n Ine ia rij on s iii I Robur neemt de leiding van W.V.C. over Binnenlands jaaroverzicht ra gi Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST RedactlMdres )E 1 g h Valkenclub „Jacoha van vierde haar eerste lustrum :l 48 Beieren” jaar] 11 le jaargang no. 104 Maandag 31 december 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK QUICK ’20 VERLIEST VAN W.V.V. Uitslagen ter 1 ter ter es Provinciaal Anjerfonds £4 w.z.s. Parochie-avond Woudsend sl. t Tact vereist TL 4 \ieu De heer J. M. Haga benoemd tot ridder in de Nederlandse Leeuw Bioscoopnieuws >ERIJ ND 9 Vervulde al zeilwereld. J... D :ek ilootdi 957. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEIN ZAND 7 - Tel et. 2872 Suiker zeven cent per kilo duurder V ervalsingen Rode Kruis zendt tweede hulpteam naar Oostenrijk Een buitenkansje Nog geen opheffing van zondagsrijverbod Kind slikte 12 aspirines een nuttige functie in de eZuik Rampen. vooral zou ii AMATEURS. digde in een teleurstelling. AppingedamNeptunia eind- Deze stelt iets teleur. i 184 De band met Oranje. grote Plannen voor het a.s. seizoen. de De Kerken. Jaarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secre- Rob Roy. dat de Synode verkeerd oordeelde over de situatie in het Nederlandse gebieds deel in de Oost. Niet vergeten mag wor den, dat in het afgelopen jaar de her vormden en de lutherseen nader tot el kaar kwamen en dat goedgekeurd wer den avondmaalsvieringen, waaraan zo wel leden van de ene kerk als van de andere zouden mogen aanzitten. R. K. Nederland verheugde zich over de vorming van twee nieuwe bisdom men: Rotterdam en Groningen. en een ontmoeting tussen de koning en Rob Roy zal zelfs het eind van de strijd brengen, maar voor dat het ge val is gebeurt en heel veel in deze film vol stormachtige actie, waarin de romantiek niet achterwege blijft, dank zij de liefdesgeschiedenis welke zich afspeelt tussen Rob Roy en Helen Ma ry (Glynis Johns). Een Disneyfilm in technicolor. 10 16 12 16 9 14 10 14 11 11 10 10 nieuwe worden 11 11 9 9 10 10 9 9 8 8 5 Robur WVC Be Quick Quick ’20 WAVV Sneek FVC Appinged. Friesland Gruno Neptunia Hunsingo m> DONDERDAGS Steenwijk Harlingen Jubbega St.w. Boys WZS DOG Bergum RES Stanfries GAVC Olyphia BI. Boys 9 9 8 7 2 2 Dinsdagmiddag te 2.30 uur gaat in het Amicitia theater Walt Disney’s vol ledige speelfilm Rob Roy, de schelm van Schotland. Richard Todd is de Schotse Hooglander Rob Roy McGre gor die met zijn bloedverwanten Du- gal, Hugh en Nabby en hun aanhang zich tegen de regering verzet; zij wei geren zich aan het gezag van de En gelse koning George I te onderwerpen. Met onverschrokken moed vechten zij voor hun vrijheid onder leiding van Rob Roy, die vogelvrij verklaard wordt en wiens fabelachtige daden hem tot de held van Schotland maken en in Engeland veel opschudding verwek- SNEEKER NIEUWSBLAD Verichqnt, MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GR OOI 2 AND 55 Telefoon 3005 (K 5150) “J De schade van de vakantiegangers was in geen geld uit te drukken, maar zij was In het jaar 1956 viel de beslissing van de Staten-Generaal om per 1 januari 1957 de algemene ouderdomsvoorziening door te voeren. Dat was een zeer belangrijk besluit en getuigde van de toegenomen welvaart in Nederland kon permitteren. Want de Groningers hebben nu al vier verliespunten meer dan FVC en Friesland. 12 11 12 10 9 8 7 7 11 11 9 10 10 10 10 11 10 GRC Rood Geel LSC Frisia Haren Nicator lidmate werd van de Nederlands Her vormde Kerk. Op 3 september ging de prinses naar Leiden, om daar enige ja- ren aan de door prins Willem van Oran je gestichte universiteit te studeren. Winter en zomer. le klas B: 20; Quick Quick ’20). 2e klas A: 0—0. 