Vijfenzeventig jarig jubileum Zusters J.M.J. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Corsettenshow Firma Metz Drei Groschen Oper in het Amicitia Theater Toneelgroep Puck speelde „Wie is Wie?” 11 le jaargang no. 83 Maandag 15 oktober 1956 Redacteur L. KIEZEBRINK Valse munter meldde zich De heer Gerben Molenaar overleden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS N1EUWSBI AD -r Geslaagd Ver. van Vrijz. Hervormden Schaar vergeten Benoemd Opbrengst kollekte Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Veertigjarig jubileum P.E.B. Toneelclub K.V. Sneek weer naar Limburg V.V. Woudsend organiseer de tippeltocht Koning Paul uit de zorgen Veilig Verkeersrit Bisschop van Groningen droeg Pontificale Hoogmis op Geschenk der parochie miskelk en kazuifel. Hotel-Café „Kraan” te Woudsend verkocht Frysk orkest met speciaal programma SNEEKER NIEUWSBLAD I De huldiging der zusters in Amicitia. DE HEER N. DE VRIES BIEDT HET GESCHENK VAN DE PAROCHIE AAN Aan de Utrechtse universiteit slaagden voor het propaedeutisch examen genees kunde mej. I. Gerritsma en de heer J. F. May beide van Sneek. Mackie dochter Het herenhuis aan de Hooiblokstraat, laatst bewoond geweest door wijlen mej. A. C. Verhagen, is op de finale verko ping aangekocht door de Ver. van Vrij zinnig Hervormden alhier. De koopsom bedroeg f 13.000. In de Italiaanse stad Cesena is een gerechtelijke speurtocht begonnen naar de chirurg die twaalf jaar geleden zijn schaar in de maag van een patiënte liet zitten bij een operatie. De schaar werd dezer dagen bij werkzaamheden op een begraafplaats aangetroffen in de resten van het lijk van het slachtoffer, dat kort na de operatie bezweek. Bij besluit van de Staatssecretaris van financiën is mej. J. Walinga alhier be noemd tot typiste van Rijksbelastingen aan de Inspectie te Sneek. IJLST. De kollekte voor de reclasse ring heeft in deze gemeente opgebracht 61.—. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op uitnodiging van de Friese Krite te Brunssum reist de Toneelclub van de Kaatsver. S ieek a.s. vrijdag voor de der de achtereenvolgende maal naar het ver re Z. Limburg om daar de eestavond van genoemde Krite op te luisteren met S-huitmakers blijspel „De lange jacht”, waarmee deze club in tal van plaatsen in de provincie al veel sukses heeft ge boekt. Het gezelschap van plm. 40 per sonen vertrekt vrijdagmorgen met een luxe bus van de fa. Sijpersma en zal bij de leden van de Krite worden ingekwar- tierd. Zondagmiddag gaat het weer huis toe. Wij vrouwen zjjn wel overleggend. Laat U niet het tegendeel wijs maken. Als we een nieuwe modieuze japon gekocht hebben overleggen we wel degeljjk wat we daar onder moeten dragen om deze aanwinst volkomen tot haar recht te laten komen. Maar een vrouw wil toch ook wel erkennen dat ze niet alles weet, en daarom trokken wij, samen met een enorm groot aantal vrouwen, donder dagavond naar Ons Gebouw, om te leren wat er te leren valt op het gebied van de foundation. zoiets gëwoonljjk nooit lezen. In dit ge val zou dat tot haar eigen schade zijn. Deze genoeglijke avond werd opge luisterd door het marionettentheater van Bert Brugman, een kopje thee met een Verkade koekje en een verloting van twee corsetten en twee b.h.’s. De bloem- versiering in de zaal was aangebracht door Gebr. Brandsma, Willemstraat. De heer Metz dankte de dames en bood de mannequins bloemen en bussen drabbelkoeken aan. A. J. de Vries. De v.v. Woudsend kan op een geslaag de tocht terugzien. