Koopavond voorlopig van de baan De nieuwe verkeersregeling op de Prins Hendrikkade Voorlichtingsvergadering Chr. Emigratie-centrale Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Truus Koopmans bezocht haar petekind 4 St, Nicolaas komt 24 november Buitenlandse studenten door Gemeente bestuur ontvangen 11 le jaargang no. 87 Maandag 29 oktober 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK Kerknieuws I. v. A. O. filmavond Benoemd Hondententoonstelling Utrecht Jaarvergadering Chr. Lyceum Sneek B. K. Okma uit de Raad van W ymbritseradeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD ZZZZZ Opbrengst kollekte Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Lezing over Joego-Slavië door Arie Pleysier Drs. H. A. Dijksterhuis nam afscheid van de Chr. Kweekschool De heer W. Schaap Sneek benoemd tot commies H. de Boer damkampioen van Sneek „De Windmolens' i” op Kraamvisite bij het l.o., de bestuur, St. Nicolaas-actie. een de Als de brug open gedraaid Is SNEEKER NIEUWSBLAD De kollekte voor Dierenbescherming heeft hier opgebracht f 485.21. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sneek (vac. ds. Sondorp) ds. H. A. J. Smits te Akkerwo'de. IJLST. Beroepen bjj de Ned. Herv. Ge meente alhier Ds. G. W. Ijzerman te Blokzijl. OUDEGA (W.) Benoemd tot hoofd der Hervormde school te Dubbeldam, de heer J. van Beek, thans hoofd der Her vormde school alhier. commies over naar de voormalige Raad van Arbeid te Heerenveen, en werd, door beid, op 1 januari 1935 werkzaam ge steld bij de T rad van Arbeid te Leeu warden. Tot de opheffing van het bij kantoor te Sneek was hij aldaar werk zaam als chef van dat kantoor. De heer Schaap heeft z' 'a doen ken nen als een ijverig en bekwaam ambte naar, die, zowel bij het publ'ek als bij zijn kollega’s zeer wordt gewaardeerd. Aangezien zijn pensioen-leeftijd begint te naderen hij is thans ruim 63 jaar oud betekent deze promotie een bekroning van zijn werk. Verschijnt MAANDAGS K n door ziekte van de inleider Arie Pleysier de lezing over Land en Volk van Joego-Slavië in februari van dit jaar voor het Inst. v. Arb. Ontw. Sneek niet door gaan, thans vernemen wij, dat deze le zing op woensdag 31 oktober a.s .door de in de kringen van het Instituut welbe kende A. Pleysier zal worden gehouden. De lezing zal worden geïllustreerd met filmstroken door A. Pleysier zelf ver vaardigd uit het materiaal, dat hem door de legatie van dit land te ’s-Gravenhage beschikbaar werd gesteld. Bovendien zul len enkele volks- en partisanenliederen op gramofoonplaten, eveneens afkomstig van deze legatie, worden gedraaid. Me nigeen zal wel iets meer willen weten van land en volk van Joego-Slavië, het land, dat door zijn staatshoofd Tito de laatste jaren zo’n belangrijke rol speelt in het politieke gebeuren van Europa. In zijn lezing zal A. Pleysier vertellen over de landen en volkeren van Joego-Slavië en over de geschiedenis van deze jonge staat. Ongetwijfeld zal A. Pleysier in zijn interessante lezing zijn toehoorders met het oog op de juist plaats vindende zeer belangrijke gebeurtenissen in Polen en Hongarije de rol belichten, die Tito met zijn „Titoïsme” in deze gebeurtenissen heeft gespeeld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. Onder leiding van de heer Postma,, wnd voorzitter, hield de vereniging voor Chr. Middelbaar en V.H.O. te Sneek haar jaarvergadering op 25 oktober j.L in Aere Perennius te Sneek. