Kerstrede van H. M. de Koningin a a I Aan onze adverteerders I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Feestavond Utile Didci afscheid in de Weer ren A m bacht sch o< >1 Vele voor 46 E gelukwensen en geschenken het nieuwe Chr. Lyceum Kerstw jjdingsuitvoering Chr. Gem. Koor „Excelsior* en de Chr. Muziekver. „Harmonie” 111e jaargang no. 103 Donderdag 27 dec. 1956 :r Benoemd RIJ D 9 eu Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Nieuwe hoofdagenten 7. H: Een begeerde baan Fries Scheepvaart Museum kocht naastgelegen pand Kerstviering Gerei. Jeugd Centrale Jaarvergadering Kon. Ned. Verb. Watersportver. B Uitgaand publiek in 1955 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK tr september 184 tAR belastingopbrengst •otdoi De muziek. bestuur een het De heren J. Aukema en F. Ruis bevorderd tot hoofdagent bij de meentepolitie alhier. bestuurs- buitenboord motor- zijn Ge- De heer en mevrouw Hardorff aan de bestuurstafel. Geheel links de nieuwe direkteur de heer fMak Verschijnt MAANDAGS w> DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrlnk Ce. Kantoor GROOTZAND SS Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres KLEINZAND 7 - TeleL 2872 iii ■Ml Wat het muzikale deel der uitvoering betreft, „Harmonie” vergastte ons op een schoon samenspel. Het saxofoon- timbre versmolt over ’t geheel innig met de fanfare en polijstte deze als ’t ware. De ombouchure was soepel en daardoor deed de ensembleklank (zo Na dit tijdstip kunnen geen adver tenties meer worden aangenomen. Administratie „SNEEKER NIEUWSBLAD” De nieuwe Geref. Oosterkerk, smaak vol versierd, is een ideale omgeving voor een Kerstviering en de Geref. Jeugdcen- trale heeft daar 2e Kerstdag een dank baar gebruik van gemaakt. Voor een groot publiek, ouderen en jeugd, heeft zij een programma gegeven dat zeer stemmingsvol was en diepe indruk maak te. Een goede leraar. De nieuwe directeur is nog maar kort in functie. Maar in die korte tijd is mij toch al duidelijk geworden, dat U een goed leraar is zei hij tot de heer Hardorff. In Uw klas heerst een goede orde en een prettige sfeer en daaraan herkent men de goede leraar. Volgens spr. stemde de dankbaarheid i van het bestuur, de leraren, het perso- Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Wieringerwerf de heer R. J. de Jong te Scharnegoutum. Als herinnering zal de heer Hardorff een boekenkast worden geschonken. Hij moet daarvoor echter nog een keu ze maken en daarom overhandigde de voorzitter hem als symbool een aantal tekeningen waaruit, hij die keuze kan doen. goede wensen een boek toevoegde. Na de pauze met tractaties vertolk ten Leo Heidenis en Wieger Dolstra op rijm de gevoelens van de leerlingen bij dit afscheid, wat ook nog werd uit gedrukt in een boek voor mijnheer en bloemen voor mevrouw, waarna de heer Hardorff zelf een geestig' slot woord sprak. Hij memoreerde daarin heel in ’t kort zijn levensloop en dank te, mede namens zijn vrouw, voor de waarderende woorden en de cadeaus- Voor de funktie van concierge in het Gemeentehuis van Wymbritseradeel al hier hebben zich 299 sollicitanten aan gemeld. Het herenhuis Kleinzand 14, eigen aan de heer K. Edel en thans bewoond dooi de heer dr. P. Greep, is onderhands aan gekocht door de Vereniging „Fries Scheepvaart Museum’ alhier. In de eerste plaats wil ik hier het Kerstspel „Herodes Verraad” noemen. Een eenvoudig sober spel, zeer goed ge zegd en voorgesteld door deze jongeren die de dramatische betekenis zuiver voelden. Een climax van deze avond die verder bestond uit samenzang onder lei ding van de heer D. S, Algra, die de gemeente de aloude Kerstliederen muzi kaal gevoelig liet zingen. Twee jeugdkoortjes, begeleid door een pianist en vier jeugdige violisten, zon gen verdienstelijk