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het Provinciaal Electrici- teits Bedrijf in Friesland, heeft de Com missaris der Koningin donderdag een rede uitgesproken in de Friese Staten. Daarin gaf hij een historisch overzicht van het bedrijf en inzonderheid van de groei die het bedrijf in deze veertig jaar mocht beleven. Aan het slot van zijn rede bracht hij dank aan de staf van het bedrijf en Inzonderheid aan de directeur, Ir. J. D. Fokma, die binnenkort het be drijf met pensioen verlaat. ben geen eigen bezit, maar de parochie schenkt .haar het mooiste cadeau dat zij zich kunnen wensen, nl. een miskelk, door de edelsmid Brom vervaardigd, met een inscriptie welke herinnert aan dit jubeljaar en het geld was nog voldoende om er nog de mooiste kazuifel welke we konden vinden aan toe te voegen. Wij verzoeken onze Deken in deze kazuifel en met deze kelk de eerste H. Mis in de kapel van het St. Bonifatiushuis op te dragen om Gods zegen af te smeken De H.E. Deken van Galkom, die reeds 32 jaar in Sneek is, is dus lang getuige geweest van het vele goe de werk door de zusters verricht. Hij heeft ze nog in de gebouwen aan de Oude Koemarkt aan haar taak gezien en was bij de inwijding van de nieuwe ge bouwen aan de Leeuwarderweg, op zijn uitnodiging nog door Deken B. P. Velt- huysen, toen reeds emeritus in Apeldoorn, verricht. Spr. is dankbaar voor alle toe wijding der zusters voor de kinderen en bejaarden, en voor alles wat zij voor het parochieleven doen. Vooral de blijmoe digheid waarmee zij haar taak verrich ten is hem steeds opgevallen, het is de bijzondere gave welke de edele roeping vergezelt. Spr. hoopt en bidt dat God de arbeid der zusters ook verder zal zegenen en vruchtdragend maken. Spr. zal geen getuige meer mogen zijn van het eeuwfeest der zusters hier, maar moge dat even luisterrijk gevierd wor den als dit 75-jarig jubileum; als dat het geval zal zijn, zal Sneek en onze pa rochie onze zusters J.M.J. dan nog heb ben en dat is een kostbaar bezit. Monseigneur Nierman zeide o.m. dat dit jubileum tevens een prachtige gelegenheid voor hem is om over de huisgezinnen der parochie. Nadat het orkestje de zusters nog een muzikale hulde had gebracht wenste de heer de Vries ook het bestuur geluk, de hoop uitsprekend dat het steeds zijn voortdurende aandacht aan de zusters zal geven opdat deze, zoals zij dat wil len, haar liefdewerk kunnen blijven ten uitvoer leggen. De heer Frans Tromp, voorzitter van het bestuur van het Bonifatiushuis, wees er o.m. op dat de zusters de kinderen bij het onderwijs iets trachten mee te geven om hen tot flinke mensen voor kerk en maatschappij te maken, terwijl haar zorg zich ook uitstrekt over de ouden van dagen. Spr. dankt namens het bestuur de zusters voor de prettige sa menwerking en biedt een gordijn, op te hangen achter het altaar in de kapel, als geschenk aan. Spr. huldigt tenslotte het bestuur, dat destijds het besluit nam het gehele complex aan de Leeuwarder weg te bouwen; helaas is geen der leden daarvan meer in leven. Burgemeester Rasterhoff wees er o.m. op dat de jaartallen, waar tussen de arbeid der zusters hier valt nl. 1881 en 1956, op zich zelf iets te vertellen hebben. De negentiende eeuw werd de eeuw van het kind genoemd, voor de twintigste horen we nu de naam „de eeuw der bejaarden”. Deze zusters wijden hun leven zowel aan de zorg voor de jongeren als aan die voor de