Voorhoede van naar politieleger Egypte i Ji M BI N Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST J V.D. Toneelclub 30 jaar Echtpaar dokter de Witte maandag zestig jaar getrouwd i a Ij p- I I I 11 le jaargang no. 92 RedacteurL. KIEZEBRINK Om de wereldtitel dammen De Hamsterwoede r Bioscoop nieuws Burgerlijke Stand Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgaveen NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Inzameling voor Hongarije de 30 mille gepasseerd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Politieke voorspellingen Oproep aan alle Katholieke vrouwen van Sneek Veertienjarige wint voetbal pool van f 19.000 Wilde films kopen Jonge Hongaren worden gedeporteerd Kollekte Hongarije Donderdag 15 nov. 1956 Weg Stalinlaan Zeven maanden ten onrechte „gezeten” Koninklijk welkom voor vluchtelingen f REST NEI IN DROK LIBBEN.. hierdoor ge- i te de was SNEEKER NIEUWSBLAD BAARDERADEEL, van 5 t/m 10 nov. Geboren: Siebren, z. v. IJ. Walsweer en T. Hiemstra te Oosterlittens. Sinds zaterdag is in onze gemeente nog f 510.binnengekomen voor hulp aan Hongarije, w.o. f 230.van de Am bachtsschool en f 75.53 van de Openbare Ulo. Het totaal bedrag is stegen tot f 30.206,23. -I I DE NEDERLAND SE ROODE KRUIS COLONNE OP WEG NAAR HONGARIJE Foto: Opname van -. ambulance- wagens op hun reis door Duitsland en Oostenrijk naar Boedapest De semi-officiële Internationale Stu die groep, die in 1938 vrij juiste voor spellingen deed omtrent_de allianties in de tweede wereldoorlog en de verdeeld heid daarna, heeft thans in Londen op nieuw een memorandum verspreid, aldus het Alg. Handelsblad. Daarin kan men lezen, dat zowel Rusland als de V.S. „over-uitgebreid” zijn geworden, dat met het afnemen van het gevaar voor oorlog de behoefte aan vooruitgeschoven bases zal verminderen, en dat door dit alles de satellieten van Moskou onafhankelijker zullen worden en de bondgenoten van Washington meer vrijheid van beweging zullen krijgen. China zal de status van echte grote mogendheid krijgen, onaf hankelijk van Rusland, en met de Sow- jet-Unie in conflict geraken over Buiten- Mongolië. Daardoor worden de verbin dingen van de Sowjet-Unie met het Ver- re-Oosten bedrèigd. Rusland zal met Ja pan, dat met China economisch moet concurreren, gaan samenwerken. Oost- Europa en het Naburige Oosten zullen hun eigen weg gaan met een neiging naar het Westen en Engeland zal zich nauwer aansluiten bij West-Europa. Uit deze samenwerking zal voortkomen een streven naar het houden van de eerst kort onafhankelijke naties uit Russische en Amerikaanse invloedssfeer. Het Suez- kanaal, zo meent de groep, blijft de le vensader van Europa. Wordt West-Euro pa sterk, dan zal de economische ont wikkeling tót de eenheid van Duitsland leiden. Het optreden van een herenigd sterk Duitsland is de sleutel tot de ver andering van de huidige machtsconstella tie. De veertienjarige Dick Harskamp te Wormerveer was de enige deelnemer in de voetbalpool van het Zaanse Q.S.C. die alle 15 uitslagen van zondag j.l. goed had. Hij won f 19000. V«r»chf]nt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOT ZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Een filmmaatschappij te Londen heeft een verzoek van de Sovjet-ambassad? in Londen om aan de Sovjet-Unie films van de strijd in Boedapest te verkopen, afgewezen. De maatschappij wees het verzoek af om vele Hongaren en ook een aantal Russen niet in gevaar te brengen. De desbetreffende journaals tonen name lijk Hongaren, die op leden van de ge heime politie vuren en Russische tanks in brand steken, en Russen, die zich met de Hongaarse