60 jaar Metz L I E r EL ffl r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT I I raai de Kon. Ned. van opgericht weer Afdeling Sneek Middenstandsbond Concert Frysk Orkest KJ I wflf 11 le jaargang no. 84 Israël en de Arabische landen Kerknieuws Door dolle stier aangevallen Geslaagd Benoemd Kanjer De actie van het Sted. Muziekcorps Koningin overweegt vakantie te nemen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst kollekte Tien dodelijke ongelukken op de Veilig Verkeersdag Nog rijpe aardbeien Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Prins Bernhard terug in Nederland Dodelijke val van balcon Donderdag 18 oktober 1956 t Crematie stoftelijk over schot G. Molenaar Weer vellen bankbiljetten bij Enschedé vermist Fries schrijven en lezen Oprichting naamloze ven nootschap „Julius van der Werf Tegelhandel N.V.” ge vestigd te Sneek W ff - Redacteur L. KIEZEBRINK betrekkingen met Irak als met koning van Einde i vallend is het dat een Rus, vice-premier Mikojan, nu ook is opgekomen voor de vrije doorvaart door het Suez-kanaal, ook voor schepen die bestemd zijn voor Israël. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Mun tendam, ds. J. Bruinsma te Gaastmeer. in handen van haar zoon Evert, die in Het pand Grootzand 71 hoek Havenstraat waarin de fa. Metz van 1899—1924 ge- september van dat jaar in het huwelijk vestigd was. Het is er nu nog, maar helaas zonder de sierlijke klokgevel OUDEGA (W.) De collecte ten bate der V.H.V. heeft in ons dorp en om geving f 52.opgebracht. door een i Na een onderbreking van een tiental jaren, werd gisteravond een afdeling van de KNMB te Sneek opgericht. In de 3e week van elke maand zal een speciale zittingsavond door de gedelegeerde voor alle aangesloten leden worden gehouden. Gisteren was het Veilig Verkeersdag op deze dag waren er echter tien dode lijke ongelukken in Nederland, terwijl acht personen zwaar gewond werden. SCHARNEGOUTUM. De heer S. U. Lemstra plukt reeds voor de tweede maal Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Z.K.H. de Prins der Nederlanden is gis termiddag van zijn verblijf in Tanganyika teruggekeerd en om 12.10 uur geland op het vlieg', eld Soesterberg. De Prins be gaf zich daarna terstond naar ’s-Graven- hage om deel te nemen aan de rijtoer die ’s iddags met de president van Li beria op het programma stond. Zoals bekend brengt de President met zijn echtgenote een bezoek aan Neder land. H.M. de Koningin vergezelde de hoge gasten bij hun bezoeken aan Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. We gens een lichte beenontsteking zal echter Prins Bernhard heden bij het officiële afscheid van de president niet aanwezig kunnen zijn. Wel zou Z.K.H. tegenwoor dig zijn bij de ontvangst hedenmiddag door H.M. de Koningin van mevr. Bou- man op het paleis Soestdijk. Salten’s uit te klasse. Zondagmorgen viel mej. P. Mast, huis houdster bij een familie aan de Burgem. Falkenaweg te Heerenveen van het bal- can, waarbij ze met het hoofd tegen een muur terecht kwam. Ze is later in het ziekenhuis overleden. Onder Kimswerd werd boer Bierr.ia aangevallen door zijn pas nieuw ge kochte stamboekstier. Hij brak enige rib ben en kon slechts met moeite worden ontzet door zijn knecht, die de stier met een klomp bewerkte en hem daarna een ketting enige malen om de hals wond. De dolgeworden stier kon met een wel gemikt schot van de scherpschutter A. Stelwagen uit Tzum worden geveld. De waarde ven het dier bedroeg tiendui zend gulden. •i» DONDERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD Dit werd besloten op een woensdag avond door de KNMB belegde propa- gandabijeenkomst