Schetterend, daverend knallend en einde de herdenking van Een origineel spel O 1*1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een yvoningbouw-monument z Gemeentebestuur hield receptie in Amicitia ijK- I1 11 le jaargang no. 75 Redacteur: L. KIEZEBRINK Groots vuurwerk Ver. v. Sneker Zakenlieden de Zaken nieuws ft|| -?- Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De nieuwe direkteur van chr. kweekschool a Fototentoonstelling verlengd heids wedstrijden De marswedstrijd Maandag 17 september ’56 I l- -Jm 5 O. A I spreker Nieuwe sekretaris. k De kleuters 'x> 4» De beker voor de verstwegkomende motorrijder ontving de heer J. E. Koops te Oosterwolde. In de afd. auto’s werd deze toegewezen aan de heer P. de Jong van Ammerstol. Alle 125 deelnemers ont. vingen een herinneringsvaantje. De heer J. Haze, onderwijzer te Sur» huizum is als zodanig benoemd aan de Julianaschool alhier. rijke besparing op de bouwkosten werd verkregen. De wijze waarop de woningnood door dit plan werd bestreden door een nieuwe vorm van samenwerking tussen de gemeente en de particuliere bouwers Burgemeester Rasterhoff onthulde vrijdagmiddag op het gazon tussen de Rijksweg en de Graaf Adolfstraat het daar geplaatste monument, de gemeente aangeboden door de Aannemingsmaatschappij Friso, in welk gedenkteken de strijd tegen de woningnood en de samenwerking tussen de gemeente en de particuliere bouwers is gesymboliseerd. 4 Als katten in het want, zo klom de schooljeugd vrijdagmorgen bij ’t hek werk op om op het Martiniplein de Oosterpoort in elkaar te spijkeren. STRIJD Wielinga van Heeg. Na de rit moesten be- hendigheidsproeven worden afgelegd op het Martiniplein. Te ongeveer half negen had in de grote zaal van Hotel Hanen burg, welke geheel bezet was, de prijs- uitdeling plaats. Burgemeester Rasterhoff bracht dank aan allen die hadden mede gewerkt tot het welslagen van deze dag, en ging daarna over tot uitreiking der prijzen, welke alsvolgt waren gewonnen: Afd. Motoren: le prijs Draagbare radio J. Kers, Marknesse, 12 strafp.; 2e J. Oege- ma, Leeuwarden, 14 strafp.; 3e D. de Boer, Sneek, 18 strafp.; 4e A. Jager, Leeu warden, 18 strafp.; 5e J. v. d. Meulen, Leeuwarden, 18 strafp. Afd. Auto’s: le prijs autoradio P. Wals- weer, Sneek, 5 strafp.; 2e J. v. d. Mei, Gorredijk, 8 strafp.; 3e M. Troelstra, Sneek, 8 strafp.; 4e J. Visser, Doesburg, 8 strafp.; 5e N. Joustra, Sneek, 9 strafp.; 6e Dr. G. Ubbink, Sneek, 9 strafp.; 7e J. Ligthart, Sneek, 10 strafp.; 8e J. Jensma, Balk, 10 strafp. Als opvolger van Drs H. A. Dijkster- huis, die benoemd is tot hoofdinspecteur bij het l.o. Amsterdam, is benoemd tot directeur van de Chr. Kweekschool te Sneek, de heer S. Akkerman, thans on- der-direkteur. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Orijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De heer D. Potma heeft, in velband met zijn aanstaand vertrek uit onze stad, zeer tot spijt van de Ver. van Sneker Zakenlieden, als sekretaris van deze ver eniging moeten bedanken. Op de laatst gehouden bestuursvergadering is tot zijn opvolger gekozen de heer C. J. Berkhout, Lee venburg 16, alhier (tel. 2314). verzameld worden: in het Wilhelmina- park een schildje met het opschrift „Spaart de plantsoenen”, het stadhuis „Weest rechtvaardig”, Lankhorst „Weest volhardend”, het Scheepvaartmuseum „Weest altijd flink” en Tonnema „Weest nijver”. Wie zonder fouten alle schildjes ver zameld had maakte een goede kans op een prijs, maar wat lagen er een voet angels en klemmen, waardoor kostbare punten verloren gingen Op de Veemarkt was toen enig in Nederland, en ook de dank daarvoor heeft de schenkster in dit monument willen