Sneek en de Museumweek 1956 BUITEN LANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van Onderlinge wedstrijd gewijd aan de zeilsport ,,’t Filter” II Donderdag 11 okt. 1956 111e jaargang no. 82 RedacteurL. KIEZEBRINK Het nieuwe ministerie r/ Titoïsme heeft verschillende facetten Geslaagd Opbrengst kollekte het Fries Jeugddammen maar Werk gegund Ledenraad openbaar lichaam gasvoorziening N.O. Nederland Opbrengst Reclasserings- collecte Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Neveda najaar show breimodellen Russisch bezoek aan Scheepvaartmuseum Nieuwe liederen op carillon Niet „Frasquita” „Het bal” r IS acceptabele het is geenszins zeker dat als dat tito- H. H, Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen Vee artsenijkunde onze stadgenoot de heer A. Nooitgedagt. Hoewel er in een plaats en omgeving als de onze gelegenheid genoeg is zulke foto’s te maken, was het aantal inzen dingen toch niet groot, een bewijs hoe eens vijf inzendingen doch met zeven foto’s. Hierin werd J. Visser met 35 pnt. winnaar. De foto’s van de winnaars zul len in de etalages worden geplaatst. Klachten bij de Bond hebben tot gevolg gehad, dat er veel meer rondreis collec ties toegezegd zijn. Deze avond kreeg men vast de eerste en wel uit Zweden. Blijkbaar hecht men in Zweden niet zo veel waarde aan een fijne korrel als bij ons. Sommige foto’s die bij ons als „waar- Verschijnti MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co, Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD De zaterdag gehouden nationale collec te voor de Reclassering heeft alhier 1009.07 opgebracht. Door het architectenbureau T. Bonn'e- ma te Leeuwarden is namens B. en W. van Haskerland het bouwen van 42 be jaardenwoningen te Joure voor f 480.645 en 26 woningen aldaar voor f 353.700. gegund aan de N.V. Friso, aannemings- maatschappij te Sneek. Evenals vorige jaren stelt de propagan da- en jeugdcommissie der SDC de jeugd van Sne.k t.e.m. 15 jaar wederom in de gelegenheid, in competitie verband het damspel te beoefenen. Zo wordt 17 ok tober a.s. een begin gemaakt met de wed strijd om het jeugdkampioenschap van Sneek in 2 klassen, 10 t.e.m. 12 jaar, 13 t.e.m. 15 jaar. terwijl hierop aansluitend de wekelijkse jeugdcompetitie wordt be gonnen. De contributie is bepaald op slechts f 0.10 per week. Het is alleszins verheugend te kunnen vaststellen, dat het jeugddammen in Friesland hand over hand toeneemt, ter wijl de KNDB sinds enige jaren een wed strijd organiseert om het jeugdkampioen schap van Nederland, waarin een Fries, O. Hoekstra lid van de damclub Huizum, het dit jaar zowaar tot kampioen wist te brengen Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. •n DONDERDAGS De Leidsche Wolspinnerij n.v. l-swzt op 16 oktober a.s. in de foyer van Aa>to»tia met haar bijzonder interessante I**veda najaar 1956 show van breimo^wDen. Even als elders zullen ook hier de dames stellig grote belangstelling tonen voor deze show, waar ze kunnen zien hoe de gar derobe van vader, moeder en kinderen, groot en klein, kan worden aangevuld met zelfgebreide Neveda modellen. Brei met de mode mee, is het motto EEN ZOMER-IDYLLE Het is haast niet te geloven, maar toch werd, deze foto in deze zomer voor het Paviljoen Sneekermeer genomen. De vervaardiger behaalde er in de zeilfoto- wedstrijd van ,,’t Filter” in de A afdeling 31 punten mee. Stadsbeiaardier Flucie van Bergen is begonnen met het plaatsen van nieuwe liederen op ’t automatisch speelwerk van het carillon. Ze zijn; heel uur: ’t Ros Beyaard doet de ronde; half uur: Ain boer wol noar zien noaber tou. Het hoofdpunt van de vergadering der Amateur Fotografenvereniging ,,’t Filter” dinsdagavond in Rest. Piso gehouden, vormde weer de maandelijkse onderlinge wedstrijd. Deze keer was er een ver plicht onderwerp, n.l. de zeilsport. Veldwinnend titoïsme in de satelliet staten moge voor Rusland een gevaar betekenen, en daarom in het vrije Euro pa