Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST de om Zilveren doeltournooi Black Boys Alberda, Wester en Joop Helder zegevierden in de strijd Nationale Zeiltitels. Rigoletto in het Amicitia Theater PET AF! 11 le jaargang no. [71 RedacteurL. KIEZEBRINK Friese Voetbalbond Uitslagen Betaald Voetbal Er moet veel werk gedaan worden Ned. Ver. v. d. Volkszang bestaat 50 jaar De kinderverlamming in Friesland Muziekconcours Oude Bond te Surhuisterveen Inbrekers bakten pannekoeken Waar blijven de prijs winnaars Dit najaar verdwijnt de Middachterallee Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 2830 Door wespen gedood Koude augustus Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Woningtekorten in Friesland Tientjes uit de circulatie Klok valt op zuster Echtgenote mede schuldig Zo vergaat het deze lieden... Provinciale clubkampioen- schappen motoren en autos Maandag 3 september 1956 Stoeipartij met tragische afloop Harde wind bij zeilwedstrijd te Langweer M 3457 EEN „HOGE” BAAN als Sij- 1217 pnt. 2540 BI. BoysLSC 31. Nicator—WZS 1—0. 1957 Verliezersronde. 'Zondagsvoetbal senioren PHILIA. Zondags op de kansel Voor de zondagspreek, Maandags kruidkoek-bakker Voor Gaastmeer en streek. Zondags in zijn toga, Maandags witgemutst: Deeg, sucade, kruiden Rolsgewijs „geklutst” Zó spaart hij zijn kerkje Voor tè groot verval, Zó staat deze herder Voor de noden pal Zondags op de kansel, Maandags: bakkerstaat; Hij is man van wóórden En man van de déAd. Voor die „witgemutste” Lichten wij de pet (Overtreedt die „bakker” Niet de Bakkerswet?) Dominee J. W. Bruinsma te Gaastmeer bakt maan dags kruidkoeken. Herdenkingsconcert door onze beiaardier. 2340 1410 1323 1139 1193 804 4612 4332 3487 3406 3186 2959 3010 2299 2131 1583 1559 1342 In de week van 19 tot en met 25 augus tus zijn in Nederland zeven gevallen van paratyfus-b, 51 gevalled van roodvonk, vijf gevallen van difterie, 111 gevallen van kinderverlamming met- en 30 ge vallen zonder verlammingsverschijnselen opgegeven. In Friesland deden zich acht gevallen va., kinderverlamming voor, na melijk Heerenveen 2, Lemsterlgnd 1, Op- sterland 3 en Sneek 2. In Friesland deed zich één geval van kinderverlamming zonder verlammings verschijnselen voor, namelijk in Heeren veen. Een 54-jarige Fransman, Pierre Marl- hiou uit Mauriac in Midden-Frankrijk, is door wespen doodgestoken, nadat hij bij het tuinieren in zijn tuin op hun nest had getrapt. Op dit concours behaalde Harmonie, Sneek in de Ereafdeling met 162 pnt. een le prijs; met 94 pnt in de le afd. werd in de marswedstrijd ook een le pr. behaald. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoe koud augustus wel is geweest, blijkt uit het feit dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 14.0 graden bedroeg, ter wijl de normale waarde 16.7 graden is. Daarmee is deze maand de koudste au gustus sedert 1714, meer dan twee eeuwen geleden dus. De Leeuwarders zaten direkt fel op de bal en gesteund door het wind-voordeel dreigde er telkens gevaar voor het doel van WZS. Maar de groen-witten kwamen door het stugge verdedigen van WZS niet tot doelpunten. Rust 00. Na de goal-wisseling was het echter vrij spoedig raak toen rechtsbinnen Bakker de bal in het Sneker doel wist te werken (10). WZS kreeg nog vele kansen voor de ge lijkmaker maar onzuiver plaatsen van de bal was oorzaak dat deze uitbleef, zodat Nicator en Black