3e klas A: WZSSteenw. Boys 00. Het federale criminele bureau van West-Duitsland heeft opdracht gekre gen een onderzoek in te stellen naar de verspreiding van vervalste brieven, die tot zeer onaangename situaties hebben geleid. Deze brieven dragen hetzij indruk wekkende schertsstempels of vervalste handtekeningen en bevatten in de regel laster over personen en instellingen. Er zijn zelfs brieven bij, geschreven op het briefpapier van het ministerie van De fensie en geadresseerd aan legereenhe den. De daarin vervatte orders werden prompt uitgevoerd hetgeen tot verwarring aanleiding gaf. Mr. Arn. J. d’Ailly, burgemeester van Amsterdam, heeft vrijdag tijdens een bezoek ten kantore van de Amster- damsche Bank aan de scheidende direc teur, de heer J. M. Haga, medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd de heer Haga te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De heei' Haga is een oud Sneker. te lezen op de gezichten bij de thuis komst in de eigen woningen. De slechte weersomstandigheden ver oorzaakten in de nabijheid van de Ned. kust ook talrijke scheepsrampen en menig mensenleven ging daarbij verlo ren, al gelukte het onze Nederlandse redders ook verscheidene malen in nood verkerendeii in veilige haven te brengen. Verkeersbeeld: ontstellend. Op kerkelijk gebied trok in het jaar 1956 de oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea van de Ned. Hervormde Kerk ten zeerste de aandacht en deze oproep leidde tot tal van protesten, om dat vele hervormden van mening waren, Robur et ’20—WW Het jaar 1956 is rijk aan gebeurtenis sen geweest. Nog drie moeten in dit binnenlands jaaroverzicht genoemd wor den. Vele maanden duurde het rumoer rondom de burgemeester van Den Haag, Mr. F. M. A. Schokking, die voor de eerste maal in een krantenpublikatie be schuldigd werd van verraad van een joods gezin. De zaak werd besproken door rechtscolleges, de Tweede Kamer en de ministerraad en het gevolg was, dat Mr. Schokking zelf het laatste woord sprak. Hij vroeg in de zomer zijn ontslag. Op 1 oktober volgde, dank zij oplet tendheid in Muiden, de ontknoping van de affaire van de valse tien-gulden biljetten, welke affaire ongerustheid in het land veroorzaakte. Een Amsterdam mer had kans gezien, zonder hulp van doorgewinterde valse niunters, honder den biljetten overal in het land uit te geven. De beloning voor de Muidense oplettendheid kwam op de dag voor Sinterklaas, toen de Nederlandse Bank voor bijna f 2000.aan beloningen liet uitdelen. Het derde, waarvoor de aandacht ge vraagd wordt, was eigenlijk niet één ge beurtenis. Een deel van de Nederlandse jeugd geraakte in vervoering door de „Rock and Roll”. Alhoewel de uitingen van dit deel van de jongeren aanvanke lijk een goedaardig karakter aannamen, werden zij ernstiger na de Hongaarse zondag, 4 november. Het wasvoorname lijk de jeugd, die de politie noodzaakte fel op te treden en met gummiknuppel, sabel en pistool relletjes te bedwingen. Gelukkig ebden de relletjes spoedig weg en het Nederlandse volk toonde zich eensgezind in de hulpverlening aan de Hongaren. De wens voor 1957 is, dat deze eensgezindheid zich blijvend op alle gebieden zal manifesteren. De heren die voor de Amerikaanse re gering het protocol moeten verzorgen, zaten met grote moeilijkheden, toen zij tijdens premier Nehroe’s bezoek aan de V.S. de arbeidersleider George Meany een plaats moesten aanwijzen bij een ter ere van Nehroe gegeven diner. Meany wilde de Indische president namelijk met alle geweld in diens gezicht zeg gen: jij bent een agent van de Sowjet- Unie Enige jaren geleden had men een der gelijk probleem: wijlen Big Bill’Thomp son, de burgemeester van Chicago, wil de toen een bezoek brengen aan de En gelse koning om hem persoonlijk op z’n neus te stompen. Thompsons reis ging dank zij gemeentelijk ingrijpen niet door. Vel.