AMERIKA EN HET MIDDENOOSTEN Herinneringen aan Venetië Redder in nood werd zelf slachtoffer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Reiinie Modelvliegtuigbouwers O 112e jaargang no. 1 Donderdags januari 1957 Redactie-adres Redacteur :L KIEZEBRINK Het Saarland weer duits naar 777 en 999 Bioseoopnieuws Geslaagd 9 Vierde groep Hongaren in Friesland Vechtlust onder Hongaarse mijnwerkers Vijfling in India Vrouw vermoord Vrouwelijke hulp bij P.T.T. Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Mr G. van Hall burgemeester van Amsterdam Kind uit trein gevallen Koningin en Prins Oostenrijk Gladde weg eiste drie doden Rornan-priisfraech K.F.F.B. Benoemd Boerderij af gebrand uit De gemaakt zichzelf al dwingt. o Lana Turner speelt Edwina. Richard Schots en scheef op pressen begroeid eiland, ten noorden van world. De stand van giro 999 van het Natio naal Comité Hulpverlening Hongaarse volk is gisteren gekomen op 4.163.430,39 gulden. Giro 777 van het Rode Kruis steeg tot 4.287.791,55 gulden. In het zuiden van India is zaterdag een vijfling geboren, allen meisjes. De 35- jarige moeder had óók al vijf dochters. een woning aan de O.Z. Achter- VerschQnt MAANDAGS» donderdags Administrate Comb. Drijftovt-Klozobrinlc Co. K.ntoo. GüOOTZAND M T.l.loo» 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD Te Amsterdam slaagde voor examen Leermeester gezel foto Litho onze stad genoot de heer S. de Groot. Op Nieuwjaarsdag, 's avonds omstreeks kwart voor negen, is de zandstrooi-auto van de Gem. Reiniging met het daaraan gekoppelde strooiwagentje door de glad heid van het wegdek in het Kleimand De P.T.T.zo heeft de directeur-gene- raal meegedeeld, kampt, vooral in het westen van het land met ernstig perso neelsgebrek. Het tekort aan uniform- dragend personeel leidt er toe te over wegen of in sommige plaatsen voor de uitvoering van gedeeltelijke taken niet gebruik moet worden gemaakt van vrouwelijk personeel. Bij koninklijk besluit van 31 decem ber is met ingang van 1 februari be noemd tot burgemeester van Amster dam mr. G. van Hall, thans directeur van de N.V. Labouchère en Co. te Am sterdam en tevens lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A. Mr. Gysbert van Hall is 21 april 1904 te Amsterdam geboren. Een jongetje van zeven jaar is bij Grubbevorst uit de trein gevallen en op slag gedood. Hij kwam tegen een sein paal terecht. De jongen zat met zyn va der in de trein NijmegenVenlo, die om acht minuten voor vier in Venlo moest arriveren. Naai- de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld, aldus meldt het Alg. Dagblad. In de Limburgse mijnstreek gaat het met de Hongaarse vluchtelingen niet zo best. De Hongaarse mijnwerkers vech ten er vaak onderling of met hun Ita liaanse collega’s. Bierflessen en messen spelen daarbij een rol en er zijn gewon den gevallen. Een dokter die was ontbo den om de gewonden te helpen, werd de bril van de neus geslagen. Van 27 tot 29 december j.l. werd op de vliegbasis Leeuwarden de winter-reünie van de modelvliegtuigbouwers uit het Noorden van ons land gehouden. Ruim honderd leden van luchtvaartclubs uit Groningen, Winschoten, Emmen, Zwolle, Kampen, Leeuwarden en Sneek (8 deel nemers) waren als gasten van de Ko ninklijke Lvchtmaeht bijeengekomen om zich twee dagen bezig te houden met de „kleine”, maar ook met de „gróte” luchtvaart. Na de welkomstwoorden van kolonel Hofstede en de heer F. de Wolf, districtsvoorzitter, werd een schoon- heidswedstrjjd voor modelvliegtuigen gehouden, waarbij