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer W. Nau- ta, sekretaris van de Vereniging. Hij gaf een overzicht van wat er in het afgelo pen jaar was gepasseerd. Het aantal leer lingen bedraagt momenteel 472, wel een bewijs, dat het Chr. Lyceum voor Sneek en omgeving in een behoefte voorziet. De Rektor deed enkele mededelingen over het nieuwe schoolgebouw, dat zijn voltooiirg nadert en D. 7. oegin volgend ja-.r zr’ worden betrokken. De heer M. Knol gaf een financiël overzicht. Op voorstel van de kontróle-kommissie en op grond van het accountantsrapport, werd besloten de penningmeester te de chargeren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Knol herkozen, terwijl als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren M. Dethmers, Sneek en P. Niemantsverdriet te V irkum, in de plaats van de beren F. Groeneveld en H. W. Hielkema. De heer A. Algra, leraar aan het Chr. Lyceum, hield een boeiende en leerzame inleiding over: Johannes Bogerman. De geslaagde vergadering werd door de sekretaris met dankzegging gc loten. Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kontoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Twee dagen hebben we 93 verschillen de rassen honden in de Jaarbeursgebou wen te Utrecht kunnen zien, ’t Weer werkte mee, zodat de dieren prachtig in conditie waren, vooral voor de lang- en ruigharige exemplaren was ’t gelukkig dat ’t droog was. In aantal gingen de Duitse Herdershonden voorop nl. met 62 exemplaren, dan volgen 59 Dashonden (Teckels) .voorwaar een prachtig gezicht, zo’n groot aantal van die kleine duivel tjes; 35 Boxers, waaronder vele, bijna niet te houden vechtlustige honden (o, die reuen!); 30 Duitse staande honden, ideale huishonden,27 Cocker Spaniels, waaronder 2 Amerikaanse (3 kleuren) 20 Duitse doggen, een machtig gezicht; 18 Poedels met nog 16 Dwergpoedels, welke gekeurd werden door de heer J. de Jong uit Idskenhuizen; 16 Ierse en 10 Gordon Setters, 16 Foxterriers en 12 Dwergkeeshonden. Van de overige rassen waren van 1 tot 8 exemplaren ingezonden. Als bijzondere rassen noemen wij 1 Entlebucher Sennen- hond, een 40 cm. hoge rothweiler met witte borst en benen, 2 Bordeaux doggen, welke honden U zich moet voorstellen als grotere, niet gecoupeerde Boxers. Bekroningen vielen o.a. ten deel aan G. Visser, Franeker met een Ruwh. Belg, herder le U; S. Bouma, Franeker Ruwh. Belg. Herder 2e Z.G.; B. OverdiepPrins te Balk le U; G. Bunt, Leeuwarden Buil Terrier le G; J. Leijendekkers, Emmel- oord met Blue Terrier 2e U; K. Haven, Leeuwarden met Wetterhoun le U; SlagerKlazema, Wolvega met Teckels le U en 4e U. Tenslotte een prettig idee dat wij nogal wat Snekers, leden van de Kyn. Club Sneek, op deze tentoonstelling ontmoet ten. Voorlopig krjjgen we hier in Sneek geen koopavond. Dat was wel het be langrijkste besluit dat donderdagavond in de vergadering van het Actie Comité genomen werd. De overgrote meerderheid van de daar (in Hotel Hanenburg) aanwezige leden verklaarde zich tegen het plan van het bestuur er een proef mee te nemen. Men wilde de klok niet terug zetten en verwachtte bovendien niet meer geld In de kassa. Alleen maar een verschuiving van de verkoop naar de avonduren en moeilijkheden met het toch al zo schaarse personeel. mannen en vrouwen hebben hier goede kansen, evenals vakmensen. De sociale voorzieningen zijn beter dan in andere lande*Men betaalt via de belasting voor de premie. Men kan van Australië vrij wel hetzelfde zeggen: het ontwikkelt zich tot een industrieland en men hoopt daar door vrij te worden van de gebonden heid aan andere landen. De woningnood is er groot, waarom de nieuw aangeko- menen de eerste tijd in kampen moeten verblijven, wat tal van moeilijkheden oplevert. Geluk' 'g wordt er veel gedaan aan de oplossing van de woningnood, jaarlijks worden een 78.000 woningen ge bouwd voor eën bevolking van 8 mil joen. In Zuid-Afrika is er voor agrariërs geen kans. De gekleurde rassen zorgen voor het werk op de boerderij terwijl ook voor arbeid voor ongeschoolden geen plaats is. Men moet daar vaklui hebben. Ook hier speelt de woningnood een gro te rol, waarom men het beste doet een eigen huis te laten bouwen, waarvoor aannemelijke voorwaarden bestaan. De taal is niet absoluut Engels, maar het verdient wel aanbeveling die taal te ken nen. Na deze vogelvlucht over de emi- gratielanden drong spr. er op aan, dat men vooral Engels moet leren en bereid zijn de moeilijkheden van de nieuwe omgeving beslist samen te dragen. Hierna werden enige vragen gesteld, welke door spr. werden beantwoord. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1953 is bevorderd tot commies bij de Raad van Arbeid te Leeuwarden, de hr W. Schaap te Sneek. De heer Schaap kwam 16 juni 1919 als schrijver in dienst bij de voormalige Raad van Arbeid te «n DONDERDAGS sen, maar ook paard en wagens, hand karren e.d., dat uit de richting Park straat of uit de Muntstraat komt en de Koninginnebrug wil oversteken, mag uitsluitend gebruik maken van het vak tussen de twee witte (op de tekening zwarte) lijnen, waarin het woord „Linksaf” en naar links wijzende pijlen zijn geschilderd. Dit vak begint, van de Parkstraat af gerekend, even voorbij de Muntstraat. Wanneer men hier gekomen is, (ook vanuit de Munstraat) en men dus nog uiterst rechts rijdt of fietst, moet men, alvorens naar het genoemde vak af te zwenken, eerst achterom of in de spiegel kijken om te zien of men dat zonder gevaar kan doen. Is dat het geval, dan geeft men met de linkerhand De heer B. K. Okma te Ypecolsga heeft wegens ziekte bedankt als lid van de Raad der gemeente Wymbritseradeel. Opvolger op de c. h. lijst is de heer F. Jouwsma te Oudega. De heer Okma deed zijn intrede in 1939 en had daarna zitting tot 1941 toen de werkzaamheden van de Gemeen-, teraden door de bezetter werden stop gezet. Van 1945—1946 was hij lid van de Nood-raad en in 1949 werd hij opnieuw benoemd, welke zittingsperiode thans is afgesloten. Woensdagavond opende de afd. Sneek van het Inst. voor Arb. Ontw. het win terseizoen met het draaien van de prach tige film, getiteld: „Symfonie der Sei zoenen”. Aan deze grote, bijzonder mooie Duitse natuurfilm van H. Sielmann werd 2 jaar gewerkt. Het resultaat was een reeks zeldzaam boeiende opnamen, die ons de dieren lieten zien zoals wij ze nagenoeg nooit door eigen waarneming te aanschouwen krijgen. Het nederlands commentaar werd verzorgd door Evert Garretsen, de Nederlandse bewerking Sneek, ging op 1 juli 1933 als adjunct- van Mej. Gré van der Baan, adj. secr. Ned. Ver. tot Besch. van Vogels en Jaap van Dijk, wetenschappelijk medewerker een reorganisatie van de Raad van Ar- van de Ver .tot Behoud van Natuurmo numenten. In zijn openingswoord ver meldde de voorzitter, de heer P. van Vucht, dat het Instituut thans landelijk reeds 37.000 leden telt en dat ook in Sneek het ledental snel groeide. Onder leiding van de rector van het Instituut voor Sociale Studiën te Den Haag, prof. dr. E. de Vries, brengen groepen buitenlandse studenten van dit instituut elke week een bezoek aan een deel van Nederland. Dit weekeinde was een deel van Oost- en Noord-Nederland aan de beurt; zaterdag bezocht het ge zelschap met inbegrip van de Neder landse begeleiders ongeveer veertig per sonen tellend de N.O.Polder en kwam vervolgens naar Sneek, om er de avond en nacht door t brengen. Dank zij de bemiddeling van het bestuur van V.V.V., de directeur van de R.H.B.S. en de rec- tores van Chr. Lyceum en Stedelijk gym nasium konden de studenten, afkomstig uit India, Pakistan, Thailand, Iran, In donesië, Engeland, Finland, Joego Sla- vië, Italië, Spanje en Suriname bij par ticulieren worden ondergebracht. ’s Avonds 6 uur werd het gezelschap officieel ten stadhuize ontvangen door het gemeentebestuur, waarbjj o.m. ook het bestuur van V.V.V. aanwezig was. Burgemeester L. Rasterhoff sprak zijn gasten in het Engels toe en verwel komde hen namens het gemeentebestuur, de logiesgevers en de gehele bevolking van Sneek. Hij betreurde dat het gezel schap niet in het zeilseizoen was geko men, als Sneek op zijn best voor de dag komt, men had het dan ook kunnen doen genieten van de watersport waarvan deze stad immers een nationaal centrum is. Er aan herinnerend dat in de litera tuur ieder volk bepaalde karaktertrek ken en eigenaardigheden worden toege schreven, wees spr. er