De Tweede Suez conferentie I' Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST op een en Geref. Jeugdcentrale 25 jaar Opening wintercampagna C.J.V.F. C.J.M.V. Toneelgroep Theater speelde „Kat op een heet zinken dak i. Donderdag 20 sept. 1956 111e jaargang no. 76 Redacteur: L. KIEZEBRINK en De moord te Zeist Feestavond K.A.B. afd. Sneek en van Earste Fryske Pocketbook Benoemd Ambt neergelegd Ds S. Winkel overleden Jongetje overreden gedood Fanfarecorps Nijland concerteerde in Ijlst - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - De winterdienstregeling 1956-571 Bioscoopnieuws Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Kantoor Alg. Onderling Zie kenfonds Sneek en Omstre ken naar Singel It goudene Uleboerd Finale Verkoop Programma 1956-’57 het Nut Pluimvee- en Konijnenfok kersver. Sneek en Omstr. Engels voor a.s. emigranten SNEEKER NIEUWSBLAD PRINSJESDAG 1956. OPENING DER STATEN GENERAAL. FotoH. M. de Koningin spreekt de troonrede uit in de Ridderzaal. de De Boekanier. ge- O o OOSTHEM. Benoemd tot hoofd van de Chr, school alhier de heer R. A. Hltzert, thans onderwijzer te Makkum. En de praktijk heeft dit op overtuigen, de wijze geleerd. 25 jaar is het nu ge in de ouderdom van 86 jaar in te Hee- renveen overleden de Hervormde eme- ritus-pjedikant Ds. S. Winkel. De over ledene werd 25 augustus 1870 te Beemster geboren, studeerde aan de R.U. te Leiden theologie, en werd op 26 juli 1896 te Dronrijp in het predikambt bevestigd. Achtereenvolgens stond hij nog te Lim- men, Franeker en Heerenveen, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeri taat dat hem 20 oktober 1942 eervol werd verleend. Hij was de oprichter van het vroeger bekende blad „De blijde wereld”. Ter gelegenheid van ons 25-jarig be staan wordt a.s. zaterdagavond om kwart voor acht in „Ons Gebouw” aan de Wes- t' rsingel een jubileum- tevens propagan- da-avond gehouden, waar onder meer de zanger Henk Dorel en de voordracht kunstenaar Ane Holtrop zullen optreden, terwijl een deel van de avond verzorgd zal worden door eigen jeugd. Het is onze hartelijke wens, dat veel van onze jongeren, die zich van ons werk afzijdig houden ook door middel van deze avond doordrongen zullen worden van de noodzaak van ons jeugdwerk. leden. Veel is er in die jaren veranderd. Een wereldoorlog trof ook ons land. Maar de G.J.C. is bestaan gebleven. Steeds is ze werkzaam geweest in het belang van de jeugdverenigingen. Bestuursleden gin gen heen, nieuwe krachten namen hun plaats in. Maar allen zijn overtuigd ge weest van hetzelfde ideaal. Allen hebben zij éénzelfde doel voor ogen gehad: Het jeugdwerk stimuleren. Niet als doel in zichzelf, maar als een klein onderdeel van het werk dat God in deze wereld vol tooit: de komst van Zijn Koninkrijk. In dankbaarheid voor wat geschied is in het verleden en met vertrouwen voor de toekomst gaan we na dit jubileum verder met ons werk. Het recht om geboren te worden. De K.F.F.B. (Kristlik Fryske Folks Bibleteek) hat, doe’t hja de biskikking hie oer in foar dat doel tige gaedlik hanskrift. it initiatyf nommen ta it üt- jaen fan it earste Fryske „pocketbook”. It hjit „Op ’e drompel” en Is skreaun fan (ds.) Th. Kuiper (fan Tersoal) dy’t yn dit boek, dat spilet yn it formidden fan de Fryske jongerein, „op ’e drompel fan it libben”, bliken jowt de jeugd fan hjoed de dei, mar binammen ek har pro blemen goed oanfiele to kinnen. Troch de greate oplage der wurdt nammers gans bilangstelling foar dizze ekstra ütjefte fa.n de KFFB forwachte (ek fan net-leden, dy’t it sünder prils- forheging bistelle kinne) is it moog- lik de priis fan dit pocketbook konkur- rearjend to meitsjen (f 1.75). Frits Klein fan it Hearrenfean hat opdracht krigen in omslach yn kleuredruk to üntwerpen. It Fryske