Sneek’s positie versterkt van Met Piet Bos het veld in van Polen in het voetspoor Tito Europa k De éénwording I Contact-avond jeugdafd. Voetbalver. Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST F I dat de leiding blijkbaar in goede handen F o llle jaargang no. 85 Maandag 22 oktober 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK Fietsendieven Show voor Geslaagd I T Nationale betoging voor Schmidt Bond van O.L. van Sneek en Omstreken Nederland N.C.V.B. afd. Oppenhuizen Mevr. Mieke Bouman eredoctor Over pech gesproken Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Exporteren algemeen belang Koningin Juliana op Sicilië Zaterdagvoetbal Noodlottig schot van handgebreide kleding Winterprogramma I.V.A.O. Laagvliegroutes militaire vliegtuigen Uitslagen Betaald Voetbal Moulijn linksbuiten A 1 1 i de ZATERDAGVOETBAL. f WARSCHAU. De plotselinge komst van een delegatie van de belangrijkste leiders uit het Kremlin naar Warschau heeft niet kunnen verhinderen dat de Poolse communistische partij de door haar voorgenomen „democratisering” in het weekeinde heeft doorgezet. Poznan hebben geleid. De relletjes weet hij onomwonden aan het feit dat de com munistische partij zich niets had aange trokken van de klachten der arbeiders en verklaarde dat de pogingen om de op stand aan buitenlandse imperialistische provocaties toe te schrijven onjust waren. Gomoelka liet duidelijk uitkomen dat hij de eisen van Kroesjtsef c.s. Polen terug te voeren naar een door Moskou voor geschreven gedragslijn van de hand had gewezen. ker, die dit alles met voorbeelden uit zijn collectie aantoonde en samenvattend besloot met de uitspraak, waarmee wij vingen. De voorzitter, dr J. P. Otto, die al bij de opening als zijn overtuiging had uit gesproken, dat het een prachtavond zou worden, dankte de heer Bos daarvoor zeer hartelijk en dat hij namens allen sprak bewees wel het langdurige ap plaus dat op zijn woorden volgde. OUDEGA (W.). Te Zwolle slaagde voor de akte U (vrouwelijke handwerken) mej. W. Verloop alhier. 4 4 4 5 3 4 4 4 5 4 4 4 4 4 8 6 6 5 4 4 6 5 5 4 4 4 3 4 3 4 4 4 2 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3 2 2 0 4 4 3 3 3 3 De afd. Oppenhuizen van de NCVB hield haar tweede vergadering in dit sei zoen. Was het de vorige maand mej. Hoe kendijk uit Heemstede die sprak over „Het evangelie in Amsterdam”, en ver telde hoe zij getracht had het evangelie daar te brengen, deze avond sprak de hr Wedzenga van Leeuwarden over het ge vangeniswezen. Spreker liet duidelijk zien het grote verschil tussen vroeger en nu en vertelde uitvoerig wat er ge daan wordt om te trachten de gevange nen als ’t ware op te voeden tot goede leden van de maatschappij. Voor deze vergadering waren ook de heren uitge nodigd. Verschillende nadden aan die uitnodiging gevolg gegeven. Ook mocht de afd. deze avond weer 4 nieuwe leden 6 5 9 9 7 6 9 9 7 5 5 6 6 7 7 6 6 4 4 3 0 6 6 5 0 De Senaat der Rijks-Universiteit te Groningen heeft in zijn vergadering van vrijdagmiddag besloten een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid toe te kennen aan mevrouw Mieke S. Boumanvan den Berg, wegens de voortreffelijke wij ze waarop zy hoewel zelf geen juriste de verdediging van de in Indonesië gevangen genomen Nederlanders Jung- schlaeger en Schmidt heeft gevoerd en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Mevrouw B. te Harlingen trapte haar kat op de staart. Deze krabde haar kuit open, waardoor mevr. B. van schrik een pan met melk liet vallen. Toen ze gauw een dweil wilde halen struikelde ze, ze verstuikte haar enkel en liep een hoofd wond op. Op dat moment kwam haar vierjarig dochtertje huilende binnen, en zei dat ze bij het boodschappen doen een rijksdaalder had verloren.... (Ons Noorden). 