—WAW 34 (o.p.v. De volgende plannen kregen de goed keuring van de vergadering: een elf merentoertocht over drie dagen, gecom bineerd met een wedstrijd, op 12, 13 en 14 augustus, kampioenswedstrijden op een weekend in juli voor jeugdleden tot 21 jaar, uitwisselingswedstrijden met Loosdrecht, een dameswedstrijd om het Vikingschip en een wedstrijd om de De- nemarken-schaal. Voor de elfmerentocht is de start en de finish in Sneek. Etappeplaatsen zijn Langweer en Heeg. In verband met de training zullen de overige onderlinge wedstrijden zo vroeg mogelijk in het seizoen worden gehou- Rampen van grote omvang bleven het land bespaard, al zullen er Nederlanders zijn, die de uitslag van de woningtel ling, in het midden van het jaar gehou den, als een ramp zullen beschouwen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek moest aan de hand van de ingezonden telformulieren uit alle steden en dorpen tot de conclusie komen, dat er een te kort bestaat van 258.000 woningen 1 Nog drie. Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft besloten, binnen en kele dagen een tweede hulpteam per vliegtuig naar Oostenrijk te sturen ten behoeve van de Hongaarse vluchtelin gen. Bovendien zullen vijf nieuwe am- bulancewagens en een aantal vrachttrucks naar Oostenrijk gezonden, en zal er andermaal voor bij na een miljoen gulden levensmiddelen beschikbaar worden gesteld. taris de heer J. D. Jonker, bedraagt het aantal leden 43, het aantal donateurs 90. Aan de vloot werden weer tal van nieu we valken toegevoegd. De tocht naar Noorwegen kon in verband met de hoge kosten niet doorgaan. In de plaats daar van werd een trip naar Oostenrijk ge maakt. De rekening van de penningmeester, de heer F. K. Zandstra, die met een voordelig saldo van f 51.36 was begon nen, wees nu een tekort van f 14.69 aan. Beide verslagen werden goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer Robert te Leeu warden definitief tot voorzitter werd gekozen en de heer D. H. Buurma te Heerenveen tot bestuurslid werd be noemd in de plaats van de heer Jonker die zich niet herkiesbaar stelde. Deze blijft nl. redacteur van „Valkenvlucht”, waarvan de redactie voortaan geheel zelfstandig gevoerd zal worden. Het be stuur is alleen nog verantwoordelijk voor de officiële mededelingen. De leden en donateurs zullen zich nu op het blad moeten abonneren. Het abonnement is niet meer in de contri butie of donatie begrepen. De donatie werd vastgesteld op f 1. de contributie op f 2.25 per jaar. Het abonnement op Valkenvlucht op f 1.75 per jaar. Voor meerdere leden in één ge zin is één abonnement voldoende. als •vervoermiddel, en de Nederlanders, Mieze traditionele en sportieve krachtme- die met olie hun huizen warm stoken, moesten een minder behagelijke tempe ratuur voor lief nemen. Verschcdene Nederlandse burgers werden op nog een andere wijze aange grepen door het gebeuren in het buiten land. Zij sloegen aan het hamsteren, en de snel-geslonken voorraden bij de leve ranciers en de in de miljoenen lopende door de spaarbanken terugbetaalde spaargelden spraken in dit opzicht een duidelijke taal. Het weer in werking treden van de omzetbelasting op suiker leidt tot ver hoging van de suikerprijs. De regering heeft naar 't ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt tevens besloten ter ontlas ting van £le staatskas, overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen, de consumentensubsidie op de in het eigen land voortgebrachte suiker af te schaf fen. Als gevolg van deze beide fac toren en van de gestegen be- en verwer kingskosten zal de suikerprijs met ingang van 1 januari 1957 met zeven cent per kilogram stijgen. De wnd. voorzitter, de heer J. G. Ro bert, stipte in zijn openingswoord enkele feiten uit de afgelopen vijf jaar aan: de trip naar de Scandinavische landen (een onvergetelijke tocht), de oprichting van het orgaan „Valkenvlucht”, waardoor de band tussen de leden verstevigd werd en de jaarlijkse reünie in Langweer, die wel zeer bijzonder op prijs wordt ge steld. De laatste maal woonden 46 leden deze dag bij ten huize van de familie Mulder. Als een blijk van waardering voor deze grote gastvrijheid, die ieder jaar weer verleend werd, en mede als een verjaarscadeautje voor mr Mulder bood de voorzitter hem een borrelglaas je op zilveren voet aan. De heer Mulder sprak hiervoor zijn erkentelijkheid uit en complimenteerde de vereniging te vens met dit lustrum, ook namens het bestuur van de