Opstand in Hongarije BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST C.N.V. ingezet November-actie en wezen „Morgen zie ik je weer” en „De twee in het Amicitia Theater 11 le jaargang no. 86 Donderdag 25 okt. 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK Polen gaat de weg van het nationaal communisme Kor Ket-fonds Automobilist door lifters beroofd Ledenvergadering Blauwe N.V. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -Ret Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave tan NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Verkoopactie Vrouwelijke Hulpverlening Grote boerderij brand De kwestie-Soestdijk Kram in oog geschoten Het laatste vuurgevecht. I tige Velen Na de opening maakten vele dames van deze gelegenheid gebruik de linnen kast of proviandvoorraad voor dit no bele doel aan te vullen. in in Zaterdag 27 oktober a.s. zal de bekende to neelspeelster mevrouw Jacq. RoyaardsSand berg haar 80e verjaar dag vieren. FotoOpname van mevrouw Royaards in haar huis aan de Prinsengracht te Am sterdam. uit één stuk, maakt een eind aan massa- justitie, vestigt orde en recht en breekt de terreur als hij sheriff wordt en zijn wil tot wet maakt. Natuurlijk niet zon der een handig gebruik van zijn revol ver In de vrouwelijke hoofdrol Viveca Lindfors. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Dinsdagmiddag werd door de V.H.V. in Fredehiem een partij goederen ver kocht, welke geheel belangeloos door vrouwenverenigingen van elke gezindte beschikbaar waren gesteld, en waarvan de opbrengst geheel ten goede is geko men aan vluchtelingen in een ontheem denkamp. De boerderij Zeeoogst van de landbou wer A. Schenk in de Groetpolder te Win kel is gisternacht in vlammen opgegaan. Ruim 20 varkens zijn verbrand. Een grote hoeveelheid vlas (200.000 kg) hooi en stro en landbouwwerktuigen ging eveneens verloren. Verschilllende goederen van anderen, waaronder een zo goed als nieu we vrachtauto, die in de boerderij waren ondergebracht, zijn verbrand. De brand weer slaagde erin het woonhuis van de eigenaar te behouden. De schade loopt in de half miljoen gulden. „Morgen zie ik je weer”. Vrijdag en zaterdag draait in het Ami- tia Theater als hoofdnummer nog eens „Morgen zie ik je weer” (A man called Peter). Ondanks het feit dat deze film, in de laatste maanden al tweemaal in het weekprogramma als hoofdfilm heeft gefungeerd, zijn er nog altijd een groot aantal teleurgestelden, die, omdat het theater uitverkocht was, geen plaats konden krijgen. Zij hebben thans nog de gelegenheid deze boeiende film te zien, maar dit is dan ook de laatste maal dat ze hier komt. Een automobilist uit Groningen, die dins dagavond aan twee personen, een vrouw en een man, tussen Enumatil en Hoog kerk een lift wilde geven, werd door hen uit de auto gesleurd, van zijn portefeuil le beroofd en in het Hoendiep gegooid. De overvallers verdwenen daarop onmid dellijk. Toen de rijkspolitie aankwam, trof zij het slachtoffer versuft, achter in zijn auto zittend, aan Hij vertelde zich niet te kunnen her inneren of hij zelf uit het water was ge kropen, of hierbij geholpen was. Ook de verdere gang van zaken bij de overval, zeide de automobilist, een assuradeur uit Groningen, zich niet te kunnen herinne ren. Zijn portefeuille werd, hoewel ver nield, bij hem teruggevonden. Een bedrag van ongeveer 5000 wordt er uit ver mist. De automobilist heeft weinig licha melijk letsel bij de overval opgelopen. