I ‘J IfH I Wat de raad te behandelen krijgt 1 BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ér J. Brotffi I r w r FM i O Recreatieschap „De Marrekrite PW 11 le jaai'gang no. 90 Donderdag 8 nov. 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK ai •- .M 9 f R r 1 z Actie Stedelijk Muziekcorps uitgesteld Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nationaal comité Hulpverle ning Hongaarse volk Friese kanalen worden tolvrij Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Jf PW Gift van prinses Wilhelmina M..: w Opleiding Gezinsverzorgster Bioscoopnieuws Duizend vluchtelingen Friesland en Hongarije Goed zo Nederland niet naar f Melbourne Een week van spanning W s®A J i feling gedemon- 99 l 3 '„f. Het bestuur van het SMCS In Utrecht is opgericht de Stichting „Nationaal Comité hulpverlening Hon gaarse volk”. De oprichtingsvergadering stond onder voorzitterschap van de heer Evert Kupers. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat Koningin Juliana zich bereid heeft verklaard, het beschermvrouwschap van het comité op zich te nemen. Zij heeft dit in een tele gram, dat juist voor het begin van de vergadering werd ontvangen, medege deeld. In het telegram zegt de Koningin, ontsteld te zijn over het gebeuren in Hon garije. Zij aanvaardt het beschermvrouw schap van het Nationaal Comité gaarne, in het vertrouwen dat het Nederlandse volk in zijn deernis met het Hongaarse lot vegen en middelen zal vinden tot krachtige daadwerkelijke hulp, al waar deze mogelijk blijkt. De minister-presi dent dr. W. Drees heeft het ere-voorzit- terschap aanvaard. wor- van Medewerking art. 50 Kleuter- onderwijswet. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan de Ver. voor Chr. School onderwijs alhier, voor het aanschaffen van 2 nieuwe gaskachels ten behoeve van de kleuterschool bij de Kon. Wilhel- minaschool a. d. Fred. Hendrikstraat. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woning eigen aan de ge meente Sneek, 2e Steenklipstraat 5. Woensdag 5 dec. geen halve dag-sluiting. Onbewoonbaar verklarin g woning. Gedeputeerde Staten stellen Provin ciale Staten voor de scheepvaartrech ten op alle Friese kanalen met ingang van 1 januari a.s. af te schaffen. J SNEEKER NIEUWSBLAD H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een belangrijke gift doen overmaken aan het Nationale comité hulpverlening Hon gaarse volk. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOIZAND 55 Teleioon 3005 (K 5150) Comité besloten niet zal uitkom en op de Olympische Spelen die dit jaar in Melbourne zullen worden ge houden. Dit besluit is genomen naar aan leiding van de Hongaarse kwestie. Vele Russische sportlieden zijn ’al in Mel bourne aangekomen. Voorts werd besloten f 100.000.uit de kas van het N.O.C. beschikbaar te stellen voor de hulpactie ten bate van Hongarije. We hebben u al verteld van de aktie, die het Sted. Muziekkorps zal onderne men. Om aan alle financiële verplichtin gen te kunnen voldoen, zal een Bliksem- loterij worden gehouden, waarbij u met enkele kwartjes f 500.kunt winnen. Nu volgt hier het laatste nieuws over deze aktie: ZE WORDT UITGESTELD! Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegert. En het allerzwaarst is nu onze plicht Hongarije te helpen. Daarom heb ben wij spontaan besloten, de loterij uit te stellen, en ruimte te maken voor de Hongarij e-kollekte. Offer eerst royaal voor deze kollekte; over een paar weken komen wij dan wel eens kijken, of er voor ons corps nog een paar kwartjes overschieten. Want de f 500.prijs blijft voor U gereser veerd. Maandagavond is op de Dam te Amsterdam een grote openluchtbijeen komst gehouden om te protesteren tegc de ge beurtenissen in Honga rije. Verschillende spre kers voerden het woord, naar wie de duizenden aanwezigen met grote aandacht en instemming luisterden. De vergadering te Leeuwarden, waar over bovengenoemd onderwerp zal wor den gesproken, wordt