatselijke korpsen verzorgen waarschijnlijk de concerten van donder dag en vrijdag op het Wippodium. In een te Utrecht gehouden bestuurs vergadering van het Bedrijfsschap voor pluimvee en eieren is medegedeeld, dat j.l. zaterdag binnengekomen is de mi nisteriële bekrachtiging van de verorde ning, die een einde maakt aan het ver plichte stempelen van eieren. Deze stempeling zal thans facultatief zijn. Naar het zich laat aanzien zou heden 30 augustus contact worden gemaakt tussen de twee in aanbouw zijnde helf ten van de autotunnel onder het Noord- zeekanaal te Velsen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft de wens te kennen gegeven bij dit historische ogenblik aanwezig te zijn. De scheidingsmuur tussen beide helften zou des middags worden doorbroken. Te 2.30 is er op het Singel een ring- rijderij, georganiseerd door de Ver. „Het Friese Tuigpaard”, Het ringrijden zal ge schieden in friese sjezen en de deelneem sters en deelnemers zullen gekleed zijn in fries costuum. Er wordt gerekend op ongeveer 20 paren. De prijsuitrei king zal ten stadhuize plaats vinden, en er zal tijdens het ringrijden natuurlijk muziek op het Singel zijn. Gezelschap Tetman de Vries in Amicitia op met zijn nieuw stuk „In minske sin, is in minske libben”. Voor deze uitvoering dient uiteraard en tree betaald, evenals voor de herhaling op de volgende dag dus vrijdagavond 8 u., nu in „Ons Gebouw” a. d. Westersingel. Vrijdag 14 september. Deze dag is voornamelijk voor de jeugd bestemd. De leerlingen van de 5e t.e.m. 8e klas van alle lagere scholen doen mee aan een opbouwspel, waarvan men de eindfaze kan bijwonen op het Martiniplein om ongeveer 11.20 v.m. Opgebouwd wordt daar dan onze oude Oosterpoort, en te voren zijn de kinderen uit alle richtingen der stad met hun eigen stuk voor deze opbouw naar dat plein getogen. Medewerking verlenen het tamboer- en pijperkorps van Advendo en van ThusneldaGreate Pier. De klassen 1 t.e.m. 4 van alle lagere scholen gaan van 9 tot 12 of 24 uur naar Amicitia waar hun de poppenkast en een goochelaar wachten. Van 912 is er in alle kleuterscholen feest voor de kleuters onder leiding van het eigen per soneel. Zaterdag 15 september. ’s Namiddags 3 uur een oriënteringsrit en daarna behendigheidswedstrijden georganiseerd door auto- en motor club J. C. Visser op het Martiniplein. Er zullen ongeveer 150 deelnemers zijn. Marswedstrijd muziekkorpsen. Te 4.30 starten van het Martiniplein tiental muziekkorpsen voor beoordeling De teleurstelling van minister Luns over de amerikaanse houding inzake de Indonesische schuldenkwestie vond een echo in die van zijn franse collega Pi- neau. Deze zeide na zijn terugkeer uit Londen, dat het verloop der Suezkanaal conferentie hem meer dan ooit gesterkt had in de overtuiging dat de vrije lan den van Europa zo spoedig mogelijk één moeten worden. De franse teleurstel ling zal wel niet zozeer voortgevloeid zijn uit het resultaat dier conferentie ten opzichte van de Suezkanaal-kwestie, dan wel eveneens uit het door hem ge constateerde gebrek aan belangstelling van Amerikaanse zijde voor speciale wensen van Parijs. De franse regering wenst meer amerikaanse steun voor haar strijd tegen het extreme Arabische nationalisme in frans Noord-Afrika. Dat nationalisme is te gevaarlijker voor Frankrijk geworden nu in Marokko de grootste Marokkaanse partij, de Istaqlal, naar het regeringsmonopolie streeft. Tot nog toe regeerde zij samen met de meer gematigde onafhankelijkheidspartij. Maar deze samenwerking heeft nog tot geen oplossing van enig economisch probleem van het land geleid. De