ouden van dagen. Uw onderwijs staat op hoog peil, uw zorg voor de bejaarden tracht U aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. Spr. voelt dan ook de be hoefte namens de stedelijke overheid, maar naar hij meent ook namens an dersdenkenden, zijn bewondering uit te spreken voor het werk dezer zusters, in liefde voor de kinderen en toege negenheid voor de ouden van dagen ver richt. Mogen zij blijmoedig deze taak voortzetten, de medewerking genietend van allen, die deze moeten verlenen en de erkentelijkheid van allen die het werk van verre gadeslaan. 4 We kregen deze les in de vorm van een allerplezierigste corsetten-show welke Firma Metz, Grootzand, ons aan bood in samenwerking met de Iduna corsettenindustrie uit Uden, Noord-Bra- bant. Vijf mannequins, van piepjong en slank tot „niet zo jong meer” en flink gezet, toonden daar de verschillende Pastunette corsetten en b.h.’s op een zeer beschaafde en prettige manier. Elke bezoekster (er was geen stoel onbezet in de grote zaal en op de galerij) kreeg gelegenheid de prima pasvorm en de mooie stoffen satijn, gebrocheerde zij, nylon en kant goed te bekijken. De lady speaker vertelde intussen dat de Nederlandse vrouw op corsetten- gebied in een zeer bevoorrechte positie verkeert. Doordat de maten van 5000 harer Nederlandse seksegenoten weten schappelijk zijn onderzocht, is het nu mogelijk een confectie-corset in de han del te brengen dat alle voordelen van een maatcorset heeft. Toen men in 1953 startte met de Pas tunette corsettenfabrikatie werd direkt gebroken met de gewoonte voor één talllewijdte ook één heupwijdte te ma ken, omdat deze corsetten nooit goed passen. Bij deze moderne corsetten heeft Begin juli van dit jaar was het 75 jaar geleden, dat de zusters van het gezel schap J.M.J. (Bonifatiushuis) haar intrede in Sneek deden. Door bijzondere om standigheden was het niet moge’ijk dit voor de parochie en onze gehele stad zo belangrijke feit op de eigenlijke jubileumdag te gedenken. Maar gisteren was het feest in de parochie, dubbel feest zelfs omdat de aanwezigheid van Z.H.E. mgr. P. A. Nierman, bisschep van Groningen bijzondere luister gaf aan de ju bileumviering van de zusters J.M.J. Voor Kunst aan Allen speelde de to-lingzuster Olga geeft ook. Maar het ont- neelgroep Puck donderdagavond in Ami citia „Wie is wie?”, blijspel in drie be drijven van Cas Baas. Een Nederlands blijspel in een tijd welke arm is aan goede blijspelen, is een verheugend verschijnsel op zichzelf, maar het komt ons voor dat deze schrijver er het amateurtoneel toch een groter dienst mee heeft bewezen dan het beroepstoneel. Cas Baas, naar wij menen zelf acteur, kent natuurlijk wel de technische kneepjes om een blij spel in elkaar te zetten. Ook uit „Wie is wie?” blijkt dat uit allerlei details; zo ontbreken bijv, de telefonades ook al niet. En eenmaal de intrige gevonden hier het feit dat in de briefwisseling tussen de vrij dorre boekhouder Karei en zijn Amerikaanse vriend John, onge weten door beide, Marja, de verloofde van Karei, ook gaat mee corresponderen, wat tot allerlei verwikkelingen aanlei ding geeft, als de Amerikaan persoonlijk ten tonele verschijnt weet een handig schrijver er wel raad mee. Te meer als hij ten overvloede Marja nog een twee- Hier ter stede is gisteravond plotse ling overleden de heer Gerben Molenaar, De heer Molenaar, die 69 jaar oud werd, koos na zijn eindexamen aan de H.B.S. alhier een journalistieke