in „Onder de Linden". Ter inleiding gaf mr D. Kluiver als vertegenwoordiger van de KNMB een uiteenzetting over het doel van deze or ganisatie. Waar in de bezettingstijd de af deling Sneek werd opgeheven, werd door spreker gewezen op een sindsdien totaal veranderde structuur van ons maatschap pelijk bestel, waarbij door de bundeling van vele bedrijfsbranches, speciaal de NIJEZIJL. Zaterdagmiddag ving de hr S. Anema van Sneek bij de spoorbrug alhier, met de hengel een reuze karper van elf pond en een ons. Zondagmiddag was een andere Sneker hengelaar minder fortuinlijk, hij ge raakt zelf bij de hoge wal neer te water. Gisteren is op Westerveld het stoffelijk overschot van de heer Gerben Molenaar alhier, oud-direkteur van de uitgevers- mij Ideum te Djakarta, gecremeerd. Met de familie en vrienden »waren ook aan wezig enkelen die de heer Molenaar iiï Indonesië hadden gekend en onder hem hadden gewerkt. Ds. M. v. d. Meulen, doopsgezind predikant alhier, richtte aart de hand van de tweede Corinthenbrief een troostwoord tot de famijie en schetste de overledene als iemand die een leven van grote allure, waarin veel is bereikt, heeft geleid, zoals alleen een persoonlijk heid dat kan; een leven dat ook met liefde tot de medemens daar in Indone sië was vervuld en met grote wijsheid is geleefd. Aan de gespletenheid in dit leven, door enerzijds het heimwee naar de tropen, dat zovelen die uit Indonesië terugkeerden kenmerkt, en anderzijds de vreugde weer terug te zijn in de fa miliekring, is nu een eind gekomen, nu hij is opgenomen in Gods Vaderhuis. Bij de aanvang van de plechtigheid speelde het orgel „Wenn ich einmal scheiden soil”, bij het dalen van d kist Gez. 149 en aan het slot Massenet’s Elegie. De heer KI. Visser dankte voor de betoon de deelneming. Koningin Juliana overweegt zaterdag a.s. voor ’n korte vakantie naar ’t buitenland te vertrekken, waarschijnlijk naar Sici lië, aldus wordt van de zijde van het hof vernomen. Het plan is evenwel nog niet definitief. Een officiële mededeling zal eventueel later volgen. De zegsman legde de nadruk op het zuiver particulier karakter van de va kantie. Wie de Koningin eventueel zul len vergezellen is nog niet bekend. Ook de tijdsduur staat nog niet vast, even min als de datum ,van vertrek. De prinsessen zullen de Koningin niet kunnen vergezellen, omdat er geen schoolvakantie is. Tien jaar later, in 1951, kon ook de an dere helft van dit kolossale pand aan het steeds groeiende bedrijf worden toe gevoegd. Hierin zijn thans de stoffeerde- rij, de afdelingen voor bedden, dekens, slaapkamermeubelen enz. ondergebracht. De laatste uitbreiding dateert van HEEG. Benoemd tot eerste kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Borculo de heer S. de Graaf, thans eerste kaas maker aan de Coöp. fabr. H.O.Z. te Heeg. p voor manufacturen. Dit was een enorme ver betering en de opening op 12 mei 1924 was dan ook een ware feestdag. Hier nam het bedrijf eerst recht zijn grote vlucht. Helaas heeft de oprichter deze grote bloei niet lang meer kunnen meemaken. Vijf jaar later reeds werd hij ziek en op 6 januari 1931 ging hij na een welbesteed leven de eeuwige rust in. In 1937 trok ook zijn weduwe zich uit de zaak terug en kwam deze geheel Terwijl de Suezkanaal-kwestie de di plomaten nog bezig houdt, is ook dat an dere probleem van het Midden-Oosten weer met grote nadruk naar voren ge komen, nl. de verhouding van Israël tot de Arabische staten. De premier Noeri es-Said van Irak, een Arabische staat welke door zijn lidmaatschap van het pact van Bagdad, nog de beste betrek kingen met het Westen onderhoudt, heeft het denkbeeld geopperd dat men zal trachten tot een Iraëlisch-Arabische regeling te komen op de basis van de voorstellen van 1947 van de Ver. Naties waarbij Palestina verdeeld werd en rege lingen werden voorgesteld voor de Ara* bische vluchtelingen, die Israël hadden verlaten toen de Joodse staat er werd gevestigd. Veelal wordt aangenomen dat in deze V.N.