op dat door be zoeken als deze, waarbij getracht wordt zoveel mogelijk persoonlijke contacten te leggen, de proef op de som kan worden genomen of bepaalde volken werkelijk die toegeschreven trekken vertonen. Be zoeken als deze kunnen dus leiden tot een onderling beter verstaan van de vol ken der wereld. Mogen onze gasten ge in zaal Piso is vrijdagavond een voor lichtingsvergadering gehouden van bo vengenoemde vereniging, waarin de heer H. Hessels, directeur van het prov. kan toor, sprak over emigratie. De voorzitter, de hr A. Sj. Sijbrandij, heette de aanwe zigen hartelijk welkom, waarna hij psalm 46 las en voorging in gebed. Hij wees er op, dat de vereniging geen pro paganda maakt voor emigratie, het it een besluit, da men zelf moet nc.nen, waar aan vele en zware moeilijkheden verbon- de.. zijn, omdat men in een gans vreem de omgeving komt. In Canada wordt men van protestantse en r. k. zijde meestal op gevangen, wat voor de betrokkenen een hele geruststelling is, terwijl men als ge lovige op Gods hulp mag vertrouwen, wat een dubbele steun in de rug geeft. Eerst werd een film gedraaid over het leven in Canada, welke film men kortweg zou kunnen s: menvatten in de woorden: In en om de boerderij. Het lüiseli k leven en het werk op de boerderij in zijn ver schillende onderdelen werd vertoond en gaf een duidelijk beeld van de dagelijkse gan; van zaken. Na deze film werd nog een film over Australië gegeven, waar men een indruk kreeg van het leven in de steden en de fraaie natuur, terwijl men voorts beoefenaren van sport en spel bezig zag. De heer Hessels hield daarna een in leiding over emigratie. Als men zelf standig het besluit genomen heeft om te emigrerc i en men is bereid te werken en alles aan te vatten wat men kan krij gen, dan doet het er niet zoveel toe welk land men uitkiest. Tot voor korte tijd was Je mogelijkheid voor ieder niet aan wezig om het vreemde land binnen te komen, wat thans totaal gewijzigd is. De vruchtbare gronden en de rijkdom van mineralen maakten toevoer van meer dere arbeiders in Canada noodzakelijk en wanneer er voldoende arbeidskrachten zullen zijn zal dit land later een der be langrijkste landen worden. De sociale voorzieningen zijn er goed, maar men mag hopen dat men er nooit mee in aanraking behoeft te komen. Voor dokter, zieken huis en operatie moet men een aanvul lende verzekering afsluiten. In de Ver. Staten is de situatie weer anders, mede als gevolg van de groter bevolking en de groter industrialisatie. Ook hier zijn de sociale voorzieningen anders dan in ons land, wat men behoudens verschi' in uit voering vrijwel van alle emigratielanden zou kunnen zeggen. Nieuw Zeeland telt een bevolking van een paar millioen en is bezig zich ook op het terrein van de industrie meer te ontwikkelen. Jonge De velen, die dagelijks het drukke kruispunt bjj de Koninginnebrug pas seren, zullen ondervonden hebben, dat de ingrijpende veranderingen welke de Prins Hendrikkade tussen dé Parkstraat en even voorbij deze brug heeft onder gaan, een belangrijke verbetering voor het verkeer op deze drukke weg be tekenen. Door het één-richting-verkeer op dit gedeelte en de opvallende wijze waarop voor de voetgangers de oversteekplaatsen zjjn aangegeven, is het hier ook veel veiliger geworden. Door persoonlijke waarnemingen is ons echter gebleken, dat nog lang niet allen die deelnemen aan het verkeer, weten hoe ze hier nu moeten rijden. Er worden nog veel fouten gemaakt. Niet alleen door fietsers, maar ook en vooral door automobilisten. Wij hadden nl. eerst met de korpschef inspecteur Kooi- stra en adjudant de Zee gesproken, die ons precies vertelden hoe het wèl moet. En omdat dus nog lang niet iedereen dit weet of niet schijnt te weten, gaan we de nieuwe regeling aan de hand van een situatietekening door Gemeente werken welwillend voor ons vervaardigd hier even uiteenzetten. AL het verkeer dus niet alleen auto’s, motoren