De Suez-kanaalkwestie voor de Veiligheidsraad L® L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST en van Bouwkas Nederl. Gemeenten Feestavond K.A.B. afdeling Sneek Bitinking slach by Warns bijval op de modeshow vijf Sneker firma’s vergaderde in Sneek Donderdag 27 sept. 1956 111e jaargang no. 78 RedacteurL. KIEZEBRINK Bijbeldag Friesland Verkeersongelukken - i Oud Tweede Kamerlid Bakker overleden FHet Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Warns en wy. Op skoalle hawwe wy der net folie fan isard, sei Tamjjjijjga. Us eigen akie<J&is Kapitein door mijn gedood Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Internationale belangstelling Veel bcZOck voor de Productiekeuring Suezkanaalkwestie voor V eiligheidsraad Ernstige val De nieuwe katholieke kerk te Bennekom Film van Nijland Portret-fotografie bij ,,’t Filter” Spreker wie de bear D. A. Tamminga oer Uitslag Verkoping Groningse coaster gezonken wy SNEEKER NIEUWSBLAD te de bontjassen. DE LADY-SPEAKER MET DE MANNEQUINS Schattig voor een jong meisje de De sportkleding Verschuiving. Excursie. Sterke groei. Vervolgens schetste de voorzitter de Na de opening werd met drie autobus sen een excursie gemaakt naar een aan tal Bouwkaswoningen in Sneek en Wym- britseradeel, waarbij hier ook de model woningen aan de Thorbeckestraat achter de Dr Kuyperlaan werden bezichtigd. Daarna werd de vergadering voortgezet, o.a. met een toelichting op de nieuwe toe- slagregeling en de daaruit voortgevloeide stichting door de Bouwkas van een zgn. bemiddelingsorgaan, door de heer B. van Engen, direkteur van het bijkantoor te Assen, en de vertoning van de Bouwkas- film „De moderne weg naar een eigen huis.” was een donkere kamg ren rok met een origineel bruin peau de suède vest, waar onder een witte bloese wtrd gedragen. Het werd door HBZ getoond. Deze mode brengt vele nieuwe tinten, die we niet gemakkelijk met een naam kunnen aan duiden. Zo de kleur die we oranje, maar Wij hebben het gezien woensdag in de foyer van Amicitia, waar de Sneker fir ma’s H. Brenninkmeijer Zonen, W. v. d. Goot en Zandstra Sport, in samenwerking met de dames Osinga en Winia, hoeden en de fa Jansen, sieraden, ’n grote mode show gaven, waarbij de Gebr. Brand- sma de bloemversiering in de zaal, op ’t podium en op de tafeltjes, op kunstzinnige manier verzorgden. Tijdens de show wer den zo’n tachtig modellen getoond. In zo’n snel tempo, dat het heus wel eens moeilijk was alles in details te bekijken. Hoewel we ook in de zaal genoten van de zomerse warmte, ging de belangstel ling van vele bezoeksters weer uit naar De bitinking fan de slach by Warns trof it juster prachtich mei it waer en mei dêrtroch sille der dan ek wol sa’n protte minsken (600”00) west hawwe op it Reaklif. Een mijn, die op de schietbaan Witten bij Assen voortijdig ontplofte, heeft twee slachtoffers gemaakt. De 36-jarige gehuw de kapitein W. J. Th. Vlieghert uit We- zep kwam bij het ongeluk om het leven, de 21-jarige korporaal G. L. Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. Op de schietbaan werden proeven ge nomen met mortiermijnen. De mijnen waren een maand geleden door de genie gelegd. Zij moesten op waterdichtheid beproefd worden. De yn Admlnlstr.tl» Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 T.leloon 3005 (K 5150) Verschijnt» MAANDAGS nog liever abrikoos noemen. Van der Goot bracht op deze show een magnifieke combinatie die een verrukking voor het oog was. Een smaakvol zandkleurig yer- sey jurkje, daarover heen een mantel van een vaag groen-abrikoos streepje. Hoed, handschoenen en corsage in de zelfde abrikoos tint! Hebt u gelachen om de hoge kolbakken d!e we deze winter diep in de ogen z- llen moeten dragen? Ik wel. Maar na deze show lach ik niet meer om onze hoeden- mode. De hoeden, die de dames Osinga en W’inia ons lieten zien, zijn charmant en zeer vrouwelijk. Natuurlijk waren er nog een paar van die