De mode triomfeert bij C A Ouderdomspensioen ij I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST voor een een van Met de Johan Oldenbarnevelt van Australië naar Zeilkoningin huwde schipper in de orde van de Sneeker Pan ■i op 1 Jan. ’57 f 1404 voor gehuwden, f 846 voor alleenstaanden Ijlst zette een streep onder stuk historie 11 11 le jaargang no. 80 Donderdag 4 oktober 1956 Chr. Besturenbond Sneek en W ymbritseradeel - busdienst op Sneek i Twee doden bij verkeers ongeluk te Woudsend Bioscoopnieuws Het Sneeker Nieuwsblad is-een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD xx Door de kattenscheiding Burgerlijke Stand Drietal direkteur Zuivel fabriek Scharnegoutum Zilveren jubileum ter secre tarie van Wymbritseradeel Twee meisjes aangereden en gedood Bijtijds gered Nu een Vier personen door gasver stikking gedood i Chr. Plattelandsvrouwen Oudega (W.) - v W w o SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Mantels en mantelcostuums. van 215 sep. Tweemaal begeerd. Het ligt in de bedoeling van de Chr. Besturenbond voor Sneek en Wymbritse- radeel in samenwerking met de Chr. Be sturenbond te IJlst ook dit najaar weer de al bijna t iditioneel geworden C.N.V.- avo d te houden en wel op dinsdag 23 en woensdag 21 oktober a.s. Een Christelijke tonee1 lub uit Leeuwarden zal het toneel stuk „Verbroken banden” van Tom Dek ker voor het voetlicht brengen. Men zie de advertentie in dit blad. collectie zeer lage Annie v. d. Meer van Tjalhuizum, twee maal schaatskampioene van Friesland en res. kampioene van Nederland, die deze zomer ook de titel van Nationale Zeil koningin veroverde, is gistermiddag met Siep v. d. Steeg, Schipper in de orde van de Sneeker Pan, in het huwelijks bootje gestapt. Onder zeer grote belangstelling verliet het bruidspaar na de huwelijksvoltrek king het gemeentehuis van Wymbritsera- deel door een erehaag, gevormd door de jongerengroepen en adspirantjes vap de Gymn. Ver. S.D.S. te Nijland, waarvan de bruid leidster was, en haar kollega’s van de korte baan. Veel katten kunnen tot een echtschei ding leiden. Dat heeft Catherine Came ron ondervonden. Haar man wilde van haar scheiden omdat zij meer op had met haar 41 katten dan met hem. De rechter het gebeurde in Californië stelde hem in het gelijk en sprak de scheiding uit. RAUWERDERHEM, tember 1956. Geboren te Terzool, Willem, z.v. Harm van der Sluis en Gooitske Boersma; te Irnsum, Else Klaas, z. v. Jelle Riemer- sma en Margje Kuipers. Ondertrouwd: Daam Siksma 24 jr. en Janke van der Land 23 jr., beide te Deer- sum. Gehuwd: Ale Schilstra 26 jr. en Ljj- keltje Htjlkema 30 jr., beide te Poppin- gawier. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dit is een film naar een novelle van de openhartige Guy. de Maupassant, dus een realistische, de Duitse titel is „Am An- fang war es Sünde”. Het verhaal speelt op het boe-’^nland waar de boerenknecht Marko de dienstbode Rosalie, verleidt en in de steek laat. Dat gebeuren speelt zich af op de hoeve van de rijke boer Jacob, en hoe Rosalie ten slotte op die hoeve de meesteres wordt vertelt de aangrijpende geschiedenis. Ruth Niehaus speelt Rosalie, Peter Carsten Marko de knecht, Viktor Staal boer Jacob. Hoog in het zadel. SCHARNEGOUTUM. Het volgende drie tal voor benoeming van een beheer der der Coöp. Zuivelfabriek alhier is aan de leden voorgelegd: de heren: G. van Dam te Workum; H. A. Douma te Wor- merveer; R. J. Sijtsema te Marum (Gr.). Wat niet zo licht zal wennen is de slechte weg. O, neen, niet slecht in on derhoud, maar door de vele en vaak scherpe bochten, de geringe breedte, de uiterst smalle berm en de hoge ligging tussen diepliggende bermsloten. Het is nu de tijd