Nederland Hongarije Een zwarte zondag en Hongarije Hulp aan I pi Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Utrikking dr Joast Halbertsma-priis m Hongaarse revolutie door Russen bloed gesmoord Fries Comité Hulp actie Hongaarse volk Mevr. Charlotte Köhler gaf Frasquita voor het ÏMiit 11 le jaargang no. 89 RedacteurL. KIEZEBRINK Vlag halfstok Bidstonden hfun Om de wereldtitel dammen ;TxT.' e Gebouwen van communisti sche instellingen beschadigd Motor- en autoclub J. C. Visser Informatie uit Hongarije via Rode Kruis Verklaring democratische politieke partijen Protest tegen Russisch optreden ====s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, 8NEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Soldij kwartje per dag omhoog Kardinaal Mindszenty doet beroep op westen Geslaagd I t i Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bioscoopnieuws Kapitale plaats onder Terzool af gebrand 17 stuks vee omgekomen. Heden, maandagavond protestvergadering Hongarije Eindhovense jeugd ging politie te lijf „Meester” Hoekstra als Hoofd geïnstalleerd Dêrnei spriek de hear Schölvinck üt Maandag 5 november 1956 be- Het doel de F. TJABERINGS Suksessen van leden van J. C. Visser. In zijn memorie van antwoord op de begroting 1957 van oorlog zegt minister Staf o.m. dat hij er begrip voor heeft dat de militair thans met zijn soldij niet meer kan doeri; wat hem verscheidene jaren geleden, toen het werd vastgesteld, wel mogelijk was. Daarom zullen met ingang van 1 januari 1957 de soldijen worden verhoogd met een vast bedrag van fO^a per dag. De Burgemeester van W ymbritseradeel, Voor hulp aan Hongarije is een Pro vinciaal comité opgericht, waarin ook zitting hel ben onze stadgenoten W. Nau- ta, D. S. Algra, Th. W. Zandstra en S. Havinga, van welk comité hier eveneens een afdeling is gevormd, waarin verte genwoordigers zijn opgenomen van de Comm. Vrouwelijke Hulpverlening, het Roode Kruis, De Sneeker Bestuurders- bond, de afd. Sneek van 'e K.A.B., de Chr. Besturenbond, de Sneker Jeugd- aktie, de Geref. Jeugdcentrale, de Rotary- club, alsmede de genoemde leden van het Prov. comité. Deze commissie kwam zaterdagmiddag in de Raadzaal bijeen om zich te beraden over de aktie welke gevoerd moet wor den, welke besprekingen leidden tot het besluit in de aanhef van dit verslag ver meld. Wegens verhindering van de burge meester berustte de leiding bij de heer van Mourik, die wees op het ongelooflij ke wat dezer dagen is gebeurd, maar ook op de donkere wolken welke zich op nieuw over Hongarije samen pakken. Wij hopen evenwel, dat het Hongaarse volk opnieuw de gelegenheid zal krijgen zich vrij te maken. Het wil de westerse vrij heid veroveren en daarom willen wij graag iets doen dit dappere volk te hel pen, aldus de heer van Mourik. Door het Provinciaal Comité zijn hier voor verschillende suggesties gedaan, zo deelde hij verder medeeen uurloonak- tie, inschakeling van de muziekkorpsen, een lijst-kollekte en een deur-aan-deur- aktie. Waar muziek niet passend werd geacht nu het Hongaarse volk op leven en dood vecht, werd dit middel direkt uitgescha keld. De andere drie werden breedvoerig besproken, waarna men tenslotte een- Kardinaal Mindszenty heeft een roep gedaan op de westelijke mogendhe den om Hongarije's strijd tegen de com munistische overheersing te steunen. De Kardinaal zei: „Er zijn thans vele helden in ons land en duizenden gewonden in onze hospitalen. Wjj vragen het Westen in het bijzonder de grote mogend heden ons in deze ernstige situatie politiek en