Istiqlal heeft nu een program opgesteld om de meest klemmende problemen, o.a. dat der Berichten uit Frankrijk schenen er gis teravond op te wijzen, dat de troepen reeds onderweg zijn. Twee koopvaardij schepen, gevorderd door de Franse re gering, de 3800 ton metende Aulne en de Brest van 7000 ton, hebben maandag Marseille verlaten „met onbekende be stemming”, aldus het Alg. Dagblad. Zij hadden een lading uitrustingsstuk ken en ander militair materieel aan boord genomen. Daar de Franse regering de laatste dagen nog verscheidene andere koop vaardijschepen heeft gevorderd, ligt de veronderstelling voor de hand, dat deze schepen worden gebruikt Voor vervoer van het Franse contingent naar Cyprus. In de Franse oorlogshavens aan de Mid dellandse Zee liggen bovendien al enige tijd vele oorlogsschepen onder stoom, gereed om eventuele troepentransporten te begeleiden. In het Olympisch Sta dion zijn door drs W. van Zyll namens het Nederlands Olympisch Comité de eerste invi taties uitgereikt aan deelnemers voor de Olympische Spelen in Melbourne. De enve loppen waren beplakt met de Olympische postzegels. In het midden mevr. I Puck v. DuyneBrou- i wer. We zullen moeten afwachten of het verdere verloop van de Suezkanaal- kwestie aanleiding zal geven tot meer ontevredenheid van Europa, in het bij zonder van Engeland en Frankrijk, over Washington’s politiek. In de eerste faze van de Suezkanaal-conferentie was men het aardig eens, zo zelfs dat Dulles bij zondere lof van de Engelse Arbeiders partij verwierf, en zijn voorstel betref fende internationalisatie van het Suez kanaal ook de instemming kreeg van Pakistan, Perzië, Turkije en Ethiopië. Voor Pakistan en Perzië was dat een hele stap. 18 landen verenigden zich nu met het Amerikaanse voorstel. Vier steun den een ander plan, nl. dat Egypte bij de exploitatie van het kanaal zou worden bijgestaan door een internationale raad van advies; dit voorstel ging uit van India en verwierf de instemming van Ceylon, ook lid van het Gemenebest, In donesië en de Sovjetunie, .welker ver tegenwoordiger, minister Sjepilow, ken nelijk boos over de grote steun welke het westelijke voorstel verwierf, in een felle rede allerlei lelijks over het Wes ten vertelde, zodat men zich af vroeg waar eigenlijk de nieuwe politiek van Moskou bleef. Tot welke vraag overi gens ook aanleiding geeft een buitenge woon ernstig geval van spionnage door een der leden van de Russische handels- missie in Zweden. Nasser heeft zowel de beschikking gekregen over de vol ledige notulen der conferentie als over de voorstellen van India en van Ameri ka. Het laatste wordt hem meegedeeld door vertegenwoordigers van vijf landen die voor Dulles’ voorstel waren onder lei ding van premier Menzies van Austra lië. Men twffelt echter of Nass'r over Te 8 uur ’s.morgens zullen klokgelui en fanfares van het torentje van de Martinikerk de feestelijkheden inluiden, terwijl te 8.30 enige herauten te paard in de verschillende stadsgedeelten een desbetreffende proklamatie zullen voor lezen. Om 10 uur v.m. zal in een speciaal daarvoor belegde vergadering van de gemeenteraad een herdenking plaats hebben en ’s middags 2 uur is er een, voor ieder vrij toegankelijke Daar zal onze oud-stadgenoot mr. dr. K. de Vries, thans direkteur van de chr. kweekschool te Leiden, de herden kingsrede uitspreken, daar het Friese stadsrecht hem na aan het hart ligt. Het Sneker Cantate-koor en de Chr. Oratoriumvereniging zullen onder lei ding van de heer Gezinus Schrik zingen, als organist fungeert de heer R. Beinte- ma van Leeuwarden en waarschijnlijk treedt ook