pocket-book *sil mids oktober, dus noch foar de Fryske boekewike, for- skine. It is foar de KFFB in ekstra ütjefte, dy’t ek de leden dus eventueel bistelle moatte. Veriehfjntt MAANDAGS «n DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het herenhuis aan de Singel te Sneek, bewoond geweest door de familie Rut gers, is onderhands aangekocht door het Algemeen Onderling Ziekenfonds Sneek en Omstreken, dat dit pand als kantoor wil gaan inrichten. Het huidige kantoor aan de Oude Koemarkt biedt geen mo gelijkheid tot uitbreiding. Mefrou G. SpaandermanWielinga, hwaens troch de KFFB forline jier mei f 1.200.bikroane roman „It goudene Uleboerd” ein dizze moanne forskynt sil foar ünderskate formiddens lyk as Frys ke krite, froulju’s bounen ensf. in rige lêzings oer dit wurk hélde. Hja sprekt de earste kear oer har boek op 1 okto ber yn har berteplak Sumar, dêr’t for- hael fan it goudene üleboerd ek spilet. Mefrou Spaanderman hat foar har boek seis in bantekening üntwurpen. Ek de KFFB organisearret in rige lezingen oer dizze nije ütjefte. Bitingsten kin men oanfreegje by de propaganda-lieding KFFB, Hid Hero- plein 1 to Boalsert. „Het practische nut van het genoot schap zal”, zo zei Dulles, „voor een be langrijk deel, zo niet helemaal afhangen van de houding van Egypte.” Ook zinspeelde hij op economische sancties voor het geval Egypte het kanaal zou afsluiten. Hij zei: Ik weet dat de Egyptische regering te allen tijde door geweld het verkeer door het kanaal kan stoppen en dat de doorvaart daarom af hangt van de goede wil van Egypte. Maar er bestaan vele sancties tegen openlijke door geweld verkregen onderbrekingen van het verkeer. LONDEN, 19 sept. De Engelse minister van buitenlandse zaken heeft in de openingszitting van de tweede Suezconferentie meegedeeld, dat de Veiligheids raad van de Ver. Naties „op een bepaald ogenblik’’ zou worden geraadpleegd. Drie andere landen drongen aan op verdere onderhandelingen met Egypte. Deze landen waren Zweden, Iran en Spanje. De A nerikaanse minister J'hn Foster Dulles zette zijn plan voor de oprichting van een genootschap van gebruikers van het kanaal uiteen. Naar het F. D. verneemt heeft Ds. A. Braakman, Herv, predikant te Ame -- foort, om persoonlijke redenen zijn ambt neergelegd. Ds. Braakman werd in 1937 kandidaat. Na als hulpprediker werkzaam te zijn geweest te Utrecht, aanvaardde hij 24 april 1938 het predikambt te Ro- zendaal (Geld.). Hij vertrok vandaar in 1942 naar Zuilen en deed in februari 1946 zijn intrede te Amersfoort. In deze laat ste gemeente heeft Ds. Braakman zich zeer verdienstelijk gemaakt voer de bouw van de Bergkerk. Ook gaf hij godsdienst onderwijs aan onze prinsessen. Ds. Braakman sprak meermalen zowel voor het IKOR als voor de NCRV. IJLST, 17 sept. Hedenavond concer teerde op het plein van de firma S. O. de Vries n.v. alhier het fanfarekorps uit Nijland. Hoewel dit korps niet groot is (het telt 24 leden) viel ons de be schaafde en volle toon op van het ten gehore gebrachte. De omgeving en de prachtige stille avond droegen er niet weinig toe bij de muziek tot zijn recht te doen komen. Het niet talrijke publiek heeft genoten zowel van de gewijde als van de populaire muziek. De dirigent, de heer Wybenga, leidde rustig en beheerst. Notaris J. Zijlstra alhier verkocht maandag finaal in café Sikkens de vol gende panden: 1. Winkelhuis Grootzand 41, in huur bij W. G. Baarda en binnenkort vrij te aanvaarden. Kopers de heren H. A. Visser en P. H. Oosterbaan te Leeuwar den voor de beschrijvingssom f 13.863. 2. Burgerhuis Dr Kuyperlaan 22, vrij te aanvaarden. Koper de heer J. Hoekstra, Sneek voor nader te noemen lastgever voor de beschrijvingssom f 16.387. 3. Burgerhuis Lemmerweg 50. Kopers de heren H. A. Visser en Ph. Oosterbaan, Leeuwarden voor de beschrijvingssom f3359. 