-resolutie ook werd gespro ken van gebiedsafstand van Israël aan de Arabische staten, maar dat is niet het geval. Israël was toen nog kleiner dan nu, de Negeb-woestijn, waaraan men dan veelal denkt, is eerst in 1948 door de Israëli’s op Egypte veroverd. De Iraakse premier zou zich trouwens daar over niet druk maken, want Irak is er allerminst op uit Egypte aan een nieuw sukses te helpen. Het optreden van de Iraakse premier wordt juist beschouwd als concurrentie tegen Nasser, wiens land door het optreden in de Suezkanaal- kwestie aan aanzien in de Arabische we reld heeft gewonnen. Irak zou door een regeling van de Israëlische kwestie er nu op uit zijn de leiding in de Arabische wereld van Egypte over te nemen, waar voor het er dan in de eerste plaats op uit is zijn betrekkingen met Jordanië te verstevigen. Zoals bekend is daar de Egyptische invloed nogal belangrijk ge stegen, door de bewondering elke een deel van de militairen voor Nasser heeft, waardoor de bekende Engelse leider van het Arabische legioen in Jordanië, Glubb pasha, het veld moest ruimen. Een ogen blik heeft het er toen op geleken dat koning Hoessein van Jordanië, die al be sloten had tot het pact van Bagdad toe te treden, zou moeten aftreden, maar hg heeft het kunnen houden doch die toe treding er aan moeten geven. Maar het schijnt dat toen Nasser de algemene steun der Arabische staten in de Suez- kanaalkwestie nodig had, hij heeft er kend dat er een bijzondere verhouding tussen Irak en Jordanië bestond, en daar van maken deze landen blijkbaar ge bruik om nu weer toenadering tot elkaar te zoeken, waarschijnlijk ook om Hoes- seins positie te verstevigen en waarbij men ook aan Engelse invloeden moet denken; Londen heeft nl. zowel goede Onder het mom van Jordanië militaire hulp tegen Israël te willen bieden, als laatstgenoemd land agressie pleegt, heeft Irak aangeboden troepen naar Jor danië te zenden, welke echter kennelijk ten doel hebben Hoessein in het zadel te houden. De Israëliërs hebben echter ver klaard het binnentrekken van Irakese troepen in Jordanië als een bedreiging van de veiligheid va»' hun land te zul len beschouwen en zich er niet bij te zul len neerleggen. Irak gaf door bemidde ling van Engeland kennis van zijn plan nen aan Israël en men kan veilig aan nemen dat deze plannen tot het leggen van Irakese troepen in Jordanië de vrucht zijn van EngelsIraaks overleg. Men moet de Egyptenaren daar maar eens over horen, die spreken van een „uitermate ernstige samenzwering van het Westerse imperialisme om de Arabische eenheid te ondermijnen”. Ken nelijk hadden deze er op gerekend dat zij door een revolutie in Jordanië daar Nasser’s invloed voorgoed zouden vesti gen. De Engelsen daarentegen beweren dat een eventueel binnentrekken van Irakese troepen in Jordanië een bijdrage tot de stabiliteit in het onrustige Midden Oosten zou leveren. Met het woord „sta biliteit” bedoelt Londen natuurlijk de Engelse, of wil men, de Westerse in vloed. Intussen hebben na het Israëlisch verzet, Irak en Engeland, dat een ver drag van wederzijdse bijstand met Jor danië heeft, besloten de Irakese troepen nog maar niet over de Jordaanse grens te zenden. De Israëliërs hadden ge dreigd, dat ze anders direkt het Jordaan se deel van Palestina zouden bezetten en