Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT Pluimvee- en Konijnenfokkersver. Sneek en omstr. Gemoderniseerd „Ons Gebouw” telijk in gebruik genomen Joego Slavië 11 le jaargang no. 88 Donderdag 1 nov. 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK Kind gered Geslaagd Burgerlijke Stand Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Ijlst Door stroom gedood KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Oost-Europa en Midden-Oosten in brand punt der belang stelling Kollekte voor Hongarije Afloop verkopingen Johnny Jordaan met caba retgezelschap in Amicitia Bioscoopnieuws Nu of nooit! Grijp uw kans! president nog eens, Te Rotterdam slaagde voor het arts- eksamen le gedeelte de heer S. J. Detinar te Balk. De drie-jarige C. H. Boonstra kwam in de ouderlijke woning aan de Oostersingel te Groningen in aanraking met een in werking zijnde stofzuiger. Het kind kreeg de elektrische stroom door het lichaam en was vrijwel op slag dood. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Vat schijnt MAANDAGS an DONDERDAGS Administratie Comb Drijfhout-Klasebrink Co. Kantoor GROOT ZAND 55 T.l.foor 3005 (K 5150) Zoals U hebt kunnen lezen, zijn aller- wege acties gaande om het zo zwaar ge troffen Hongarije te helpen. Ook in Sneek zit men niet stil. Er is een comité in op richting dat als voornaamste taak heeft een collecte te organiseren. Deze collecte wordt gehouden in de volgende week. Ik kondig dit comité maar vast aan, zodat U de koorden van Uw beurs wat losser kunt gaan maken. Maardag a.s. hopen we U meer te kun nen vertellen over de komende geldin zameling. TIRNS. Zondagmiddag viel het twee jarig dochtertje van brugwachter Wester alhier door de spijlen van de brug in de vrij diepe Franekervaart en werd door de stroom meegenomen, zodat ze met de aanwezige reddingsmiddelen niet was te bereiken. De heer G. Smits begaf zich te water en wist zwemmende de kleine in zorglijke toestand aan wal te brengen. Door toepassing van kunstmatige adem haling wekte hij het leven weer op. Zo als het zich laat aanzien hebben dren keling en redder geen schadelijke gevol gen van dit vrij koude bad ondervonden. IJLST, 27 okt. Op 25 oktober j.l. hield de heer Hirsch Blum uit Amsterdam een lezing voor de N.C.V.B. over het Joodse geloof. Mevr. CanrlnusPost had een leuk verslag gemaakt over de landdag in Leeuwarden. Ze wekte de thuisblijvers op om een andere keer ook eens mee te gaan: het is heus de moeite waard. Donderdag 25 oktober opende „Omitho- philia” te Utrecht met haar 48e tentoon stelling en haar 5e jong dierenshow van Pluimvee, Pelsdieren en Bedrijfspluimvee het tentoonstellingseizcen 1956’57. S. en O. was op deze eerste, wat vroege expo sitie, aanwezig met pluimvee en konijnen. Ook brachten 44 fokkers-leden een be zoek aan deze wel zeer grote en groots opgezette tentoonstelling. 3000 inzen dingen). Op zaterdag 27 oktober werd met een touringcar van Sypersma (Frys- lans Reiswein) om 7 uur ’s morgens van Sneek gestart en via Heeg en Langweer en met Hoevelaken als pleisterplaats, werd in de beste stemming Utrecht be reikt. Dat de stemming zo best was sprak wel een beetje voor zichzelf, de behaalde resultaten waren nl. van dien aard dat de leden inzenders het seizoen uitstekend begonnen waren. Vooral in de afd. ko nijnen en wel de Franse Hangoor fokkers hadden reuze suksessen weten te behalen. De heer D. Volkers, keurmeester van S. en O., die de tocht ook mee maakte, was zeer tevreden over de behaalde resulta ten. De show zelf, alsmede de Bedrijfs pluimvee afdeling was uitstekend ver zorgd en de bezoekers zullen er zeer ze ker geen spijt van gehad hebben en Or- nithophilia kan haar tentoonstelling ge slaagd noemen. De margriethallen wa ren geheel gevuld met grote stands (w.o. een van Wouda's meelfabrieken) en in zendingen, een ieder die ook maar iets met pluimvee enz. te maken had, was hier vertegenwoordigd. De afd. Sport was met haar vier hallen