De Ver. Staten en de Navo ne a n „Hulp in Nood” 75 jaar! lil Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST en ■a )E Zuidelijk Toneel met „Jeanne de rechters” C. I 48 Toneelgr. Amicitia speelde „Verdwijningen en Verschijningen” voor Sneeker Zeilclub Donderdag 13 dee. 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK „KUNST AAN ALLEN” Kerstfeest koninklijk gezin 184 Benoemd L 4 Vzeu Het werk der culturele com missie Riis Foarét in 1956 Hotel Jans onder nieuwe leiding Twee jaar voor dronken automobilist Het Sneaker Nieuwsblad te een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT on DRUFHOUTS NIEUWSBLAD RIJ D 9 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 k ootd D )57. Bioscoopnieuws Predikant voor de vrijzinni ge hervormden Lang feuilleton Vermist Canadees vliegtuig Heeg krijgt een ijsbaan 111e jaargang no. 100 \AR J SNEEKER NIEUWSBLAD 1 zal Je bent nooit te jong Kerstpakketten Maandagavond woonden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrice in de Ko- PAKIJS, 12 dec. De Amerikaanse minister van Buitenlandse ‘Zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag de Navo-Ianden doen weten dat de Ver. Staten zich volledige vrijheid van handelen voorbehouden bij de verdediging van hun vitale belangen, zonder vooraf met de Navo overleg te plegen. MAANDAGS DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klazabrlnk Co. Kantoor. GROOTZANO 50 Talaloe» 3005 (K 5150) De verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam heeft de 39-jarige M. H. uit Rotterdam conform de eis veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, aldus het Alg. Dagblad. Onder invloed van sterke drank heeft H. op 26 oktober de achttienjarige fiet ser C. in ’t Veld met zijn auto dodelijk aangereden. Na het ongeluk is hij ervan door gegaan. Later op de avond had hij bij de politie aangegeven, dat zijn auto gestolen was. Dit om de indruk te wek ken, dat een ander met zijn auto de jon gen had aangereden. na •t Broodgebrek is er niet meer in Ne derland. Armoede echter nog wel. Ver borgen armoede. Van mensen die het niet willen weten, zo vertelde ons de welbekende heer S. Feenstra, die al bij na 23 jaar administrateur van Hulp in Nood is en heel wat pver haar werk kan vertellen. Kan ja, maar het niet doet. Want liefdewerk hangt men niet aan de grote klok. Hoogstens noemt hü een en kel voorbeeld. Zonder namen. Om aan te tonen hoe nuttig zijn vereniging ook nu nog is. En daarom waard om met het lid maatschap of anderszins gesteund te wor den. Met een mooie filmavond besloot de Comm. „Riis Foarut” haar activiteiten over het jaar 1956. En dat zij aktief was is wel gebleken; niet minder dan drie muziek- en zangconcoursen, verschillen de toneelavonden, het jaarlijkse kinder feest met gratis toegang voor alle kinde ren en in de laatste maanden per 14 da gen een film, waardoor Miedema's bios coopbedrijf te Sneek bij wijze van spre ken een dependance kon vestigen in Rijs en de Zuidwesthoekse jeugd en ook vele ouderen mooie ontspanningsavonden bracht met goede films. Het publiek heeft van deze films zeer genoten en wij mo gen als vaststaand aannemen dat de heer Miedema en „Riis Foarüt”, als zij derge lijke films brengen, verzekerd kunnen zijn van blijvende belangstelling. Voorlopig gaat de commissie wat rust nemen, wij zullen maar zeggen op „kerst reces". Maar in de maand januari hoopt zij weer haar tweewekelijkse filmavon den voort te zetten en daarmede het filmminnende publiek, vooral de jeugd van onze Zuidwesthoek, een dienst te bewijzen. Meisjes voor Tanger. Deze film, waarvoor de stof is ont leend aan de archieven van de Interpol, zoals de organisatie heet, waarin de politie van vele landen samenwerkt, heeft tot basis de meisjeshandel. Mario (Raymond Pellegrin), pas uit een Parij- se gevangenis ontslagen, wordt, hoewel hij aanvankelijk een andere weg