dan waren de poppen aan het dansen. Zoals men ziet werken in deze kwestie allerlei factoren door elkaar, Israëlisch- van dit jaar rijpe aardbeien uit zijn tuin. Te Amsterdam slaagde voor electro technisch tekenaar PBNA-P.T.T. de heer B. Groenhof vroeger te Sneek. middenstand in de hoek dreigt te gera ken. Toch vormt de middenstand met zijn zuiver plaatselijk karakter een groep hardwerkende mensen die wel degelijk een plaats in onze samenleving verdienen. Waar vroeger het principe van zelfstan digheid een grote rol speelde, is het door de wijziging van het maatscl appelijk le ven, waarbij wij, onverschillig in welke groep, een sterke organisatie zien, een ge biedende eis ook voor de middenstanders zich te organiseren. Uitvoerig stond spre ker stil bij de voordelen, welke de orga nisatie haar leden biedt, hij legde vooral de nadruk op het belang van het per soonlijk contact tussen de leden en de gedelegeerde der organisatie, door mid del van eén maandelijkse bijeenkomst, waarbij voor alle leden de gelegenheid bestaat met raad en daad te worden bij gestaan. Gezien de wel zeer lage con tributie, aldus spreker, kan deze voor niemand een bezwaar zijn als lid toe te treden. Ter illustratie werden enige treffende voorbeelden van hulpverlening aan mid denstanders opgesomd. Na het draaien van een paar films kon mr Kluiver in de pauze bekend maken dat een aantal aanwezigen zich als lid had opgegeven, waardoor tot oprichting van de afd. Sneek kon worden overge gaan. Ook de films die na de pauze wer den vertoond vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak; de avond had dan ook een groter bezoek verdiend. Tenslotte bracht de heer E. W. Schaap als oud- voorzitter van de KNMB afd. Sneek dank aan de organisator mr Kluiver wat met een applaus werd onderstreept. Na de hr M. v. d. Werf te hebben bedankt voor het draaien van de films sloot de gede legeerde deze bijeenkomst. Hoessein. Daarbij komt dat Jordanië thans in uiterst moeilijke omstandig heden verkeert wat zijn verhouding tot Israël betreft. Van Jordaanse zijde zijn herhaaldelijk aanvallen op Israëlische dorpen gedaan, misschien niet met in stemming der Jordaanse regering, maar waarschijnlijk op initiatief van dezelfde elementen in het Jordaanse leger, die met Nasser sympathiseren. Die aanval len worden steeds met zware repres- sailles door Israëlische strijdkrachten beantwoord; we zullen in het midden la ten of dat ook daar altijd met instem- ming van de Israëlische regering ge beurt; het schijnt dat ook in Israël de stafchef Mosje Dajan, de man die des tijds de al genoemde Negeb op Egypte veroverde, nogal eens op eigen houtje handelt, al is premier Ben Goerion ook een zeer strijdbaar heer. Vorige week is vanuit Israël weer een omvangrijke vergeldingsaanval op Jordanië onderno men en de Jordaniërs kregen daarbij een klap, welke een moeilijke toestand in Jordanië heeft veroorzaakt. Blijkbaar wil een deel der militairen er op slaan en vreest men, omdat Hoesséïns regering een bedachtzamer politiek wil, voor een revolutie. Voor de tweede maal binnen drie we ken worden bij de N.V. Grafische In richting joh. Enschedé Zonen te Haarlem een hoeveelheid bankbiljetten vermist. De diefstal werd maandagmiddag omstreeks 12 uur ontdekt. Het zijn twee vellen van elk 24 bankbiljetten van ƒ20. De direktie heeft een beloning van 2000 in uitzicht gesteld voor degenen die in lichtingen kunnen geven omtrent de dief stal. Voor hen die Fries willen leren schrij ven en lezen en dat behoeven niet al leen Friezen te zijn vestigen wij hier even de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Ynsti- tüt Fryslan, van