Driedaags herdenkingsfeest begonnen I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Herdenkingsvergadering Raad Gemeente Sneek AGENDA II I Donderdag 13 sept. 1956 111e jaargang no. .74 Redacteur: L. KIEZEBRINK Bioscoopnieuws PROCLAMATIE de stedelijke samen- Fiif ieuwen Snits Practisch Rode Kruiswerk Betekenis stadboek van 1456. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Wilkes niet in elftal tegen Zwitserland Fokveekeuring gaat niet door RINTSJE KLAZES. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Op het Wippodium De marswedstrijd op zaterdag Esperantocursus voor beginners Deese heughelijeke gebeurtenis zal plegtighlijck ende luysterrijck worden geviert op heeden den DERTIEN- DEN, morgen den VEERTIENDEN ende overmorgen den VIJFTIEN DEN semtembris van dep jaare NE GENTIENHONDERD ENDE ZES EN VIJFTIGH. ZEGHT HET VOORT ZEGHT HET VOORT Hiermede wordt den volcke van Sneeck kond gedaen dat heden vijf honderd jaren gelèden ANNO DOMINI VEERTIEN HONDERD ENDE ZES EN VIJFTIGH deese Fraaye, welgeleegen oude nij vere stadt ten eersten male hare REGTEN erlangde ten einde tot in lengte van daagen te ZIJN en te BLIJVEN eene vrije ende bloeyende COOPSTADT. Versobering Herdenkingsrede burgemeester - Televisietoe stel voor alle vijf Verzorgingstehuizen voor bejaarden - 1000 voor elke Speeltuinvereni ging - Donatie voor tot nog toe niet gesteunde Culturele Ver. - Gemeentevlag H. A. Dijksterhuis benoemd tot hoofdinspecteur I.o. De vlaggen uit Tamboer- en pijperkorps Nationale Reserve maakt mars door de stad Beeld van leving. Dijk om Oostelijk Flevoland gesloten In de hedenmorgen om tien uur gehouden buitengewone vergadering van de raad der gemeente Sneek ter gelegenheid van de herdenking van 5 eeuwen stadsrecht sprak burgemeester Rasterhoff de volgende rede uit ”Die mogentheyt des Vaders die wijsheyt des Soons, die goedertierent- heyt des Heyligen Geestes moeten ons dese nabeschreuen punten ende rechten voleynden ende volherden in de ewicheyt, Amen. Dit is die ordi nantie der rechten, koren ende broken, die die Burgermeisters, Scepenen ende die Raedtsiuyden der stadt van Sneeck eendrachtelicken gemaikt hebben by rade ende concente der Sessendedartigen ende de gemeene Meente, omme salicheyt haere zielen, om orbaer ende nutticheyt der ge meene Meente van Sneeck, ende hebben hierop gesworen dit vast ende stadelyck toe holden nae haere vijf sinnen. Int jaer ons Heeren MCCCC ende zes ende vijftich des Woensdaghes voer Sunte Georgiusdach Martiris”. Opening damseizoen Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Zie verder pagina 2). M gf F f S ft s. SNEEKER NIEUWSBLAD DONDERDAGS Dokter ter zee. PAUZE 12. Action Front AMICITTA THEATER. Vele malen is in artikelen in dit blad aandacht geschonken aan het prachtige werk dat het Rode Kruis op velerlei ter rein verricht. Dames en heren in Sneek of naaste omgeving die zich tot het praktisch Rode Kruiswerk voelen aan getrokken, verwijzen wij naar een ad vertentie dienaangaande in dit nummer. 