loopbaan. Ach tereenvolgens was hij werkzaam bij de Franeker Courant, de Zutfense Courant en de Haagse Courant. Daar, in 's-Gra- venhage, werd hem een funktie als jour nalist in Batavia aangeboden en bijna 44 jaar is de overledene daar in het Krantenbedrijf werkzaam geweest. Eerst als journalist, o.m. als redacteur buiten land van het Bataviaasch Nieuwblad. Toen het oog viel op zijn grote organi satorische gaven werd hij, nog op be trekkelijk jeugdige leeftijd directeur van de n.v. Nideum, welke dit nieuwsblad uitgaf. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij in een Japans kamp geïnter neerd, doch daarna wijdde hij al zjjn krachten aan de opbouw van het geha vende bedrijf, dat nu werd voortgezet onder de naam Ideum n.v., en dat hij weer tot grote bloei bracht. Tal van kranten worden er nu gedrukt, o.a. de Nieuwsgier. De regering beloonde de verdiensten van de overledene met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. I lingzuster Olgi I brak de schrijver kennelijk toch aan de inspiratie welke dit spelletje van het ni veau van het amateur- naar dat van het beroepstoneel zou hebben geheven en de grappigheid tot humor. Waarmee we niet willen zeggen dat het publiek aan dit eenvoudige geval niet toch zijn plezier zou hebben beleefd. Het was al lemaal wel genoeglijk voor een gezellig avondje, maar toch wat te simpel en doorzichtig voor een groep als Puck. Ook al weten wij wel dat zij veel op treedt voor de jeugd, waar een behoorlijk goed gespeelde opvoering als deze stellig op haar plaats is, mede omdat die jon geren er zoveel van kunnen leren hoe zo’n gevalletje over het voetlicht moet worden gebracht. Want wel vlot en met vrq veel vaart hebben 5 jongeren van de toneelgroep het donderdagavond ge speeld, vaardig ook wel, zodat ondanks de vaak niet sterke tekst, het toch niet bij louter typering bleef maar dikwijls een frisse levendigheid werd bereikt. Wat dan naast aan Pim Malian, die de moeilijke tweelingrol vervulde, wel in de eerste plaats aan Piet Römer te danken was, die de boekhouder Karei goed speelde, terwijl Leen Jongewaard als Dick een leuke knul op de planken zette. Greet Feldmann en Eric van Donk, resp. als Liesbeth een nichtje van de tweeling en de Amerikaan John maakten het vijftal spelers vol, dat naar het daverend applaus uit de geheel bezette zaal te oor delen, ook het publiek van Kunst aan Allen een aardige avond had bezorgd. Men mocht van die beproefde kracht van Puck, Egbert van Paridon, natuur lijk een zeer goede regie verwachten en Herman van Elteren maakte een heel knap décor. Er waren bloemen voor Pim Mallan en Greet Feldmann. WOUDSEND. Aan een door de v.v. Woudsend georganiseerde tippel tocht namen 107 personen deel. De deel nemers en deelneemsters liepen donder dagavond door de verschillende straten en talrijke stegen, met hun zaklampen gewapend om de juiste weg te volgen. Het was een gezellige avond in ons an ders zo stille dorp. De, deelnemers waren in twee klassen verdeeld, nl. in senioren en junioren; de eersten waren zij die lid van een auto- of motorclub zijn en ge regeld aan een auto- of motor-oriën- teringstocht deelnemen. Uitslag senioren: le pr. M. v. d. Wal (medaille); 2e pr. H. Hielkema (med.) Junioren: le pr. B. J. Okma (beker); 2e pr. mej. Tr. Wittermans (lauwer tak) 3e pr. K. Busscher; 4e pr. mej. Krachtens een wetsontwerp van de Griekse parlementaire recescommissie zal de civiele lijst van koning Paul, die