a ito J 46 Johannes Bogerman Lyceum officieel geopend I JOHANNES BOGERMANNationale figuur Van 15991602 predikant in Sneek fi Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST exposeert foto’s van haar leden Een imposant bouwwerk I E 7. L I ,,’t Filter” BI* iigg 111e jaargang no. 102 Donderdag 20 dec. 1956 RedacteurL. KIEZEBRINK Brood cent duurder r 184 AR eu m..33 <3: RIJ D 9 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 j, Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT ea ORUFHOUTS NIEUWSBLAD otdcB Kerknieuws Verhoging landarbeiders- lonen eerst op 1 mei Meest gemartelde slachtof fer van Gestapo overleden Koningin en Prins naar Amsterdam Ver. van Huis- en Grond eigenaren f f DONDERDAGS Zó lang zijn de gangen! Kleuren. Architecten, aannemers, enz. '«’S- Voorzitter van de Synode. T verloren zoon en ontworpen en uitge voerd door 'Jentsje Popma te Leeuwar den. Het secretariaat van de Koningin deelt mede: Het ligt in de bedoeling van koningin Juliana en prins Bernhard zaterdag aan wezig te zijn bij de plechtige overbren ging van de Hongaarse verzetsvlag naar het koninklijk paleis op de Dam. Ook prinses Wilhelmina hoopt bij déze plech tigheid aanwezig te zijn. hun Hij dit Er SNEEKER NIEUWSBLA Versehtynti MAANDAGS «t Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnk C®. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SCHARNEGOUTUM. In de Geref. kerk is gekozen tot ouderling de heer Halma, tot diaken de heer F.Rienstra. tember, overleed hij, in de ouderdom van 61 jaren. Hij had echter nog net mogen beleven, dat het eerste in paars fluweel gebonden en met zilver beslagen exem plaar van de Staten-Bijbel aan de Sta- ten-Generaal was aangeboden. Zijn vrouw noemde haar man in zjjn grafschrift: een welsprekend kerkrede naar. een zeer geleerd theoloog, een ver standig man, zeer verdienstelijk tegen over de kerk en de republiek in de moei- lijkste tijden, bemind bij de vader des vaderlands (Maurits en Willem bode wijk), een mens van onvergefelijke ver dienste. Met hem stierf tevens de naam Bo german uit. Hij had geen kinderen en zijn enige broer Reinier of Regnerus „Zijn gelaatstrekken waren schoon, ze imponeerden. Hij had de mooiste baard, goudblond, afgolvend tot aan zijn middel. Zijn blik wierp vlam men, zijn donderende stem zette die blik kracht bij en somtijds werd die indruk nog verhoogd door een ko ninklijke beweging met zijn arm”. Toen de strijd in de synode beslist was, kreeg Bogerman weer tal van beroepen, maar weer weigerde de Leeuwarder vroedschap zijn toestemming tot ver trek. Doch toen van de Staten-Generaal het verzoek kwam hem af te staan voor de arbeid van de bijbelvertaling, kon dit niet worden afgeslagen. Bogerman bleef dominee van Leeuwarden, maai’ vestig de zich voor vele jaren in Leiden. Daar heeft hij hard gewerkt. Het Oude Testa ment is voor ’t grootste deel door hem vertaald. Hij werkte dag en nacht, niet tegenstaande het toenemende lijden. Hij leed nl. jaren lang aan een nierziekte. Hij kende geen rust, omdat hij zo gaar ne voor zijn dood het werk nog gereed zag, een werk, dat voor onze kerken, voor heel ons volk van zo onschatbare betekenis zou zijn, en 300 jaar stand zou houden. Het origineel van deze fraaie foto, door een van de leden der Amateur Fotografenclub ,,’t Fil ter” alhier in Balk ge nomen, zal naast vele andere te zien zijn op de driedaagse fototentoon stelling, welke deze ac tieve club vrijdag, za terdag en maandag a.s. houdt in het Gerecnts- gebouw aan de Markt straat. ■Deze tentoonstelling die weer even attractief be looft te worden als die over oud en nieuw Sneek tijdens de feestweek, zal vrijdagavond geopend, zijn van 710 uur, za terdag en maandag van 10 uur ‘s morgens tot 10 uur ‘s avonds. In de advertentie, waar in deze tentoonstelling maandag in ons blad, werd aangekondigd, wa ren de openingstijden onjuist vermeld. Eveneens is zeer veel zorg besteed aan de kleuren; het aantal gebruikte kleuren is legio; maar toch is er een harmonisch geheel ontstaan. De