W.V.C. en Be Quick lopen uit Amerika en het Midden-Oosten in onze De industriële ontwikkeling provincie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 112e jaargang no. 2 Maandag 7 januari 1957 F.V.C. VERLIEST OPNIEUW Benzine 8 cent duurder Promotie Uitslagen Installatie Schoolhoofd Oosthem het in Amicitia Theater 1 Loop der bevolking W ymbritseradeel Wat de raad te behandelen krijgt Stedelijk Muziekcorps Sneek Chr. Volleybalver. Animo opgericht 100.000 T.V.' toestellen in Nederland Openbare Leeszaal en Bibliotheek Tentoonstelling „Fan in aid wyfke oant Akke de Ka” Kerslvolleybaltournooi Heerenveen De schoenmaker verlaat Scharnegoutum „Het verloren continent” -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD --7 KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Grootste zeiljacht ooit in ons land gebouwd - - DONDERDAGS Redacteur: L. KIEZEBRINK Ongevraagd, eervol ontslag zover. Rijw'.elbergplaats bij Julianaschool moeten de rode lantaarn AMATEURS. Appingedam aan de kop. 123 inwoners minder- naar X -fc-* A- Onderling solisten-festival Herstel Rehobóthschool a. d; L’ndenlaan 13 18 13 18 14 17 14 16 12 14 13 13 13 18 11 16 9 14 10 14 12 13 10 10 9 9 10 10 9 10 9 8 7 7 9 9 8 7 2 2 8 5 SCHARNEGOUTUM. Onze oud-dorps- genoot de heer Sj. Djjkstra te Groenë- kan is bevorderd tot brigadier van poli tie te Utrecht. Een mooie promotie WVC Be Quick Robur Quick ’20 WAVV Zw.w.einde Appinged. FVC Friesland Gruno Neptunia Hunsingo WZS DOG Stanfries GAVC Olyphia BI. Boys GRC Rood Geel LSC Frisia Nicalor Haren B. en W. stellen voor op haar verzoek medewerking te verlenen aan de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier voor de bouw van een rijwielbergplaast bij de Julianaschool a. d. Bloemstraat. De bergplaats zal ongeveer 35 rijwielen kun nen bevatten. Verschijnt MAANDAGS an Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) In de afgelopen maand december telde de Leeszaal 1767 bezoekers, onder wie 114 vrouwen, en bedroeg het aantal uit geleende banden 8464. naar de archipel der zeven zeeën trok ken. Met een ouderwetse Maleise zeil boot, een prauw, bereikte men kusten, welke voor eik ander schip ontoeganke lijk zijn. Ook Java, Bali en Borneo, het meest verbijsterende raadsel, werden be zocht. Al met al is deze film een beeld van een wereld, die naast van schrik wekkende primitiviteit, van een fasci nerende schoonheid is. De boeiende film is in Ferraniacolor. 12 15 11 13 11 13 12 13 13 13 10 12 13 12 12 11 11 12 11 12 12 12 13 12 10 10 11 10 11 10 Op deze tentoonstelling welke te Leeu warden in het Kunstcentrum Prinsen tuin gehouden wordt is de vierde prijs in de groep IA toegekend aan mevr. K. Feenstrav. d. Pol te Sneek voor haar inzending „Mijn eerste paar laar zen”. Als gevolg van de verhoging van het bijzondere invoerrecht en de daarover geheven omzetbelasting worden de. prij zen van benzine ingaande heden met 8 cent per liter verhoogd. De benzine zal dus 45 cent kosfen of iets meer voor de duurdere soorten. Ie klas B: WVC—Robur et Vel. 3—0; WWAchilles 10; Zwaagwesteinde Quick ’20 10; Sneek-Be Quick 01. 2e klas A: NeptuniaFVC 31; Ha renAppingedam 24. 