4. Burgerhuis Monnikstraat 18, vrij te aanvaarden. Koper de K.I. ver eniging „It heale Bislach” te Sneek na 41 verhogingen voor f 9170 (de inzet was f6666). 5. Woning de Graafbuurt 38. Koper de heer H. R. Buitenveld. Roor- dahuizum voor f1180 (14 verhogingen). 6. Woning de Graafbuurt 37. Koper de heer Buitenveld voornoemd voor f 1110 (3 verhogingen). 7. Woning 2e Zomer- rakbuurt 38. Koper de heer J. Blok in opdracht van de gemeente Sneek voor f350 (6 verhogingen). Hij zei, dat deelname aan het genoot schap „geen enkel lid verplichtingen zou opleggen”. Hij voegde er aan toe: „Het is echter te hopen, dat leden van het genootschap vrijwillig stappen zouden doen met het oog op hun schepen en de betaling van de kanaaltol om het werk van het ge nootschap te vergemakkelijken en zijn prestige en gezag en dus zijn bruikbaar heid op te bouwen.” Dulles zei voorts, dat het genootschap mogeiijk een voorlopige oplossing voor samenwerking met Egypte zou kunnen vinden, waarmee de Ver. Naties akkoord zouden kunnen gaan, terwijl het zoeken naar een permanente oplossing zou voort gaan. Verder deed hij een beroep op Egypte om het voorstel tot oprichting van een genootschap van gebruikers van het Suezkanaal te aanvaarden als de eerste stap in de richting van een vreedzame en permanente oplossing van de Suez- kanaalcrisis. Ter opening van het seizoen 1956’57 houdt de K.A.B. afdeling Sneek een feestavond op dinsdag 25 september iïï Amicitia. Cakie presenteert dan de ca- baret-variété revue: Van dit, van dat van alles wat. De medewerkenden zijn Nol van Dijk, humorst-conferencier, Jen ny van Elsloo, accordeonvirtiioze, Klaas Koomen imitator en musical act, Leny Cramer zangeres cabaretière, the Artins parterre acrobatiek en Cakie, die de con ference verzorgt en „comedy magie” geeft. De heer A. Koelink zal een kort woord spreken. Men zie ook de adv. in dit nummer. Het bestuur van het Nutsdepartement Sneek heeft het winterprogramma 1956 ’57 gepubliceerd. Vrijdag 5 oktober komt mej. dra S. Steltman uit Wasse naar een lezing met lichtbeelden houden over Rembrandt als mens en als schil der. Bij voldoende deelname zal er ge legenheid zijn onder leiding van mej. Steltman de Rembrandt-tentoonstelling te Rotterdam te bezoeken op 13 oktober. Op donderdag 1 november komt mevr. Charlotte Kohier met „Frasquita”. Don derdag 17 janurai 1957 lezing met licht beelden, film en geluidsopnamen door de schrijver-cineast Anton de Zeeuw over de Nederlandse zeeslepers op de zeven wereldzeeën: „Tussen Nijldelta en Rode Zee”. Vrijdag 8 februari houdt de voor zitter van de Ned. Bioscoopbond, de heer Joh. Miedema alhier, een causerie over „de ontwikkeling van de Cinematogra fie”; vrijdag 8 maart spreekt de heer G. W. Uhlenbroek uit Wageningen by lichtbeelden over „Israël werkt met het geweer achter de ploeg”. Ongeveer een week voor deze lezing zal de smalfilm „Heuvel 24 antwoordt niet” worden ver toond. Deze twee avonden vullen elkaar aan en kunnen een inzicht geven in de mogelijkheden en moeilijkheden van het zo uiterst fascinerende land Israël. In het Amicitia-theater zullen voorts enke le films onder auspiciën van het Nut worden gedraaid; nadere gegevens daar over volgen nog. Men ziet, een goed en gevarieerd programma, dat niet-leden moge aansporen lid te worden. Aanmel dingen voor het lidmaatschap bij de secretaresse mevr. H. G. Feenstra Wolthuis, Kleinzand 38. Het ligt in de bedoeling de cursus „Eenvoudig Timmeren” voor jongens van ongeveer 12 jaar af, dit jaar voor de vierde keer te geven. In voorbereiding is een cursus boetseren en pottenbakken voor meisjes van ongeveer 12 jaar af onder leiding van de heer Jongman uit Makkum. Voor beide cursussen kunnen de kinderen