gedeelten uit ’t Kerst oratorium „Christus Geboorte” van R. Beintema, waarbij vooral de zuivere so praan solo op viel. De Kerstvertelling ontbrak al evenmin De heer J. A. van Koeveringe bracht met zijn verhaal „Het Kerstkindje in het grote huis” iets goeds, en zijn manier van voordragen was bijzonder beeldend. Zo was deze Kerstavond inderdaad een feest van zingende, blijde mensen zoals de voorzitter, de heer W. G. Baarda, aan het begin van de avond gewenst had. „Laten wij zingen en blij zijn als de herders en engelen. Ook toen was het een tijd van tyrannie en bloed maar la ten wij ’n dapper hart, een sterk geloof hebben en de toekomst zien in Je zus Christus”, aldus de voorzitter die met Schriftlezing en gebed opende. Ds. van Loo sloot met dankgebed deze avond die nog lang in de herinnering zal blij ven. Na een inleidend woordje van de directeur de heer A. Mak, kwam als eerste spreker burgemeester Raster- hoff als voorzitter van het schoolbe stuur aan het woord, om hem te dan ken voor alle werk in zijn veelzijdig ambt aan deze school verricht. Er is in deze 26 jaar veel veranderd. Leraren uit Uw beginperiode zijn er niet meer en leerlingen zeker niet. Maar waar schijnlijk wel zonen van oud-leerlin- gen. De eisen die de maatschappij en het bedrijfsleven aan de leerlingen stellen, zullen ook wel veel veranderd zijn. U kunt echter op een drukke werkkring terugzien. En naar wij ho pen met voldoening. Want U heeft niet alleen iets aan de school gegeven, maar de samènwerking hier heeft ook U iets gegeven dat waarde zal hebben als U straks het leven van ambtloos burger intreedt. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat het laatste jaar voor de heer Har dorff (die een tijdlang waarnemend di recteur was) niet het gemakkelijkste is geweest. Het bestuur legde toen een stellig niet meer verwachte taak op zijn schouders, waarvan hij zich echter goed heeft gekweten. Dat de moeilijk heden welke de omgang met jonge mensen met zich meebrengt thans van Uw schouders worden genomen is stel lig een verlichting, aldus de heer Ras- terhoff, maar aan de andere kant zult U nu straks een heel andere plaats in de wereld innemen. Hij wenste de heer Hardorff toe, dat hij er in zal slagen zich daarbij aan te passen en ook in de periode welke hem nu waoht dezelfde bevrediging zal vinden die het werk hem steeds geschonken heeft. miek, frasering, voordracht, uitspraak enz. waren punctueel verzorgd. De crescendo’s en decrescendo’s waren in één woord een juweeltje. Een majes tueus slot van ’t vocale gedeelte vormden de Engelenzang van Schulz, bew. J. Nauta en „De Heemlen roe men” uit die Schöpfung van Haydn met dubbelkwartet en pianobegeleiding. Hier bewees het koor ook in de forto’s en fortissimo’s, zijn lofwaardige capa citeiten. Evenals vorige jaren (’t wordt zo langzamerhand traditie) werd donder dagavond door bovengenoemde vereni gingen resp. o.l.v. de heren J. Nauta en P. Bakker een vocale en muzikale Kerstwijding gegeven in „Ons Ge bouw”, dat door zijn voortreffelijke acoustiek zich zo uitermate voor zul ke doeleinden leent. Medewerking bij een viertal zangstukken verleende de pianist-accompagnateur B. Nauta. licht irriterend in een vrij beperkte ruimte) toch weldadig aan. „Larghet to” van Handel en „Amen” van Mol met zijn prachtige fugatische doorwer king, werden zeer beschaafd gespeeld. Minder goed slaagde „The Lost Chord” van A. Sullivan. Niet alleen maakte een sopraan-saxofoon hierin een ont sierend „slippertje”, maar ook verder liepen 'e stemmen wat onzeker. „Lar go” van Handel en „Panis Angelicas” van C. Franck met een sublieme cano- nische doorwerking werden op indruk wekkende wijze vertolkt, evenals de suite van Kerstliederen en „Veilig in Jezus armen” van Alfred