een hoboïst op. Deze bijeen komst zal ongeveer 1% uur duren. De tenaamstelling van onze girorekening nr.50748(Firma E. J. Drijfhout) is met in gang van heden veranderd in een tiental muziekkorpsen voor een marswedstrijd. De beoordeling vindt plaats op het Singel, de prijsuitreiking om 6 uur door burgemeester Rasterhoff ten stadhuize. werkloosheid, op te lossen. Zij wil o.a. de buitenlandse maatschappijen, welke de rijkdommen van het land exploiteren, dwingen hun winsten weer in het land zelf te beleggen en opzegging van het verdrag van Algeciras van 1906. Dat verdrag is opgesteld in een tijd dat Duitsland overal ter wereld trachtte zich nieuwe markten te veroveren en in Marokko op een franse monopolistische positie stiet; het Algeciras-verdrag nu opende de deur voor vrije concurrentie van alle landen in het aan grondstoffen rijke Marokko. De Istiqlal wenst nu de opheffing van dit verdrag om een eigen industrie op te richten en te beschermen. Zij wenst wat de buitenlands politieke verhoudingen betreft practisch geen sa menwerking met Frankrijk meer, hoe wel dit land het aangewezene is om Ma rokko van de reusachtige bedragen te voorzien welke de economie op gang moeten brengen. Misschien rekenen deze Marokkaanse extremisten, die ook ’t Al gerijnse verzet tegen Frankrijk steunen, dat Amerika, dat militaire bases op hun gebied heeft, dan wel voor het geld zal zorgen of desnoods de Sovjetunie. Maar het is niet zo vreemd dat tal van Euro pese staten zich meer en meer gaan af vragen waarom zij zullen bijdragen voor de ontwikkeling van achtergebleven ge bieden, als deze gebieden uit rancune vanwege vroeger opgedane ervaringen met het kolonialisme of wantrouwen toch tegen hen partij kiezen en desnoods met de Sovjetunie gaan koketteren. Zo als bijv, ook Soekarno dat weer doet, die nu te Moskou op bezoek is en ook naar Peking en Praag op visite gaat. Nu weten wij wel dat de verhoudingen NederlandIndonesië en Frankrijk Noord Afrika totaal anders liggen om dat Nederland geen enkele band met zijn vroegere kolonie meer heeft en Frank- rijk er een, misschien te knellende, met de zijne met geweld tracht te handha ven. Maar er zal alleszins begrip zijn voor de franse wens dat de vrije staten van Europa zo spoedig mogelijk één moeten worden. Dat is, en daarvoor heeft men in Nederland in het bijzonder oog, een economisch belang van de eerste orde. Maar de Fransen, die wat de eco nomische zijde van die eenheid betreft nooit erg enthousiast zijn, ontdekken gaandeweg dat een politieke eenheid ei genlijk eis van zelfhandhaving is. Het zou natuurlijk uitgesloten zijn dat een verenigd vrij Europa zich zou willen in zetten voor egoïstische franse eisen op het gebied van de garandering van zijn koloniale verhoudingen. Maar als een dergelijke eenheid welke o.a. Engeland, W. Duitsland met zijn Roergebied, Frankrijk met zijn rijke economische bronnen en de Benelux zou omvatten tot de Ver. Staten, die zich thans door hun strategie op lange afstand op grond van de theorie der kernwapenen, ook mili tair van Europa verwijderen, zou kunnen zeggen: „wij kunnen ook anders”, zou den we zeer benieuwd zijn naar het ame rikaanse antwoord. Men begint gaande weg genoeg te krijgen van de aarzelen de en lauwe politiek van de Ver. Staten om zijn bondgenoten te steunen. Ter wijl toch de programma’s van beide gro te amerikaanse partijen, welke nu de verkiezingsstrijd ingaan, versterking van de amerikaanse banden met de bondge noten eisen. Ook het program van de republikeinse partij op de conventie te San Francisco vastgesteld, bevatte weer die fraze. Veel