zich te zijner tijd op de scholen opgeven. Een film welke een menselijk pro bleem op ontroerende wijze behandelt, eresa, een jonge vrouw, die een kind verwacht maar niet met de vader kan trouwen, begeeft zich naar dr Alberto Limonta om hem te verzoeken maat regelen te nemen dat het kind niet ge boren wordt. Om haar van haar ongelijk te overtuigen, vertelt deze dokter haar dan zijn eigen geschiedenis. Hij was een kind, dat door de ouders van zijn moe der niet gewenst werd en zelfs naar het leven werd gestaan omdat het schande over de familie zou bréngen. Hoe dit kind, deze dokter, tenslotte juist tot zegen van de familie werd, verhaalt de film, die eindigt met het besluit van Teresa ook haar kind het heiligste recht niet te ontnemen. kleine aantallen arbeiden. In Mechelen hebben wij 1 jongen en 2 meisjes, die ons daarbij helpen, die dan enkele an deren aantrekken, zodat wij met een ze vental jongeren bij elkaar kunnen ko men. Door Ikor, de Nederlandse vereni ging voor radio-godsdienstoefeningen, Is een terrein aangekocht, waar wij in gro ter verband met een 100 jongeren te samen kunnen komen. Er is nu een mo gelijkheid dat wij in de buurt van Brus sel een groot terrein kunnen krijgen, dat vooral van belang kan zijn voor ons werk bij de komende wereldtentoonstel ling in 1958. Doch dat kost veel geld en wij hopen dat de ijederlandse protes tanten ons hun zeer gewaardeerde hulp niet zullen onthouden. Over de opleiding van de predikanten gaf spr. nog enige inlichtingen. Er is in Brussel nu een theologische faculteit, die voor ’t groot ste deel door de Herv. kerk in Neder land wordt bekostigd. Hierdoor kunnen wij meerdere predikanten krijgen. Dat zal een belangrijke factor zijn in het nader tot elkaar brengen van Neder landse en Vlaamse protestanten. Het on derwijs is op een andere leest geschoeid dan hier, zodat men er maar weinig christelijke scholen vindt. De staat be taalt het onderwijs en de schoolgebou wen, terwijl de verschillende godsdiens tige stromingen het godsdienstonderwijs kunnen verzorgen, waarvoor de leraren betaald worden. Er zijn zodoende leraren die meer aan het onderwijs verdienen dan aan hun eigenlijke ambt. Met Kerst mis hebben wij een 80 mensen in onze dienst, wat een overwinning betekent, omdat de meeste bewoners nogal vreem de begrippen over onze kerken hebben. Naar aanleiding van deze korte flitsen werden verschillende schriftelijke vragen gesteld, welke door de spreker werden beantwoord. Het dubbel mannenkwartet zong een aantal liederen, waaronder enige neger- spirituals, waarnaar met grote belang stelling werd geluisterd. Ds. Stap bracht de spreker hartelijk dank en stelde voor voor diens werk een colle.te te houden, die ruim f 100.opbracht. Hierna volgde sluiting. In de Broerekerk te Bolsward is woensdagavond de jaarlijkse bijeenkomst gehouden van leden van de C.J.V.F. en de C.J.M.V. ter inleiding van het a.s. winterwerk dier verenigingen. De voor zitter, ds. D. C. C. Stap van Oppenhui zen, heette bij de opening allen hartelijk welkom en was verheugd dat de heer Jan Nijs, evangelist te Mechelen, bereid was gevonden in deze samenkomst iets te vertellen van het werk in zijn ge meente en daar buiten. Ook het dubbel mannenkwartet uit Harlingen begroette hij gaarne, terwijl hij voorts de kerk voogden dankte voor het afstaan van de kerk en de organist, die dit jaar wegens vertrek voor het laatst zijn medewer king aan ons werk geeft, voor diens be reidwilligheid. Spr. wijst er op, dat wij geroepen zijn Gods medewerkers te zijn, waarbij wij onze handen moeten leggen in de handen van Christus, om bekwaam gemaakt te worden jongeren tot Chris tus te brengen. De spreker, de heer Jan Nijs, was blij dat hij de verre reis naar hier heeft mogen doen om hier