2. Ouverture Light Cavalry 3. Hops Marching Along 5. Ouverture Bagatelle 6. Strike up the band A. Safroni J. Fucik Fr. Lopez W. Zehle De Fokveekeuring welke hier aanvan kelijk 17 sept, zou worden gehouden en later verschoven werd naar 24 sept., gaat naar men ons meedeelt niet door. In de afgelopen maand augustus tel de de Leeszaal 1407 bezoekers, onder wie 106 vrouwen, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5586. Wilkes is door een knieblessure ver hinderd mee naar Lausanne te gaan. Wie voor hem invalt is nog niet bekend. Vrijdag 14 sept. t/m zondag 16 sept. zaterdag 7.45 uur en overige dagen 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: Doctor at Sea. Zondag 16 sept. te 2.30 uur film: Wa pensmokkel naar Honduras. Maandag 17 sept., dinsdag 18 sept. en donderdag 20 sept. iedere avond te 8 uur: Morgen zie ik je weer. En dêroan is foldien...... De neiteam hie forstien: Hwat moast der alsa barre En sa bleau Snits biwarre Eoar ündergong dêrnei; ’t Gyng mei de tiid stees mei Snits, fleurich stedtsje Snits Stiet nou mei oan 'e spits 1 Mei rjucht kin ’t jubileare, Har gloed mei triomfeare Fier Snits dit feit mei freugd’, Us FryslAn ta in deugd Foaralden folk fan trou Dy’t ienris oan de bou Fan Snits har krêften joegen, Oan üs de soarch oerdroegen Om noed foar Snits to stean Yn’t fierdere bigean Rju slachten foelen wei, Mar libje mei üs mei Wy wolle ta har sprekke Yn grêven dy’t har dekke, Har dieden, stoer en dreech, Dy lizze üs jimmer heech Verschijnt MAANDAGS en Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Na een aantal bijzonderheden uit het Sneker stadsrecht te hebben verteld, loont het meer de moeite na te gaan, welke betekenis de samenstelling van het stadboek van 1456 had en welke aanlei- Fiif ieuwen stedlik rjucht, Fan aldfaers erf de frucht Hwa krige ’t yn syn holle En soe net earje wolle It stribjen en de striid Fan sa’n rek lange tiid ding er bestaat, thans 500 jaar later, een feestelijke herdenking op touw te zetten. Het is niet zo, dat Sneek eerst sedert 1456 als stad kan worden aangemerkt. Waar schijnlijk deed zij reeds eerder haar in trede in de rij der middeleeuwse steden. Morgen, vrijdagavond van 7 tot 7.45 uur zal het tamboer- en pjjpercorps van de Nationale Reserve een mars door de stad maken. Om 7 uur zal het corps zich voor het stadhuis aan de burgemeester presenteren. Op vrijdag 14 september zal het Ste delijk Muziekkorps Sneek, dirigent A. Feenstra, het volgende programma ten gehore brengen op het Wip-podium, aan vang 8 uur. 1. Marsch The Great Little Army K. J. Alford Fr. v. Suppé T. Kotter 4. In Malaga, Spanish Suite (2 dl.) Fr. Curzon J. Rixner Gershwin 7. Imperial Echoes. Marsch 8. Donau Sagen, Wals 9. Le Chanteur de Mexico 10. Trafalgar, Marsch 11. The Glenn Miller Story arr. A. Feenstra H. L. Blankenburg De zware bronzen stemmen van de luidklokken en het speelse geklingel van het carillon, bespeeld door de stads beiaardier Flucie van Bergen, kondigden hedenmorgen het begin aan van de fees telijkheden ter gelegenheid van de vijf eeuwen stadsrecht van ’t ons allen zo dier bare Sneek, waarna herauten te paard door de stad trokken om op verschillen de plaatsen de volgende proclamatie voor te lezen: Voor de marswedstrijd van a.s. zater dag vaar voor zich aanvankelijk tien korpsen hadden opgegeven, heeft zich te elfder ure ook nog eèn elfde gemeld, n.l. „Blaast de Bazuin” te Oudwoude, dat voorafgegaan zal worden door de van Heemstra Drumband. Totale bezetting 56 personen. Om 10 uur kwam daarna de gemeen teraad in een speciaal daarvoor bijeen geroepen vergadering bijeen, waarin de burgemeester een rede hield en enige zeer belangrijke besluiten werden geno men, waarin eveneens de vreugde over het voorrecht dat onze oude stad vijf honderd jaar geleden werd geschonken, op eenstemmige en royale wijze tot uit drukking kwam. Wij verwijzen even naar de adverten tie in dit blad waarin aangekondigd wordt dat ook hier ter stede een Espe- ranto-cursus voor