pillendoosjes, u De heer Jouke Balfker, wonende Menaldum, is overleden. De heer Bakker heeft verscheidene ublieke funkties ver ve' 1. Zo is hij van 1918 tot 1945 Chris telijk Historisch lid van de Tweede Ka mer geweest; verder 36 jaren lid van de Raad van Menaldumadeel; circa 31 jaar was hij lid van het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen waar van 25 jaren voorzitter; bijna evenveel jaren was hij voorzitter van dc afd. Fries land van die Vereniging. Op journalistiek terrein heeft de heer Bakker ook zijn sporen verdiend; 30 jaar is hij medewer ker geweest aan het orgaan -’..n de Chr. Nat. Werkmansbond en ruim 25 jaar aan de Chr. Historische Nederlander vroe ger „De Panier”. (Fr. Dagbl.). Spr. noemde het een verheugend ver schijnsel, dat er bij de spaarders ook ’n verschuiving naar een hoger gemiddeld maatschappelijk niveau valt waar te ne men. Vele middenstanders zien nu ook de voordelen in van de technische en fi nanciële service welke de Bouwkas biedt, welke nog verbeterd zijn door de nieuwe toeslag-regeling voor de eigen-woning- bouw. In totaal zijn in Friesland na de oprichting van de Bouwkas in 1947 700 woningen gebouwd. groei van de in 1947 opgericht Bouwkas. Ii Friesland werd begonnen met 25 ge meenten, thans zijn 42 d.w.z. alle Friese Gemeen' i op Ameland en W. Stelling werf na aangesloten. Het aantal aan vragen van spaarders is ook sterk voor uitgegaan. In 1952 bedroeg dit 84, in 1953 143, in 1954 242 en verleden jaar 383. Het stelde teleur dat deze stijging zich in het eerste halfjaar 1956 niet voortzette door de aanmerkelijke stijging van de bouwkosten (in 1945 gemiddeld 14892 per woning, thans 19.200) maar thans zijn we weer in stijgende lijn, aldus spre ker. Het aantal woningen door de Bouw kas gebouwd bedroeg in 1952 84, in 1953 83, in 1954 104 en in 1955 61. De daling in het afgelopen jaar werd deels ver oorzaakt door de hogere bouwkosten, maar ook omdat de aanvragen van de Bouwkas niet altijd volledig gerealiseerd konden worden door het ontoereikende bouwvolume of de bouw door particu lieren, woningbouwverenigingen en ge meenten. Thans valt er echter weer een goede vooruitgang te constateren als ge volg van de gewijzigde toewijzing van het bouwvolume, welk nieuwe systeem hier heel goed voldoet. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar waren er al weer 91 woningen in aanbouw en 98 individuele gevallen en enkele complexen in voorbereiding. De produktiekeuring van hoogwaardig getruiksvee welke hier ieder jaar onder het motto „Produktie, Sierlijkheid en Kracht” op de Veemarkt wordt gehouden ditmaal op donderdag 4 oktober a.s. belooft nu wel een zeer bijzondere ge beurtenis teWorden. Niet alleen hebben vrijwel alle voor aanstaande fokkers in onze provincie voor de individuele rubrieken ingeschre ven. maar daarnaast zullen er ook niet minder dan 36 bedrijfskollekties worden tentoongesteld, zodat de strijd om de prijzen hierin wel bijzonder spannend be looft te worden. Zo zal men dus a.s. donderdag op onze veemarkt het mooiste en het beste vee van Friesland bijeen zien, een gelegen heid welke vele liefhebbers en bewon deraars van Frieslands roem zeker niet zullen willen missen. Ook vele groepen buitenlanders hebben reeds te kennen gegeven deze keuring te willen bezoeken. Deze gasten zullen door een speciaal daarvoor aangezochte com missie worden ontvangen en rondgeleid. Bovendien worden ook autoriteiten uit de andere provincies verwacht, zodat zowel van nationale- als van internationale be langstelling voor deze elite-keuring kan worden gesproken. De Veiligheidsraad heeft besloten zo wel de Brits-Franse als de Egyptische klacht inzake de Suez-kanaal kwestie in behandeling te nemen. Maandagmorgen zou de 15-jarige Jopie Landstra, wonende in de Fred. Hendrik straat, z’n vader bij het schilderen van de woning helpen. Door het breken van de ladder maakte hij een val en kwam daar bij zo ongelukkig