lokalen verschillen onderling van kleur, terwijl in de lokalen zelf de wanden onderling ook weer een andere kleur hebben. Het brood wordt een cent duurder. In vele plaatsen zal de prijsverhoging, die voor alle soorten geldt, vandaag reeds worden doorgevoerd. In andere plaatsen zullen de bakkers uog even wachten, maar binnen een week zal de broodprijs in het hele land met een cent gestegen zijn. Minister Zijlstra gaf zijn fiat aan deze prijsverhoging, na een bespreking met vertegenwoordigers van de Bakkerij - stichting. De stichting drong aan op een prijsverhoging, die twee- tot driemaal zo groot was als die, welke de minister ten slotte toestond. De verhoging is een gevolg van de ge stegen graanprijzen op de internationale markt en de hoger geworden vrachtkos ten. Het grootste gedeelte van ons graan wordt uit het buitenland aangevoerd. In 1599 werd Bogerman predikant in Sneek. Hij deed de 23ste september van dat jaar zijn intree in de grote Martini kerk, maar nam na drie jaar al weer af scheid wegens zijn vertrek naar Enkhui- zen. Doch ook daar bleef hij niet lang. Leeuwarden beriep hem, waar hij in 1604 zijn intrede deed en 32 jaar werk zaam bleef. In 1614 kreeg hij de benoe ming tot hoogleraar te Franeker, maar de Leeuwarder magistraat liet hem niet gaan. De hoop dat de verhoging in de lonen van de landarbeiders per 1 januari tot stand zou komen, is in rook vervlogen. Het wordt waarschijnlijk 1 mei 1957, de datum waarop de nieuwe c.a.o. moet worden afgesloten. Men had de verhogingen op 1 januari willen laten ingaan, omdat er dan toch allerlei wijzigingen moeten worden in gevoerd, wegens de verplichte ouder- domsverzekering. Nu de regering echter nog geen be slissing heeft genomen over wat voor de landbouw zal worden gedaan, acht men die kans verkeken. In de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap is de gehele dinsdagmiddag en -avond tussen werk gevers en werknemers over de aan staande verhogingen gepraat. In overeenstemming met werkgevers en werknemers was de wens geuit, dat de lonen met 3 percent zouden moeten worden verhoogd (de tweede 3 percent van de 6 percents die mogelijk werd ge maakt door de loonmaatregelen van de regering op 19 maart j.l.) en verhoging van de vakantietoeslag van 2 percent tot 4 percent. (Vrije Volk). Het Algemeen Dagblad meldt: In Oslo is 77 jaar oud overleden Lauritz Sand .de man die in de oorlogsjaren voor de Noren het symbool van het verzet te gen de Duitse onderdrukkers is geweest en die beschouwd wordt als de meest- gemartelde gevangene van de Gestapo. Jarenlang was hij hun gevangene, maar ondans bijzonder langdurige martelingen heeft hij nooit ook maar met een woord de geheimen van het verzet prijsgegeven. Lichamelijk geheel gebroken kwam Sand aan bet einde van de oorlog uit een ge vangenkamp om vele jaren in een zie kenhuis te worden verpleegd. Koning Haakon heeft hem daar persoonlijk het ridderkruis in de orde van St. Olav op gespeld en de Amerikaanse regering on derscheidde hem met de vrijheidsmedail- le met palm. Meer dan veertig jaren van zijn le ven bracht Sand door op Java en Suma tra. Hij kreeg een militaire opleiding en diende in de oorlog op Celebes en nam deel aan verscheidene acties in de Oost- Indische archipel. In 1911 werd hij direc teur van enige grote plantages en voor zitter van het Zuid-Sumatrasyndikaat. In Leeuwarden kwam Bogerman ook naar voren in de strijd tussen de Re monstranten en Contra-Remonstranten. In ons gewest was er van twist bijna geen sprake. Op een paar na waren alle Friese dominee’s Gomaristen. De stadhouder en de andere politieke lei ders waren eveneens op de hand van de Beschrijving van het Gebouw. De oppervlakte van het gebouw met de aangrenzende tuin bedraagt plm. 12000 m2. Het bijbehorende sportveld is plm. 16000 m2 groot. Het schoolgebouw is in hoofdzaak ge bouwd om een binnenplein, dat aan één zijde open is. De hoofdingang is gelegen aan de Bolswarderweg; achter deze in gang ligt de hoofdhal met toegang tot de