ook zeer goed vertegenwoordigd, mooi overzichtelijk gevuld met Pelsdieren, Pluimvee, Sier- duiven en eenden. Het spreekt vanzelf dat de leden van S. enO., die de tocht meemaakten (onder leiding van de sekretaris) hun hart op gehaald hebben aan het vele wat deze Show bood. Enkelen moest mer haast wel bij de kooien „wegsleuren” voor de te rugtocht aanvaard kon morden. Om streeks 10 uur had Sypersma echter een ieder weer veilig en wel thuis gebracht, misschien moe, maar zeer zeker „vol daan”. De suksessen van de S. en O. leden-in- zenders waren als volgt. De hoofdprijs in de afd. Friese Hoenders was weer voor Aan de verbouwing en modernisering, welke volgens zijn eigen ontwerp werden uitgevoerd door de heer G. Doevendans, werkten de volgende firma’s en perso nen mee: Lucas de Vos, schilderwerk; E. Metz, stoffering en vloerbedekking; IJ. Aukema, gordijnen; P. Woudstra, sanitair en verlichting; Riemersma’s Stalen meubelfabriek te Surhuisterveen, stalen stoelen. De smaakvolle bloemversiering in de beneden- en bovenzaal op de feestavond werd aangebracht door Gebr. Brandsma. W. J. SIMON voorzitter Ned. Rode Kruis afd. Sneek Notaris J. Zijlstra verkocht dinsdag middag finaal het dubbel woonhuis met erf aan de weg te Goëngamieden, be woond geweest door de wed. A. W. Cnossen. Koper de heer L. de Vries, stu- cadoor te Sneek voor f 4775. Notaris J. Zijlstra verkocht finaal in „Onder de Linden” het burgerhuis aan de Jan van Nassaustraat 32, bewoond geweest door de wed. T. Dijkstra en vrij te aanvaarden. Koper de heer H. P. Wiersma te Oosthem voor f 10.000. Notaris mr. K. H. Mulder t Langweer verkocht dinsdag in Onder de Linden alhier finaal het huis a.d. Schoolstraat nr 32 in gebruik bij méj. T. Gorter. Ko per de heer Fr. B. Haarsma te Sloten voor f 12502. Woensdagavond trad dan voor de eerste maal Johnny Jordaan hier op, voor een lang niet geheel bezette Amicitiazaal. Maar dit laatste verhinderde niet dat Willy Ré met haar populaire akkordeon- nummers er direkt al de stemming in had. Een jongleur toonde zich in z’n variété-nummer een artist van klasse in dit renre en voor de pauze verscheen dan de man, wiens ster zo snel op de Bühne rees, Johnny Jordaan, met dave rend applaus vooral door het jongere publiek, begroet en na zijn nummers met een uitbundige ovatie uitgeleid. Na de pauze trad de bekende Belgische clown Fransky, een veelzijdig artist, op en met een pianomedley van Ad. Veen, een tweede optreden van Willy Ré en een potpourri van bekende melodieën werd het programma waarvoor het publiek veel waardering toonde besloten. De con ferencier Marius Mc Phail bracht ook enige levensliedjes, e muzikale omlijs ting was bij de meergenoemde Ad. Veen en Jan. Hilligers in goede handen. overvallen op Israëlisch gebied werden ondernomen. Men kan begrip hebben voor dit optreden, ook omdat, nu in Jordanië de pro-Egyptische groep de leiding heeft gekregen en zijn strijd krachten met die van Syrië onder Egyp tisch opperbevel heeft gesteld, een Arabische aanval op Israël waarschijn lijk slechts een kwestie van tijd zou zijn geweest, maar formeel pleegt Israël agressie. Uiterst handig van de Israëli echter was het hun. aan val naar het ge bied van het Suezkanaal te richten. Zij hebben zich daardoor een bijzonder ar gument voor hun actie verschaft, omdat Nasser schepen voor Israël bestemd im mers de doorvaart belet. Bovendien le verden zij Engeland en Frankrijk een excuus om het plan de Suezkanaalzóne te bezetten en de controle aan Nasser te ontnemen weer op de voorgrond te bren gen. Engeland heeft nl. nog altijd het verdrag met Egypte dat Londen het recht geeft de kanaalzone weer te be zetten als een Arabische staat, waaron der Egypte zelf, in gevaar verkeert. Dinsdag stelden Londen en Parijs dan ook zowel aan Israël als Egypte een ul timatum, waarin stopzetting der vijan delijkheden binnen 12 uur werd geëist, anders zouden enige belangrijke plaatsen aan het Suezkanaal