opstandelingen verbroede ren. overnam, tot uitstekende prestaties. Vele stadgenoten zullen zich bijv, de prachtige stukken „Westerman en Zoon”, „Arsenicum en oude kant” en „Blijf zitten waar je zit” nog wel her inneren. Het eerste, waarin mevr. For tuin, haar zuster mej. Gré Zelle en de heer P. Bosma een van hun vele glans- •n DONDERDAGS Uit het feit dat de politietroepen nu eindelijk naar Egypte vertrekken, leidt men in New York verder af dat er een bevredigende regeling is getroffen voor het stationneren en onderbrengen van de troepen op Egyptische bodem. Van Egyptische zijde was er gisteravond laat nog geen enkele reactie binnenge komen op het bericht dat de eerste troe pen van de Verenigde Naties vanochtend zouden landen. Volgens berichten uit gewoonlijk be trouwbare kringen hebben arbeiders in Noordoost-Hongarjje een trein tot stil stand gebracht door de rails op te bla- nen. Zij bevrijdden de gevangenen die met de trein naar Rusland werden ge deporteerd. Deze kringen zeiden, dat de deportatie naar Rusland van jonge Hon garen, die de dienstplichtige leeftijd hebben, voortgaat. Duizenden zouden briefjes uit de trei nen hebben gegooid met hun naam en adres met het verzoek hun familieleden mee te delen dat zij naar Rusland wor den vervoerd. Tientallen van deze brief jes zijn reeds naar de ouders van de jongens in Boedapest gezonden. Volgens genoemde berichten schijnen de Russen zich voor te bereiden op een langdurig verblijf in Hongarije. „MOET U NAAR DOKTER DE WITTE?” zegt het vrouwtje in de bus en haar hele gezicht glundert. „Die is hier in de hele omtrek bekend. Het is nu al weer acht jaar geleden dat hij de praktijk heeft neergelegd, maar hij heeft in die jaren nog vaak de fiets gepakt om nog eens by zjjn oud-patiënten te zien. Ik woon zelf in Oudega en ook daar kwam hjj op bezoek. Wij houden van dokter de Witte en we missen hem erg. Hij en zyn vrouw zjjn maandag a.s. 60 jaar getrouwd, wat zullen er veel mensen komen te feliciteren als het maar niet te druk voor hen wordt”. rollen speelden, beleefde zelfs meerdere uitvoeringen. Natuurlijk kwam het ook wel eens voor, dat de (altijd moeilijke) keuze van een stuk wat minder gelukkig uitviel, maar aan de goede reputatie welke de nu 30-jarige club in onze stad geniet, heeft dat geen afbreuk kunnen doen. Haar avonden worden, ondanks de con currentie van vele zijden, nog -altijd goed bezocht en vormen voor haar vele leden steeds een prettige ontspanning. Bekende spelers. Vele stadgenoten hebben in de loop der jaren hun talenten en krachten aan de club gegeven. Drie van hen noemden we al, maar ook de heren mr P. C. An- dreae en J. Pijpker, beiden overleden, mevr. P. VeenBast, mej. H. Elzer en de heren H. Reis en H. S. Groenhout, om nog enkelen te noemen, behoorden vele jaren tot de kernploeg, waaraan de club en de toneelliefhebbers in Sneek veel te danken hebben. Maar naast de spelers moet nog één man hier speciaal genoemd en ge-, roemd worden: de heer Jac. Fortuin. Wat zijn vrouw gedurende 25 jaren (tijdens de oorlogsjaren was de ploeg „ondergedoken” omdat ze zich niet bij de Cultuurkamer wilde aanslui ten) op en achter het toneel was, was hij als souffleur daar onder. Een grote en onmisbare steun, die als oud-souffleur van „Ons Genoe gen” het klappen van deze zweep al bijna 25 jaar kende, toen hij met de jonge ploeg van wal stak, en in zijn onzichtbaar hokje veel tot haar suk- sessen heeft bijgedragen. Het aantal werkende leden van de club, die het 30-jarig bestaan op 20 no vember a.s. met een jubileumuitvoering zal gedenken, bedraagt momenteel elf tot twaalf. Het tegenwoordige bestuur wordt