morgen, vrijdag, niet gehouden in de Groene Weide al daar, doch in de Concertzaal Schaaf, Breedstraat. In verband met de St. Nicolaasviering heeft het bestuur v. d. Ver. van Sneker Zakenlieden verzocht op woensdag 5 de cember ontheffing te verlenen van het verbod voor bepaalde branches om op woensdagen na 13 uur de winkels voor het publiek geopend te hebben. Het komt B. en W. voor dat in het belang van het hierbij betrokken gedeelte van de win kelstand aan dit verzoek dient te worden voldaan. Handhaving van de z.g. ver plichte hajve dagsluiting zou voor de middag van de St. Nicolaasdag voor de betrokken categorieën van winkeliers, ook nog een bezorgverbod inhouden. Men mag niet hopen dat het beroep van de algemene vergadering der Ver. Naties op Rusland om zijn troepen uit Hongarije terug te trekken en er waar nemers der Ver. Naties toe te laten enig effect zal hebben. Het Kremlin wie geven daar eigenlijk nu de toon aan, is het nog wel de groep van de glim lach onder leiding van Chroesjtsjef zal dit nooit accepteren. Overigens is er plaats voor enige verwondering dat dit V.N.-voorstel dat ook een veroordeling van ’t Russisch optreden inhoudt, slechts met 50 st. voor, 8 tegen (het communis tisch blok) en 15 onthoudingen werd aangenomen. Dat Zuid Slavië zich ont hield is nog te begrijpen, maar dat In dia, Indonesië, Birma, Ceylon, Egypte, Irak, Jordanië, Libië, Nepal, Saoedie Arabië, Jemen, dat ook deden, is ver bijsterend. Immers het zijn landen die anders zo fel tegen alle imperialisme en kolonialisme te keer gaan. Landen ook, welke van harte instemden met de in de vergadering der Ver. Naties met over grote meerderheid aangenomen Ameri kaanse resolutie, waarin de Israëlische en Engels-Franse aanvallen op Egypte werden veroordeeld en onmiddellijke sta king der vijandelijkheden geëist. Naar Westerse begrippen is echter het gru welijke Russische optreden in Honga rije oneindig veel ernstiger dan wat in het Midden Oosten gebeurde. Israël was geprovoceerd tot een preventieve oor log. De Arabische landen hadden het de dood gezworen, honderdtallen grensinci denten veroorzaakt; door de communis tische wapenleveringen aan Egypte dreigde het militaire evenwicht te wor den verbroken, de Egyptenaren beletten de aanvoer van goederen naar Israël door het Suezkanaal en openlijk heeft de hoogste legerleiding van Egypte ten tijde van de ontruiming van de Suez- kanaalzöne door de Engelse troepen ver klaard dat ze nu de handen vrij kreeg tegen de doodsvijand Israël. Het gevaar voor Israël steeg ten top toen het Egyp tisch opperbevel ook nog de leiding kreeg over de Jordaans- -Syrische troe pen en de Joodse staat daardoor ift een Nacht der Verschrikking. Deze film behandelt het vraagstuk Oost en West en is derhalve door de situatie in Oost-Europa uiterst aktueel. Op zeer men selijke wijze benaderd en zonder vertroe beling van de werkelijkheid door politieke overtuigingen wordt een brok tragiek af- gebeeld, dat ieder weldenkend mens aan grijpt. Door deze geschiedenis van vertwij feling en geestelijke beknotting, die wij Naar aanleiding van de toelating door de regering van duizend Hongaarse vluchtelingen, is ingesteld de Interdepar tementale commissie Hongaarse vluchte lingen. Hierin zijn vertegenwoordigd de departementen van Buitenlandse Zaken, Justitie, Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ten behoeve van hen, die huisvesting willen verlenen aan Hongaarse vluchte lingen wordt meegedeeld, dat schrifte lijke aanbiedingen daartoe kunnen den gericht tot het departement Maatschappelijk Werk, Binnenhof 7, Den Haag. Er is in onze provincie voor Hongarije reeds een bedrag ingezameld dat de f 100.000.nadert, maar gehoopt wordt dat Friesland totaal f 400.000.zal bij eenbrengen, nl. een gulden per inwoner. BOZUM. De kollekte voor Hongarije bracht hier f 650.op. Een mooi bedrag voor 600 inwoners! Het Nederlands Olympisch heeft