Boys zich in de finale plaatsten. Zaterdagmorgen zijn de windwijzer en de ballen aan de uiteinden van het Kruis op de koepel van de Martinikerk naar de begane grond getransporteerd om op nieuw met bladgoud verguld te worden. Hier ziet men Geertsma Jr op 40 m. hoogte bezig met het naar beneden takelen van de windvaan. De slotwedstrijd tussen Black Boys en Nicator was een spannende kamp. Na ne gen minuten nam Nicator door haar links buiten de leiding, 01, maar een klein kwartier later ging Marcus v. d. Laan er met de bal op zijn eentje vandoor, passeerde de Nicator halfs en backs en gaf ook de doelman geen schijn van kans 11. Het bleef verder spannen met aan weerskanten goede scoringskansen, die echter onbenut bleven zodat ’t einde kwam met de gelijke stand 11. Er moest nu 2 x 5 minuten verlengd worden, waar in het in de laatste 2 minuten rechtsbui ten Bakker gelukte de Black Boys-keeper te passeren zodat Nicator voor een jaar in ’t bezit kwam van de wisselprijs, het zil veren doel. Black Boys werd tweede, LSC derde en WZS vierde. Het snelste doelpunt werd gescoord door Black Boys (11 minuten) dat daarvoor een medaille ontving. Na afloop reikte voorzitter H. de Jong met een toepasselijk woord de prijzen uit. werd WZS blijkbaar te bar en Werkman en Bosma zorgden er dan ook voor dat het 22 werd. Kort voor tijd bezorgde echter Hartkamp LSC toch nog de over winning, eindstand 32. Black BoysNicator. VarschQnti MAANDAGS «n DONDERDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) pnt. Om half drie werd aangevangen met de wedstrijd tussen de verliezers van de morgen-wedstrijden n.l. LSC en WZS. Direkt zette de LSC-aanval er een goede spurt in en werd het WZS-doel danig on der schot genomen met als gevolg dat LSC vrij spoedig een 20 voorsprong had, n.l. door een blunder van de WZS- keeper die de bal in eigen doel werkte en een voltreffer van Jopie Dijkstra. Dit De Middachterallee, reeds door de be zetter duchtig gehavend, wordt dit na jaar geheel opgeruimd. De bijna 500 beu ken welke er nog staan blijken gevaar op te leveren voor ’t verkeer. Bij storm weer kunnen er n.l. gemakkelijk meer dere tegelijk worden ontworteld. Er komt een nieuwe beplanting maar het duurt vele tientallen jaren voor er weer een prachtige laan is ontstaan. Brand in een leslokaal van de chr. Ko ningin Wilhelminaschool aan de Achter weg te Tiel, was niet de enige ontdek king die de werkster deed, toen zij de school een fikse beurt wilde geven voor het begin van het nieuwe schooljaar. Al les duidde er op, dat de school door in brekers was bezocht in de vakantie. Alle kasten en laden waren opengebroken, maar de inbrekers hadden niets van be lang gevonden, aldus het Alg. Dagblad. Daarop zijn zij het huis van het school hoofd, de heer Effering binnengedrongen. De heer Effering was afwezig en de in brekers hadden zoveel tijd, dat zij zelfs pannekoeken bakten en een pot bruine bonen kookten. Op tafel en in de keuken vond de politie de onmiskenbare sporen van een feestmaaltijd. Maar van de spaarpotten der schoolkinderen was geen spoor meer te vinden. De heer Effering had uit voorzorg de spaarbusjes in een kast van zijn woning gesloten. Deze kast was opengebroken en de spaarpotten wa ren meegenomen. De volledige uitslag, na aftrek van de slechtste wedstrijd voor iedere deel- ner, is: Vidor Gil da, de dochter van Rigoletto, die ongewild door hem het slachtoffer wordt van zijn haat. Om 11 uur ving de wedstrijd Black BoysLSC aan. Aanvankelijk had LSC een klein veldoverwicht. De B. B.