P. van Dijk uit Sneek Met een oorverdovend en grootscheeps vuurwerk heeft Saarland op nieuwjaars dag de terugkeer tot de Duitse Bonds republiek gevierd. Overal in Saarland, dat na de tweede wereldo - log door de Fransen bezet werd en sinds 1947 po litieke autonomie genoot wapperde die dag de rood-zwart-gouden vlag in een zwoel Nieuw jaarswind je. Met overgrote meerderheid hebben de 1.000.000 Saarlanders zich bij de stem ming van een jaar geleden uitgesproken voor toetreding tot Duitsland. De West- duitse Bondskanselier Dr. Konrad Ade nauer heeft het besluit op Nieuwjaars dag officieel bekend gemaakt. In de looj van de dag hield hij in Saarbrücken een rede, waarin hij o.m. zeide. dat de te rugkeer van het rijke industriegebied naar Duitsland .een voorbeeld kan zijn voor de wereld, hoe een verdeeld volk herenigd kan worden”. Saarland is thans een politiek deel van West-Duitsland, de tiende staat in de Bondsrepubliek. Volledige economische integratie zal echter pas over drie jaar een feit zijn. Tot dan zal het traditionele Duitse land zijn Franse valuta behouden en binnen het Franse douanestelsel blijven. krijgen, zo verdwenen de beklaagden in de ruimen der galeien, die ieder jaar verscheidene honderden roeiers versle ten, hetzij door schipbreuken, oorlogs- Koningin Juliana en de Prins der Ne derlanden zijn woensdag voor een kort bezoek naar Oostenrijk vei-trokken. Zij zyn per vliegtuig naar München gereisd, vanwaar de Koningin per trein naar Sankt Anton is gegaan, waar de drie oudste prinsessen sedert enkele dagen de wintersport beoefenen. De Koningin zal enkele dagen in Sankt Anton ver blijven en op 7 januari per trein met de prinsessen Irene en Margriet terug keren. Prinses Beatrix zal daarna nog enkele dagen met studiegenoten in Sankt Anton blijven. Prins Bernhard is van München per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waai’ hij twee dagen voor een privé be zoek zal verblijven. De Prins is vroeg in de middag met het door hem zelf be stuurde vliegtuig op het vliegveld Schwechat aangekomen. oardieling ynstjürd waerd (mei elkoar 20 hanskriften (hwerby tige gaedlike), bisleat it bistjür op advys fan de Kar- kommisje noch twa „earfolle formeldin- gen” ta to kennen. Hjirfoar kamen yn de bineaming: „Agur en de twa portretten” fan G. Mulder en „Fan striid en Segen” fan W. Cuperus. Foar de nije priisfraech wurdt de earste priis f 1500.de twadde f 1250. gereden, hier dus man B. wat hem Onder bmngenoemd hoofd schrijft de N. Rott Courant Beter last dan nooit, Dat is het motto, waarmee men het in Washington ontwa kend besefkan verwelkomen, dat Ameri ka een grate verantwoordelijkheid te vervullen toeft, in het Midden-Oosten, nu Engelmd na zijn kortstondig op treden tepn Egypte daar een leegte heeft achtergelaten, die Rusland al druk bezifis op te vullen. De berichten uit Washington, dat president Eisen hower vaiplan is het Congres om vol machten te vragen, die het hem moge lijk maken op te treden tegen het Rus sische gevaar in het Midden-Oosten, zijn meer dan alleen maar proefballonne tjes gebleken. Nadat Dulles maandag met Hammarskjöld had geconfereerd de indruk moet voorkomen worden dat Amerika nu plotseling buiten de Ver enigde Naties om gaat handelen heeft Eisenhower dinsdag vier uur lang met de leiders van het Congres de toestand in het Kidden-Oosten besproken. Na af loop werd bekend gemaakt, dat hij hen gevraagd had een resolutie te steunen, l die ten doel zou hebben iedere gewapen de communistische agressie