uitdrukken. De beeldhouwer Nico Ankenhoudt te Amsterdam die het uit Franse Vaurion kalksteen vervaardigde, heeft deze sa menwerking uitgebeeld door de twee mansfiguren die op hun omhooggeheven handen samen een dak dragen. Het op schrift aan de voorzijde van het voet stuk „Volk in Nood, Eendracht groot” herinnert tevens aan de burgerzinlening waardoor de bouw gefinancierd kon worden. Op de achterzijde is het wapen van Sneek aangebracht. Aan de onthulling, waarbij het voltal lige college van B. en W„ de Direkteur van Gemeentewerken, korpschef Kooi- stra, de heren de Vries en Ankenhoudt, de gebroeders Koster, de hoofduitvoer der de Bruin en nog enige personeels leden van Friso aanwezig waren, ging ’n korte bijeenkomst in Lunchroom Fritsma vooraf, waarin de heer Abr. Koster het tweeledig doel van het monument uit eenzette: verfraaiing van de woonwijk en ieder die het passeert en met de woning, bouw te maken heeft op te wekken zijn beste krachten hieraan te geven. Daarna begaf het gezelschap zich naar het gazon waar de burgemeester herin nerde aan de financiële moeilijkheden waarmee de gemeente bij de bouw van Tuindorp te kampen had, maar die door de burgerzinlening konden worden op gelost. De saamhorigheid van de burge rij, die in het verleden al zo vaak was gebleken, werd ook hierdoor weer tot uitdrukking gebracht. Hierop verwijderde hij de vlag in de stadskleuren welke het monument om hulde, Kinderen van de 5e tot en met de 8e klasse van alle lagere scholen waren voor dit spel verdeeld in vier-en-veertig groepen. Ze moesten uit verschillende punten van de stad naar de veemarkt trekken onder leiding van een klasge noot die tot leider gekozen was. Langs de routes stonden juryleden opgesteld die punten gaven voor ordelijk lopen, het in acht nemen van verkeersregels ter wijl een gedeelte van de weg met een bepaalde snelheid gelopen moest wor den. Wat liep zo’n groep vaak keurig door de stad Wel was het heel moei lijk om je nieuwsgierigheid te beheersen en ordelijk te blijven als er halt gehou den werd op bepaalde plaatsen, b.v. het stadhuis, en de leider verdween naar binnen. Hij moest daar voor alle leden van zijn groep een pand in ontvangst nemen en natuurlijk was iedereen nieuwsgierig wat dat „pand” zou zijn. Het bleken schildjes te zijn, aardig be schilderd en van een toepasselijk op schrift voorzien. Vijf schildjes moesten De Erven B. J. Feenstra n.v. alhier heeft naar men ons meedeelt per 1 sept. ’56 de Bouwmaterialenhandel Gobo te Steenwijk overgenomen. Als plaatselijk directeur zal optreden de heer S. van der Zee, adj. direkteur der Erven B. J. Feenstra. Bljjde kindergezichten brengen de ware feeststemming. Daarom was het vrydag in Sneek niet alleen een feestdag voor de jeugd, maar ook een vreugde volle dag voor vele ouderen. Wat was het feestelijk In de scholen, In Amicitia, in de stad. Het hoogtepunt van deze dag was zeker wel het opbouwspel dat ’s morgens door ongeveer 1500 kinderen van alle lagere scholen gespeeld werd. Bij dit zeer originele spel konden alle kinderen nu eens heerlijk actief bezig zijn. Bovendien was het een echt „stadsspel” en het bracht dus leven in een groot deel van de stad, wat ook de feestelijke stemming van de onderen ver hoogde. en het kind zat midden in het droom- wereldje waarin immers elke grote wens werkelijkheid kan worden. Als de kleine vingertjes de zakjes opengepeuterd had den en de schat te voorschijn kwam, waren de meesten er stil van. Met grote ogen werden de plastic draaimolentjes, de scheepjes ,de fluitjes bekeken. Een enkele uitte verrukte hoge kreetjes en liet met bevende vingertjes het wonder-^ molentje draaien. Zo’n kind al