Kon. Zeilver. Sneek, waarvan de club zoals bekend een on derafdeling is. Zij heeft in deze vijf jaar het e.e.a. gepresteerd, o.a. het organi seren van vier internationale wedstrij den en de specialisatie en modernise ring van de Valken. Derhalve heeft ze een buitengewoon nuttige functie in de zeilwereld vervuld, waarvoor haar veel dank toekomt, zei mr Mulder. De voorzitter memoreerde daarna nog het nationale kampioenschap van Albert Wester en het Noordelijke van Fokke Jansma en nam vervolgens stelling te gen de scherpe opmerking welke de voorzitter van de N.N.W.B. in de laat ste algemene vergadering aan het adres van de Valkenclub maakte. Het betrof hier het houden van een onderlinge wed strijd tegelijk met de open wedstrijd in Akkrum, maar, zo verklaarde de heer Robert met nadruk, onze wedstrijd werd pas uitgeschreven toen de inschrij ving voor Akkrum al gesloten was, en bleek dat daar geen enkele Valk zou uitkomen. De Valken hebben trouwens al in geen vier jaar bij Akkrum gezeild omdat het vaarwater daar de Valken zeilers te nauw is. Over deze kwestie zal nader contact met het bestuur van de N.N.W.B. wor den opgenomen. De zeventigjarige Engelsman George Lofts, die al sinds zijn zesde jaar post zegels verzamelt, holde dezer dagen het postkantoor binnen om op het laatste ogenblik nog wat postzegels van 2 pence te kopen voor zijn kerstkaarten. Toen hij de 240 zegels, die hij voor 20 gulden had gekocht bekeek, kwam hij tot het blijde besef ineens 120000 gulden rij ker te zijn geworden. De perforeringen tussen de zegels bleken namel'jk te ont breken. Voor zegels met deze afwijking beta len verzamelaars een hoge prijs. Het is waarschijnlijk voor het eerst dat een geheel vel ongeperforeerde zegels is ver kocht. Belangrijke gebeurtenissen in Neder land, welke in het jaai ’56 plaats had den, werden opnieuw geaccentueerd door de aanwezigheid van de koninklijke fa milie of van een enkel lid van het Oran jehuis. Hierdoor bleek, dat de band tus sen vorstenhuis en volk nog steeds hecht is. Dat werd in het bijzonder duidelijk bij het naar buiten treden van de span ningen in het koninklijk gezin. Buiten landse journalisten schreven vele, in Ne derlandse ogen vaak dwaze, artikelen over de verhouding tussen koningin en prins en over de invloeden van buiten op ons democratisch volksbestel. Het Ne derlandse volk toonde zich vastberaden en bleef vertrouwen stellen in zijn ko ningin, die zich afwendde van enkele personen, om daarmee haar volkomen instemming met het advies van de drie mannen, Prof. Dr. L. J. M. Beel, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy en jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer* te betuigen. Enkele maanden duur den de spanningen rondom het hof en het Nederlandse volk begreep ten volle, dat de koningin in het najaar een rustig vakantieverblijf nodig had. H t bereiken van de achttienjarige leeftijd door prinses Beatrix was voor het Nederlandse volk aanleiding zijn blijdschap te tonen, zij het zonder veel uiterlijk feestgedruis. De enige grote feestelijkheden hadden plaats op 30 juni, bij de kennismaking van de oudste prin ses met de hoofdstad Amsterdam. Door dat prinses Beatrix op 31 januari 18 jaar werd, viel haar de eer te beurt te worden geïnstalleerd als lid van de Raad van State.het adviescollege van de Ki’oon. Prins Bernhard maakte wederom en kele buitenlandse reizen. De belangrijke gebeurtenissen, welke geaccentueerd werden door koninklijke belangstelling, waren in het jaar 1956 velerlei. Op 17 april stelde koningin Ju liana te Dwingelo de grootste radiote lescoop van het vaste land van Europa in werking, op 4 mei onthulde zij het grootse monument op de Dam te Am sterdam, op 11 september opende zij het raadhuis te Heusden, op 13 september was zij aanwezig bij het sluiten van het laatste gat in de dijk rondom Oostelijk Flevoland, terwijl Prins Bernhard op 30 november de radarinstallatie voor Nieuwe Waterweg in dienst stelde. Er hadden ook enkele buitenlandse vorstelijke bezoeken