wilde opgaan, toch weer lid van een bende, die onder leiding van zekere Charly (Bill Marshall) zich bezighoudt met meisjes handel. Met allerlei schone beloften brengt die bende meisjes diedanseres willen worden er toe contracten te teke nen die haar naar Tanger voeren, waar haar een heel ander lot wacht. Mario tracht in Parijs ook Michèle (Micheline Presle), doende alsof hij op haar ver liefd is, te verlokken naar Tanger te vertrekken en zij loopt er inderdaad in, maar als zij ontdekt wat daar van haar verwacht wordt, weigert ze resoluut. Het verdere verhaal ga men in deze film zien, die zeer spannend wordt als Mario werkelijk liefde opvat voor Mi chèle en daardoor in botsing raakt met de bende. De Koninklijke familie zal dit jaai' het kerstfeest vieren met het personeel van H.M. de Koningin en de gezinnen in het koetshuis van de Koninklijke Stallen te Den Haag op zaterdag 22 de cember te 17.00 uur. Naar wij vernemen heeft de kerke- raad van de Ned. Herv. Gemeente alhier in principe besloten een predikant voor bijzondere werkzaamheden te beroepen, voor het werk onder de minderheids groep. Een commissie uit de kerkeraad werd aangewezen om met het bestuur van de Ver. van Vrijz. Hervormden over leg te plegen over de uitvoering van dit besluit. Even buiten New York is mevrouw Martina White overleden, die onder de naam Adèle Garison het langste feuil leton in de geschiedenis van het kran tenwezen (zo meent men althans) heeft geschreven. Het verhaal, dat door haar dood is be ëindigd, had toen 13 miljoen woorden. Het is 41 jaar van 1915 tot de dag van haar dood, zonder mankeren in een van de New Yorkse dagbladen verschenen, onder de titel Onthullingen van een vrouw. (Alg. Dagblad). altijd naar zouden streven overleg te plegen met hun Navo-partners en hen op de hoogte te houden van het Ameri kaanse standpunt omtrent alle kwesties van internationale politiek, doch dat dit in de praktijk toch niet altijd mogelijk zou zijn. Te meer daar de constitutionele gang van zaken in de V.S. de regering niet altijd in staat stelt zulk een over leg te plegen. Onze vroegere stadgenoot de heer R. Feenstra, thans te Amsterdam, is met ingang van 15 december a.s. benoemd tot chef van de afdeling Publiciteit, Tentoonstellingswezen en Reclame van de Rijks Voorlichtingsdienst te Den Haag. Het bij allen die Gaasterland bezoe ken en daarbij vanzelfsprekend Rijs niet vergeten, zeer bekende Hotel Jans met zijn uitgebreide speeltuin, is met in gang van deze maand in andere handen overgegaan. De heer Jans, die een reeks van jaren dit hotelbedrijf leidde, heeft zich wegens het vorderen der jaren ge noodzaakt gezien zijn hotel te verkopen of te verhuren Daal’ het eerste niet naar wens wilde slagen, besloot hij tot het laatste en verhuurde de zaak aan zijn trouwe medewerker gedurende de laat ste jaren, zijn oberkellner Jan Jager. Deze is met het bedrijf van Jans geheel vergroeid en is bovendien bij het publiek een geziene persoonlijkheid. Tijden? de ziekte van zijn chef had hij voor een groot deel de leiding, zodat wij mogen vertrouwen dat het onder de nieuwe baas heel wel zal gaan. Alleen zal het velen mogelijk in het begin iets onwennig aan doen dat de be kende figuur van de heer Jans niet meer zijn vaste plaats achter het buffet heeft ingenomen. Moge het komende jaar betere en gunstiger omstandigheden scheppen voor het vreemdelingenver keer dan 1956 gaf, opdat allen die hun bestaan vinden in deze, zich steeds uit breidende sector van onze samenleving, daarvan ten volle profiteren en niet het minst de nieuwe exploitant van hotel Jans te Rijs. oud-voorzitter Matak Fontein en de vroegere commissieleden Huges, Beek huis en Vrolijk. Wat hebben die al niet voor de vereniging gedaan! Onnoemelijk veel. In de zondagmatinée deze film met de beroemde komieken Dean Martin en Jerry Lewis en zij niet alleen, maar bovendien 