met algemene stemmen dat de Nederlandse sportploeg nu de Egyptische militaire tegenstand aan het Suezkanaal op ineenstorten stond, want de Engelsen en Fransen waren al in Fort Said. Intussen had het Russische dreigement stellig indruk ge maakt op het Engelse volk en de ge hele vrije werelds zodat men heradem de toen premier Eden dinsdagavond in het Lagerhuis bekend maakte dat die nacht de Engels-Franse actie zou wor den stopgezet, nu zowel Israël als Egyp te aan de oproep der V.N. om het vuren te staken gehoor hadden gegeven. Deze actie, zo zeide hij, was immers begon nen om de strijdende partijen Israël en Egypte te scheiden, en dit doel was nu bereikt. Misschien zullen we nooit te weten komen of dit de werkelijke reden voor het Engelse en ook Franse besluit was en welke rol Washington hierbij heeft gespeeld, dat deze dinsdag in druk diplomatiek verkeer stond met Londen en Parijs. Het schijnt wel vast te staan dat die dag veel van de verkilling, wel ke was ontstaan in de betrekkingen tus sen Engeland en Amerika verdween, terwijl te Londen goede hoop bestond dat de wacht aan het Suezkanaal welke Engelsen en Fransen hadden betrokken door zich te nestelen in de Suez-zöne, straks zou worden overgenomen door de internationale politiemacht van de V.N. Dezelfde dag kwam Zwitserland met het voorstel dat de Grote Vier en India zouden bijeenkomen om over het voorkomen van een derde wereldoorlog te spreken, een denkbeeld dat Parijs de moeite van het overwegen waard achtte doch dat, prompt op het gebeurde in Hongarije komend, wat zwaar te ver teren valt. Kan men elkaar nu al in een rustige sfeer ontmoeten? Echter moet erkend worden dat er nog veel moeilijk heden uit de weg moeten worden ge ruimd, voor de spanning wat zal af- nemen. O.a. moet Israël overgehaald worden zijn troepen achter de demar catielijn terug te trekken, wat het tot nog toe weigert. Enfin, er is veel ge beurd op deze gedenkwaardige dinsdag 6 november, die ook de dag der Ameri kaanse presidentsverkiezingen was. Zel den heeft die verkiezingscampagne zo onder invloed van de vraagstukken der buitenlandse politiek gestaan als dit maal. Het heeft echter nu geen zin meer, daarop nader in te gaan. Eisen hower, die maandag in zijn laatste ver- kiezingsspeech er op had gewezen, dat in Hongarije duizenden stierven voor het recht dat de Amerikanen de volgende dag in volle vrijheid gingen uitoefenen, is herkozen. Ongetwijfeld hebben de ver kiezingen ertoe bijgedragen dat de bui tenlandse politiek van de regering- Eisenhower dit jaar vaak een aarzelend karakter had. Nu de beslissing gevallen is, is er enige hoop dat dit veranderen zal, mede onder invloed van het gebeur de in Hongarije, en in Egypte en het Russische dreigement met een raketten- terreur. Nooit is de noodzaak dat het Westen tot een krachtige eenheid wordt samengesmeed duidelijker gedemon streerd dan in deze dagen. Invordering kwitanties lever ring gas en water. Tweede aan bieding'vervalt. Na eerste aan bieding f 0.50 voor incasso kosten verschuldigd. B. en W. adviseren: Overeenkomstig de bepalingen der gel dende verordeningen worden de kwitan ties voor de levering van water en gas door de gemeentebedrijven, wanneer daarop voor de eerste maal geen beta ling plaats heeft, nogmaals ter betaling aangeboden. Ten aanzien van de verbrui kers, die het door hen verschuldigde vol doen door z.g. automatische afschrijving van hun rekening bij de postchèque- en girodienst en geen voldoend saldo op hun rekening hebben, bestaat een hiermede overeenkomende regeling. Volgt ook na de tweede aanbieding geen betaling, dan wordt het verschuldigde bedrag met tien cent voor incassokosten verhoogd en wordt door de beheerder van de centrale kas der gemeentebedrijven aan de debi teur een aanmaning toegezonden, waar op de datum vermeld staat op welke, bij het uitblijven van betaling, zonder verdere waarschuwing tot afsluiting zal worden