aula. De leslokalen zijn met de ramen aan de zonzijde gebouwd, langs alle lo kalen lopen gangen, die met elkaar een kleine 300 m lengte hebben. Vanuit de beide gymnastiekzalen is het sportveld rechtstreeks bereikbaar. De school bevat 21 leslokalen, 10 vak lokalen (natuurkunde-, donkere kamer, scheikunde-, natuurk./scheikunde-, bio logie-, aardrijkskunde-, handwerk-, han- denarbeidlokaal, twee gymnastiekzalen en een tekenzaal)de nodige kabinetten bij de vaklokalen; bij ieder van de gym nastieklokalen een kleedzaal en een doucheruimte met 12 douchehokjes; overblijflokaal met keukentje, tegelijk aula met galerij en moderne toneelacco- modatie; rectors-, conrectors-, docen ten-, concierge-, onderzoek-, zuster-, administratiekamer, bibliotheek, de no dige toiletten en werkkasten; twee rij- wielkelders onder de gymnastiekzalen, over een groot gedeelte van het gebouw een zolder en een centrale verwarmings- kelder. Verlichting en versiering. Extra zorg is besteed aan de verlich ting van gangen, hallen, kamers enz. In de gangen is een wandverlichting aan gebracht, in de lokalen een TL-verlich- ting, terwijl de hallen van smaakvolle armaturen zijn voorzien. Alle electriciteitsleidingen zijn in de muren en zolders weggewerkt. Op bepaalde plaatsen is een speciale versiering aangebracht: In de aula op de wand boven de to neelopening een mozaiek, voorstellende Paulus op de Areopagus, ontworpen door Cor Rei?ma te Leeuwarden en uit gevoerd door de fa. Bogtman te Haar lem. In de hoofdhal een monumentale klok, ontworpen en uitgevoerd door mevrouw Marijke Visser te Bergen (N.H.)in de hal boven de hoofdhal vier glas in lood ramen, voorstellende de 4 evangelisten en groot gezandstraald raam, voorstel lende Saulus op de weg naar Damascus. Beide kunstwerken ontworpen en uitge voerd door Jentsje Popma te Leeuwar den. De hoofdingang is uitgevoerd in sier beton, bestaande uit vierkante blokken, waarin naast diverse bijbelse tekens symbolisch de verschillende te onder wijzen vakken voorgesteld zijn. De ont werpster hiervan is Mevr. Baanders te Vinkeveen, de uitvoering geschiedde door de fa. Selva te Sneek. Hoog boven de hoofdingang is het wa pen van Sneek aangebracht, terwijl de hoofdaannemer, de heer H. A. Boom- sma een draadfiguur aanbood voor een van de nevenhallen, voorstellende de Osewond te Den Haag; fa. Sluyter, glas- en schildewerk, bijgestaan door de fa. Lucas de Vos; Eerste Sneker Vloe renbedrijf voor het leggen van de d: 3400 m2 linoleum; Technovum te Rozen- daal, stalen ramen; fa. Selva, sierbeton, gootstenen enz.; fa. Troelstra, gas- en waterleiding; fa. de Vries, Gorredijk en fa. Kingma, Leeuwarden voor de leve ring van de benodigde kasten; fa. A. J. Ringnalda, smeedwerk; fa. Wijnands, Arnhem, Blinds; fa. Hartelust, Leeu warden, hang- en sluitwerk; fa. Kool- stra, sanitair. De inventaris van het gebouw werd geleverd door: fa. Ahrend, Amsterdam, stalen meubelen; fa. Galvanitas, Oos- terhout, stalen meubelen en teken tafels; fa. Rothuizen, Ede, sets, borden enz.; De Kosmos, Amsterdam, stalen besprak de kerkelijke zaken met Willem Lodewijk en Prins Maurits. En toen de grote synode bijeenkwam, werd hij haar voorzitter. Een Fransman, die het overigens niet met zijn ideeën eens was, erkende, dat voor die taak berekend was. Het ontwgrp van het gebouw is van de architect L. Reinalda te Leeuwarden, in overleg met het Adviesbureau van Rijksgebouwendienst te Den Haag. Na het overlijden van de heer Reinalda in 1954 is het geheel voortgezet door ar chitect J. C. Teeuw te Leeuwarden, die reeds in 1953/54 een werkzaam aandeel had in de voorbereidingen van de bouw. De architect B. Leeman alhier heeft op verschillende punten zijn medewerking verleend. Als adviseurs waren aan de bouw ver bonden: fa, Bootsma en Kielman te Leeuwarden voor de betonbouw; fa. S. H. de Jong te Groningen, electrische in stallatie; H. Wiecherink te Enschedé, centrale verwarming. Het gehele bouwwerk is uitgevoerd door het aannemersbedrijf H. A. Boom- sma te Sneek. Op 