door Engelse en Franse troepen worden bezet! Het was geen wonder dat de Amerikanen over- donderd waren door deze onverwachte EngelsFranse actie, Washington had de kwestie van de Israëlische agressie reeds bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt en was van plan maatregelen tegen de jonge Joodse staat voor te stellen, wat trouwens president Eisen hower zwaar moet vallen, want hij weet hoezeer Israël door zijn Arabische buren getergd is en hij weet ook hoezeer de joodse kiezers in de Ver. Staten Israël in bescherming willen nemen. Maar de Franse en Engelse volksvertegenwoordi gingen stelden zich achter hun regering (in het Engelse Lagerhuis met betrek kelijk kleine meerderheid omdat labour tegenstemde) en beide landen spraken een veto in de Veiligheidsraad uit over een Amerikaanse resolutie. De Engels- Franse actie in de Suezkanaal-zöne scheen daarom, toen Egypte het ultima tum verwierp, zeker, ondanks een laat ste beroep van president Eisenhower om er niet toe over te gaan. De Israëlische regering speelt een hoog spel met grote bedrevenheid, en Londen en Parjjs schij nen zich daarbij aan te sluiten. Maar een uiterst gevaarlijk spel ook, vooral nu Rusland gedreigd heeft vrijwilligers naar Egypte te zullen zenden om Nasser bij te staan. Een laaiende oorlogsbrand in het Midden Oosten kan daaruit ont staan en dat terwijl de grote Westelijke mogendheden het oneens met elkaa” zijn Hoe het daar in Oost-Europa tenslotte ook zal aflopen, het schijnt wel zeker te zijn dat de Sovjetunie in ons werelddeel meer en meer geïsoleerd zal raken. Mili tair, economisch en politiek heeft haar positie geleden door het verzet van enige barer satellietstaten en ook in Azië en Afrika moeten vragen zijn gerezen om trent de tot nog toe veronderstelde kracht van het communistisch blok. Het i<j niet onmogelijk dat dit mede een der overwegingen is geweest, waarom Israël het tijdstip gunstig heeft geacht om een breed opgezette militaire actie, welke het echter geen oorlog wil noemen, tegen Egypte te ondernemen om daar de rechten hersteld, vrije verkiezingen wer- bases te vernietigen, van waaruit steeds Enige tijd geleden hebben wij hier de voornaamste veranderingen alle even zovele verbeteringen in de grote zaal al beschreven. De nieuwe stoffering was toen echter nog niet aangebracht. Voor de grote ramen boven de deuren in de zijmuren prijken nu fraaie cretonne gor dijnen in warme contrasterende kleuren, terwijl voor de openslaande deuren grijs getinte gordijnen met visgraat motief zijn aangebracht; welke verrassend goed aansluiten bij de stenen lambrisering, die daardoor niet meer zou koud aandoet als voorheen. Van de uitstekende moderne verlichting en de goede kwaliteit van de nieuwe geluidsversterker hebben we ons nu ook kunnen overtuigen. Onder het podium (waarvoor ook nog moderniseringsplannen in voorbereiding zijn) zjjn twee nieuwe kleedkamers aan gebracht en voorts zijn beneden de hall, de toiletten, de garderobe en het buffet verfraaid en verbeterd. Het laatste tevens belangrijk vergroot en van een uitgebreider inventaris voorzien. De voor-bovenzaal heeft wel de grondigste gedaantever wisseling ondergaan. Men kent de oude pijpenla er niet meer in terug door de met licht hardboard beklede wanden, de mahonie, met ahorn afgezette betimme ring, de in het plafond achter matglas gemonteerde TL-verlichting, de gekleur de wandlampjes, het nieuwe podium en de rood pluche gordijnen, het geheel gecompleteerd door lichte prettig zitten de armstoeltjes, de smyrnakleedjes op de tafeltjes, een geel met zwarte cocos- mat en moderne gashaarden. Voor de ventilatie zijn in de wanden geruisloze ventilators aangebracht. Bovendien zijn voor de gebruikers van deze zaal, welke plaats biedt aan plm. 100 personen, een garderobe, toiletten en een kleedkamer achter het podium aange bracht. den beloofd. Voorlopig schijnt de rust in Polen teruggekeerd. X oor hoelang is echter de