3e klas A: Steenw. BoysBergum 23; JubbegaHarlingen 20; RES DOG 2—1; GAVC—Steenwijk 3—1. Res. 2e klas A: Harlingen 2Sneek 2 5—1. Res. 3e klas A: Bergum 2Freno 2 2—2. De president zei te hopen dat hij een dergelijke machtiging nooit in de prak tijk zou hoeven te gebruiken. Hij ver zekerde de Sowjetunie nogmaals dat zjj •niets van de Verenigde Staten te vrezen heeft noch in het Midden-Oosten noch elders zolang als zij van haar kant niet haar toevlucht neemt tot agressie. De heer Hitzert wenste geen lange toespraak te houden. Na het afscheid te Makkum en de verhuisdrukte zou hij liever als wijlen konig Saul wegvluch ten achter de pakken. Toch was alles hem meegevallen, de ontvangst was har telijk en hulpvaardig geweest. Spreker dankte het bestuur en allen voor de goede woorden en hoopte het vertrou wen in hem gesteld niet te beschamen. Hij deed een beroep op de ouders om hem te helpen bij de opvoeding en het onderwijs der kinderen. Ds Kaastra sprak nog een kort slot woord en ging daarna voor in gebed. Fortuna VVV—N AC 1—0; AjaxAmsterdam B. en W. stellen voor aan dezelfde Ver. medewerking te verlenen voor het her stel van de Rehobóthschool. Sedert de stichting van dit schoolgebouw in 1950 zijn daaraan verschillende gebreken aan het licht gekomen, waarvan enkele een gevolg zijn van het gebruik van minder goed materiaal bij de bouw en de andere moeten worden geweten aan de wijze van constructie van het gebouw. Dit her stel kan niet tot het gewoon onderhoud worden gerekend, zodat B. en W. van oordeel zijn dat het bestuur terecht een beroep doet op medewerking ingevolge art. 72 van de L.O. wet 1920. SCHARNEGOUTUM. De heer S. Tal- sma, vakkundig schoenmaker in ons dorp, gaat ons verlaten wegens een be noeming tot schoenmakersbaas in de in richting Vogelzang te Bennebroek. Met leedwezen zien de dorpsgenoten hem vertrekken. Zij vragen zich af of er wel weer een opvolger in zijn plaats komt. Op 1 januari 1956 bestond de bevol king van Wymbritseradeel uit: 6048 mannen en 5829 vrouwen, totaal: 11877 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met: 133 mannen en 137 vrouwen; door ves tiging met 215 mannen en 250 vrou wen; totale vermeerdering: 348 mannen en 387 vrouwen of 735 inwoners. Zij verminderde door overlijden met: 47 mannen en 43 vrouwen; door vertrek met: 374 mannen en 394 vrouwen; to tale vermindering: 421 mannen en 437 vrouwen of 858 inwoners. Op 1 januari 1957 bestond de bevol king uit: 5975 mannen en 5779 vrouwen, totaal: 11754 inwoners. Totale vermindering: 73 mannen en 50 vrouwen of 123 personen. Afgeschreven wegens vertrek het buitenland: 60 personen. Aantal voltrokken huwelijken: 109. Aantal ingeschreven echtscheidingen: 1. Eisenhower liet duidelijk uitkomen dat in geval van agressie hij zich bij alle beslissingen van de Verenigde Na ties zou neerleggen, als die overeen komstig het Handvest zouden zijn geno men. Hij is van plan op korte termijn een speciale missie naar het Midden- Oosten te sturen om uitleg te geven van de samenwerking die de Verenigde Sta ten bereid zijn te geven. WVV Sneek Borne Arnh. Boys Hengelo Achilles In een gezamenlijke buitengewone zitting van de beide huizen van het Ameri kaanse Congres heetf president Eisenhower zaterdagmiddag in een rede van bijna een half uur de leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden de politiek die hij ten aanzien van het Midden-Oosten denkt te voeren ontvouwd en de goedkeuring voor in dit verband te nemen maatregelen van de volks vertegenwoordiging gevraagd. Deze waren vorige week al, zij het onofficieel, in Washington bekend geworden. Vandaag zal de. commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden met het debat over de nieuwe „Eisen- hower-doctrine” voor het Midden-Oosten beginnen, aldus het Alg. Dagblad. Algemeen verwacht men dat het Congres de plannen van de president ten slotte zal goedkeuren, al was het alleen al omdat men het beeld van een verdeelde natie voor de buitenwereld zal willen vermjjden en Russische activiteiten in het betrokken gebied daarmee niet wil aanmoedigen. Het eerste en meest