in het Mid- den-Oosten af te schrikken. Washington is zich dus van de ernst van de toestand bewust. Het beseft nu kennelijk ook dat, nu Londen en Parijs I voorlopig zijn weggevallen als centra waar beleid gevormd wordt, het zelf een beleid voor het Midden-Oosten zal moeten formuleren. De Verenigde Na ties immers, waarachter Washington tot dusverre zich grotendeels scheen te wil len verschuilen, zijn op zichzelf geen be leidvormend orgaan. Zij zijn nooit be- doell geweest om te dienen als subsi- tuutvoor het soevereine beleid harer lede. Hetgeen niet zeggen wil, dat het onjist zou zijn ernaar te streven om dit nevereine beleid bij voorbaat te doen vertkeren van de instemming of al tham welwillende neutraliteit van de m cede rheid harer leden. Maar dan mm er eerst beleid zijn. En dat ont- brik juist in Washington. Op de rijksweg AlkmaarDen Helder nabij Zïjpersluis is dinsdagavond om streeks tien uur een personenwagen met vier inzittenden door de gladheid van de weg geslipt en in het Noordhollands Ka naal gegleden. De heer Chr. Coders, hoofdopzichter van de Rijkswerf te Den Helder wist zich door het portierraam te worstelen en behouden aan de kant te komen. Zijn vrouw en de heer en me vrouw Goedemans, eveneens uit Den Helder, verloren het leven. De 37-jarige heer Coders was met zyn vrouw en buren in Heiloo op be zoek geweest en keerde terug naar Den Helder. Naby Zïjpersluis, waar het weg dek door opvriezing zeer glad was, slip te de wagen. De wagen gleed naar links en vervolgens achteruit door de be sneeuwde hardbevroren berm in het ka naal. De auto kwam door de vaart on geveer midden in het kanaal terecht, zodat het reddingswerk zeer bemoeilijkt werd. Met behulp van een roeibootje, dat eerst uit Burgervlotbrug moest ko men, kon tenslotte met de kabel van ’n inmiddels gearriveerde kraanwagen ver binding met de Skoda worden gemaakt. Om kwart over twaalf slaagde men er in de personenauto uit het ter plaatse 7 meter diepe kanaal te lichten. De wa gen werd met de stoffelijke resten van de overige drie inzittenden naar St. Maartensbrug gesleept. De heer Coelers reeds met een snel heid van ongeveer 45 km, toen het tra gisch ongval gebeurde. Hij had de tegen woordigheid van geest om, zodra hij be merkte, dat zijn wagen het kanaal in gleed, een portierruit stuk te slaan. De bestuurder van een auto, die hij juist voor het ongeluk had gepasseerd, reikte hem zijn das toe, om de geheel versla gen heer Coelers op het droge te helpen. Geen van beide echtparen had kinde ren. Hedenavond arriveert de vierde groep Hongaarse vluchtelingen in Friesland. Deze groep bestaande uit 33 personen, zal worden ondergebracht in Hotel Jans te Rijs. Er is reeds een gemeentelijk ontvangstcomité in Gaasterland ge vormd, terwyl het Friese Coördinatie comité voor de gebruikelijke eerste ont vangst zal zorgen. Deze vierde groep bestaat uit 1 gezin van 4 personen, 5 van 3, 2 van 2 en 10 alleenstaanden. Venetië is de stad der romantiek. Reeds in Shakespeare’s dagen gold zjj als zodanig de Koopman van Venetië was een titel, die van stonde af aan insloeg. Sprookjesachtig, zo kan men' Venetië, zonder overdrijving noemen. Doch de griezeligste sprookjes zijn de schoonste, en zo is het ook met het Venetiaanse sprookje. Achter de gevels der palazzl gromden de veeten der naijverige adels geslachten en koopliedenfamilies, die elkaar met vergif uit de weg poogden te ruimen en hun tegenstanders door betaalde moordenaars lieten schaduwen, totdat zich de gelegenheid