terecht, dat één van de rugwervels werd beschadigd. Het slacht offer werd in hei Sint Antonius zieken huis opgenomen. die bloemen namens de deelnemende firma’s overhandigde aan de vijf manne quins en mevrouw Mimie de Graaf, de lady-speaker. uo de heer Douma, de pianist werd terecht in deze hulde betrokken, r werd nog eens met nadruk gezegd dat de deel nemende firma's maar een klein gedeelte van hun kollektie’s hebben getoond. Gaat U dus eens kijken in de diverse zaken, het loont zekér de moeite. en DONDERDAGS NULAND. Maandag beleefde de Nijland- film haar première, ’t Begon reeds des middags. De jeugd was de eerste groep die keek en genoot, want hoewel de film niet komisch is en geen culturele of documentaire waarde heeft, is het toch een eigenaardige gewaarwording, eigen dorpsgenoten op het doek te zien, vaak ongemerkt genomen, wat reden geeft tot uitbundige hilariteit. Bovendien waren de beelden uiterst scherp en dui delijk. ’s Avonds 7 en 9 uur werd de voorstel ling herhaald voor de ouderen, zodat praktisch heel Nijland heeft genoten van deze opnamen. Als toegift werd een prachtige natuur (bloemen) film gedraaid en een komische. De zangvereniging „Looft den Heer” heeft eer van haar werk, ’t Is een groot sukses geworden. allen in de KAB, met zijn 410.000 leden, samen te werken om de wereld wat meer christelijk te maken en ’n gezonde maat schappij op te bouwen. Nog beval spr. aan het kopen van loten, door de kajot- ters in de pauze aan te bieden. De ka jot ters uit het bisdom Gro’ ingen willen n.l. een bedrag bijeen brengen om een eigen az aardiging uit dit bisdom naar het in 1957 in Rome te houden KAJ congres, waar de godsdienstige situatie van de jeugd van heel de wereld zal worden be sproken mogelijk te maken. En hierna waren woord en daad aan het ensemble-Cakie uit Alkmaar met de ca'-aret-variété-rcvue „Van dit, van dat, van alles wat”. Inderdaad bood het pro gramma elk wat wils, en het was alle maal van het goede soort. Jenny van Elsloo bleek een pittig accordeon-vir- tuoze. Zij had er, nadat Nol van Dijk, welbespraakt conferéncier, die later ook als humorist de lachers op zijn hand had, het ijs had gebroken, al spoedig de stemming in. Na de pauze had zij, in Alt Wiener costuum, veel sukses met haar liedjes, evenals trouwens Leny Cramer met die uit Tirol; voor de pauze had deze ook al met grote waardering van het publiek enige operette liederen gezongen. De nog jonge Klaas Koomen, bleek een goed imitator en beleefde veel genoegen van zijn na de pauze gegeven muzikale rariteiten, het publiek toonde zich zeer dankbaar. Niet minder bijval viel trouwens ten deel aan „Cakie” zelf als goochelaar, voortreffelijk werk met een prettig praatje. Als we the Artins het laatst noemen betekent dat geen ge brek aan waardering, ze gaven uitsteken de acrobatiek op beschaafde wijze. In een slotwoord dankte kapelaan Dien der het gezelschap. Zich tot de KAB- leden richtend gaf hij hun de verzekering dat hij als de geestelijk adviseur van die afdeling gaarne al zijn krachten zal in spannen om mee te werken aan de voor naamste taak n.l. de godsdienstige, zede lijke en culturele vorming. De avond had meer bezoek verdiend. Er was bal-na met muziek van het en semble Schuil. NEW YORK, 26 sept. De Veilig heidsraad heeft woensdag besloten zowel de Brits-Franse als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suezcrisis op de agenda te plaatsen. De Brits-Franse klacht werd met algemene stemmen op de agenda geplaatst. Het besluit om de Egyptische klacht te behandelen werd genomen met zeven stemmen voor bjj vier onthoudingen, Engeland, Frankrijk, Australië en België. De afd. Sneek van de KAB hield dins dag een feestavond ter opening van het seizoen 19561957 in Amicitia. Voorzitter J. P. de Vries zeide dat de bedoeling van deze avond is een winter- programma in te leiden, waarin de leden tot iets meer activiteit zullen worden