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek. Men schrijft ons Dinsdagavond j.l. hield bovenstaande vereniging haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Er werden verschillende be langrijke zaken behandeld, o.a. de Blau we maand-actie. Deze bestaat uit het verspreiden van folders en de verkoop van het propagandablad „de Blauwe Wekker”. Er werd een flinke colportage- ploeg gevormd. Om ook de jeugd op het gevaar van de alcohol te wijzen, vooral bij het snelverkeer, zal door het hele land een tekenwedstrijd gehouden wor den voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Deze wed strijd wordt hier ter stede georganiseerd door het Centraal Drankweercomité. Na de pauze sprak de heer B. Keulen over „De nieuwe lijn in de N.V.” Om de strijd tegen het alcoholgebruik op meer effectieve wijze te voeren, is het nodig, dat er nieuwe wegen gezocht worden. De oude propagandamiddelen passen niet meer in deze tijd. Pers, radio en misschien televisie zullen moeten worden ingescha keld. Dit alles wordt door het hoofdbe stuur onderzocht en voorbereid. De heer Keulen gaf een helder overzicht van deze plannen. De bijeenkomst was uit stekend bezocht. •n DONDERDAGS De chr. besturenbonden van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst hebben dinsdag en woensdag in Amicitia hun jaarlijkse propagandamaand (november) ingezet door het houden van een tweetal propa- gandatoespraken en het doen opvoeren van een toneelspel „Verbroken banden” door een gezelschap uit Leeuwarden. Was de samenkomst van dinsdag voorname lijk bestemd voor de leden van buiten, die van woensdag gaf de Sneker leden gelegenheid van hun belangstelling blijk te geven. Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter van Sneek, de heer van Dijk, die na gebed alle aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, waarbij hij in het bijzonder de muziek vereniging Arpa en de toneelgroep uit Leeuwarden noemde. Spr. deelde mee, dat het dit jaar 40 jaar geleden is, dat de Chr. Besturenbond hier ter plaatse op gericht werd, welk feit straks aanleiding 7 geven tot het houden van een feeste lijke herdenking. Spr. riep de leden op tot medewerking aan de november-aktie, opdat de beginselen van de chr.-sociale aktie van het C.N.V. meer en meer uitge dragen en aangehangen zullen worden. De spreker voor deze avond, de heer R. In het streven der satellietstaten naar het nationaal communisme ligt stellig een voor het Westen verheugende ten- denz. Daar werd de vrees gekoesterd dat het internationale communisme on der Russische leiding en doorweven met Russisch nationalisme op de duur zou aansturen op afrekening met het Wes ten. Nu in het communisme der satel lietstaten ook de eigen nationale wensen en de zorg om eigen veiligheid meer tot uiting zullen komen, worden ongetwijfeld de Russische begeerten afgeremd. Men zal in het streven der communisten in deze satellietstaten naar het titoïsme ook wel een poging moeten zien het com munisme meer acceptabel te maken voor de meerderheid van hun bevolkingen. Voor haar kreeg het communisme een extra antipathieke smaak doordat Rus land eigenlijk via dat communisme hun landen overheerste. Door dat facet te doen verdwijnen trachten de communis tische machthebbers in de satellietstaten hun positie te versterken. Jarenlang hebben in die landen grote delen der be volking uitgezien naar het terugwinnen van hun politieke vrijheid door actieve hulp van het buitenland. Het zijn vooral de Ver. Staten geweest welke die hoop hebben aangemoedigd. Via hun zenders in W. Duitsland en elders hebben zij de bevolking der satellietstaten steeds aan- ka als leider hebben aangewezen omdat zij hem de meest geschikte man vinden om een formele omwenteling, waarmee ook hun lot zou zijn gemoeid, te voor komen. Ongetwijfeld is in Polen en in andere satellietstaten in O. Europa het verlangen naar terugkeer tot een wer kelijke democratie welke men daar, in tegenstelling tot Rusland, vroeger heeft gekend, groot. Maar verder dan de schijndemocratie van het nationaal com munisme zullen de Polen het thans waar schijnlijk wel niet kunnen brengen. Na