vraag omdat niet Warschau meer de toon aangeeft in het verzet te gen de Russische onderdrukking maar Boedapest of liever Hongarije. Want tot enorme verbazing van zo goed als heel de wereld kon daar de regering van de i ationaal-communist Nagy, gesteund nog wel door Russische troepen, de golf van vrjjheidsverlangen niet rreer in be dwang houden; nadat stromen van bloed vergoten waren moest zij een compromis sluiten met de verzetsbeweging. Minstens zoveel verbazing als de kracht van het verzet, welke waarschijnlijk het gevolg was van het feit dat ook een deel van het Hongaarse leger er aan meedeed, wekte echter het feit dat de Russische troepen, toen Nagy het compromis sloot, ook hun actie staakten en Boeda pest verlieten. Men mag toch aannemen dat als de Russische regering al haar machtsmiddelen had ingezet, zij de op stand had kunnen neerslaan. Omtrent de redenen waarom zij het niet deed zijn velerlei gissingen mogelijk. Een voor de hand liggende zou zijn dat de Russische troepen welke te Boedapest werden in gezet sympathiseerden met de opstande lingen en dus niet betrouwbaar waren vc or hun taak, geruchten daaromtrent hadden aanvankelijk de ronde gedaan. En dan zou juist kunnen zijn de mededeling van de Engelse minister van buiten landse zaken, dat nieuwe Russische troe pen naai Hongarije onderweg zijn. Een andere gissing is natuurlijk dat de heren in het Kremlin het onderling niet eens zijn over de vraag wat er moet gebeuren en dat er zelfs een stroming zou zijn die ook voor het eigen land volledige demo cratisering wil. Een derde veronderstel ling is dat de Russen zelf zolang voor de zelfstandigheid van kleine naties en tegen het kolonialisme zijn opgekomen, a1 het kwesties betrof welke buiten hun eigen belangenkring lagen en als e er het Wes ten mee in de wielen konden rijden, dat het Kremlin nu voor het forum ven de wereldopinie zijn kolonialistisch streven in de satelliet staten niet met geweld durft door te zetten. Het Russische stand punt in de Veiligheidsraad, aan welke de Westelijke Grote Drie het optreden van Russische troepen in Hongarije hadden voorpriegd, wees echter niet in die rich ting, want het Russische lid daar sprak van de fascistische oproerkraaiers die de opstand in Hongarije op touw hadden gezet. Overigens kan de Veiligheidsraad weinig doen, elk besluit tot enigerlei ac tie zou door een Russisch veto worden getroffen, zijn uitspraak kan echter een opwekking van het wereldgeweten zijn. Men tast echter nog in het duister wat de vraag betreft hoe het verder in Hon garije zal gaan ook als de Hongaren dit zelf onder elkaar mogen uitmaken. Want er zijn allerlei groeperingen in het verzet, die het alleen maar eens zijn wat de c-.ti- Russische houding betreft; een deel is voor handhaving van het nationaal-com- munisme, een ander deel is voor totale democratisering. Nagy doet zijn best om de verzetslieden te bewegen hun wape nen in te leveren, van zijn kant begrij pelijk, want dan zal het nationaal com munisme voor het ogenblik zegevieren; men zegt trouwens dat de Russische troe pen eerst dan Hongarije zullen verlaten als l agy het bewind weer vast in han den heeft. Hoe dit ook zij, wat zich thans in Polen en Hongarije af speelt, zal de andere satellietstaten als Tsj. Slowakije, Roemenië en O. Duitsland niet onbe roerd laten. De Franse minister van bui tenlands' zaken en ook een gezagheb bend Engels blad als de Manchester Guardian hebben reeds opgemerkt dat het Westen niet moet trachten de even tueel van Rusland me.r onafhankelijk geworden satellietstaten binnen zijn blok te brengen, omdat dat de Sovjetunie tot het uiterste verzet zou nopen. Een neutralistische positie als Zuid Slavië in neemt is voor „bevrijde” satellietstaten op dit moment, menen zij, de aangewezen positie. Bijzondere aandacht verdient on der de huidige omstandigheden Oost Duitsland. Zou zich ook daar de vrij heidsdrang openbaren, een regeringswis seling