De ontvolking van het platteland Internationale Vrouwendag I 7 I i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van Chr. Geref. Kerk 5O-jarig jubileum I Jaarlijkse Feestavond federatie Sneek A.N.A.B. R.K. Toneelgroep Sneek speelde „De waarde van een leven” Donderdag 29 nov. 1956 111e jaargang no. 96 RedacteurL. KIEZEBRINK 25 doden bij luchtramp 14 R 1. 1 b F I I S Tijdens raadsvergadering overleden Lanbou-Jongerein bispriek üntfolking fan it plattelan Redactie-adre KLEINZAND 7 - Telef. 2872 J 9 De - Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD ï- X Tragisch ongeluk te Oppenhuizen Ring van 4000 verloren Hulp voor Hongarije Rondrit St. Nicolaas Voor 50.000 medicamen ten gestolen b DONDERDAGS -X- 4' 7 - e i en In Voor de tweede maal binnen zes maan den is er een vliegtuig van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij i lukt. Dinsdag stortte er bij Caracas een stortte. Daarbij kwamen 74 mensen om het leven. De fractievoorzitter van de K.V.P. in de Apeldoornse gemeenteraad, de heer H. Th. Balfooj-t, is dinsdag tijdens de raads vergadering plotseling onwel geworden en kort hierop overleden. Dit tragisch ver scheiden volgde enmiddellijk nadat de heer Balfoort naar aanleiding van de ge meentebegroting namens de K.V.P.frac- tie een verklaring had afgelegd. De gearkomste fan de Lanbou Jon- gerein ófd. „Snits e. o.”, forline wike freed, waerd forsoarge troch eigen le den. De hear KI. Timmerman fan Offen- wier spriek oer de „üntfolking fan it plattelün”, hwer’t in stüdzje oer makke is troch it wurkforban „Lege Geaën”. Der binne dérnei diskusjegroepen foar- me, dy’t dizze problemen terdege troch- praet hawwe. Eltse groep hie in rappor teur, dy letter forslach ütbrocht oer it hoe, en hwerom as it moat mei dizze problemen. De mieningen rounen wolris hwat ütien, mar dêrtroch wie it foar de Jongerein leden in tige learsume joun. H. SNEEKER NIEUWSBLAD ■S3 QPPENHUIZEN. Toen de «3-jarige vrouw van E. de Jager maandagavond met de bus van Sneek arriveerde, stak zij achter de bus om de weg over. Zij werd door een juist passerende volks wagen gegrepen en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis in Sneek worden vervoerd, waar zij enige uren later over leed. zij die niet kunnen leren komen op de boerderij. Na ook te hebben stilgestaan bg het verschijnsel dat vele oudere boeren het bedrijf niet verlaten om financiële redenen of omdat er geen woning voor hen is wat eveneens bij de midden standers het geval is, zodat de jongeren niet aan bod komen, kwam de heer v. d. Mark tot de vraag De spreekster op deze avond, mevrouw A a r s e nJ a n s e n, wethoudster van Groningen, sprak over „Het socialisme streeft naar Vrijheid en Vrede”, het motto van deze internationale vrouwen dag. Zij schetste uitvoerig onze ontzet ting toen wij hoorden over de misluk king van de Hongaarse vrijheidsstrijd. Hoe we machteloos bij de luidspreker voeden in het democratische bewustzijn. Wij moeten ons socialist voelen met de andere socialisten en onze kinderen op voeden voor een socialisme dat vecht voor de vrede en staat voor de vrijheid. Wij trachten te krijgen een verenigd Europa en zullen daar de regering van moeten kiezen. Laten wij dan gedragen worden door ons ideaal, ons een onder deel voelen van het grote geheel en ons zelf de belofte geven mee te werken aan een wereld van vrijheid en vrede. Volgend op deze toespraak vertelde Een inwoonster van Den Haag is een witgouden of platina ring ter waarde van ongeveer 4000.