tuurlijk is het voor het Westen verheu gend dat er zich een sterke wrijving openbaart tussen de Russische en Poolse communistische partijen, en dat daar door het pact van Warschau, waartoe beide landen behoren, verzwakt wordt. Maar men make zich geen illusies dat in Polen thans de eigenlijke wil van de meerderheid der bevolking zich al zou kunnen uiten, waarvan stellig een vol ledige breuk met Moskou, als dit dat zou accepteren, het gevolg zou zijn. Bin nen de kring der communistische lan den is slechts de nationaal-communis- tische richting door de gebeurtenissen in Polen, voor zover thans is na te gaan, versterkt. Tot vreugde van Tito de gang maker, natuurlijk; ook waarschijnlijk van de Hongaarse communisten, die bezig zijn het Poolse voorbeeld te vol gen en ook van die in andere landen van Oost-Europa, waar men naar grotere on afhankelijkheid van Moskou streeft, o.a. ook in Tsjecho Slowakije, waar een Russische delegatie is verschenen om te pogen een Poolse ontwikkeling te voor komen. En zelfs in communistisch China schijnt men blij te zijn, getuige de gelukwens welke Mao tse Toeng aan Gomulka zond. De communistische re gering te Peking is nl. niet gediend van de Russische pogingen in Azië landen aan zich te hinden en is thans zelfs bezig om zekere banden met Buiten- Mongolië te leggen, dat eigenlijk een Russische vazal is. De onderlinge Chi nese en Russische concurrentie in Azië kan van verstrekkende betekenis voor de wereldpolitiek worden. In de zondagmatinee als hoofdnum mer een film met bovengenoemde titel (vista vision en technicolor). Het is een opwindend geval, dit epos van het wilde Westen, verfilmd in de grote traditie van Shane”. Het verhaal draait om Matt Dow (James Cagney) die ten on rechte zes jaar gevangenisstraf heeft ondergaan en wiens verleden dus een zekere handicap voor hem vormt om zich het vertrouwen van zijn medebur gers te verwerven. Maar hij is een kerel In ons overzicht van veertien dagen geleden spraken we er onze verwonde ring over uit dat de Russen in sommi ge der satellietstaten het destalini- seringsproces en de ontwikkeling naar het titoïsme zo ongestoord zijn gang lieten gaan. We schreven dat toen toe aan de mogelijkheid dat de twee stro mingen in het Kremlin het er nog niet over eens waren welke maatregelen ze in dezen zouden treffen. Sedert dien is er echter toch wel iets veranderd. De ontwikkeling in Polen verliep in zo’n ra zend tempo, dat de Russen wel iets moesten doen. In de processen te Poznan was al iets opgeborreld van die onder grondse stroom van verzet tegen ter reur, onderdrukking en uitbuiting die het communisme vergezellen en in de satellietstaten een bijzonder scherp ka rakter hebben omdat de uitbuiting ten bate der Sovjetunie geschiedt. Het was dus begrijpelijk dat toen in Polen de teugels iets werden gevierd, daar ook direkt een anti-Russische tendenz naar voren kwam. Temeer omdat de Polen traditioneel anti-Russisch zijn niet zonder reden trouwens want ook in de Czarentijd zijn de Polen door de Russen geterroriseerd. Bovendien is de Poolse bevolking katholiek en moet dus ook daarom van het communisme niets heb ben. In de genoemde processen te Poz nan kwam ook een zekere mate van verlangen tot uiting terug te keren naar internationale rechtsopvattingen, wat Moskou al verontrustte, maar daarbij kwam nog dat er stemmen te Warschau opgingen om de storingzenders stop te zetten welke het doordringen van Wes telijk nieuws tot de bevolking verhinde ren, terwijl sommige Poolse afgevaar digden pleitten voor het weder invoeren van het geheim kiesrecht en een meer partijenstelsel. Als klap op de vuurpijl kwam het ontslag van de voornaamste titoïstisch gezinde communistische lei der Gomulka uit de gevangenis en diens eerherstel en dat van enige andere ti- toïsten. Nu