materieel te steunen”. „Wat op 23 oktober in deze stad be gon was iets prachtigs. Onze jeugd, sol daten, arbeiders en vele Russische sol daten stonden op tegen het regime. Het enige dat zij vragen is dat de Russen Hongarije zullen verlaten, want de Ma- gyaren willen voor zichzelf en voor hun eigen land werken”. In aansluiting op deze verklaring van de politieke partijen in Nederland, kan worden meegedeeld, dat maandagavond Door de kerken van al' gezindten zijn of worden nog bidstonden voor Hongarije aangekondigd. HEEG. Onze plaatsgenoot de heer G. Bruins Jr. is dezer dagen aan de Am sterdamse universiteit geslaagd voor het examen semi-arts. Bij de zaterdag 20 oktober te Leeuwar den gehouden orienteringsritten, ’s. mid dags en ’s avonds resp. over 70 en 58 km, uitgeschreven door de F.M.C. werd de le prijs in d? motorklasse gewonnen door de heer C. Kaspersma, terwijl in de auto klasse de heren ir. Wind en H. Wielinga beslag legden op de 2e en 3e prijs. in it VarKhQnt MAANDAGS «r DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Ce. Kantoor GROOTZAND M Telefoon 3005 (K 51 50) Zondagmiddag omstreeks half drie is brand uitgebroken in de boerderij eigen aan en bewoond door de fam. Kiestra, onder Terzool. Deze boerderij is slechts via een smal betonweggetje te bereiken. Toch slaagden de omwonenden met be hulp van enkele jongemannen uit Ter zool er in een groot deel van het vee (in totaal 70 stuks) uit de vuurzee te red den. Op het moment dat de brand uitbrak waren alleen maar een bejaarde man en de kinderen thuis, die weinig tegen het vuur konden uitrichten. Ruim 50 stuks vee, dat in het „groot Büthüs” stond, konden de redders naar buiten drijven. Het vee dat in de schuur en de kleine stal was, ging verloren, aldus Ons Noor den. De brandweer uit Rauwerderhem was spoedig ter plaatse, doch voordat deze de lange landweg had afgelegd, had het vuur reeds de gehele boerderij aange tast, ook het woonhuis. Tegen vijf uur was men het vuur zodanig meester, dat gevaar voor de naastgelegen boerderij voorbij was. Slechts de muren bleven overeind staan. Een grote voorraad hooi, gedroogd gras enz. werd een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De boerderij was, even als de inventaris, het hooi en het vee, verzekerd. In het Amicitia Theater draait a.s. woensdag onder auspiciën v. d. Ned. ver- voor sexuele hervorming, als hoofdfilm „Art. 251 bis Wetboek van Strafrecht”. Het scenario is een fel realistische aan klacht van de Franse dokter Pierre Thé- venard, die zich in een lange loopbaan ontzaglijk veel heeft bezig gehouden met een van de voortwoekerende gevaren in de samenleving n.l. de abortus. Een aan klacht welke overigens in de vorm van een boeiende politiefilm is gegoten. Phi lippe I emaire, bij het Nederlands pu bliek populair als de charmante zanger in „Wij gaan naar Parijs” en „Wij gaan naar Monte Carlo”, verschijnt in deze film in een geheel nieuwe creatie n.l. een louche verleider Raymond Souplex en André Valmy spelen twee kostelijke echt Franse speurders. Sovjetunie haar veto uit over een Ame rikaanse resolutie, waarin verzocht werd de Russische strijdkrachten onmid- dellijk uit Hongarije terug te trekken. Op verzoek der Ver. Staten besloot de Raad daarop met 10 tegen 1 stem die van Rusland de algemene verga dering van de V.N. nog zondagavond in spoedzitting bijeen te roepen. In deze spoedzitting werd een beroep op Rusland gedaan zijn troepen uit Hon garije terug te trekken en V.N.