belangrijke ver zoek van Eisenhower was een volmacht van het Congres strijdkrachten te mo gen gebruiken om communistische agressie in het Midden-Oosten terug te slaan, als dat nodig mocht blijken. In de tweede plaats vroeg hij het Con gres in principe akkoord te gaan met een nieuw programma van economische hulpverlening aan de landen van het Midden-Oosten in de komende twee jaar, waar 400 miljoen dollar mee gemoeid zou zijn. Russische economische pene tratie en ondermijning zouden er door bestreden moeten worden. Na Eisenhowers rede werd in het Huis van Afgevaardigden een ontwerp resolutie ingediend. Als zij door het Congres wordt aangenomen, zal de pre sident gemachtigd zijn: van zeer op Morgen, dinsdag en alléén die avond, gaat in het Amicitia Theater als hoofd nummer „Het verloren continent”, de eerste Italiaanse film in cinemascope, en een meesterwerk dat bekroond werd met de grand prix special op de festi vals te Cannes en Berlijn. Het is het zeer boeiende verhaal van de expeditie van Leonardo Bonzi en zijn medewer kers die langs de oude wegen, welke Marco Polo 700 jaar geleden volgde, le divisie B: Schev. Holl. Sp.EDO 01; Fortuna VI.—Sittardia 03; RCHEBOH 41; StormvogelsVites se 10; ExcelsiorHelmond 21; Her mes DVSVolendam 53; DFCRig- tersbleek 22. 2e divisie A: VelocitasHeerenveen 22; TubantiaBe Quick 11; Olden- zaalPEC 23; Veendam-Zwartemeer 40; Enschedese BoysOosterparkers 03; Zwolse BoysRheden 20; Leeu wardenHeracles 03. 2e divisie B: Zeist—DOSKO 2—2; TOP—DHC 1—1; Hilversum—De Valk 5— 4; Longa—ZFC 0—0; ONA—NEC 3— 0; RBC—Wilhelmina 3—2; De Baro nie—uvs 2—0. OOSTHEM. Vrijdagavond heeft in de school alhier de installatie plaats gehad van het nieuw benoemde hoofd, de heer R. Hitzert. voorheen onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Makkum. Nadat ge zongen was Ps. 89 1 ging ds Kaastra die deze samenkomst leidde, voor in ge bed en las verder voor Jozua 1. Hierna werden welkom geheten het schoolbe stuur, afgevaardigden en hoofden van de scholen te Abbega en Folsgare en verder ouders en belangstellenden. Wij hebben, aldus ds Kaastra, hier drie scho len in één kerkelijke gemeenschap, er behoort dus onderlinge samenwerking te zijn tussen de besturen, onderwijzers en ouders. Van de heer Hitzert, die de be noeming naar Oosthem heeft aangeno men, wordt verwacht, dat hij hier lei ding zal geven, wat zeker niet altijd ge makkelijk zal zijn, maar spreker ver trouwt, dat ook zijn vrouw hem bij zal staan. Maar wij staan niet alleen en in eigen kracht’, doch geloven dat God ons bij zal staan. Hij roept U evenals Jozua toe: Wees sterk en hebt goede moed! Zo alleen kan ook de heer Hitzert met moed de nieuwe werkkring aanvangen. Ds Kaastra roemde de goede samenwerking in ons dorp. Ook met Geref. ouders wier kinderen deze school, die bij de Herv. kerk behoort, bezoeken. Verder werd gewezen op de school, die binnenkort vernieuwd zal worden en dan wat het interieur betreft een beter aanzien zal krijgen. Ook de woning van het hoofd der school is vernieuwd. Met een be roep op aller medewerking en de beste wensen voor de toekomst besloot spre ker zijn openingswoord. Andere sprekers In de eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: Voorgesteld wordt aan mej. H. Dijk stra, gemeente-vroedvrouw, eervol ont slag te verlenen, daar zij bij beschikking van de Pensioenraad van 24 nov. j.l. uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van haar betrek king ongeschikt is verklaard. Robur en Quick ’20 bewaren aan de eerste voetbalzondag in 1957 niet zulke prettige herinneringen. Beide zagen hun kans op de bovenste plaats door een ne