werd het de Russen blijk baar te gevaarlijk en te gortig. Voor een kort bezoek kwamen Chroesjtsjef en Mi- kojan, twee aanhangers van de destali nisatie, en Molotow en Kaganowitsj, twee doorgewinterde stalinisten naar Warschau om er met de Poolse leiders te spreken. Men vertelt dat intussen de Russische maarschalk Rokossowsky sedert 1949 Pools minister van defensie en opperbevelhebber van het Poolse leger troepen rond Warschau had verzameld, waarschijnlijk om de confe rentie gezelliger te maken. Overeengeko men werd dat een delegatie van het be stuur van de Poolse partij naar Moskou zou gaan om met het presidium van de Russische partij besprekingen te voeren over verdere versteviging van de poli tieke en economische samenwerking tussen Polen en de Sovjetunie en verster king van de vriendschap en samenwer king tussen de communistische partijen. Hagoort, werd bij zijn binnenkomst har telijk begroet, en sprak daarop een kort woord over de betekenis van onze aktie. Als ergens een bouwwerk tot stand komt, zo zeide hij, dan is dat een prachtig be wijs van een eendrachtige samenwerking tussen de architect, de aannemer en de werklieden. Zo is het ook bij de bouw van de maatschappelijke samenleving, die wel afgewerkt lijkt doch waaraan af en toe min of meer belangrijke restauraties moeten worden aangebracht. Er is ver schil van opvatting hoe deze bouw moet plaats vinden, wij willen dat doen krach tens de richtlijnen volgens Gods Woord, terwijl anderen naar hun eigen bestek willen bouwen. De opdrachtGod lief te hebben en de naaste als ons zelf is bij ons werk de stuwende kracht. Het gaat om recht en gerechtigheid ook op het terrein van de arbeid en hoewel er nog zijn, die de macht van hun kapitaal wil len laten overheersen, willen wij niet al lereerst een regeling waarbij het recht van de staat alles zal verordineren doch een samenwerking vanuit de organisaties. Spr. wekte zijn gehoor op tot medestrij den in deze beweging. Hier is een taak voor ons leven en wij mogen dankbaar zijn, dat in ons land de vrije organisatie nog kan bestaan om aan de bouw van een chr.-sociale maatschappij onze krach ten te kunnen geven. Het toneelspel „Verbroken banden” is een tijd geleden hier ook al eens opge voerd. Het gegeven is dat een vrouw haar kind verlaat, dat door een zuster wordt opgevoed, terwijl na 20 jaar de moeder uit Amerika terug keert en haar rechten op haar kind wil laten gelden, wat na tuurlijk tot allerlei pijnl!:ke situaties leidt, doch tenslotte toch opgelost wordt. Het spel werd met grote aandacht ge volgd en er was hartelijk applaus. Het zelfde was ook het geval met de presta ties van de muziekvereniging Arpa. gemoedigd tot lijdelijk verzet tegen hun communistische overheersers en lang hebben zij ook als eerste voorwaarde voor overeenstemming tussen het Wes ten en Rusland op hun programma ge had de volledige vrijheid der sateliet- staten om langs democratische weg hun eigen regeringen te kiezen; eerst in late re tijd hebben de Amerikanen de her eniging van Duitsland als meer direkte voorwaarde voor een WestOost over eenkomst gesteld. Deze voorwaarde lag in ieder geval nog meer binnen prac- tisch bereik dan die der bevrijding der satellietstaten. Men zegt wel dat de be volking dezer staten echter door deze Amerikaanse houding wat gedesillusion- neerd is. Een desillusie die wellicht in het bijzonder in Polen thans nog grondi ger zal zijn nu de bevolking daar in deze dagen sterk bewogen werd door een ver langen naar volledige democratische vrijheid en deze misschien bereikbaar moet hebben geacht als het Westen aan dit verlangen krachtige steun gaf. Mi nister Dulles heeft echter dezer dagen een dergelijke steun, welke de grenzen van morele zou overschrijden, afgewezen. Hij zeide o.m. dat hij de aanwezigheid