— kwijtgeraakt in een Café-Restaurant aan de Kneuterdijk te ’s Gravenhage. Zij liet de ring liggen bij de wastafel van .het toilet. De ring is versierd met een briljant van twee ka raat, met rondom een krans van blauwe saffieren. Wat kunnen wij doen? Eén ding staat vast: we moeten over deze dingen veel beter georiënteerd zijn. We weten er veel te weinig van af. In Groningen speelt dit probleem ook, maar daar is men ons met het onder zoek door prof. Bouman een slag voor. Misschien kunnen we niet alle dorpen meer helpen, maar zal het de kant moe ten uitgaan van streekcentra, waar men op de fiets kan komen. Groene Kruis gebouwen, dorpshuizen, centr. bakke rijen enz. zouden dan in die centra moe ten komen en de gemeentebesturen dienen zich daarom bij ’t maken van hun uitbreidingsplannen af te vragen of en waar de nieuwe huizen gebouwd moeten worden. Misschien alleen ook in de cen tra, waar men dan tevens de mogelijk- hied kan scheppen industrie aan te trek ken. IJLST. Wg moeten nog eens terug komen op de collecte „Hulpverlening aan Hongarije”. Bij het comité is alsnog binnengekomen f 182.50 zodat de totale opbrengst hiervan nu is f 2096.Hier bij komt dan nog de f 1000.gecol lecteerd in de Gereformeerde en Her vormde kerken, terwijl zondag 2 decem ber ook in de Doopsgez. kerk nog een extra collecte voor Hongarije wordt ge houden. De R.K. Toneelgroep Sneek. had voor haar eerste uitvoering van dit seizoen, dinsdagavond in het Amicitia-theater voor een zo goed als geheel bezet.te zaal gegeven, een toneelspel van Jan Gros- feld gekozen, nl. „De waarde van een leven”. Het conflict in dit stuk heeft tot basis het standpunt der R.K. Kerk ten opzichte van de therapeutische abortus. In voorkomende gevallen, zo leert dat standpunt, moet op alle mo gelijke wjjze getracht worden het leven van de moeder te behouden, maar de directe menselijke ingreep welke het leven van het ongeboren kind afsnijdt, wordt in strijd geacht met de leer der Kerk. In dit stuk wordt het echtpaar Offer mans met dit probleem geconfronteerd. Volgens het oordeel van twee artsen is de echtgenote Gonde ten dode gedoemd, als zij een tweede kind, dat verwacht wordt, ter wereld brengt en beide art sen adviseren daarom tot therapeutische abortus. Ook de echtgenoot, die zijn vrouw aanbidt, gaat met dit ingrijpen accoord, maar Gonde weigert* resoluut, zij kan aan het leven van haar kind dat zij in een droom al als volwassen meisje en als reiigieuse heeft gezien, geen eind maken. Kort daarna wordt het kind, dat werkelijk een meisje is, zonder compli caties geboren, maar na enkele maan den sterft Gonde. Na dit voorspel voert Daarom dient de vraag gesteld: hoe komt het straks met de landbouw met de werkers in de landbouw? Wymbritseradeel zjjn er voor elke hon derd bedrijven 160 opvolgers, boven de vijf hectare 170 en hoe groter de bedrij ven des te sterker is de tendenz naar te veel opvolgers. Dat betekent in de eerste plaats een tendenz naar splitsing en dat valt heus niet mee, wat spr. ook met cijfers staaf de, terwijl een groot percentage boer wordt in compagnonschap (twee kapi teins op één schip) wat in feite bete kent één bedrijfsgebouw en twee bedrij ven. Dat grote overschot kan ook leiden tot verkapte werkloosheid en in de derde plaats wijst het op een (in gunsti ge zin bedoelde) degradatie van de boe renzonen tot boerenarbeider. Daardoor ook komt men in de landbouw meer en meer tot een verkeerde selectie. Alleen veel aandacht gevolgd werd. Na de pauze met de gebruikelijke ver loting, werd opgevoerd het toneelstukje „Er was eens", dat een versie geeft van het sprookje „Piggelmee en zijn tover visje”. Ook wij