500 mooie meisjes ook nog. Want wat Martin en Lewis nu beleven speelt zich af aan een meisjeskostschool. Dean Martin zingt een serie uitgezóchte songs. De film is in vistavision en tech nicolor. Vroeger en nu Meer hoorden we van hem over de grote verschillen tussen vroeger en nu Voorheen kostte een ei een „botsje”, nu 20 cent. Melk 6 cent de liter, nu 30 cent. En met deze artikelen heeft Hulp in Nood altijd veel te maken gehad. Heeft ze nog mee te maken, zij het in veel ge ringer mate. Ze werden en worden ver s'. Feenstra: nog vol eneigie Geen feest Maar ook zij die nu de touwtjes in handen hebben verdienen aller waarde ring: de voorzitter Nico de Vries, de secretaris notaris Zijlstra. de penning meester J. Keuning, de administrateur S. Feenstra (bijna 85 jaar maar nog vol energie en toewijding) en de commissie leden zuster Molenaar, mevr. Obbema Veltman, H. J. Ament, Th. Zandstra en H. Vrolijk. De laatste volgde enige jaren terug zijn vader op, die zijn functie ook een lange reeks van jaren vervulde, en pas op hoge leeftijd aftrad. Evenals hun voorgangers st ven zij niet naar uiterlijk eerbetccn. Daarom wordt het jubileum ook niet gevierd. De meestal stille dank van hen die geholpen worden is hun voldoende. Maar voor fi nanciële steun, hetzij door lidmaatschap of op andere wijze, houden zij zich bij voortduring aanbevolen. Want er is voor „Hulp in Nood" nog altijd veel te doen. ninklijke Schouwburg te Den Haag de voorstelling bij van ,JLe Misanthrope van Molière door het gezelschap Madeleine Renaud en Jean-Louis Barrault. Tijdens de pauze werden de volgende spelers aan de Koninklijke bezoekers voorgesteld: v.l.n.r de oudste speler van het gezelschap, Pierre Bertin, Madeleine Renaud en Jean- Louis Barrault. i Een actie waarnaar ieder jaar weer enige honderden behoeftigen uitzien is de uitreiking van Kerstpakketten met le vensmiddelen. Het aantal wordt steeds groter. Verleden jaar waren er al 315 pakketten waarmee een bedrag van zo'n 1400 gulden gemoeid was. „Prachtig mooi werk” zegt, de heer Feenstra. Hoe we aan de adressen komen? De helft vraagt er om, de anderen zoeken we zelf op. Vooral zuster Molenaar en mevr. Obbema weten wel waar het nodig is. Die komen overal. Voor al ons werk hebben we nu per jaar plm. 4200 gulden nodig, maar ge lukkig is ons ledental de laatste jaren nog al wat gestegen en schiet er bij de burgerij en ook bij oud Sinekers wel eens wat voor ons over. En dank zij die medewerking kunnen we ons werk voor alle gezindten nog steeds aan en hopen we het ook nog lang te kunnen doen. Tijdens ons gesprek kwamen natuur lijk ook herinneringen aan oud-bestuurs- leden en commissieleden naar voeren. Want „Hulp in Nood” heeft al heel wat toegewijde medewerkers gehad. Zo spra ken we over wijlen de heren Nieveen, Jouvenar en Lampe, maar ook over de jaar bedroeg, voortaan elk jaar worden vastgesteld. De nieuwe baan komt heel mooi te liggen. Achter het opgespoten terrein aan de Schatting. kunnen geven en onze zuiderburen zo licht geneigd zijn. Wieke Haitsma Mulier gaf het kleine rolletje van de andere Jeanne knap. Peter Aryans noemden we reeds als een der rechters, de anderen waren Lo van Hensbergen en Bob Lowenstein en zij waren indrukwekkend. Hans Culeman had als de aartsengel Michael imposanter kunnen zijn; Liane Saalborn en Lies de Wind als de heili gen Catharina en Margaretha waren zeer acceptabel; Sacco van der Made gaf een overtuigende uitbeelding van de griffier Jean Massieu; Gerrit Linden berg en Huib de Vries waren de solda ten en een hunner kreeg gelegenheid voor goed spel in een korte episode na Jeanne’s verzaking. Natuurlijk waren er ook beulen: Jan Geerling en Wim Mee ring. Het décor in opdracht van regis seur Lo van Hensbergen, evenals de costumering ontworpen door Rosemarijn v. d. Does de Willebois, was niet alleen zeer suggestief, maar ook