van Russische troepen in Polen niet als agressie kon beschouwen omdat de Sov jetunie op grond van het pact van War schau het recht had troepen in Polen te legeren en dat Amerika onder geen om standigheden met troepen in O. Europa tussenbeide zou komen omdat dit een derde wereldoorlog zou betekenen. Het was ongetwijfeld allemaal terecht gezegd, maar het kan precies ook voldoende zijn om een gedesillusioneerd Pools volk zich met meer sympathie dan voorheen achter ’t communisme, nu meer nationaal getint, te scharen, nu de kans op een volledig afschudden van dit ideologisch juk met Westelijke hulp verkeken schijnt. Alleen als in Rusland zelf de liberalisatie tot een omwenteling zou leiden, welke van de Sovjetunie een werkelijke democratie zou maken, zou ook voor de bevolking der satellietstaten het uur der werke lijke bevrijding slaan. Dat neemt niet weg dat wat er thans in Oost-Europa gebeurt zeer belangrijk is en met span ning in het Westen wordt gevolgd. Voor het ogenblik vergeet men er haast de eigen zorgen om, welke zich concen treren rond Suezkanaal-kwestie, de posi tie van Israël gevaarlijker geworden nu bij de parlementsverkiezingen in Jor danië de anti-Westerse elementen en de aanhang van Nasser wonnen de Franse verhouding tot Noord Afrika en, niet in het laatst, rond het onderlinge verschil van nöening dat bij de grote Westelijke mogendheden bestaat over de oplossing van al die kwesties. de avond. Weer legden enige groepjes de wapens neer. Maar weer ook bleef de grote meerderheid doorstrijden. Onder tussen waren er Russische straaljagers in de lucht boven de hoofdstad versche nen. In de verte hoorde men het ge bulder van de artillerie van het Rode leger en in de straten ratelden de ma chinegeweren van beide partijen, aldus het Alg. Dagblad. Er zijn honderden doden en ook bui ten Boedapest laaide de opstand op. Gisteravond laat maakte de regering bekend dat zij de situatie meester was, doch dat de orde nog niet overal was hersteld. Prof. Oud, de fractievoorzitter van de V.V.D., heeft gistermiddag als eerste spreker bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer mede namens de heren Romme (KVP), Burger (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.) en Tila- nus (C.H.U.) een verklaring afgelegd over de kwestie-Soestdijk. Prof. Oud zei letterlijk: „De publika- ties in de pers omtrent hetgeen men de „kwestie-Soestdijk” is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige veront rusting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waarbij de hoogste be langen van ons Koninkrijk zijn betrok ken. Zij kan daarom niet gezien wor den als een zaak, die alleen de draag ster der Kroon persoonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen verant woordelijkheid dragen. Wij vertrouwen dat het kabinet zich die verantwoorde lijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het Huis der Koningin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het be lang van de ongereptheid der monarchie noodzakelijk blijken.” In haar openingswoord wees mevr. Rasterhoff op het grote probleem, dat zelfs in een bijna technisch volmaakte wereld nog niet opgelost kon worden, n.l. dat van de „displaced persons”. Waar het deze mensen, die buiten eigen wil en schuld van huis en haard werden verdreven, ondanks de vele goede zor gen, eigenlijk aan van alles en nog wat ontbreekt, verdient het werk van de V.H.V. een warme belangstelling. Spreekster sprak dan ook de wens uit, dat velen deze mooie actie met de daad zullen steunen. Moge het zo zijn, dat mede door de actie van de V.H.V. in Friesland de bewoners van het ontheem denkamp Spittal in Karinthië (Oosten rijk) een klein beetje meer levensgeluk zullen ontvangen. Hoewel het zenden van goederen in natura meer voldoening geeft, werd, in