mensen vragen in de loop der tijden heel wat van de tovervis: kortere werktijden, sociale voorzienin gen enz. enz. Er schijnt geen einde te komen aan onze begerigheid. Tot de tovervis, hier in de gedaante van de Partij van de Arbeid, ons de zelfzucht toont die ons bezielt en onze ogen opent voor de nood van anderen. Het was een aardige gedachte op een bijtoneeltje door een moeder het echte sprookje te laten vertellen aan haar kind dat slapen gaat. Die kleine meid had met haar argeloos spel en uitstekende rolkennis, een groot aandeel in het succes. Het mooie boek dat ze kreeg was dan ook wel verdiend. Ook de heer Kuipers kreeg een huldeblijk voor zijn vele werk, waarna deze geslaagde avond gesloten werd met het zingen van de Socialisten mars. De ontvolking van het platteland, met name wat de verdwijning van de kleine verzorgingsindustrieën en bedrijven betreft, is niet een probleem waarvoor alleen de huidige generatie zich geplaatst ziet. Het was echter nooit zo accuut als thans. In vele Friese gemeenten loopt de bevolking steeds meer terug. Het bestuur van it Wurkforban „de Lege Geaen” heeft onlangs over dit vraag stuk een schrijven aan de gemeenteraden van Rauwerderhem en Wymbritsera deel gericht, en maandagavond, na afloop van de Raadsvergadering van Wymbritseradeel, kwamen de raadsleden van beide gemeenten en de plaatseljjke krite-besturen in de bovenzaal van Hanenburg bjjeen, waar de heer P. van der Mark, directeur van de Rjjkslandbouwwlnterschool alhier, een inleiding hield over dit brandende vraagstuk. Woensdag was het voor de Chr. Geref. Kerk alhier een blijde dag, daar zij het feit mocht gedenken, dat 50 jaar geleden de gemeente zelfstandig werd geïnstitu eerd. De predikant, Ds. N. Brandsma, heeft in een feestelijke bijeenkomst van dit heugelijke feit gewag gemaakt na het zingen van Ps. 48 4, het lezen van Openb. 3 713, waarna hij voorging in gebed- Wjj gedenken de weldadigheden des Heren in het midden der gemeente. De Here heeft grote dingen aan ons ge daan. Zo luidden de eerste woorden, die ds. Brandsma sprak in verband met het heugelijke gebeuren van deze dag voor deze jubilerende gemeente. Hij stond vervolgens stil bij de gebeurtenissen, die zich omstreeks 50 jaar geleden op het terrein van de Geref. Kerken A en B (afgescheidenen en dolerenden) afspeel den. Toen de vereniging van beide ker ken plaats had na een lange voorberei ding, had dit tot gevolg, dat een aantal leden dier kerken, die met droefheid de loop der gebeurtenissen had gevolgd, be sloot aan deze samengang niet mede te werken. Het was maar een klein groepje dat tot dit besluit kwam en hun kracht was zeer gering. 51 leden bedankten voor de nieuwe combinatie en vroegen aan sluiting bij de Chr. Geref. Kerk te Leeu warden. Woensdag 28 november werd de kerk hier ter plaatse geïnstitueerd en werd een kerkeraad benoemd. Natuurlijk was er tegenstand van de andere zijde, waarom de eerste leden scheurmakers werden genoemd. Doch in de eerste ge meente werd grote broeder- en zuster liefde en een prijzenswaardige offervaar digheid gevonden. Al spoedig ging men toen over tot de bouw van een eigen kerk, die toen 12500 kostte. Later werd een pastorie gebouwd. Korte tijd daarop werd ds. Koomans beroepen en nu is diens naam en werk nog lang niet vergeten. De ge meente beleefde een tijd van grote gees telijke en stoffelijke zegen. Andere pre dikanten volgden ds. Koomans op, die allen nog zeer gewaardeerd worden voor wat zij hier deden. Wij hebben geen woorden om de Here te danken voor al Zijn zegeningen. Door Gods genade staan