-waar- nemers een onderzoek te laten instellen in Hongarije. Volgens de laatste berichten stond Boedapest in brand. Ook in onze stad zal een aktie worden gevoerd voor het dappere volk van Hongarije, dat met ware doodsverachting voor zijn vrijheid en zelfstandigheid vecht. Deze week zal huis aan huis een door de burgemeester ondertekende circulaire worden bezorgd, waaraan een aangehechte strook, waarop men, het bedrag moet invullen dat men wenst te offeren. Deze strook wordt zaterdag teruggehaald. Verwacht wordt, dat de bevolking van Sneek op deze wijze een flink bedrag bijeen zal brengen. Het offer dat van haar gevraagd wordt valt immers in het niet bij wat de Hongaren in deze voor hen zo smartelijke dagen brengen. Zij geven niet alleen hun bloed, maar bij duizenden ook hun leven, omdat ze, even als wij, weer vrij willen zijn, al schijnt dit hoogste goed, dat ze al zo lang moes ten ontberen, hen helaas ook nu nog niet beschoren te zijn. Teneinde de opbrengst zo hoog mogelijk te doen zijn, zal aan het Sted. Muziek korps Sneek en de organisatoren van de Klaproos-kollekte worden gevraagd aktie een week uit te stellen. Minister-president dr. Drees, drie lei ders van Nederlandse politieke partijen en een Hongaarse predikant hebben gis- ter.uiddag over de beide radiozenders tot het Nederlandse volk gesproken. Ieder op zijn eigen wijze, maar bezield van een zelfde geest: Deernis met het moedige Hongaarse volk en de bereidheid te hel pen op alle manieren, die onder de ge geven omstandigheden mogelijk zijn. Minister-president Drees toonde zijn ontsteltenis, die de ontsteltenis van het hele Nederlandse volk is over de han delwijze van de Russen, die zaterdag avond nog onderhandelden over het te rugtrekken van hun troepen uit Honga rije en gistermorgen plotseling de Hon gaarse onderhandelaars gevangen namen en de stad Boedapest overrompelden. Het verlangen doortrilt ons volk, zei minis'er Drees om tegenover dit alles iets te doen. Helaas is niets anders mo gelijk drn uiting te geven aan onze die pe verontrusting en het doen horen van een hartstochtelijk protest. Mocht het straks mogelijk zijn iets te doen voor wie nog wisten te ontkomen of/voor het lenigen van de nood in het land zelf, dan zal het Nederlandse volk zich aan deze humanitaire arbeid met kracht geven. Verder spraken het tweede Kamerlid Th. Koersen van de K.V.P., prof. mr. Oud van de V.V.D., de heer E. Vermeer van de P.v.d.A. en de Hongaarse ds. Tuscky. grote demonstratieve vergaderingen wor den gehouden te Maastricht, Enschede, Leeuwarden, Amsterdam, Arnhem, Rot terdam, Eind' oven en Sneek. Deze bij eenkomsten beginnen om 20.00 uur. -V De verontwaardiging over de gebeurte nissen in Hongarije heeft zich in ver scheidene van onze grote steden ontladen in demonstraties en soms in aanvallen op gebouwen van communistische instellin gen. In Amsterdam werden o.a. bij de Waarheid ruiten ingegooid, evenals bij een communistische boekwinkel. In Den Haag werd bij de Russische ambassade een ruit ingeworpen en van het gebouw van de Waarheid alle ruiten; van hef kantoor van de E.V.C. een grote ruit. Te Utrecht en Rotterdam gebeurde iets der gelijks; overal greep de politie in. - i' Heden, maandagavond 8 uur zal alhier in „Ons Gebouw” een protestvergadering tegen het Russische optreden in Honga rije worden gehouden. In deze vergade ring, welke onder voorzitterschap van burgemeester Rasterhoff zal staan, zul len sprekers van de 5 dem. pol. par tijen optreden, t.w. de h.h. W. Nauta al hier, Veilenga, wethouder van Leeuwar den, de Hongaarse predikant ds. Vègh, mr W. J. Geertsema en nog een vijfde spreker. Mocht het Gebouw te klein zijn voor alle belangstellenden dan zal ook de Zuiderkerk worden ingeschakeld. De vergadering van de P.v.d.A. in de foyer van Amicitia, waar de heer Meyer Sluij- zer zou optreden, gaat in verband met het bovenstaande niet door. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat zij die inlichtingen wensen over familie of kennissen in Hongarije, zich schrifte- Hjk kunnen wenden tot het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evertstraat 9, Den Haag. Nodig is: opgave van: familienaam (onderstreept), voornamen, datum, jaar en plaats van geboorte en laatste adres, alles in drukletters. Brieven aan familie of kennissen kunnen ook aan hetzelfde adres wor den gestuurd, in duplo. Hoewel men geen verwachtingen op gunstig resultaat beoogt op te wekken, zal het hoofdbestuur alles in het werk stellen het gewenste doel te bereiken. namme fan ’e minister fan O., K. en W., dy’t Fryslan ta foarbyld oan oare pro- vinsjes stelde. Neidat de beide priiswinners noch it wurd fierd hene, spriek ta bislüt de hear R. J. Sipkens fan Snits noch in wurdearringswurd üt namme fan de Fryske Akademy, Fryske Biweging, Fryske Kultuerrie en Frysk Kunstners- boun. Hy wiisde op de greate fortsjins- ten fan ’e skoalmaster foar de Fryske saek yn ’t forline en hjoed en einige mei de wurden: „Salang Fryslên noch sokke skoalmasters hat, sil FrysUn lib- je”. stemmig tot de overtuiging kwam, dat een aktie door middel van circulaires het geschikst is en naar gehoopt wordt ook het meest zal opbrengen. Voor de organisatie hiervan werd de stad in vijf wijken verdeeld. In elk deel belasten enige commissieleden zich met het bijeenbrengen van kollektanten en het aan wij zen van de straten waar de circulaires bezorgd en opgehaald moeten worden, wat z.m. door dezelfde personen dient te geschieden. Zaterdagavond reeds zullen alle ingekomen gelden worden af gerekend. De bekeuring van een bromfietsrijder, die met te grote snelheid een bocht nam, werd donderdagavond in Eindhoven de aanleiding tot een rel, waaraan onge veer 800 opgeschoten jongens en meis jes deelnamen. Negentien belhamels werden in het politiebureau opgesloten. Reeds vrijdagavond, nog geen volle 24 uur na de relletjes, hebben 17 rad draaiers terecht gestaan voor de plaats vervangende kantonrechter in Eindho ven. Bij hen bevonden zich twee 14- jarige zusjes, een tweeling, en nog een meisje van 14 jaar. Men had er zoveel haast achter gezet om een afschrikwek kend voorbeeld te stellen en nieuwe rel letjes te voorkomen, zoals de ambtenaar van het O.M., mr J. Booster uit Den Bosch in zijn requisitoir naar voren bracht. De meesten kregen geldboeten van enkele tientallen guldens plus een voorwaardelijke straf, anderen, bij wie de drie meisjes alleen een voorwaarde lijke straf. ABBEGA. Het nieuwe Hoofd van Chr. School alhier werd woensdagavond begroet in een bijeenkomst van school bestuur, ouders en belangstellenden en enkele genodigden. De voorzitter de heer J. Breeuwsma heette in zijn openings woord de heer en mevrouw Hoekstra van harte welkom, waarna hen Ps. 105 vrs 5 werd toegezongen. De heer Fokke- ma, tijdelijk hoofd der school te Oosthem feliciteerde de heer Hoekstra met zijn promotie, daar hij nu van onderwijzer tot Hoofd gepromoveerd is. Hij schetste ook nog even het leven van de schoolmees ters uit de oude tijd. Waar hij zelf 46 jaar bij het onderwijs is geweest weet hij hier veel van af. Ook meester Dijkstra van Oppenhuizen, verbonden aan de school te Abbega, sprak