8 augustus 1954 werd de eerste paal in de grond geslagen; daarna heeft de bouw van dit omvang rijke bouwwerk, behoudens twee lange vorstperioden, regelmatig voortgang gevonden. Verder hebben aan de bouw een werk zaam aandeel gehad: de fa. Veldman te Groningen, electrische installatie; fa. Feenstra te Heerenveen, verwarmings- installatie, in samenwerking met fa. Een van de beide gymnastieklokalen, ook volkomen volgens de hedendaagse eisen ingericht Met het nieuwe Chr. Lyceum op de hoek van de rijksweg en de Hemdijk dat hedenmiddag geopend werd, is onze stad wederom een imposant bouwwerk rijker geworden. Maakt het uiterlijk van dit omvangrijke gebouwen-complex al een machtige indruk, het interieur en de inrichting doen dat des te meer. Hier is een-schoolgebouw tot stand gekomen, dat volledig beantwoordt aan de vele en zware eisen waaraan heden ten dage een inrichting voor middelbaar- en voorbe reidend hoger onderwijs moet voldoen. Het is stellig verheugend, dat het Chr. Lyceum zo kort na de oprichting al zóveel ’eenlingen telt 450), dat het de grootste onderwijsinrichting in onze provincie is geworden en dat deze grote stroom na de tijdelijke en zeer gebrekkige huisvesting in het oude H.B.S.-gebouw aan de Westersingel thans naar deze prachtige nieuwe school kan worden geleid. Het verslag van de Opening'hier van staat elders in dit nummer. Advertentieprijs 15 ct. per -m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85074’ ten name van Sneeker Nieuwsblad. meubelen; fa. Stabiel, Rotterdam, hou ten stoelen; fa. v. Rooijen, IJsselstein, houten stoelen; Elka, Kampen, houten bureaumeubelen; „De Schelde”, Goes, inrichting gymnastieklokalen; fa. Raak, Amsterdam, armaturen hallen en ka mers; fa. Metz, stoffering; fa. Bruin zeel, Zaandam, rekken voor bibliotheek, monta-rekken. Voor zovei’ achter de genoemde firma’s geen plaatsnaam is verméld, zijn ze te Sneek gevestigd. Nu het prachtige Chr. Lyceum dat vandaag geopend is, de naam „Johannes Bogerman Lyceum” draagt,zullen velen zich af vragenwie was deze Boger man? De meesten kennen hem als de man met de schoonste baard van Eu ropa; zjj weten dat hij de synode van Dordt heeft gepresideerd en dat hij vele jaren predikant in Leeuwarden en ook enige tijd in Sneek is geweest. Misschien is het ook bekend, dat hij jets te maken heeft gehad met de Statenbijbel, maar dan houdt de.kennis van deze nationale figuur ook op. Daarom willen we hier iets van hem vertellen, waarvoor wjj putten uit de lezing welke de heer A. Algra, leraar aan het Lyceum, onlangs in het bestuur van deze school heeft gehouden. De familie Bogerman is afkomstig uit Dokkum. De vader van Johannes, die ook Johannes heette,- was aanvan kelijk pastoor te Kollum, maar werd la ter predikant, Eerst te Upleweert in Oost-Friesland, waar de jonge Johannes in 1576 geboren werd, maar in 1580 keerde hij in Kollum terug. Lang kon hij daar echter- niet blijven. Door het verraad van Rennenberg kwam Kollum precies in de frontlijp. te liggen. Men was er zijn leven geen ogenblik zeker, vooral de dominee niet, en daarom werd hij overgeplaatst naar Bolsward, waar hij van 15801592 heeft gewerkt. Hier De Ver. van huis- en grondeigenaren hield gisteravond in hotel de Gouden Leeuw een vergadering, waar de heer E. Schaap het voorzitterschap waarnam. Deze zeide in zijn openingswoord, dat deze vereniging niet zo vaak vergader de, omdat zij feitelijk niets te zeggen had over de belangen, welke de leden aangaan, daar de regering alles beslist. Gelukkig bestaat er van onze zijde een bond en een hoofdbestuur dat voor onze belangen trouw opkomt, anders stond het er voor ons niet gunstig voor. Als het over de huren gaat, dan is de toe komst duister, want over de huurverho ging valt nog niets met zekerheid te zeggen. De heer Bos las daarop de no tulen, welke onder dank werden goed gekeurd. Er worden een paar ingeko men stukken door de voorzitter voorge lezen, welke betrekking hebben op de positie van de huiseigenaren in ver band met de