met genoegen worden gadegeslagen, isme in datzelfde vrije Europa veld wint onder de communistische partijen, dit ook geen gevaar voor het Westen zal meebrengen. Omdat er een sterkere drang tot neutraliteit van Duitsland en het losmaken van W. Duitsland uit de Navo uit kan' voortkomen. Ook daarom is het zaak dat W. Europa, W. Duits land inbegrepen, zo spoedig mogelijk tot een politieke en economische integratie komt. Zoals bekend heeft dit streven ook in Engeland nu meer steun gekregen, zowel een aantal conservatieve als la- bourleden van het Engelse Lagerhuis hebben aangedrongen op, in ieder geval economische, toenadering tot het vrije Europese vasteland. De Engelse minis ter van financiën Mac Millan heeft de zer dagen daarover overlegd met zijn kollega’s van het Gemenebest. Op deze conferentie vond men dat Engeland deel zou kunnen nemen aan een gedeeltelijke vrijhandelszone in Europa, dus een soort gemeenschappelijke markt, behalve voor voedingsmiddelen, omdat de Britse land bouw daar tegen zou zijn en omdat de boeren van het Gemenebest (Canada, Australië, Nieuw Zeeland) voorkeurs rechten op de Engelse markt hebben. Van Britse zijde voelde men vooral voor deze vrije markt omdat er zo meer En gelse producten naar het vasteland zou den kunnen worden gebracht en omdat die markt een bron zou kunnen zijn voor kapitaalvoorzieningen voor Gemenebest- landen, welke voor hun ontwikkeling daaraan behoefte hebben (o.a. India, Zuid Afrika, Australië). Op deze wijze voorgesteld maakt het Engelse plan wel erg de indruk alleen op het Engelse be lang te zijn ingesteld, Londen wil wel profiteren van de voordelen welke de Europese markt het kan opleveren, maar niet de offers brengen welke voor de andere partners de Engelse deelname aantrekkelijk zouden maken. Maar Mac Millan verklaarde dat de Engelsen die offers, bijv, op landbouwgebied, niet konden brengen omdat dit de structuur van het Engelse Gemenebest zou aan tasten. Men ziet dat er nog heel wat in de Engelse denkwijze moet veranderen voor ze werkelijk „Europees” Is inge steld. Van de „structuur van het Ge menebest” gesproken, het meergenoem de congres van de Engelse Labourpartij heeft zich ook uitgesproken tegen de rassenscheiding en er gingen zelfs stem men op om als Labour aan het bewind kwam Zuid Afrika uit het Gemenebest „te schoppen”. Besluiten we dit over zicht met er terloops even op te wijzen dat nog slechts drie weken ons scheiden van de verkiezing van de nieuwe Ame rikaanse president, de verkiezingscam pagne is daar in de Ver. Staten thans op haar hoogtepunt. vlag, in de kleuren wit-blauw-rood: de vlag van tsaar Peter de Grote De Rus sen hadden dit unieke, vrij onbekende stuk allerminst in het Sneker Museum verwacht, en gaven hun opwinding door een lawine van vragen te kennen. Zeer voldaan nam het gezelschap tenslotte op allerhartelijkste wijze afscheid, de con servator verzekerende dat aan een tegen bezoek in het Scheepvaartmuseum te Leningrad zeker niet de minste beletse len zouden worden gelegd. Wie weet komt het er nog eens van, al zal het wel niet kunnen wachten tot de tijd, waarop Leningrad weer Petersburg mag heten, en de Balten vrij zijn, een andere vlag te hijsen dan het dundoek, dat thans boven hu» hoofden wappert. Te Zwolle is de eerste openbare ver gadering gehouden van het Openbaar Lichaam Gasvoorziening N.O. Neder land. Bij dit lichaam zijn 28 gemeenten, die allen aardgas betrekken, aangeslo ten. De burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, voorzitter van de contact commissie, welke de oprichting van het openbaar lichaam heeft voorbereid, werd nu tot voorzitter van dit lichaam ge kozen. Het congres der Engelse Labourpartij te Blackpool gehouden heeft aangetoond dat in die partij de linkse stromingen gaandeweg de overhand krijgen, de ver kiezing van Aneurin Bevan, die de laat ste drie jaar geen zitting had in het dagelijks bestuur der partij, tot penning meester is het