Promotie voor Molotoff rondrit De intocht en van Sint Nicolaas Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST V.D. Toneelclub met van Gezelschap Cees de Lange bij de Sneker V.A.R.A. familie Jubileum goede uitvoering gevierd Veel hartelijkheid, toespraken het afscheid van Mej. van en cadeaus bij Kruyssen 1 11 le jaargang no. 94 Donderdag, 22 nov. 1956 Redacteur L. KIEZEBRINK IIIIIIIIIMII IIIIIIIIIIM Fabrieksarbeiders stonden 1 terecht IIIIIHII Kerknieuws Geen e, maar a ■--= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD E A >eter :gcn van iter. >rgcn deze i het rose, Zorg naai, -rijk- laakt oter- ider. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 PTT op Nieuwjaar Werk gegund Maximumstraf geëist wegens dronkenschap Boekenveiling iilillllllll Chr. Geref. Kerk 50 jaar Veel belangstelling van diamanten echtpaar De Witte - Tl SNEEKER NIEUWSBLAD een waarvan men Dank voor alles. Hallóó-Goej’ndaag! na De route Mej. van Kruyssen in een vrolijk gesprek met de dames Faber en de Vroedt. Aan haar linkerzijde mevr. Raster hoff. OUDEGA-W. Bij de gehouden stem ming is tot ouderling in de Geref. Kerk alhier gekozen de heer D. Kemper en tot diaken de heer D. Wiegersma. De Sint komt zaterdagmiddag 3 uur met de boot bij de Waterpoort aan. Daar- maakt hij een rondrit door de stad. was de titel van het zeer gevarieerde programma, dat de bezoekers hierna in een vlot tempo door Cees de Lange, Rijk de Gooyer, The Chico’s, de Annebelles Co., Roland Wagter Jr en Miep Last werd voorgeschoteld. De prestaties van a] deze bekende artisten zijn door de radio al zo bekend geworden, dat wij ze hier zeker niet uitvoerig behoeven te vermel den. Evenmin als hun suksessen, want die evenaarden die in de studio’s. Het publiek leefde weer sterk mee en uitte zijn waardering na elk nummer door een langdurig en hartelijk applaus. „Volksonderwijs” hoopt, aldus de heer Overzee, dat mej. van Kruyssen in haar nieuwe funktie ook hieraan haar beste krachten zal willen geven. In haar uitvoerig antwoord, dat door spekt was met grappige voorvallen met de kinderen, herinnerde mej. van Kruys sen aan het Franse gezegde dat afscheid nemen ook een beetje sterven is. Zesen twintig jaar geleden werd ze hier als Haags jong meisje heel hartelijk ont vangen, zodat ze direkt het gevoel kreeg zich hier t. kunnen ontplooien. Ze zou ieder willen bedanken die haar hierbij heeft geholpen, de inspectrice, het vroe gere gemeentebestuur, (de heer en mevr. Sikkes konden helaas niet aanwezig zijn) en het tegenwoordige bestuur van de gemeente.. Maar dank ook aan de leid sters, aan de ouders die hun kinderen toevertrouwden aan de scholen en ten slotte aan de kinderen die haar leven zo rijk hebben gemaakt. Alle sprekers kregen nog een apart hartelijk woord, waarna men nog een poosje gezellig bijeen bleef. kinderen, met medewerking van het Ste delijk Muziekkorps hun oude vriend en de burgemeester weer een aubade onder leiding Van de heer Doodkorte, na afloop waarvan alle kinderen die mee ge zongen hebben een versnapering krijgen. De versjes welke zij zingen zijnZie de maan schijnt door de bomen. 2. De zak van Sint Nicolaas. 3. Sint Nicolaas is jarig. 4. Dona nobis pacem. 