aangespoord, dan tot nu toe het geval is. Spr. deelde mede dat de H. E. heer Deken van Galkom wegens uitstedigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, doch het verheugde spr. zeer de beide kapelaans der parochie de eerw. h.h. Galama en Diender welkom te mogen heten, de laatste ook in zijn kwaliteit als geestelijk adviseur van de afd. van de KAB hier ter stede en haar vele instel lingen. De heer A. Koelink, districtsbestuurder van de KAB te Zwolle sprak een propa gandistisch woord. Hij betoogde dat de KAB geen verzekerings-instelling is, waaraan men premie betaalt omdat men haar wel eens nodig kan hebben in het dagelijks leven; de KAB is een beweging waaraan 'men z’n contributie afdraagt omdat men wil meewerken aan zijn doel stelling. Een doelstelling welke verder gaat dan de bevordering van de mate riële welvaart, welke ons gelukkig heeft bereikt, maar de volledige emancipatie van de arbeidersstand wil. Een emanci patie naar een volwaardig christelijk mens-zijn. Er is een enorme geestelijke nood niet alleen onder de arbeiders maar onder allen en het is mede de taak van de KAB daarin te voorzien, niet alleen hoofdbestuur en besturen maar alle le den dienen hun schouders daaronder te zetten. De moderne wereld komt door radio en televisie bij u binnen en het is zaak zichzelf te vormen en mede te werken aan de vorming van anderen om, hoe goed deze moderne middelen van contact op zich zelf ook kunnen zijn, te gen de gevaren daarvan gewapend te zijn. Het gaat om een echte christelijke volwaardige arbeidersstand. Een strijd, misschien minder spectaculair dan die van 60 jaar geleden toen het tegen de materiele nood ging, maar minstens zo hard nodig. Spr. wekte tenslotte op om van Zandstra Sport is een hoofdstuk apart, en veel bezoeksters in de zaal gaan recht zitten als de „Sturka mode” ge toond wordt. Sneek als watersport-cen- trum kent zo langzamerhand deze Sturka kleding, en toch is men telkens weer verrast door verschillende nieuwe vond sten. Een nieuwe kleur een nieuwe stof. Sturka brengt nu een warme duffel jack in een mooie cyclame tint, waarvan de kraag zwart gevoerd is. Een blauw jack is gevoerd met witte teddy (kan ook met de teddy naar buiten gedragen worden) een beige jack heeft een heer lijk warme geblokte voering. Een blauw jack viel me op met een in genieus gevouwen kraag die een 'apu- Het door de Kerkvoogdij en Kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente te Bennekom ingediende beroep tegen de beslissing van B. en W. van Ede tot toe lating van de oprichting van een katho lieke kerk te Bennekom, is door het be roepscollege van Gedeputeerde Staten van Gelderland ongegrond verklaard. Als motief voor het beroep voerde men aan, dat men tijdens de dienst in de Hervormde kerk last zou hebben van het klokgelui der nieuwe katholieke kerk, die op korte afstand van de N. H. kerk in Bennekom is geprojecteerd. De Britse vertegenwoordiger, Sir Pier son Dixon, noemde de Egyptische kacht „schandalige laster”. De Amerikaan, Cabot Lodge, die vóór het opnemen van de Egyptische klacht stemde, deed dit, naar hij zei, niet omd< de U.S.A, het met deze klacht eens zijn, maar om aan te tonen, dat Amerika ieder recht van spreken wil geven. Ondanks alarmerende berichten over Parijse pijllijn en hoge sjako’s, is de mode voor het winterseizoen 1956-’57 verrukkelijk. Een prachtige soepele lijn in mantels en japonnen, een uiterst flatteuze hoedenmode en een geraffineerde kleurencombinatie. chon bleek te zijn. Hieronder werd een felrode trui gedragen met raglan mou wen. Ach die truien! Gezellig wijd en lang zijn ze. Heerlijk warm en een prettige sportieve dracht. Ik zag een wit- zwarte Noorse trui, gedragen op een nauwe zwarte broek (alle pantalons heb ben nau v aansluitende pijpen) en een Noors vest, die beiden om te stelen wa ren. Opvallend goed bij deze spo’rtkleding stonden de artistieke raffia tassen, mand jes en