in moeilijke financiële omstandigheden verkeert, met één miljoen gulden per jaar worden verhoogd; alle uitgaveh van hof en paleis zullen voortaan voor rekening van het rijk komen. Volgens de minister van financiën werd de koning bedreigd door een ge rechtelijke actie van zijn schuldeisers. Donderdagmorgen heeft zich de voortvluchtige 34-jarige A. G. H., die door de politie werd gezocht, verdacht van het vervaardigen van valse bank biljetten van tien gulden, vrijwillig aan het hoofdbureau van politie te Amster dam gemeld. De man, die in de om geving van Amsterdam heeft vertoefd, legde een volledige bekentenis af. Des middags 2 uur vond in de grote zaal van Amicitia, evenals de foyer waar later een receptie werd gehouden, door de medewerking van de heer A. J. Bary (V. en D.) en zijn helpers prachtig met bloemen en tapijten versierd de zelfden hadden ook de reeds genoemde versiering in de kerk aangebracht de huldiging der zusters door de parochie plaats. Daarbij waren ook aanwezig burgemeester en mevrouw Rasterhoff en de architect van het Bonifatiushuis de heer S. G. Walinga en mevrouw. Voor afgegaan door een stoet van bruidjes be traden de zusters de zaal, gevolgd door monseigneur Nierman, Deken van Gal kom en andere geestelijken, terwijl uit de volle zaal een welkomstlied opklonk. De voorzitter van het huldigingscomi- té, de heer N. de Vries, opende met een woord van welkom waarin hij er o.m. op wees dat de keuze van de 14e oktober voor de herdenking ook nog een bijzon dere symbolische betekenis heeft omdat op 14 oktober 1872 de aartsbisschop mgr. Schaepman hier was om de nieuwe kerk, waarnaar 3 eeuwen was uitge zien, in te wijden, terwijl we nu onze bisschop van Groningen in ons midden hebben. Nadat spreker nog een bijzon der woord van welkom had gericht tot de vertegenwoordigsters der congrega tie, de H.E. Deken van Galkom, burge meester Rasterhoff en het bestuur van het Sint Bonifatiushuis, stond hij stil bij de historie van het werk der zusters J.M.J. te dezer stede. Hij herinnerde er aan dat er in het begin der tachtiger jaren hier nog geen katholiek onderwijs werd gegeven, en de kinderen dus naar de openbare school gingen; hoe goed het onderwijs daar ook was, spr. behoeft enkel de naam van meester Bergmans maar te noemen, godsdienstige opvoe ding kon deze school niet geven en de eerste aanleiding om de zusters J.M.J. uit te nodigen naar Sneek te komen, was dan ook het gebrek aan voldoende krach ten om onderwijs in de Catechismus te geven. In 1881 kwamen er 5 zusters hier, reeds een jaar later werd een nieuwe school gebouwd; in 1883 kwam een lagere school voor meisjes tot stand, dit alles dank zij de zusters; in 1885 werd hier, zij het niet door de zusters, ook een r.k. jongensschool gesticht, al les zonder een cent subsidie en spr. wenst op dit feest van de liefde, mèt de zusters, die in de grootste soberheid leefden, ook de onderwijzers van die eerste jongensschool te huldigen, die met 20 minder salaris genoegen moesten nemen. Die liefde en offervaardigheid heeft ons ver gebracht, van de Oude Koemarkt verhuisden de zusters naar dat trotse complex aan de Leeuwarder weg, waar zij nu zowel de ouden van dagen verzorgen als kleuters en grotere kinderen onderwijs geven. Hulde aan zusters en bestuur En hoe dat onder wijs gegeven wordt, daarvan getuigt een schrijven van de inspecteur van het L.O., de heer Sipkens, die verhinderd is hier aanwezig te zijn,' maar