plaats. Het groot hertogelijk paar uit Luxemburg kwam op 5 juni naar ons land en op 15 okto ber en volgende dagen werden de pre sident van Liberia en mevrouw Tubman met grote staatsie ontvangen. Voor prinses Beatrix was 1956 in nog ander opzicht erg belangrijk. Op zondag 26 februari deed zij in Amsterdam be lijdenis van haar geloof, waardoor zij De Friese Valkenclub „Jacoba van Beieren” bestaat vijf jaar. Daarom kreeg de algemene ledenvergadering die zaterdagmiddag in Rest. Piso gehouden werd, ditmaal een nog feestelijker vervolg dan anders reeds het geval is. Na de jaarlijkse reünie met de traditionele boerenkoolniaaltijd en het borreluurtje werd I ken. Zijn faam dringt tot Londen door er nu nl. ook nog een tijdje gezellig gedanst, waarbij de muziek door enige leden verzorgd werd. Z.w.einde WW Borne Arnh. Boys 12 Achilles Hengelo Appingedam verspeelt kostbaar punt. In de tweede klas kwamen alleen Ap pingedam en Neptunia aan bod. De thuisclub moest de halve winst aan de Delfzijlers laten, iets wat ze zich in de gegeven omstandigheden eigenlijk niet Andere buitenlandse gebeurtenissen waren ook van betekenis voor Nederland. Zij brachten ingrijpende gevolgen. De in de zomer begonnen kwestie inzake het Suezkanaal, de korte strijd in Egypte in november en het gedrag van de landen in het Midden-Oosten veroorzaakten een tekort aan aardolie. Dit tekort bracht al lereerst het zondagsrijverbod, dat voor de eerste maal op zondag 25 november van kracht was. Later kwamen nog ver der gaande beperkingen voor het ver bruik van benzine, dieselolie en huis brandolie. Nederland was gedwongen minder gebruik te maken van de auto Eredivisie Elinkwijk—Amsterdam 02; Rapid JCFeijenoord 41; MVV Willem II 0—0; Eindhoven-BVV 23; SpartaPSV 3—4; NACFortuna ’54 0—2; NO AD—VVV 1—2; Ajax—DOS 1—2. le divisie A: SVV—Alkmaar 4—5; HVCEmma 1—1; VSV-Helmondia’55 01; KFCWageningen 20; ADO Xerxes 22; HaarlemRoda Sport 51; De VolewijckersLimburgia 01. le divisie B: SittardiaSHS 43; EBOH-Fortuna VI. 0—3: Vitesse—RCH 11; HelmondStormvogels 02; Vo lendamExcelsior 11; Rigtersbleek HDVS 3—3; Blauw Wit—DFC 1—0. 2e divisie A: Zwolse BoysHeracles 01; Ensch. BoysRheden 23; Ol» denzaalVeendam 52; Heerenveen Be Quick 13. 2e divisie B: ZeistRBC 21; Longa ’t Gooi 0—1; HilversumZFC 31; Wilhelmina—De Valk 1—1; TOP—UVS 2— 5; DOSKO—DHC 3—3. Ofschoon voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn, is de aan voer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig, dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffinaderijen op slechts 90 procent van hun totale ver mogen. De in Nederland beschikbare raffinagecapiciteit zou ruim vier maal de Nederlandse behoeften kunnen dek ken, ware het niet dat ongeveer 70 pro cent van de eindprodukten op contract geëxporteerd moet worden naar na buurlanden. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat in Nederland het zondags rijverbod kan worden opgeheven. Dit wordt, zo verneemt het A.N.P., dan ook niet in regeringskringen overwogen. Stijgende welvaart. Ook het elfde jaar na de bevrijding was er weer een van stijgende welvaart, wat zich ook uitdrukte in de lonen. Er kwam een uitkering ineens van 3 terwijl een loonsverhoging tot maximaal 6 zeer sterk doorgevoerd werd. Maar in november kwam de S.E.R. tot de con clusie, dat het Nederlandse volk te veel uitgaf en hij adviseerde tot een beste dingsbeperking van 700 miljoen gulden. Begin januari zal de regering haar maatregelen ten deze bekend maken. Reeds 'eerder waren er verschijnselen, welke op veranderende economische om standigheden wezen, zo de stijging van de rentevoet, en reeds op 18 juni legde de reg .ing het kopen op afbetaling enigszins aan banden. Ouderdomsvoorziening. Zoals te verwachten was, is er bij het lagere voetbal weinig van het program ma terecht gekomen. In de eerste klas B gingen slechts twee ontmoetingen door, waaronder echter het belangrijke duel Robur et VelocitasWAVV. De thuisclub besliste deze wedstrijd met 20 in haar voordeel, wat haar de eerste plaats in deze afdeling opleverde. Want Quick ’20 verloor op eigen veld met 43 van het er steeds beter in komende WW. Het kan echter nog een gelijk spel worden, omdat Quick na af loop protesteerde tegen één der Win schoten doelpunten. Hierbij hands zijn gemaakt. 