een welkomst woord aan het adres van zijn nieuwe hoofd. Ds. Kaastra sprak als predikant van de Herv. Gemeente. Hij hoopte, dat het nieuwe hoofd met veel zegen aan de school te Abbega werkzaam mag zijn. Als laatste spreker kreeg meester Hoek stra het woord die dankte voor de har telijke ontvangst bij zijn komst. Hij hoopte met Gods hulp een goed onder wijzer te zullen zijn. Na het zingen van de avondzang ging ds. Kaastra voor in dankgebed, waarna allen van de gele genheid gebruik maakten de heer en me vrouw Hoekstra de hand te drukken. lepening Boekewike. Yn oansluting op dizze ütrikking is freedtojoun yn „de Doele” to Boalsert de Fryske Boekewike 1956 iepene, hwer’t de hear L. Brandenburgh fan Snits, foar- sitter fan ’e Stifting „It Fryske Boek”, in ynliedend wurdtsje spriek. Mr D. Ok- ma iepene hjiernei dizze 14de Fryske Boekewike. Under de oare sprekkers wie prof, dr J. Brouwer, dy’t üt namme fan de bioardielingskommisje bikend makke dat printerij Laverman to Drachten de prils woun hie foar it bést forsoarge wurk yn 1955 („It jier yn 't roun”, mei illustraesjes fan Meinte Walta, Kwatri- nen mei tekeningen fan Martha Wad man en „Tutte mei de linten” fan Diet Huber). „Twaris fiif”, ütjown by Bran denburgh to Snits en „Bolsward in dustriestad”, printe by „Het Witte Boek huis” krigen in earfolle formelding. Jouns wie der yn „de Wijnberg” fleurige bisletten gearkomste fan Bonn fan Fryske Kunstners. Alle democratische politieke partijen in Nederland hebben de volgende verklaring uitgegeven „In een sterk gevoel van verbondenheid heeft de gehele mensheid meegeleefd met het volk van Hongarije in zijn strijd voor vrijheid en zelfstandigheid. Het Russische verraad in Hongarije dreigt de zo zwaar bevochten vrijheid opnieuw te vernieti gen. In felle verontwaardiging en ge kwetst in haar heiligste gevoelens pro testeert de mensheid tegen de moord aanslag op het dappere Hongaarse volk, dat welhaast weerloos en machteloos staat tegenover de niets ontziende over weldiger. De regering heeft besloten, dat heden (maandag) van alle openbare rijksgebou- wen halfstok zou worden gevlagd. De lagere publiekrechtelijke organen en de bevolking wordt in overweging gegeven dit voorbeeld te volgen, teneinde daar mee uitdrukking te geven aan het mede gevoelen van het Nederlandse volk met het lot dat Hongarije heeft getroffen. Aan de ingezetene van de gemeente Wymbritseradeel. Met intense belangstelling en sympathie volgt de vrije wereld de heldenstrijd van het dappere Hongaarse volk. Een strijd voor vrijheid en recht. De tol, welke reeds betaald werd om deze vrijh d te verkrijgen, is hoog. In vele gezinnen heerst leed, om één of meer leden, die in de strijd zijn geval len Groot is het aantal gewonden, dat om hulp roept. Aan medicamenten en ook aan voedsel en kleding bestaat een drin gende behoefte. Het gehele Nederlandse volk voelt zich gedrongen iets te doen. Hiervoor bestaat thans de gelegenheid. Er is n.l. een Nationaal Comité ge vormd hetwelk het Ned. Roode Kruis in staat wil stellen de helpende hand te bieden. In eerste instantie is er geld, veel geld, nodig. Hiertoe zal vanwege genoemd comité, hetwelk is onderverdeeld in provinciale comité’s, en waarvan het Friese comité staat onder voorzitterschap van de Com missaris der Koningin, in de komende week een lijstkollekte worden gehouden. In deze gemeente verleent de gemeen telijke afdeling van de Vrouwelijke Hulp Verlening hiervoor haar medewerking de gemeenschap Nijhuizum zal vanuit Workum worden bewerkt. Gedachtig