het onder wijs der zusters prijst als tot het beste behorend in zijn ressort gegeven; daar om naast hulde aan de zusters en het bestuur, ook hulde aan de dames onder wijzeressen. Is het wonder dat de pa rochie mild gaf voor een feestgeschenk bij deze gelegenheid? De zusters heb- ’s Morgens half tien droeg monseig neur Nierman ter ere van het feest der zusters een pontificale H. Mis op in de parochiekerk, voor deze gelegenheid smaakvol versierd, het Priesterkoor was met een keur van tapijten bekleed en er was gezorgd voor een brede loper van het kerkplein tot de communiebank. Voorafgegaan door een schaar van bruidjes, die ook een eiehaag hadden ge vormd, schreed de bisschop, vergezeld van de bij het H. Officie assisterende geestelijken naar het altaar. De kerk was overvol, de zusters J.M.J. waren met een tiental door parochianen be schikbaar gestelde auto’s naar de kerk gebracht en bij haar waren twee ver tegenwoordigsters van het hoofdbestuur van het gezelschap J.M.J. uit ’s-Her- togenbosch, nl. moeder Stephanie en moeder Crescentia. Mgr. Nierman werd bij de H. Mis geassisteerd door de Hoog- eerw. Heer Deken J. van Galkom als presbyter-assistens, Mgr. Th. R. Holt- mann, Deken van Leeuwarden en Mgr. J. Scholtens, Deken van Wolvega als troon-diakens, pastoor dr. I. Onings OFM van Bolsward als diaken en pas toor J. H. Janning van Heeg als sub diaken. Ceremoniarissen waren dr. T. Roorda, secretaris van Mgr. Nierman en kapelaan D. J. Galama van Sneek. Op verzoek van de bisschop zong het parochie-zangkoor onder leiding van de heer J. H. Doodkorte de VUIste Mis sa „de Angelis” (Gregoriaans). De pa rochiale zang stond onder leiding van kapelaan J. M. Diender; organist was de heer Kees Silvius. Na de Mis werd nog gezongen Laudate van P. J. Jos Vranken. Pastoor G. M. A. Jansen van Velp (oud-kapelaan van Sneek) sprak de feestpredikatie uit, waarin hij er de nadruk op legde, hoezeer de arbeid der zusters, zowel ten bate van jeugd als ouden van dagen, in liefde en met offer vaardigheid verricht, allerwege waar dering vindt en respect afdwingt, waar van ook de aanwezigheid van de Bis schop getuigt. .Daarom viert heel de pa rochie vandaag gaarne dit feest van de liefde mee. Donderdag brengt het Amicitia Theater nog eens de Drei Groschen Oper van Bert Brecht, in de regie van G. W. Pabst en met de mu ziek van Kurt Weill. Het verhaal speelt voor een groot deel in Soho, de Londense achterbuurt, waar de bendeleider Messer de Polly van de koning der bedelaars Pea- chum, tegen de zin van de laatste, huwt. De chef der Londense politie, Tiger Brown, houdt Mackey de hand boven het hoofd als Peachum hem wil la» ten arresteren en daarom organiseert Polly’s vader een bedelaarsoptocht om de feeststoet tijdens de kroning van de Koningin in de war te sturen, waardoor Brown in ongenade zal vallen. Polly heeft zich intussen als een echte zaken vrouw ontpopt en als zij ontdekt dat de bende voldoende kapitaal heeft richt zij een bank op, via welke binnen de gren zen der wet allerlei oplichtingen wor den gepleegd, welke veel meer profijt opleveren dan roof. De bank brengt ook de verzoening tussen Mackey en Pea chum en een onderdak voor de ontsla gen politiechef. Een film van geest en satire, met in de hoofdrollen Rudolf Fos ter als Mackey Messer, Carola Neher als Polly, Reinhold Schünzel als Tiger Brown, Fritz Rasp als Peachum, Ernst Busch als de straatzanger. men nl. bij één taillemaat drie