deze'l kleine lieve kinderen hadden feest, Feest in hun eigen wereldje, feest in hun formaat een dag die hen gelukkig maakte. Hebt U ze thuis zien komen met hun zakje snoep, toeter en andere schatten? Dan was het voor U ook feest. terpoort, jeugdige tamboers en pijpers I zorgden dat er weer kwiek gelopen werd en daar gingen ze... een lange rij vro lijke jongens en meisjes. Enkelen waren verkleed, wat altijd een aparte vreugde is, anderen stelden in groepen de verschillende industrieën van onze stad voor. Een alleraardigst gezicht, waar vreugde aan te beleven was. Op het Martiniplein stond een houten raamwerk waar de poort opgetimmerd moest worden. In kleine groepjes klom men de jongens, èn meisjes I, bij het lat werk op om de oude poort samen op te bouwen. De mooie symboliek, samen aan iets bouwen, zal hun wel ontgaan zijn, maar plezier hebben ze gehad. Van het klimmen, vaak flink hoog, van het tim meren dat soms lekker onhandig ging van het hele prachtige spel Het werd een mooie poort waar ontwer pers, makers en bouwers met recht trots op kunnen zijn. Na de bouw reikte de burgemeester met een aardig speechje de groepsprij- Donderdagavond half zes hield ons ge meentebestuur in de foyer van Amicitia een receptie ter gelegenheid van de her denking „Sneek 500 jaar stadsrechten”. Er verscheen een groot aantal genodig den. Van hen was de eerste spreker de Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. H. P. Linthorst Homan, Deze zwaaide het stadsbestuur en zijn medewerkers veel lóf toe voor de initia tieven in het kader van de herdenking, welke in ieder opzicht in overeenstem ming zijn met de belangrijke plaats welke Sneek in de provincie Friesland inneemt. Namens het college van Ged. Staten en, naar spr. overtuigd is, na mens de gehele bevolking der provincie biedt spr. Sneek de hartelijke gelukwen sen aan. Wij mogen hier prijzen de acti viteit en energie van het gemeentebe stuur en de hele Sneker gemeenschap, welke de tekenen des tijds verstaat, ook op tijd de bakens weet te verzetten en zich bewust is van de verplichtingen welke een roemrijk verleden oplegt. Sneek dankt haar positie aan haar geo grafische ligging en aan haar centrum- funktie in de Z.W.hoek, handel en nij verheid verkeren er in bloei en groeien uit. Verheugd is spr. over de a.s. vesti ging van een coasterbedrijf alhier aan het grootscheepsvaarwater. Deze stad weet ook tot cultuurvernieuwing te ko men. De bestuurlijke verhouding met de buren en met de provincie is uitstekend en spr. heeft de indruk dat ook de ver houding met de onmiddellijke periferie, Wymbritseradeel, niets te wensen over laat, anders zou burgemeester Tjabe- rings het zeker niet jaar in jaar uit over zijn kant laten gaan, dat het meer, dat in zijn gebied ligt, Sneker Meer wordt genoemd. Spr. heeft na de voortreffe lijke herdenkingsrede van mr. de Vries in de kerk, geen behoefte nog zelf stil te staan bij het verleden van Sneek. Hij wil liever het oog naar de toekomst richten en het gemeentebestuur namens het Pro vinciaal bestuur en de gehele Friese be volking toewensen dat deze herdenking een nieuwe periode van verdere groei en bloei moge inleiden. Wij zien Sneek als een zeer belangrijke parel aan de Friese kroon. Als een bescheiden stoffelijk blijk van het medeleven van het provinciaal zen uit. Wat heeft de Julianaschool een prijzen gewonnen. In de eerste plaats de kampioensprijs en daarnaast nog vijf groepsprijzen. De R. K. meisjesschool won de premie en nog twee groepsprij zen. Verder werden de prijzen gewonnen door de Willem Lodewijkschool, de Loox- maschool, 2 prijzen, en de Gysbert Ja- pixschool, eveneens twee prijzen. Als we nu nog