Swietenstraat 9 te Leeuwarden, dat binnenkort weer start met zijn bekende opleidingscursussen. Schriftelijk voor het FryslêJi-diploma A en B, mondeling voor de Friese akte. ter, staat. Deze viert morgen het 60-jarig bestaan van de zaak, in welke vreugde hjj ook zijn uitgebreide klantenkring laat delen. trad en met zijn vrouw de oude traditie van hard werken voortzette. Met de zelfde ijver als hun ouders pakten ze de zaak energiek aan. Wel dreigde in 1939 de mobilisatie een spaak in het wiel te steken omdat de heer Metz toen onder de wapenen moest komen, maar deze donkere wolken dreven spoedig weer voorbij. Arabische tegenstellingen, maar ook Irakese-Egyptische en ook Engels- Iraakse pogingen de Westerse invloed in de Arabische wereld te handhaven en Russische infiltratie tegen te gaan. Deze infiltratie geschiedt vooral via de Ara bische vluchtelingen uit Israël, die aan de Israëlisch-Jordaanse grens in kampen zijn ondergebracht. Als Irak dan ook aandringt op een oplossing van het Is raëlischArabisch geschil op basis van de V.N. resoluties van 1947, gaat het vooral om dit vluchtelingenprobleem. Maar dat is een heel moeilijk. Als Israël niet de dupe van de historie wil worden, kan het deze vluchtelingen, die een gro te minderheid in het land zouden vor men, niet meer terugnemen. De enige oplossing lijkt financiële vergoedingen aan deze Arabieren, zodat ze zich in de Arabische landen kunnen vestigen. Maar de meeste van die landen hebben dat nooit gewild, omdat ze geen belangstel ling hebben voor een redelijke oplossing van het probleem, doch Israël willen li- kwideren. Er wordt gezegd dat Amerika wel bereid zou zijn om Israël financieel in staat te stellen de vluchtelingen op bovengenoemde manier te helpen, maar als in zovele kwesties heeft Washington ook in deze eigenlijk nog nooit een be slist standpunt ingenomen. Er is een uit spraak van Dulles bekend waaruit de Israëliërs afleiden dat deze Amerikaan se staatsman in ieder geval, ten gerieve van de vriendschap met de Arabische landen, wel zou willen dat Israël weer genoegen nam met de gebiedsomvang welke het aanvankelijk had, en o.a. de Negeb prijs gaf. De Amerikanen willen nu eenmaal graag schipperen. Het bleek ook bij de verdere behandeling der Suez- kanaalkwestie in en buiten de Veilig heidsraad. President Eisenhower was veel enthousiaster over het begin van overeenstemming dat tussen Egypte en Engeland en Frankrijk, via onderlinge onderhandelingen en Veiligheidsraad is bereikt, dan Eden en Pineau. Men werd het eens over zes vereisten waaraan een regeling moest voldoen en de belangrijk ste daarvan is dat de functionering van het kanaal onafhankelijk behoort te zijn van de politieke gedragingen van eniger lei land. Dit moge een basis bieden voor verder overleg, men kan er zoveel kan ten mee uit dat het nog geenszins zeker is dat Egypte werkelijk internationaal beheer zal aanvaarden, öf Engeland en Frankrijk genoegen zullen nemen met de instelling van een internationaal lichaam van bijstand, welks adviezen in sommige gevallen bindend zullen zijn. De Russen hebben alvast laten merken dat zij niets voelen voor internationale exploitatie, want het EngelsFranse voorstel daar toe werd in de Veiligheidsraad door een Russisch veto getroffen en verwierf ook niet de goedkeuring van Zuid Slavië. Op- Voor het concert van het Frysk Or kest, dat gisteravond gegeven werd be stond veel belangstelling. De Amicitia- zaal was zo goed als geheel bezet. Een verheugend teken. Trouwens, het gebo- dene, èn door het orkest èn door de ver maarde pianist Stefan Bergmann, stond steeds op hoog. peil. Het talrijke