gevormd door de heer S. v. d. Zee, voorzitter; mej. G. Zelle, secreta resse en de heer J. Fortuin, penning meester. In de eerste jaren werd vele malen op propagandabijeenkomsten gespeeld. Niet alleen hier, waar de opbrengst van de kollektes de enige vergoeding vormde, maar ook vaak op uitnodiging van af delingen van „Kerk en Vrede” in de pro vincie en zelfs daar buiten. Ook „Volks onderwijs” deed meermalen een beroep op het wakkere ploegje, dat in die pe riode haar grootste suksessen boekte met „Op de Kentering”, dat negenmaal opgevoerd werd, en „Aan Scherven”, beide fel anti-militairistische stukken, maar ook met „Sterren en Strepen” een zeer goede beurt maakte. Ontspanning. Na de opkomst van het fascisme in Italië en het Nat. socialisme in Duits land werd het wel duidelijk, dat ontwa pening voorlopig nog een onbereikbaar ideaal was. Noodgedwongen moest de jonge club daarom de bakens verzetten en werd het organiseren van ontspan ningsavonden haar doel. Maar ook op dat terrein kwam zij onder leiding van omevr. J. FortuinZelle, die enige jaren gedaan. De regering heeft dan ook geer na de oprichting de regie van de heer aanleiding gevonden tegen het hamste Niemeyer overnam, tot uitstekende ren op te treden, ofschoon zij daartoe krachtens de prijsopdrijvings- en ham sterwet de volledige bevoegdheid bezit. In regeringskringen is men van oordeel dat de omstandigheden van het ogen blik maatregelen tot voorraadvorming in geen enkel opzicht wettigen. Toen enige jaren na de eerste wereldoorlog de ontwapenlngsgedachte meer en meer veld won en de vereniging „Kerk en Vrede” ijverig propagandiste was voor dit ideaal, richtten de heren mr P. C. Andreae, D. Zuiderbaan en K. Nie meyer hier op 26 april 1926 een amateur-toneelclub op om ook door middel van het toneel de mensen voor de ontwapening te winnen. De oprichters en zij die tot de club toetraden, samen plm. 40 personen, behoorden allen tot de voor malige Vryz. Democratische Bond, welke als eerste politieke party nationale ont wapening in haar program opnam, en omdat velen van hen tevens de muziek beoefenden, kreeg de vereniging de naam „Vryz. Dem. Toneel- en Muziekclub”. Later viel de muziek af en werd het kortweg „V.D. Toneelclub”, onder welke naam ze nog geregeld en met sukses op de planken komt. De Fransman Gournier loopt twee punten uit op titelhouder P. Roozenburg. Wie verwacht mocht hebben, dat met uitzondering misschien van W. Huisman, de overige Nederlandse deelnemers er in de zevende ronde, woensdagavond te Arnhem gespeeld, zonder kleerscheuren zouden afkomen, is wel zeer in het on gelijk gesteld. Terwijl Keiler het tegen Hisard eenmaal verkregen voordeel niet weer uit handen gaf, moesten P. Roozen burg en Bom met remise genoegen na men tegen resp. H. Verpoest (België) en Forclaz (Zwitserland). Een en an der tot genoegen van de Fransman Gournier, die zodoende zijn voorsprong op titelhouder P. Roozenburg tot twee punten zag vergroot, daar hij in korte tijd de Italiaan Fanelli door een typezet elke illusie ontnam. De remise-koning W. Huisman kwam tegen de snel naar voren gekomen Deslauriers (Canada) juist iets te kort om te winnen, terwijl de nationale kampioen W. de Jong tegen de Chinees King te veel risico nam en hiervan de onprettige gevolgen moest ondervinden. De stand aan de kop is nu: Gournier 12 pnt.; Keiler 11 pnt.; Bom en Roozen burg 10 pnt.; ir. van Dijk 9 pnt.; Deslau riers 8 (uit 6). De 8e ronde wordt vrijdagavond Tilburg gespeeld. IJLST, 12 nov. Het bericht over kollekte voor Hongarije behoeft een aan vulling. De deurkollekte heeft weliswaar ruim f1900.opgebracht, maar daar