sprekend bewijs daarvan. Maar er waren meer verschijnselen, zo als het feit dat het congres zich ver enigde met de stelling dat alle troepen uit Oost- zowel als W. Duitsland moe ten worden teruggetrokken, nadat Bevan nog eens de W. Duitse herbewapening had afgekeurd. Het congres verklaarde zich ook tegen de Engelse regeringspoli- tiek inzake de Suezkanaal-kwestie en Cyprus, en voor beperking der Engelse bewapeningsuitgaven. Het wilde ook de proeven met kernwapens stopzetten. Het is duidelijk dat de tijd van een En gelse gemeenschappelijke buitenlandse politiek van Conservatieve en Labour partij, voorbij is. Het feit is niet van di- rekt belang want thans regeert de.con servatieve partij onder Eden en algemene verkiezingen liggen, als alles normaal verloopt, nog ver in het verschiet. Maar het geschil zou acuut kunnen worden als bijv, de regering-Eden haar politiek inzake de Suezkanaal-kwestie met het gebruik van geweld tegen Egypte zou willen doorzetten. Die politiek is zowel door de Engelse als Franse minister van buitenlandse zaken nog eens voor de Veiligheidsraad uiteengezet en komt er op neer dat ’t Kanaal via de Scua onder internationaal beheer zal moeten komen. De Scua is de pas opgerichte internatio nale organisatie van gebruikers van het Suezkanaal. Ook Dulles verklaarde zich voor de Veiligheidsraad acoord met dit voorstel, dat trouwens nog enige ruim te schijnt te laten voor een compromis, ter verkrijging waarvan de Veiligheids raad nu besloten vergaderingen houdt. Egypte heeft al verklaard dat het er niet aan denkt het EngelsFranse voor stel te aanvaarden, maar het wil wel meewerken aan een onderhandelings- commissie en het schijnt dat India een bemiddelingsplan heeft dat nog enige kans van slagen biedt, nl. dat het be heer van het kanaal aan Egypte wordt gelaten doch bijgestaan door een inter nationaal orgaan, waarvan de bij meer derheid vastgestelde adviezen bindend zouden zijn en waarbij de V.N. als een soort scheidsrechter zou worden inge schakeld. Amerika zou waarschijnlijk maar al te blij zijn, als Londen en Pa rijs zowel als Kairo voor een dergelijk compromis, dat zo op ’t eerste gezicht voor beide partijen een goede uitweg uit een impasse schijnt te bieden, zouden zijn te vinden. Als dat het geval was zou het alleen maar e—i teleurstelling voor de Sovjetunie zijn die er slechts op uit is de tegenstellingen tussen het Wes ten en de Arabische wereld op te blazen. Een dergelijk compromis zou de Engelse regering ook in staat stellen op haar verzekering, dat zij geweld zal gebrui ken als het kanaal in handen bleef van Nasser alleen, op eervolle wijze terug te komen. Zij kan nu eenmaal geen ge weld gebruiken nu de Arbeiderpartij niet meer achter haar politiek staat en onder de opgeroepen Engelse Reservis ten zich tekenen van onrust voordoen, terwijl de economische toestand in En geland ook geen oorlog gedoogt en de Ver. Staten er niet aan denken mee te doen. Wel staat de Franse regering achter Eden, zij is toch al in oorlog met het Arabisch extremisme in Noord- Afrika, maar dit legt minder gewicht in de schaal dan de bovengenoemde fac toren. moeilijk het is werkelijk goede zeilfoto’s te maken, die een flinke vergroting toe laten. Omdat het hier bewegende onder- I werpen betreft, die vaak ook nog uit een zeilende boot moeten worden genomen, zijn meestal belichtingstijden nodig van 1/100 sec. en korter. Als het flink waait zelfs tot 1/500 sec. Niettemin zaten er een paar prima ver grotingen tussen. In de B-klasse waren vijf inzendingen met zes foto’s, waaruit die van de heer Pop met 37 punten als de beste naar voren kwam. In de A-klasse waren even- Ook al heeft het zich nu openbarend radicalisme in de Engelse Labourpartij waarschijnlijk op het moment geen di- rekte betekenis voor de Europese poli tiek, op wat langere termijn is dat toch niet uitgesloten omdat het op het Euro pese continent stromingen ontmoet wel ke wel een ander