3 3 2 2 2 1 VVT HJSC QVC Workum Heeg Poolster ONS ACV Verschijnt! MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrink 8, Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) 3e klas: Leeuw. ZwaluwenDrenthina 22, Harkem. BoysHeeg 22, ACV —Blauw Wit ’34 0—10. 4e klas A: WorkumBalk 20, QVC Nijland 04. FRIESE VOETBALBOND. Zaterdagvoetbal Junioren afd. R: Lemmer 2BONS 4B 5—1. Zondag 21 oktober: Res. 2e klas A senioren: Bakhuizen 2 —Sneek 4 24, Friso 2—WZS 3 3—4. 3e klas A: De Kooi 3LSC 4 60, WZS 4Blauwhuis 1 44. Junioren A Hoofdafd.: Harlingen Sneek 40. SNEEKER NIEUWSBLAD I 6 10 6 7 7 gevonden. Voor ontspanning e. d. wordt voor de Sneek-jeugd veel gedaan, ook aan de afd. welpen wordt de nodige aan dacht besteed. En dat de grote vereni ging hier ook veel aan te danken heeft bewijst momenteel wel het resultaat dat bereikt wordt door de intensieve trai ning der spelers. Nadat de heer Boot nog had gewezen op de verplichte keu ring der jongens van klein tot groot en had medegedeeld dat de Sint de welpen ook dit jaar weer met een bezoek zal vereren, werd onder het genot van een kopje koffie een korte pauze gehouden. Van het vraag- en antwoordgesprek dat de heer Boot aankondigde, werd door geen van de ouders gebruik ge maakt, zodat de heer Boot concludeerde Friesland FVC Appingedam Gruno Neptunia LSC Achilles Robur Zw.w. einde Hengelo Arnh. Boys WW Hunsingo GRC Rood Geel Frisia Nicator Haren Het protestcomité-Jungschlaeger Den Haag heeft in overleg met het nationaal contact-comité besloten op een nader bekend te maken zaterdag in november een openbare nationale betoging te or ganiseren „ter verkrijging van recht in de zaak-Schmidt c.s.”. De juiste datum zal nader bekend gemaakt worden. H. M. de Koningin brengt een korte vakantie door op Sicilië, De lange duur van de kabinetsforma tie heeft het H. M. niet mogelijk ge maakt eerder in de zomer een vakantie te ondernemen. De Koningin wordt op haar reis, die een strikt persoonlijk ka rakter draagt, vergezeld door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevr, ’s JacobValliant en mej. M. Michelin. In een radio-toespraak zette minister Zjjlstra enige tijd geleden uiteen, dat het exporteren uit ons land niet in de eerste plaats moest worden gezien als een be lang van de exporteurs, maar als een belang van de eerste orde voor geheel Nederland. Het is goed daaraan te herinneren. Nederland heeft de laatste jaren over zijn export niet te klagen; men vergeet dan zo gemakkelijk de vroegere moei lijkheden. Ons land is klein, is voor vele ge bruiksgoederen aangewezen op de in voer uit het buitenland, in elk geval voor de grondstoffen, die moeten dienen om daaruit goederen voor het binnenlands verbruik te produceren. Maar deze in voer kunnen wjj alleen betalen met het geld, dat wij voor onze export ontvan gen. Exporteren wij niet of onvoldoende, dan loopt het met onze invoer ook vast en allicht eveneens met de waarde van ons geld. Niet exporteren betekent voor ons land armoede. De ouderen onder ons weten, hoe het in de dertiger jaren ging, toen de Duit- is bevonden. Spr. deed wederom een be roep op ouders en sportvrienden om bij het houden van eventuele sportwedstrij den voor huisvesting der jongens van clubs van buiten de stad te zorgen. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen. Men vermaakte zich nog enige uren met het kienspel, waarvoor een fraaie collectie prijzen door zaken lieden en sportvrienden die de v.v. Sneek een warm hart toedragen waren aange boden. Met het ophalen der cadeaux hadden de bestuursleden B. Huizinga en W. van Winden zich belast; hun en de schenkers werd dank gebracht. Vrijdagavond 26 oktober zal de avond voor de jeugdleden in bovengenoemd café-rest. plaats vinden. slechtvalk of edelman en de kiekendief, maar ook de roek, de torenkraai, de bos- kraai, de zwarte en de bonte specht, de Vlaamse gaai of geitemelker. En door de vele bijzonderheden welke hij er van vertelde liet hij ze leven voor zijn toe hoorders, die zó gespannen luisterden, dat de tijd omvloog. Na de pauze schetste de heer Bos hoe mooi de natuur met wild bedeeld is en van hun bouw en kleur. In ’t bij zonder stond hg stil by de schut- of drukkleuren van de reeën, herten, hazen, konijnen en wilde varkens, maar ook van de vele bos- en weidevogels, die hij in het veld en vanuit zijn hoge schuil plaatsen (hoogzitten) gadesloeg en be wonderde. Waar ter wereld wij de dieren ook bekijken, het kreeg zijn jasje, zyn „signaalteken” en zijn bouw, aldus spre- Gisteravond besloot het centrale comité van de partij tot de zuivering van het partijbestuur van stalinisten. De dreiging van deze zuivering is waarschijnlijk de voornaamste reden van de komst van Kroesjtsjef, Mikoyan, Molotof en Kaga- novitsj geweest. In de eerste plaats maak ten zij zich zórgen over de verwijdering uit het politburo van de erkende stali nist maarschalk Rokossofsky, de opper bevelhebber van het Poolse leger en mi nister van defensie, die gisteravond een feit werd. Tegelijkertijd werd de onlangs weer in het centrale partij comité opge nomen Wladislaw Gomoelka gekozen tot secretaris-generaal van de partij en lid van het politburo. In het nieuwe politburo is hij nu de voornaamste figuur, tezamen met Ed ward Ochab, zijn voorganger als eerste secretaris, en premier Jozef ‘Cyrankie- witsj. Er zijn dit weekeinde wilde geruchten geweest over verplaatsing van Russische troepen uit Oost-Duitsland naar Polen en over tegenacties van het Poolse leger die in de buurt van Stettin zelfs tot een tref fen zouden hebben geleid, maar beves tiging daarvan is van geen enkele zijde verkregen. Gomoelka heeft zaterdag tijdens de vergadering van het centrale comité een langdurige rede uitgesproken, waarin hij het wanbestuur in de afgelopen twaalf jaar aan de kaak stelde en de Polen op riep een eigen koers naar een onafhan kelijke vorm van socialisme in te slaan. Hij zei o.m. dat de Poolse arbeiders in hun recht stonden waar het de pro testen betrof, die tot de onlusten van Goede dag voor M.J.V. Zonder te spelen was het voor het Meppeler M.J.V. een voordelige dag. De naaste konkurrenten verspeelden alle een punt. Leeuw. Zwaluwen en Drenthi na deelden in Leeuwarden met 22 de buit en Harkem. Boys boekte thuis het zelfde resultaat tegen Heeg. Een mooie en moedgevende prestatie van de Heger jongens! Blauw Wit herstelde zich prachtig door het nog puntloze ACV op eigen terrein met 100 te verslaan. ONSPoolster ging wegens terreinaf- keuring niet door. MJV 610 Hark. Boys 6 L. Zwaluwen 7 Drenthina Blauw Wit AMATEURS. Ie klas B: WVC—WAVV 0—0, Borne —Robur et Velocitas 23, WVVArnh. Boys 22, SneekQuick ’20 54, Hen geloBe Quick (Z.) 38. 2e klas A: FrieslandRood Geel 20, NeptuniaNicator 52, HarenFVC 13, GRCAppingedam 11. 