13 17 12 16 12 16 13 16 12 14 11 11 Het driejarig dochtertje van de fami lie Graaf van Kloosterweg in Laren is in het Sint Jansziekenhuis overleden ten gevolge van vergiftiging door een groot aantal aspirines. Het kindje had in een onbewaakt ogenblik een buisje aspirine te pakken gekregen en heeft er zoals later bleek twaalf opgegeten. Toen zij later onwel werd en de oorzaak aan het licht was gekomen, is zij terstond in het ziekenhuis opgenomen. De ge neeskundige hulp mocht echter niet meer baten: maandag is het meisje overleden. Advertentieprijs 15 ct. per -m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85074° ten name van Sneeker Nieuwsblad. In de derde klas profiteerde WZS van het feit, dat de ontmoeting Sneek— Hengelo wegens terreinafkeuring niet doorging. De zebra’s hadden nu onver wacht een vrije zondag. Wat hun pres tatie op het groene veld betreft, stelden onze stadgenoten deze keer echter wat teleur. We hadden tegen Steenw. Boys tenminste meer verwacht dan een punt loos gelijk spel. 10 13 10 13 11 13 12 13 12 12 12 12 De in 1956 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in totaal f 10.242,58 opgebracht (vorig jaar f 11.702,71). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen en die met finan ciële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal An jerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de finan ciële omstandigheden, waarop de aan vraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de in 1956 gehouden col lecte is medegewerkt, vóór 16 januari 1957 moeten worden ingediend bij ge noemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter provinciale griffie te Leeuwarden. Aanvragen, welke inmiddels zijn inge diend, zullen zonder meer in behandeling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke betrekking heb ben op vorige collecten. WOUDSEND, 27 december. De K.A. groep Woudsend verzorgde de 2e Kerst dag weer een parochie-avond in het St. Jozefsgebouw, dat evenals altijd geheel gevuld was met parochianen en oud- parochianen. Voorzitter H. Aukes heette allen hartelrjk welkom en toen liet het Kritekoar o.l.v. dir. L. J. de Jong enige mooie Kerstliederen horen. De toneel groep der K.A. voerde zeer verdienste lijk het toneelspel „De terugkeer van Suuske Perdaems” op. Met volle aan dacht volgden allen dit mooie en goed gespeelde toneelspel. De nieuwe pa rochieherder, pastoor Scholtens, stak zijn bewondering niet onder stoelen en banken. Hij achtte het jammer, dat niet meer plaatsen in Friesland hiervan kon den genieten en gaf de vertolker van de pastoorsrol een extra pluim. Al met al een zeer geslaagde avond. Het verkeer eiste in het afgelopen jaar wederom ontelbare doden. De pu- bliciteitsorganen spanden zich dag in, dag uit voor de actie om tot een vei liger verkeer te komen, waarbij de be doeling voorzat om de ongevallencij fers van het jaar 1955: 1.488 doden, 19.125 ernstig gewonden en 14.346 licht gewonden, te doen verminderen. Het gelukte niet en met de dag stegen de cijfers, zowel van de dodelijke als van de gewonde slachtoffers. Alle opróe- pen aan alle verkeersdeelnemers om veiligheid te betrachten schenen niet verstaan te worden en de veilig-ver- keersdag, welke op 17 oktober viel, was ’n groot fiasco. De moeiten sche nen tevergeefs en het was mede hier om, dat de minister van Verkeer en Waterstaat op 9 november aankondig- de, dat de maximum-snelheid van 50 km in de bebouwde kom weer zou worden ingevoerd. Ook de spoorwegen reden niet het gehele jaar veilig. Op 15 november ontspoorde een trein bij Maassluis en op 20 november had te Dalfsen een treinbotsing plaats, waarbij twee reizi gers gedood werden. Het wegverkeer zag verscheidene