IJlst volledig uit zjjn isolement te verlossen, door een brede rechte verkeersweg SneekIJlst. Ook dat is een plaatselijk belang; ja meer dan dat1 Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drljfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) en DONDERDAGS A f S deze forsere figuur buitengewoon goed. Verder verscheen zij in enkele bontjas sen, persianer fehbuik en in een zwart fluwelen japon met een loshangend rok- pand, die de verslaggeefster verrukt deed opveren van haar stoel. Een ko ninklijke japon, gemaakt van een ko ninklijke stof, die we tegenwoordig te weinig zien in de collecties. De bewuste „pellerine van Dior” was hier niet alleen aanwezig op enkele ja ponnen, maar ook op een zwarte mantel. Recht, nauw vallend, de cape met franje afgewerkt, was dit inderdaad het allernieuwste Parijse model afge stemd op de Nederlandse vrouw. Goed draagbaar, modieus en elegant. Voor de heren... alweer de zelfde lijn. De shows van C. en A. worden altijd gekruid met enkele aardige tafereeltjes waarin de heren mannequin een rol speelt. De dames kijken dan geamuseerd of meewarig, al naar haar aard, naar zijn costuums en jassen die alwee...eer dezelfde lijn hebben van vorige jaar en ettelijke rijen jaren. Ook ik heb moeten speuren naar veranderingen in zijn uiter lijk en ik wil erkennen dat ik op de lady- speaker moest steunen voor ik iets ont- En nu, 1956, is er dan weer een bus verbinding, maar thans niet in combi natie met een boot. De dienstregeling laat zich goed aanzien. Of het zo zal bljjven? De tiid sil It leare. Ondernemer en bevolking kunnen er beiden veel aan doen. De ondernemer door zoveel diens ten als mogeljjk is (we denken aan een late dienst naar IJlst door de week en een bescheiden dienstregeling voor de zondag), de Ulsters door geregeld van de bus gebruik te maken. Maar alles moet wennen, dit ook. Vóór de oorlog was reeds een bus dienst ingelegd door v. d. Zee, gereden door diens zoon J. v. d. Zee, een com binatie dus van boot en bus, die goed voldeed. Van 1938 tot 1940 werd zo sa mengewerkt. Het beloofde heel wat voor de toekomst. Maar toen werd de mooie nieuwe bus gevorderd door de bezetters en na de oorlog verleende den Haag geen vergunning weer: het paste niet in het schema De heer T. Bajema, commies A ter secretarie van Wymbritseradeel werd maandagmorgen daar in intieme kring gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als ambtenaar ter secre tarie. Hem werden enkele boekwerken aangeboden. mode is en op vele mantels is aange bracht. De mantels van de grote maat man nequin, vielen recht en slankmakend en waren ook dikwijls met bont gegar neerd. Een opvallend mooie mantel was van breitschwanz mohair een prach tige gewerkte stof die aan veulen doet denken. De nieuwe kleur marengo, een van die moderne bruine tinten, stond Allerlei omstandigheden hebben sa mengespannen om het slachtoffer ten val te brengen. De voornaamste is wel, naast ouderdom: de moderne tijd stelt kunnen daarin een rol spelen. Evenmin laat zich dus de hoogte van het inkomen waarover premie wordt geheven, nauw keurig berekenen. Verwacht kan slechts worden dat dit een d-ie tot vierhonderd guld i hoger komt te liggen dan de oorspronkelijke zesduizend. (Alg. Dagblad). Op de rijksweg te Velden (L.) aan de weg VenloNijmegen, zijn de achtjarige meisjes Ans Bouten en Tini ’t Zandt door een personenauto uit Utrecht over reden. De beide meisjes werden deerlijk verminkt en waren vrijwel op slag dood. De auto botste na de aanrijding tegen een boom, de bestuurder v. d. K. liep een beenbreuk en een hersenschudding op. Een naast hem zittende Duitse lifter, W. B. uit Berlijn, werd licht gewond. De beide gewonden