5. Hoor de wind waait door de bomen. De winkels zijn van donderdag 29 no vember tot en met dinsdag 4 december ’s avonds tot 9 uur geopend. Woensdagmiddag 5 december zijn alle Ons artikel over het 110-jarig bestaan van de firma H. Wielinga bevatte enige onjuistheden, welke we hier gaarne even verbeteren. We schreven dat in haar te genwoordige pand vroeger de apotheek van de dames Risselade, dochters van dokter Risselade gevestigd is geweest. In de eerste plaats moet dit zijn Ris selada en verder waren het geen doch ters van dokter Risselada maar van diens jongere broer, die zich daar als apothe ker vestigde, welke apotheek na zijn overlijden door zijn twee dochters werd voortgezet. Aldus meldde ons de 76-ja- rige Mr C. J. Risselada, zoon van dokter Risselada vanuit zijn tegenwoordige woonplaats Zeist en waarbij hij ons ook nog schreef, dat hij Sneek al op 19-jarige leeftijd verliet, maar dat zijn hart toch altijd aan zijn geboorteplaats is blijven hangen. Indien mogelijk kom ik ieder jaar een kortere of langere tijd in Sneek doorbrengen, dat sinds 1899 wel enorm is veranderd, aldus onze oud-stadgenoot. Verschijnt MAANDAGS DONDERDAGS Administratie Comb Drijfhout-Kiexebrtnk Co. Kantoor GROOT ZAND 55 Talafoo» 3005 5150) Zoals we al met zekerheid verwacht hadden, bestond er een enorme belang stelling voor het zestigjarig huwelijks feest van dokter en mevrouw De Witte te Heeg. dat maandagavond in het met bloemen en de Friese vlag versierde ge bouw van de Hervormde Kerk werd ge vierd. Het was er de gehele avond var half acht tot tien gezellig druk, want steeds weer kwamen er oud-patiënten, vrienden, oud-collega’s van dokter en andere belangstellenden binnen om het sympathieke en geliefde paar geluk te wensen. Ook kwamen er stapels brieven en telegrafische felicitaties binnen en verhoogden het Chr. Muziekkorps „Cres cendo” en de Chr. Zangvereniging Dooft den Heer” de vreugde door het diaman ten echtpaar een muziek- en zanghulde te brengen. Op dinsdag 1 januari 1957 zal de dienst uitvoering bij PTT voor zover het de postdienst betreft, zijn als op zondagen Er zal die dag dus geen postbestelling worden u>tgevoerd, terwijl in de nacht van dinsdag op woensdag geen nacht- posttreinen rijden. De kantoren en sta tions van de telegraaf- en de telefoon dienst zullen van 89 en van 1213 uur voor het publiek zijn opengesteld. welke hij volgt is: Lemmerweg, Hoog- end, Grootzand (Oostzijde), Schaapmarkt- plein, N. Burgstraat, W. Burgstraat, Oos- terdijk, Jousterkade, Kleinzand (Noord- zijde), Singel, Hoogend, Oude Koemarkt, Oud Kerkhof, Martiniplein, Stationsstr.. Dr. Boumaweg, Parkstraat, W. Noorder- horne, Kruizebroederstraat, N. Burgstr., Schaapmarktplein, Leeuwenburg, Markt- straat (Sta■’huis), ong. 4.15 uur. i klok voor de Rozenknop schonk als blijk van waardering voor het werk van mej. van Kruyssen. Er zit een zekere symbo liek in dit geschenk. U wist Uw tijd te verstaan en Volksonderwijs is U uiterst dankbaar dat U Uw liefde en capacitei ten hebt willen gebruiken om de Sne ker kleuterscholen te brengen op het hui dige peil. De vraag blijft echter: hoe zullen de kleuters het maken als ze naar de grote school moeten. De schoolgebouwen en het onderwijs zijn immers nog niet ideaal.' Ook de overbrugging tussen beide scho len laat nog veel te wensen over. In de rij sprekers was mej. Faber als oudste medewerkster en hoofd van de Klimop, de eerste die haar in bewogen woorden dankte voor alles wat ze voor het kleuteronderwijs in Sneek gedaan heeft. Zij heeft haar medewerksters hier de nieuwe richting gewezen. Met mede werking van Gemeentebestuur en in spectrice heeft zij twee ideale scholen mogen oprichten en twee oude scholen naar de eisen des tijde vernieuwen. „Wij mogen na dit alles niet zeggen hiermee zijn we klaar, maar moeten steeds verder gaan met ons streven”, zei mej. Faber. „Wij zullen