voordeed, uit een duistere hoek of vanaf een verlaten brug de dodelijke steek toe te brengen. Want als er één stad is. waar men zich verbergen kan of uit de voeten maken, dan is het Venetië. Heel deze cultus van geheimzinnig heid bereikte zijn hoogtepunt in de 18de eeuw, toen het bon ton geworden was, gemaskerd rond te lopen althans voor de leden der families, die de olie- garchie der Venetiaanse republiek uit maakten en in een roes van feesten de ogen sloten voor de ondergang van hun stad. Een republiek, die voos geworden was en rustte op de geweldheerschappij over geknevelde en eeuwig tot galei straffen veroordeelde onderdanen. In 1797 stortte de republiek ineen bin nen enkele dagen bezweken voor een man, die door de Venetiaanse paupers als een held, ja als een godheid beju beld werd: Napoleon. 7000 Venetiaanse roeiers waren door hem van hun kete nen bevrijd, en als symbool van de ge broken knechtschap, liet Napoleon, on der ontzaglijke geestdrift, de „Bucinto- ro”, het statieschip der gehate oligar chen, verbranden. Waren de Venetiaanse machthebbers jegens elkaar meedogenloos geweest, niet minder hardvochtig mocht hun be leid heten. Slechts een kleine groep der bevolking had toegang tot ambt en re gering de rest was onderworpen aan een bewind, zo geraffineerd als slechts listige kooplieden kunnen bedenken. Hun wijze van belasting innen was even ge niaal als de manier waarop zij handel dreven. De geweldige gevangenis, door de welbekende Brug der Zuchten met het hertogelijk paleis, zetel der Veneti aanse regering, verbonden, herbergde in haar akelige kerkers honderden onge- lukkigen, die meest wegens al dan niet rechtmatig opgelegde boeten of belas tingschulden gegijzeld zaten, totdat hun familieleden de vereiste som bijeen had den weten te schrapen. Verwachtte men op deze wijze geen geld te kunnen ver- De regen kwam De hoofdfilm van het Amicitia Thea ter „De regen kwam” is gebaseerd op het over de gehele wereld bekende en be roemde boek van Louis Bromfield: „The rains of Ranchipur”. India vormt de schilderachtige achtergrond van de vu rige romance tussen de gefortuneerde Amerikaanse Edwina Esketh en de in landse dokter Safti. Een romance welke aanvangt als lord Alan Esketh, de echt genoot van Edwina, bij een tijger jacht ernstig gewond wordt en door dokter Safti, aangenomen zoon van de Maha- rani van Ranchipur, bij wie de Eskeths logeren, verzórgd wordt. Dan groeit er een innige oprechte liefde tussen Ed wina. wier huwelijk slechts op bereke ning gebaseerd is. en de inlandse dok ter. De Maharani tracht de loop der ge beurtenissen te stuiten, omdat zij weet dat Safti's werk voor Ranchipur onmis- redder tn de nood werd zelf het slachtoffer. De werk- Kamstra, die zag aankomen boven ’t hoofd hing, sprong tijdig van de auto, maar de chauffeur A. Seinen gleed mee het water in. Vei ligheidshalve had hij het rechtse por tier echter al open gelaten, zodat hij daardoor, zij ’t met een nat pak z’n ca bine kon verlaten en de veilige wal be reiken. Hij heeft van dit koude bad geen nadelige gevolgen ondervonden. De lading zand, gemengd met zout, ging geheel verloren. De vrachtauto is gis termorgen onder grote "belangstelling met een kraanauto van de fa. Rosier te Leeuwarden op het droge gehesen. De wagens waren vrijwel onbeschadigd, maar de motor moet grondig onder han den worden genomen. Yn de roman-priisfraech fan de Kristl. Fryske Folksbibletheek waerd de le priis, great f 1250.takind oan it ma- nuskript „Yn ’e berm lans” fan