3e klas A: Steenw. BoysBlack Boys 3—1, OlyphiaBergum 25, Jubbega RESHarlingen 23, 23, StanfriesSteen- Op de Klarendalseweg te Arnhem heeft vrijdagavond een tragisch ongeluk plaats gehad. De dienstplichtig soldaat C. P. van V., die bij de Menno van Coe- hoornkazerne op wacht stond, werd door jongens met stenen gegooid en geplaagd met stokken. Hij raakte daarbij over stuur en wilde de jongens wegjagen. Hij ontlaadde zijn geweer en dreigde de jongens te zullen neerschieten. Hierop haalde hij de trekker over en tot zijn ontzetting bleek het wapen nog geladen. Hij trof dodelijk de achtjarige Michael Vermeer, wonende aan de Klarendalse weg. De verslagenheid in de omgeving is groot. De jaarlijkse ouderavond van boven genoemde afdeling welke vrijdag in de bovenzaal van café-rest. Leeuwen werd gehouden mocht zich in een zeer groot bezoek verheugen. Er was geen plaats onbezet. De voorzitter, de heer A. Boot, sprak daarover zijn vreugde uit. In de loop der jaren wordt steeds meer de be hoefte gevoeld aan dergelijke contact- avonden waar de belangen der jongens worden besproken. Naast de vele ouders die aan de oproep gehoor hadden ge geven, en dat waren er zeker meer dan 100, heette spr. hartelijk welkom het bestuur der grote ver., supportersver., afd. donatrices, bestuursleden der afd. volleybal, het erelid P. v. d. Baan, de eerste elftalclub enz. Spr. bracht ook dank voor de grote medewerking bij het organiseren van deze avond, o.a. aan de heer Leeuwen voor het gratis beschik baar stellen van de zaal. Het doel der jeugdafd., aldus spr., is niet alleen zo als velen menen, de jeugd in staat te stellen de voetbalsport te doen beoefe nen, maar ook om saamhorigheid en on derlinge vriendschap aan te kweken, waarmede de jongens op hun verder levenspad gebaat zullen zijn. Samenwer king tussen bestuur en ouders is daar voor onmisbaar. Steeds weer wijst het jeugdbestuur de jongens er op dat het voetballen slechts ontspanning is, maar dat hun studie op het eerste plan moet staan. Hebben de ouders moeilijkheden met hun jongens, laat men het jeugdbe stuur hiervan dan niet onkundig laten. Zeer zeker wordt dan wel een oplossing De Italiaanse film Fiesendieven schijnt in het land van de makers ervan niet op iedereen voldoende indruk te hebben gemaakt. Dit is ten minste de ervaring van de Milanees Carlo Pederzini. Dezer dagen kwam hij weer eens by de politie vertellen dat zijn fiets gestolen was. Mistroostig voegde de 61 jaar oude baas eraan toe dat het zyn 29ste fiets was die hem was ontfutseld. se machthebber Göring zijn „Eerst ka nonnen, dan boter” de wereld inslinger de, gevolgd door het stopzetten van een groot deel van de invoer in Duitsland, waaronder die van onze boter. Andere landen sloegen ten slotte dezelfde weg in. Wij bleven hier zitten met grote overschotten, die ten slotte voor een ap pel en een ei (b.v. boter voor f 0.31 per kilo) van de hand moesten worden ge daan. De moeilijkheden bleven natuurlijk niet tot de landbouw beperkt, maar het was toch wel ec i bedrijfstak, waar zeer zware slagen vielen. Dit behoeft niet te verwonderen. Van de zuivelproducten toch moet meer dan de helft de grens over. Maar we moeten ook pootaard- appelen en vee uitvoeren. Loopt het met de uitvoer van landbouwproducten mis, dan legt de boer het loodje. Ook de in dustrie en de nijverheid in het algemeen ondervonden in de dertiger jaren gewel dige moeilijkheden. Honderdduizenden van onze landgenoten liepen in de steun. De laatste jaren spreekt men veel over liberalisatie, waaronder men ver staat het wegnemen van de handelsbe- lemmeringen t.a.v. de in een land in te voeren hoeveelheid. In vele landen is de invoer reeds vrijer geworden, maar niet zelden gaat een vrijlaten van de invoer naar de hoeveelheid gepaard met een verhoging van de invoerrechten, zodat wij weinig opschieten. Overziet men het geheel, dan blijkt zelfs, dat de handels vrijheid een 30-tal jaren geleden veel groter was dan nu, ondanks alle gepraat over liberalisatie. Maar er is meer. De handelsovereen- komsten worden slechts voor korte tijd gesloten en het invoerende land heeft op vrij korte termijn de mogelijkheid met invoerbelemmeringen te komen. Wij kunnen gerust aannemen, dat