overgegaan. In de praktijk is ge bleken dat er voor de gemeentebedrijven verschillende bezwaren aan de hiervoor geschetste regeling zijn verbonden. Er Arabische militaire tang dreigde ge grepen te worden. Staalhard heeft Is raël zich uit die tang bevrijd door het Egyptisch leger in het Sinai-gebied te vernietigen en zelfs tot het fuezkanaal door te dringen. Van deze positie uit heeft Israël zijn actie gestaakt en Egypte een wapenstilstand en vredeson derhandelingen aangeboden. Stellig heb ben de Engelsen en Fransen minder verontschuldiging voor hun actie dan Israël. Dat blijkt trouwens overduidelijk in Engeland zelf. Want het is ongekend dat als dit land tot militair ingrijpen overgaat, een zo groot deel der natie als in dit geval de Labourpartij vormt, zich tegenover de regering stelt. Maar Nasser heeft toch ook het Engels- Franse optreden uitgelokt en niet alleen door de ontijdige nationalisatie van het Suezkanaal, ook door zijn accepteren van communistische wapenleveringen en zijn felle aanvallen op het Westen, welke het vermoeden wekten dat een levens ader van het Gemenebest als het Suez kanaal is bij de Egyptische dictator niet in betrouwbare handen zou zijn. Mis schien hebben de Fransen nog het minste excuus voor hun militair avontuur ge had; zij hoopten er het Franse aanzien in de wereld mee te versterken en een slag toe te brengen aan het extreme Arabische nationalisme in Noord Afrika. Op het moment dat wé dit schrijven is de situatie in de Suezkanaal-zóne nog onduidelijk. Aanvankelijk schijnt de En gels-Franse expeditiemacht met landin gen gewacht te hebben omdat gehoopt werd op de vorming van een tegenre gering in Egypte, welke Nasser zou af- zetten. Toen die hoop niet werd vervuld landden Engélse en Franse troepen, voorafgegaan door parachutisten. Zij meldden suksessen bij Port Said, door de Egyptenaren even hardnekkig ontkend. Inmiddels was door de alg. vergadering der Ver. Naties, op voorstel van Cana da, dat in dit geval niet achter Enge land, doch achter de Ver. Staten stond, besloten een internationale politiemacht te vormen welke de vrede zou moeten herstellen. Het voorstel was kennelijk een Canadese poging om een Ameri kaansEngelse verzoening te weeg te brengen en de Engelsen haakten er op in, door zich bereid te verklaren de taak van de expeditiemacht over te dragen aan dit politieleger, zodra dit daarvoor gereed was. Als de Ver. Naties inplaats van destijds alleen maar waarnemers naar de IsraëlischArabische grenzen te sturen om incidenten te registreren, toen een dergelijk leger naar het Mid den Oosten hadden gezonden om deze in cidenten te voorkomen, was Israël dat gevoel van veiligheid gegeven, waarvan het gemis het thans tot een preventieve oorlog noopte. Datzelfde leger had ook voor Israël de vrije vaart door het Suez kanaal kunnen garanderen en zou waar schijnlijk ook Londen en Parijs elk ar gument voor militair optreden hebben ontnomen. Thans moet dat leger nog ge vormd worden en maandag gingen de vijandelijkheden tussen de Engels- Franse troepen en de Egyptische door, ondanks een beroep van de Ver. Naties ze stop te zetten. Dit alles gaf premier Boelganin maan dag aanleiding een dreigende nota tot Israël, Engeland en Frankrijk te rich ten met de eis de strijd tegen Egypte onmiddellijk te staken, anders zouden zij te doen krijgen met een „grotere macht, welke zich ook bedienen zou van de mo dernste wapenen”. Boelganin verduide lijkte dit nog met de vraag te stellen „wat er van Engeland en Frankrijk te recht zou komen als zij van verre be stookt werden met raketten”. Tegelijker tijd stelde Boelganin Amerika voor ge zamenlijk met de Sovjetunie strijdkrach ten naar het Midden Oosten te zenden om een eind aan de strijd daar te maken. President Eisenhower verwierp dit voor stel onmiddellijk en vestigde er de aan dacht van Boelganin op dat niet deze kwestie maar die van Hongarije thans de belangrijkste