lichtpunten. Op 18 januari kon de tun nel onder de spoorbaan bij Vlaardin- gen-Oost in gebruik worden genomen, in de loop van het jaar kon de grote weg van Utrecht naar Arnhem met een nieuw traject worden verrijkt en aan het einde van het jaar waren de werk zaamheden, zij het nog in een voorbe reidend stadium, in volle gang voor de aanleg van de IJ-tunnel te Amster dam. Op verdiensten beluste autobuson dernemers moesten constateren, dat de veiligheid van de passagiers boven alles gesteld wordt. Gedurende de zo mermaanden trad de verkeerspolitie streng op tegen de eigenaars van slecht-onderhouden bussen en bij een van deze gevallen werd voor het kan tongerecht te Den Haag gesproken van „rijdende kruitvaten”. De processen tegen Nederlanders. Het gehele jaar door werd het Ne derlandse volk geconfronteerd met de processen tegen de Nederlanders in Indonesië. Met bepaalde genoegdoening kon aan het begin van december wor den vernomen, dat Nederland zich op maakte om deze gang van zaken aan hangig te maken bij het Internationaal Hof van Justitie. Aan het begin van het jaar trok het proces tegen Jungschlaeger de aan dacht. Het gehele volk reageerde fel toen bekend werd, dat tegen deze va derlander de doodstraf was geëist. Voordat de rechter evenwel zijn uit spraak deed, overleed Jungschlaeger op 19 april. Daarna zetten de Indonesiërs het proces tegen Schmidt met kracht voort en mevrouw Mieke Bouman die Jungschlaeger reeds op zulk een voor treffelijke wijze had bijgestaan, kon met haar pleidooien niet bereiken, dat de rechter tegen Schmidt een andere straf dan levenslang uitsprak. De koningin sprak naar het hart van het Nederlandse volk door aan de ver dedigster een hoge koninklijke onder scheiding uit te reiken, nadat zij naar Nederland was ontkomen. Na de barre winter volgde een slechte zomer met veel, te veel regen, zomer werd een catastrofe voor de land en tuinbouw en de schade aan de oogst werd op f200 miljoen geraamd. den. Ook zal geoefend worden in team- varen, De beide laatste punten werden tijdens de rondvraag door het bestuur toege zegd. Dit zal ook de deelname aan de wedstrijden van diverse kleine vereni gingen animeren, waarop door enkele leden werd aangedrongen. Terhorne, Akkrum en Eemewoude zullen echter op ruimer water moeten zeilen. Anders is het risico voor de Valkenzeilers te groot. De heldhaftige strijd van het vrijheidlievende Hongaarse volk en de stroom van ver over de honderdduizend vluchtende Hongaren hebben in de laatste twee maanden van het jaar 1956 het Nederlandse volk in beweging gebracht. De financiële en materiële actie van de Nederlanders, het warme medeleven met de onderdrukten achter het ijzeren gordijn en met de aan de onderdruk king ontkomenden, dit alles zal maken dat 1956 als het „Hulp aan Hongarjje- jaar” bekend zal blijven. Alle andere binnenlandse gebeurtenissen zullen, door hetgeen in Hongarije ge schiedde en door de daarop gevolgde reacties, veel verder dan anders op oude jaarsavond het geval is, in de herinnering teruggedrongen zijn. De gebeurtenis sen van zondag 4 november toen welhaast iedere radio- en t.v.-bezitter met verontwaardiging luisterde en keek hebben grote bewogenheid bjj de Neder landers teweeg gebracht. Die bewogenheid resulteerde in de miljoenen-op- brengst van de stortingen op de girorekeningen 777 en 999, in de talrijke Rode Kruis-konvooien met afgeladen vrachtwagens naar Hongarije en in de hartelijke ontvangst van de duizenden gevluchten alom in het land. Wat de winter en wat de zomer be treft, was het jaar 1956 een vreemd jaar. De nacht van 16 op 17 februari was de koudste nacht sinds het <jaar 1850 en de maand augustus was de koudste maand sinds het jaar 1714 De winter was zo, dat op 14 februari de Elfstedentocht werd gehouden. Maar ting van het schaatsenrijdende volk ein digde in een teleurstelling. De jury kende geen eerste prijs toe. omdat de eerstaankomenden elkaar bij de eind streep vasthielden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1