zodra de invoerende landen zelf economische moeilijkhedeh krijgen, opnieuw door be perking van de invoer getracht zal wor den bescherming te krijgen voor de ei gen landbouw en de eigen industrie. Dit zwaard van Damocles hangt onze export steeds boven het hoofd. Als ieder land alleen aan zjjn eigen economie denkt, is er geen oplossing. Aangestuurd moet worden op een algemene Europese economie, op een gemeenschappelijke markt. Dat het waard is daarvoor te ijveren, zullen wij in een volgend artikel belichten. N. inschrijven. I H.M. de Koningin bezocht vrijdagmorgen het Centraal Museum te Utrecht, waar de tentoonstelling van jonge schilders „Start 5” wordt gehouden. FotoH.M. tussen, de jonge ^schilders. Links van H.M. Dame du Palais Bsse van Till, rechts Mej. Dr. Houtzager, directrice van het Museum. Evenals vorige jaren geeft ook dit jaar de firma Jac. Kuypers, „De Wol- winkel” alhier, een modeshow van hand- gebreide kleding. Deze firma is er we derom in geslaagd het amateur mode- showgezelschap uit Purmerend, met zijn wer, havik, buizerd (de Hollandse gier), naar eigen ontwerpen gebreide kleding, naar Sneek te doen komen en wel op woensdag 24 okt., 's middags 3 uur en ’s avonds 8 uur in zaal Hanenburg. De reden van het sukses van dit ge zelschap ligt in het feit dat het kleding toont, vervaardigd met de wol „de Vier Heemskinderen”, alleen verkrijgbaar bij de Wolwinkel, welke kleding wel apart is doch niet zo exclusief dat de Holland se vrouw het niet zou kunnen of willen dragen, terwijl er bovendien bij alle mo dellen rekening mee wordt gehouden, dat ze voor iedere beurs bereikbaar is. Het aardige van deze show is wel, dat de mannequins amateurs zijn, ge wone figuren zoals men ze dagelijks tegenkomt. Elke toeschouwster zal daarom denken: zoals het haar staat, zal het mij ook staan. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar by „De Wolwinkel”, Ged. Poortezijlen 9, Tel. 2946, Sneek. Zie verder de adver tentie in dit blad. 8 6 6 6 4 4 4 3 Volgens het keurig 'utgevoerde pro gramma, dat ons dezer dagen werd toe gezonden, heeft ’t bestuur der afd. Sneek van het Inst. voor Arbeiders Ontwikke- l’ng ook voor dit winterseizoen weer een grote activiteit aan de dag gelegd. Het zeer gevarieerde programma bevat n.l. lezingen over Joego-Slavië, (twee avon den) door de heer A. Pleysier, journa list, „Rembrandt” door de kunst schilder Dick Osinga, „de Balkan” door het echtpaar Han en Wina Born, „Man nen, vrouwen, mensen” door de bekende schrijfster Harriet Freezer, en „Buitenge woon onderwijs” door de heer H. Boom- sma, hoofd van de B.L.O. school alhier, alsmede de natuurfilm „Film der seizoe nen”, waarmee het seizoen a.s. woens dagavond geopend wordt, een avond met de pantominespeler Rob van Reyn en zijn pianist en een voordrachtavond door Willem van Cappellen, die „Peer Gynt” zal voordragen. Bovendien worden er nog twee cur sussen Engels (een voor beginners en een vervolgcursus) en een serie-cursus over tien avonden over Rusland gehou den, en zullen z.m. ook de arbeiders- avondscholen hun deuren weer openen. Al deze bijeenkomsten worden t.z.t. nog nader door advertenties aangekon- digd. sprong naar boven Harlingen Steenwijk Jubbega Steenw. Boys 4 Stanfries Bergum Quick heeft Sneek geducht in het nauw gedreven, maar de punten beland den door een 5—4 zege toch bij onze stadgenoten, die hun positie nog zagen versterkt door de 00 uitslag van WVC WAVV. Hun voorsprong op deze kon kurrenten en op Be Quick (Z.), dat Hen gelo op eigen veld een gevoelige 83 nederlaag toebracht, bedraagt nu twee punten. Bij Robur et Velocitas kwam het eerste schaap ook over de dam (82 zege In Borne), maar WVV slaagde hier