ingenieus, zodat het, dank zij een knap hanteren van de lichtinstallatie, voor alle zeven episoden kon dienen. Aan het slot veel applaus, een aparte ovatie voor Martha Gevers en bloemen voor alle actrices. genvolle nacht welke dit viertal in het buitenhuisje opgesloten houdt, er toe meewerken dat ook de bovenkleren van haar gastheren verdwijnen en als dan de telefoon blijkt afgesneden en de vrouw tan Thomas Dinges, Coralie, door haar echtgenoot in Parijs gewaand, ook nog verschijnt, is de maat der rampen wel boordevol. Maar de ontknoping ooU na bij, want de kordate Louca de’Vere heeft al ontdekt dat Helga Dobrovnik een handlangster van de smokkelaars bende is en het mysterie in de kelder schuilt. Als dan ook Bezema, de veront ruste echtgenoot van de huishoudster ten tonele komt is de marechaussee en daarmee de redding nabij en wordt de bende ingerekend, wordt een van zijn vacantie beroofde en zeer gedweeë Din ges door Coralie weggeleid, maar heeft Theodoor Lamaer de spannende gebeur tenissen in dit buitenhuisje besloten met een vlot geaccepteerde liefdes verklaring aan Louca de Vere. Een heel aardig stuk dat, zoals wel uit de inhoud blijkt, het moet hebben van het spel van een viertal der optredenden, nl. Thomas Dinges (H. Groenhout), Theodoor La maer (J. Miedema), Louca de Vere (mevr. Vlaskamp) en Helga Dobrovnik (mevr. Makken). Eigenlijk boven alle lof verheven was het spel van de h.h. Miedema en Groenhout, het was in één woord voortreffelijk; knap evenzeer dat van mevrouw Vlaskamp en wat mevrouw Makken presteerde na een zeer korte voorbereiding was ook al uitstekend. Mevrouw Buma als juffrouw Bezema, de heer E. de Jong als Bezema, mevr, v. d. Molen als Coralie Dinges secon deerden best en de heren H. Boelens als veldwachter van Klaveren, J. Klasema als een geheimzinnige man, J. Zonder- van als een wachtmeester der mare chaussee en P. Vlaskamp als een mare chaussee droegen er het hunne toe bij om deze uitvoering van de toneelgroep Amicitia tot een daverend sukses te maken, beloond met een ovatie van het publiek en wat de speelsters betreft, door de heer H. Groenhout, nu als voor zitter van de Sneeker Zeilclub, met bloemen. De .grime was van de heer D. H. Hamersma, de toneelaankleding van H. Brenninkmeijer Zonen. Tussen de be drijven door opgewekte muziek van het orkest Johan Bok, dat ook bg het bal optrad. Het is dezer dagen 75 jaar geleden, dat de vereniging „Hulp in Nood” alhier werd opgericht. „Uit het verleden” in dit nummer vermeldt bijzonderheden over de oprichting en de oprichters, die gegrepen waren door de nood welke er in vele gezinnen heerste. Vooral bij ziekte werd herhaaldelijk hulp gevraagd voor het verstrekken van melk en eieren en andere „versterkende middelen”, maar ook moest de vereniging vaak helpen met kleding, beddegoed en andere noodzakelijke artikelen. Heel vaak ook met levensmiddelen als er honger ge leden werd. Nu zijn de toestanden heel wat veranderd en verbeterd. Door de hogere levens standaard en de sociale voorzieningen zijn de arbeiders in heel veel gevallen niet meer op Hulp in Nood aangewezen. Maar toch heeft deze vereniging zich zelf nog niet overleefd. Ook in onze tijd valt er voor haar nog veel te doen en doet ze ook veel. Het werk is echter anders geworden en in vele gevallen ook de manier waarop geholpen wordt. in ons dorp deur aan deur kollekte worden gehouden. Verder werd nog besloten het regle ment zodanig te wijzigen, dat de contri butie, welke maximum twee gulden per tekenen, bezwijkt zij, zij verraadt wat zij als de waarheid ziet uit vrees voor de brandstapel. Dan echter verschijnt in haar cel „de andere Jeanne”. Ik ben de gene die jjj was, zegt zij; ik roep je op tot je laatste strijd. Vat weer moed en vind weer je waarheid. En dan heeft Jeanne alleen nog maar tot haar rech ters te zeggen, dat zij een grote mis daad heeft begaan