in de internationale politiek was, waarvan de Russen blijk baar de aandacht wilden afleiden. Dit laatste is dan ook wel waarschijnlijk, en ook zal het dreigement van Boelga nin wel bedoeld geweest zijn om de Egyptische regering en de gehele Ara bische wereld wat moed in te spreken, is een bepaalde categorie verbruikers, die vrijwel nimmer bij de eerste aanbie ding van de kwitanties betaalt. Ook bij de tweede aanbieding blijft van deze groep meestal nog een aantal verbrui kers in gebreke. Betaling vindt dan veel al eerst plaats als de fitter verschijnt om de toevoer van gas en/of water af te sluiten. De kosten blijven bij deze gang van zaken voor de betrokkene be perkt tot f 0.10. Het behoeft geen be toog, dat deze toestand onbevredigend is en wij achten het dan ook wenselijk maatregelen te treffen om hierin ver betering te brengen. Een belangrijke verbetering kan worden verkregen door de tweede aanbieding der kwitanties te laten vervallen. Een bezwaar zou dan echter kunnen vormen, dat ook de goed willende verbruikers hierdoor zouden worden getroffen. In verband daarmede zal een soepele toepassing van een der gelijke gewijzigde regeling nodig zijn. Wij geven de verzekering dat, wanneer u overeenkomtig dit voorstel tot het laten vervallen van de tweede aanbie ding der kwitanties mocht besluiten, on zerzijds de uitvoering van uw besluit in vorenaangegeven zin zal geschieden. Wat de verbruikers betreft, die zich voor de betaling der kwitanties van automatische giro-afschrijving bedienen, zal daarbij o.m. onder ogen worden ge zien of het wellicht mogelijk is deze groep van verbruikers vooraf een nota te zenden, zodat zij tijdig voor een vol doende saldo op de girorekening zullen kunnen zorgdragen. Zoals hiervoor is medegedeeld wordt, wanneer na de twee de kwitantie-aanbieding geen betaling plaats heeft, het verschuldigde bedrag met f 0.10 voor incassokoten verhoogd. Deze vergoeding zouden wij willen hand haven in die zin, dat zij in het vervolg reeds verschuldigd is na de eerste (enige); aanbieding. Het bedrag van f 0.10 ech ter, dat nog is gebaseerd op het prijs peil van de jaren 1935/1936, staat thans in geen enkele verhouding meer tot de kosten van de aan het aanbieden der kwitanties verbonden werkzaamheden. Om deze reden en omdat wij daarvan een bepaalde preventieve werking ver wachten, stellen wij u, in overeenstem ming met het gevoelen van de commissie voor de gemeentebedrijven, voor, dit be drag te verhogen tot f0.50. Hiervoor is ook reeds medegedeeld dat als laatste poging om tot invordering van de ver schuldigde bedragen te geraken, een ter mijn wordt gesteld waarbinnen nog be taald kan worden, bij gebreke waarvan zonder verdere waarschuwing tot afslui ting wordt overgegaan. Wanneer de in vordering in dit stadium is gekomen, worden door de gemeentebedrijven kos ten, in de vorm van het arbeidsloon van de met de afsluiting belaste fitter, ge maakt, waar geen geldelijke compensa tie tegenover staat. Om deze reden wordt het wenselijk geoordeeld de ver ordeningen aan te vullen met een bepa ling, inhoudende dat aan een opdracht tot afsluiting geen gevolg zal worden gegeven, wanneer onmiddellijke betaling plaats heeft van het voor de levering verschuldigde en de incassokosten ad f 0.50, vermeerderd met een bedrag van f 1.50 terzake van de voor de voorge nomen afsluiting reeds gemaakte kos ten. In overeenstemming met de ziens wijze van de commissie voor de gemeen tebedrijven, stellen wij u voor ook hier toe te besluiten. Het komt voor dat ver bruikers om een of andere reden be zwaar maken tegen de op de voor leve ring van water en gas aangeboden kwi tanties vermelde bedragen en daarom niet bereid zijn deze kwitanties bij eerste aanbieding te voldoen. Teneinde te voor komen, dat door het indienen van on gemotiveerde reclames betaling van een rekening kan worden uitgesteld, ware uit drukkelijk vast te leggen, dat de kwi tanties, ook bij bezwaren daartegen, bij eerste aanbieding moeten worden vol daan en dat, wanneer bij onderzoek mocht blijken dat deze bezwaren ge grond zijn, verrekening zal plaats vinden. Wij stellen u voor de verordeningen, waarin de voorwaarden zijn opgenomen waarnaar in deze gemeente de levering van water en gas plaats heeft, in voren staande zin te wijzigen en aan te vullen en de datum van de inwerkingtreding daarvan te bepalen op 1 janurai 1957. In de vergadering van de gemeente raad, welke maandag 12 november, ’s avonds 7.15 wordt gehouden, komen o.m. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: t. de zeggenschap der afzonderlijke ge- meenten-deelnemers niet kunnen aan tasten, maar kunnen fungeren als een intermediau voor een bevredigende en harmonische vrijwillige samenwerking tussen al deze verschillende belangen en facetten. Het bestuur van het recreatie schap zal worden gevormd door twee leden van Gedeputeerde Staten (voor zitter en vice-voorzitter) en de burge meesters der vijftien gemeenten. Vol gens het aan de Friese Staten voorge legde plan zou de provincie 25 van de kosten bijdragen, terwijl de gemeenten 75 zouden betalen, namelijk Donia- werstal, Idaarderadeel, Leeuwarden, Smallingerland, Sneek en Tietjerkstera- deel elk 7 Haskerland, Hemelumer Oldeferd, Lemsterland, Utingeradeel en Wymbritseradeel elk 5 en Gaaster- land, Rauwerderhem, Sloten en Wor- kum elk 2 De uitgaven van het re creatieschap worden voor 1957 geraamd op f 10.000; Gedeputeerden stellen de Staten voor, daarvan f 2500 ten laste van de provincie te laten komen. In de zondagrnatinee deze film welke verhaalt van de vreemde ontmoeting van een mooie Spaanse en een groot Indianen opperhoofd in het tumult van de laatste Indianenoorlog. Die oorlog speelt in 1853 als het opperhoofd der apachen Cochise een verdrag sluit met de Amerikaanse ma joor Burke om de vrede te bewaren. Maar de Comanchen zijn niet tevreden met deze overeenkomst en de woede en moordlust van duizenden roodhuiden stellen zich te genover de wil van een nobele man, Co chise. De romantiek is liet vergeten door dat de schone Spaanse Consuela de Cor dova deze Cochise lief krijgt. De film is van een beter gehalte dan de meeste van dit soort. John Hodiak, Robert Stack en Joy Page spelen er de hoofdrollen in. 1 De provincie en 15 Friese gemeenten zullen overgaan tot de stichting van een „recreatieschap”, een rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam volgens de „Wet gemeenschappelijke regelingen”. De naam van dit recreatieschap zal „De Marrekrite” zijn. De volgende gemeenten nemen er aan deel: Doniawerstal, Gaas- terland, Haskerland, Hemelumer Olde ferd, Idaarderadeel, Leeuwarden, Lem sterland, Rauwerderhem, Sloten, Small- lingerland, Sneek, Tietjerksteradeel, Utingeradeel, Workum en Wymbritsera deel. De bedoeling van het recreatieschap is de behartiging van de eigen proble men, die het Friese waterland heeft: het uitbaggeren van vaarroutes in wa teren, die tot dusverre voor de water sport ongeschikt waren of ontoeganke lijk dreigen te worden, de betonning, het ontwerpen van een rijwielpadenplan, het bevorderen van het sociaal toerisme, om o.a. ook voor de gewone man meer ge legenheid te geven voor het houden van een vacantie op de meren. Maar ook wil men voor andere toeristen, ook in ternationale, een aantrekkelijker verblijf op en aan het water mogelijk maken. Het bevorderen van de aanleg van jacht havens, aanlegplaatsen, kampeerterrei nen, bungalow-terreinen, zwemgelegen- heden, bevordering van voldoende mo derne logies- en restaurantgelegen- heden, het instandhouden van het land- schaps- en natuurschoon, het uitgeven van een watersportkaart, enz. Men zal er daarbij op letten, dat het bestaande rustige en gemoedelijke karakter van het Friese waterland zo goed mogelijk wordt bewaard. Het recreatieschap zal zelf tijdens de bezetting ook zo aan den lijve hebben