en ook de stoffelijke resten van de twee verongelukte meis jes zijn naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De meisjes waren aan het beukennootjes zoeken. Naar de toe dracht van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld, vermoedelijk heeft de bestuurder van de auto, die met flinke snelheid reed, de macht over het stuur verloren, doordat hij slipte. treden, wat een aangename afwisseling is. Een heel ander soort reizen zijn die met de Johan van Oldenbarnevelt, die uit Amsterdam vertrok naar Australië. Voor het welzijn van de reizigers, oude ren zowel als jongeren, tot de babies toe, wordt op een iofwaardige wijze gezorgd, ze worden als het ware vertroeteld op hun weken lang durende overtocht naar het vreemde land. Er is voor allen rui me afwisseling om eventuele verveling te bestrijden; er wordt op velerlei ma nieren gezorgd voor het welzijn, geeste lijk zowel als stoffelijk, van de reizi gers en de glundere gezichten van de passagiers wijzen er dan ook op, dat men het aan boord zeer naar de zin heeft. Een staf van personeel van hoog tot laag werkt daartoe gaarne mee. De reis werd gemaakt via Gibraltar door de Middellandse Zee naar Port Said, vandaar door het Suez-kanaal naar Aden, waarop de oversteek door de In dische oceaan volgt naar Australië, waar Fremantle, een voorstad van Perth, de eerste haven is, welke men aandoet. Als de hiervoor bestemde reizigers zijn afgestapt, vervolgt de boot zijn reis eerst naar Melbourne, om ten slotte in Sydney zijn eindbestemming te vinden. Dan worden de reizigers en hun bagage ontscheept en staan zij voor de vraag hoe zij in het nieuwe land zich een toe komst zullen opbouwen. De heer Zeijl bracht daarop een woord van dank aan de 86-jarige Mij. Neder land voor het afstaan van de film en de heer Tan voor de vervaardiging, waar op een hartelijk applaus volgde dekte dat hij vorig jaar bepaald niet had. Zijn revers zijn langer Zijn winterjas wordt met twee knopen gesloten zijn twee rij winterjas van Italiaans model heeft een lage rugceintuur... Ai, wat was zijn vriendinnetje praktisch en lief uitgedost in haar met teddy gevoerde poplin regenjas met lage ceintuur Dit tussen haakjes aandacht voor de heer der schepping in zijn topcoat van origi nele Teddy O’Bey velours, zijn regen jas, zijn monty-coat, zijn rok-costuum. In deze correcte kleding mag hjj de da mes vergezellen die in groot avond toilet uitgaan. En nu kom ik toch weer op hare majesteit de vrouw terecht die schittert in haar lange orangza japon met tulle en prachtig borduurwerk. Alle ogen in de zaal zijn gericht op deze elegante verschijningen en hjj och arme is alleen maar een correcte zwarte achtergrond Een daverend applaus van de verrukte bezoeksters was het slot van deze show, die veel sukses heeft omdat ze goede mo dieuze kleding toont, tegen redelijke en zelfs lage prijzen. Het 7-jarig zoontje Dickie van de fa milie Dijkstra, wonende v. d. Heybuurt 7 alhier, geraakte zondagmiddag in de vrij diepe Woudvaart. De kleine vent verkeerde reeds in zinkende toestand toen het ongeval werd opgemerkt door zijn buurman, de bloemist de heer W. Wouda, die zich onmiddellijk te water begaf en ’t genoegen mocht smaken de drenkeling behouden op ’t droge te brengen. De „Johanna Jacoba” op een van zijn vele reizen aan het verkeer moderne eisen, eisen van snelheid en frequentie. En «hieraan kon onze goede „Johanna Jacoba” niet meer voldoen. Het is echter de vraag of een bus wel in alles het vertrouwde bootje kan vervangen. We denken aan het gezellig praatje in de kajuit van de winkelende dames. Aan fietsen en kin derwagens bij harde wind of regenach tig weer. Vóór de wind op de fiets naar