door zich te onder werpen, voor zij naar de vuurdood wordt geleid. Statisch mogen wij dit drama wel noemen, de handeling is uiterst gering, slechts enkele minuten krijgen we spel van allure te zien, o.a. heel knap van Peter Aryans als hij als een der rech ters Jeanne tracht over te halen de akte van verzaking te tekenen. Voor het overgrote deel moet het stuk het echter van de tekst hebben, welke echter vol doende geladen is en plastisch vermogen heeft om te boeien. Eigenlijk is het stuk niet zo heel veel meer dan een monoloog van Jeanne, waar doorheen de vragen van de rechters fel flitsen. Een mono loog, door zeven episoden heen en dus vermoeiend voor het publiek, dat ech ter vooral vóór de pauze gespannen luisterde, het was immers muisstil in de zaal; maar een monoloog ook wel uiterst zwaar voor de actrice, die de rol van de Maagd speelde. Waren we verheugd eens kennis te maken met het nog zo jonge Zuidelijk Toneel, dat hier een interessant stuk bracht, nog meer deed het ons echter genoegen dat het ons hier de Vlaamse actrice Martha Gevers in de hoofdrol bracht. Zij onder scheidde zich daarin buitengewoon; het was uitermate verdienstelijk. Haar pres tatie trof ons te meer omdat ze zo be heerst was, zonder het pathos waartoe deze rol zo gemakkelijk aanleiding had Advertentieprijs 15 ct. per -am. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85074« ten name van Sneeker Nieuwsblad. Voor de derde maal was het de to neelgroep „Amicitia”, welke maandag de feestavond van de Sneeker Zeilclub verzorgde. De heer G. Ooms, die na mens deze club een woord van welkom sprak herinnerde er aan dat deze avond oorspronkelijk op dinsdag 6 november zou zijn gehouden, maar wegens de ge beurtenissen in Hongarije moest worden uitgesteld. Dankbaar was spr. de direc tie van het Amicitia-theater dat zij toen bereid was gevonden, deze maandag, welke gewoonlijk voor haar filmpro gramma is bestemd, voor deze uitvoe ring beschikbaar te stellen. Het op te voeren stuk heet „Verdwijningen en Verschijningen” en spr. moest consta teren dat vóór het doek was openge gaan al met de verdwijningen was be gonnen, want zijn echtgenote, mevrouw Ooms, die een der belangrijke rollen zou spelen was wegens ziekte niet in staat op te treden, haar rol zou nu wor den vervuld door mevr. Makken, wie spr. dank bracht voor haar bereidwil ligheid. De heer Ooms had ook nog zijn te leurstelling geuit ovgr het feit dat de zaal niet geheel vol was, maar ze was toch goed bezet en wat het belang rijkste was de gehele avond gevuld met de lach. Het publiek heeft zich im mers kostelijk geamuseerd met „Ver dwijningen en Verschijningen”, dit dwa ze spel in drie bedrijven naar het Ame rikaans door mr. H. M. Planten. Een kolderstuk, dat voor het amateurtoneel uitnemend geschikt is als men maar over goede krachten beschikt. Een stuk vol actie ook. Hoe zou het ook niet als twee vrienden, Thomas Dinges en Theo door Lamaer in een buitenhuisje ergens aan de grens, hun voor een week door een vriend afgestaan, een prettige va cantie denken te gaan doorbrengen, doch juffrouw Bezema, die voor hen de huishouding zou doen, door een smokkel bende al in de kelder is Verdonkere maand als ze er aankomen. De bende zorgt op dezelfde wijze voor de ver dwijning van veldwachter van Klaveren. En als de vrienden zich willen zetten tot de oplossing van deze raadselen, verschijnen er achtereeneenvolgens een onschuldige en een schuldige juffrouw, resp. Louca de Vere en Helga Dobrovnik. De laatste zal in de loop van de zor- Wij zouden niet graag alle toneel schrijvers, laat staan alle schrijvers en dichters want die begonnen er al bij het leven van de Maagd mee willen noemen die het proces van Jeanne d’Arc als stof voor een of ander werk hebben gebruikt. Uit de twintiger jaren van deze eeuw is vooral bekend Shaw’s: Saint Joan, dat in 1923 verscheen, na