enkele flitsen van het werk der protestanten in België te mogen geven. Wij zijn maar een kleine kudde, slechts 1 van de bevolking. Er zit groei in onze arbeid, want tel den wij in 1830 slechts 8 gemeenten, thans mogen wij wijzen op een aantal van 280. Dit toch kleine aantal maakt onze positie niet gemakkelijk, want midden door de bevolking loopt de taal strijd en wij worden meerdere malen Ne derlanders genoemd, wat niet juist is. Dit brengt moeilijkheden bij de propa ganda met zich mee, terwijl de betrek kelijke onkunde omtrent de aard van ons werk en de vorm van organisatie, de instelling van de ambten van ouder ling en diaken, vaak niet begrepen wor den. Wat de openbare prediking zondags betreft, wij hebben in die diensten ruim 20 personen aanwezig, doch de kracht van ons werk ligt hoofdzakelijk in klei ne samenkomsten by leden van de ge meente, waar dan ook anderen genodigd worden, die de zondagse diensten nog niet durven bij te wonen. Ook op het ge bied van het jeugdwerk moeten wy met voortreffelijk door Anny de Lange speeld, zij het echter met wat te zachte stem. Zij is een groot actrice. Het an dere hoogtepunt wat spel betreft, is de scène) tussen Brick en zijn vader in het tweede bedrijf als zij elkaar hun waarheden onthullen. De oude Pollitt, eerst stoffend op zijn eigen vitaliteit en plannen makend welke ook de leugen achtigheid van zijn leven tot dat mo ment aan het licht brengen, schrompelt ineen tot een bang mannetje als hij zyn doodvonnis verneemt. Kees Brusse was bewonderenswaard in de uitbeelding van Brick, en Richard Flink was al even prachtig als vader Pollitt; hem komt ook alle lof toe voor de meesterlijke regie, waarvan wel heel veel gevergd wordt In dit stuk. W’ant ook al schrijft Wil liams gespierd toneel, de situaties in dit stuk, de lange gesprekken in dit drama van innerlijke konflikten dat zich op een broeiend hete zomeravond in de Missis- sippi-delta afspeelt, maken de hulp van de regie onmisbaar om de sfeer steeds geladen te houden. Hetty Beck als moe der’ Pollitt hebben we vooral bewonderd in het derde bedrijf als zy haar oudste zoon Cooper en zyn echtgenote Mae, on dankbare rollen, resp. gespeeld door Frans v.d. Lingen en Fientje Berghegge, terecht wijst. Ad. Noyons speelde de cari- catuur van een dominee, die het veld ruimt als hij het meest nodig is, Wim Hoddes een dokter, Louki van Oven een dienstbode. Het applaus was meer plichtmatig dan ovationeel, maar er waren bloemen voor de dames. In de bovenzaal van Hotel Leeuwen aan de Parkstraat hield dinsdagavond S. en O. een flink bezochte ledenverga dering. Na een kort welkomstwoord van voorz. H. Doevendans verzocht deze een minuut stilte ter nagedachtenis van het overleden oud-bestuurslid, de heer A. Coens, die jarenlang het secretariaat van S. en O. heeft waargenomen. Secre taris F. Verf las de notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer Doevendans, die met de heer Brouwer zaterdagmiddag naar de ver gadering van de Raad van Beheer afd. Friesland te Leeuwarden was geweest, gaf een uitvoerig verslag van het con- flikt dat was ontstaan in het bestuur van deze afdeling. Onenigheid tussen vier der bestuursleden en de voorzitter had tot gevolg dat tot nieuwe voorzitter was benoemd de heer H. Doevendans. Dit jaar zullen de tafelkeuringen wor den gehouden te Langweer op 19 sept., te Sneek op 22 sept. en te Heeg op 26 sept. Keurmeester der dieren is de heer D. Volkers. Het organiseren van een feestavond werd overgelaten aan het be stuur. Zaterdag 27 oktober wordt te Utrecht de jaarlijkse tentoonstelling van „Ornithophilia” gehouden. Tal van leden van S. en O. zullen hier hun dieren in zenden en besloten werd gezamenlijk deze tentoonstelling te bezoeken. Punt 8 der agenda vermeldde mede