en fiet- Na het vorig jaar als goede tweede achter J. de Korte te zijn geëindigd, wist H. de Boer zaterdagmiddag aan zijn reeks behaalde club- en stedelijke kam pioenschappen weer één toe te voegen. Na een tactisch en technisch goed ge speelde partij kwam hij tegen de Korte tot een puntenverdeling, voldoende om zich voor een jaar in het bezit te stellen van de Zwaga-wisselbeker. De eindstand is: 1. H. de Boer 4 pnt.; 2 en 3. H. Krot en J. Talsma 3 pnt.; 4. J. de Korte 2 pnt. Naar de voorzitter mededeelde, houdt St. Nicolaas zijn intocht op zaterdag middag 24 november. Na een rit te paard door de stad wordt hij om half vier op het stadhuis ontvangen. De rondrit wordt herhaald op 1 december en z.m. op Sinterklaas-dinsdag, op welke dag de Sint ook weer een bezoek aan de veemarkt brengt. Van 29 november4 december mogen de winkels langer geopend zjjn, terwjjl de Ver. v. Sneker Zakenlieden aan B. en W. heeft verzocht te willen toestaan, dat ze op woensdag 5 december tot ’s avonds 6 uur geopend mogen zijn. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een reclamekrant met reductiebonnen in een oplaag van 20.000 eksemplaren in de gehele Zuidwesthoek en in de N.O. Polder worden verspreid. Nadat de vergadering zich na uitvoe rige besprekingen in principe had uit gesproken voor het voornemen van het bestuur het uitgeven van reiszegels en reischèques in eigen hand te nemen en voor dat doel een Stichting te vormen, werd de vrij goed bezochte vergadering gesloten. troffen zijn door de schoonheid van dit stadhuis als staaltje van 18e eeuwse Westerse architectuur, verrast zullen zij zijn door het feit dat de wanden van deze raadzaal door Oosterse kunste naars met Oosterse motieven werden be schilderd. Moge dit gezelschap, dat zich beweegt op het terrein der sociale studie en, zoals spreker met blijdschap ziet, bestaat uit vertegenwoordigers van na ties uit alle windstreken, daarin een symbool zien van de geestelijke eenheid der wereld. Nadat thee was rondgediend, sprak prof. dr. de Vries een dankwoord tot gemeentebestuur en allen die meege werkt hadden aan de ontvangst en in ’t bijzonder tot hen, die de studenten logies zullen verlenen. Onze verwach ting betreffende deze ontvangst is ver overschreden en als de burgemeester be treurt dat wij hier niet in het goede seizoen kwamen, welnu dat kan gemak kelijk worden hersteld, we willen hier graag eens in het goede seizoen terug komen. Terecht heeft de burgemeester in zijn rede de nadruk gelegd op de waarde van het persoonlijk contact voor een beter onderling begrip der volkeren; inderdaad liggen daar de wortels van de wereldvrede. Spr. is overtuigd dat deze studenten als een der prettigste herinne ringen aan hun verblijf in Nederland deze ontvangst en het verblijf bij de Sneker burgers zullen meenemen. Als slot van de ontvangst voerde de Sneker skotsploech, onder grote belang stelling der gasten, een aantal dansen uit in de hal van het stadhuis. Zondag vertrok het gezelschap via de Afsluitdijk weer naar Holland. Was me dat even een gewaarwording voor mevr. LageveenFaber, toen don derdagmiddag tegen schemerdonker op eens een heel radio-orkest met zangeres en al haar kleine woning in de 3e Zo- merrakbuurt binnenstapte. Op zo’n grote en ongewone kraamvisite had ze stellig niet gerekend. Ze lag n.l. nog in het .ledikant voor het venster en in de hoek van de kamer in de rose wieg het zes dagen oude Truusje, de achtste van haar kinderschaar. Die sliep echter rustig door, zich er helemaal nog niet van be wust, dat al deze drukte voornamelijk haar gold en zij de eerste Nederlandse baby is die naar een radio-artiste ge noemd werd. Truus Koopmans, wie deze primeur en niet alledaagse hulde ten deel viel was daar echter zó mee ingenomen, dat ze de eerste de beste gelegenheid aangreep haar petekind een bezoek te brengen. En die was er donderdag reeds toen zij ’s avonds met het Avro-ensemble „De