-verde diging hield echter het deurtje gesloten. Toen de zwarte voorhoede zich meer aanvallend in de strijd wierp, wist links buiten de Vries met een scherp schot zijn club de leiding te geven 10 met welke stand van doel werd gewisseld. Na de hervatting trof linksbinnen M. v. d. Laan via de paal de roos opnieuw 20. Het werd een spannende strijd toen kort voor tijd Vis de achterstand wist te ver kleinen tot 21. Van der Laan zorgde echter met een zeer fraai doelpunt voor een eindstand van 31. Dank zij de onderling goede samenwer king van de voetbalklubs LSC, WZS en Black Boys kon zondag ’t verleden week uitgestelde zilveren voetbaltournooi van laatstgenoemde club doorgang vinden. LSC en WZS die aanvankelijk deze dag een vriendschappelijke oefenwedstrijd in het Zuidersportpark zouden spelen wer den bereid gevonden deze af te gelasten. De voorwedstrijden tussen Black Boys ILSC I en WZSNicator werden op het bij terrein van ’t sportpark gespeeld en de wedstrijden tussen de verliezers en winnaars van de eerste omloop des mid dags om half drie op het hoofdterrein. A.s. woensdag 5 september zal het feit herdacht worden dat de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang voor 50 jaar geleden werd opgericht. Deze vereniging, waarvan H.M. de Ko ningin Beschermvrouwe is en H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden bui tengewoon Ere-lid, heeft reeds zeer veel bijgedragen om de belangstelling voor het volkslied te doen herleven en te vermeerderen. Ook hier in Sneek bestaat een afdeling van deze vereniging. Waar de beiaard zich bij uitstek leent tot het weergeven van volksliederen, zal onze stadsbeiaardier Flucie van Bergen op de herdenkingsdag, dus woensdag a.s. een carillonbespeling geven van 12 tot 12.30 uur, met een programma van uit sluitend volksliederen. Tijdens de eerste wedstrijd stond er een harde Noordoostelijke wind, maar ’s middags draaide deze naar het Zuid oosten en werd het steeds stiller. Het werd tenslotte een drijfpartij, zodat de baan, die voor de laatste race inging al korter gemaakt was, in de derde rou te nog meer besnoeid werd. Het zachte weer bracht vooral ’s middags nog vele toeschouwers op het Kolmeersland, maar doordat bij de Herenzijl gefinisht werd, kregen ze niet te zien vzat ze gehoopt en verwacht hadden. Vóór 1 maart 1957 moeten de bank biljetten van f 10.model 1945 e en model 1949 ter verwisselihg zjjn aange boden bij de Nederlandse Bank. De bankbiljetten van beide modellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van koning Willem I. Die van model 1945 e zijn gedateerd 7 mei 1945 en dra gen de handtekeningen van mr. L. J. A. Trip (president) en van mr. J. Wes terman Holstijn (secretaris). De achter zijde van deze biljetten vertoont een af beelding van het mingebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en dragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (secretaris). De achterzijde van deze biljetten vertoont een reproduktie van het schilderij van Jacob van Ruis dael getiteld „molen bij Wijk bjj Duur stede”. Volgens de gehouden woningtelling heeft Leeuwarden een tekort van 1640 woningen, Sneek 235, Wymbritseradeel 28, IJlst 1. Na Leeuwarden heeft Hee renveen het grootste tekort, nl. 425, Op- sterland 406, Weststellingwerf 