Delbecq. Met devote aandacht werd deze plechtige uitvoering aangehoord. Zaal en galerij waren tot in alle hoeken bezet. Hier past een woord van warme hulde a&n de beide dirigenten: hun leiding was correct, soepel, rustig, markant en be heerst. En verder aan de nog jeugdige pianist, wiens spel en accompagnement goede beloften inhoudt voor de toe komst. Voor en na de pauze was er samen zang, en de samenkomst werd besloten met gemeenschappelijk zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere” en dankgebed. Deze Kerstwijding was een waardige voorbereiding op de ernst, de aanbidding en de jubel rondom Bethle- hems kribbe. J. v. M. Nadat de grote stoet aanwezigen het hele gebouw had doorkruist, hield het schoolbestuur een officiële receptie in de aula, waar velen een gelukwens kwamen aanbieden, veelal vergezeld van een geschenk. Als eerste sprak dr. Doornen bal, die het verschil tussen oud en nieuw nog eens onderstreepte. Namens het provinciaal bood gedeputeerde S. v. A b b e m a een waardevolle sierschaal aan. Burgemeester Rasterhoff sprak namens het gemeentebestuur zijn blijd schap uit over het tot stand gekomene, waardoor de centrumpositie van Sneek zeker weer versterkt zal worden. Hij bood enige exemplaren aan van het boekwerkje „Sneek Drie kronen met Ere”, als aanvulling voor de boeken kast en als hulp bij de geschiedenis lessen. De fraaie katheder in de aula werd namens de architecten aangeboden door de heer T e e u w. De fa. H. A. B o o m s m a, de aannemer, bood een draadfiguur aan één der trapwanden aan, voorstellende de Verloren Zoon. De schildersfirma S 1 u y t e r ver rijkte de school met een prachtige zil veren asbak. Odysseus zet zijn zwerftocht langs het Sneker schooltoneel maar voort. Zagen we.’t 25ste boek van de Odyssee enige weken geleden bij Dicendo Dis- cimus, Utile Dulci bracht een andere Jezing van dit boek vrijdagavond op het toneel van de prachtige aula van het nieuwe Chr. Lyceum. Een lezing nu van G. W. Lawson, welke ons Odys seus doet zien terug in de familiekring na zijn twintigjarige zwerftocht; en niet van zijn beste zijde. Want hij is maar een vervelende kletsmeier ge worden die niet ophoudt met leuteren over zijn avonturen en daardoor zijn taak als koning van Ithaka verwaar loost. Hij hangt zijn Penelope danig de keel uit, waarom zij vindt dat het heel wat minder moeite kost de afwezige held trouw te blijven, dan de opschep per die zü nu weer voortdurend bij zich heeft. En zoonlief Telemachos wel een tikje veranderd sedert wij hem kortgeleden op Scheria zagen ge sterkt door de Spartaanse Pholoë, die Odysseus listig aan Menelaos heeft ontfutseld om zijn Pennie als kamenier te dienen, zet zijn vader af, hij be stijgt zelf de troon, maar maakt Odys seus minister van buitenlandse zaken, in welke functie hem nieuwe reizen en dus avonturen wachten. Penelope zet alvast een nieuw breiwerkje op! Een aardig stuk, dat ook nog wat show biedt, dank zij het optreden van een groepje slavinnen. Wiebe Speelman was koning Odysseus, Kees Vogelzang koning Menelaos en zij gingen werke lijk royaal met de beker om. Ofschoon als onze herinneringen goed liggen, ten deze overtroffen door koning Alkinoos van Scheria, maar die had op het Ami- citiatoneel dan ook de beschikking over een soort teiltje, en zeker thans door Jan Eringa als Iros, de in betere doen geraakte bedelaar, die in kenne lijke staat door Telemachos (Auke v. d. Kooi) van het toneel moest worden verwijderd. Tom v. d. Mark was de zanger Phemios, en Rudolf de Bos Kuil het oude heertje, die de proloog ver zorgden. Tiny de Groot speelde Pene lope, Sjoerd Tiemersma een ex-zwij- nenhoeder, Geert Douma een slaaf en Beatrix Greep de voedster van Odys seus, Minny Hogerland Pholoë en Eise Lodewijk een