derlaag grondig bedorven. De Apeldoor- ners verloren met duidelijke cijfers (30) van medekonkurrent WVC en Quick ging in Zwaagwesteinde met 10 ten onder. WVC is nu weer lijstaan voerder, maar alleen door een beter doelgemiddelde, want Be Quick kwam door een 10 overwinning op Sneek ook op achttien punten. De uitslag 10 deed in deze klas wel opgeld, want ook in het noordelijk duel WWAchilles werd dit resultaat bereikt. Hier was de thuisclub de gelukkige, waardoor de As senaren nu dragen. Eredivisie: FeijenoordElinkwijk 3—1; Willem II—Rapid JC 1—2; BW MVV 20; Sp.cl. EnschedéEindho ven 6—1; PSV—GVAV 5—2; ’54Sparta 11; DOS—NO AD 3—1; 2—3. le divisie A: EmmaSVV 23; Hel- mondia ’55HVC 10; Wageningen VSV 61; De GraafschapKFC 11; Roda SportADO 01; Limburgia Haarlem 11; XerxesAlkmaar 14. Het in Heerenveen gehouden School- volleybal Kersttournooi had de volgende uitslag: Heren: 1 R.H.B.S. Heerenveen T pt.; 2 Kweekschool Heerenv. 6 pt.; 3 R.H.B.S. Leeuwarden 4 pt.; 4 R.H.B.S. Steenwijk 3 pt.; 5 R.H.B.S. Sneek 0 pt. Dames: 1 RH.B.S. Sneek 7 punten; 2 R.H.B.S. Heerenveen 6 pt.; 3 R.H.B.S. Steenwijk 5 pt.; 4 Kweekschool Heeren veen 2 pt.; 5 R.H.B.S. Leeuwarden 0 pt. SNEEKER NIEUWSBLAD Nog deze maand zal de N.V. Amster damse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. beginnen met de bouw van het groot ste zeiljacht dat ooit in Nederland ge bouwd is. Volgens berichten in de bui tenlandse pers is de Griekse scheeps eigenaar John Carras de opdrachtgever, doch De Vries Lentsch heeft de opdracht het vorige jaar via een Panamese maat schappij ontvangen. De ontwerper van dit stalen plezierjacht is de Engelsman Robert Clark. Volgens de bouwers zal het schip het grootste zeiljacht zijn, dat waar ter wereld ook gedurende de laat ste 25 jaar is gebouwd. Hoewel talloze details nog niet vast staan, weet men thans wel, dat het jacht 47 meter lang en 8',4 meter breed zal zijn, terwijl het een diepgang zal hebben van 4% meter. Het totale zeiloppervlak zal 650 m2 bedragen. De top van de hoogste mast zal 45 meter boven de wa terspiegel uitsteken, de motor 1000 p.k. sterk zijn. Volgens de verwachtingen zou het schip in april 1958 gereed moeten zijn. Achtereenvolgens werd daarna het woord gevoerd door de heer D. Hiem- stra, voorzitter van het schoolbestuur, die zijn vreugde uitsprak over de over komst van de nieuwe meester. Hij me moreerde ook het grote verschil met vo rige vacatures, toen een overvloed van sollicitanten en nu schaarste. Spr. hoopte dat de bijbel het richtsnoer mag zijn bij het onderwijs, dat door meester Hitzert zal worden gegeven. De heer van der Bent, h. d. s. te Folsgare, heette zijn collega hartelijk welkom. Deze spreker wees in ’t bijzonder op de praktische zijde van het onderwijs, de culturele ontwikkeling in christelijke zin. De heer J. Breeuwsma sprak namens het schoolbestuur te Abbega over de noodzakelijke eenheid die er tussen de drie scholen moet zijn. Hij wees verder op de zware taak die een onderwijzer heeft, waarvoor veel takt nodig is. De waardering voor het genoten onderwijs komt vaak op latere leeftijd. Spreker wenst de heer Hitzert veel zegen op zijn werk. Ds van Heezen dankte namens de Geref. gemeente voor de uitnodiging en onderstreepte de woorden van de leider over de goede samenwerking van de ge zindten. Deze spreker hoopte en ver trouwde dat de nieuwe meester ook re kening zal houden met de wensen van de Geref. ouders, die hun kinderen aan hem toevertrouwen. Spreker uitte ver der de wens dat er contact mag zijn tussen onderwijzers en ouders door het houden van ouderavonden. De heer Dijkstra van Makkum, zwa ger van