dat Jeanne in 1908 zalig en in 1920 hei lig was verklaard. De cultuurhistoricus Huizinga zegt daar in Herfsttij der Mid deleeuwen zo aardig van dat, als er een wonder tekort was gekomen om de hei ligverklaring van Jeanne d’Arc te wet tigen, nog zou kunnen worden aange voerd dat het haar was gelukt G.B.S. op zijn knieën te dwingen Een ander bekend toneelschrijver, die nog in de laatste jaren over haar schreef is Jean Anouilh, die het in 1953 in een stuk deed getiteld „l’Alouette”, „de Leeuwe rik”. Geven zowel Shaw als Anouilh hun visie op de Maagd in hun stukken weer, Thierry Maulnier streeft daar in „Jean ne en de rechters”, een stuk nog jonger dan dat van Anouilh, niet in de eerste plaats naar. Dat zal het publiek, dat dinsdagavond het Amicitia-theater vulde, toen dit stuk er onder auspiciën van Kunst aan Allen door het Zuidelijk Toneel werd ge bracht, misschien wei duidelijk gewor den zijn. We kennen van Maulnier al zijn heel knappe „Maison de la nuit” of „Het huis voor de nacht”, dat de toneelgroep Theater hier nog niet zo lang geleden vertoonde. Door dat toneelstuk liep on afgebroken het probleem van de mense lijke waardigheid. En in Maulnier’s „Jeanne en de rechters” is het niet an ders. Toen de schrijver dit stuk opzette is hij kennelijk niet zozeer bewogen ge weest door wat zich met Jeanne in de 15e eeuw afspeelde, ais door al het on recht dat in onze tijd en in vele landen de menselijke persoonlijkheid en haar waardigheid wordt aangedaan. Het pro ces van Jeanne moet, zegt Maulnier in een inleiding, de gedachte oproepen aan al die andere processen, die in wezen hetzelfde proces zijn, waarin de hele machine van de overheid op gang is gebracht om een individu, dat alleen staat, het ijle vlam metje van zijn geloof, vrijheid, barm hartigheid, geweten, moed of liefde te ontnemen, om dat hinderlijk dreigende vlammetje voor goed te doven. Jeanne moest daarom niet voor „haar”, maar voor „de” rechters verschijnen, „de” rechters die morgen misschien ons zul len oordelen. De veroordeling van Jean ne gaat ons evenzeer aan alsof men haar vannacht doodde vlak voor ons raam. Wij mogen niet slapen Als het stuk aanvangt heeft het pro ces al negentig dagen geduurd. De stem men der heiligen Catharina en Marga retha die Jeanne zo dikwijls hebben aangemoedigd, zijn nu verstomd. Deze heiligen willen de Maagd in de laatste fazen van het proces, waarin over dood of leven wordt beslist, zeer gaarne bij staan maar de aartsengel Michael legt hun ’t zwijgen op. Jeanne moet nu ge wogen worden op haar eigen verdiensten en beslissingen. De opzettelijkheid waar mee in dit gedeelte van de tekst het vraagstuk van de vrije wil naar de voor grond wordt geschoven doet in de an ders zo vlotte tekst wel wat gedwongen aan, maar hoe dit ook zij, Jeanne staat daar totaal vereenzaamd voor de rech ters. Tot het uiterste stelt zij zich te weer, maar eindelijk, na een laatste krachtige poging van een der rechters om haar de akte van verzaking te doen Dulles deelde de 15 ministers der Navo-landen mee, dat Amerika naast zijn verplichtingen jegens de Navo, met nog 30 andere landen militaire ver dragsverplichtingen heeft. Volgens Dulles zou het tegenover deze laatstgenoemde landen niet fair zijn als de Ver. Staten zijn Navo-vrienden een hogere plaats in de hiërarchie zou geven en niet in andere delen der wereld zou .kunnen optreden zonder overleg met de Navo. In diplomatieke kringen verwacht men dat de verklaring van Dulles een storm van commentaar zal ver oorzaken op grond van sterke Ame rikaanse oppositie tegen en afkeuring van het BritsFranse militaire optre den tegen Egypte dat zonder overleg met de V.S. of de Navo plaats vond. Een diplomatiek woordvoerder noem de de verklaring van Dulles „een nieuwe Amerikaanse onafhankelijkheidsverkla ring op het gebied der buitenlandse poli tiek”. De Amerikaanse minister