krijgshaftige Elpenoor. Na de pauze, lang omdat het grote pu bliek gelegenheid moest worden gege ven het gebouw te bezichtigen, maar misschien ook om Odysseus behoorlijk tijd te laten zich te verwijderen vóór Esmoreit er verscheen, zij zouden al te zeer vei-wonderd zijn élkaar in deze aula te ontmoeten volgde dan het abele d.w.z. kunstige spel van de Siciliaanse koningszoon. Kunstig, maar allerminst gekunsteld, want dit spel is ontroerend van eenvoud, ook al is het tegenwoordig vrij moeilijk te spelen omdat de taal zo zeer verschilt van ons tegenwoordig Nederlands. Dit roept door de gebondenheid van de spelers aan de tekst problemen voor hen op, zowel wat dictie als vlotheid en tempo van spel betreft. Ze werden echter gladweg opgelost door het groepje do centen dat het stuk speelde en de ly- ceumleerlingen ook op dit terrein een lesje gaf. Het werd een heel knappe opvoering welke uitbundige waarde ring van het publiek oogstte. Nadat de Siciliaanse prins en de Saraceense prinses elkaar hadden gevonden en naar behoren „de quade werken” van Robberecht „te quader lone waren ghecomen” volgde nog de sotternie „Nu noch” (Toe maar!) het bekende verhaal van de man die zijn helleveeg van een vrouw denkt te hebben be keerd. Ook deze opvoering door een viertal docenten verwierf veel bijval. Volgden de gebruikelijke bedankjes en geschenkjes. De U. D. voorzitter J. Heeres, die in zijn openingswoord zich bijzonder ver heugd h'ad verklaard thans voor de eerste maal de aanwezigen op eigen terrein te kunnen verwelkomen, be dankte o.m. de hr. J. Pop, die dé regie had van „Esmoreit” en „Nu noch”, en dhr. A. G. v. d. Berg regisseur van het 25ste boek van de Odyssee en die, voegenwij er aan toe zonder de anderen te kort te willen doen, ook zo voortreffelijk de rol van Esmoreit en, in „Nu noch”, van de man speelde. Grote dank verwierf ook de heer Struik als immer de ontwerper van de knappe decors. Zijn taak, vulde rector dr Greep later nog aan was extra moeilijk geweest omdat de ontwerpen al moesten worden opgezet voor de maten van het toneel nog bekend wa ren. Tenslotte riep de rector de mede werking der hogere klassen in, om dit prachtige gebouw met een aula, welke waarschijnlijk enig in Nederland is, in ere te houden, de jongere leerlingen zullen dan vanzelf hun voorbeeld vol gen. Na samenzang van Gez. 148 eer ste en laatste vers ging dr Greep voor in dankgebed. Het rijke waardige programma paste geheel in de sfeer van Kerstmis. De verenigingen traden om beurten op. Excelsior op het podium, „Harmonie” er voor, waardoor het hinderlijke en tijdrovende opkomen en afgaan bij de verwisseling werd vermeden. Na opening met gebed door de voor zitter van „Excelsior” en de door „Harmonie” begeleide samenzang van Gez. 1 (Herv. B.) rees het zangkoor op voor zijn eerste twee nummers. Wat een machtig koor! Om trots op te zijn! Goed stemmenmateriaal, met name ook de tenoren. De bas kan nog iets aan klankvolume winnen; de sopranen kunnen vooral in de hoge regionen, zich nog meer toeleggen op homogeni teit. In „Op U, mijn Heiland, van J. W. Franck, klonk alles wat aarzelend, waardoor de voordracht, de frasering en de zuiverheid ernstig gevaar lie pen. Maar in „Dochter Sions” van Han del kwam het koor beter op dreef. La ter kon „Aan Jezus denken”, van IJ. G. Visser ons maar matig imponeren. De Hymne van Ch. Palmer met piano begeleiding werd daarentegen prachtig uitgevoerd. Zo ook de Belmont-Hymne, bew. J. Nauta, die met zijn afwisselend mannen- en vrouwenkoor plechtig klonk, verheven en indrukwekkend. Maar niet minder „Advent” met ac compagnement, bew. J. Nauta. Na de pauze beluisterden we achter eenvolgens .