uitgangspunt hebben, maar in bepaalde problemen eenzelfde doel. De mogelijkheid is immers niet uitgesloten dat bij de volgende verkie zingen de Labourpartij in Engeland aan het bewind komt en dat de W. Duitse socialisten bij de W. Duitse verkiezingen in 1957 wat meer in de melk te brokken krijgen. Deze beide partijen staan thans niet sympathiek tegenover de W. Duitse herbewapening en het verblijf van bui tenlandse troepen op Duitse bodem en Het is geen overbodige weelde ge weest, ook Friesland te betrekken in de Internationale Museumweek. De be zoekcijfers over 1955 gaven een wanver houding te aanschouwen tussen de aan tallen Friezen en Friezinnen, die de thans een 30-tal bedragende Friese musea en oudheidkamers bezochten, en de aantal len vreemdelingen, die deze instellingen het reisgeld en verdere onkosten de moeite waard achtten. Deze deerlijk uit het lood hangende verhouding illustreert eens te meer, hoe schrikbarend slecht de bevolking van Friesland op de hoogte is van haar eigen historie, de betekenis van haar eigen economische prestaties en op een hoog peil staande kunstnijverheid, eer de versuffing van het provincialisme over ons gewest daalde. Ongelovig haalt men de schouders op, indien de conser vator van het Fries Scheepvaart Mu seum betoogt dat gedurende de Gouden Eeuw, ja ook gedurende het daarop vol gende tijdperk, tot aan de rampspoeden der Franse inlijving, meer dan de helft van alle zeevarende Nederlandse sche pen een Friese bemanning hadden, en een Friese thuishaven. Verbaasd kijkt men op bij het vernemen, dat Sneek een maal meer dan 20 zilversmeden telde, wier werkstukken hun weg vonden over geheel Europa. Over het algemeen is de Friese bevol king in het geheel niet op het bestu deren of genieten van museumcollecties ingeschoten, voelt zich temidden van de cultuur van haar voorvaderen, ook al betreft het slechts een periode van en kele generaties geleden, even vreemd als in China, en schjjnt wel héél ver verwij derd te zijn van het „trofloftich folk”, waarvan het zou afstammen. Wat nu de Sneker bevolking in het bi- zonder betreft, de geweldige belangstel ling voor de prentententoonstelling in deloos” aan de kant zouden zijngelegd, zijn in Zweden goed genoeg om opgeno men te worden in een collectie bestemd voor het buitenland. Over het algemeen kwam deze collectie dan ook niet aan het peil toe van wat ze bij deze actieve ver eniging gewend zijn. Verder is van de Bond een collectie buitenlandse tijdschrif ten ontvangen, welke reeds onder de le den circuleert. Ook dit seizoen zullen er weer speciale avonden voor beginners belegd worden. Overwogen wordt verder omstreeks de kerstdagen een fototentoonstelling te hou den. De volgende vergadering is op 23 okt. a.s. waarop de heer Hens, hoofdbe stuurslid van de Bond, een lezing zal houden over de evolutie in de fotogra fie, verlucht met 50 dia’s. Dit belooft een bijzonder interessante avond te worden. Het stuk, waarmee mevr. Charlotte Köhler hier op 1 november a.s. zal op treden, is, naar wij nader vernemen niet Frasquita, maar „Het Bal” van Irene Nemirowsky. Evenals met Frasquita, grijpt mevr. Köhler daarmee terug op een vroeger repertoire. Het zal wel meer dan 20 jaar geleden zijn, dat de kunste nares deze voprdracht hier ook bracht en ze deed het zo markant, dat het velen nog zal zijn bijgebleven. De recensenten der grote bladen verzekeren echter dat de voordracht nu nog rijker en inniger is geworden. We halen hier even de Am sterdamse correspondent van de N. R. Crt. aan: „Niet alleen een generatie, die vroeger reeds op dit bal is geweest, vul de de kleine zaal van het Concertge bouw. Geenszins. Er bleek een nieuwe, jongere generatie overvloedig aange treden, die zich voor deze rustige, onder onze moderne verhoudingen en excessen wellicht traditionele, doch daarom niet minder overtuigende vormgeving van kunst, althans deze kunst, zeer ontvan kelijk toonde. Zodat twee, wellicht drie