optreden en de Russen zich daar bij neerleggen dan zou dit West Duits land niet onberoerd laten en zou stellig de kwestie van hereniging op neutralis tische basis aan de orde komen. Een aan tal Engelse bladen houdt zich reeds bezig met deze speculatie, te meer nu bij de gemeenteraadsverkiezingen in Noord Rijnland-Westfalen duidelijk winst van de sociaal-democraten voorstanders van -en neutraal Duitsland en tegenstan ders van de Westduitse deelneming aan de Nato aan het licht trad. Er is nu in ieder geval een geweldige beweging ge- komen in een deel van Europa dat zo statisch leek. Gelukwensen. Het spreekt wel vanzelf dat het be stuur vele gelukwensen en compliment jes in ontvangst moest nemen. Burgemeester Rasterhoff, die met wethouder Blok de gemeente ver tegenwoordigde, wees er op, dat in een stad van 20.000 mensen voor het ge meenschapsleven behoefte bestaat aan een gebouw als dit, dat nu alle behoeften volkomen kan bevredigen. Hij wenste het bestuur, dat de moed heeft gehad dit werk aan te pakken, geluk met het re sultaat. Het heeft een belangrijke be slissing moeten nemen en consequenties moeten aanvaarden, maar heeft dit ge daan met vertrouwen in de toekomst en de bereidheid offers te brengen voor het Woensdagavond hield in het Piter Jel« les Hös de heer A. Pleysier, redacteur van Het Vrije Volk, voor het Instituut v. Arbeidersontwikkeling een lezing over Joego-Slavië. Spreker zal zijn onderwerp in twee avonden behandelen. Op deze avond sprak hij over de geschiedenis van het land en over het landschap, terwijl op de tweede avond meer het Joego-Slavlsche volk besproken zal worden, dat zo nauw verbonden is met de cultuur, de volks» kunst van dit land. De heer Pleysier vertelde op een rustige, prettige manier over de geschiedenis van Joego-Slavië dat eeuwenlang onderdrukt is, en vooral onder Turkse heerschappij tot mummi- ficering is gebracht. Natuurlijk kon hij in één avond niet alle details behande» len, maar hij gaf toch een goed samen- f vattend beeld van het land dat uit zes volksrepublieken bestaat en nu een fe derale republikeinse regering heeft, die dus de zes republieken overkoepelt. Toch heeft elke republiek haar eigen speciale geaardheid en het was een grote ver dienste van de heer Pleysier dat hij in zo’n korte tijd deze verschillende ka rakters, die al tot uiting komen in de U enkele bijzonderheden meedelen, landschappen, zo duidelijk wist te schet- - - sen Bosnië met de hoge woeste ontoe gankelijke bergdalen, waar de partisa- nen zich terugtrokken, waar de volks verteller en het volkslied nog leeft. Dal- matië, mooi gelegen aan de Adriatische zeekust. En daar tussenin een landschap dat rijk geschakeerd is als de bevolking zelf. Door middel van een filmstrook, beschikbaar gesteld door de legatie van Joego-Slavië, liet spreker in prachtige De vergissing welke het Kremlin be ging door zijn interventie in de Ameri kaanse verkiezingscampagne is maar een kleinigheid vergeleken bij de blunders welke het blijkt begaan te hebben in zijn politiek ten opzichte van de Oost Euro pese satellieten. De Russische machtheb bers hebben geloofd er het verlangen naar vrijheid en democratische rechten te kunnen verwoesten door hun commu nistische handlangers in die staten de hand boven het hoofd te houden en hen te steunen met Russische troepen. Deson danks brak i- Polen, nadat Tito de Rus sische heren in de Krim had verteld dat hij ondanks hun bezwaren zijn eigen weg zou blijven gaan en ook de satelliet staten daartoe zou blijven aansporen, het verzet los. Daar hielden de nationaal communisten onder Gomulka de teugels *tog vrij vast in handen toen de aanvan kelijk opgerukte Russische troepen in hun Poolse garnizoenen werden terugge- rokken en de in het Poolse leger gehate opperbevelhebber en defensieminister Rokossowsky naar Moskou werd terug geroepen. Gomulka deed concessies, de r. k. kerkvorst Wyszinski werd in Zijn De Amerikaanse verkiezingscampagne