A. A. v. d. Werf, Ens N.O.P. De hear v. d. Werf, dy’t jierrenlang foarsitter fan de Fryske Krite yn ’e Polder wie, is nou boukundich opsichter by de gemeente Kampen. Hy publisearre oant nou ta noch net folie: in mannich sketsen yn Frysk en Frij en De Stim fan Fryslan, yn 1948 it berneboekje „Doe’t Heit thüs- kaem” yn de rige Sinnestrielen. De ro man „Yn ’e berm lans” biskriuwt it Gaesterlanner libben yn de léste krisis- jierren. De twadde priis (f1000.waerd ta kend oan it manuskript „Pleisterplak- ken” fan mefr. Dj. Weening—Meyer to Harkema Opein. It is in forfolch „Loslitte”, dat forline jier de 2e priis krige. Om’t der dit jier safolle wurk ta bi- 'toen haar gruwelijke ontdekking. Roof is niet het motief voor de moord geweest, want het geld van de vermoor de vrouw, enkele honderden guldens, was onaangeroerd. De kamer vertoonde geen sporen van een worsteling. WOUDSEND. januari '57. De dames Draaierde Vries en Poepjesde Vries zijn benoemd tot schoolschoonmaaksters van de Chr. school, in de plaats van me vrouw BijlsmaAukema die had be dankt na 10-jarige dienst. De boerderij van de. heer J. Bruinsma op het Noord te Drachten is nieuwjaars morgen voor het grootste gedeelte in vlammen opgegaan. Het gehele achter huis ging verloren en met het achter huis een grote partij hooi die er lag op geslagen. Zes koeien liepen ernstige brandwonden op: één ervan moest later worden afgemaakt. Een voorbijganger, de heer A. van Bruggen, zag omstreeks elf uur rook uit het dak komen. Hij waarschuwde de be woners van de boerderjj, die rustig aan de koffie zaten. De schuur was toen al één vuurzee. Met behulp van voorbijgangers en buren kon de veestapel, waaronder veertien melkkoeien, en het huisraad nog naar buiten worden gebracht. De tractor moest in de schuur achterblijven en is geheel vernield. De brandweer uit Drachten, die bin nen een kwartier met groot materieel ter plaatse was, kon voorkomen dat ook het voorhuis in vlammen opging, on danks het feit dat de brandmuur geheel onvoldoende was. (Vrije VolkL Advertentieprijs 15 et per .m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85074’ ten name van Sneeker Nieuwsblad. In de zondagmatinee Stan Laurel en Olivier Hardy in bovengenoemde film, waarin ze naar Schotland reizen om de verdeling van de erfenis van Stan’s grootvader, die rijke bezittingen heeft, bij te wonen. Stan erft, tot teleurstelling van het tweetal, slechts een doedelzak en een snuifdoos en de vrienden raken zo berooid, dat ze, overigens bij ongeluk, tekenen voor het leger en met hun re giment naar India gaan, juist op tijd om een opwindende rol te spelen in een complot dat ten doel had de werkelijke erfgename van Stan’s grootvader te doen uithuwen aan haar voogd. De da verende avonturen van het tweetal aartskomieken zullen weer velen een prettige middag bezorgen. Arabië, niet in het Midden-Oosten. Dit feit vooral maakt, dat de situatie radi caal verschilt met die in het Verre Oos ten, waar Amerika niet alleen lucht- machtbases heeft, maar ook grondtroe pen. Teneinde aan zijn waarschuwing „tanden” te geven, zou Amerika niet on aanzienlijke eenheden in het Midden- Oosten moeten stationeren. Turkije lijkt daarvoor de aangewezen plaats. Het is echter zeer de vraag, of het Congres de president volmachten zal geven tot maatregelen, die zozeer indruisen tegen de trend van het ogenblik, die zich juist afkeert van binding van Ameri kaanse troepen op overzeese bases. niet gevormd door de -Russische door de door staat In burgwal te Amsterdam