wjj tot op deze dag. Ook de ouderlingen lieten een lichtend spoor na. Jezus Chris tus is gisteren en heden dezelfde, Hij zegene ons en doe ons voorttreden op de weg des heils. God wil ons wijsheid en kracht geven om voor Hem te strij den en als het moet voor Hem te lijden. Wij heten allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de oud-leraren dezer gemeente en wij hopen op een rijk gezegende Deense soldafesi in Egypte, als onder deel van de UNO- politietroepen. Foto: De Deense soldaten zijn gesta tioneerd in de Abu-Suweir woestijn. Deense soldaten in training. Varschqnti MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnli Ce. Kantoor GROOT ZAND M Tolefooe 3005 (K 5150) Uit de vergadering werden de heer, v. d. Mark tal van vragen gesteld, o.a. of de landbouwpolitiek van de regering ook tot de ontvolking heeft bijgedragen, terwijl verder als mogelijke oorzaken werden aangewezen de slechte woning toestanden op het platteland, de woning bouwpolitiek, de (te) strenge vestigings eisen en de ongelijke faciliteiten voor het platteland en de industriegebieden. De heer v. d. Mark was het met al deze opmerkingen eens. Het is de taak van de gemeenten en de politieke par tijen dat het platteland niet te kort wordt gedaan. avond. Ds. Biesma is helaas door ziekte verhinderd te komen. Van verschillende personen zijn gelukwensen binnen ge komen. sommige vergezeld van giften, o.a. van de familie Zuidema uit Canada, die een biljet van 5 dollar zond. Enkele leden onzer gemeente hebben een nieuwe groene traploper voor de kansel aange boden. Voor al deze dingen zijn wij zeer dankbaar. Na-iat een declamatorium ten. gehore was gebracht, vertelde mevr. G. de Vlas enige schetsen uit de eerste tijd van het bestaan der gemeente, waarom meerdere malen hartelijk werd gelachen. Daarna kwamen de oud-predikanten prof. J. Ho- vius, ds. J. C. Maris en ds. W. Ruiter, en voorts de predikanten uit andere ge meenten ds. J. M. Visser, ds. M. Holtrop en ds. W. Meijnhout aan het woord, die elk op zijn wijze en naar zijn aard uiting gaven aan hun vreugde over dit jubileum waarmee zij de gemeente hartelijk ge luk wensten en opwekten tot trouw in het geloof Na de pauze, waarin een versnapering werd aangeboden, liet de zangvereni ging zich horen en volgde een orgelbe speling met begeleiding van een trompet, waarna met samenzang deze bijeen komst met dankzegging gesloten werd. 0 Zaterdag a.s. hoopt Sint Nicolaas weer een rondrit door de stad të maken en wel om 2.30 uur langs de volgende route: Kruizebroederstraat, KI. Kerkstraat, Waagplein, Leeuwenburg, R. Grootzand, middelbrug, Grootzand L., Schaapmarkt- plein, N. Burgstraat, W. Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, Sin gel, Hoogend, Oude Koemarkt, Grote Kerkstraat, Marktstraat, KI. Kerkstraat, Kruizebroederstraat. Het Christelijk muziekkorps „Harmo nie” zal de Sint bij zijn intocht door de stad vergezellen. Op Sint Nikolaas dinsdag hoopt de goede Sint een bezoek te brengen aan de Veemarkt, des morgens om tien uur. hoek ontzaggelijk achteruitgegaan. De Wouden komen wel boven het gemiddel de in Friesland, maar in Doniawerstal, Hennaarderadeel en andere gemeenten is het niet veel beter. En toch is het ge boortecijfer hier hoog, en het sterfte cijfer laag. En als de gemeenten al ge lijk zijn gebleven in inwonertal dan krij gen we te maken met een schrikbaren de veroudering van de bevolking, wat weer een geweldige terugslag heeft op het dorpsleven en de middenstand. Spreker vestigde vervolgens de aan dacht op de geweldige generatiedruk bij de boerenbevolking. 