legde zijn verklaring af tijdens een gesloten zit ting van de ministeriële raad van de Navo, gewijd aan de behandeling van het rapport der „drie wijze mannen” over niet-militaire samenwerking in Navo-verband. Dulles’ verklaring werd aan de verslaggevers meegedeeld door een hooggeplaatst Navo woordvoerder. Dulles’ verklaring was voornamelijk gebaseerd op de volgende zinsnede uit het rapport der wijze mannen: „Alvo rens een nieuwe politieke gedragslijn te gaan volgen, die van invloed kan zijn op de Navo of alvorens politieke uitspra ken te doen, moet er overleg worden ge pleegd”. Hoewel hij het hiermee in principe eens was, verklaarde Dulles dat deze zinsnede, indien letterlijk opgevat, te ver ging. Hjj zei, dat de Ver. Staten er strekt aan herstellende zieken die aan moeten sterken. Vroeger werd een aan vraag daarvoor eerst door twee bestuurs leden onderzocht. Om te zien of het wel nodig was. En dan werd soms nog maar voor 14 dagen een halve liter melk per dag verstrekt. Nu geven we een hele tijd aaneen melk en eieren. Verzoeken om steun voor versterkende middelen ko men nl. nog altijd bij Hulp in Nood bin nen. De Ziekenfondsen en Sociale Zorg geven ze niet. Ook helpen we bij de aan schaffing van elastieken kousen, brillen, prothesen, dekens, ledikanten enz. terwijl we ook meermalen een bijdrage verlenen voor hulp in de huishouding aldus de heer Feenstra. En al die dingen lopen aardig in de papieren. Vroeger waren het meestal kleinigheden. Het aantal aanvragen was toen echter veel groter. „Vader” Jouvenar bijv, voor wie Feenstra 23 jaar geleden in de.plaats kwam, hield drie maal in de week een uur zitting. Zolang hij weesvader was in zijn kantoortje in het weeshuis, daar- -T in de voormalige Harmonie. Nu heb ik er niet eens meer een vaste tijd voor, zei de heer Feenstra, en ontvang ik de mensen bij me aan huis. Het zoeken naar het vermiste grote Canadese passagiersvliegtuig van de Trans-Canada Airlines is maandag we gens zeer slecht weer tijdelijk gestaakt. Vier vliegtuigen die nog waren opgeste gen om te zoeken naar het wrak van het toestel, dat met 62 mensen aan boord moet zijn verongelukt, keerden wegens zeer slecht zicht in een sneeuw bui terug naar Vancouver. Het vliegtuig is vermoedelijk neergestort in de om geving van Hope, in de Canadese pro vincie Brits Columbia, op 160 kilometer ten oosten van Vancouver. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het wrak pas over weken, misschien zelfs maanden, gevonden zal worden. Indien alle 62 inzittenden zijn omgekomen wil dat zeggen dat deze vliegramp de groot ste is die Canada ooit heeft getroffen. HEÉG. Al jaren lang hebben we hier in Heeg de mensen horen klagen: „had Heeg nu maar een ijsbaan. Als alle ijs clubs in Friesland al „los” zjjn, staat Heeg nog stil”. Maar sinds woensdagavond zullen we hopelgk die verzuchting niet weer horen. Toen is nl. in café Visser, in de buiten gewone ledenvergadering van de ijs club Heeg, besloten een ijsbaan aan te leggen, waarvoor nog deze week ook een beroep op de burgerij zal worden ge daan. Het bestuur had al weken te voren aan de voorbereidingen gewerkt, en dank zij de grote medewerking van de Wed. Visser, eigenaresse van het stuk land dat men voor de ijsbaan op ’t oog had, konden woensdagavond spijkers met koppen worden geslagen. Het bestuur durfde zelf geen beslis sing nemen en had daarom deze ver gadering uitgeschreven, die goed be zocht was. Voorzitter Beetsma zette de plannen uiteen en prompt werden allen het er over eens. De financiën vormen natuurlijk het grootste pro bleem, maar ook hierin kwamen de leden het bestuur spontaan tegemoet. De pre sentielijst ging opnieuw rond en er werd direct al voor een flink bedrag inge tekend. Om het gehele benodigde be drag bijeen te brengen zal deze week een lijst- M -S«

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1