in de richting die U ons géwezen hebt en in Uw geest doorgaan.” Dank van de Gemeente. De Dir. van Gemeentewerken, heeft namens B. en W. van do gemeente Acht- karspelen aan de fa. Douma Co. We genbouw te Sneek, opgedragen het ver beteren v.n de weg TwijzelIwijzeler- heide, voer de som van f217.500, dat hij minister was. Een van zijn voor gangers op deze post was een berucht man by de geheime politie, die tegelijk met Beria is terechtgesteld. Een andere voorganger was Stalin zelf, die het ambt enige jaren lang heeft bekleed en het gebruikte als springplank naar de hoog ste macht. De inspectrice in Friesland, mej. War- tena, zei dat ze moeilijk een deel van haar taak, die te omvangrijk werd, aan andere handen had kunnen toe vertrou wen. Maar nu mej. van Kruyssen van haar de inspectie Groningen overneemt, heeft ze er graag in toegestemd. Spreek ster roemde het werk in de Snekei scholen die ze dikwijls tot voorbeeld stelt, maar betrok in haar hulde nadrukkelijk ook de leidsters. „Zij doen het werk, en wij kijken er naar”, zei ze tegen haar nieuwe kollega, wie ze verder in een geestig speechje het werk dat haar wacht schetste. „U hebt de moed en da kracht om dit werk t' doen”, getuigde mej. Warte- na, en Uw werk hier in Sneek wordt voortgezet door de andere dames van het schoolpersoneel. Als de ouders hun be langstelling blijven tonen, zal Sneek ver der gaan op de weg die U ze gewezen hebt en een voorbeeld blijven voor an dere plaatsen. Mej. de Vroedt, hoofd van „de Popu lier”, sprak namens het personeel en bood een electrische broodrooster aan. Mej. Weissenbach, hoofd van „het Nestje” aan het Bolwerk, bracht de dank over van de ouders der leidsters, die door mej. van Kruyssen opgeleid zijn en ver telde van de grote saamhorigheid en vriendschap onder de leidsters. Ze bood namens de ouders een koffiemolentje aan. Mevrouw Visser, sprekende namens de oudercommissie, vertolkte de grote waar dering en genegenheid van de ouders en overhandigde een electrische ketel, een schotelwarmhoudej? en een vuurvast- schaaltje, alles voor de nieuwe woning welke mej. van Kruyssen in Groningen hoopt te betrekken. Mevrouw Eekema bracht dank namens de concierges, die als herinnering een schilderijtje schonken. De heer Schurer, sprekend namens zwarte Piet, herinnnerde aan de ontroe rend mooie Sinterklaasfeesten in de kleuterscholen. Daarna kreeg mej. G. Bakker het woord, die zesentwintig jaar geleden als hoofd van de kleuterschool aan de Gude Koemarkt door mej. ven Kruyssen werd opgevolgd, en op een geestige wijze vertelde hoe moeilijk het toen was iets aan het kleuteronderwijs te veranderen. De leidsters hadden er de capaciteiten niet voor. De heer Overzee bracht in herinnering Zij nam maandagavond afscheid in de foyer van Amicitia met veel harte lijkheid, toespraken en cadeaux, want mej. van Kruyssen heeft zich in onze stad waar ze 26 jaar gewerkt heeft, heel be mind gemaakt. Zeker niet alleen doordat ze hier zoveel voor het kleuteronderwijs gedaan heeft, maar ook om haar inne mende persoonlijkheid. Met de autoritei ten en genodigden onder wie mevrouw Rasterhoff, de gemeente-secretaris de hr Koster en Wethouder Boonstra, waren dan ook vele ouders in de foyer samen gekomen om haar 'e laten voelen hoe zij haar hebben gewaardeerd. Mr. Ellens, officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, heeft de maximum straf, 3 jaar gevangenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd vaft 5 jaar geëist tegen een 50-jarige aanne mer uit St. Anthonis. Deze had op 