390, Baarderadeel heeft 10 woningen over, Rauwerderhem 11. De 41-jarige zuster Clara Harmsen is door de vijftig kilogram wegende zwa re klok, die hing op een hoogte van ne gen meter op de binnenplaats van het klooster van de zusters Augustinessen van Sint Monica aan de Warmoesstraat te Amsterdam, getroffen. Toen zij de klok luidde, schoot deze los en viel op het hoofd van de zuster, die op slag dood was. Bij het onderzoek inzake de gepleegde moord op de rijwielhandelaar J. Mohnen te Heer bij Maastricht heeft de echtge note van de verslagene erkend, dat zij mede schuldig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revolver, waarmede de aan slag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knecht N. had doorgegeven, die op zijn beurt het wapen ter hand stelde aan de twee da ders. Zij erkende tevens, de toezegging van de f20.000 beloning voor het vol voeren van de moord, door de knecht N. aan de daders gedaan, tegenover deze te hebben bevestigd. Competitie-indeling seizoen 1956- 1257 zaterdagmiddagcompetltie senioren Een Oostenrijkse boer, die zijn ossen voordelig verkocht had, wilde een som van ongeveer 700 gulden voor zijn vrouw verbergen en stopte het bedrag in een verstrooide bui in de zijzak van een oude jas. Hij wist later niet meer waar het geld gebleven was. Zijn vrouw gebruikte deze jas voor het opdoffen van een vo gelverschrikker in de bonentuin. De boer besloot nu de vogelverschrikker maar eens te verbranden, maar terwijl de vlammen al langs de jas lekten zag hij tot zijn schrik een vaag bekende boiling in de jaszak. Hij kon zijn geld nog van het vuur redden, maar niet meer van zijn vrouw, want zij stond toe te kijken. Mooi resultaat van „J. O. Visser”. Donderdagavond heeft de motor- en autoclub „J. C. Visser” een mooi suk- ses geboekt. Te Leeuwarden werd die avond een rit gehouden voor de provin ciale clubkampioenschappen. De leden van J.C.V. hebben zich daarbij kranig geweerd. Ze behaalden een fraaie over winning waardoor het kampioenschap goed als verzekerd is Er moet Eredivisie NOADAmsterdam 12; Ajax—F AC 1—0; DOS—Sparta 2—3; VVV GVAV 1—0; FortunaEindhoven 41; PSV—MVV 1—3; Enschede—Rapid JC 5 —2; BW—Elinkwijk 1—2; Willem II— Feijenoord 33. le divisie A: VolewijckersADO 33; Roda Sport—KFC 1—2; Xerxes—VSV 3— 2; De GraafschapHVC 15; Wagenin- genSVV 11; EmmaAlkmaar 24. le divisie B: Blauw WitVolendam 5 1; DFC—Helmondia 2—1; HD VS—Vi tesse 31; ExcelsiorEBOH 20; Storm vogelsSittardia 24; RCHEDO 21; SHS—AGOVV 3—1. 2e divisie A: HeerenveenVelocitas 6 —2; Be Quick—Tubantia 4—1; PEC—Ol- denzaal 44; ZwartemeerVeendam 3 3; OosterparkersEnsch. Boys 3-2; Rhe- denZwolse Boys 31; HeraclesLeeu warden 33. 2e divisie B: DOSKO—Zeist 4—3; DHC —TOP 2—2; UVS—Wilhelmina 1- 1; De ValkHilversum 14; ZFCLonga 32; NEC—ONA 1—3. Hoewel Fokke Jansma’s papieren door een vijfde plaats in de morgenwed- strijd waren gedaald omdat zijn dorps genoot Albert Westra tweede achter Mulder geworden was, wilde het toch niemand aan, dat de titel niet bjj hem terecht zou komen. Maar toch gebeur de dit. In de laatste krachtmeting slaag de hij er nl. weer niet in aan de kop te komen. Hij was eerst vierde, daarna zesde, en op de eindstreep weer op zijn oude plaats teruggekeerd achter Wester, nu fraai aanvoerder van het dichtbezette veld, de Hollander Prins en de Leeuwar der Vis. Dat was de genadeslag. Wester eindigde hierdoor