40 vindt haar be staan in de landbouw, wat maar weinig veranderd is in tegenstelling tot het ge hele land. Woensdagavond vierde de Vrouwen bond van de Partij v.d. Arbeid afd. Sneek de jaarlijkse vrouwendag in het St. Jo- zefgebouw. Na het zingen van „Kameraden”, sprak de voorzitster, mevr. O. Postmus Tekelenburg een woord van welkom en herdacht zij de vrijheidsstrijders in Hongarije. Mevrouw Sikkes kon wegens ziekte niet aanwezig ztjn, maar de voor zitster verheugde er zich over, dat, naast afgevaardigden van andere ver enigingen, zo’n grote groep vrouwen uit IJlst aanwezig was. Vrijheid en vrede. les goed verstaan worden door ons al len, maar vooral ook door de jeugd, op dat ook deze de eens verkregen vrijheid als het allerhoogste goed zal verdedigen. Ook de vakbeweging in ons land kan zich in volle vrijheid ontplooien en het is de moeite waard ook voor de belan gen van onze bond te strijden. Na een kort overzicht van de belangrijkste so ciale verbeteringen welke de vakbond in de na-oorlogse jaren heeft verwor ven, kwam spr. tot de conclusie dat er ondanks alle verbeteringen nog veel te wensen overblijft. De achterstand wel ke de landarbeiders ten opzichte van de industrie-arbeiders nog hebben, wordt bij de dag sterker gevoeld. Overtuigend bewijs hiervoor is wel het wegtrekken der arbeidskrachten van het platteland naar de steden. Aangaande de gevoerde loonpolitiek kan spr. alléén maar be wondering hebben voor de geleide loon politiek: bij een vrije loonvorming wordt de arbeider in eerste instantie het kind van de rekening. Tenslotte weke hij de werkers in de agrarische bedrijfssector op voor de belangen van de vakbewe ging in het algemeen en die van de A.N.A.B. in 't bijzonder te strijden. En daarna was de avond voor de 8 medewerkenden van de Spinnekop, die in een vlot tempo een programma af werkten dat zowel het vrolijke als ern stige genre omvatte en het publiek op zeer aangename wijze heeft bezig ge houden, wat ook wel bleek uit het dave rend applaus. Het was Jarich de Vries, die de dank ook nog even met een enkel woord vertolkte, en alle dames bloemen aanbood. In zijn sluitingswoord bracht de voor zitter een extra woord van dank aan de heer Henk Bakker voor het vele werk dat hij voor de organisatie van deze avond had verricht. Te half twaalf stonden de vele auto bussen klaar hun passagiers weer naar huis te brengen. zaten en niet wisten wat we moesten doen. Als we ooit een band hebben ge voeld met de vrouwen van andere lan den, dan is het wel in deze tijd, nu zo veel vrouwen deze Vrouwendag niet kunnen vieren, aldus spreekster. We hebben met de ellende in Hongarije meegeleefd, medelijden gehad met de kinderen, maar ook een diep respect ge voeld voor de moed waarmee gevochten werd. Ook door de kinderen die nooit de vrijheid hebben gekend. En we heb ben gevoeld dat wij deze sterke vrij heidsdrang bij onze kinderen moeten aanwakkeren. Ook de strijd in het verre Oosten vraagt onze aandacht, zo ver volgde mevr. Aarsen, en zo staan we aan twee kanten in een ellendige toe stand. De wereld wordt kleiner, we wo nen dicht op elkaar en leven intens met andere volkeren mee. Onze eerste re actie op deze gebeurtenissen was een- deels prachtig doordat we alien wilden helpen, anderdeels minder prettig door dat velen begonnen te hamsteren. Maar over bet algemeen was onze houding zo, dat we sterk het gevoel hadden eigen lijk met lege handen te staan. Opvoeden. We hebben tegenover deze ellende einig positiefs te stellen. Dit weinige veronge- ;s aan: laten wij onze landgenoten op- z-, Z - - 4 i - „1- - (4 passagiersvliegtuig neer met 25 man aan boord. Niemand heeft het ongeluk over leefd. Het toestel stond op het punt om te landen. Het had een reis zonder tussenlanding volbracht van New York naar Caracas. Bij het vliegveld van de Venezolaanse hoofdstad vloog het tegen een in wolken gehulde bergtop op, op nog geen drie ki lometer van het eindpunt. In juni is er een toestel van dezelfde maatschappij verongelukt, dat ter hoogte van New York in de Atlantische Oceaan j Abe Brouwer iets uit zijn werk, wat met De Rotterdamse recherche heeft zich de laatste weken bezig gehouden met diefstallen op grote schaal bij een far maceutische fabriek aldaar. Bij deze fa briek, de N.V. Amsterdamse Chininefa- briek aan de Admiraliteitskade, zijn me dicamenten, scheerapparaten en scheer mesjes gestolen tot een totaal bedrag van tussen de ƒ50.000 en ƒ60.000. Twee kom- plotten hebben, naar het onderzoek heeft uitgewezen, deze diefstallen op hun geweten, In het lüvige verbaal, dat thans is af gesloten, ig aên vijftien personen dief stal of medeplichtigheid daaraan ten laste gelegd en aan vier personen heling. 1 Van dwangmaatregelen wilde spr. niets weten. Wij moeten elkaar en ons volk er van overtuigen, dat we met elkaar een volk zijn en met elkaar een gemeenschap vormen. Dat we hier niet toevallig leven, maar door God in het midden van dit volk zijn geplaatst. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (hanJelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3- per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. het eigenlijke stuk ons naar een periode 20 jaar later. Offermans is nu een be roemd schrjjver-filosoof geworden; diep getroffen echter door de dood van Gon de, heeft hij zijn katholieke geloof er aan gegeven; hij is voor de tweede maal ge trouwd met Vera, een toneelspeelster, wier drijfveer tot dit huwelijk vooral is geweest in de roem van Offermans te delen. Deze heeft ook Maria, zijn doch ter, die hij als de oorzaak van Gonde’s dood beschouwt, verbannen dook haar af te staan aan zijn zuster die met haar man, de diplomaat van Galen, in Wash ington woont; zijn zoon Frans, eerder dan Maria uit het huwelijk met Gonde geboren, is officier en een losbol gewor den, nu hij door .zijn vader ver van tirt vroegere geloof wordt gehouden. Kort om het is, behalve dan de materiële voorspoed, anders maar allemaal narig heid in den huize Offermans. Dit wordt echter anders als Maria met de van Galens naar Europa komt en Offermans in haar als ’t ware Gonde herkent; er rijst in hem nu een diepe genegenheid voor dit eens door hem verstoten kind, dat ook op haar broer Frans een louterende invloed krijgt. On vermijdelijk leidt dit tot de breuk tus sen Offermans en Vera, die, zeer ja loers, niet wenst te leven onder de „schaduw van Gonde”, zij verlaat de echtelijke woning. Dan verschijnt Ma ria, wie door Vera het huis was ont zegd, er weer, maar niet meer in we reldlijk kleed, doch in dat van reiigieu se; en voor het oog van de stervende Henri Offermans, die aan een hartkwaal lijdt en wie al de emotie te veel is ge weest, rijst het beeld, dat eenmaal zijn Gonde in een droom zag: haar kind als non. In zijn laatste minuten herwint Offermans zijn geloof en getuigt daar van tot Maria, die juist haar wereldlijk leven opgaf, om tot dat resultaat te ko men. Een broer gaf zij weer houvast in het leven, een vader hergaf zij het ge loof, ziedaar de waarde van een leven gedemonstreerd. In verband met de inhoud van het stuk hadden alleen personen boven 17 jaar toegang. Enige tientallen jaren ge