de heer Hitzert en oud-Oost- hemmer, was blij dat hij deze installatie mag bijwonen.Hij heeft het afscheid te Makkum bij gewoond, waar veel goede woorden zijn gesproken. De reden waar om meester Makkum verlaten heeft is dat hij meer wilde doen voor het chris telijk onderwijs, waarom hij dus de be noeming tot hoofd te Oosthem aannam. De heer W. Grondsma vertolkte de vreugde der ouders, dat de vacature weer vervuld is. Voor kleine plaatsen is het moeilijk voldoende en geschikte on derwijskrachten te krijgen en daarom is men dankbaar dat de heer Hitzert een grotere plaats heeft verlaten, om hier het christelijk onderwijs te dienen. De school te Oosthem heeft een rijk verleden en spreker hoopte en vertrouwde dat meester Hitzert deze op peil zal houden. Ds Kaastra sprak nog een goed woord over de koster-concierge, de heer P. For tuin, die zulk een belangrijke plaats in neemt; ook in de school is hij een on misbare hulp voor de onderwijzers. Advertentieprijs 15 ct. per ,m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In de tweede klas A gingen slechts twee ontmoetingen door. Eén er van le verde een grote verrassing op, want Neptunia bracht FVC de tweede neder laag toe. Appingedam veroverde de lei ding door een keurige 42 overwinning op Haren, maar deze fraaie positie van de Appingedammers is zeer geflatteerd. Zij speelden nl. niet minder dan vier wedstrijden meer dan Friesland, dat er nu relatief het beste voor staat. jaar gevestigd. Er werken in de nieuwe bedrijven thans reeds 300 mannen of ruim 200 vrouwen, hetgeen betekent, dat een belangrijk aandeel in de uitbrei ding van de industrie door de nieuwe vestigingen is gerealiseerd. Friesland vertoont een relatief grote bezetting in de voedings- en genotmid delen en in de houtbewerkingssector. De textielsector en de chemische sector zijn daarentegen onderbezet. De metaal2 industrie is in snelle ontwikkeling. In de ontwikkeling in Friesland heeft vooral het oostelijk deel van de provinice weer een belangrijk aandeel gehad. De uit breiding overtreft daar die van de voor gaande jaren. Spr. stelde deze ontwikkeling in het kader van het achterblijven van Fries land qua bevolking. Ook elders in Nederland is in een re cent verleden de plattelandsbevolking teruggelopen. Maar het grote verschil met de situatie hier was en is, dat el ders centra waren, die de vertrekkenden opnamen. Die centra ontbreken kenne lijk in het Noorden. De randstad Hol land is het vooral die de vertrekkenden opneemt. Wie de kaart van Nederland beziet, krijgt wel zeer sterk de indruk, dat industrie, handel en scheepvaart als vanzelf concentreren. Industrie trekt immers industrie aan en industriegebie den zijn dan ook wereldverschijnselen. Nu blijkt, dat waar in de gebieden vol doende concentratie is bereikt, spreiding optreedt. Eerst dichtbij, later op grote afstand. Een dergelijke uitbreiding zien we nu vanuit randstad Holland naar Utrecht en de Velüwe. Die ontwikkeling is voor Friesland het belangrijkst. Wanneer er vaste oe ververbindingen onder 't Noordzeekanaal zijn, zal de afstand naar het noorden korter worden. Dan kunnen nevenbedrij- ven in Friesland worden ^verwacht. Wat er in 1956 aan nieuwe vestigingen in Friesland is gekomen wijst daar op. Het begin is er. Maar we zijn er nog lang niet. Hier zal een niveau bereikt moeten worden, dat gelijk is aan dat van de an dere stuwende gebieden. De nieuwe ves tigingen zullen elkaar moeten aanvullen door leveringen en diensten. Handel en dienstverlenende bedrijven moeten op grote schaal ontwikkeld worden. On derwijs, verzorging en ontspanning moe ten op niveau staan. Natuurlijk