Marokkaans leren assen van fir ma Jansen. Hadden de sieraden van de firma, we zagen halskettingen, oorbellen, armbanden, al veel bijval gehad deze tassen kregen een applaus! Zelfs de man nequin kon niet scheiden van haar rond zwart mandje met gekleurdballen. Een schattig dingetje. Tot slot van deze show die veel belang stelling had, werden nog enkele cock tail en avondjurken getoond, waarna het l’?rliefste bruidje ten tonele ver scheen! De dames hadden een daverend applaus in ontvangst te nemen. Voor dankwoorden zorgde de heer Klasema, De Sovjet-afgevaardigde, Sobolef, ver oordeelde de economische pressie, die Frankrijk en Engeland op Egypte leggen en de concentratie van Britse en Franse strijdkrachten. Gistermiddag werd in de grote zaal van Hanenburg de vergadering gehouden van de aandeelhouders der Bouwkas Neder landse Gemeenten in de provincie Fries land. Deze bijeenkomst was zeer druk bezocht en werd o.a. bijgewoond door tal van burgemeesters, secretarissen en di- rekteur-'n van Gemeentewerken, die, evenals de andere aanwezigen, met veel belangstelling de openingstoespraak van burgemeester G. H. Kuperus van Hee- reneven, vice-president van de Raad van Commissarissen, aanhoorden. Dinsdag hield de fotoklub ,,’t Filter” haar eerste werkavond van dit seizoen, welke avond stond in het teken van het portret. De zaal van restaurant Piso leek al gauw veel op een filmstudio in Hollywood, de grond lag nl. bezaaid met kabels en stekkers, terwijl her en der spotlights opgesteld stonden. Voeg hier nog bü een viertal statieven van allerlei makelei met daarboven diepzinnig op hun matglas starende portretfotografen in de dop en U hebt een beeld van de situatie. Uiteraard moet daar nog bij gevoegd worden het model, dat met een passende donkere of neutrale achter grond nog net een plaatsje had gevon den tussen deze wirwar van attributen. Als model fungeerden de eigen leden en het zal ons benieuwen hoeveel re- flexjes de spotlights getoverd hebben op de zweetdroppels die de modellen alras bij het gezicht neerliepen. Het moet ge zegd worden dat ook de „cameraman nen” stonden te werken in het zweet huns aanschijns. Andere leden maakten hier weer gebruik van door met of zon der flits een overzichtfoto van al deze bedrijvigheid te maken. Al met al is het een bizonder leerzame en gezellige avond geworden, een goede training voor de wedstrijd in portretfotografie, die deze winter nog komt. Een woord van dank verdienen de beide vakfotograaf-leden, die hun spotlights en achterdoeken ter beschikking stelden. De secretaris kon weer twee nieuwe leden inschrijven. De volgende vergadering is op 9 oktober. Dan vormt de maandelijkse onderlinge wedstrijd, met als verplicht onderwerp de zeilsport, het hoofdpunt van het pro gramma. To Warns, Himmelum en Bakhuzen hing de Fryske flagge üt ’e tsjerketoer. It musykkorps fan Warns soarge foar fleurige musyk en bigeliede it sjongen fan ’e moaije heitelanske lieten. Wylst it flaggeliet ynsetten waerd, gyng de flagge mei de pompeblêdden de mest yn en dêrnei spriek de hear Struik- sma fan Nijemardum in wolkomstwurd. Yn 1345 gyng it om ’e frijdom fan it folk fan FryslÉLn en dér giet it hjoed de dei noch om, sei er. Ek de brief fan Prof. Frltsma, troch de foarsitter foar- lézen, fitere hy de Friezen yn oan net to forslopjen yn ’e striid foar Fryslan. Nei it sjongen fan it Frysk folksliet droech Ryk Landman de balade fan de ridderslach by Warns fan D. Tamminga foar. It wie in nocht nei dit fanke to lüsterjen. Letter droech hja noch stik ken foar fan Gerben Brouwer, Fedde Schurer en S. Visser. Firma van dei Goot toonde hier o.a. een prachtige lange zobel-feh jas, een nobele bontsoort. Een murmel stola be koorde mij bijzonder, evenals de lange jas van zwarte zeehond met bruine kraag Ook Persianer jassen toonde deze firma en een allerliefst jasje van kidleg. Een kort jasje van lambleg werd gedra gen over een turquoise jurk