„Herders ik boodschap”, „Oud HoIL lied”, zeer zuiver, correct en pit ’g gezongen, „Nu zijt welleko- me”, bew. J. Nauta, „Stille nacht” van Gruber, bew. J. Nauta, Koraal uit can tate no. 147 van J. S. Bach met piano. De uitvoering van deze stukken vol deed aan hoge technische eisen, dyna- Acbt en dertig jaren en drie winterhalfjaren heeft de heer M. Hardorff, leraar aan de Ambachtsschool alhier, de adspirant metaalbewerkers les ge geven in vaktekenen en vaktheorie. Eén jaar tijdelijk in Alkmaar, drie winter-cursussen aan de Avondschool in Den Helder (waar hij tijdens zijn militaire diensttijd tekenaar op de Marinewerf was) 11 jaar in Terneuzen en de laatste 26 jaar hier in Sneek. Maar nu is hij met de laatste loodjes bezig. Als de kalender straks 1 januari 1957 aanwijst is hij gepensioneerd. Ambt loos burger. Vrijdagmiddag 21 december, vóór de Kerstvacantie aanbrak, nain hij af scheid. Van de school, z’n collega’s, z’n leerlingen en z’n werk, dat hij steeds met zoveel toewijding verrichtte. Maar dit afscheid, dat toch ook een beetje sterven betekende, werd hem ongetwijfeld lichter gemaakt door de vele lof die hem en zijn echtgenote in het versierde vaktekenlokaal werd toegezwaaid en de cadeaus en goede wensen welke hem daarbij werden aangeboden. ’s-GRAVENHAGE H.M. de Koningin heeft op de eerste Kerstdag via beide Nederlandse radiozenders een uiterst persoonlijke Kerstboodschap uitgesproken. H.M. zeide: „De ster van Bethlehem, een licht van boven ons aardse leven, was zichtbaar voor drie wijzen die de dwaasheid, zo leek het, hadden dat te volgen. En zo kwamen zij terecht bij het begin van dat beslissende wereldgebeuren dat de mensheid van toen af nooit meer rust, noch duur heeft gelaten. Alleen door enkelen wier ogen nog anders open waren dan die van anderen werd het opge merkt. Maar het veroorzaakte onrust bij een machtige collaborateur, die willekeu rig wraak nam op onschuldigen. Het gebeurt meestal onopgemerkt, dat wat we zenlijk van belang is! Hiertoe kan men rekenen alle gebeurtenissen, groot of klein, waarbij het licht het wint van de duisternis, de waarheid van de leugen, het recht van het onrecht, het grootse van het benepene, de liefde van de haat, het leven van de dood. het hoogste daar hij meent het te vinden, ergens dat wat Christus gepredikt heeft, gaande diens persoonlijke houding, als men meent dat die persoon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ook ik soms niet het recht te trachten mezelf te zijn? Laat ons dan in donkere tijden ons meer dan ooit aaneensluiten als bewusje mensen die duidelijk voelen wat er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het erop of er onder. vftoral wie in Gods leiding gelooft, ziet in dat het niet voor niets is wanneer Gods smeltkroes staat op een zo heet vuur als waarvan de thans levende ge slachten kunnen getuigen. Maar al dat wat de toets der tijden zal kunnen door staan en dat dan levend zal zijn gebleken begint even teer als het mensenleven op aarde begint. Een kind vertrouwde God aan ons, de mensheid, toe waarbij hij wist dat wij het tenslotte zouden ver moorden. Hij deed het toch en he t kin- deke overwint toch de wereld. Ook de tere groei van al wat werkelijk levens vatbaar zal blijken vertrouwt hij aan ons toe. En dat zal het winnen, wat wij ook doen, wat Wij ook misdoen. Aan ons is de eervolle taak, Gods me dewerkers te mogen zijn. Zodra wij die bewust hebben aanvaard beseffen wij deze verantwoordelijkheid die ons tevens bevrijdt uit het kale eigenbel~ng en die voor ons de sleur laat uiteenvallen in handelingen die onnut en die wezenlijk belangrijk zijn. Op deze vergadering te Amsterdam gehouden heeft de voorzitter de heer Crone namens het bestuur nog eens toe gelicht waarom het zich niet achter het besluit van het Ned. Olymp. Comité heeft geschaard om niet deel te nemen aan de Olympische