aan de offervaardigheid, wel ke het Nederlandse Volk toonde in de rampdagen van februari 1953, wordt van deze kollekte een grote opbrengst ver wacht. Werk er aan mee, dat het Hongaarse volk bjj haar beroep op de hulp van de vrije wereld niet wordt beschaamd. Tast diep in Uw beurs en vermeld een flink bedrag op de lijst, welke U bin nenkort zal worden aangeboden. DE HONGAARSE REVOLUTIE is zondag door Russische tanks, artillerie en bommenwerpers in bloed gesmoord. Aan de korte periode van vrijheid is een eind gekomen. De regering van premier Nagy is gevangen genomen toen Rus sische troepen zondagochtend het parlementsgebouw in Boedapest veroverden, aldus meldt het Vrjje Volk. Radio-Moskou maakte zondagmiddag om één uur nadat om twaalf uur een ultimatum aan de verzetsstrijders was afgelopen bekend dat de „contra revolutie der fascisten” volledig onderdrukt was. Er is een communistische tegenregering gevormd onder leiding van de nieuwe secretaris der Hongaarse communistische partij, Janos Kadar, die eerst met Nagy samenwerkte, maar met enkele andere ministers blijkbaar weer naar de Russen is overgelopen. Deze regering heeft, aldus nog steeds Radio-Moskou, de Russische troepen ver zocht af te rekenen met de muiters, die de laatste dagen door Nagy werden gesteund. Op it Boalserter stêdhüs is freed de dr Joast Halbertsma-priis ütrikt oan de hearen Douwe Franke üt Earnewald en Douwe T. E. v. d. Ploeg üt Moarmwüld. Deputearre Steaten wiene fortsjintwur- dige troch mr D. Okma, de hear H. M. Gerbrandjj en de griffier fan ’e steaten mr Woltjer, en de minister fan O., K. en •W. troch mr H. J. Schölvinck. Boarge- master J. G. S. Bruinsma iepene de plechtigheit, neidat de beide priiswin ners mei har froulju de seal ynkommen wiene. Mr D. Okma sei dat Deputearre Steaten eltse twa jier om bar de prils takenne wolle oan in wittenskiplik- en in sneuperswurk. Dit kear wiene de sneupers oan bar. It is net maklik om de skiedslyn tusken wittenskip en sneu perswurk to lüken. Mr Okma wie fan bi- ttnken dat it wurk fan Franke en v. d. Ploeg ek wittenskiplike bitsjutting hat. It binne stille wurkers, mar har würk sil fortuten dwaen ek foar it ünderwiis op ’e skoallen, dêr’t de leafde foar de natuer oerdroegen wurde sil op ’e bem. Mr Okma winske de priiswinners fan herte lok en hope, dat se noch lange jierren mei har treflik wurk trochgean sille. Neidat de hear M. Wiegersma fan Drachten, foarsitter fan ’e advyskom- misje foar de takenning fan ’e Joast Halbertsmapriis, ü.o. sein hie dat „wy fan dizze hearen nochris in moderne Flora Frisica forwachtsje”, rikke mr Okma de oarkonde oan de beide priis winners oer en oerhandige ek de bilea- ning, dy’t oan de bikroauing forboun is, in priis van f 750. Hedenavond wordt in Amsterdam een be gin gemaakt met de wedstrijd om de wereldtitel dammen. Door onverwachte omstandigheden zul len de Russische deelnemers niet van de partij zijn. Derhalve is op P. Roozenburg (Nederland) Oscar Verpoest (België), Gournier (Frankrijk) en Tschudier (Zwitserland) een beroep gedaan, om het toernooi vol te maken. Dammend Friesland wordt er aan her innerd, dat de tweede ronde in Leeu warden wordt gespeeld in het Beursge bouw op woensdag a.s. n.m. 5 uur. Het comité voor de organisatie van de Friese ronde tracht door middel van extra auto busdiensten alle damliefhebbers in de ge legenheid te stellen, dit evenement bij te wonen. Zo zal vanuit Sneek een extra bus rijden, vertrek 4 uur bij café Leeu wen. is vrachtauto’s met kindervoeding naar Hongarije te