met 4612 punten als kampioen en Jansma met 4332 als twee de. Daarna volgde Kirkenier, Alkmaar, met 3487 pnt. als de eerste Hollander. De strijd in de 16 m2 klasse werd ’s morgens reeds definitief in het voor deel van Joop Helder beslist. Door als derde te eindigen achter v. d. Steeg, die hem in de tweede route van de kop ver dreef, en de Kampenaar Siebrand die hem daarna door een voordelige slag onder de wal nog een plaats naar ach teren drukte, werd Joop nu officieel de snelste Nederlandse 16 m2 zeiler in dit seizoen. Met 4122 punten, duizend min der dan Helder, is v. d. Steeg tweede op de ranglijst. Derde met 2540 punten de Amsterdammer A. W. Endstra. De laatste wedstrijd werd niet meer gevaren. le klasse A: Bolswardia, C.V.V.O.j Delfstrahuizen, Hielpen, Makkum, Wor- kum 2, IJ.V.C., Zeerobben, Woudsend. 2e klasse B: Bolswardia 2, Heeg 2, O.N.S. 2, Oudega (W.), Lw. Zwaluwen 3, IJ.V.C. 2, Zeerobben 2. 3e klasse C: Bolswardia 3, H.J.S.C. 2, Nijland 2, Oudega (W.) 2, Scharnegou» tum 2, Woudsend 2, IJ.V.C. 3, O.N.S. 4, Scharnegoutum 1. 3e klasse D: C.V.V.O. 2, D.O.G. z.m., 2, D.W.P. 3, Heerenv. Boys 2, O.N.S. 3, Terhorne z.m., V.V.I. 2, C.V.V.O. 3. SNEEKER NIEUWSBLAD Bij een stoeipartij tussen vader en zoon H., uit Wageningen, die met va kantie in een zomerhuisje te Giethoorn vertoefden, is de vader een gevulde beker water uit de hand gevlogen tegen het hoofd van de zestienjarige zoon. Een scherf van de beker is daarbij in een oog van de jongen gedrongen. Een arts constateerde dat het oog niet meer te redden was. De jongen is naar een zie kenhuis overgebracht. Aan leder de gelegenheid er het zijne toe by te dragen. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding vraagt op donder dag 6 sept. en vrijdag 7 sept a.s. weder om ons aller aandacht voor de huls-aan- huls-kollekte. Moeten wij U nog wijzen op het grote gezondheidsgevaar, dat nog steeds de kanker voor ons volk betekent? Moeten wij nog spreken over de ellende en zor gen, die deze gevreesde ziekte voor pa tiënt en omgeving brengt? Het is zaak, dat wij ons allen achter de bestrijding van dit kwaad stellen en via het Koningin Wilhelmina Fonds on ze bijdrage leveren, opdat het probleem van de kanker verder opgelost moge worden, opdat in kostbare laboratoria enorm veel werk verzet kan worden en opdat de daarvoor aangewezen zieken huizen van de modernste bestralings- apparaten voorzien kunnen worden. Dit vraagt grote sommen gelds. Hier voor zijn miljoenen nodig. Dat niemand in Sneek de gelegenheid verzuime zijn bijdrage te geven, opdat het vele werk gedaan moge worden. Het Koningin Wilhelmina Fonds rekent op U. De commissie van aanbeveling Burgemeester L. Rasterhoff, Ds. N. Brandsma, Dr J. Dethmers, Not. P. Fed- dema, Deken J. van Galkom, Ds E. N. van Loo, Ds M. v. d. Meulen, A. A. Tromp, Mevr. H. A. Urbande Vries; Ds C. G. Wiegers, Not. J. Zijlstra, Dr J. W. v. d. Zijpp. Het Bestuur der afd. Sneek. Voor de zeilers moge de Olym pische baan, die voor deze wedstrij den gebruikt werd, ideaal zijn, aan trekkelijk voor het publiek is hij beslist niet. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de belangstelling steeds kleiner wordt en een oude Friese traditie het medeleven van de toeschouwers op de wal er door verloren dreigt te gaan. De Pers werd, doordat steeds op een andere plaats gestart en gefinisht werd, ook voor grote moeilijkheden geplaatst. Ze werd nl. niet op het startschip toegelaten en kreeg ook overigens niet die medewerking van de wed strijdleiding welke voor een goede uitvoering van haar taak noodzake lijk is. De kansen van de Rotterdammer v. d. Velde op de titel in de Regenboogklasse daalden ’s morgens al sterk toen Alber- da met een voorsprong, die steeds gro ter werd, onbedreigd als eerste eindig de en hij zelf als zevende de op een na laatste plaats bezette. Alberda had toen nl. al een voorsprong van ruim 300 punten. In de laatste ontmoeting echter moest v. d. Velde alle hoop laten varen. Die laaide nog wel even op, toen Alber da in de start boven de boei gedrukt werd en daardoor achter zijn rivaal ver trok, maar hij zette direkt de achter volging in en slaagde er reeds in de tweede route in hem te passeren en zich daarna op de tweede plaats achter Tom Zwart vast te bijten, v. d. Velde zakte daarna tot de vijfde plaats af en werd daardoor finaal uitgeschakeld. Tom Zwart, die door zijn overwinning In deze beslissende race zijn prestatie in de morgenwedstrijd (tweede) nog overtrof, bezet met 4186 punten, 970 min der dan de kampioen, zeer eervol de tweede plaats op de ranglijst. Verrasising in de Valken. In de loterij van de Anjer-actie heeft de winnaar van de eerste auto zich ge meld, nl. de heer B. Hoeks, Schenkkade 372 te Den Haag, die nu pas tot de ont dekking is gekomen, dat hij zich de ei genaar kan noemen van een auto. Van de 1000 prijzen, die op 21 augus tus getrokken werden, zijn er op het ogenblik nog slechts 550 uitgereikt. Men wijt het aan de vakanties, dat de an dere prijswinnaars zich nog niet gemeld hebben. Ook zijn er een 5 a 6000 loten aan buitenlanders of in het buitenland gevestigde landgenoten verkocht. Moge lijk zijn de resultaten van de trekking zover nog niet doorgedrongen. De vijf woonhuizen hebben alle hun bestemming reeds gevonden. Res. le kl. B: Friesland 3, Nicator 3, W.Z.S. 2, R.E.S. 2, Rood Geel 3, C.A.B. 2, F.V.C. 4. Res. 2e kl. A: Friso 2, Sneek 4, Black Boys 3, R.E.S. 3, W.Z.S. 3, Bakhuizen 2, Oosterlittens 2. 3e klasse A: Blauwhuis 2, R.E.S. 4, C.A.B. 3, Langweer 2, L.S.C. 4, de Kooi 3, Renado 2, C.A.B. 4. De grote verrassing In de strijd om het Nederlandse kampioenschap in de Re- genboogMasse, de Valkklasse en de 16 m2 klasse, welke gisteren op het Sneekermeer werd beslist, was dat niet Fokke Jansma, zoals algemeen ver wacht werd, de titel in de Valken behaalde, maar zjjn dorpsgenoot Albert Wester, die met een tweede plaats in de morgen- -en een eerste in de middag- wedstrjjd aan Jansma’s kampio'-nsillusies een einde maakte. Deze kon het zelf nl. niet verder brengen dan resp. een vijfde en een vierde. De strijd in de Regenbogen, waarin de Rotterdammer v. d. Velde als leider startte, eindigde met het kampioenschap voor onze stadgenoot Joh. Alberda en in de 16 m2 klasse legde Joop Helder nu ook officieel beslag op de titel. Valkklasse. pnt. 1. A. Wester Grouw 2. F. Jansma, Grouw 3. H. Kirkenier, Alkmaar 4. R. Mulder Langweer 5. J. Prins, O. Loosdrecht 6. J. M. Snijders, Den Haag 7. M. C. Breunlng L’warden 2885 8. H. Vis, Leeuwarden 9. B. Staartjes, Naarden 10. W. A. C. Metelerkamp Cappenberg, Aalsmeer 11. U. de Vries, Grouw 12. J. J. v. d. Veen Sneek 13. F. K. Zandstra, Scharnegoutum 14. J. P. J. Bakker, Den Haag 1055 Regenboogklasse. 