12 augustus in beschonken toestand met een vrachtauto bij Appeltern (Betuwe) gere den en het op de Maasbandyk fietsende echtpaar van Schayk-Tijssen en hun vierjarig jongetje aangereden. Het kind werd op slag gedood, de ouders werden zo zwaar gewon.', dat zij geruime tijd in het ziekenhuis moesten worden op- genome i. Zij zijn nog niet geheel gene zen. Ti^ens de zitting kwam naar voren, dat op’ het ogenblik van de aanrijding het bloed van verdachte 2.27 pro mille alcoholgehalte had. Verdachte beweerde dat er op de dijk veel fietsers reden; hij had het echtpaar en het kind niet ge zien. De man was al twee keer eerder veroordeeld wegens een dergelijk delict. (Alg. Handelsblad). den op de uitvoering van dinatie van de werkzaamheden van de verschillende departementen en dat hy Vraagstukken van algemeen economisch belang zal behandelen. bewaren. Wethouder Boonstra sprak daarna de dank uit van het gemeente bestuur voor alles wat mej. van Kruyssen gedaan heeft voor het. kleuteronderwijs. Zonder U konden de raadsleden nooit zo scherp het belang van dit onderwijs heb ben gezien als nu. aldua spr. U zelf zou beter de ontwikkeling van „bewaar school” tot kleuteronderwijs kunnen schetsen dan ik, maar U hebt ons Uw doelstelling zeer zuiver voor ogen gesteld. U stond hier in 1930, toen U uit tien sol licitanten benoemd werd tot hoofd van de school aan de Oude Koemarkt, op een eenzame post, maar waar U voor ge werkt en gepleit hebt dat hebt U gekre gen. U hebt echter meer gedaan dan ijveren voor betere scholen en materia len. U hebt de akte pedagogiek gehaald aan de Fryske Akademy, zitting in exa- mencommissie’s en leerkrachten opgeleid, j U hebt getracht het volmaakte te bena deren en nu hebt U een nieuwe eer volle opdracht gekregen. De heer Boon stra eindigde daarom met de wens, dat de nieuwe funktie haar alles mag geven wat zij er van verwacht. Sneek ^ls voorbeeld. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden 25- arbeiders terecht, die werk zaam waren by Philips Telecommuni- catie-industrie te Hilversum. De Hilver- suinse politie vermoedt dat zij en ande ren bjj dit bedrijf in de jaren 1952’56 voor wel een miljoen gulden aan mate riaal hebben ontvreemd. Ook de helers stonden terecht. De eisen varieerden van 1 jaar onvoorwaardeiyk tot zes maan den voorwaardelijk. Burgersdyk en Niermans. boekhandel en antiquariaat, Nieuwsteeg 1, Leiden zonden ons de catalogus toe van hun boekenveiling van 2629 nov. a.s. Col lecties uit de bibliotheken van prof. dr. J. H. Boeke, Oegstgeest; prof. dr. G. J. Held, Djakarta; J. W. de Roever Sr. te Noordwijk en dr. Ph. C. Visser te Was senaar komen onder de hamer, evenals een collectie boeken betrekking hebben de op Friesland (tydschriften, taal- en letterkunde, recht, kerkgeschiedenis, ge schiedenis en plaatsbeschryvng, kunst, werken van en over van Haren, werken vap F. J- Troelstra en van Friese na tuurkundigen, geneesheren enz.) Wethouder Boonstra las een brief voor van de burgemeester die wegens uitste- digheid de bijeenkomst niet kon bijwo nen, maar toch zijn grote erkentelijkheid voor ’t werk van mej. van Kruyssen wil de uitspreken. Door Uw arbeid en be kwaamheid, zo schreef de burgemeester, heeft het kleuteronderwijs in Sneek het huidige hoge peil bereikt. Het spijt ons dat U heengaat, maar ik weet dat U in Uw nieuwe funktie nog zegenrijke ar beid kunt verrichten. Ik dank U voor Uw prettige samenwerking en hoop dat Vermoedeiyk betekent de benoeming van Molotoff een promotie. Hij blijft te- gelijkertyd vice-premier. In