verband met de zeer hoge invoerrechten, besloten ze te verkopen en de opbrengst over te maken. We zagen verschillende handwerkjes, waaraan menig vrij uurtje besteed was. Verder was er een grote hoeveelheid textiel, aardewerk en levensmiddelen in blik. We zijn zeer benieuwd hoe die bespre kingen te Moskou zullen verlopen, want pas was de Russische delegatie weer uit Warschau vertrokken of de Polen maak ten bekend dat Gomulka weer was be noemd tot eerste secretaris van de Pool se communistische partij en lid van het politieke bureau; hij is dus weer de lei dende fgiuur te Warschau en maar schalk Rokossowsky werd uit dat bu reau verwijderd. Deze besluiten der Pool se communisten gaan stellig in tegen de wensen van Moskou. Dat men er van daaruit niet feller op heeft gereageerd en niet naar machtsmiddelen heeft ge grepen, zal wel verschillende redenen hebben. In de eerste plaats omdat men in het Kremlin zelf verschilt van mening over de mate van liberalisatie welke men in het eigen land en in de satelliet- landen zal toelaten. Er heerst daar waarschijnlijk heel wat spanning op het hoogste niveau, en men moet zich niet verwonderen, als daar onder de druk der gebeurtenissen in Polen, dezer dagen zich ook iets gaat afspelen in een of andere richting. Er liepen al geruchten dat Chroesjtsjef voor het driemanschap Molotow, Malenkow en Mikojan zou moeten wijken. Chroesjtsjef heeft echter pas aangekondigd dat ook in de Sovjet unie de volksvertegenwoordiging zal worden„gedemocratiseerd”, wat niet wijst op een vermindering van zijn in vloed. Of tracht hij zijn positie te hand haven door een beroep op de sympathie van het volk te doen? Intussen moet men wat er zich thans in Polen afspeelt niet overdrijven. De Russen hebben Po len nog altijd in een militaire tang en Gomulka is ook communist, zij het dan nationaal-communist. Moskou heeft waarschijnlijk terdege overwogen dat het zich nog meer impopulair zou maken als het nu militair ingreep om de sta linistische groep in de Poolse commu nistische partij de overhand te doen be houden. Het laat misschien zelfs met zeker genoegen aan Gomulka en de Pool se communisten zelf de taak over een al te verre ommezwaai in Polen te voor komen. Gomulka heeft reeds aangekon digd dat het communisme in Polen zal worden gehandhaafd en dat Warschau het bondgenootschap met de Russen trouw zal blijven. De meerderheid der Poolse bevolking wil stellig veel groter vrijheid dan de nieuwe richting in de Poolse communistische partij wil toe staan, ook al heeft Gomulka bij de a.s. verkiezingen in december geheim stem recht en vrije keuze der personen be loofd. En het is helemaal niet onmoge lijk dat de Poolse communisten Gomul- Van zondag t/m dinsdag gaat als hoofdnummer „De twee we zen”, naar de wereldbekende roman van d’Ennery. Het is niet voor de eerste keer dat dit verhaal van de twee meisjes Henriette Ge rard en de von delinge Louise, de laatste blind, verfilmd is, maar ditmaal geschiedde het in grootse mon tering en prach- kleuren. kennen de altijd boeien de avonturen in Parijs van deze meisjes, van wie Hen- riëtte bijna naar Louisiana wordt ver bannen door de prefect en Louise in han den valt van een bedelares, die haar ge bruikt om medelijden bij haar klanten op te wekken. Maar daar is nog de neef van de prefect, Roger, en daar is een moeder, die haar dochter wedervindt. Het is alles wel wat heel toevallig, maar toch genoeg voor een zeer boeiend en ontroerend verhaal, dat door de jaren heen zijn aantrekkelijkheid heeft behou den. In de hoofdrollen Myriam Bru, Milly Vitale en Nadia Gray. Regie Giacomo Gentilomo. De zevenjarige jongen K. B. is maan dag in de school aan de Jan van Goyen- straat in Den Haag door een medeleer- ling met een gegalvaniseerd krammetje in zijn oog geschoten. De verwonding