huren. De voorz. merkte naar aanleiding hiervan op, dat vrijwel alle artikelen duurder worden, terwijl de huren steeds op hetzelfde peil blijven. Ex- ontstond een levendige discussie, waaruit afgeleid kon worden, dat de le den er sterk voor voelen de leiding van eventuele acties aan het H.B. over te laten. Actie van enkele afdelingen sor teert geen effect, omdat deze geen vol doende kennis hebben van de mensen met wie moet worden gesproken en ook zelf te weinig bekend zijn om enjge in druk te maken. Het bleek dat er con tact is tussen het H.B. en de regering, hoewel nog niets kan worden medege deeld over de vooruitzichten betreffende de huürverhoging. Wel kan men steun ontvangen bij eventuele uitbreiding van huizen, doch dit gaat slechts over een aantal jaren. Een ander punt is de vraag wie de kosten moet betalen van het aanbren gen van closets. Er werden door de le den verschillende inlichtingen gegeven. Er is een besluit van de regering dat in de gemeentelijke huurcommisises le den van onze afdelingen kunnen worden opgenomën. De voorzittex- zegt dat al eens een poging in die richting bij het gemeentebestuur is gedaan, doch heeft geen resultaat opgeleverd, blijkt verschil van mening te bestaan over de inhoud van de desbetreffende circulaire, waarom besloten wordt aan hei H.B. te vragen een nadere uiteen zetting te geven. De contributie werd vastgesteld, waarna de voorzitter in zijn slotwoord er op wees, dat op de jongste algemene vergadering in Utrecht gebleken is, dat tal van afdelingen een bloeiend vereni gingsleven hebben. Hier komt men slechts met enkele leden bijeen, wat het bestuur bevreemdt, want meerdere me dewerking zou stimulerend werken. Er is voldoende propagandamateriaal voor handen. zodat men de niet aangeslote nen goed op de hoogte kan brengen waarom het in onze vereniging gaat. Met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst en medewerking sloot hij daar op de vergadering. heeft de jonge Johannes lagex- onderwijs genoten. Later bezocht hij er de latijnse school en in 1591, op 15-jarige leeftijd, werd hij als student ingeschreven aan de hogeschool te Franeker. Ook als theologisch student muntte Johannes Bogerman al spoedig uit. Vooral zijn kennis van het Hebreeuws werd geroemd, iets wat hem later te pas kwam bij de vertaling van het Oude Testament. De staten van de provincie kenden de begaafde leerling van hogeschool dan ook een beurs toe. toonde zijn dankbaarheid, door de Hoge Overheid zjjn eerste werk op te dragen. Het was een verhandeling over „de be- vrijding van het vaderland en het her stel van de vrede”. In 1594 nl. werd Groningen óp de Spanjaarden veroverd en van dat ogenblik af aan heerste er vrede in het Noorden. De hele verhan deling van de 17- of 18-jarige was in het Latijn geschreven! Trouwens ook in later tijd stonden velen verbaasd over zijn grote kennis van het Latijn. Hij sprak deze taal voor de vuist weg. Naar Sneek. reeds overleden was, had alleen twee dochters. Een eer. Dr. Wumkes heeft meermalen gezegd, dat hij het een eer achtte, dat hjj op de kansel mocht staan waarop eens deze Bogerman aan de Snekers het evangelie bracht. Wij mogen het een eer achten, zo betoogde de heer Algra, dat ons lyceum ook zijn naam draagt. viger was de strijd in Holland en Utrecht. Daar riep de onderliggende partij de hulp van Bogerman in. Hij schreef tegen Hugo de Groot, verga derde met de Contra-Remonstranten en werd later door Leeuwarden „uitge leend” aan Den Haag, waar hij optrad in de Kloosterkerk. Hij onderhandelde met buitenlandse godgeleerden, werd ontvangen door de Engelse gezant en In 1635 was de arbeid vrijwel gereed, maar voor Bogerman Leiden verliet, had hij al weer een benoeming aan de Hoge school te Franeker ontvangen. Deze keer gaf Leeuwarden toe. .In 1636 hield Bogerman zijn eerste oratie als hoog leraar en werd hij doctor in de thologie. Zijn krachten waren echtex- verteerd en reeds het volgende jaar op de 11de sep-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1