beginners zal worden gehouden. Belangstellenden kunnen in die advertentie de voorwaarden voor deelneming lezen. minder welke voor de halve de Sneker. kooplieden ook de am bachtslieden de bescherming van hun plaatselijke overheid genoten. In het al gemeen mochten er geen artikelen ver kocht worden, die buiten Sneek gemaakt waren en was voor de uitoefening van een bedrijf toetreding tot één der gilden noodzakelijk. In het stadboek worden vijf gilden genoemd 'die der smeden, kuipers, „pelsers” (Pelterijhandelaars), kleermakers en „marsers” (marskramers). Ook een timmerliedengilde, een wevers- gilde, schippersgilde en enkele andere gilden hebben echter bestaan. Maar ook werd er aan de belangen van de con sument aandacht geschonken in het stad boek, zoals dat tegenwoordig in de Wa renwet en de IJkwet geschiedt. „Elck roggenbroedt zal weghen elf pondt, bij een peen van een half pondt van elck broedt, dat to licht is, ende dat lichte broedt daartoe verboert”. Het meten moet geschieden met méten die „die Scepenen ende die Raedtsiuyden” gebrand hebben. Hetzelfde toezicht was er op „coperen of yzeren ofte loden wichten”; die van een teken moesten zijn voorzien. Het tekort aan arbeidskrachten geeft in onze dagen aanleiding tot minder oirbare praktijken, teneinde arbeiders weg te lokken. Ook hier geldt: er is niets nieuws onder de zon. Het stadboek van 1456 onderkende deze praktijken al en be paalde: „Niemant en moet den anderen zijn dienstluyden ontwinnen”. Een straf bepaling sanctionneerde dit voorschrift. clock geslagen wordde by raede der Bur gemeesters ofte Scepenen ofte der ouer- ste Raedtsiuyden, zoo zal een yegelic borgher ofte inwoener komen op die plaetse met zyn harnasche ende gaen nyet van daen, eer die Burgemeesters, Scepenen ofte die Raedtsiuyden hem ver- loff gheven”. Het burgerrecht gaf bur gerplicht. Die tot schepen werd gekozen en dit ambt niet wilde aanvaarden, ver beurde acht kronen, waarvan de helft aan de stad en de andere helft aan de schepenen ten goede kwam. Niet ieder kon overigens schepen worden want één der i artikelen van het stadboek draagt tot'op- I schrift; „Hoe ryck ende hoe hy geboren i zal v/esen, die Scepen werden mach”. Het bekende Sneker kwartiertje gold ook toen al niet voor de stadsbestuurders. Het niet op tijd ter vergadering verschij nen zonder geldige verontschuldiging kostte een half pond. Deze boete moest dadelijk betaald worden en had de ge strafte het bedrag niet bij zich, dan moes ten de burgemeesteren het bedrag voor schieten. De laatkomer moest dat dan dubbel terugbetalen. Ook het vredestich- ten tussen strijdende partijen behoorde tot de taak van uw voorgangers. Hadden hun bemoeiingen resultaat dan had er een vrededronk plaats „ende wat dat si dan verteren, dat zullen zij (Scepenen ende Raedt) betalen”. Over een presen tiegeld heb ik in het oude stac’boek niets gevonden. Wel over de vergoedingen die de schepenen mochten vragen voor het zegelen van stukken en voor het verdelen van een gemene boedel. U ziet, er zat toen enig muziek in het ambtOok onze gemeentesecretaris had 500 jaar geleden zijn voorganger. „Alle die brieuwen, die die Burgemeesters, Scepenen ende die Raedtsiuyden zullen besegelen van saic- ken, die die borghers aengaen, to gheuen ende to nemen, die brieuwen sal onser stadtclerck schryven; of zy en zullen die brieuwen neyt besegelen, ten zy by synen wille”. Behalve het schrijven van de brieven moest de stadsklerk ook de nieuwe burgers inschrijven. Daarvoor kreeg hij