naast leverde de kollekte in de beide kerken bijna f 800.op, waardoor de totale opbrengst dus plm. f 2700.werd of bijna f2.per inwoner. gatsjepanne. Klein-Azië Haar gezicht vertrekt bezorgd en in tussen wijzen zij en de buschauffeur èn alle passagiers me het huis van dokter de Witte dat even buiten de kom van het dorp staat. De deur van het huis gaat open de gastheer verschijnt op de stoep, vief, vlug, met pientere ogen. „Hjir is it slachtoffer al. De frou leit efkes op ien ear. Wy kinne it dochs wol sünder har óf?” Natuurlijk protesteer ik, wat is nu een bruidspaar zonder bruid! En daar is me vrouw de Witte al. Een lieve, rustige oude dame met golvend grijs haar en een goud omrande bril. Rustig zit ze in haar stoel voor het raam, minder beweeglijk dan haar echtgenoot die zijn stoel dicht naast de mijne heeft geschoven om me beter te kunnen verstaan. „Sprekke jo gjin Frysk Ik haw it al- titen dien. Ik bin beme yn Idsegahuzen. In tige moai plakje. Ik bin nea west as guon lju, dy’t har foar it Frysk skamje en dan prate oer „kousen in de lucht!” We lachen om die vertaalde „wind hozen” en mevrouw wuift naar kinderen die voorbijfietsen in de novemberregen. „Wie is dat? Sjouke van Rienk en Tet?” „Ja”, vertelt mevrouw rustig in het Nederlands zij komt oorspronke lijk uit Rotterdam, woonde in verschil lende plaatsen en leerde in haar jeugd al Fries spreken „we kennen hier iedereen. Daarom zijn we hier ook blij ven wonen toen mijn man acht jaar ge leden op tachtigjarige leeftijd de prak tijk neerlegde. We wilden midden tussen de patiënten blijven wonen. Mijn man is hier 48% jaar dokter geweest en is voor velen een huisvriend geworden”. „In lytse 3000 bern haw ik op ’e wrfild holpen”, glundert dokter de Wit te. „De aidsten binne nou al 57, mar de allerjongsten kin ik net mear sa goed. De nammen üntgeane my ek wol ris, de holle wurdt krekt in Witte jo ek of Beiroet yn leit?” Als ik verbijsterd knik, legt hij me uit dat hij het voor een kruiswoord raadsel moet weten. „Dat doch ik graech om helder to bliuwen en foar tiidfor- driuw”. Maandag 19 november a.s. landelijke boetedag voor alle vrouwen, ter leniging van de grote geestelijke, lichamelijke en materiële nood van ’t Hongaarse volk, alsook ’t Midden Oosten. ’s Morgens om 9 uur H. Mis. Van 's middags 2 uur tot ’s avonds half 8, ieder half uur gezamenlijk rozenkrans bidden. Om half acht lof. Laat niemand achterwege blijven. De Stalinlaan te Amsterdam zal wor den herdoopt in Vryheidslaan, aldus heeft de Amsterdamse gemeenteraad be slist, nadat een voorstel daartoe van de fractievoorzitters der democratische par tijen was binnengekomen. Nadat B. en W. het voorstel eensgezind hadden over genomen werd de naamswijziging met 29 tegen 8 (communistische) stemmen aangenomen. Gas-oil. Dit is een film waarin de bestuurders van die machtige vrachtauto’s, welke Europa doorkruisen een rol spelen en met name Jean Chape (Jean Gabin), het prototype van Franse vrachtauto- bestuurder die by nacht en ontij over de grote wegen davert, in de reuk van benzine en olie werkt, slaapt en eet, als kapitein op de brug verantwoordelijk voor de lading. Jean Chape is hard en onverzettelijk, maar met handen die als ze niet resoluut het stuur omklemmen, teder kunnen zijn in de schaarse momen ten van eerlijke welgemeende liefde. De bonkige gelaatstrekken kunnen zich ontspannen bij de aanblik van het onder wijzeresje Alice (Jeanne Moreau). Maar als Jean op zekere nacht, tijdens een vreselijk noodweer, over iets heenrijdt en ontdekt dat dit iets een man is, raakt hij in andere moeilijkheden, dan die waarvoor zijn zware beroep hem vaak