publiek wist een en ander, terecht, zeer op prijs te stellen, getuige de geboeide aandacht en de spontane bijval na elk nummer. Het Frysk Orkest is, onder voortreffelijke leiding, bezig groeien tot een ensemble van Dat bleek zowel in de uitvoering van de vijfde Symfonie van Schubert als in de vertolking van de vier delen uit de Ar- lésienne-suites van Bizet. Heel even stoorde de minder fraaie stemming bij de houtblazers in de Pastorale van Bi zet, doch overigens werd er voortdurend uitnemend gemusiceerd. Strijkers en blazers wedijverden als het ware met elkaar en beide groepen kwamen in tref fende homogeniteit naar voren. In de „Burleske” (een scherzo-achtig stuk) voor piano en orkest van Richard Strauss voor piano en orkest waren èn dn solist Stefan Bergmann èn het orkest zeer goed op dreef. Het samenspel was pri ma, afgezien van een enkele passage aan het slot, waar het orkest onderling niet geheel gelijk was. Dit opus, dat ook in ritmisch opzicht heel wat van de uit voerenden eist, werd voor het overige uitmuntend verklankt. De paukenist Piet de Vries verdient zeker een compliment voor de correcte uitvoering van zijn moeilijke partij. Stefan Bergmann toon de zich ook nu weer een pianist van de eerste rang. Met verbluffend gemak en uiterst geconcentreerd (alles uit het hoofd!) gaf hij zijn partij weer. Ook in de „Rapsodie espagnole” van Liszt, in de bewerking van Busoni, wist Bergmann uitzonderlijk te boeien. Zijn technische en muzikale kwaliteiten kwamen vooral in deze rapsodie duidelijk naar voren. Zijn geniaal spel werkte inspirerend op het orkest, dat zich uitstekend wist aan te passen. J.N. Men schrijft ons Vorige week wezen wij U al even op een actie, die het Sted. Muziek binnen kort organiseert. U weet wel, die actie, waarbij aanstonds een gelukkige winnaar naar hartelust allerlei mooie en nuttige dingen mag gaan kopen. Alle bijzonderheden over deze actie kunnen nog niet worden bekend gemaakt. Maar wèl staat vast dat de winnaar een flink bedrag mag besteden, namelijk ƒ500. Zo’n prijs is toch de moeite waard om een paar kansen te wagen. De juiste datum van deze aktie staat nog niet vast. Houdt er echter vast re kening mee en spaar wat kwartjes op. Het aantal kwartjes, dat u kunt beste den, maakt uit hoeveel kansen u zult hebben op deze kolossale prijs. Achteraf zult u misschien spijt hebben, dat u deze gelegenheid om iets bijzonders te kunnen kopen, niet voldoende benut hebt. Onthoudt dus goedRuil met een paar weken wat kwartjes in voor 500. Met de rest van het nieuws moeten we ditmaal kort zijn. Niet onverwacht kwam de scheuring in de Franse radi cale party, welke met de socialistische praktisch de huidige regering vormt. Zo als bekend zwaait de oud-premier Men- dès France de scepter in die partij; hij is het niet eens met het optreden der re- gering-Mollet in de Algerijnse kwestie en wil een liberaler politiek, de radica len die zich nu van de partij afscheidden zijn het niet met hem eens en verwerpen ook zijn tyranniek optreden. In West- Duitsland is de kracht der coalitie die thans regeert, geschokt door het feit dat vier liberale ministers uit het kabinet van Adenauer zijn gestapt, vermoedelijk wilden zij de handen vrij hebben in de verkiezingscampagne van 1957. Wat die campagne in de Ver. Staten betreft, de uitslag van de verkiezingen in Alaska, die eerder dan de algemene worden ge houden, bewijst opnieuw dat de demo craten sterk aan de winnende hand zijn. Het is zo goed als zeker dat zij in het Congres over een aanzienlijke meerder heid zullen beschikken, maar dit zegt nog niets over de uitslag van de presi dentsverkiezing. Kenners