een kleine vergoeding: een ol- de Vlaamscife (enkele centen). Ook ver der zullen hem wel emolumenten ten deel zijn gevallen. Ook onze trouwe raads- dienaar, Nauta, kan er op bogen dat zijn funktie reeds meer dan 500 jaar bestaat. De „stadsbode” vervulde een gewichtig ambt. Hij die zich „bekommerd” gevoel de en recht wilde zoeken moest de bode hiermede in kennis stellen en hem te gelijk „een halve botken” geven. Gaf men aan een door de bode bezorgde oproeping om voor de vroede vaderen te verschij nen geen gehoor, dan was men strafbaar. Zo zien wij opnieuw dat er in bepaald opzicht weinig nieuws onder de zon is. Wij kennen de uitdrukking van „onder de tafel” bij koopovereenkomsten die de toets der kritiek niet geheel kunnen door staan. Het stadboek kende de zwakheid der mensen ook reeds en sprak van deze heimelijke koop als van een „camerkoop”, waartegen straf werd bedreigd. En had den onze voorgangers geen goed inzicht in ’s mensen zwakheid toen zij waar schuwend schreven: „Soe wat men hichte luyden lient ofte borghet, daer en sal men geen recht van doen Ik zal u, dames en heren, niet verder vermoeien met u meer uit de inhoud van het Sneker stad boek te vertellen. Maar ik wil u niet onthouden de historische bijzonderheid dat onze stad een tijdlang het muntrecht bezat, d.w.z. het recht had eigen munten te slaan. De straatnaam „Muntstraat” her innert wellicht aan dit feit. Maar het is beter hier niet verder over uit te weiden want onze voorzaten namen het blijkbaar met het slaan van deze munten niet zo nauw. Er is namelijk een publikatie be kend van schepenen en raad van Deven ter uit het jaar 1478, waarbij de Sneker en Bolswarder munten ongangbaar wer den verklaard omdat ze „biljoen” d.i. slecht van gehalte waren. De regering heeft de S.E.R. advies gevraagd over beperking der investe ringen en het verbruik. Wat dit laatste betreft wordt gedacht aan vermindering der subsidies voor de eerste levensbe hoeften en opheffing van de tijdelijke vrijstelling der omzetbelasting op tex tiel. Ook wordt gedacht aan compensatie voor de premie straks betaald moet worden oudedagsverzekering. Onze stadgenoot de heer H. A. Dijk sterhuis, directeur van de Chr. Kweek school, is met ingang van 1 november benoemd tot hoofdinspecteur van het la ger onderwijs in de tweede hoofd inspectie. De heer Dijksterhuis die 6 juni 1907 te Stadskanaal werd geboren, kreeg zijn onderwijsopleiding aan de Christelijke Kweekschool op de Klokkenberg te Nij megen. Na het behalen van zijn hoofd akte deed hij eindexamen gymnasium te Assen om daarna te gaan studeren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij het doctoraal examen deed in de Nederlandse taal en letterkunde en geschiedenis. Na directeur te zijn ge weest van de Vrije Christelijke Kweek school te Leeuwarden werd hij in 1946 benoemd tot directeur van de Christelij ke Kweekschool alhier. Sedert 1948 is hij tevens inspecteur van de Christelijke Nationale scholen in Zuid-Friesland. Het comité voor de Herdenking „Sneek 500 jaar stadsrechten” doet een drin gend beroep op de burgerij tijdens de herdenkingsdagen zoveel mogelijk te vlaggen. Zo vangt zwaarwichtig het stadboek aan dat 500 jaar geleden op dezelfde plaats in onze stad, waar wij als rechts opvolgers van „Burgermeesters, Scepenen en Raedtsiuyden”, thans vergaderen, werd vastgesteld. En dan volgen 249 ar tikelen, waarin het bestuur van de stad, de machtsverhouding van de stedelijke regering tegenover Boeka Harinxma „oft zijnen