stelt. Een gangsterbende heeft het op hem gemunt, en taferelen vol drei ging, misdaad en geweld volgen. Dan ook komen de kollega’s van Jean te hulp, zy klimmen in hun enorme voer tuigen om de hoofdwegen af te snijden en de bende onschadelijk te maken. Een spannende film, uitblinkend in spel en compositie, met Jean Gabin groots in een stoere rol. De berichten dat de regering-Nasser haar ambassadeur te Moskou opdracht heeft gegeven om te vragen, de aange- kondigde Russische vrijwilligers naar Egypte te zenden, kwamen uit verschil lende bronnen. Bepaald tegengesproken werden zy alleen door de Egyptische ambassadeur te Bonn. In Moskou wilde niemand zich over de juistheid ervan uitlaten. Radio-Moskou zond gister avond alleen opnieuw de mededeling uit dat’ er inderdaad niets aan de vrijwil ligers in de weg zal worden gelegd in dien zij naar Egypte willen vertrekken, wanneer de Britse, Franse en Israëlische troepen weigeren Egypte te ontruimen na aankomst van de politietroepen van de Verenigde Naties. Het eerste bericht over het verzoek om vrijwilligers was afkomstig van een correspondent van een Amerikaanse om- roepmaatschappij in Moskou. Hij zond een bericht over het verzoek uit naar de Verenigde Staten, maar werd gerui me tyd onderbroken, namelijk zodra hij over de sterkte van de vrijwilligers be gon te praten. Of het bericht uit Moskou waarheid bevat of niet, het is een feit, dat het de spanning heeft doen toenemen. Ham- marskjoelds besluit om onmiddellijk de politietroepen in Napels opdracht te- geven, naar Egypte te vertrekken en zelf eveneens naar Kairo te vliegen, ge tuigen daarvan. In het hoofdkwartier van de Verenig de Naties zag men in de haast die plot seling betracht wordt een aanwijzing, dat de secretaris-generaal zelf rekening houdt met de mogelijkheid dat de Russen inderdaad tot interventie zullen over gaan wanneer de aankomst van het politieleger en het vertrek van de Britse, Franse en Israëlische troepen te lang worden uitgesteld. De 46-jarige mevrouw K. H. B.M. uit Scheveningen, exploitante van een gerenommeerd hotel in Den Haag heeft naar alle waarschijnlijkheid zeven maan den ten onrechte in de gevangenis ge zeten als slachtoffer van een soort grap, die zy zelf had uitgehaald. Nadat zij onherroepelijk was veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf en al die tijd in de cel had doorgebracht, verklaarde de Hoge Raad een verzoek tot revisie van haar zaak gegrond. Het gerechts hof in Amsterdam kreeg de vreemde grap te onderzoeken. De procureur-generaal bij het Hof, mr W. B. J. Aberson, vorderde dins dagochtend vernietiging van de oor spronkelijke uitspraak. Hy meende, dat het bewijs van diefstal van 3600 gulden niet geleverd is. Mevr. B. zo bleek ter zitting is in heel haar kennissenkring een beroemde grappenmaakster. Zij be weegt zich speciaal op het terrein van de zg. practical jokes. Zij heeft eens een inbraak bij vrienden geënsceneerd, een vulpenset van haar dochter zoge naamd gestolen en zwemles aan de hen gel genomen hoewel zy eens de Zuider zee heeft overgezwommen en als lange afstandszwemster vry bekend is. Aan leiding voor de zeven maanden gevan genisstraf was een lesje, dat zij een slordige hotelgast wilde geven. De man had uren aan haar bar doorgebracht, was dronken geworden en had iedereen duidelijk laten zien, dat hy enkele brief jes van duizend in zijn portefeuille had. Mevrouw B. haalde dit geld met zijn portefeuille uit zijn zak, legde alles op haar nachtkastje en ging slapen. Drie briefjes van duizend telde ze. De vol gende ochtend kreeg de grap echter een onverwachte wending. De hotelgast kwam