generaties mevrouw Kohier op ovatio nele wijze hun erkentelijkheid voor haar voordracht kenbaar hebben gemaakt Maandag werd in Alkmaar het ontzet van deze stad in 1572 gevierd. Vele feestelijkheden ston den op het program ma, waarvan het straatorgel-con- cours de meeste aan dacht trok. Tiental len orgels deden aan dit concours mee. FotoEen overzicht van de orgels tijdens de zware strijd, voor de eerste prijs. opgevaren door een Friese kof, en een Friese- schipper het eerst lading had mo gen innemen in Petersburg. Welnu, zij wensten de schepen te zien, waarmede de Friezen gekomen waren, en de voorwerpen, die zij wellicht ter herinnering aan hun reizen meebrach ten. Aan deze wensen kon worden vol daan: ons Museum bezit immers een zeer fraai model van een Friese kof, be nevens talrijke door Baltische reders aan Friese kapiteins vereerde zilveren lepels, alsmede voorbeelden van Bal tische volkskunst, vrolijk beschilderde „butten” en ander houtsnijwerk, in grote hoeveelheden de eeuwen door naar Fries land teruggebracht als een welkom thuis voor moeders, dochters en verloofden. Bovendien kon gewezen worden op de serie zilveren te Staveren, Bolsward, Leeuwarden en Dokkum geslagen mun tjes, die bij duizenden teruggevonden zijn in Zweden, Lithauen, Polen en Rusland. Klinkende munt voor het hout, het hennep, de honing en de huiden, graan en potas, door de Friese schip pers begeerd en door hen aangevoerd op de markten van Utrecht, Dorestad, Keu len en Brugge. Want Friesland had zelf niets aan te bieden, of het moesten, in latere eeuwen, de dakpannen en tegels van Harlingen en Makkum zijn, als bal last in genomen, gelijk de Oost-Indië- vaarders bakstenen naar Batavia brach ten. De grootste verrassing bleek evenwel het vrolijke schilderij te zijn, dat een bonte zeilpartij op het IJ voor Amster dam weergeeft. De gepavoiseerde zeil- sloep, die onder het afvuren van allerlei scheepsgeschut koers zet naar het grootste schip van de vloot, voert na melijk van de achterspiegel een grote dat kan van invloed worden op het ge hele Duitse vraagstuk. Dan is Tito uit Jalta teruggekeerd. Wat het resultaat van dat bezoek precies geweest is, weet men ook thans nog niet, doch de alge mene indruk is dat het de Zuid Slavische leider niet gelukt is zijn Russische kol lega’s te overtuigen dat zij de satelliet staten een grotere vrijheid van handelen moeten laten en de communistische par tijen daar de gelegenheid moeten geven de koers van een nationaal-communisme in te slaan, zoals Tito die voor Zuid- Slavië volgt. Dat desondanks de Russen de leiders dezer satellietstaten toestaan naar Belgrado te snellen om er met Tito, die het ideaal koestert een neutrale Bal- kanfederatie te vormen, te overleggen maakt een enigszins vreemde indruk, maar zou kunnen worden verklaard uit het feit dat de Russische leiders het on derling ook nog niet eens zijn en voor lopig de kat uit de boom kijken. Men moet ook niet vergeten dat Tito’s op treden twee facetten heeft. Zijn streven naar onafhankelijkheid van Moskou mo ge voor de Russen wat hun direkte sa tellietstaten betreft weinig aantrekke lijks hebben, anders ligt de zaak wat de communistische partijen betreft in lan den waarop Moskou geen direkte greep heeft. Als de Italiaanse en Franse com munisten de eerste verheugd omdat zij de banden met de Nenni-socialisten weer hebben hersteld, zodat er voorlopig van een vereniging van Nenni- en Sa- ragat-socialisten niets zal komen naar Belgrado komen en zich bekeren tot het nieuwe communisme van Tito, betekent dat dat hun kansen om in hun eigen landen volksfronten te vormen wellicht zullen stijgen. Al is communisme com munisme, Tito is toch een in het Westen geaccepteerd man wiens land zelfs militaire steun van de Westelijke Grote Drie ontvangt. Tito’s politiek is ook ge richt op neutraliteit tussen Oost en West en ontegenzeglijk betekent de concentratie der communistische par tijen in de landen van het