weten schappelijk berekende heupwijdten, zo dat elke vrouw het haar passende cor set kan uitzoeken. „Het zal nooit knellen of opkruipen, U kunt er soepele kniebuigingen in ma ken Pastunette corsetten zijn geen harnassen” dit zijn zo enkele uitspra ken van de deskundige corsetière, die hier aan het woord was. Verder gaf ze de raad altijd eerst een corset, of b.h., te passen voor men het koopt. Een goe de raad was ook: Elke avond eerst de veter los maken voor U het corset uit trekt In een wip klaar en het brengt U vele voordelen 1 Pastunette brengt b.h.’s met vijf cup- grootten, in een uitstekende pasvorm. De vele modellen kregen dikwijls applaus en misschien nog meer goedkeurend ge mompel na critisch bekijken. De firma garandeert dat 98 van de dames een corset uit voorraad kunnen kopen, de overige 2 wordt zonder extra kosten een maatcorset aange boden. Elk Pastunette artikel is voor zien van een tevredenheidspolis, waarop vermeld staat hoe men het moet behan delen. Ik wijs daar even met nadruk op, omdat ik uit ervaring weet dat vrouwen De vereniging voor Veilig Verkeer voor Sneek en Omgeving hield zaterdagmid dag in samenwerking met de Motor- en Autoclub J. C. Visser een Veilig Ver keersrit. Hoewel het weer uitstekend was bleef de deelname beneden de verwach ting. In totaal verschenen 56 deelnemers aan de start welke bij Hotel Hanenburg was. Het ruim 67 km-traject liep van Sneek uit, over Woudsend, Balk, Oude- en Nijemirdum, Tacozijl, Lemmer, via de Lemster straatweg weer naar Sneek waar bij ’t clubhuis van de J.C.V. de finish was. De deelnemers moesten ook bij een vijftal controle posten een briefje met vragen betreffende hun bekendheid met de verkeersregels invullen, waarbij vrij velen strafpunten opliepen. De ge middelde snelheid waarmede gereden mocht worden bedroeg 36 km per uur. De uitslag is als volgt Auto’s: le pr. J. Bosscha Sneek, 13 strafp.; 2e S. Hiémstra Nijland, 17 strafp.; 3e W. de Vries, Woudsend, 21 strafp.; 4e B. Westerhof Woudsend, 22 strafp.; 5e M. Troelstra, Sneek, 52 strafp.; 6e Dr. W. Wiersma Rijs, 54 strafp. De fraaie wisselbeker welke verleden jaar voor ’t eerst werd gewonnen door de heer B. Westerhoff van Woudsend kwam ditmaal dus voor een jaar in ’t bezit van de heer J. Bosscha, Sneek. Motorrijwielen en scooters: le J. van der Meulen Leeuwarden, 9 strafp.; 2e P. W. Andringa Offingawier, 37 strafp.; 3e G. Korfmaker, Sijbrandaburen, 68 strafp.; 3e D. Hoekstra Woudsend, eveneens 68 strafp.; 4e K. Korfmaker, Sijbrandabu ren, 72 strafp.; 5e J. Kers, Markenesse, N.O.-Polder, 95 strafp.; 6e Doede de Boer Sneek, 100 strafp. De verleden jaar door de heer D. Hoekstra gewonnen wisselbeker, ging nu voor een jaar over in handen van de heer J. van der Meulen van Leeuwarden. In de toneelzaal van hotel Hanenburg werden des avonds te ongeveer 8 uur de prijzen (bekertjes) met een toepasselijk woord uitgereikt door de voorzitter van de vereniging voor Veilig Verkeer de hr S. G. Walinga, nadat vooraf de voorzitter van „J. C. Visser”, de heer H. Wielinga, de aanwezigen hartelijk welkom had ge heten en zijn blijdschap er over had uit gesproken dat er nog zoveel rijders aan de start waren verschenen. Tot slot wer den door enkele aanwezigen vragen ge steld betreffende de verkeersregels, wel ke door de secretaris van Veilig Verkeer, de heer A. Keet, werden beantwoord. WOUDSEND, 12 oktober. Het sinds jaren in wijde omtrek bekende café- logement „Het Lange Huis”, meer