het Westen had men dan ook de indruk dat Molotoff, die een van de felste aanhangers is van de politiek van Sta lin en vermoedëiyk recht tégenover Chroesjtsjef staat, nu de kans heeft, zich opnieuw te doen gelden. Hg schynt nu in een positie te zyn gekomen waarin hij Chroesjtsjef op al lerlei gebied kan dwarsbomen en men verwachtte dan ook in Londen dat zeer binnenkort meer mutaties zullen volgen in het Kremlin. De stalinisten zouden in dat geval een overwicht krygen in de leiding, zowel van de party als van de staat, aldus meldt het Algemeen Dag blad uit Moskou. Molotoff volgt als minister van staats toezicht Zhavoronkof op, een figuur van wie men in het Westen nauweiyks wist TJOKVOL was Amicitia gisteravond toen daar het gezelschap Cees de Lange voor de grote V.A.R.A.-familie in onze stad en omgeving optrad. Ook moesten wederoi.i enige honderden teleurgesteld worden, zodat het bestuur overweegt in maart een tweede avond te houden, zij het dan niet met dit gezelschap. Dat is dan niet vrij. De V.A.R.A. groeit hier nog maar steeds, zo vertelde voorzitter I. Bergsma in zijn openingswoord. Op 1 oktober tel de de afdeling 939 leden, op 22 oktober 970 en nu is het aantal van 1025 al be reikt. De aktieve huisbezoekers zullen in dit- seizoen echter niet rusten voordat de 1100 vol zijn. Vóór de artisten het toneel in beslag namen, sprak de heer Ger Bakker, hoofd redacteur van de Varagids een kort pro- pagandawoord. Hy stond eerst stil bij wat er in Hongarije gebeurd is. De com munisten proberen wel een rookgordijn voor dit drama te leggen en de aandacht daarvan af te leiden door te wijzen op wat „het westen” deed in Egypte, maar die vergelijking gaat niet op, zoals spr. aantoonde. Hij wil de C.P.N. niet verbieden. Het Nederlandse volk heeft genoeg gezond verstand getoond om er voor te zorgen dat de Communistische Partij 1 r steeds meer ineenschrompelt. Maar wie nu het optreden van Rusland in Hongarije nog goedkeurt, is daar rechtstreeks mee voor verantwoordeiyk. Het Hongaarse volk vecht voor de zelfde democratische vrijheden die wij bezitten. Daar worden grote offers voor gebracht. Voor ons betekent dit, dat wij onze vrijheid zo goed mogelijk moeten gebruiken, maar ook, dat we In onze sa menleving moeten komen tot 'n bestaans recht voor ieder en dat ieder de zelfde ontwikkelingsmogelijheden moet krijgen. R' a n Woensdag 28 november a.s. bestaat de Chr. Geref. Gemeente alhier 50 jaar. Dit gouden jubileum wordt op de avond van die dag gevierd met ’n herdenkings bijeenkomst voor de leden, waarin de voorganger der gemeente Ds. N. Brand- sma een herdenkingsrede zal uitspreken. Verder voeren een viertal predikanten het woord van wie drie de jubilerende Gemeente hebben gediend, t-w. Prof. J. Hovius, hoogleraar te Apeldoorn (1924 1927), Ds. J. C. Maris, "loemendaal (1937 —1941), Ds. W. Ruiter, Baarn (1945—1953) en Ds. D. Biesma, Haarlem, schoonzoon van de eerste predikant Ds. M. Koomans, die hier stond van 19081914. De vader van Ds. Biesma was hier indertijd hoofd van de Chr. Geref. School. De byeen- komst wordt verder opgeluisterd door het zangkoor en een declamatorium. zou nogal een zwart-wit geschiedenis geworden zyn als het drietal bovenge noemde dames zich niet tijdig had be keerd. En gelukkig geeft Feenstra ze voor die bekering, waarin grootmoeder geen gering aandeel heeft, ruim tyd het derde bedrijf speelt twee jaar na het eerste anders zou ze wat onge loofwaardig zyn. In die tyd ook is de overvloed weer in den huize Kwint te ruggekeerd en heeft Marius