vertellen dat de prijzen bestonden uit prachtige bekers met lauwertakjes en medailles, dan kunt U wel begrijpen hoe gelukkig de prijswin naars waren. De burgemeester dankte alle mede werkers hartelijk en beloofde de kinde ren een tractatie. Natuurlijk werd toen dit feest besloten met een daverend hoera S- j i maar ook zij waren in volle actie! De schoollokalen waren versierd met zelf- geplakte slingers, glaasjes limonade wachtten hun en de vlag werd gehesen Zou dan al niet ’s morgens vroeg de vreugde ten top stijgen Velen lagen al dadelijk op de knietjes voor de feeste lijk gedekte tafel, maar eerst werden ze door Juf in de rij gebracht voor de optocht. Vier, vijf straten trokken ze door een geweldig parcours voor de kleintjes. Sommige schooltjes hadden er veel werk van gemaakt we zagen zelfs een complete sprookjesstoet, waar andere kleintjes zich aan vergaapten. „Bin dat échte kienders?” werd er ongelovig gevraagd. Vele kleine bolletjes zullen de gedachte wel vasthouden dat ze Sneeuwwitje in levende lijve hebben gezien. De kleintjes leven nog zo in een droomwereldje. Dat kon je zien toen de glaasjes limonade, met veel geborrel door een rietje leeggedronken waren en de prachtige kimdergebakjes opgesnoept. Toen was het zakjeknippen aan de beurt De gedachte dit monument aan te bie den kwam bij de direktie van Friso op na de voltooiing van het grote door ar chitect Romke de Vries ontworpen en door haar voor de gemeente uitgevoerde Tuindorp-complex, dat in totaal 340 wo ningen omvatte, gebouwd volgens een combinatie tussen de traditionele- en de montagebouw, waardoor een vrij belang- gemeentebestuur van Sneek. De lengte van het traject bedroeg 71.3 km. Het liep door een aantal straten van onze stad via IJsbrechtum, naar Scharnegoutum, terug naar Sneek en opnieuw naar IJsbrechtum en over Nijland, Wolsum, Oosthem, Osin- gahuizen, Hommerts, Woudsend, Span nenburg, St. Nicolaasga, Scharsterbrug, Joure, Oppenhuizen weer naar de stad. De gemiddelde snelheid waarmede ge reden mocht worden was 36 km per uur. De rit was uitgezet door voorzitter H. kwamen de groepen samen en daar wer den ze opgesteld voor een korte geza menlijke tocht door de stad. Elke groep kreeg hier een stuk van onze oude Oos- vierden weer op een andere manier feest, Schetterende muziek van een mars wedstrijd, daverende motoren van een oriënteringsrlt, knaleffecten van een groot vuurwerk, ja, geluld was er genoeg op deze zaterdag. En bezoek ook. Zelden hebben we zoveel mensen op de been gezien, zowel uit de stad als van elders, als op deze laatste dag van de her denking. Niet alleen trouwens vanwege de genoemde gebeurtenissen, maar ook gelokt door de pittige muziek van de befaamde Amsterdamse Politiekapel, welke na een mars door de stad, een concert op het Wippodium gaf. Het zou overigens ondankbaar zijn als we hier ook nog niet even de prestaties van onze belde Sneker korpsen, het Stedeljjk Muziekkorps Sneek en de Chr. Muziekver. Harmonie, tijdens de herdenkingsdagen vermeldden; zij hebben op voortreffe lijke wijze medewerking verleend en daardoor nog eens de nadruk gelegd op hun culturele betekenis voor onze stad. De Fototentoonstelling Oud en Nieuw Sneek in het Stadhuis trok zó veel be langstelling naar schatting tussen de vijf en zes duizend bezoekers dat niet iedereen de gelegenheid had deze fraaie foto’s te bezichtigen. Op veler verzoek is daarom in over leg met de Amateur Fotografenclub ,,’t Filter” besloten, de expositie nog tweemaal open te stellen: heden- en morgennamiddag van 68 uur. Echter alleen voor personen boven de 16 jaar. rele Commissie verwelkomde en de heer LEEUWARDER PTT HARMONIE IN DE van Gorkum