1. Joh. Alberda, Sneek 5156 2. T. Zwart, Sneek 4186 3. J. C. v.d. Velde, Den Haag 4105 4. Ir. G. A. Bakker, R’dam 5. C. J. v. d. Bas, Den Haag 3056 6. J. de Wilde Sneek 7. F. Oppenhuizen, Sneek 8. C. v. Staveren, Ó.Wetering 1290 9. C. W. Kist, Rotterdam 10. J. E. Priester, Sneek thans zo g nog één rit plaats hebben, nl. die op maandagavond 10 sept te Ureterp. De uitslag van donderdag was volgt: Motoren Solo: 1. K. Korfmaker, brandaburen; 2. J. de Poer, Sneek. Motoren Duo: 1. J. de Bruin, Sneek; 2. L. Cnossen, Hartwerd; 3. C. Kasper sma, Sneek. Auto’s: 1. G. Vrolijk, Sneek. 16 m2 klasse. 1. Joop Helder, Paterswolde 5122 2. S. v. d. Steeg, L’warden 4122 3. A. W. Endstra, A’dam 4. H. A. Minks Leeuwarden 2538 5. R. Siebrand, Kampen 6. R. Zaadstra, Drachten 7. P. Verhoeven Rotterdam 8. W. v. d. Horst, A’dam 9. P. H. Amsterdam, Sneek 1093 10. Jan Dijk Groningen 582 11. J. N. Kamp, Haren 277 A raw Het woei hard tijdens de zeilwedstrijd van de Zeilvereniging Langweer, die za terdagmiddag op de Langweerder Wie len werd gehouden. Twee deelnemers in de Vrijheidsklasse moesten het gelag be talen. Ze sloegen om. De uitslag was: Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Reiddomp, A. Hoek stra. Jutrtjp. 16 m2 Stipklasse: 1. Cadozo, H. Bruin sma, Joure; 2. Anja II, Jac. Waterlan- der, Heerenveen. Pampusklasse: Koufurd, A. M. Sus- tring, Leeuwarden; 2. Ljip, P. de Jong, Sneek; 3. Smelleken, J. van Foeken, Sneek. 22 m2 klasse: 1. Flying Dutchman, H. Zijlstra, Joure. 16 m2 Streepklasse: 1. Betty, S. van der Steeg, Leeuwarden; 2. Tammo, H. A. Minks, Leeuwarden; 3. Brüzer, M, Veen- stra, Joure; 4. Sam Sam, Robijns, Wor- kum; 5. Unrêst, J. de Vries, Workum. Tjotters: 1. Tjibbe Gearts, Jhr. C. van Eijsinga, Aalzum; 2. Wylp, Jeugdher berg, Heeg. Vrijheidsklasse: 1. Twirke, E. Wier- stra Jr., Sneek; 2. Elan, J. Abma, Joure. Valken: 1. Rirette, R. Mulder, Lang weer; 2. Prae Record, J. D. Jonker, Leeuwarden; 3. Stille Wille, mr. J. H. Cornells, Sneek; 4. Amicitia, J. Miede- ma, Sneek; 5. Avocette, F. K. Zandstra, Scharnegoutum. Regenbogen: 1. Oranje, T. Zwart, Sneek; 2. Cadans, ir. G. A. Bakker, Rot terdam; 3. Blikstiender, J. E. Priester, Sneek; 4. Algri, J. Alberda, Sneek. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. „Rigoletto de Gebochelde” is als film, thans in de prachtige kleuren van Fer- rania, gemaakt tegen de achtergrond van Verdi’s onsterflijke melodieën. Toch is niet de muziek hier de hoofdzaak, doch het drama, dat zich ontwikkelt uit de narrenstreken van Rigoletto en door de vervloeking van de Graaf van Mon- terone naar de climax gedreven wordt. Verdi heeft Rigoletto gezien als een groteske figuur, die, door zijn mismaakt heid en de gunst van zijn meester be schermd, anderen kon bespotten en met zijn scherpe tong hekelen. Deze man maakte misbruik van zijn positie, om zijn haat te voeden en anderen in hun beste gevoelens te treffen, terwijl hij er niet bij stilstond, dat hij ook hün haat en wraak opriep. In „Rigoletto” is een menselijke fout scherp getekend: het berokkenen van leed, omdat men bang is, zèl/ getroffen te worden en men dus doende de aan dacht van eigen kwetsbaarheid wil af wenden. De zang van Pina Arnaldi, Mario del Monaco, Tito Gobbi markeert de hoogte punten in dit felle drama, dat de mensen altijd heeft aangegrepen door zijn fas cinerende tendenzen. Aldo Silvani speelt Rigoletto, Gerard Landry de hertog van Mantua, Janet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1