zenden, vooral ook omdat de jeugd zich daar zo heldhaftig ge weerd heeft. Het is wel heel dubieus of het transport zal aankomen nu de grenzen -eer gesloten zijn, maar toch moet de aktie doorgang vinden. Alles zal gedaan worden om het doel te be reiken. In dit tragische uur willen de Neder landse politieke partijen, staande op de grondslag van geestelijke vrijheid, ge meenschappelijk het Nederlandse volk oproepen, eensgezind te getuig? i van hun afschuw voor het communistische geweld. Aan dit „verzoek” hebben de Rus- siche troepen blijkbaar op de gruwelijk ste wijze gevolg gegeven. Nadat zater dag in Boedapest een gevoel van ont spanning viel waar te nemen, omdat een Hongaarse delegatie met de Russische autoriteiten onderhandelde over een te rugtrekken der Russische troepen, is zondagochtend te vijf uur zonder enige waarschuwing de aanval op Boedapest en andere Hongaarse steden begonnen. Massale tankformaties trokken 'de hoofdstad binnen en veroverden na een korte strijd het parlementsgebouw, waar de meeste leden der regering verblijf hielden. De aanwezige ministers werden gearresteerd. Kardinaal Mindszenty heeft kans ge zien te vluchten naar de Amerikaanse ambassade van Boedapest. Van de delega tie die met de Russen aan het onderhan delen was op basis van het officiële Russische aanbod om de troepen terug te trekken, maakte ook deel uit kolonel Pal Maleter, bijgenaamd „de held van Boedapest”, die tot minister van defensie was benoemd. Verraderlijk maakten de Russen zich zo van deze militaire leider meester. Tot negen uur zondagochtend was radio-Boedapest nog in handen van de verzetsstrijders, ’s Morgens vroeg had premier Nagy de eerste officiële berich ten over de Russische aanval gegeven. Hij deed een beroep op de Verenigde Naties om Hongarije bij te staan. Hij sprak in het Hongaars, Engels en Frans en zijn redevoering werd elke tien mi nuten herhaald. Daartussendoor werd het Hongaarse volkslied gespeeld. Het beroep van Nagy op de Verenigde Naties kwam binnen toen de Algemene Vergadering bezig was de kwestie Egyp te te bespreken. Nadat de Amerikaanse gedelegeerde de aanval op Boedapest had bekendgemaakt, besloot de Assem blee zich verder met dit onderwerp bezig te houden. In de zitting van de Veiligheidsraad enige uren later gehouden, sprak de Advertentiepriji 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprij» f 3- per ball jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Donderdagavond trad in het Amicitia Theater onder auspiciën van het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen mevrouw Charlotte Kohier op met Frasquita. Ja de wegen van kunstenaars zijn wel eens onbereken baar het was toch Frasquita, de eerst en niet het Bal van Irene Nemi- rowski, de later aangekondigde voor dracht. Wij waren er niet rouwig om, want het Bal was hier, zij het vele jaren geleden, al eens door mevrouw Kohier gegeven en het merendeel van het pu bliek zal stellig, boven het naar nogal enige psychologische diepgang streven de en vrq navrante verhaal van Nemi- rowski, de voorkeur gegeven hebben aan het kleurige, vaak amusante verhaal van die meesterverteller over het Spaan se dorpsleven uit de negentiende eeuw, Alarcon. Het verhaal van die schone molenaarsvrouw Frasquita, wier eer be laagd wordt door de burgemeester en wier echtgenoot Lucas, vrezend dat ze voor de avances van deze vrouwenjager is bezweken, zich opmaakt om zich op een heel bepaalde manier te wreken. Maar alles komt ten slotte toch weer op zijn pootjes terecht, dank zij een paar