Windmolens” in Amicitia moest optreden. Het spreekt vanzelf, dat ze niet met lege handen kwam. Uit de grote doos die ze meetorste, kwam een prachtige grote langharige teddybeer voor haar kleine petekindje, nadat Johnny Holshuysen,' de moeder namens zijn orkest al een fruit mand had aangeboden. De Avro schonk eveneens een fruitmand, terwijl de R.C.A. te Amsterdam, welke onderneming de gramofoonplaten van De Windmolens en Truus Koopmans in de handel brengt, er voor wder Lageveen nog enige gramo foonplaten aan toevoegde. Die was wel niet thuis („net even de stad in”), maar hij arriveerde ook al gauw en toen lagen de platen spoedig op de fraaie radio- het teken dat men het rechter gedeelte van de rijweg wil verlaten en afslaan naar het vak voor Linksaf. Daarna rijdt men de eerste, ’s avonds aan weerskan ten verlichte, vluchtheuvel voorbij en draait men links af naar de brug. Men behoeft dan alleen nog maar te letten op het verkeer dat uit de richting Joure of van de Ged. Pol komt. In het Linksaf- vak zo ver mogelijk links rijden. Anderen moeten U rechts kunnen passeren Voor-itter A. Kraakman herinnerde er aan dat deze zaak al eens eerder aan de orde was geweest, waarbij de meningen nogal uiteen liepen. Nadien heeft ze het bestuur niet los gelaten. In verschillende plaatsen waar een koopavond gehouden wordt, zijn de winkeliers allemaal en thousiast en daarom willen we ook in Sneek grrag tot een uitgedragen zaak k 'men. Voor we er toe gedwongen wor den doordat andere plaatsen in Friesland ons zijn voorgegaan aldus de voorzitter. Het bestuur wil echter niet direct tot een definitieve regeling overgaan maar eerst enige proefavonden houden. Hij wees verder nog op een opinie onderzoek door de Ned. Huishoudraad, waarbij verweg de meeste vrouwen zich voor een koopavond uitspraken en de voorkeur uitging naar de vrijdagavond. Ook de woensdag werd wel geschikt ge acht. V "t in andere plaatse’' kan moet ook in Sneek kunnen, aldus spreker. Anderen moeten ons niet vóór zijn. De heer Berkhout, die de vorige maal al tegen een koopavond was, sprak er zich o<-k nu weer fel en goed gedocumenteerd tegen uit. Van een dwangpositie kan z.i. alleen sprake zijn als Leeuwarden een koopavond invoert Maar dat ziet spr. direkt nog niet gebeuren. Hij heeft in Sneek heel wat stemmen beluisterd, ook in de binnenstad, en was er nog lang niet zeker van dat een koopavond, zelfs be perkt tot de city, een meerderheid van st"mmen zou krijgen.Hij heri nerde aan de lange werktijden van vroeger en is van mening dat evenals de werknemers ook de werkgevers tot het inzicht geko men zijn dat ook zij recht hebben op een menswaardiger bestaan. Bij een koop avond doen we afstand van een vrije avond. Het zal moeilijk zijn hiervoor per son! el te krijgen en economisch is het al evenmin verantwoord. De onkosten wor den hoger, maar er is geen sprake van dac er meer zal worden verkocht. En mocht het in de city al enig voordeel op leveren dan gaat dat ten koste van de anderen. Spr. wees tenslotte nog op ‘»et slechte voorbeeld dat Sneek zou geven. Andere plaatsen zouden dan moeten volgen. Zelfs Leeuwarden. De heer v. d. Prjpekamp sloot zich op ongeveer dezelfde motieven bij de vorige spreker aan, maar voegde daar nog aan toe dat ook het culturele leven in de stad er schade door zou lijden. Het be zoek aan toneelvoorstellingen, concerten e.d. zou er door verminderen. De heer Nico Silvius deelde namens de heer Metz, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, mede, dat deze tegen een koopavond is. Spr. zelf was er uit de aard van zijn zaak per soonlijk wel voor. Vooral voor de een manszaken in de verschillende branches is er misschien wat voor te zeggen even als voor die welke luxe en grote arti kelen verkopen. De heer Roosenstein steunde het be stuur. Hij beschouwt een koopavond als een noodzakelijk kwaad. Als anderen het doen moeten wij het ook doen. Sneek is een koopcentrum en