meer over dat program behoeven we niet te zeggen, het lijkt bijna als een haar op dat van de demo craten. Natuurlijk werd Eisenhower weer als kandidaat voor het president schap gesteld, Nixon, op onverwacht eenstemmige wijze vóór het vice-presi- dentschap. „Wat Nixon aan populariteit tekort komt, kan Eisenhower vergoe den”, zegt een der Nederlandse com mentatoren. I de internationalisatie van het Kanaal wil praten. Kennelijk om hem dat ge makkelijker te maken heeft Dulles, te ruggekeerd in Amerika, gezegd dat zijn voorstel een geschikte basis voor bespre kingen moet vormen. Noch de engelse, noch de franse regering zal dit echter met hem eens zijn want zij hebben uit drukkelijk verklaard dat het voorstel een minimum van hun verlangens was waarvan dus niets meer af zou kunnen worden geknabbeld. Nasser heeft het er trouwens niet beter op gemaakt doordat zijn vertegenwoordiger Sabry heeft ver klaard dat Egypte er niet aan denkt de belemmeringen van het wapenvervoer naar Israël door het kanaal op te hef fen. Daarbij komen nog andere dingen, o.a. de uitwijzing van Engelse corres pondenten uit Egypte, die hebben ont huld dat de Egyptische propaganda- dienst wordt geleid door een ex-nazi, destijds een ondergeschikte van Göbbels en dat achter de officiële staf van het leger een schaduwstaf staat van gewe zen duitse nazi officieren. Engeland en Frankrijk gaan dan ook voort met hun militaire maatregelen, ondanks de ver klaring der Sovjetunie dat als Egypte wordt aangevallen, het bijstand zal krij gen van vrijwilligers, waarbij men direkt denkt aan het beruchte ingrijpen van Hitler- en Mussolini-vrjjwilligers in de Spaanse burgeroorlog. Overigens wordt in internationale kringen gemompeld dat een Engels-Franse militaire actie niet zozeer een volledige oorlog tegen Egyp te zou bedoelen als wel een militaire coup om de Suezkanaalzóne weer te be zetten. Troepenconcentraties zouden o.a. °P Cyprus geschieden waar de situatie weer slechter geworden is door een on handige geste der Engelse regering, die de Cypriotische terroristen slechts straf - kwijtschelding schonk als ze naar Grie kenland uitweken, maar op hen de volle strafmaat wilde toepassen als ze op Cy prus bleven. De terroristen willen hun actie nu weer hervatten, temeer omdat Londen er niet aan denkt de Cyprio tische aartsbisschop Makarios uit zijn verbanning te doen terugkeren. De En gelse regering heeft op een voor haar heel geschikt moment, ontdekt dat deze bisschop de werkelijke leider van het verzet is geweest en persoonlijk ook slachtoffers voor aanslagen heeft aan gewezen. Men kan dus voorlopig wel blijven rekenen op onrust op deze mili taire basis van Engeland, die nu, tij dens de Suezkanaalcrisis, zo belangrijk is. Overigens verzekeren tal van commen tatoren dat er geen sprake meer zal zijn van enigerlei militaire actie tegen Nas ser, en dat als hij het Amerikaanse voor stel afwijst, op het tweede deel der Ka naalconferentie, waar dan de vraag „Wat nu aan de orde zal komen, naar een nieuw compromis zal worden ge zocht. Ook Nasser zou wat toeschietelij ker worden omdat de economische maat regelen welke in het Westen al tegen hem genomen zijn, al voelbaar beginnen te worden in Egypte. Dat echter on danks dit alles de toestand ernstig blijft, blijkt uit het feit dat de Egyptische re gering allerlei chicanes jegens Engelsen Het gemeentebestuur houdt die dag om 5.30 nam. een ontvangst van geno digden in de foyer van Amicitia. Om 8 uur zal er een concert op het Wippodium zjjn en op dezelfde tijd treedt het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1