heeft zich zon dagnacht een drama afgespeeld, waar van de 31-jarige mej. A. Z., in de buurt wegens haar Oosterse uiterlijk bekend als Chinese Annie, het slachtoffer is ge worden, aldus meldt het Alg. Dagblad. De vrouw werd gewurgd aangetroffen op een divan in haar kamer. Het onder zoek van de politie heeft tot dusverre nog geen enkel resultaat opgeleverd. De vrouw werd tegen half twaalf des avonds het laatst gezien door enkele an dere huursters van kamers in het huis. Toen de hoofdbewoonster tegen twee uur thuis kwam, zag zij de deur van de kamer van het slachtoffer openstaan. Ze duwde de deur wijder open en deed Is er dus reden om de Amerikaanse dat Ranchi niet activiteit met dankbaarheid en opluch- I mam uaiH wxv tmg te begroeten,_fW_n°g^genoeg oo]_ Edwjna wordt vertelt het verdere verloop I boeiende film in cinemascope. communistische agressie” te voorkomen. i„J;vnlrori nioF Esketh. eerste werd met zijn prachtig gebouwd rubbermotormodel. Na de maaltijd werd er ’s middags een vliegwedstrijd gehou den met de modellen. Door de krachtige wind waren de tyden niet hoog. Voor de zweefmodellen gingen de prijzen naar Zwolle en Winschoten; voor de rubber- motormodellen naar Zwolle en Sneek. i De wedstrijd met lijnbestuuidc fnce- modellen leverde vele moeilijkheden cp voor de deelnemers: slechts Oosteihoff uit Groningen wist de tien kilometer uit te vliegen en werd daarmee winnaar en eigenaar van een miniatuur-motor. ’s Avonds sprak drs. van der Ham van het K.N.M.I. over de meteorologie in het algemeen en in het bijzonder over de di verse wolkenvormen en over de ther miek, wat toegelicht werd met bijzonder fraaie lantaarnplaatjes in kleuren. Vrijdagmorgen werd na het ontbijt een vliegtuigherkenningswedstrijd ge houden, waarvan de prijzen naar Leeu warden, Sneek en Amsterdam gingen. Hierna voerde de heer Halbertsma. oud-voorz. der Sneker Luchtvaartclub het woord over de stabiliteit van mo delvliegtuigen en een vlieger die een le zing hield over het schieten met straal vliegtuigen. ’s Middags was er een excursie over het vliegveld: na een meesterlijk stunt- programma van de Hunters, Meteors en een Piper sportvliegtuigje, gingen de meesten de hangars in, waar men de straalkisten van binnen en van buiten kon bekijken; anderen gingen naar de meteo, de verkeerstoren of de parachute- pakkerij. Het was alles zeer interessant èn aan velen werd zo een niet alledaag se blik gegund achter de schermen van onze luchtmacht. ’s Avonds vertelden diverse vliegers van hun belevenissen in de lucht, die de volle belangstelling hadden, evenals de kleurenfilm van de Fokker „Friendship”. De volgende ochtend vertrokken de deelnemers na het afscheidswoord van de kolonel, die de hoop uitsprak, dat van deze reünie een traditie gemaakt zou worden. voldoende. Het gevaar in het Midden- Oosten immers wordt op het ogenblik mogelykheid van openlijke Russische agressie, maar veeleer door de mogelijkheid van agressie door de ene midden- oostelyke staat tegen de andere (bijv. Egypte of Syrië tegen Israël) èn door de mogelijkheid van communis tische ondermijning van een staat (bijv. Syrië). Tegen de eerste mogelijk heid acht Amerika blijkbaar het hand vest der Verenigde Naties een voldoen de wapen. En tegen de tweede mogelijk heid helpt, naar te vrezen valt, in sommige landen alleen omkoperij. Het Congres zal dus ook bereid moeten zijn daartoe de middelen te verschaffen. Nog een andere vraag dringt zich op. De volmacht, die Eisenhower van plan is te vragen van het