is np bijna ten einde. Neg geeft men over het algemeen Eisenhower de beste kansen om als president herkozen te worden, maar evenzeer de democraten op een meerderheid in het Congres. Dat president Eisenhower besloten heeft in de laatste dagen der campagne er toch zelf op uit te trekken en niet meer al leen te vertrouwen op zijn propagandis ten en op televisle-uitzendingen wijst er wel op dat hij toch de positie van zijn democratische tegenstander Stevenson lang niet ongunstig acht. Men schreef dit aanvankelijk toe aan het feit dat Stevenson in de laatste weken nogal in stemming onder de kiezers bleek gevon den te hebben voor zijn voorstellen om de proeven met de waterstofbommen te staken en zo gauw de omstandigheden het toelieten ook de dienstplicht af te schaffen. De republikeinen hebben Ste venson bittere verwijten gedaan omdat deze voorstellen h.i. niet reëel konden zjjn bedoeld en slechts een speculatie waren op de goedgelovigheid der kie zers. Eenmaal aan het bewind zou Ste venson deze voorstellen toch niet kun nen verwerkelijken, omdat dan de vei ligheid van het land in gevaar zou wor den gebracht. Stevenson beweerde dat de verontwaardiging der republikeinen huichelachtig was, want hij meende te weten dat de Republikeinen zelf in de laatste faze van de verkiezingsstrijd deze voorstellen naar voren hadden wil len brengen. Maar dat schijnt onjuist te zijn, te oordelen naar de reactie van president Eisenhower, die minister Dul les en de voorzitter van de commissie voor atoomwapens, admiraal Strauss, opdroeg onmiddellijk een rapport op te stellen waarin Stevensons voorstellen met degelijke argumenten worden be streden. De president staat op het stand punt dat het vraagstuk van de water stofbom en de proefnemingen daarmee, evenals de kwestie van de dienstplicht, niet los kunnen worden gezien van dat van de paraatheid en veiligheid van Amerika en dat ze alleen opgelost zou den kunnen worden in het kader van een algemene, behoorlijk gecontroleerde ont- wapeningsregeling. Men weet niet wel ke argumentatie, die van Eisenhower of die van Stevenson, meer invloed op de Amerikaanse kiezers zou hebben gehad, ware het niet dat de Russische maar schalk Boelganin president Eisenhower op ongedachte wijze te hulp Is gekomen. Boelganin heeft nl. in een brief aan de Amerikaansche president nog eens, zoals trouwens herhaaldelijk van Rus sische zijde Is geschied, gepleit voor stopzetting van de proefnemingen met de waterstofbommen en daarbij speciaal kritiek geoefend op de houding van mi nister Dulles. Nu zou de verzending van deze Russische brief tijdens de Ameri kaanse verkiezingsstrijd, niet zo erg zijn als ze als diplomatiek stuk was behan deld en geheim was gehouden. Maar de Russen publiceerden de brief zelfs nog voor Eisenhower de inhoud kende en daaruit bleek duidelijk de Russische be doeling om invloed uit te oefenen op de uitslag van de Amerikaanse verkiezin gen. President Eisenhower verklaarde dan ook ronduit dat dit Russische in menging in Amerika’s zaken betekende. De Russen hadden Stevenson geen slech ter dienst kunnen bewijzen. De man heeft wel part noch deel aan het Rus sische gebaar, maar het feit dat het Kremlin zich zo nadrukkelrjk aan zijn zijde stelt zal wel voldoende zijn om het voordeel dat de democratische kandi daat van zijn voorstel inzake de H-bom verwachtte, in het tegendeel te doen veranderen. Want de Amerikaanse kie zer neemt geen inmenging van buiten landse zijde, allerminst wanneer deze komt uit het Kremlin. Dat het boven dien thans extra bij de Amerikanen ver korven heeft door het optreden der Rus sische troepen in Hongarije. Zeer waar schijnlijk zullen de Amerikaanse kiezers, en vooral die welke van Oost Europese bloede zijn, in het licht van wat daar thans gebeurt, president Eisenhowers en Dulles’ politiek om het been stijf te hou den jegens de Russen en de Oost-Euro- pese satellieten aan te moedigen niet on der het juk van