zich onder de pantoffel van zijn echtgenote Doortje weggewerkt, ten bewyze waarvan hij een zestal hoedjes van het model, waar van zijn echtgenote hem eens een exem plaar a 50 cent liet dragen, in de tuin verbrandt. Die Marius werd buitenge woon goed gespeeld door de heer J. v. d. Veer, een der leden van de kernploeg van deze club, van wie we trouwens niet anders verwachtten. Zoals we ook moch ten rekenen op voortreffelijke uitbeel dingen van de grootmoeder (mevr. For tuinZelle) en Tilly (mej. G. Zelle). Toen het eenmaal goed op gang was, kreeg men van dit drietal en van de heer Zuiderveld als Dries Kwint werke lijk spel van de bovenste plank te zien. Opvallend goed in een der kleinere rol len was de heer J. Visser als Jan Kwint, en dat de heer S. v. d. Zee iets aparts maakte van het rolletje van de student van Hoogstraten sprak van zelf. Mej. I. Weissenbach als Doortje, mej. J. Feen stra als Ricky, de heer W. ten Cate als Ferdinand, mevr, de Vries als Marie, de dienstbode deden het hunne om deze jubileumuitvoering, onder regie van mevr. FortuinZelle, tot een sukses te maken, en welke beloond werd met bloemen voor alle actrices en veel ap plaus voor het gehele ensemble. De fraaie toneelaankleding was van woninginrichting H. Brenninkmeijer Zo nen, het kapwerk van fa. Visser, Leeu warden. Er was bal na met muziek van de Amalfi’s. toekomst daarvan nog veel genoegen zal mogen beleven. Tenslotte dankte spr. de schenkers van een tweetal bloemstuk ken (van de Amicitia-directie en van de heer Leeuwen) ter gelegenheid van deze jubileumuitvoering. En toen ging het doek open voor het eerste bedrijf van „Het hoedje van Ma rius”, voor welke wat ver gezochte titel wij wat minder waardering kunnen op brengen dan voor het stuk zelf, dat wel pretentieloos, maar toch goed speelbaar is en een niet al te veeleisend publiek ook wel kan boeien. De schryver R. Feenstra laat zijn figuren niet te veel praten en brengt er direkt de aktie in. In het eerste bedryf worden we nl. al direkt geconfronteerd met het konflikt in zyn scherpste vorm. Tilly, de echtge note van Dries Kwint, eigenaar van een warenhuis, en zyn dochters Doortje en Ricky openbaren breeduit allernaarste karaktertrekken zoals ijdelheid en het meest platte egoïsme als haar man en vader zoiets van een half miljoen gulden blijkt verloren te hebben zodat zij een eind moeten maken aan haar buiten sporige uitgaven. Als er niet zo’n goede en levenswyze grootmoeder en een even lieve als bekwame secretaresse - de laatste krijgen we echter op het toneel niet te zien in het stuk voorkwamen zouden we haast concluderen dat Feen stra het niet op de vrouwen heeft be grepen. Want Dries Kwint, zqn zoons Jan en Ferdinand en zijn schoonzoon Marius worden heel sympathiek gete kend, maar gelukkig is er een student, Puck van Hoogstraten, die ons leert dat ook alle mannen geen engelen zijn. Het De kinderen van de vier Openbare kleuterscholen hebben maandag afscheid genomen van een geliefde „juffrouw”. Mej. C. J. van Kruyssen is die dag van de „Rozenknop” via „de Populier” en „‘t Nestje” naar „de Klimop” gefietst en op alle scholen keken de kleintjes haar met grote ogen aan. Misschien begrepen ze niet goed waarom ze een glaasje limonade kregen en een taartje met een echt brandend kaarsje er op. Alleen de „grootsten” zullen wel hebben geweten dat juf frouw nu voor het laatst bij hen was en daarom een prachtige tas vai hen kreeg. Juffrouw moet in die tas veel gewichtige papieren bewaren als ze op reis gaat op inspectie-reis nu