mededeelde, hoe de jury, gevormd door de heren G. Boedjjn te Hoorn en J. Beekhoven te Amsterdam, de korpsen zou beoordelen. De klemtoon zou komen te liggen op de uitvoering van de marsen. Om kwart voor vier stelden de vereni gingen, allen in uniform, zich op het Martiniplein op voor de afmars naar het wedstrijdparcours op de Kleine Palen en de middenbaan van de Singel tot aan de Hooiblokstraat, waar de belangstellen den tijdens de wedstrijd in dichte rijen langs de kanten stonden. Na afloop volgde in de raadzaal van het Stadhuis de prijsuitdeling door de burgemeester, die er vooraf zijn voldoe ning over uitsprak, dat de korpsen naar hier waren gekomen om de feesten mee op te luisteren, en dank bracht aan al len die aan de organisatie van deze mooie wedstrijd hadden meegewerkt en aan de jury voor haar niet gemakke lijke arbeid. De eerste hoofdprijs, groot f 300. werd toegekend aan de Chr, Muziekver. Hallelujah te Makkum met 35 pnt.; de tweede, f 200.aan de Leeuwarder P.T.T. Harmonie te Leeuwarden met 34 en de derde, f 100.aan de Chr. Mu ziekvereniging Oranje te Bolsward, die 31 pnt. had. Tweede prijzen, bestaande uit een waardebon van tien gulden voor aan koop van een mars, werden behaald door de Schutterijmuziek Bolsward (29 pnt.), de Chr. Muziekver. „Asaf” te Lollum, Muziekver. „Concordia” te Joure, Chr. Muziekver. „Excelsior” te Scharnegou tum, allen met 28 pnt. en de Chr. Mu ziekver. „Concordia” te Gaastmeer met 26 pnt. Het Stedelijk Muziekkorps Sneek en de Chr. Muziekver. „Harmonie” al hier, die niet meedongen naar de geld prijzen, behaalden met resp. 32 en 31 punten beide een eerste prijs, eveneens een waardebon. Tot besluit bracht de heer T. van Gorkum namens de commissie dank aan de gemeente voor de gastvrije ontvangst en de ontvangen medewerking, ook van de politie, en aan de besturen van de muziekverenigingen voor hun komst, waarbij hij de hoop uitsprak dat ze te rug zullen komen als er weer eens feest in Sneek is. De voorzitter van de P.T.T. Harmonie te Leeuwarden vertolkte de dank van alle deelnemers voor het prettige ont haal en de buitengewoon goede organi satie, die hij „af” noemde. Tijdens de prijsuitreiking marcheerde de Amsterdamse Politiekapel met volle muziek langs ’t Stadhuis, welk schouw spel hun collega’s daar binnen natuur lijk niet wilden missen. In een omme zien stonden ze allen voor de ramen. Oriënteringsrit en behendig Qnder zeer grote belangstelling zowel van de zijde van deelnemers als publiek, hield zaterdagmiddag ter gelegenheid van de feestelijkheden, de Motor- en Auto club J. C. Visser een orienteringsrit waar aan verbonden waren behendigheidswed- strijden welke na afloop der rit gehouden werden op het Martiniplein. Onder ideale weersomstandigheden werd ongeveer half drie gestart van ’t clubhuis Hotel Hanen burg. Niet minder dan 125 deelnemers uit alle delen des lands waren opgeko men om mede te dingen naar de zeer fraaie prijzen bestaande uit een auto radio .draagbare radio plus diverse be kers, allen beschikbaar gesteld door het .*u.— —Ar- Onder enorme belangstelling volgde tot slot ’s avonds het vuurwerk op het „Ei land”, Te klokke tien suisden de eerste zwervers het luchtruim in, gevolgd door een aantal nummers, welke stuk voor stuk de bewondering van het publiek afdwongen, het nummer „Olifant” wek te ook veel hilariteit. Ongeveer 'half elx werd onder het spelen van het Fries volkslied door het Stedelijk Muziekkorps Sneek de finale ontstoken, voorstellende het Stadhuis, geflankeerd door de jaar tallen 1456 1956. Het Stadhuis, be stuurscentrum van grote vermaardheid, zoals de commissaris der koningin ter receptie al zeide, en van waaruit ook