opgewonden vertellen, dat hij zijn portefeuille met vijf briefjes van duizend kwijt was. Er verschenen politieagenten ten tonele en mevrouw B. reageerde in haar schrik met een ontkenning. Zij zou van de portefeuille en het geld niets geweten hebben, zij kwam pas later met het verhaal van de grap. Toen geloofde niemand haar echter. Een psychiater en een psycholoog ach ten haar gedrag, zo bleek dinsdag voor het Hof, volkomen verklaarbaar. Over veertien dagen volgt de uitspraak. (Alg. Dagblad). Mevrouw schudt haar hoofd. „Hy moest wat meer lopen, maar daar is hij tegenwoordig te lui voor”. Ze lacht „maar we lopen nu anders samen beter dan vroeger, toen draafde hij me veel te hard”. „We hebben er nou elk een stok by”, knikt haar man. „In tredde skonk”. Hy lacht maar wat spottend over die steun. „Wij passe maar op mekaar ik op haar en zij op mij...” Zestig jaar. „Zestig jaar lang samen geweest”, be« gin ik over het naderende feest „enne nog wat tevreden dokter?” De humor glimt in zijn ogen. „Best, Ze kon altijd lekker koken”. f Mevrouw laat ons maar praten en lachen. „We zijn in Rotterdam ge. trouwd”, vertelt ze, „en hebben de eerste drie jaar in Amsterdam gewoond. Daar is ons oudste kind geboren, de andere drie in Heeg”. „De earste jierrén die ik de praktyk mei in houn foar de fyts”, vertelt dokter de Witte. „In flinke greate houn, dy’t yn in tügje roun, Ik hie him oan in lan ge riem en hy loek my goed tsjin ’e wyn op. Foar de wyn liet ik him los hear. Soms wie der geduvel mei katten, ik wist yn ’t lést preslis hwer’t se sleten... Do krige ik in motor, mar dér wie hiel, titen meleur mei. En dan hienen je wer smoarge bannen „In die tijd werkte mijn man wel met Dr Bouma uit Sneek”, mijmert mevrotiw, „Een prachtkerel”, oordeelt de brui degom. Hy opereerde de mensen in hun eigen huis op de tafel”. Hij wipt op en draaft naar boven om een foto te zoe ken van de „hondenfiets”, die hij helaas niet kan vinden. Mevrouw vertelt over de kinderen en kleinkinderen en de drukte van het na derende feest waar ze een klein beetje tegenop ziet. Ze is ook al 82 jaar en heeft als huisvrouw zorgen over de voorbereidingen, waar haar man lichtjes overheen stapt. Het lijkt me toe dat de rollen in dit zestigjarig huwelijksleven wel meer zo verdeeld geweest zullen zyn: dokter per fiets, met de auto en lopend naar de patiënten, mevrouw thuis in onrust over de lange tochten van haar man die „dochs sa gesellich wienen troch hege sniebergen en sa”. En nu voor beiden de oude dag is ge komen en ze een gezellig geriefelijk huisje aan de weg hebben, is het "nog hetzelfde gebleven: mevrouw lief en vol zorg, dokter geestig en beweeglijk vooral naar de geest Het Alg. Handelsblad meldt: Er is de vorige week, in verband met de internationale gebeurtenissen in ons land nogal gehamsterd, voornamelijk op het gebied van levensmiddelen en textiel. Ambtenaren van de hierbij betrokken departementen in Den Haag zijn echter van oordeel zulks op grond van waar nemingen dat de hamsterwoede al weer is opgehouden. Zelfs blijken bij sommige detailzaken de verkopen op het ogenblik geringer dan normaal, hetgeen er op zou kunnen wyzen, dat het pu bliek, dat de vorige week heeft geham sterd, nu al weer bezig is zyn hamster voorraden aan te spreken. Het is de vorige week hier en daar zo geweest, dat van sommige levensmidde len en textielgoederen de voorraden by de detailhandel vrijwel geheel waren uitgeput. Bij de groothandel is daarvan evenwel geen ogenblik sprake geweest. Dat betekent, dat er alleen enkele da gen enige vertraging kan zijn opgetre den in de bevoorrading van de detail handel, die een