verliefde ezels en een zeer waardige burgemeestersvrouw. Charlotte Kohier droeg dit verhaal, dat voortdurend tus sen humor en ernst zweeft, voor vanuit de visie van Frasquita zelf, maar er ko men zoveel andere personages in voor en zij gaf ook deze zoveel relief, dat men zeker niet van vertellen, nauwelijks nog van voordragen kon spreken, maar eer der van spelen; haar kunst nadert eigen lijk ’t begrip van de comedie a une voix, maar is toch weer niet zuiver toneel. Laten we het dan maar die unieke, bo ven het verhaal zelf uitgaande, kunst van Charlotte Kohier zelf noemen, wel ke ze zo doorleefd geeft. Zo verzorgd, zo êif ook men denke eens aan dat simpele gebaartje van Frasquita bij het druivenplukken en proeven en toch zonder dat glad gepolijste, dat het na tuurlijke afbreuk zou hebben gedaan, de volle sappigheid bleef behouden. Hoe welsprekend in woord en mimiek is dit alles. Een avond, welke wij niet licht zullen vergeten, een avond ook welke de eivolle zaal tot geestdriftige uitingen van waardering jegens mevr. Kohier, die ook bloemen kreeg, bracht, een avond welke degenen die in het Nutsbestuur het initiatief er toe hadden genomen, tot grote voldoening zal hebben gestemd. Het was een zeer geslaagd initiatief, dank zij de weerklank welke het bij an dere Friese Nutsdepartementen had ge vonden, zodat een overvloed van leden van die departementen aanwezig was. De voorzitter van het dept. Sneek, mr H. H. J. van Bottenburg, getuigde in zijn openingswoord van zijn blijdschap over deze medewerking van de andere departementen en hoopte ook bij nieuwe initiatieven van het Sneker departe ment op die medewerking te mogen re kenen. Sluitingsrit. De sluitingsrit van bovengenoemde club waarvan het traject was uitgezet door de heren De Bruin, Nauta en Frankena, welke zaterdagmiddag werd gehouden is een zeer groot sukses geworden. Het tra ject liep van hotel Hanenburg, waar de start en ook de finish was, naar Hom- merts, Osingahuizen, langs de Schatting naar Nijezijl, Ijlst, Sneek, vandaar naar IJsbrechtum, Bolsward, Burgwerd, Hart- werd, De Kiiuw, Lutkewierum, Bozum, Scharnegoutum, Sneek, totaal plm. 57 km. Er mocht met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur gereden worden. De strafpunten waren deze middag zeer goedkoop, alleen de heer P. Walsweer, in de auto-seniorenklasse, reed de rit zon der fopkontróles aan te doen, en meldde zich wel bij alle echte kontröles. De uitslag was: Auto-senioren: 1. P. Walsweer, Sneek, 28 strafp.; 2. P. Hoo- mans, Sneek, 49 strafp.; 3. N. Noorbeek, Heerenveen, 57 strafp.; 4. H. Wielinga, Heeg, 107 strafp.; 5. A. Boot, Trinidad, 120 strafp. Auto juniores: 1. M. Ligthart, Sneek, 66 strafp.; 2. J. Hiemstra, Nijland, 73 strafp.; 3. B. Koster, Sneek, 106 strafp.; 4. W. Welling, Sneek, 122 strafp.; 5. J. G. de Vries, Sneek, 164 strafp, Motoren Senioren: 1. C. Kaspersma, Sneek, 53 strafp.; 2. L. Cnossen, Hart- werd, 127 strafp.; 3. J. Kers, Marknesse, 197 strafp. Motoren junioren1. K. Korfmaker, Sijbrandaburen, 111 strafp.; 2. J. D. Brouwer, Sneek, 156 strafp.; 3. A. Schuur mans, Sneek, 160 strafp. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door de voorzitter de heer H. Wielinga, die voorts mede deelde dat de gemiddelde deelname aan de 18 ritten welke dit seizoen gereden zijn, 90 bedroeg en dat de feestavond vermoede lijk zal worden gehouden op 26 november a.s. De leden zielen hieromtrent nog na der bericht ontvangen evenals over eventuele „tippeltochten”. SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1