ondervonden, loopt de altijd aanwezige draad van menselijke genegen heid en waardering, die dobr geen knoet of psychologische druk is te verbreken. De film verhaalt hiervan en wordt daardoor niet alleen tot een aanklacht tegen welk diktatoriaal regiem ook, maar is tevens een van de kracht die er t ontroerend document van ware liefde uitgaat. In de hoofdrollen Erik Schuman, Eva Kotthaus en Georg Thomalia. De Held der Apachen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3- per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. BK# De Westelijke wereld weet nu waar het met ’t door de Russen gepropageerde beginsel van de vreedzame coëxistentie, aan toe is. Er zijn velen in het Westen geweest die werkelijk geloofden dat de westelijke democratieën en de commu nistische wereld in vrede naast elkaar konden leven. Zij meenden dat de nieuwe politiek der Sovjetunie werkelijk gericht was op een vergelijk tussen Oost en West en verwierpen als verdachtmaking de opinie van meer nuchtere lieden, die volhielden dat de Russische taktiek mis schien wel, maar de Russische strate gische bedoelingen nl. de verovering van de wereld door het communisme, niet veranderd waren. De laatsten zijn glans rijk in het gelijk gesteld door de feiten. Eerst al toen de Russen via hun satel lietstaten wapens gingen leveren aan de Arabische staten, waarvan het doel al leen maar kon zijn onrust in het Midden Oosten te stichten en de Westelijke posi tie daar afbreuk te doen. Maar thans wel heel duidelijk door de verraderlijke en brute actie der Sovjetunie tegen het Hongaarse volk toen dit zich reeds on der het juk van Moskou weg waande en de vrijheid scheen te gloren. Op zich zelf behoefde het geen verwondering te baren dat de Russen wat ondernamen, toen de vrije Hongaarse regering duide lijk liet blijken dat zfj van plan was niet alleen het Stalinistisch maar ook het nationaal communisme er aan te geven, een democratisch regime in te voeren en het communistisch blok, zoals dat in het pact van Warschau verenigd is, te verlaten. Integendeel, reeds eerder was immers in het Westen algemeen verwon dering geuit dat Moskou in Hongarije zoveel over zijn kant liet gaan. Mis schien hebben deze uitingen er zelfs toe bijgedragen dat de Russen, bang gewor den dat het Westen aan hun kracht zou gaan twijfelen, bang ook dat de lawine in Hongarije begonnen, zich over het ge hele voorterrein van de Sovjetunie, dus over al hun satellietstaten zou uitstor ten, op hun schreden terugkeerden en met hulp van hun communistische hand langers onder leiding van Kadar Honga rije weer in hun ijzeren greep namen. Maar op zo’n bruut gruwelijke en ge mene wijze, dat het gehele Westen er diep door geschokt werd. Het toeval wilde dat de Belgische minister van bui tenlandse zaken Spaak net vorige week uit Moskou was teruggekeerd. Hij en zijn Russische kollega Sjepilow hadden er een plechtige verklaring ondertekend waarin wederzijds eerbied voor de be ginselen van territoriale onschendbaar heid, souvereiniteit en niet inmenging werd uitgesproken. Zondag moest Spaak voor de Belgische radio zich afvragen hoe men, na wat zich thans in Honga rije afspeelde, nog vertrouwen in de Sov jetunie zou kunnen stellen. Daarmede gaf deze Europese figuur uiting aan de vrijwel algemene opinie in de vrije we reld dat de periode van vriendelijker ver houdingen tussen de Sovjetunie en deze wereld weer ten einde is, die van de ijzig koude oorlog is weer ingetreden en het Westen gaat die in met gebalde vuisten, in een tragisch besef van mach teloosheid om de Hongaren thans die hulp te verlenen, welke hun misschien de beloning voor hun heldenmoed zou brengen: de werkelijke vrijheid. Slechts aan de slachtoffers, die aan de Rus sische klauw ontkwamen, zal een ge kweld westelijk geweten de humanitaire hulp kunnen verlenen, welke ze zo drin gend behoeven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1