spelen te Melbourne. De afgevaardigde van Vennemeer be tuigde zijn spijt over de houding in dezen door het bestuur aangenomen. Er werd vrij lang gesproken over de voor stellen van Sneek en Het Witte Huis om het gebruik van andere zeilen dan die vervaardigd uit katoenweefsels voor de nationale wedstrijdklassen te verbie den. Tenslotte werd besloten dat geen draconzeilen bij de Regenbogen mogen worden gebruikt, en wat de Valken be treft, niet in de eerste twee jaar. Er zal dit jaar geen prijsvraag voor een ontwerp motor- of zeiljacht worden uitgeschreven daar de vergadering niet akkoord kon gaan met het voorstel voor een toerboot, geschikt om er achter te wa terskiën. Het bestuur zal met een lid worden uitgebreid, waardoor de mogelijkheid ontstaat de aftredende directeur van het Centraal Bureau, ir. J. Loeff, in het be stuur op te nemen. De voorzitter dankte in een zeer waarderende rede de heer Loeff voor de vele verdiensten, welke hij voor de watersport heeft gehad. Als be wijs van de grote waardering benoemde de vergadering de heer Loeff tot ere lid van het Verbond. Belangrijke wedstrjjddata zijn o.a.: 1314 juli W.V. Braassemermeer. 2024 juli Kaagweek. 2/5 augustus Holland Week ILoos- drecht. 8/11 augustus Holland Week IIZui derzee. 12/13 augustus Flevorace. 17/22 augustus Sneek-Week. 24/27 augustus Alkmaardermeer wed strijden. 14/1521/22 september Nationale kampioenschappen Westeinder plassen. Advertentieprijs 15 ct. per m. Bi) contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85074° ten name van Sneeker Nieuwsblad. Na de plechtige opening van het nieuwe Lyceumgebouw vorige donderdag in de Hervormde Kerk, waren zeer vele belangstellenden getuige van de d-a Iwerkelijke ontsluiting van de school. Deze werd verricht door de verte genwoordiger van de minister van O., K. en W„ Dr P. Doornenbal, die de sleutel ontving uit handen van Tine Greep een dochter van de rector. Namens de technische adviseurs bood de heer B o o t s m a een handge- weven wandkleed aan ten behoeve van de rectorskamer, een mythologische figüur voorstellende. Namens het lerarencorps sprak dr. H. Hof s tra, en het gezamenlijk ge schenk van leraren en leerlingen werd aangeboden door de voorzitter der lyceïstenvereniging, de heer J. Hee res en de heer R. Steen s m a. Het bestond uit een luidklok voor de bui- I tenkant der school en de complete Winkler Prins Encyclopaedie. Tenslotte sprak de directeur der 2e Chr. H. B. S. te Groningen namens de vereniging van leraren bij het Chr. Voorbereidend Hoger- en Middelbaar onderwijs. ’s Avonds werd in de aula een gezel lige bijeenkomst gehouden voor lera ren, oud-leraren en oud-leerlingen en vele genodigden. De heer J. Brink, bestuurslid ver toonde een heel aardige door hemzelf opgenomen film over het begin van de school en de toestand anno 1956 in het oude H.B.S. gebouw. De docenten speelden daarna „Esmo reit” en de klucht „Nu Noch”. neel en de leerlingen de heer Hardorff ongetwijfeld tot vreugde, maar aan de andere kant laat hij een goede sfeer achter en daarvan te scheiden valt al tijd moeilijk. De heer Mak was evenals de voorzitter van mening, dat in het laatste jaar meer van de scheidende is gevraagd dan eigenlijk mogelijk was. Want naast de functie van waarne mend directeur behield hij zijn 40 les uren. Hij heeft de rust daarom wel verdiend en spr. hoopte, dat hij daar van ook lang zal kunnen profiteren. Namens het personeel van de dag- en van de avondschool bood hij tot slot de heer en mevrouw Hardorff de beste wensen aan voor de toekomst, verge zeld van het door hen zelf gekozen ge schenk: een tuinparasol, en kreeg me vrouw bovendien nog een boeket bloe men. Namens de collega’s en mede na mens de afdeling van de Bond, sprak de heer A. B. H. Hagens, die