in long- torso met laag-aangezette plooirok ’n magnifiek geheel. Ac' ja zon’ bontjas blijft de droom van iedere vrouw de werkelijkheid voor haar bestaat gewoonlijk uit een ge wone warme winterjas. En dat zo’n jas niet saai en oerdegelijk behoeft te zijn, zagen de a.s. koopsters op deze show waar verscheidene jassen werden getoond, die goed van lijn en mooi van kleur waren. Nederland staat bekend om zijn goede mantelconfectie, en deze twee Sneker firma's zijn er zeker in geslaagd een mooie kollektie samen te stellen. De stof was dikwijls mohair van HBZ was er b.v. ’n mooie ijsblauwe mohair jas met ’n grote bontkraag. De mantels vallen door gaans recht, met uitzondering van een enkele getailleerde in een grote maat, waarmee HBZ veel sukses had. Een prachtige combinatie toonde de zelfde firma. Een jas in de nieuwe lever kleur over een japon in dezelfde tint. Hierbij werd een albast-kleurig hoedje gedragen een opvallend mooi ensem ble. Kent u die „albast” tint? Je zou het ook ivoor kunnen noemen. Dat was de kleur van het beeldige truitje met Zwit sers borduurwerk aan de hals, dat ge dragen werd bij een mooi wevenite pak je van HBZ. Veel yersey en wevenite toonde ook firma v. d. Goot op deze show. Een heer lijke, warme dracht; soepel en geschikt voor jongere en oudere dames. De „grote maat mannequin” liet hier veel yersey zien en het stond steeds gedistingeerd. De meeste van deze yersey pakjes en japonnen hadden een ruime rok, dikwijls een geplisseerde. Anderen vielen recht met een plooi achter; want dat is juist het heerlijke van deze mode dat elke vrouw kan nemen wat haar het beste staat! Wijde rok goed, nauwe rok, ook goed! Het Nederlandsch Bijbelgenootschap organiseert ter gelegenheid van de Friese Bijbeldag een openbare middagbijeen- komst op donderdag 4 oktober 1956 om 14.00 uur n.m. in de „Blauwe Zaal” van de Schouwburg te Heerenveen. Prof. Dr Th. C. Vriezen, hoogleraar te Groningen hoopt te spreken over „Opgravingen in Palestina in verband met de Bijbel” .ge ïllustreerd met lantaarnplaatjes. Belang stellenden worden uitgenodigd aanwezig te zijn. weet wel, die ronde platte gevalletjes en ze waren allerliefst! Maar o, die mo derne half hoge hoeden, die ze ons dan voorgezet hebben als kolbakken. Hoe hartveroverend zijn ze prachtig van kleur en materiaal. Zijden glanzende melusine en langharig mirage. Een op vallend goed samengestelde kollektie hoe den brachten de dames Osinga en Winia hier, die uitstekend harmonieerden bij de getoonde mantels en japonnen. Ik no teerde o.a. een fluwelen hoed in ’n diepe herfstkleur, gedragen bij een leverkleuri ge mantel. Een schattig wit hoedje van imitatie bont bij een blauw trois-pieces van HBZ waarbij een wit-blauw ge streept mouwloos vest hoorde. Een beel dige goudbruine hoed bij een jacquard geweven pakje dat vele harten stal. Zo zou i’t u er meer kunnen noemen, (de zeer elegante zwarte hoed met veren over de bol) maar u zou ze immers zelf moe ten zien deze glanzende hoeden nooit van een fantastische vorm, zelfs niet in mannenogen, maar altijd flatteus en rus tig. Zelfs bij de kleurige regenjassen die (BZ bet zien, werden deze hoge „kol bakken” gedragen. Geestig en aardig, en weer eens iets anders dan de omgeknoop te doekjes of de capuchons, die we nu al zo lang kennen. NIJLAND. Het winkelpand eigen aan de heer W. Atsma werd ten overstaan van notaris J. Zijlstra te Sneek, ten huize van de heer R. Piersma, maandag j.l. fi naal geveild. Aangezien het bod niet werd verhoogd, werd koper de heer H. M. de Boer voor de som van 4006. Woensdagmorgen omstreeks half vijf is ten noorden van Ameland de Groning se coaster „Gruno” in aanvaring geko men met de Russische vrachtboot „Ko lomna”. De Gruno is direct na de aan varing gezonken. Vermist worden de 42- jarlge kapitein-eigenaar A. Wieringa uit Appingedam, zijn echtgenote de 38- jarige G. WieringaHartendorf en de Duitse matroos Karl Richard