Congres, wordt wel vergeleken met de volmacht die hy twee jaar geleden van het Congres kreeg om gewapenderhand op te treden tegen een eventuele Chinese aanval op Formosa en de Pescadores. Maar deze volmacht be- rustte-nog op het bondgenootschap, dat Amerika met nationalistisch China (Formosa) had gesloten. In het Midden- Oosten is Amerika alleen met Turkije en Pakistan militair verbonden. Het zou zich by het pact van Bagdad kunnen aansluiten, maar het is de vraag of zo’n stap niet Amerika’s nieuwe politiek van begrip voor het neutralisme van Azia tische landen zou doorkruisen. Eisen hower zou er in ieder geval zyn nieuw ste vriend. Nehroe, door van zich af stoten. Een bondgenootschappelijke verhou ding is echter niet onvoorwaardelijk no dig als basis voor een eventueel ingrij pen. Wat wel nodig is is een militaire basis. En die heeft Amerika, afgezien van zijn luchtmachtbasis in Saoedi- Dsituatie, die Washington thans dwingt til-handelen, heeft het zelf geholpen tot stind te brengen. Voor de gevaarlijke legte in het Midden-Oosten is het zelf rtdeverantwoordelijk. Zij zou niet zyn atstaan. indien het van meet af aan aatei zijn bondgenoten zou hebben ge staan. Dan zou het misschien zelfs nooit tot het eenzijdig ingrijpen van Engeland en Frankrijk zijn gekomen. Hoe het ook zij, de overweging is niet zonder ironie dat, nadat Amerika terecht of ten onrechte (deze vraag is hier niet ter zake doende) zijn bondgenoten uit het Midden-Oosten heeft helpen weg werken, het zelf èn alleen deze leegte moet gaan vullen die het heeft helpen scheppen. Het voordeel van bondgenoten is o.a., dat zij posities innemen, stellin- gen bezet houden die men zelf niet wil of kan bezetten. Maar dat voordeel be staat slechts zolang als men en in de gelegenheid laat die stellingen bezet te houden. Deze ietwat wrange constatering mag niet de erkenning uitsluiten, dat Wash- ington de enige juiste conclusie trekt uit de situatie van het ogenblik. Nog i wranger is het wellicht voor Engeland en Frankrijk te moeten constateren, dat l Amerika hen klaarblijkelijk niet betrekt in het beraad voorafgaande aan de ac tie, laat staan in de actie zelf. Ook dit is de enige juiste conclusie uit de feiten van vandaag: Engeland en Frankrijk zijn nu eenmaal voorlopig gediscredi teerd in het Midden-Oosten. Het zou geen enkel nut dienen, indien zij bij de Amerikaanse actie betrokken zouden worden. Voorlopig is het beter, dat zy zich koest houden; waartoe hun voor naamste bezigheid van het ogenblik - - - - - --- het likken van hun wonden hen op Laar is. maar haar pogingen schijnen op j—niets uit te lopen. Tot de regens komen i en dr. Safti uit de chaos, welke de na- tuur veroorzaakt, tracht te redden wat I er te redden valt. Dan blijkt niet alleen i buiten Safti kan, maar Safti ook niet buiten Ranchipur; u»uwiua wuiuü dit duidelijk. Hoe vraaanunten voor de toekomst. De Ame- vraugpum-vu u vertelt het verdere verloop van deze nkaanse activiteit, indien gebillijkt door i het Congres, heeft ten doel „gewapende Dat’"kan nodig zijn, 'maar is zeker niet Burton dr. Safti, Michael Rennie Lord de stad. Eeninktzwarte gondel brengt de kist over liet water, de verwanten en vrienden volgen in andere gondels. En als de dode is bijgezet, keren alleen de gondels met de levenden terug de gondel van de dode ontbreekt. Maar het zou onjuist zijn, het zo voor te stellen dat Venetië een sombere stad zou zijn Verre van dat Aanschouw slechts de bruidstoet, de roeiers in hun feestkledij, hun hoeden gesierd