aan zijn Teneinde een tijdige bezorging van ons blad op MAANDAG 31 DECEMBER a.s. te waarborgen, is de termijn van inzending van adver tenties die dag-gesteld op ui terlijk TIEN UUR ’S MORGENS. Het licht, de levendwekkende geest, zal zegevieren door de loop aller eeu wen heen. Weerstand daartegen heeft geen kans op uiteindelijk^ triomf, hoe hevig hij zich ook roeren kan. Want het kwade, dat dus verkeerd is, en niet deugt in de schepping, moet vroeger of later worden uitgeworpen. Die zekerheid van het nutteloze van het kwaad mogen wij juist met Kerstmis elkaar wel be lijden, want Hij die toen geboren is heeft ze ons gegeven, met Zijn leven en Zijn boodschap, en Hij heeft de daad aller tijden gesteld. De strijd tussen licht en duisternis is de strijd van deze wereld en van .alle mensen die daarin leven. Hoe wijder wij de ogen van onze geest open hebben, hoe beter zien wij het licht als een ster van Bethlehem schijnen dwars door de duisternis heen en hoe duidelijker zien wij de richting waarin wij moeten koer sen. Het licht is er altijd, maar hoe vaak zien wij het niet. Maar steeds als ergens een geestelijke overwinning plaats heeft, gebeurt er een ommekeer van wezenlijk belang. Dit wordt vaak door niemand opge- merkt, maar deze zaken zijn belangrijker dan welke andere gebeurtenissen ook. Ik weet dat gij die naar mij luistert zeer verschillend geaarde mensen zijt, die langs vele eigen egen gaan en die ieder voor zich het recht opeisen om te volgen wat zij in hun eigen innerlijk houden voor de ster die hen naar Beth lehem voert of naar wat voor hen de plaats des heils dan is. Ieder zoekt de verwezenlijking van waar waar in de hoogste mate tot werkelijkheid wordt gebracht die hij maar kent. Ik spreek graag tot u allen, ieder verschil lend van de anderwant het ligt geheel in de lijn van mijn opvoeding en ambt en van mijn natuurlijke neiging, dat ik wil zoeken naar datgene dat al’.a bindt. Aan het slot van haar rede zeide H.M. o.m. Of men nu het hoofd stoot aan traag heid. onbegrip of de lagere menselijke reacties, laten we ons met Kerstmis, en heel het jaar voor ogen houden dat het licht dat we waarnemen het zal win nen van de duisternis die ons omvat. Hoe scheller het licht dat ons doel is voor ons schijnt, hoe erger lijkt ons het contrast met het donker. Maar het is de sterkere inacht die zal zegevieren.* Laat ons daarentegen ook volle waardering hebben voor al het goede dat we van onze medemensen ervaren. Er is bij hen veel warm spontaan gevoel en veel eer lijk denken. Ook ik heb dit ondervonden en het vervult me met diepe ’dankbaar heid. Er is geen groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn beloop heeft, zoals we dit op allerlei wijze in het nu aflopende jaar hebben zien ge beuren. Waarom, bijvoorbeeld, vallen sommige mensen iemand aan langs slink se wegen met onware beweringen? Wa ,rom. bijvoorbeeld, trachten zij een wig te drijven tussen een man en vrouw in vergeefse pogingen tot vernietigen van een diepgewortelde een heid? Waarom valt men daarbij nog an deren aan dan degene die men op het oog heeft? Kan men aan diegene dan niet zelf eerlijk rechtstreeks schrijven wanneer men zekere bezwaren voelt aan- Blijkens de zo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers werd in 1955 f 128 miljoen (1954 f 114 miljoen) voor het bezoek aan ver- makelijkheidsinstellingen (exclusief ker misbezoek) uitgegeven, d.i. f 11.94 per inwoner (f 10.84). Er werden 114 miljoen plaatsbewijzen gekocht d.i. 10.7 per inwoner (10.4). Hiervan betrof 57% bioscoopbezoek (58%). Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde bet gemiddeld 19 cent belasting. De totale belastingopbrengst bedroeg f27 miljoen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1