in nog niet, al waren de Winschoters er deze keer niet zo ver af. De thuiswed strijd tegen Arnh. Boys leverde namelijk een 22 geljjk spel op. Sneek WVC WAVV Be Quick (Z.) 4 Quick ’20 Borne Harlingen nu op de ereplaats. In de derde klas A werd de zaak weer eens heerlijk door elkaar geschud. Spron gen en tuimelingen van vyf plaatsen waren schering en inslag. Feitelijk was Jubbega de enige kopploeg, die zich nog zo’n beetje kon handhaven, al moest ook deze club op eigen terrein een veer laten aan WZS. Weer verdienstelijk werk van onze stadgenoten, die weliswaar niet erg produktief zijn, maar verdedi gend hun mannetje staan. Daar koploper Stanfries thuis tegen Steenwijk faalde, kwam Harlingen door een 32 zege op RES op de troon. Black Boys incasseer de een nieuwe teleurstelling, doordat het vyf goals moest doorlaten in de uit wedstrijd tegen Steenw. Boys, terwijl het zelf maar eenmaal wist te scoren. Ook Olyphia en GAVC leden een nederlaag. De eerste verloor met 52 van het be zoekende Bergum, dat van de elfde naar de zesde plaats steeg en de Grouwsters met 23 van DOG, dat ook een flinke maakte. GAVC DOG WZS «RES Olyphia Black Boys Nyland schiet plotseling uit zyn slof. In de vierde klas gingen HJSCWT en JistrumDWP niet door. Nijland zorgde hier voor een klinkende verras sing door kanshebber QVC op eigen grond een forse 40 nederlaag toe te brengen. Een lelijke tegenslag voor de Staverse club 1 Workum stuurde Balk met een 20 nederlaag huiswaarts. Nijland Balk DWP Jistrum —WZS 1—1, GAVC—DOG wijk 03. Res. 2e klas A: Friesland 2Heeren- veen 3 41, Leeuwarden 3FVC 2 60, Rood Geel 2Frisia 2 31. Res. 3e klas A: LSC 3Freno 2 22, Harlingen 3Lemmer 2 25, Bergum 2L’warden 4 26, Black Boys 2— LSC 2 2—6. Overwinningen voor Friesland en F.V.C. In de tweede klas A blijven Friesland en FVC het uitstekend doen. De Borni- anen wezen Rood Geel met 20 terug en FVC handhaafde zijn ongeslagen re cord bij Haren (13). Daarentegen wil het met GRC nog niet vlotten. Op eigen terrein konden de kampioenen tegen Ap pingedam niet verder komen dan 11, wat na hun verdienstelijke prestatie in de oefenwedstrijd tegen Heerenveen tegenvalt. Neptunia rukte door een rui me 52 overwinning op Nicator op naar de vijfde plaats. Woensdag 10 oktober hield de B.v.L.O. Sneek en Omstreken een ledenvergade ring in hotel Hanenburg alhier. De pre sidente kon een flink aantal dames het welkom toe roepen. Mej. A. Heeringa gaf een vlot en keurig, verslag van de zomer-excursie naar Öenemuiden, waar de mattenfabriek werd bezichtigd. Over Giethoorn en door de N.O.-polder, met een bezoekje aan het museum van Schokland, ging men weer huiswaarts, zeer voldaan over de gezellige en inte ressante tocht. Wegens vertrek van 3 bestuursleden werden in de vacatures be noemd de dames: Feikema, Hokwerda en Bajema. Het lid mevr. Wiersma -van der Velde hiel een causerie over haar reis naar Canada. Het onopgesmukte verhaal van haar belevenissen werd 1 et grote aandacht gevolgd. In de pauze werden rauwkost-recepten van de Huishoud school rondgedeeld. Bij de rondvraag nog de mededeling, dat er voor de leden toe gangskaarten voor de brei-show op 24 okt. a.s. beschikbaar waren. V-orts wer den onderwerpen genoemd voor een in november a.s. te houden lezing. Daarna sluiting. In overleg met de hierbij betrokken hurger-autoriteiten zijn voor het laag vliegen van vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht enige z.g. laagvlieg- gebieden aangewezen om de operationele jachtvliegers ervaring te laten opdoen in het vliegen op kleine hoogten, zodat zij niet door de radar kunnen worden waargenomen. Daarenboven moeten ook de waarnemers van het Korps Lucht wachtdienst