dan 75 jaar door de familie Kraan gedreven, is dezer dagen uit de hand verkocht aan de Onderlinge Brand Waarborg Maat schappij van Woudsend en krijgt een andere bestemming. Hierdoor vervalt een geschikte vergaderzaal voor het Woudsender verenigingsleven. met de Sneker parochie kennis te ma ken, reeds in het aartsbisdom bekend als een der mooiste parochies, omdat er zo’n diepe godsdienstzin heerst. Daarom is het ook geen wonder dat dit feest der zusters een feest van de gehele parochie is. Elke dag weer zijn deze zusters al len een levend voorbeeld van die eigen schappen, waarin wij als christenen moe ten uitmunten, maar waartoe deze zus ters door haar gelofte zich hebben ver bonden. Het is de liefde en offervaar digheid die we in alle religieuzen zo be wonderen. Die liefde is het voornaamste en blijft onveranderlijk, ook al neemt het werk moderne vormen aan. Het ka rakter van het werk der zusters is dat het in liefde gebeurt. Deze religieuzen zijn een kostbaar bezit voor Sneek en het gehele noorden en spr. hoopt dat ook het eeuwfeest hier zal mogen wor den gevierd. Het zuiden is bezaaid met kloosters, hier zijn- er slechts enkele en deze vorm van apostolaat kunnen we toch niet missen. Moge het gezelschap J.M.J. ook hier dus blijven bloeien tot in lengte van jaren en steeds de waardering der parochie genieten. Wat zou onze ka tholieke samenleving zijn zonder kloos terlingen! Mogen daarom de ouders de waardering voor deze zusters ook weten over te planten in de harten hunner kin deren, zodat vele roepingen uit deze parochie er het gevolg van zullen zijn. Nadat mgr. Nierman door zjjn pa rochianen het Bisschopslied was toege zongen, waren de meisjes aan de beurt om hun hulde te betuigen aan de zus ters en zij deden dat op alleraardigste wijze in zang, voordracht en dansje. Tenslotte richtte moeder Stefanie na mens het bestuur der congregatie te Den Bosch een sympathiek en hartelijk dank woord tot allen. In de foyer was er na afloop nog een receptie, waar velen verschenen om de zusters geluk te wensen. Het ensemble- Schuil verzorgde de muzikale omlijsting. Zoals reeds werd bekend gemaakt zal door het Frysk Orkest het tweede con cert in dit winterseizoen te Sneek op woensdag 17 oktober a.s. worden ge geven. Speciale aandacht willen wij hier nog vestigen op het bijzondere karakter van dit concert. Bij de keuze van de uit te voeren werken is nl. rekening gehou den met de wens van vele muzieklief hebbers en belangstellenden in het Frysk Orkest om een programma samen te stellen, dat uitsluitend uit werken van bekende componisten bestaat. Wij noe men hier o.a. van de grote romanticus Franz Schubert de 5e Symfonie, welke gekenmerkt wordt door prachtige melo dieën. En voorts de wel zeer bekende l’Arlésienne Suites van Georges Bizet. Het was tevens mogelijk dit concert te laten samenvallen met het optreden van de vermaarde piano-solist Stevan Bergmann, die ook nog in verschillende andere plaatsen in friesland met het Frysk Orkest zal concerteren. De solist is te beluisteren in een romantische jeugdcompositie van Richard Strauss en in de virtuoze Spaanse Rhapsodie van Franz Liszt. Reeds van verschillende zijden werd vernomen, dat de belangstelling voor dit speciale "oncert groot zal zijn en er wordt dan ook verwacht, dat solist en orkest woensdagavond a.s. voor vele be zoekers uit Sneek en omgeving zullen concerteren. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1