sterker beroep op de groothandel heeft moeten doen, aan welk beroep de groothandel echter vol komen heeft kunnen voldoen. In departementale kring is men van oordeel, dat er de vorige week beslist minder is gehamsterd dan ten tijde van het conflict in Korea. Uit een oogpunt van voedselvoorziening heeft zich de vo rige week geen enkele moeilijkheid voor- LONDEN Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft gisteravond de voorhoede van het 'politieleger van de Verenigde Naites, dat al drie dagen in Napels op orders wacht, opdracht gegeven om ten spoedigste op weg te gaan naar de aangewezen bases in Egypte. Nog in de loop van de nacht zouden de eerste vliegtuigen starten. Ham marskjoeld zelf zou meteen naar Kairo vertrekken. De reden voor deze spoed was gelegen in een onbevestigd gebleven bericht dat de Egyptische re gering het Krer^lin had verzocht om „vrijwilligers” te zenden. President Ei senhower heeft gistermiddag verklaard dat de Verenigde Naties niet uitslui tend bestaan om resoluties aan te nemen en dat, wanneer de Verengide Naties zouden besluiten dat het zenden van Russische vrijwilligers voorkomen diende te worden, Amerika elke actie van de Uno zou proberen te steunen om te voor komen dat de Russische vrijwilligers inderdaad in Egypte verschijnen, aldus het Alg. Dagblad. n. ïi El Tigre, de vurige. In de zondagmatinee deze roman tische avonturenfilm vol kleurig gebeu ren en spannende momenten. Jack Ba lance is El Tigre, die in Santa Fé, de hoofdzetel van het Spaanse bewind in West Amerika, de opdracht krijgt prin ses Lucia, kleindochter van Philips in van Spanje, dwars door vijandelijk In- dianengebied naar de kust te begeleiden, waar ze scheep zal gaan naar het moe derland. Legio zyn de avonturen welke het gezelschap beleeft, strijdend zowel tegen Indianen als tegen verraderlijke elementen onder de Spaanse begeleiders. Een stryd welke tot zelfs als de haven bereikt is, waar prinses Lucia (Barbara Rush) aan boord zal gaan voortduurt en waar El Tigre en de hertog van Mon- tera, als medeminnaars met elkaar trachten af te rekenen. Koningin Juliana heeft het voornemen vanavond voor de radio een woord van begroeting tot de Hongaarse vluchtelin gen in ons land te richten. De toespraak van de Koningin zaj om acht uur over de beide zenders Hilver sum I en Hilversum II worden uitgezon den. Haar woorden zullen daarna in de Hongaarse taal worden herhaald. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (hanJelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Toen ik later met enkele dorpsgenoten sprak werd dat beeld nog duidelijker. Ik was in een oud huis dat vroeger het eigendom van dokter de Witte is ge weest. Het stuk grond er achter dat nu aangelegd is door de gemeente, toen de tuin van de dokter, waar hy vruchtbomen had en in zijn „vrije tijd” werkte. „Efter yn it tün wie it prieeltsje hwer’t mefrou thee skonk”. Een ander vrouwtje vertelde me glun derend dat dokter altijd een grapje en een praatje maakte bij de patiënten. „Niets was hem te veel en hij kwam wel drie maal per dag als het nodig was. Als er een baby geboren werd, kwam mevrouw ook om het kindje te zien en een cadeautje te brengen”. Dokter en mevrouw de Witte leven sterk in de harten van de mensen die in en om Heeg wonen. Zy zullen het a.s. maandag merken als zjj hun zes tigjarig huwelijksfeest vieren in het gebouw in Heeg. Wij voegen graag onze hartelijke ge lukwensen bij de vele die zij zullen krij gen. Mogen zij nog dikwijls van uit hun huis aan de Schatting wuiven tegen de vele bekenden die voorbij komen. B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1