het Kremlin te buigen, nog niet zo kwaad vinden en allicht drukken zij dat uit in hun stem op Ei senhower. BAARDERADEEL, van 22 t.e.m. 27 oktober 1956. Geboren: Johannes Franciscus, z. v. M. IJ. Bruinsma en H. L. Brandsma te Oosterwierum; Sijtske, d. v. J. Hofstra en R. van der Meer te Oosterlittens; Froukje, d. v. J. Los en P. Jansen te Weidum. Overleden: K. Kingma 72 jr., wedn. van M. Swierstra; P. Strikwerda 70 Jr., echtg. van K. Tolsma. De terugkeer van Lemmy Caution. Sinds men ontdekt heeft, hoe goed Pe ter Cheyney’s romans zich lenen tot ver filming, zijn er al verscheidene op het witte doek gebracht. Ditmaal is het dan zijn thriller „Vous pigez die men ver filmd heeft en hier nu onder bovenge noemde titel wordt vertoend, natuurlijk weer met Eddie Constantine in de hoofd rol. Het heeft geen zin alle opwindende gebeurtenissen te schetsen, waarin de F.B.I.-agent Lemmy Caution zich ook nu weer stort als hij in Europa op zoek is naar een bende, die een procédé om wa- terzuivere diamanten te maken heeft ge stolen. Hachelijke avonturen zijn het meestal, maar toch niet altijd want men weet het, Caution heeft ook een handje met vrouwen, spanning, humor en uit dagende schoonheid, dat alles behoort bij deze film. F. J. Bosma met Zilverpel (hen) een le Z.G. De afd. konijnen: R. v. d. Werf me* VI. Reus een le en een 2e Z.G. L. Bles ook vl. Reus een 2e Z.G. en D. IJkema met Wit een Z.G. De Franse Hangoremeen geweldig re sultaat in bijna alle kleurslagc 1. W. Bles had liefst maar zeven Ereprijzen 3 x le L.Z.G. en een 2e Z.G. Ook Joh. de Jager, ’t zelfde ras, een goed resultaat nl. le Z.Z.G., le Z.G. en 3e Z.G. 4- een le G.G., terwijl J. Schoegje hierin een 3e Z.G. haalde. In Groot Chinchilla had F. J. Bosma een Z.G. R. v. d. Werf met Rex wit een le G.G. en L. van Gunst had een mooi sukses met Castor 2 x le Z.G. en een le G.G. C. Bouma ook met Castor een le G.G. In de grcie klasse Weners wit D. IJke ma een 5e en een 6e Z.G. Klein Zilvers sloten de rij en wel met inzender C. Bouma 2 x le Z.G., ook 2 maal een Ereprijs, alles met L. Geel. Joop Ruiter had met Licht Blauw 2 x le Z.G eveneens 2 ereprijzen en behaalde verder met een stam kl. zilver (ram 2 voedsters) op één na uet hoogste aan tal punten. 't Is bijna zover, dat we een of andere Sneker 500.cadeau geven. We hebben U er al iets van verteld. Thans kunnen we Het Stedelijk Muziekkorps heeft van de gemeente Sneek een renteloos voorschot gekregen van 4500.voor de aankoop van nieuwe instrumenten. Nu is het voor het corps een erezaak voor prompte af lossing ervan zorg te dragen. Daarvoor wordt een beroep op de burgerij gedaan. En ’t wordt voor U aantrekkelijk ge maakt, een steentje bij te dragen. Op donderdag, vrijdag, zaterdag, 8, 9 en 10 november a.s. worden loten verkocht, beelden dit merkwaardige land zien, die kans geven op een prijs van 500.-. waarbij hij boeiend vertelde. Diepe in- U mag voor dit bedrag kopen wat U wilt, wij betalen Stel U voor, dat U winnaar wordt. Wat kunt U dan een pracht-Sinterklaasfeest houden U toeft niet lang in spanning te zit ten, of U winnaar is; dat weet U op 10 november al, ’s avonds bij de feestelijke trekking in zaal Hanenburg, waar de Snitser Ungetiders U allen, welbekend een knal-programma ten beste zullen geven. Vanwege de beperkte plaatsruimte alleen toegankelijk voor lotenbezitters. We gaven U reeds de raad, een paar kwartjes apart te leggen; doet U er nog een paar bij. Hoe groter het aantal loot jes ,dat U koopt, hoe groter Uw kans op deze prachtige prijs. Laat deze kans niet voorbij gaan 1 Advertentieprijs 15 ct. per mm Bij contract (han Jelsadv.) tagei Abonnementsprijs 1 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het voormalige „Gebouw voor Chr. Belangen” aan de Westersingel, Indertijd gebouwd om er kerkdiensten in te houden, maar, toen dat niet meer nodig was, opengesteld voor andere bijeenkomsten, uitvoeringen enz., voldeed al lang niet meer aan