bleek gelukkig niet van ernstige aard te zijn, al moest de jongen in het oog- lijdersgesticht worden behandeld. Het schijnt de laatste tijd op meer dere scholen in den Haag een ware rage te zyn om met behulp van een elastiekje krammetjes op medeleerlingen af te vuren. De projectielen, die normaal voor het vastzetten van draad worden ge bruikt en scherpe punten hebben, zijn in de ijzerwinkels voor enkele centen per ons verkrijgbaar. Tijdens het onderzoek dat de politie instelde kwam uit de zak ken van verschillende leerlingen een aan zienlijke hoeveelheid ammunitie te voor schijn... Het is wellicht goed wanneer de ouders hun kinderen op de gevaren van dit roekeloze spel wijzen. WENEN. Hongarije is voor een groot deel in volledige opstand gekomen tegen het door de Russen opgelegde regiem. Het contact tussen de hoofdstad en het Westen is verbroken, maar af en toe komt er toch een verbinding tot stand of slaagt iemand erin, het veilige Oostenrijk te bereiken. Boedapest was Woensdagavond een groot bloedbad. Tanks maalden zich een weg over puinhopen, van bloed druipende ambulances zochten zich een weg door de weinige rustige straten en overal ratelden de mitrailleurs. Russische vliegtui gen deden duikaanvallen tot het donker was geworden en op vele plaatsen brandden huizen en kantoren, partijbureau’s en winkels. Nadat reeds in maart j.l. de stich tingsakte van het „Kor Ket-fonds” was verleden, werd dezer dagen in hotel Amicitia het bestuur van dit nieuwe fonds door de voorzitter van het Frysk Orkest, Mr B. W. Snijder, geïnstalleerd. De bestuursleden van het fonds zyn aan gewezen door diverse instanties, t.w. door Gedeputeerde Staten van Friesland, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leeuwarden, het bestuur van het Frysk Orkest, de Or- kestkommissie, het Komité „Vrienden van het Frysk Orkest”, de Fryske Kultuerried, de vereniging van Neder landse Gemeenten afd. Friesland, de Leeuwarder Bachvereniging en de fami lie Ket. Het aanvangskapitaal van het nieuwe fonds bestaat uit de bruto- opbrengst van de In 1955 gehouden kon- certen ter nagedachtenis aan de over leden dirigent van het Frysk Orkest, Kor Ket. De bedoeling is, dat ieder jaar zulk een koncert wordt georganiseerd en dat telkenmale een deel van de opbrengst ten goede zal komen aan dit kapitaal. Zoals bekend, is dit fonds gesticht met de bedoeling, steun te verlenen aan jonge, veelbelovende Friese musici. Het secretariaat is gevestigd: Lijsterstraat 61, Leeuwarden. De onlusten barstten dinsdagavond laat uit, in weerwil van de verzekerin gen die de nieuwe regering onder Nagy had gegeven, dat democratisering van alle facetten van het openbare en poli tieke leven onder weg was. De opwin ding was echter te groot. Men ging ver der dan in Polen en het ging niet lan ger om een nieuw, liberaler, maar toch communistisch regiem, maar om de wer kelijke democratische vrijheid, zoals men die in het Westen kent. Ondanks de be zwerende woorden die Hongaarse staats lieden, soms met door tranen verstikte stem, door de radio spraken, liet het volk zich niet meer tot bedaren brengen. Eerst probeerde de regering het met een belofte van algehele amnestie voor ieder die de wapens neerlegde vóór twee uur ’s middags. Hier en daar legden groepjes jongelui, bang geworden voor de Russische troepen, die ondertussen door de regering te hulp waren geroe pen om de opstand te onderdrukken, in derdaad hun wapens neer, meest stille buurten of achter de bosjes plantsoenen. Maar de meerderheid, vele honderdduizenden sterk, bleef doorvech. ten, ook toen de eerste Russische tanks in de straten verschenen. Het aanbod van amnestie werd, toen de regering voor een algemeen bloedbad begon te vrezen, verlengd tot zes uur in Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1