leden zou men waarschijnlijk zelfs niet gedacht hebben aan een uitvoering van een dergelijk stuk, dat dus vanwege de strekking modem genoemd kan worden, maar de schrijver heeft het behandeld in een trant welke niet bepaald modern aandoet. Het is hier en daar wat melo dramatisch en de schrijver werkt nogal in het wit-zwart, een figuur als bijv. Vera tekende hij te gechargeerd, waar door ze ook moeilijk te spelen wordt. Maar Grosfeld doet toch ook de objec tiviteit weer niet te kort als hij bijv, de vrijdenker-dokter zeker niet onsympa thiek schildert. Er zijn wel sterke speel- scènes in het stuk, vooral in het derde bedrijf en die werden ten volle recht ge daan door het knappe spel van het enr semble. Een opvoering van dit stuk staat of valt met de rol van Henri Of fermans en de R.K.T.S. had dus met die rol een van haar beste krachten voor het voetlicht gezonden nl. de heer A. Flapper, die zich weer voortreffelijk van zijn zware taak kweet. Moeilijk was ook de opdracht van mej. Cl. Draisma, die in het voorspel Gonde en in het stuk zelf Maria speelde en het knap deed. Dokter van Zeels werd gespeeld door de heer Joh. Potma, die zich ook zo goed op de planken thuisvoelt; alle lof voor zijn natuurlijke spel! Dit laatste gaven ook de heer G. J. Esser als de diplomaat van Galen, de heer J. Hottin- ga als Frans Offermans en mej. A. Schuurman als Annie Verhuist de dienst bode; in het voorspel traden in de twee laatstgenoemde rollen op Piet Hamer- sma en Anneke Potma en aan hen dan ken we een aardig scènetje als zij pries ter en misdienaartje spelen. De heer S. Siemonsma voelde zich wel thuis in de rol van kapelaan, later pastoor van Breemen. We hebben al gezegd dat de rol van Vera een uiterst lastige was, een beproefde kracht als mevr. R. BootsmaBonte maakte er van wat er van te maken was. Mevr. A. Ringnalda Hammersma bracht een goede dienst bode later huishoudster op de planken, en mej. G. Visser als mevr. v. Galen Offermans en de heer H. Bosma als de chauffeur-huisknecht vielen in het ge heel van deze uitvoering niet uit de toon. Er was veel applaus dat na het slot bedrijf, dat zoals gezegd o.i. de beste speelscènes gaf, tot een ovatie aangroei de en deze uiting van waardering gold natuurlijk ook de heer H. A. Siemonsma, als immer op zijn post als regisseur. De grimering was van de heer D. Hamei- sma en ook die had maar een moeilijke, maar goed volbrachte, taak omdat hij de meeste optredenden van het voorspel la ter 20 jaar ouder moest maken. fraaie toneelaankleding was van Brenninkmeijer Zonen. Na de uitvoering, welke met een kort woord van welkom door kapelaan Gala ma was ingeleid, volgde nog een bal on der leiding van de heer G. Schuil, wiens ensemble ook voor de muziek in de pau zen had gezorgd. Woensdag hield de Alg, Ned. Agra rische Bedrijfsbond voor zijn leden in Amicitia de jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord moest de voor zitter o.m. bekend maken dat wegens ziekte „it Selskip Tetman de Vries” plotseling verhinderd was deze avond op te treden, waarom het Friese cabaret „de Spinnekop” van Drachten de revue „Romrneldebom” zou opvoeren. Na enige woorden aan de sociale positie van de agrarische arbeiders te hebben gewijd, gaf spr. ’t woord aan de heer H. Schip pers van Utrecht, Hoofdbestuurslid v. d. A.N.A.B. tot het uitspreken van een kort propagandistisch woord. Verwijzend naar de deze week be kroonde slagzin: „Boedapest ons aller test”, betoogde spr. dat het voorbeeld van Hongarije, waar een volk dat zich zelf wenst te zijn, door Russisch barba risme in de modder