Sneek, terug de fiets op het achterdek en zelf veilig en beschut in de kajuit. Geschiedenis. C. en A., die deze najaarsshow brengt onder het motto: „de mode triomfeert bij C. en A.”, laat door zes verschillende typen mannequins de modellen tonen: een grote maat, een junior-miss, drie normale maten van verschillende type en een heren-mannequin. Zij demon streerden dat er in de collectie van dit vrouw In de zondagmatinée deze opwindende western, waarin ranchers .en grote rol spelen, de revolvers noch de kuipende vrouwen ontbreken evenmin als de She riff en de posse. John Wayne als een eerzame voorman op een ranch, Ella Raines als Arly zijn behoorlijke tegen speelster, Ward Bond als de onbetrouww bare rechter Garvey zijn enige van de voornaamste spelers in deze spannende film. Deze bedragen wijken al vrij belang rijk af an de in de wet genoemde pen- sioenei. va., respectievelijk 1338 en 804 gulden. De verhogingen komen voort uit de stijging van het gemiddelde index cijfer der uurlonen van volwassen ar beiders. In de wet is bepaald dat een binding van het bedrag van het bodem- pensioen aan de regelingslonen van vol wassen arbeiders in de sectoren nijver heid, transport en landbouw (welke het mees+ omvattende indexcijfer oplevert) de meest juiste bepaling van de hoogte van het pensioen geeft. Van belang is verder dat volgens de wet ook het bedrag aan inkomen, waar over ten hoogste premie zal zijn ver schuldigd (in de wet vastgesteld op zes duizend gulden per jaar) de wijzigingen van het indexcijfer zal volgen. Echter duidt de wet hiervoor niet aan de datum 30 juni 1956 maar de datum 31 januari 1957. Hoe het indexcijfer er op 31 januari zal uitzien, valt niet te zeggen. Komen de gebeurtenissen, zoals compensaties voor de ouderdomswet bijvoorbeeld, Het passage- en reisbureau W. Zeijl en Zoon heeft dinsdagavond in zaal Ha nenburg aan tal van belangstellenden een reis aangeboden, welke, rustig op een stoel gezeten, gemaakt kon worden per vliegtuig of per passagiersschip de Johan van Oldenbarnevelt. De heer IJ. N. Zeijl sprak bij de aanvang een kort openingswoord, waarin hij allereerst de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het programma zou eerst een vlucht met een toestel van de K.L.M. geven, en daarna in twee gedeelten een reis met een boot naar Australië. Deze laatste ■reis was opgenomen door dr. Tan en voerde door het Suez-kanaal, terwijl de reis in november a.s. zal worden geva ren langs de Kaap de Goede Hoop. Spr. stond nog even stil bij de dit jaar ge houden groepsreizen, die uit deze pro vincie met Friese reizigers is georgani seerd, over het verloop waarvan de or ganisatoren en de reizigers bijzonder te vreden waren. Het ligt in de bedoeling dat ook in het volgend jaar in de maanden mei en juni zulke reizen zullen worden gehouden, waarover gaarne in lichtingen worden gegeven. Als dan de vliegmachine op het doek verschijnt, heeft er voor het instappen van de rei zigers nog een kleine plechtigheid plaats, wanneer nl. door de K.L.M. aan een der dames een bloemstuk en een persoonlijk geschenk wordt aangeboden ter herinnering aan het feit dat zij de 40.000ste passagiere is sinds 1950. Dan gaat de grote vogel de lucht in en kan men zien hoe uitstekend de zorg is voor de reizigers. Onderweg kan men zich op een halteplaats ook eens even ver- De 48-jarige heer Jelle Nicolai uit Sneek is gisteravond 7 uur bij de ingang van Woudsend met een door hem be stuurde volkswagen op een melkwagen, bestuurd door de heer Watte Visser, 53 jaar te Woudsend, gebotst. Beiden wer den op slag gedood. Visser die voor de Coöp. zuivelfabriek te Woudsend de melk ophaalde van de veehouders uit Indijk, was pas