Beeck. De vijf overige opvarenden werden aan boord genomen van de „Kolomna”. Dit zijn de 18-jarige dochter van de kapitein, mej. C. A. Wieringa uit Ap pingedam, de 26-jarige bestman D. F. van den Berg uit Delfzijl, de 18-jarige kok A. v. d. Veen uit Blija, gem. Fer- werderadeel, de Duitse matroos P. Bassler, en de 43-jarige machinist H. van der Meer, wonende te Straatsburg. De Gruno, een gladdekcoaster van 216 b.r.t., was met een lading potas op weg van Bremen naar Huil. Het schip voer in timecharter voor Freight Express te Londen. De „Kolomna” meet 3258 b.r.t. en was dinsdag uit Rotterdam vertrok ken naar Leningrad. De kapitein van het Russische schip heeft van de Staats- rederij te Leningrad opdracht gekregen terug te varen naar Rotterdam, om een verklaring over de scheepsramp af te leggen. Hoewel omtrent de oorzaak nog niets bekend is, veronderstelt men dat zware mist een rol heeft gespeeld. De „Kolom na” maakte direct melding van de nood lottige aanvaring, waarna de redding boten „Brandaris” van Terschelling en „Van Rietschoten” van Ameland uitvoe ren. Ook een marinevliegtuig uit Valken» burg, een zgn. lange afstands-patrouille vliegtuig verleende assistentie. Later hebben zowel de reddingboten als het vliegtuig het zoeken moeten staken we gens slecht zicht. Bij een botsing tussen een militaire watertankauto, een personenauto en een motor op de Rijksweg tussen Bergum en Suameer, is de 31-jarige motorrijder H. Postma uit Appelscha, werkzaam bij de Ned. Heidemaatschappij, om het leven gekomën. De inzittenden van de perso nenauto, de 54-jarige heer D. de Boer, directeur van de zuivelfabriek te Mars- sum en zijn echtgenote, werden licht gewond. Toen woensdagmorgen de 70-jarige heer M. de Leeuw de rijweg te Oudehas- ke per rijwiel wilde oversteken, maar daarbij niet op het verkeer lette, werd hij gegrepen door een luxe auto, be stuurd door de heer G. Zijlstra uit Joure. Het slachtoffer werd tegen hc. wegdek gesmakt en overleed ter plaatse. De autobestuurder merkte de wielrijder te laat op, hetgeen vermoedelijk een ge volg was van de mist. dér hearden wy neat fan. En dochs is dat barren dêr by Warns en Staveren foar de frijdom fan üs heitelan fan greate bitsjutting west. De West- lauwerske linnen hawwe yn 1345 har frijdom .bifochten, oars hie it harren krekt lijk as Westfryslan forgongen. Tige wiidweidich fortelde sprekker fan it^barren yn dizze omkriten en ho’t de forbittere boeren en fiskers it leger fan graef Willem IV yn ’e hindernis lükten. Troch dizze ynfaldige minsken is de frij dom fan Fryslan histoarje wurden. Dat is nou seis ieuwen forlyn, mar ek nou noch moatte wy foar üs rjuchten f jucht- sje. De jongerein haldt him öfsidich, it wurk moat dien wurde toch in lyts keppeltsje minsken. Dat moat oars wur de. De skouders moatte der ünder set. Jongeren en aideren kinne folie mear dwaen. De hear Tamminga bieindige syn moaije rede mei in prachtich en tapaslik gedicht fan Coba Hanenburg. Der waerden do noch forskate lieten songen, hwernei dizze tige slagge middei dy’t ek troch folie foaroansteande Friezen om utens bywenne waerd mei in koart wurd fan tank oan alle mei- wurkers sletten waerd. De kofjetafel fan to foaren by Speer- stra yn Warns wie ek folie bilangstelling four. Hij stond hierin stil bij de reorgani satie welke in de leiding van de Bouw kas is doorgevoerd als geolg van de uitbreiding van het wer’ gebied tot vrij wel alle niet Noordelijke provincies, waardoor de Raad van Toezicht is opge heven en het aantal Commissarissen tot het uiterste beperkt. Daardoor is het kontakt met en de band tussen de aan deelhouders en de Bouwkas niet meer zo sterk als voorheen, maar door deze vergadering die uitsluitend bedoeld is voor de aandeelhouders in Friesland, kunnen ze misschien weer iets worden verstevigd. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ■r ÉW WW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1