naecomelingen” wordt geregeld en verder de verhouding van de „borghers” tot de overheid en de normen, welke in het verkeer tussen de burgers onderling in acht moeten worden genomen. Ook de straffen .waaraan men zich bij de over treding van die normen blootstelde, wor den omschreven. De voorschriften, welke in het stadboek van 1456 een plaats von den, geven ons enigszins een beeld van de stedelijke samenleving van die tijd. Zij tonen aan hetgeen toen belangrijk werd geacht voor de stad en haar bur gers en er komen enkele beginselen naar voren, waarop die samenleving steunde. Belangrijk werd geoordeeld alles wat verband hield met handel en verkeer. Menigeen klaagt in de huidige tijd over de beperkende bepalingen welke van overheidswege in het economisch leven voor hem gelden; niet onwaarschijnlijk is dat een koopman, die 500 jaar geleden zijn bedrijf uitoefende, gelijksoortige klachten uitte. Zo mochten „vreembde luyden van overzee” voordat de klok 12 geslagen had des dinsdags hier niet ko pen, zoals „botter, kesen, scapen, visch, vleys, vogels, gansen, hoenres, eyeren, zwanen rogge, weyt, huden kalffellen.” Uitgezonderd werden peerden, ossen, koeien, varkens „ende ander ionge die ren”, die wel voor 12 uur gekocht moch ten worden. Protectionisme spreekt ook uit de bepaling, dat het de vreemde kooplieden verboden was te kopen „van den landtluyden bynnen onsen stadt”, „mer elc vreemd man mach kopen van onsen borghers wat hy wil ende betalen mach”. Het ventverbod in onze huidige politieverordening vindt zijn protectio nistische voorganger in het stadboek. „Soe en moeten gheen utheemsche luy den, als Hollanders, Gellersche, Sassen, Westfalinghe, Stichters oft andere vreemtde cucpluyden goet hier vercopen in onser stadt by cleynen penwarden als laken by den ellen, wollen ofte lin nen, was ende vlas by den ponden, yer by tonnen, sout by tonnen. Appelen, peren „ende sypel” mochten ze niet bij kleinere hoeveelheden verkopen dan bij hele tonnen en noten niet minder dan „by den dusent”. Bescherming van de handel spreekt uit deze en tal van an dere voorschriften. Zelfs de winkelslui ting kwam om de hoek kijken: „soe ver biedt men alle onse borghers ende in- woeners ende vreembde luyden, dat nye- mant visch kopen moet noch vercopen voer morghenluyt” en, denkende aan de tegenwoordige regeling van bakkers nachtarbeid, treft ons de bepaling waar bij het de bakkers werd verboden te bakken „nae nachtluyt, noch des smor- gens voer vier uren des zomers, ende des winters voer dat de clock VI geslaghen heeft”. Het spreekt wel vanzelf dat be- Zo treedt dan uit het oude stadboek, waarvan een omstreeks 1660 vervaardig de copie in ons gemeente-archief berust, een vaag beeld van de stedelijke samen leving naar voren, zoals die in onze stad in de schaduw van de oude, toen nog zo imposante Martinikerk, werd aan getroffen 40 jaar voordat Columbus Ame rika ontdekte. Het was een zoveel mo gelijk gesloten huishouding, waarin de burgers op elkaar waren aangewezen, samen vormende een economische een heid tegenover de buitenwereld. Ge meenschappelijk streefde men om die eenheid te handhaven en te beschermen tegen vijanden van binnen en van bui ten. Gemeenschapszin en saamhorigheid waren de beginselen, waarop de plaat selijke samenleving voor een belangrijk deel steunde. Dit blijkt ook uit andere bepalingen van het stadrecht. Een nieu we burger moest op het stadboek zwe ren, al zijn goederen binnen de stad to brengen, „nergent anders vuer noch licht holden” en