delingen betreffende de N.T.O. (Noorde lijke Tentoonstellingsorganisatie Fries land, Groningen, Drente). Over het al of niet toetreden tot deze organisatie zal nog nader worden beslist in verband met de hoofdkwestie, nl. het houden van ten toonstellingen op zondag. Besloten werd weer gezamenlijk de dieren in te zenden naar diverse tentoonstellingen, zoals o.a. Utrecht 27 oktober, Heerenveen 2 dec. en Emmeloord 7 en 8 dec. De heer F. Verf zal zich met het verzenden der die ren belasten. Bij punt rondvraag werd niets ter ta fel gebracht, waarmede het officiële ge deelte der vergadering geëindigd was. Men bleef echter nog enige tijd bijeen voor het kienspel. Dinsdagmorgen is te Bolsward de 7- jarige Petrus Theodorus Maria, het jong ste zoontje van bakker Th. de Jong, even nadat hij, zoals gewobnlijk, de eendjes in de Dijlakker voor de bakke rij van zijn ouders had gevoerd, door ’n passerende vrachtwagen overreden en op slag gedood. Terwijl ’t voorste gedeelte van de vrachtauto reeds was gepasseerd, moet het kind plotseling, zonder dat het heeft omgezien, achteruit zijn gelopen. De chauffeur merkte niet eens, dat de ach terste wielen van zijn wagen het kind overreden. Hij werd op dit vreselijke ge beuren door voorbijgangers attent ge maakt, stopte onmiddellijk, maar toen was het reeds te laat. Volgens ooggetuigen treft de chauffeur niet de minste schuld. Het gezin van bakker De Jong telde zeven kinderen. De winterdienstregeling 1956/57 van de Nederlandse Spoor-zegen, die op zon dag 30 september a.s. wordt ingevoerd en die tot en met 1 juni a.s. van kracht zal blyven, brengt in de treinenloop slechts wyzigingen van regionaal be lang. Ter verkrijging van betere vertrek uren wordt de eerste boot van Staveren naar Enkhuizen 26 minuten later gesteld en de tweede 1 uur en 55 minuten later. De dienstregeling van de treinen Leeu wardenStaveren wordt hierbij aange past. De Toneelgroep Theater uit Arnhem bracht hier gisteravond in Amicitia „Kat op een heet zinken dak” van Ten nessee Williams. Het is het derde stuk van deze Amerikaanse toneel- en roman schrijver, dat hier onder auspiciën van Kunst aan Allen op het toneel komt. Velen zullen zich „Streetcar named De sire” en „Summer and Smoke” nog wel herinneren met als hoofdfiguren resp. Blanche en Alma, beide geestelijk zieke, geremde vrouwen. De vrouwelijke hoofd rol in „de Kat”, Maggie, de echtgenote van Brick Pollitt is echter van een ge heel andere structuur, zij durft „ja” tegen het leven te zeggen en is een vrouw, die, zoals een recensent het al eens heeft gezegd, als de kat op een heet zinken dak, liever verbrandt dan haar plaats in de zon opgeeft. In dit stuk is het probleem Brick Pollitt zelf, die, moreel verlamd door verdenkingen omtrent de zuiverheid van zijn innige be trekkingen met een nu overleden vriend, voor wiens dood hij Maggie ook verant woordelijk acht, zich inspint in zijn tra giek, walgt van de leugenachtigheid welke hem omringt, het leven afwijst en zich overgeeft aan de drank; „drank is de enige uitweg”, zegt hy ergens, „de dood de andere”. Zijn karakter is vol komen tegengesteld aan dat van de an dere zoon van de rijke planter Pollitt, Cooper, de berekenende egoïst, die al bezig is schikkingen te treffen voor de erfenis als vader Pollitt overlydt. Want behalve deze zelf en zijn vrouw, weten allen op deze dag dat hij 65 jaar wordt, dat hij ongeneeslyk ziek is en geen vol gende verjaardag zal beleven. Het is Brick, die, nadat zijn vader hem duchtig onderhanden heeft genomen om achter de oorzaak van zijn zoon’s afwijzing van het leven te komen en als dat hem ge lukt, hem met diens zelfbedrog confron teert, zijn vader op zijn beurt con: fronteert met die andere waarheid, nl. dat zijn familieleden hem wel nog vele