wórdt getrapt, be wijst de grote waarde van een werke lijk democratische vrijheid. Moge deze De leiding berustte bij de heer Douwë Kiestra te Popplngawier, voorzitter van het Wurkforban, die een inleidend woord sprak, en toen direct het woord verleen de aan de heer v. d. Mark. Deze begon met te zeggen, dat het niet zo gemakkelijk is een oplossing te vinden voor het probleem waarvoor men hier bijelkaar was. Ook moet men niet menen dat het niet eerder aan de orde is geweest. In de 15e eeuw was dat al het geval en Gysbert Japiks en andere schrijvers uit vroegere tijden schreven er reeds over. In de laatste jaren is het probleem ook al meermalen naar voren gekomen. Spr. noemde de brochure van dr. ir. Vondeling over het aantal inwoners van Friesland en diens lezing voor de Frys- ke Akademy, alsmede het artikel van ir. Eringa, secretaris van de C.B.T.B., over de ontwikkelingsmogelijkheden van de dorpen in Friesland. Daarna is in onderscheidene artikelen de vlucht van het platteland behandeld. Twee oorzaken. Deze vlucht heeft twee oorzaken: structurele en materiële. Van de eerste noemde de heer v. d. Mark de nog steeds voortgaande combinatie van de bedrij ven, gevolg van de industriële revolutie, welk verschijnsel evenwel aan de land bouw voorbijgaat maar toch zeer be langrijk is, de agrarische revolutie (we tenschappelijk onderzoek, erfelijkheids leer, ontstaan van het Stamboek, het werk van Pasteur enz.) waardoor de productie per hectare en per koe thans in Friesland het hoogst is, de mechani satie in de landbouw, de ontwikkeling van het moderne verkeer, wat de be slotenheid van de oude dorpen verloren deed gaan, maar ook de geestelijke re volutie, welke een volslagen wijziging van de mentaliteit der bevolking met zich bracht. Als voorbeelden noemde spr. de vrijmaking van de arbeid en de emancipatie van de vrouw, die niet meer alleen is boerinne op de plaats en de werkster op het land. Tegelijk zien we in deze 60—70 jaar de ontbinding van dc dorpsgemeenschap (o.a. ook door de doleantie) en van de huisgezinnen, hoe wel daar een andere binding, die van de organisatie (vakvereniging, standsorga- nisatie, sportvereniging enz.) tegenover staat, een losweking van de kerk en van de groep waarin men verkeert. Alle structurele oorzaken waarvan de wer king nog niet is afgelopen. Van de materiële oorzaken wees hg in de eerste plaats op de lagere belo ning op het platteland en de beruchte klassificatie, maar verder op het ontbre ken van promotiegelegenheid, de voort gaande specialisatie, wat in een dorp niet kan, het lager sociale niveau, minder keuze op onderwijsgebied, slechter wo ningen en minder ontspanning en ver maak dan in de steden. Deze grote ach tergrond voor de ontwikkeling van het platteland moeten we nooit naast ons peer leggen. Er blijft altijd een natuur lijke afvloeiing van het platteland, maar wg moeten ons afvragen of we hier in Friesland ook te doen hebben met een onnatuurlijke afvloeiing en of het leven daardoor bedreigd wordt. Achteruitgang. Om te bewijzen dat het laatste inder daad het geval is, bracht inleider de be volkingscijfers naar voren. Die liggen niet zo best. De wereldbevolking is in 70 jaar twee en een half maal zo groot geworden, wat ook voor Nederland geldt, maai' Friesland telt slechts an- derhalfmaal zoveel inwoners als in 1880. En dat gaat voor vele gemeenten nog niet eens op. Wymbritseradeel bleef be- trekkelijk gelijk, maar Rauwerderhem ging achteruit. Verhoudingsgewijze zijn vooral de gemeenten in de Zuidwest-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1