zullen veel maatregelen genomen moeten worden. Het E.T.I.F. bereidt deze voor door zijn studie. Drie punten springen daarbij in het oog: Er is naast een Commissie het Wes ten des lands stellig plaats voor een Commissie Overig Nederland. Of het is dienstig, dat de noordelijke provincies eens een gezamenlijk geluid laten horen. De problemen zijn in het noorden iden tiek en „eendracht maakt macht”. Er zullen culturele voorzieningen ge troffen moeten worden. Het „klimaat” moet ook voor de leidinggevenden aan trekkelijk zijn. De gemeenteclassificatie is strijdig met de geformuleerde wens tot sprei ding van de bevolking. Ze moet afge- zwakt of opgeheven worden. In dit laatste streven ligt één van de belang rijkste taken voor Overig Nederland, aldus besloot Dr Kuperus dit deel van zijn beschouwingen. Het is bij het Stedelijk muziekcorps Sneek zo langzamerhand traditie gewor den elk jaar een onderlinge solisten auditie te houden waarvoor steeds veel animo is. i Zaterdag was het weer zover. Zaal Hanenburg was flink bezet met leden, huisgenoten en introducés toen de voor zitter, de heer T. van Gorkum, de avond opende met een woord van welkom, in ’t bizonder voor de heren J. Nauta en Bram Feenstra, die de jury vormden. Spr. wees voorts op het nut van het houden van een dergelijk festival, dat ten doel heeft de muzikale prestaties van de leden individueel zo hoog mogelijk op te voeren. Wat het gebodene betreft, vergeleken bij dat van verleden jaar, is er inder daad vooruitgang merkbaar en bewegen de prestaties zich in stijgende lijn. Van de dertien deelnemers traden tien solis tisch op. Verder vermeldde het pro gramma het optreden- van drie duetten. De verschillende nummers werden met grote aandacht beluisterd. Op deze avond kwamen de goede en soms uitmuntende kwaliteiten van koper- en houtblazers naar voren. Zonder ook maar iets af te willen doen aan de prestaties van de overige deelnemers noemen wij van de eersten de heren S. Visser en J. Rosier, van de tweede groep de heren C. Hor dijk, Jan van der Veer, L. Rosier, G. W. Visser en Dick de Vries, respectievelijk clarinet en hobo. De pianobegeleiding was bij de heren G. Schuil en B. Nauta in vertrouwde ’handen. Het extra nummer van de jeugdige violist Willem Silvius, die veel eer wist in te leggen met zijn vertolking „Thais” van Massenet, werd prijs gesteld. De heer Joh. Klasema vulde de pauzes op met een geestig praatje en na afloop was er gelegenheid voor een dansje met muziek van het orkest Schuil. Nederland telt officieel honderdui- zend televisiekijkers. De Nederlandse Televisie Stichting kreeg hiervan bericht van PTT. Het honderdduizendste toestel werd 20 december gekocht en nog diezelfde dag aangegeven. Het staat ten huize van de familie F. van Uden, Putsestraat 11A in Rotterdam. De gelukkige bezitters van het toestel kregen bezoek van de heer Van den Dool, hoofd van de programmadienst van de NTS, Namens het bestuur over handigde hij de familie een draaibare televisietafel. Zwarte dag voor Steenwijk en Harlingen. In de derde klas is de zaak weer even duister als voorheen, doordat de beide koplopers een onverwachte nederlaag leden. Steenwijk verloor met 31 van GAVC en Harlingen moest met 20 zijn meerdere in Jubbega erkennen. De laatste club staat nu met twee punten voorsprong, maar met één wedstrijd meer- gespeeld, aan de leiding, doch... RES staat er, na zijn 21 zege op DOG, qua verliespunten eigenlijk nog het gunstigst voor. Bovendien heeft Bergum door zijn 32 victorie op Steenw. Boys weer een kansje gekregen. Jubbega Steenwijk Harlingen Bergum St.w. Boys RES Het afgelopen jaar