tenslotte had hij „goet ende quaat met ons to lyden”. En welk een gevoel van onderlinge verbondenheid spreekt uit de volgende bepalingen: „Waer dat saeck dat machtige luyden, ruters ofte anders vreembde luyden onse bor- gers moyen wolden soe sal elc borger ofte inwoener, die datsiet ofte hoert ofte kondich wordt gedaen, den anderen te hulpe komen”. „Of onse stadt van Sneeck noet hadde by daghe ofte by nachte van vreembde luyden, alsoe dat die grote Hedenmiddag om 1 uur is, ais alles volgens het programma is verlopen, de 90 km lange meerdijk om Oostelijk Flevoland gesloten. De polder wordt 54000 hectaren groot. Donderdag 13 t/m zaterdag 15 september Herdenking „Sneek 500 jaar stads rechten”. Zaterdag 15 t/m maandag 24 september IJsballet Maxi en Ernst Baier te Leeuwarden, Zaailand, Zaterdagmiddag 15 sept. Grote oriën- teringsrit voor auto’s en motoren door M.A.C. „J .C. Visser”. Zondag 16 september. Sluitingswedstrijd s.z.c. Dinsdag 18 september. Concert door het Frysk Orkest in de Ned. Herv. Kerk te Oosthem. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Dinsdag 18 tot en met donderdag 20 september. Circus Jos Mullens op het Martiniplein te Sneek. Iedere avond voorstelling om 8 uur en woensdagmiddag 3 uur matinee. Woensdag 19 september. Ledendag C.J.V.F. en C.J.M.V. in de Broere- kerk te Bolsward. Aanvang 7.45 uur. Spreker Jan Njjs, Evangelist te Mechelen. Medewerking van het Harlinger Dubbel Mannenkwartet. Woensdag 19 september. Kunst aan Al len Sneek. Opvoering door Toneel groep Theater Arnhem van „Een kat op een heet zinken dak”, ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Vrijdag 21 september. Jaarvergadering Sneker Mixed Hocky Club in Hotel Bonnema. ’s Avonds 7.30 uur. Deze J. Arthur Rank film, in het En gels getiteld „Doctor at Sea”, is ge maakt naar de roman van Richard Gor don, die zelf als zoutwater-dokter heeft gevaren en de aaneenschakeling van zotte voorvallen, welke het verhaal vormt, dan ook niet uit zijn duim heeft gezogen. Hij heeft ze in zijn carrière beleefd, al lijkt het haast ongelooflijk. Er gebeuren nl. zulke dolle dwaze din gen aan boord dat men zich nauwelijks kan voorstellen dat ze zich in werkelijk heid wel eens hebben afgespeeld. Niet alleen op het schip maar ook aan de wal in vreemde havensteden. Zeelui aan wal hebben een traditioneel talent zich in de meest ongedachte wespennesten te ste ken en een scheepsdokter staat dan ge woonlijk voor hetere vuren dan een me disch student na zijn eindexamen. Als men dat niet voor mogelijk houdt moet men maar gauw „Doctor at Sea” gaan zien. Het enige wat Richard Gordon be twijfelt is of er in zijn dagen ter zee wel zulke mooie, charmante meisjes be stonden als Brigitte Bardot, het Franqai- setje, dat de producers van de film heb ben te voorschijn getoverd om er Dirk Bogarde, die de doktersrol spéélt, mee te bekoren. Voorts spelen o.m. in dit vuur werk van geestige situaties Brenda de Banzie en James Robertson Justice. De film is in vista vision en technicolor. Wapensmokkel naar Honduras. Deze film met Glenn Ford en Ann Sheridan gaat zondagmiddag. Het is het verhaal van een man met een geheime opdracht. Van het welslagen hangt de vrijheid van zijn land af. Om die op dracht uit te voeren is Jim Corbett (Glenn Ford) genoodzaakt samen te werken met een aantal misdadigers, die een onschuldige man, Harry Sheppard (Zachary Scott) met zijn vrouw Sylvia (Ann Sheridan) ontvoeren. Omringd door dit gevaarlijke gezelschap en be dreigd door meedogenloze vijanden on derneemt Corbett een tocht door de wil dernis vol roofdieren in lidden Amerika om zijn doel te bereiken. Een opwindend en boeiend verhaal in technicolor. Maandag, dinsdag en donderdag a.s. gaat nog eens op veelvuldig verzoek „Morgen zie ik je weer”. Evenals het vorig jaar wordt het damseizoen geopend met een grote dam- wedstrijd otn het pers, kampioenschap van Sneek in 4 klassen, waarvan de or ganisatie berust by de besturen van onze plaatselijke damclubs. Ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen. Elke groeps winnaar ontvangt een fraaie medaille, terwijl in de hoofdklasse tevens de Zwaga-wisselbeker wordt verspeeld, die verdedigd zal worden door J. de Korte. Voor bizonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In elk geval is er een oorkonde bekend van 1424, waarin gesproken wordt van „Burghermasteren, Scheppenen en de Reed van Snitze”. En Napjus, de kroniek schrijver van Sneek, die echter niet in alle opzichten betrouwbaar is, schrijft „Dese Stad was in den Jare 1268 na Christi geboorte nog maar een gebuurte en is zodanig door Aanbouwinge ver groot, dat het in den Jare 1294, van een Dorp, tot een Aansienlijk Stedeke is ge maakt en gepriviligeert geworden, en met tamelijke Gragten en wallen is voorsien”. U ziet, dames en heren, dat er bij deze onzekerheid voor naarstige geschiedvor sers mogelijkheden bestaan om een jaar tal uit het grijs verleden op te diepen, dat uitgangspunt zou kunnen zijn voor het houden, binnen afzienbare tijd, van een nieuw herdenkingsfeestMaar be langrijk was het nieuwe stadsrecht wel. De invloed van de machtige heer Boeka Harinxma werd teruggedrongen, ’t recht van de burgers om eigen zaken naar ei gen inzicht te regelen werd versterkt. Opnieuw werden de grondslagen gelegd voor een eigen zelfstandige samenleving, een band gesmeed tussen de burgers, een bestuursorganisatie in Fzt leven ge roepen met bevoegdheden, die in het belang van de burgerij konden worden aangewend en die de mogelijkheden, wel ke zich op economisch terrein voordeden, in het belang van de stad en haar bur gers kon uitbuiten. Het heeft geen zin de toestanden, welke in de middeleeu wen en daarna bestonden, en de be stuursorganisatie, welke werd geschapen, te verheerlijken. Daarvoor zijn vooral uit de latere tijd teveel uitwassen be kend. Maar verheugend is, dat de funda menten, waarop de samenleving steunde, betrouwbaar zijn gebleken, dat de stad zich heeft ontwikkeld en haar het lot een dode stad te worden is gespaard ge bleven, dat de vrijheidszin, het verlan gen n eigen zaken naar eigen inzicht te regelen, nog steeds leeft en dat er nog immer, ondanks de, geest van ver vlakking, die het huidige tijdsgewricht kenmerkt, gemeenschapsgevoel onder onze burgers heerst, dat het streven om Sneek vooruit te brengen vele burgers bezielt. De ontwikkeling van Sneek is niet zon der offers gegaan. Integendeel er zijn vele offers van de burgers gevraagd; er is geleden en er heeft bloed gevloeid. Dankbaar mogen wij zijn voor al dat gene wat zovelen als burgers, als bestuur ders, als gemeentelijke funktionnarissen, eeuw na eeuw in het belang van onze plaatselijke gemeenschap hebben gedaan. En wanneer wij in gedachten deze vijf eeuwen in vogelvlucht overzien, dan kunnen wij daaruit de overtuiging put ten, dat er zeker aanleiding bestaat op gepaste wijze een feestelijke herdenking te houden, waarin vreugde en dankbaar heid de boventoon voeren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1