met de wagen deze weg afgereden toen dit vreselijke ongeluk plaats vond, terwijl hij bezig was bussen melk op de wagen te plaatsen. Hoe de toedracht precies is geweest is nog niet met zekerheid vast gesteld. De melkwagen had altijd een rode lantaarn achter. Op de plaats waar het ongeluk plaats vond is het wegge deelte goed verlicht daar in de nabijheid een lantaarn staat. De volkswagen werd zwaar beschadigd, evenals de melkwa gen. Van de opgeladen melk ging een deel verloren. Het paard, dat na de aan rijding op hol sloeg, werd spoedig tot staan gebracht. Dr. Theunissen, <jie nabij de plaats van het ongeval woont was spoedig aanwe zig. Hulp mocht echter helaas niet meer baten. Van de getoonde mantelcostuums viel vooral een tailleur op in een modern Schots ruitje, met een plooirok. Een pakje met een perfecte lijn dat veel bij val kreeg, evenals het tweed pak met 7/8 jasje, waarvan de kraag met per sianer gegarneerd was. In tegenstelling met andere collecties bracht C. en A. verschillende getailleer de mantels, die Jonge slanke figuren goed staan. Een aangesloten mantel van mohair glacé was mooi gegarneerd met persianer, de bontsoort die zozeer in de Bij het in werking treden van de algemene ouderdomsvoorziening op 1 jan. 1957 worden de bedragen voor het algemeen ouderdomspensioenf 1404 voor gehuwden per jaar, f 846 voor alleenstaanden per jaar. Maandag 1 oktober 1956 was voor IJlst een dag van plaatselijk belang. (Tussen twee haakjes: waarom heeft IJlst nog nooit een vereniging voor plaatselijk belang?) Die dag werd nl. een streep gezet onder een stuk historie. Eén die ons bjjna een mensenleven lang trouwe diensten bewees, werd op non actief ge zet, althans wat het personenvervoer betreft. Het Ulster bootje, dat een be grip is tot ver buiten IJlst, heeft de afgelopen week zijn congé gekregen. Wat wil men Der Mohr hat seine schuldigkeit getan Der Mohr kan gehen C. en A. brengt altijd, als een van de eersten, modellen in de allernieuwste modelijn tegen prijzen die voor elke vrouw betaalbaar zijn. Tijdens de mode shows die deze firma geeft, gaat er dan ook steeds een goedkeurend gemompel op als de prijzen genoemd worden. Wij hoorden het ook nu weer op de pers show die we in de Harmonie in Leeuwarden zagen, U zult het in zaal Hanenburg horen waar de Sneker dames dezelfde show donderdag en vrijdag kunnen zien in een vertrouwde, intieme omgeving waar de modellen zo goed tot hun recht komen. Gistermiddag omstreeks een uur ont dekte de bovenbuurman van het huis Ten Katestraat 27 te Amsterdam, dat het gezin W. J. Philip door gasverstik king om het leven is gekomen. Men trof de heer Philip (65 jaar oud) en zijn vrouw (58 jaar) dood in hun slaapkamer aan, ook de twee zoons van respectieve lijk 26 en 22 jaar zijn om het leven ge komen. De buurman van eenhoog, de heer C. Befort, heeft samen met een voorbijganger de deur geforceerd, toen hij gas rook. De heer Philip was werk zaam als ovenbouwer bij de Centrale Hemweg te Amsterdam. Justitionele en politiële autoriteiten stellen een onderzoek in naar de oorzaak van dit droevig voorval. ■- i - A i modehuis werkelijk voor iedere het goede model te vinden is. Rok en bloese blijft voor elke vrouw die zich tot „de normale maten” mag rekenen, een favoriete dracht. Het geeft allerlei com binatiemogelijkheden en men kan dus met een kleine garderobe won deren doen Op deze foto toont de mannequin een bloese in het moderne warme cashmere dessin, die gedragen werd bij een wollen tweed rok. Tweed, serge, jersey zijn gewilde stoffen voor rokken en worden in deze collectie ook veelvuldig toegepast bij de nauw aansluitende rokken met een plooi achter. De wjjde rok ken, zo aardig