geoefend worden in het waarnemen van vliegtuigen op lage hoogten. In Nederland zijn hiervoor enige rou tes gekozen boven gebieden met gemid deld de geringste bevolkingsdichtheid. Hierbij is ook rekening gehouden met de veiligheid van het burger-luchtverkeer. De laagvliegroutes zijn als volgt: route I, Winterswijk, Wijhe, Kampen, Staveren, Sneek, Delfzijl, Stadskanaal; route II, Leeuwarden, Harlingen, Anna Paulowna; route III, Vliegveld Twenthe, Schoonoord, Steenwijk, Blokzijl; route IV, Soesterberg, Rijn/Waal, Harderwijk, Ijsselmeer, Bunschoten. Uiteraard zul len de vliegtuigen alleen buiten de ge noemde plaatsen laagvliegen. Eredivisie: GVAVSparta 22, Eind hoven—NAC 2—2, MVV—NOAD 3—0, Rapid JCAjax 42, ElinkwjjkDOS 1—6, Feijenoord—VVV 3—0, Willem II —Fortuna ’54 2—3, BW—PSV 0—3, AmsterdamSp.cl. Enschedé 02. ie divisie A: VSV—ADO 1—3, HVC Haarlem 11, SWDe Volewyckers 12, AlkmaarRoda Sport 52, Emma Xerxes 12, Helmondia ’55-De Graaf schap 1—1, DWSWageningen 02. Ie divisie B: VitesseHelmond 01, EBOHVolendam 22, SittardiaRig- tersbleek 4—0, EDO—Blauw Wit 3—2, AGOVV—HDVS 1—3, SHS—Excelsior 11, Fortuna VI.Stormvogels 00. 2e divisie A: ZwartemeerOldenzaaJ 22, Ensch. BoysHeerenveen 12, Zwolse BoysBe Quick 32, Leeuwar denPEC 90, HeraclesVeendam 52, RhedenGo Ahead 33. 2e divisie B: HilversumWilhelmi na 3—2, Longa—TOP 3—1, ONA—DHC 2—3, RBC—UVS 1—1, De Baronie—De Valk 2—1, NEC—ZFC 1—4, Zeist—. ’t Gooi 5-—3. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. „Alles wat groeit en bloeit in Gods vrye natuur is de moeite waard er bij stil te staan”, zei de heer Piet Bos, directeur van het Nat. Hist. Museum te Holten donderdagavond aan het slot van zyn lezing voor de V.A.D.V., de over koepelende organisatie van de verschillende verenigingen op natuurhistorisch gebied in onze stad. Met deze uitspraak waren de vele bezoekers de grote zaal van Hanen burg was geheel bezet het stellig eens nadat de heer Bos hen meegeno men had op zyn zwerftochten door het mooie Twentheland en daarby zó boeiend en zó leerzaam verteld had over alles wat daar, maar ook elders In ons land, leeft in het veld en in de lucht, dat zy in gedachten stellig aan zyn woorden zullen hebben toegevoegd: „maar dan onder Uw leiding. De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat a.s. woensdag (half vier) in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de London Combination speelt, als volgt samengesteld Doel: De Munck; Achter: Wiersma en Kuys; Midden: Schaap (aanvoerder), v. d. Hart en Klaassens; Voor: Bosselaar .Notermans, Appel, Lenstra en Moulijn. Reserves zyn: Landman, Boskamp, Van der Hoek, Vogers en Koopal. De heer Bos is ook jager. Velen me nen wel, dat men niet tegelijk jager en natuurvriend kan zijn, maar dat leerde heer Bos hen wel anders. Dank zy dit uiteraard summiere verslagje aan- de jagerij en het toezicht op de jacht worden er in ons land heel wat dieren verzorgd en in stand gehouden. Het neerschieten van de verwilderde boskat by v. redde per maand honderd stuks jong wild het leven. De heer Bos had deze rover opgezet bij zich en wat hy er van vertelde, bewees, dat die niet ten onrechte de bijnaam „Hollandse tijger” draagt. En hoewel al een kolossaal dier, was dit nog niet eens de grootste. Thuis heeft spr. er nog een, die 25 pond woog. Zelfs reekalfjes zijn voor deze katten niet veilig. De gehele verzameling opgezette die ren welke spreker meegenomen had, pas- serde daarna de revue: het hermelijn, de kleine heftige rover die meer dieren doodt dan hy voor zyn voeding nodig heeft, de bunzing, de eekhoorn, en een hele serie roofvogels: de uilen, valk, sper- .f' I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1