vrije Europa rond Tito een versterking van de nei ging tot neutralisme in die landen. Dat ziet een man als premier Grotewohl van Oost-Duitsland, altijd voor volbloed Sta linist aangezien, heel duidelijk in en als hij thans opkomt voor het recht van zijn land een eigen weg naar het socialisme te kiezen en nauwe betrekkingen met Zuid Slavië aan te gaan, dan is dat ver moedelijk omdat hij via Titoïsme en neu tralisme een weg ziet naar toenadering tot de West Duitse sociaal-democraten en een herêniging van Duitsland op de basis van neutraliteit en ontwapening, welke basis nu ook de Engelse socialis ten niet meer schijnen te verwerpen. En welke basis, volgens de Russische uit latingen tenminste, ook Moskou niet geheel onwelgevallig OOSTHEM. De collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding heeft opgebracht te r'osthem ƒ35.75, te Nijezijl ƒ33, en te Abbega ƒ35. Waarschijnlijk zal het ministerie er als volgt uit zien: Premier wordt weer dr. W. Drees, vice- premier en minister voor binnenlandse zaken, P.B.O. en de bezitsvorming de K.V.P.-er mr. A. A. M. Struycken, oud- minister van justitie en op het ogenblik gouverneur van de Nederlandse Antil len. Op buitenlandse zaken blijft de K.V.P.-er mr. J. M. A. H. Luns, op On derwijs de K.V.P.-er mr. J. M. L. Th. Cals, op Wederopbouw en volkshuisves ting, de K.V.P.-er ir. H. B. J. Witte; op Maatschappelijk werk komt de eerste Nederlandse vrouwelijke minister, me juffrouw dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.). Van de P.v.d.A. worden minister: op Fi nanciën de heer J. W. Hofstra, op sociale zaken wederom de heer J. G. Suurhoff, op Landbouw, visserij en ’dselvoor- ziening, wederom de heer dr. S. L. Mans holt; op justitie prof. I. Samkalden uit Wageningen. De a.r. behouden hun por tefeuilles op economische zaken voor prof. dr. J. Zijlstra en op verkeer en waterstaat voor mr. J. Algera. De c.h. ir. C. Staf blijft op Oorlog en Marine. Moskou geheel onwelgevallig is. Niet alle as pecten van het Titoïsme zijn voor het Kremlin verwerpelijk en zeker niet die welke het communisme voor het Westen een ogenschijnlijk meer vorm geven. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. het koor der St. Maartenskerk heeft wel bewezen, dat zij niet geheel onverschil lig staat jegens de historie van eigen gewest en stad. Toch hapert er iets aan de „cultuurspreiding” het mag toch geen gezonde toestand heten, dat de Sneker scholiere'1 de weg naar het Sne ker Museum niet gewezen wordt, waar men wél de tijd vindt, hun hoofden vol te stoppen met jaartallen en veldslagen, die in heel wat waziger verten liggen dan de Friese. Vele Snekers bereisden Italië en Spanje, maar kennen de Friese monumenten niet; onze stad herbergt zelfs uitnemende kunstkenners en verza melaars, die nochtans onbekend zijn met de schatten, binnen de muren van het Sneker Museum bijeengebracht. In dit beeld past de droevige waarne ming, dat van de bijna 3000 mensen, die gedurende de zomermaanden van dit jaar het Fries Scheepvaart Museum be zochten, nog geen 100 in Sneek zelf woonachtig waren. En gelijk het Mu seumbestuur niet tevreden is met het feit, dat het leeuwendeel der leden van het Museum circa 250 van de 450 uit niet-Snekers bestaat, zo is het zich bewust, zijn taak met het bijeenbrengen en huisvesten der verzamelingen niet als volbracht te beschouwen. Hoezeer een Museum er toe kan bij dragen, de faam van een stad in den vreemde te vermeerderen, en daarmede tegelijkertijd ook de niet-culturele be langen van de plaats te dienen, is dezer dagen gebleken toen zich onverwacht een groepje Russen aandiende voor de deur van het Fries Scheepvaart Museum. Zij wisten beter dan de Friezen zelf dat het Friese kofschippers geweest waren, die Peter de Grote in aanraking brachten met de wereldomspannende koopvaardij en scheepsbouw der Zeven Provinciën. Dat de Newa het eerst was

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1