voor jonge vrouwen, werden dikwijls gebracht in tinneroy; een smaakvol geheel was een grijze bloes bij een paarse tin neroy rok. Het jonge meisje droeg van deze stof ook alleraardigste japonnetjes. Een nieuwtje voor de junior-miss is de, uit Amerika geïm porteerde lacqué gewat- tineerde rok Warm, flatteus wijd, en iets geheel nieuws voor uw dochter, waar ze „wild verrukt” van zal zijn. Import Amerika was ook de wijde tinneroy rok met gekleurde banden be drukt. Verder droeg het jonge meisje een nieuw modél overhemdbloese (met lange mouw!) met een „button down collar”. Haar mantel kan zijn: een swag ger, een boxcoat met teddy, een prac tised windjack. Sensatie maakte ze in haar japon in de nieuwe magneet-lijn. Het modelletje U kent nu al de roklijn: wijd geplooid van boven, nauw van onderen stond haar allerliefst. Om te laten zien dat deze lijn Hollandaise geïnspireerd is op de Volendamse kleding, liep een „echte” Volendammer met haar mee. Haar oudere zusters droegen naast de geliefde rokken en bloeses, ook japonnen waarvan in de eerste plaats opvielen die met het cape-je dat Dior voor dit seizoen gebracht heeft. Een donker met lichtgrijze japon, ge garneerd met een lila suède ceintuur, was een goed voorbeeld van deze lijn, die C. en A. nu al in haar brengt, voor een inderdaad prijs. Deux Pieces blijven zeer gewild, in jersey, rayon matting, maar vooral in een mooi Prince de Galles ruitje, zijn ze een ideale dracht. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. En dan speelt de traditie ook een woordje mee. Want het Ulster bootje heeft een traditie. Het heeft geschiede nis gemaakt. Van de eerste verbindingen over wa ter tussen IJlst en Sneek valt niet veel te vertellen. Een veerschip, een motor bootje, een sleepboot AdriaanDe eerste serieuze onderneming was De Ulster Stoombootmaatschappij, die om streeks 1900 werd opgericht. Boek houder was de gemeente-secretaris F. Faber, kapitein H. v. d. Zee, machinist W. v. d. Zee, bemanning A. Tijsma en S. Post. De maatschappij liet 1902 een boot bouwen op de helling van Croles, de „Piet Hein II”, de eerste stoomboot die de werf Croles bouwde. De boot was zó gebouwd, dat hij vóór de brug kon zwaaien. Omstreeks 1925 nam kapitein H. v. d. Zee de aandelen over; de aandeelhou ders kregen reductiekaarten. In 1929 legde de heer Siebesma, aan vankelijk knecht op de Piet Hein II, een eigen boot In, de tegenwoordige „Johan na Jacoba”, zodat toen twee boten de verbinding onderhielden. De oorlogsjaren brachten verandering. De eigenaars van de Piet Hein en de Johanna Jacoba werden gedwongen te combineren. In oktober 1950 werd de ge hele beurtdienst door Siebesma overge nomen. De Johanna Jacoba bleef in de vaart, maar de Piet Hein, inmiddels motorboot geworden, werd in 1952 ver kocht. De öfd. Aldegea W. fan de Kr. Plat» telansfrouwen kamen op 26 sept. de jouns by elkoar. In fortsjintwurdiger fan de firma Van der Plaats to Boalsert haldde in causerie oer de kofje- en thé- kultuer. Under de bidriuwen waerd der in pittich bakje kofje skonken. Dit foei der sa yn, dat de hear Slot der daelks for to finen wie om nochris roun to gean, as... der in stikmennich dames wiene, dy’t de kofje foar him mealle woene. Fan gefolgen kamen der 5 da mes tagelyk oer to set. Hwa koe it hurdste? Allegearre like folie beanen yn like greate kofjemounles. De kam- pioen-kofjemealster fan Aldegea waerd mefr. H. BumaHeins. Hja fortsjinne in healpoun kofjebeanenDe oaren krigen in treastpriis. Do noch even, harsenskrabjeFragen oer hwat der dy joun oer ien en oar forteld wie. Al mei al in tige slagge en tige gesellige joun. i -''Xj Si si ft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1