moet dat blijven en spreiding van verkoop lijkt hem zelfs gunstig. De heren Brattinga en de Grijs be streden het plan eveneens, terwijl de heer Fijlstra te kennen gaf dat naar zijn mening de Gemeenteraad een desbetref fend verzoek zal afwijzen. Er werd tenslotte gestemd. De over grote meerderheid stemde tegen, zodat dit punt voorlopig van de baan is. moet al het verkeer, dat deze wil pas seren en zich dus tussen de witte lijnen van het Linksaf-vak bevindt, wachten voor de stopstreep, vlak vóór de vlucht heuvel met de verkeerszuiltjes. Het verkeer naar de richting Joure en de Ged. Pol kan dan ongehinderd door rijden. Voorheen werd de rijweg als de brug geopend was, steeds geblokkeerd door de daar wachtende auto’s, fietsers enz. Ook bij deze situatie is de nieuwe regeling dus een belangrijke verbetering. g amof Doncombinatie welke hij in het vorige radioseizoen als hoofdprijswinnaar in de ledenwinactie voor de Avro won. Truus Koopmans had inmiddels de kleine uit de wieg gehaald en keuvelde, z' tenop een stoel naast het ledikant, haar naamgenootje op schoot, met de kraamvrouw, die ook maar een sigaretje opgestoken had. Voor de gezelligheid, maar misschien ook wel een beetje om de zenuwen te verdrijven. En terwijl vader Lageveen genoot van een nieuwe plaat en op het deskundige advies van Johnny Holshuysen, zonet op voorstel van Truus peetoom geworden van Truusjes beer, probeerde de plaat sneller te doen draaien, verdrongen zes zusjes en broertjes zich nieuwsgierig achter het glas van de keukendeur. Voor hen was er nu immers geen plaats in de kamer, die gewoonweg al te klein is voor dit gezin van tien personen, dat reikhalzend naar een grotere woning uitziet. Vrjjdag nam, naar het Fr. Dagblad meldt, de direkteur van de Chr. Kweek school alhier, drs H. A. Dijksterhuis, benoemd hoofdinspekteur - afscheid van de school. De voorzitter van het heer H. Veeninga, sprak de scheidende direkteur toe, er op wjjzend dat de school waaraan hij sedert 1946 verbon den is geweest, buitengewoon veel aan hem te danken heeft; de inrichting heeft een ongekende bloei mogen beleven. Er waren 62 leerlingeen toen drs Dijkster huis hier kwam, nu zijn er 80. Spr. wenste hem een mooie werkkring in den Haag toe, moge ook daar zijn werk tot heil van het onderwijs zijn. Als af scheidsgeschenk bood spr. een Engels schoorsteenmantelklokje aan. Vervolgens installeerde de voorzitter de nieuwe direkteur, de heer S. Akker man, die een voorganger heeft die niet zo gemakkelijk is te vervangen, en wie dus een zware taak wacht, maar spr. weet dat zijn verwachting is van Hem, Die ons alles wil schenken, wanneer wij er Hem om bidden. Ook werd afscheid genomen van mej. van Tuinen, die elf jaar lerares handwerken a. d. schol was geweest; haar werd een ets aangeboden. Als haar opvolgster werd geïnstalleerd mevr. v. Winden. Namens het lerarenkorps nam de heer L. G. Krol afscheid van drs Dijksterhuis, hem een wandbord van Makkumer aar dewerk aanbiedend. Daarna namen de leerlingen afscheid van de direkteur, o.a. door middel van een door de leerling Slump gemaakt en gereciteerd gedicht en met een „rei”. De heer Dijksterhuis werd een boekwerk aangeboden, terwijl de leerlingen mei. v. Tuinen bedachten met een ets en bloemen. Drs Dijksterhuis bracht dank aan al len en bovenal dank aan God die zijn leven zo heeft geleid dat hij 10 jaar in deze gemeenschap, waarin de arbeid hem ongelooflijk lief was, heeft mogen wer ken. De heer Akkerman bracht dank voor zijn benoeming en zal trachten met me dewerking van de leraren, en hopend op Gods zegen, zijn nieuwe taak te vol brengen. Onder leiding van de heer Teule zong het schoolkoor op uitstekende wjjze enige liederen. Advertentieprijs 15 ct. per mm Bij contract (hanJelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3- per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. t I 1 K'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1