is voor de in dustrialisatie in Friesland gunstig ge weest, zo heeft de voorzitter van het algemeen bestuur van het Economisch technologisch instituut voor Friesland, dr, R. Kuperus, vrijdagmiddag gezegd op de te Leeuwarden gehouden vergade ring van de Raad van bijstand van dit instituut. In de periode 30 september 1955 tot 30 september 1956 is de bezet ting van de industriële bedrijven nl. met 1300 personen (1000 mannen en 300 vrouwen) toegenomen. Daarmee is de taakstelling van 800 mannen en 200 vrouwen flink overschreden. In de periode september 1950 tot sep tember 1955 is de industrialisatie in slechts één provincie, nl. Drente, sneller gegaan dan in Friesland. In Nederland bedroeg het percentage toen 9, in .Fries land 19 en in Drente 25. Zij het voorzichtig en voorlopig, reeds thans kan de gunstige werking van de wijziging in de bouwcontingenten aan gewezen worden, aldus spr. In Fries land waren in oktober 1956 50 pet. meer woningen in aanbouw dan in oktober 1955. Daarnaast werkt het snellere goedkeuringsbeleid ook in dezelfde rich ting. Hierin ligt één van de belangrijk ste factoren met betrekking tot de ont wikkeling, terwijl in het komende jaar, wanneer deze woningen worden opge leverd, de gunstige werking zal worden gecontinueerd. Tegenover de uitbrei ding van de industrie in Friesland met 5 pet. wat de mannen en 10 pet. wat de vrouwen betreft is landelijk de bezetting van de industrie slechts met 2 pet. ver groot. In het verslagjaar zijn in Friesland 20 nieuwe vestigingen tot stand geko men, terwijl bij vijf bedrijven definitief de beslissing tot vestiging in deze pro vincie is genomen. De laatste jaren wer den in geheel Nederland 87 bedrijven per Door enkele jonge mensen, voor wie bet om verschillende redenen niet moge lijk was zich aan te sluiten bij één der bestaande, aan een schoolclub, gym nastiek- of voetbalvereniging of een be paald stadsgedeelte e.d. gebonden, vol leybalclubs, werd reeds geruime tijd be hoefte gevoeld aan een gelegenheid om het volleybalspel te beoefenen. Toen in één der plaatselijke eymnastieklokalen nog enkele uren beschikbaar waren, be gon een aantal liefhebbers onmiddellijk met serieuze training, onder deskundige leiding. De onverwachte en verrassende toevloed van nieuwe leden was aanlei ding voor het beleggen van een bijeen komst om de verdere plannen uit te stippelen. Tijdens deze vergadering werd besloten over te gaan tot oprichting van de chr. volleybalvereniging „Animo” en daarna werd een bestuur gevormd. Het ligt in de bedoeling zo mogelijk in het seizoen 1957/1958 deel te nemen aan competitiewedstrijden. In verband met het ledental ,dat reeds de 40 is gepas seerd, en het feit dat door gebrek aan zaalruimte hier ter stede tot nu toe slechts gedurende 2 uren per week kan worden geoefend, moeten aangiften van nieuwe leden noodgedwongen wor den ingeschreven op een wachtlijst. Het secretariaat der vereniging is ge vestigd: Oppenhuizerweg 10, alhier. A. Pruiksma, voorz. S. Cnossen, secr. samen te werken met elke natiè of groep van landen in het Midden-Oosten om hun economische kracht te ontwik kelen voor de handhaving van hun na tionale onafhankelijkheid; zich te verbinden tot militaire pro gramma’s met elk land of groep landen, die dergelijke bijstand zouden verlan gen; Amerikaanse strijdkrachten in te zet ten, als hij dat nodig oordeelt, om de onschendbaarheid van landen of groepen landen te garanderen, die een dergelijke hulp vragen tegen openlijke gewapende agressie van elke natie die beheerst wordt door het internationale commu nisme.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1