van de toe stand beweren dat Eisenhower nog altijd een kans heeft tegenover Stevenson. Zo als bekend wordt het Amerikaanse ka binet door de president aangewezen en als Eisenhower zou worden herkozen, zou men dus een republikeins kabinet krijgen dat moet samenwerken met 'een democratische meerderheid in het Con gres. De Italiaanse communistische par tij heeft zich op titoïstische basis gesteld en wordt door het officiële Zuid Sla vische persbureau geprezen als de enige communistische partij in West Europa die een concrete bijdrage levert tot het vestigen van betrekkingen in de inter nationale arbeidersbeweging op de nieuwe basis. OP DE 10e OKTOBER van het jaar 1896 opende wijlen de heer Lourens Metz in het pand Kruizebroederstraat hoek Muntstraat, waar nu de schoenmakerij van de heer Bantema gevestigd is, een manufacturenwinkeltje. Het was maar een bescheiden zaakje. De ontvangsten waren zelfs voor die tijd nog maar ge ring. Het winkelboekje uit de eerste jaren, dat bewaard is gebleven, vermeldt o.a. een bedrag van zegge en schrjjve f 12.in een hele week. Die „goede oude tijd” was voor de middenstander dus ook zo mooi niet. Maar de heer Metz zette door. Door vlijt, energie en het leveren van goede waren won hjj het vertrouwen van steeds meer klanten, zodat al redelijk gauw naar een groter pand moest worden omgezien. En zo groeide in de loop der jaren uit dit bescheiden begin het grote en bloeien de bedrijf aan het hoofd waarvan thans de heer Evert Metz, zoon van de oprich- De firma Julius van der Werf Tegel- handel te Sneek is omgezet in de naam loze vennootschap „Julius van der Werf Tegelhandel N.V.”. Alle zaken behoren de tot voormelde firma zijn in de nieuwe naamloze vennootschap ingebracht. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 250.000.Aandelen zijn geplaatst voor 99 by de heer P. J. H. v. d. Werf en voor 1 bij mevrouw A. M. L. v. d. WerfTromp. Als enig directeur van de N.V. zal optreden de heer P. J. H. v. d. Werf te Sneek. De volgende uitbreiding kwam in 1941 tot stand door de aan koop van het pand Grootzand 14, toen 1953, in welk jaar de heer Metz een fi- bewoond door de heer E. Smit Jzli., liaal in de Midstraat te Joure opende, waarvan een gedeelte werd ingericht Maar ook daarmee zal het eindpunt nog voor de verkoop van baby-artikelen. wel niet bereikt zijn. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De oprichter: wijlen de heer Lourens Metz Bescheiden begin. Voordat de heer L. Metz zijn eerste winkel opende, ging hij iedere dag met een paar korven garen en band „de boer” op, maar tevens hield hij schapen die graasden op een stuk land aan de Bolswarderweg bij de zuivelfabriek. Deze werden ’s morgens voor en ’s avonds na de reis gemolken. Dat was dus wel een heel drukke en zware tijd. In de winkel ging de zaak gestadig vooruit. De ruimte daar was echter te klein, zodat de verplaatsing op 12 mei 1898 naar het grotere pand Grootzand 71 op de hoek van de Havenstraat een belangrijke verbetering was. Mede dank zij de steun welke de heer Metz van zijn jong gestorven zuster Teatsche on dervond zette de ontwikkeling van het bedrijf zich hier verder voort. Na zijn huwelijk in 1908 met mej. Beitske Wieringa, die zich öok zeer voor het zakenleven interesseerde, werd er een afdeling babykleding aan de zaak toegevoegd. Deze kleertjes maakten ze zelf, zodat er nog harder gewerkt moest worden. Maar het resultaat van dat zwoegen bleef niet uit. Ook deze winkel werd te klein. 1923 werd het ruime pand Grootzand 38 aangekocht, geheel gemo derniseerd en speciaal ingericht w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1