het initiatief voor deze herdenking werd ge nomen en waar het door het gemeente bestuur gevormde comité herhaaldelijk heeft vergaderd ter voorbereiding van deze herdenking, tot het zich in commis sies splitste om ieder het haar opgedra gen onderdeel van de taak uit te werken en te verzorgen. Thans is haar werk be ëindigd en zijn de feesten achter de rug. Het is een goed feest geweest, 'geslaagd dank zij veler samen- en medewerking, ook die van onze politie, en, o wonder van de weergoden. bestuur met deze herdenking biedt spr. de afbeelding van een tinnen wandbord aan, produkt van Sneker ambachts- kunst, dat zeer binnenkort gereed komt en naar hij hoopt een plaatsje zal krij gen in dat prachtige oude stadhuis, be stuurscentrum van grote vermaardheid en van waaruit steeds nieuwe initiatie ven mogen voortvloeien ten bate van de bloei van deze stad. Burgemeester Tjaberings, vertegen woordiger van „üs Mem”, zoals de heer Rasterhoff hem aankondigde, vond het vanzelfsprekend, dat zijn gemeente, die Sneek helemaal omsluit en waaruit zij is voortgekomen, deelt in haar feestvreug de. Een oude moeder vindt het altijd prettig als ze mag beleven en zien hoe het haar spruit gaat. Wij hebben Uw afkomst willen symboliseren door een bloemstuk, voorstellende „de einekoer Wymbritseradiel” waaruit de „einepyk” Sneek te voorschijn komt, zo deelde de heer Tjaberings mede, die daaraan enige geestige opmerkingen vastknoopte, maar waarbij hij met genoegen constateerde, dat dit kind voorspoedig is opgegroeid. Hij roemde ook de uitstekende samen werking tussen de beide gemeenten, wat naar hij hoopte in de toekomst zo zal blijven en complimenteerde het ge meentebestuur zeer hartelijk met dit feest. Moge Wymbritseradeel ook in de toekomst getuige kunnen zijn van de verdere bloei van Uw mooie stad. Burgemeester mr. Oppedijk van IJlst sprak mede namens de burgemeesters der Friese steden een uitvoerige gelukwens uit en bood een wandbord van Makku- mer aardewerk aan. Als laatste spreker bood de heer J. H. Wilmink als voorzitter van het Old Burger Weeshuis zijn gelukwensen aan, waarbij hij opmerkte, dat de relaties tussen Sneek en het O.B.W. al zeer oud zijn. Reeds in 1589 werden door Burge meesters, Scepenen ende Raden de eerste wezen in het weeshuis ondergebracht. De verhouding StadWeeshuis is in de loop van de tijden steeds inniger ge worden, waarvan voor de tegenwoordige tijd het Wilhelminapark, de Waterlei ding en het Sportpark sprekende voor beelden zijn. Terugblikkende op het ver leden, dat deze middag in woord en beeld naar voren werd gebracht en waarin Friesland door onderlinge strijd was verdeeld, constateerde spreker, dat Sneek in de loop der tijden, ondanks die strijd, rampen en tegenspoed toch een moderne en bloeiende stad is geworden. Het O.B.W. had reeds gemeend door het aanbieden van een bloemenmand zijn ge voelens het beste te kunnen vertolken, maar aan het slot van zijn felicitatie voegde de heer Wilmink daaraan nog de beste wensen voor de toekomst toe. Burgemeester Rasterhoff beantwoord de elke spreker afzonderlijk met een vaak geestig woord. Zaterdagmiddag was het al gauw enorm druk in de stad, waarbij de be langstelling van het publiek voorname lijk uitging naar de start voor de Oriën teringsrit van de Motorclub in de Wijde Noorderhorne en de aankomst op het Waagplein van de muziekkorpsen die deelnamen aan de Marswedstrijd. De dagelijkse besturen en de dirigen ten werden om 3 uur in de bovenzaal van „Onder de Linden” ontvangen, waar Dr Greep hen namens de Cultu- SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ,4 - ijr- S'*?'-. 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1