ze benoemd is tot inspectrice bij het kleuteron derwijs in Groningen. De eerste vice-premier van de Sowjetunie, de oud-minister van buitenlandse zaken Molotoff, is benoemd tot „minis te- van staatstoezicht”, een functie in het buitenland het be staan al bjjna was vergeten maar die heel belangrijk kan zijn. De functie houdt in dat de minister toezicht zal hou- regeringsmaat regelen, dat hij zal zorgen voor de coör- Dit alles' wordt in ons land het beste na gestreefd door de P. v. d. A. en de mo derne arbeidersbeweging, aldus de heer Bakker, terwijl ook de V.A.R.A. daarbij een belangrijke positie inneemt. Dat de P. v. d. A. in 1952 en in 1956 zulk een belangrijke verkiezingsoverwinning be haalde, is mede te danken aan de poli tieke voorlichting welke de V.A.R.A. geeft. Nadat enkele weken geleden ’t 400.000ste lid werd ingeschreven, is de V.A.R.A. thans de 405000 al voorbij. Nu scheppen wij niet op met grote getallen, aldus spr., maar d positie van een omroepvereni ging berust nu eenmaal op het ledental en de verbreiding van het socialistisch woord wordt het beste verzekerd als zo veel mogelijk mensen zich in de V.A.R.A. organiseren. Spreker wees in dit verband op de pogingen vzelke ieder jaar worden ondernomen de politiek uit de aether te weren, waarmee dan vanzelfsprekend de socialistische politiek wordt bedoeld. Hij eindigde daarom zijn betoog met de opwekking ook in de komende maan den dezelfde verheugende aktiviteit te ontplooien als waarvan de voorzitter me dedeling deed. Dinsdagavond gaf de V. D. toneelclub haar jubileumuitvoering in Amicitia. De zaal had eigenlijk nóg beter bezet moeten zyn dan ze was» Niet alleen uit waardering voor deze nu dertigjarige vereniging, welke hier het publiek in al die jaren vele goede uitvoeringen heeft gebracht, maar ook om de jubileum uitvoering zelf, welke we om het maar direkt te zeggen, tot die genoemde goe de en geslaagde mogen rekenen. De heer H, F y 1 s t r a, zelf oudspeler in deze club, verwelkomde het publiek en bracht haar verleden even in herin nering. In haar jonge jaren heeft zy ontwapeningsstukken over het voetlicht gebracht, stukken welke toen zeer in trek waren omdat velen meenden dat ontwapening mogeiyk was en het geld voor bewapening, beter voor andere doeleinden kon worden gebruikt. Hitler heeft het ons echter wel anders geleerd en als in ons kleine land nu 1500 mil- lioen gulden per jaar voor de defensie wordt uitgegeven, een bedrag waarvoor 100.000 woningen kunnen worden ge bouwd, offeren we toch liever dat be drag aan de bewapening, dan het risico te lopen onze vrijheid te verliezen. Voor al in deze dagen, nu Hongarye weer ge knecht wordt, beseffen we immers dat die vryheid ons hoogste goed is. Spr. constateert dat ook de V. D. toneelclub haar ups en downs heeft gekend, de ups gelukkig het meest; grote sukses sen beleefde zij met haar opvoeringen, spr. behoeft slechts te herinneren aan „Westerman en Co”. Steeds heeft de familie Fortuin een groot aandeel in die suksessen gehad, door eigen medewer king en ook door het opleiden van jonge spelers en spr. hoopt dat zij ook in de Advertentieprijs 15ct per mm Bij contract (han.lelsadv lager Abonnementsprijs f 3 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 9p het terrein van het Nationaal Luchtvaart labora torium te Amster dam nadert de bouw van ’n enor me windtunnel zijn einde. Foto: Binnen en kele dagen hoopt men dit sluitstuk, het laatste van de tunnel, 120000 kg, te plaatsen. !■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1