jaren hebben toegewenst maar dat er niet één meer voor hem zal zijn wegge- (egd. „Leugenachtigheid is het systeem waarin wr leven”, zegt Brick. De in leiding op het programma zei het zo; ,We zien de tragische strijd van de mo derne beschaafde mens die door de leu gen van zijn bestaan tracht te breken, om een waarheid te vinden, waarmee hy uiet in staat is te leven. Het stuk zal naar het ons voorkomt meer appelleren aan de waardering van zeer geschoolde toneelkenners dan aan de smaak van een gemengd publiek als dat van Kunst aan Allen, dat de Amicitia-zaal weer geheel vulde, maar voor velen waarvan het on genietbaar zal zijn geweest, ook door de zware accenten op het sexuele leven ge legd. Zelfs om aan de smaak van het Amerikaanse grote publiek tegemoet te komen is Williams al overgegaan tot een rewriting van het derde, slotbedrijf, waarin o.m. Brick min of meer als ge nezen wordt ten tonele gevoerd, terwijl in de oorspronkelijke, en ook hier door Theater gespeelde, versie de mogelijk heid van dit herstel open blijft. Het stuk heeft spelhoogtepunten, in het eerste bedrijf de scène tussen Brick en Maggie, byna een monoloog voor de laatste als zij tracht haar man terug te winnen. Een uitermate moeilijke scène, maar Men schrijft ons In de maand januari van het jaar 1931 werd in Sneek de Gereformeerde Jeugd Centrale opgericht. Geheel nieuw was ’n dergelijke organisatie niet. Er bestond reeds een centrale jeugdraad waarin o.a. afgevaardigden van de A. R. Kiesvereni ging, „Patrimonium” schoolbestuur en evangelisatiecommissie zitting hadden. Door middel van de jeugdraad is onge twijfeld veel goeds tot stand gekomen o.a. de reorganisatie van de bibliotheek, en de uitgave van een eigen kerkblad. De opzet van de raad was echter te groot. Het kontakt met de jeugdverenigingen ontbrak. Om deze reden nam men het initiatief tot de oprichting van een Jeugd centrale, een centraal punt dus, een overkoepelende organisatie van alle Ge reformeerde Jeugdverenigi ^en. Het be stuur van de nieuwe organisatie bestond uit de h.h. G. L. Dokkum, destijds jeugd- ouderling, M. Pel, J. Winia, J. van der Zande en de dames J. Praamsma, J. Erin- ga en C. J. Onvlee. Bij de oprichting schreef men in het Geref. Kerkblad over de Jeugdcentrale: „Of hieraan behoefte bestaat, zal de praktijk moeten leren....,” Evenals in de vorige jaren organiseert de Chr. Emigratie Centrale ook dit jaar weer een cursus voor Engels voor a.s. emigranten. Zij, die belangstellen in deze cursus, worden vrijdag 28 september, ’s avonds 7.30 uur gaarne in Aere Perennius ver wacht. Men zie verder de advertentie in dit en in het komende nummer van ons blad. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Voor de Utrechtse rechtbank is tegen de 29-jarige fabrieksarbeider C. J. B. te Zeist, die op 12 oktober 1955 de 22- jarige leerlingverpleegster Willy v. S. uit Zeist aan de Woudenbergse zandweg aldaar vermoordde ontslag van rechts vervolging geëist, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een jaar en daarna ter beschikkingstelling van regering. De titel zegt al dat dit een film voor de zondag-matinée is. Het is het ver haal van Laurent van Horn (Paul Hen- reid) een Hollands koopvaardijkapitein die piraat wordt nadat zijn schip door de Spanjaarden in de Caraïbische wateren tot zinken is gebracht. Hij maakt zich o.a. meester van een Spaans galjoen, aan boord waarvan zich Francisca (Maureen O’Hara), de dochter van de onderkoning van Mexico bevindt. En dan volgt een serie verbijsterende avon turen van dit tweetal zowel aan boord als aan de wal; er zijn hevige gevechten met de Spanjaarden ook nodig voor Francisca en van Horn de vrijheid en een nieuw leven tegemoet varen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1