de eisen welke in onze tijd aan dergelyke gebouwen worden gesteld. Het was kaal, koud en ongezellig en het gevolg daarvan was, dat „de klandizie” verliep. Het nieuwe en verjongde bestuur van de „Vereniging tot bevordering van Chr. Belangen”, de eigenaresse van het gebouw, heeft daarom de bakens drastisch verzet. Het gebouw is geheel en op een zeer geslaagde wijze gemoderniseerd en aan de tegenwoordige behoeften aangepast, zodat het voor het houden van allerlei ook en vooral grote bijeenkomsten uitermate geschikt is geworden. Dinsdagavond vond op feestelijke wijze de heropening plaats, maar helaas was de belangstelling daarvoor niet zo groot als verwacht had mogen worden. doel dat hem voor ogen staat. De bur gemeester hoopte daarom, dat het ge bouw volledig aan de verwachtingen van het bestuur zal beantwoorden en bood tot besluit de hartelijke gelukwensen van het gemeentebestuur aan. Daar de beide predikanten wegens de catechisaties niet aanwezig konden zijn, feliciteerde de heer K. de Grooth het bestuur namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Deze is dankbaar, dat men dit heeft kunnen bereiken, maar, aldus spreker, we kunnen ook met dankbaarheid terugzien op wat in het verleden is tot stand gebracht en dat dit gebouw niet meer nodig is voor kerkdiensten waarvoor het werd gesticht. Spr. roemde het pionierswerk van de voorgangers, maar bovenal God die hun werk zo rijk gezegend heeft en sprak de wens uit dat Hij, die hier steeds ver heerlijkt werd, hier ook verheerlijkt zal blijven, en dat velen, die het gebouw eerst te oud vonden, zullen terugkeren. Ieder zal hier nu welkom zijn. Het feestelijk gedeelte van het programma werd op loffelijke wijze verzorgd door het C.C.C.-gezel- schap onder leiding van Peter Ruyff en Bert Woelderink, omlijst door zang van het Leeuwarder Mannenkoor o.l.v. de heer Gerben Hofma. Peter Ruyff en mej. Janny Mulder droegen voor, waar- brj ze zowel in het ernstige genre vóór de pauze als in het luchtige en humo ristische daarna veel sukses boekten. Bert Woelderink aan het Hammond orgel en Klavioline oogstte daarmee ook steeds een daverend applaus, welke hul de ook en eveneens zeer verdiend ten deel viel aan het mannenkoor voor zijn bijzonder mooie en beschaafde zang, waarmee het reeds in het eerste num mer de zaal veroverde. De vice-voorzitter, de heer B. Lee man, bracht het gezelschap dank voor het gebodene en bood Janny Mulder bloemen aan. Verder dankte hij voor de gelukwensen en de vele geschenken en bloemen. Het zwarte schild. Dit is de titel van de hoofdfilm in de zondagmatinee. Het is m eens geen Western, maar een ridderverhaal dat speelt in Engeland, als de troon van ko- ning Hendrik IV in het geheim bedreigd wordt door het verraad van Gilbert Blunt, graaf van Alban en de zijnen. De riddermoed van een jonge man, ten on rechte voor een boerenknaap aangezien, redt echter het koningshuis. Hoe, ver telt de film, waarin ook de liefde haar deel krijgt in dit veelbewogen tijdperk van de Britse historie. Tony Curtis en Janet Leigh hebben de hoofdrollen in deze technicolor. druk maakten gramofoonplaten die grotendeels partisanenliederen weer gaven. Ze waren ook beschikbaar ge steld door de legatie en hier uitgezocht en van een kort commentaar voorzien door twee Joegoslavische heren die toe vallig in Sneek zijn. Na zijn lezing over dit land, dat 16.000.000 inwoners heeft, van wie 25 analfabeten zijn, beantwoordde de heer Pleysier nog enkele vragen, die gedeel telijk op politiek terrein lagen. Voorzitter van Vucht opende en sloot deze avond, en sprak zijn voldoening uit over het feit dat het instituut, gezien de belangstelling op deze avond, veel nieuwe leden aantrekt. Het winterpro- gramma is ook rijk geschakeerd en zal voor velen aantrekkelijk zijn. Over veer tien dagen zal de heer Pleysier zijn tweede lezing houden; we zien er met belangstelling naar uit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1