met breed wapperende linten in de kleuren van de wyk, waaruit de bruid stamt Zag men ooit een blijder tafreel? Het bonte gewemel der bevallige gon dels op het kristalheldere water, de marmeren paleizen en kerken, schitte rend in het ochtendlicht, de verweerde silhouetten van verstilde koopmanshui zen, in het maanlicht oprijzende uit zil veren banen, het is alles van een dergé lijke schoonheid, dat wij beseffen hoe het sprookje dichter bij de waarheid staat dan de werkelijkheid. En dan mógen wij ook genieten van Venetië, het doorkruisende en omvaren de tot wij het kennen als onze geboorte stad. Haar plein zo goed als haar slop pen, met hun ondragelijke kattenlucht. Het glaswerk in handen nemende, dat Ve netiaanse mannen en j'ongens, lange uren voor hete ovens staande, in ’t zweet van hun blote lichaam vervaardigden. Het kantwerk bewonderende, dat Venetiaan se vrouwen en meisjes, met oneindig geduld in hun sombere kamertjes af leverden. Zy zijn het ook nu niet, die daar rijk worden, doch de Venetiaanse koopman, scherp van neus, zwart van ogen, wreed van mond, die U niet voor bij laat gaan eer U betaald hebt, wat hy vraagt. En als U het niet meedr' en kunt: We send your parcels all oi"i ihe H. H. handelingen, uitputting of ziekte. De Venetiaaanse republiek beschikte zelf over speciale oefen-galeien, waarin de ongelukkige roeiers een „opleiding” ge noten alvorens aan de banken der Vene tiaanse oorlogsschepen te worden vast geklonken. Men moest wel zijn toe vlucht nemen tot dwangarbeiders, aan gezien men op andere wijze geen kans zag een voldoend aantal roeiers bijeen te krijgen. Wij vernamen reeds dat het er in 1797 nog 7000 waren. Als men weet, dat Venetië toen reeds lang op retour was ,kan men zich voorstellen dat dit slavenleger in vroeger eeuwen nog enige malen groter is geweest. Nog steeds waart de herinnering aan deze tijden als een huivering door de bevolking. Een doortrapt spionnen systeem stelde de regering in staat, van elke oproerigheid of weerspannigheid meteen kennis te nemen. Gemaskerde lieden konden bezwarende briefjes in een gleuf werpen, waardoor deze in een verzegelde muurnis belandden in een der vertrekken van het hertogelijk pa leis. De anonymiteit aldus verzekerd zijnde, wist de aanbrenger dat zijn bood schap uitsluitend de hoogste autoriteit bekend werd, zodat zelfs de aanzienlijk- ste burgers de kans liepen, van een ver zuim, een vergrijp of verraad beschul digd te worden. En daar de hertogelijke gevangenis een keurverzameling van martelwerktuigen bevatte, hield een be schuldiging licht een bekentenis in. Ja, er zou zoveel te vertellen zijn over de Venetiaanse historie, de pracht der kerken en paleizen, de niets ontzien de sluwheid, waarop het Venetiaans be wind met al zijn rijkdom was gebouwd. De duistere achtergrond, waartegen al deze schittering afstak. De geestesge steldheid der Venetiaanse machthebbers, die in Shakespeare’s meesterwerk nog zal voortleven, als het onze nakomelin gen niet meer gegeven mocht zijn het oude Venetië, zoals wij, te aanschouwen. Niet minder juist aangeduid door Of fenbach, waar hij de held van zijn „Con tes de Hoffmann” juist in Venetië ver strikt laat geraken in de netten van een beeldschone vrouw, hem door de duivel afgezonden, opdat hy om harentwil een moord zou begaan. Nog steeds is de aanraking met de dood in Venetië anders dan waar ook. Men begraaft de doden niet binnen de stad, doch op een geheimzinnig, met cy-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1